Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:31 pm

*
Atėherė u kujtua se kėtė javė kishte aktivitete kulturore, artistike tė gjithanshme, u zymtėsua edhe mė dhe iku nė shtėpi. Njė i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:31 pm

dashuruar kishte shkruar nė njė mur pranė shtėpisė sė tij: “Vali tė dua!”.
Njė xhips i zbuluar me altoparlantė i kaloi pėrbri, ku njė djalė e ngiste, ndėrsa vajza me kaēurela tė zeza, me xhinkse pa mėngė dhe njė rryp tė lidhur nė ballė, hidhnin nė ajėr programet e aktiviteteve qė do tė zhvilloheshin. Do tė zhvilloheshin aktivitete kulturore si nė pjesėn muzeale tė qytetit, ashtu edhe nė pjesėn e poshtme tė tij, ndaj mori njė fletushkė dhe e lexoi:
- Grupe rroku
- Grupe qė pėrhapin fenė
- Klounė cirku
-Grupe balerinash
- Sfilatė mode

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:31 pm

Kur kaloi afėr pazarit karakteristik, vėshtrimi i tij ndeshi me atė tė tellallit. I mbėshtetur rrėzė murit, me trupin e harkosur nga pėrkulja, me daullen pranė dukej i mėrzitur dhe plot mllef .
- Po ju ē’doni kėtu? – iu hakėrrua ai xhipsit. – Kėtu ka tridhjetė vjet qė pėrveē zėrit tim, s’dėgjohet gjė tjetėr.
- Dakort, – iu pėrgjigjėn ata, – po ti s’ke zbritur poshtė tė shohėsh, gjėrat kanė ndryshuar, nuk janė ashtu siē kujton ti.
- Po unė, ku bėj pjesė? – thirri gati me zė Arkeologu. – Nė qytetin e lartėm apo tė poshtėm, sa kohė do tė vazhdojė kjo histori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:31 pm

*
Tė nesėrmen arkeologu doli herėt nė mėngjes. Kaloi pranė njė dyqani ku nė vend tė mureve kishte pasqyra. Manekinė, meshkuj dhe femra tė veshur me njė gjuhė shprehėse i shprehnin dashurinė njeri – tjetrit me gjeste dramatike, ndėrsa po konkurronin me statujat antike nė parkun pėrbri, tė cilat nė vetminė apostolike tė tyre tė ngjallnin njė pikėllim. Njė vajzė budallaēkė, me qime nė fytyrė, e palarė me flokėt e pakrehur, me bark tė madh e veshur keq, i tėrhoqi vėmendjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:32 pm

Ndėrkohė tė ēmendur dhe gra shtatzėna shiheshin gjatė nėpėr pasqyra, gjithė ngulmim nė vėshtrim, sikur donin tė deshifronin njė mesazh tė fshehtė. Zhurma e njė shatėrvani dėgjohej plot monotoni. Frynte njė fllad i lehtė, qė ai mendoi ta ndiqte, kur papritur u gjend pėrpara varrezave. Tek porta e varrezave Mjeku me flokė tė gjata tė zeza, tė varura poshtė, pa e ngritur kokėn, me fytyrė tė mekur ulur nė njė karrike luante nė violinēel, i cili shpreh melankoli burri. Lule gjithandej nėn njė qiell tė vranėt, qė nuk rrezatonte dritė, por vranėsirė. Drita e vėrtetė ēlirohej prej mermerit tė varreve. Mbi qafat e statujave dhe gjokset e zbuluara rrėshqiste butė duke i pėrkėdhelur tufa e ngrohtė e flladit. Nė pozat e skulpturave ndihej finesa, spikaste virgjėria, me njė pėrulje deri nė vetmohim, bashkė me njė dhimbje tė heshtur, dhe respekt pėr vetveten. Disa skulptura tė tjera ishin me gjunjė tė pėrthyer, kėmbė tė ngjitura, qė vėshtronin anash me pėrvuajtje. Disa tė tjera, ishin me trup tė harkosur nga brenda, me shpinė tė kthyer nga qielli, qė ndėrreshin duke pėrkulur kokėn me mundim. Brenda nė varreza njė vajzė luante nė flaut. Nėpėr trup i kalonte rryma e muzikės. Befas iu bė se pa vegim, por balerina me fustane tė kaltra, u shkundėn papritur dhe vallėzuan, derisa u lodhėn dhe pushuan tė vdekura mbi varre me poza mbresėlėnėse. Materia eklipsohet prej kristalizimit tė lotėve. Lėndinė lotėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:32 pm

Del pyetja kush bėn ligjin. Dihet qė ligjet i kanė ndėrtuar tė parėt dhe janė trashėguar sipas formulės sė trashėgimisė brez pas brezi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:32 pm

Karakteri i sė Keqes ėshtė aksion asgjėsues ndaj sė Mirės, e cila, pėrballė kėtij presioni, sigurisht qė ėshtė e pambrojtur, sepse i bindet disa rregullave, normave. Nėqoftėse karakteri i sė Keqes vazhdon tė jetė po kaq agresiv karshi brezave njerėzorė, atėherė ligji i xhunglės do tė kthehet nė testament dhe hakmarrja ėshtė e pashmangshme. Kėtu del pyetja se a duhet marrė seriozisht jeta. Serioziteti ka tė bėjė me largpamėsinė, e cila zhvillohet duke eksploruar Njohurinė, e cila s’ėshtė gjė tjetėr veēse testament i Arsyes.
Nėqoftėse fuqia e krijimit ėshtė bazuar tek rastėsia, atėherė kjo rastėsi duhet parė si njė mundėsi me orientim drejt Domosdoshmėrisė. E Mira lind nga e Keqja dhe e Keqja ka lindur si pasojė e lulėzimit tė krizės nė kushtet e luftės pėr ekzistencė. Por edhe nėse e mira pushton tokėn , asaj do t’i vėrsulen tė gjithė pėr ta pėrvetėsuar. Do tė rritet numri i popullsisė jashtėzakonisht shumė dhe, vetėm nėpėrmjet krizave, uljes sė ēmimeve, teknologjia ka pėr tė pushtuar jetėt njerėzore. Ndėrkohė njė krizė, nėse arrin maksimumin, kemi tė bėjmė me zhvlerėsimin e edukatės, kulturės, qytetėrimit, demokracisė, tolerancės dhe njeriut qė ka shpikur kėtė tokė. Pra kthimi nė kafshėri. E mira e ka njė fund. Askund nė Univers, natyrė, nuk duken shėnjat e pėrjetėsisė, si te gjallesat nė tokė, te Planetet, Yjet. Misioni lider, nė kėtė rast, ėshtė misioni pėr mbijetėsė: njė makth i verbėr ky pėr ekzistencė.
Mėrzia, kotėsia pjellin pėrmendoren e pėrjetėsisė. Ky durim shfrytėzon momentin, veprat e tė cilit janė tė pavetėdijshme , por madhėshtore. Kėto themel kanė ėndrra, sakrificė, gjak. Ky moment me ėndrra ideale, mbetet i pavdekshėm dhe tregon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:32 pm

nivelin e arsyes , kur dashuria vdes. Ky investim i shndėrruar nė vepėr, ėshtė pasuri, vlera e sė cilėt ėshtė e pėrjetshme. Zėri anonim, qė udhėheq intuitėn, nuk tė zhgėnjen. Kėshtu jeta merr kuptim.
Por instikti ėshtė shumė herė mė i fuqishėm se arsyeja. Jetojmė tė rrethuar prej artit, fantazisė, por qė s’ėshtė veēse njė realitet i dyzuar, qė, pėr shkak tė egos, tė interesit, tė shurdhėrisė sė pėrditshme tė mbėrthyer nė vetminė e njė bote virtuale dhe tė verbėr, e cila ėshtė shumė larg sė vėrtetės. Kjo ėshtė kriza e arsyes. Midis galaktikave ka hapėsira gjigande boshe, ashtu, sikundėrse njeriu, bie nė boshllėk. Gjithashtu ka galaktika tė largėta, drita e tė cilave nuk vjen deri te ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:33 pm

Nė galaktikėn “Udha e Qumėshtit” ekzistojnė dy yje, jo me madhėsi tė njėjtė, tė cilėt rrotullohen rreth njėri - tjetrit. Ylli mė i vogėl duket se ka dalė nė pension, ndėrkohė qė, njėkohėsisht, rreth tyre rrotullohet edhe njė planet, ku ekzistojnė qenie qė i kanė tė dy sekset. Duke eksploruar nė thellėsi kemi tė bėjmė me kostelacione yjesh, ose edhe yje me planet , nė tė cilėt nuk ka jetė. Por ēfarė bėn ylli nė kėtė rast? Me rrezet e tij ai e shkatėron, djeg planetin. Por dhe ky yll, qė pėrvėlon planetin, do tė shkatėrrohet njė ditė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:33 pm

Nė kėtė rast e keqja ėshtė inspirim. Nė shqip fjala “kolaps”, rrėnja e sė cilės vjen nga greqishtja, duke u bashkuar me fjalėn shqipe “hap” do tė thotė : verbėri, kotėsi, shkatėrrim, punė pa bereqet. E ngjashme , e pėrafėrt me “kolaps” ėshtė dhe fjala greke “kolasi”, qė do tė thotė “ferr”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyTue Jul 31, 2012 5:34 pm

Teoria e kostelacionit tė Yjeve dhe sistemeve planetare, ose i ashtėquajturi “kolaps”, shfaqet nė tokė me grabitqarėt, tė cilėt janė vrasės gjakftohtė. Nė kushtet e lartpėrmendura, pra nė kushtet e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:05 pm

mungesė sė jetės, ky helm mund tė konsiderohet edhe si farė vrasėse. Vrimat e zeza janė materie qė gėlltit materie. Roli i grabitqarėve nė ekosistem ėshtė pozitiv. Ata i ka thirrur nė skenė themelimi i jetės dhe janė domosdoshmėri. Ndoshta e kundėrta e fjalės “kolaps” ėshtė “apokalips”, e cila vjen nga greqishtja dhe do tė thotė “zbulesė”.
Ky ėshtė misioni i arsyes njė projekt tepėr ambicioz.
Ky sistimulim i racės njerėsore, ky shumim i pashmangshėm i saj, kjo luftė pėr pushtet ėshtė qesharak dhe tragjikomike, por rikonfirmon edhe luftėn pėr drejtėsi. E mira ėshtė e destinuar tė dėshtojė, nėse nuk pėrqafon dijen .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:05 pm

DASHURI E VERBĖR + ETJE PĖR DIJE = ENERGJI POZITIVE Kėtu kemi tė bėjmė mė dy stanjacione: tė sė vjetrės dhe tė sė resė, ku peshorja e ndėrgjegjes anon dukshėm nga kjo e fundit.Nė momentin qė E Keqja etikohet, si E Vjetėr dhe cilėsohet prej tė gjithėve , duke u urryer me shpirt, atėherė ajo do tė jetė pėrjetėsisht e mundur, pavarėsisht ekzistencės sė saj. Njeriu pėr hir tė rrethanave tė rėnda, nė kushte presioni kryen veprime pėr tė cilat, mė vonė, pendohet. Megjithatė ke tė drejtėn e fleksibilitetit. Kjo ėshtė dhe shumė njerėzore.Nė shqip ekziston shprehja: “Tė kalla datėn”, e cila ėshtė njė shprehje hipnotizuese, frikėsuese. Fjalė pėr fjalė, kjo shprehje, do tė thotė : “Tė kalla datėn e vdekjes!” Sigurisht vrasja ėshtė shkencė. Nėse ēon deri nė fund me inat, deri nė vetsakrifikim tė plotė, njė luftė, qė ka si themel vrasjen, e cila udhėhiqet prej idesė pasionante tė egoizmit dhe ekzistencės, duke varrosur, injoruar njė herė e pėrgjithmonė luftėn pėr drejtėsinė, atėherė e nesėrmja vihet nė diskutim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:06 pm

Liria mbėshtetet mbi instiktin, arsyeja mbi diktatin.Populli ynė ka njė varg, i cili i referohet dėshmorėve tė rėnė nė luftrat e shumta pėr liri: “
Tė pashuar Yjet”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:06 pm

Ky varg ėshtė njėkohėsisht aspiratė e fuqishme e tė gjithė njerėzimit.
Ky moral ėshtė Ndėrgjegja e qetė e njė vrasėsi, pėr tė cilin Ndėrgjegja s’bėhet kurrė pishman.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:06 pm

Nė njė dyluftim kafshėsh ka fitues dhe humbės. Humbėsit i del gjak, mishin ia shqyen fitimtari dhe kjo ėshtė njė skenė krimi, por fitimtarit nuk i bėn pėrshtypje kjo gjė: Ka uri. Pavarėsisht kėsaj kemi tė bėjmė me njė kafshė tė lirė, tė aftė pėr tė mbijetuar dhe shumuar, qė pėrballet gjithmonė me kushtet e vėshtira natyrore dhe kjo e bėn mė grabitqar. Sa tė ardhme ka ky akt? Pa e marrė shumė seriozisht mund tė shprehesh: “Ėshtė botė instiktesh”. Po, nėse e merr seriozisht, e kupton se kjo ėshtė e pėrkohėshme. Ky status i pėrkohėshėm dublohet pafundėsisht, nė pėrjetėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:07 pm


Kafshėt e kuptojnė miqėsinė e njeriut.
- Dikur isha i ri, - mendoi Arkeologu, - plot pasion dhe dashuroja fuqishėm. Kisha ėndrra tė mėdha pėr jetėn.
Kur dėgjonte ndonjė lajm pėr vrasje, reagonte me neveri. Por sa mė shumė qė rritej, aq mė shumė lajme pėr vrasje dėgjonte.
Njė ditė i lindi pyetja: “Si janė njerėzit qė vrasin!”
Kėshtu filloi tė dėgjonte dhe shikonte “Kronikėn e Zezė” nė televizor. I dukej acaruese qė njė konflikt mund tė zgjidhej me vrasje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:09 pm

Njerėzit vlojnė pėrbrenda. Ėshtė botė pasionesh. Megjithatė, kur pa fytyrėn e njė vrasėsi, nuk u habit shumė.
Asgjė tė jashtėzakonshme nuk kishte aty. Gjithkush mund tė kishte ato tipare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:09 pm

I impresionur nga kėto ide, u zhyt nė lexim librash, ku vuri re se vrasja shtrihej nė njė thellėsi mijėvjeēarėsh. U shkėput tėrėsisht nga bota dhe, kur shkarrazi, u pa nė pasqyrė, ndenji njė hop.
U qetėsua dhe u mundua tė depertojė pėrtej qelqit. Kishte marrė pėrsipėr tė kryente njė udhėtim tė vėshtirė, nxitur prej pasionit, ideve, idealit dhe, vetėm tani, duke parė veten nė pasqyrė, e vinte re se ai shkėlqim nuk ishte mė nė ata sy. Tashmė vrasja i dukej diēka e zakonshme. Pasioni i kishte vdekur. Kjo ishte epoka e qėndresės, ku tė thyen ėndrrat dhe rikthimi tek ideali tė bėn tė huaj pėr shoqėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:09 pm

Bota pėrreth po jetonte njė periudhė paqeje dhe krize njėkohėsisht.
- Cili ėshtė fundi?- pyeti veten njė natė qė nuk e zinte gjumi.
Kush do tė fitojė: Instikti i vrasjes apo idetė pasionante?
Instikti i vrasjes dhe mendimi shkojnė nė unitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:09 pm

Gjithēka, qė ėshtė arritur, ka mund dhe djersė dhe tė kumton hapur se kjo arritje ėshtė dhe evolucion i Universit. Por, edhe nėse gjithēka vazhdon, ėshtė absurde tė mendosh se kjo kotėsi e njėtrajtshme do tė pėrfshijė fund e krye njė mentalitet krejt tė ri.
Duhen bėrė ndryshime. Ky moment duhet konsideruar si i kaluar, duke i lėnė ideales, pranverės sė re, njė hapėsirė mė tė gjėrė.
Pas njė pasioni tė fuqishėm vjen monotonia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:10 pm

Sa ishte parashikuar ky udhėtim i njeriut nė kohė? Njeriu, dikur ishte qenie e pafuqishme pėrballė forcave tė natyrės. Ai pati ambicien e ndryshimit mė tė madh tė historisė, gjė qė nuk e arritėn dot as dinosaurėt. Kjo ėshtė njė manovėr e dhunshme, shkatėrruese karshi natyrės, por ėshtė njė ndėrhyrje e suksesshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:10 pm

E reja ka ēarė kurdoherė rrugėn e historisė. Si ndėrhyrje e parė ajo ka dhe tė meta, megjithatė, me anė tė shkollave, universiteteve, ėshtė bėrė prezent arsyeja.
Lufta e Ndėrgjegjes pėr fitore ėshtė e pėrjetėshme. Qėndrimi deri nė fund ėshtė njė pėrpjekje, qė ka tė bėjė me fundin. Ndoshta ky fund ka tė bėjė me njė fillim tė ri.
Kjo luftė e Idealit me Vdekjen mos vallė ka karakter vetasgjėsues dhe tė verbėr? Kur tė shuhet dielli, do tė vdesė dhe e mira me tė keqen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:10 pm

Njeriu ka deklaruar evolucionin e tij dhe, ky fakt, me siguri, njihet dhe nga Krijuesi.
Midis tė Drejtės dhe vdekjes qėndron ndjenja.
Tema ėshtė tė shkatėrrosh apo tė ndėrtosh?
Dashuria tė shtyn pėr tė ndėrtuar. Kjo, ndoshta, ėshtė drita e sė Vėrtetės. Filozofia e njeriut ėshtė: Lufta drejt Lumturisė.
Kur e pyetėn njė plak: “Pėrse mbjell?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 EmptyThu Aug 02, 2012 11:10 pm

Ai u pėrgjigj: “Mbollėn tė tjerėt qė hėngra unė. Tani do tė mbjell unė qė tė hanė tė tjerėt”.
Nė pėrgjithėsi e vėrteta ecėn pėrpara nėpėrmjet profecisė sė rreme.
Jeta s’ka kuptim, ndėrkohė qė vrasja ėshtė instikti bazė.
Dashuria dhe instikti janė tė verbėr, ē’kuptim ka atėherė arsyeja?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: