Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:33 pm

Nė kushtet e kėsaj shoqėrie primitive, njeriu ėshtė i prapambetur e kupton mė mirė tė drejtėn, dhe ka naivitet dhe sinqeritet.
Mjeku, Gjykatėsi, Berberi dhe Rrobaqepėsi, duke iu pėrmbajtur si model funksionit tė trupit tė njeriut dhe imitimit tė lėvizjes sė tokės nė hapėsirė, shpikėn diskun fluturues, i cili i lejonte qė tė eksploronin planete tė tjerė.
Atėherė Mjeku tha: “Le tė fryjė era e racės njerėzore, trajektorja e sė cilės, pasi tė ketė arritur kulmin, do tė jetė nė rėnie tė lirė, kėtu njeriu do tė jetė i zhvilluar, por megjithėse i veshur me rroba tė shtrenjta do tė skllavėrohet prej vetė idesė sė shtimit tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:33 pm

pasurisė, dhe vetėm nėqoftėse nuk na japin status do t’u hapim njė gjyq pa avokat”.
Njeriu harron si tė mirėn ashtu dhe tė keqen dhe vėshtron pėrpara. Kur ėshtė i pushtuar prej tė mirės, duke vėshtruar drejt sė ardhmes e harron atė dhe dashuron tė keqen dhe anasjelltas. Veprimi qoftė i mirė apo i keq, justifikon ekzistencėn dhe kėshtu mban hapur portat e sė ardhmes.
Ne do t’i ngarkojmė me energji pozitive individėt, pėr tė udhėhequr shoqėrinė njerėzore drejt suksesit.
Pėr tė shpėtuar shoqėrinė prej ligjit tė xhunglės, ku individit i mungon pika e referimit, do tė shpikim vdekjen. Nėpėrmjet, institucioneve tė vejushave dhe virgjėreshave ata themeluan kombet, tė cilat mė vonė krijuan shtete, qė themeluan pronėn private dhe shpikėn luftėn, e cila bėhej pėr pėrhapjen e zakoneve, kulturės dhe qytetėrimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:33 pm

Ariani ishte nė rėnie tė lirė. Nuk e kuptonte qė po binte, ndaj dhe nuk kishte frikė. Nuk e kuptonte as ku ndodhej, ndiente vazhdimisht rėnien, derisa u pėrplas, por nuk u vra.
Diēka kundėrveproi nė thellėsi tek ai. Kishte varur buzėt si njė pikturė nė ngjyrat e sė cilės lexohej ngjyra e trishtimit. Vėshtroi rrotull dhe pa se gjithēka ishte bosh. Njė heshtje si para mynxyrave tė mėdha e trazuar me njė parandjenjė tė keqe e rrethoi, si pa tė keq. Ndjeu thonjtė e heshtjes t’i depertonin thellė nė shpirt. U tkurr instiktivisht dhe mendimet e shpėrndara nė skaj tė trurit, ngrinė, u kėputėn tok pėr t’u ndėrlikur nė qendėr. Njė mosbesim i errėt e mbėshtolli me ēarēafė tė tejdukshėm. Gjithė ajo masė lėnde e ngrohtė e paformuar, qė kishte mbetur pezull po skalitej mizorisht nga njė dorė e huaj e padukshme. Si ajo egėrsira e dėshpėruar me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:34 pm

sy tė verbuar prej rrėmbimit tė kėlyshėve, qė vajton me vuajtje fundin e vet, vuri re njė heshtje prej gjėmbi shterpė. Njė ulėrimė e plagosur si e qeshur buēitėse i buroi nga shpirti i vrarė, duke shkundur njėherė e pėrgjithmonė atė qetėsi vdekjeprurėse qė flinte aty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:34 pm

Nėpėr tėmtha ndiente t’i rrihnin fuqishėm dhe ritmikisht valse dhe marshe tė nxituara, pa pikėn e bukurisė tė njė orkestre tė ēakorduar. Njė zė ngushėllues i pėshpėriste fshehtas nė vesh:
- Ajo ishte vegim i ėmbėl, njė masė drithėruese, pjellė e yjeve tė paaritshėm, vjedhur prej horizontesh misteriozė, qė rastėsisht pikoi mes errėsirės sė natės, ngjizur prej fijesh tė kulluara shpirtėrore qė kishte marrė jetė me magji, nė formėn e shkrirė tė trupit njerėzor, pėr t’u ngurtėsuar pėrsėri nė hapėsirėn e panjohur.
S’kaloi shumė dhe pa se ishte shpirti i vrarė, qė pėshpėriste: “ Jam unė ai qė ka zbritur nė tokė, ”- tha me vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:34 pm

Tabloja e Mazaēios “Tė pėrzėnėt nga Parajsa“ iu shfaq me fuqinė e sekondės nė tru.
Nė kėtė moment pranvera ishte njė kundėrshti e dhimbshme. Se nga i rridhte njė ulėrimė qė e trondiste, e kishte diku tė fshehur, i dukej se kishte lidhur kontratė me tė. Kjo pranverė i shtriu kthetrat thellė tek ai. Mė kot lodhej me filozofime pėr tė ditur se kush e kishte fajin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:34 pm

S’i mbetej gjė tjetėr veēse tė shkaraviste njė pikėpyetje tė madhe. Pranvera do tė kalonte dhe vera, vjeshta me gjethet e verdha tė shtruara kudo, shiu, bora, akulli i dimrit do tė binte mbi tė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:34 pm

Liria ose Kohėt Moderne


Laboratori

Qyteti ngrihej mbi faqen e malit. Mbi shtėpitė e gurta dhe kalldrėmet e qendisura bukur po me gurė, mbretėronte diktatura, dhe Perandori, qė e mbante nė kėmbė gjithė kėtė strukturė, thuhej se ishte nė grahmat e vdekjes. Gjithė qyteti u thirr nė njė miting tė madh te sheshi para muzeumit, ku djali i Perandorit i ftoi gjithė qytetarėt t’i ngrinin njė piramidė poshtė nė fushė pėr
hir tė kultit tė babait tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:35 pm

Nė miting morėn pjesė edhe disa grupe njerėzish, tė cilėt njiheshin nga veshja qė nuk ishin vendas, por pėrpiqeshin me shumė mund pėr tė mėsuar gjuhėn, dhe qė morėn pėrsipėr ngritjen e piramidės.
Ndėrkohė njerėzit nė qytet jetonin pa mundur tė zhvillonin aftėsitė e tyre. Nė ato vende ku urrejtja kundėr diktaturės shkon nė skaj, pikėrisht aty pėrvetėsohen nė mėnyrė tė shkėlqyer me anė tė terrorit psikologjik, ēlirimit tė instikteve nga njėra anė dhe shtypjes sė instikteve nga ana tjetėr, hakmarrja, urrejtja dhe etja pėr revansh, tė cilat skaliten nė karakter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:35 pm

Sunduesit ishin pa botė shpirtėrore dhe i kishin zhdukur tė gjitha mundėsitė dhe kontaktet me shoqėrinė edhe kjo kishte sjellė shkatėrrimin e energjive.
Ky qytet, i lindur shekuj mė parė si fshat, ishte njė masė e konsoliduar, ku shoqėria fabrikonte individin. Nė rini u formohej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:35 pm

personaliteti, mė vonė martoheshin, derisa u vinte koha e ndėrgjegjėsimit.
Nė miting shikoje plot fytyra idiote dhe imitim nė mėnyrė qesharake prej tyre tė gjesteve tė Perandorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:35 pm

Kulti nė familje dhe ėndrra pėr njė kult tė tyre, bėnte qė, kur i krahasoje kėto fytyra me tė bukurėn e pafajėsinė, e cila ėshtė nėn pushtet dhe qė kujton se jeta ėshtė kėshtu dhe s’ka se si tė jetė ndryshe e merr atė pa komplekse, dhe me thjeshtėsi, ndėrkohė qė zhdukja e ideve sjell zhdukjen e sė ardhmes. Institucionet kulturore mbroheshin prej mediokėrve, tė cilėt gėnjenin vetveten, kur njėkohėsisht dihet qė ata janė gjahtarė tė pushtetit. Dritėshkurtėr, cinikė, gjysmėidealistė dhe moralistė ata zotėroheshin prej kėnaqėsisė sė pronėsisė dhe shpeshherė gostitnin vetveten me fondet publike. Atėherė kur vetė individėt, shesin interesat e kombit pėr atė personal, ka rėnė ora tragjike pėr atė komb, ka rėnė ora e krizės, e cila shfaqet pas zhgėnjimeve tė mėdha dhe nė krizė tė gjithė i kapėrcejmė kufijtė e vetvetes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:36 pm

Nė pėrfundim tė mitingut u fol se njė kohė e re po trokiste pėr qytetin, gjė qė u duartrokit me entuziazėm prej njerėzve tė huaj, tė cilėt hodhėn idenė e re: Nxjerrjen e statujave tė mermerit nga muzeumi dhe vendosjen e tyre nė natyrė, ku ata zotoheshin se do tė ngrinin njė shėtitore bashkėkohore, ku veē piramidės do tė ndėrtonin banka, spitale, farmaci, akademi shkencash, gjykatėn, teatrin e qytetit, policinė, katedralen, universitetin, burgun nė periferi, shtėpinė publike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:36 pm

Shpeshherė njeriu pėr hir tė interesit, por edhe i shtyrė nga kurioziteti, kryen seks me para.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:36 pm

Njė nga pleqtė mė tė vjetėr tė qytetit, kur dėgjoi gjithė kėto premtime, tha se ishte shfaqur kali i drunjtė modern, sepse gjithė ky zhvillim do tė sjellė paranė dhe paraja sjell luftėn, dhe se qyteti sė shpejti do tė pėrjetonte njė dramė.
Nga nevoja shumė tė rinj tė qytetit vendosėn tė lėnė familjen dhe tė punėsohen poshtė nė fushė, ku disa prej tyre vendosėn edhe tė martoheshin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:36 pm

Njė qytetėrim projektohet gjithmonė prej elitave dhe ndėrtohet gjithmonė prej tė ardhurve.
Kur nuk e njeh vetveten dhe iu bindesh instikteve jeton si nė ėndėrr. Ndėrkohė ndėrgjegjja punon intensivisht pa u kuptuar dhe kėshtu arrin me lehtėsi gjėra tė paarritshme. Tashmė qyteti sipėr ishte braktisur plotėsisht prej tė rinjve, atje kishin mbetur vetėm tė moshurarit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:36 pm

Nėn njė mbasdite, ku rrezet e perėnduara tė diellit lėshonin nėpėrmjet reve njė ngjyrė bezhė tė ėmbėl dhe flladi i butė, qė frynte, dukej sikur i njomte, duke theksuar akoma mė shumė ngjyrėn, rrugėt e shtruara me mermer, poshtė ndėrtesave hijerėnda prej xhami dhe betoni, shatėrvanet, piramida, parqet, statujat, krijonin njė pėrkryerje estetike, ndėrthurur kėto me njeriun e veshur bukur, hijshėm, harmonia e tė cilit nė kėtė ambient luksi bėnte qė tė shpėrthenin ndjenja fisnike, qė ta mbushnin zemrėn me krenari…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:37 pm

U bė dhe inagurimi i tė gjitha veprave tė bulevardit nė pjesėn e poshtme tė qytetit.
Nuk u mor vesh se u shpall ndonjė dekret, qoftė dhe i fshehtė ky, u organizua ndonjė puē, por qė tė gjitha institucionet u zaptuan prej aktorėve, tė cilėt me vullnet e shkrinė teatrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:37 pm

Gjithė arkitektėt mė tė zotė projektuan fjalėn e fundit tė shkencės nė kėto ndėrtesa. Kėto ide tė arkitekturės, tashmė tė materializuara konkretisht, do tė ndikojnė nė formimin e karakterit tė brezave njerėzorė qė do tė vinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 4:37 pm

Ndėrkaq qyteti po pėrjetonte njė bum ekonomik, ishte ndėrtuar shteti ligjor, kishte jetė sociale, ēmimet ishin tė ulėta dhe fuqia blerėse e popullit vinte nė rritje.
Individėt kishin pėrqafuar kulturėn demokratike qė i kish bazat themelore te toleranca. Ky ishte dhe kulmi i zhvillimit.
Qytetėrimi kėtu kishte nisur me rininė dhe gratė, por qytetėrimi i ndryshon ata. Liria e pėrfshin gabimin, dhe qė tė luftosh pėr njė ide duhet tė jesh i pėrgatitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 5:10 pm

* * *
Duke ecur nė maksimumin e mundshėm tė shpejtėsisė njė autoambulancė hyri nė maternitet. Nuk u pa mirė kush foli, por nga turma erdhi njė zė: “Ē’ėshtė jeta?!”
Pas njė pauze jo tė gjatė u pėrgjigj po vetė: “Njė udhėtim nga materniteti nė varreza. Pas maternitetit luan me shokėt nė park, pastaj futesh nė universitet, shkon pėr tė psonisur nė supermarket, martohesh nė bashki, merr shtėpi anės bulevardit, pastaj tė pėrcjellin miqtė dhe fėmijėt nė varreza, tė cilat pėrbėjnė skajin e fundit tė kėsaj rruge tė drejtė”.
Arkeologu dėgjoi shkarazi gjithė kėtė monolog, tek po vazhdonte rrugėn pėr nė shtėpi, i lodhur nga puna e ditės. Ndjeu njė ēikė vėshtirėsi nė frymėmarrje, tek po ngjiste maloren e shtėpisė dhe, kur arriti brenda, u shtri menjėherė pėr gjumė, pasi nuk kishte uri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 5:10 pm

Duke vėshtruar ēatitė e qytetit, prej krevatit ku ishte shtrirė, nė atė natė tė ftohtė dimri me hėnė, dalloi njė Iluzion Elektrik tė fuqishėm, qė mbushi dhomėn.
Nuk kaloi shumė dhe njėlloj sikur tė ishte plagosur rėndė, dėgjoi njė orator tė plotėfuqishėm me zė kumbues gjithė jehonė shpresėdhėnėse dhe gjithė autoritet. Ishte trajta e frymės sė shenjtė tė Zotit: “Ti do tė jesh Profet i Njerėzimit. Do tė tė injektoj vuajtjen si armėn mė tė mirė pėr tė njohur njerėzit dhe shoqėrinė. Njėlloj siē nxjerr statujat nga nėntoka ashtu do tė zbulosh Vlerat e sė Vėrtetės dhe sė Drejtės”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 5:11 pm

*
Papritmas ia nisi njė rrebesh i egėr breshėri. Presioni qė bėnte nė xhama, ndėrsa ishte i shtrirė nė pozicionin e njė tė vdekuri, e bėri ta ēonte mendjen tek ta. Gjithė tmerr mendoi sesi ky breshėr depėrtonte nė formėn e shiut nėn baltė, hynte nė arkivol, derisa prekte rrobat dhe trupin e ftohur pėrgjithmonė.
O tmerr! Qoftė ditė, a qoftė natė s’e duronte dot shiun, breshėrin, borėn nė varreza.
U drodh i tronditur, ndėrkohė qė hamullima qensh mbushnin zbrazėtirėn, dalloi dritėn e vdekur mbi sixhade, dėborėn qė zbardhte jashtė dhe erėn qė
frynte si e marrė. Doli nė dritare dhe dalloi dėborėn si pėrkrenare, qė zbardhte mbi statujat e udhėheqėsve dhe artistėve tė vdekur, ndėrsa nėpėr rrugė dhe parqe kishte shkrirė.
Mbulesa e bukur dhe e ngrohtė me tė cilėn u mbulua e ndolli, duke e mbėshtjellė mė nė fund nė njė gjumė tė thellė e tė rėndė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 5:11 pm


* *
Thashė nė shtėpi se do martohem me Shpresėn. Nuk thanė asgjė. U mblodh fisi, shtruam darkėn pa asnjė koment rreth ngjarjes. Ndihesha i sėmurė fizikisht e shpirtėrisht.
-Do tė jetė nga dhėmballa, – tha vajza e xhaxhait.
Darka vazhdoi e qetė dhe tė nesėrmen ata u nisėn pėr nė qytetin e poshtėm. Andej do tė ktheheshin me nuse. Shpresa s’dinte gjė pėr mendimet e planet e mia. Ata erdhėn. Kishin kaluar mirė, por nuse s’prunė, megjithatė mendoja se do tė vinte dhe emocionohesha duke pritur natėn e parė tė martesės. Por ajo s’erdhi, askush s’tha gjė pėr tė, e prisja tė vinte, kisha njė ngurim tė pazgjidhur se mos isha pak shpejt pėr martesė, dhe duke qenė dhe pak i sėmurė mė zuri gjumi, me njėfarė lloj peng-pritjeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 EmptyTue Jul 31, 2012 5:13 pm

Tė nesėrmen vajta pėr tė vizituar dhėmbėt, dentisti u tmerrua nga sėmundja e dhėmbit, por e mblodhi veten shpejt. Mė vendosi ca penj dhe qė tė dy u qetėsuam disi. Tani qė mori fund disi puna e sėmundjes, prapė ngela nė mėdyshje nėse ishte vėrtetė punė me mend martesa nė kėtė moshė. Ajo s’kishte ardhur ende dhe njerėzit ishin shpėrndarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: