Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 EmptyThu Aug 02, 2012 11:33 pm

ballafaqohen me ambicjen e ekzistencės sė pėrkohėshme. Njeriu duhet tė ngrihet nė emėr tė Lirisė, por qė jeta tė anojė nga Mėmėdheu dhe pushka, duhet pėrdorur edhe pena, tė cilat duhet tė jenė tė bashkuara nė njė front.
Dihet, qė edhe yjet vdesin si dashuritė dhe mė pas vjen mėrzia, urrejtja dhe mė vonė degjenerimi, lufta. Pra dashuria dhe mė vonė seksi shndėrrohen nė kotėsi, ndėrkohė qė ky akt ka tė bėjė me krimijin e jetės.
Atėherė ē’kuptim ka jeta: Thjesht tė vėshtruarit e njė akti pozitiv, qė, pas kapėrcimit me sukses tė njėpasnjėshėm tė tė gjitha ideve fikse, thith thelbin e jetės, duke kryqėzuar tė keqen dhe pėrhapur pozitiven pėr brezat. Ėshtė mirė qė brezat njerėzorė tė orientohen karshi tė Drejtės, njėlloj sikurse pėrplasen galaktikat nė emėr tė Jetės dhe Vazhdimėsisė dhe kjo tė njihet si Lufta ekuilibruese dhe fatale ndaj forcave negative, dhe triumfi i sė Drejtės.
Ndjenja, pasioni konsumohet, skalitet nė kujtesė, dhe mė vonė interesi i ekzistencės shpall Luftėn e tė Kundėrtave. Nė emėr tė trashėgimisė interesi i ekzistencės shndėrrohet nė Drejtėsi.
Pa njeriun Universi nuk do tė kishte kuptim.
Nė tokė ka emocion, i cili prodhon tinguj entuziazmi.

Dhjetor, 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 EmptyThu Aug 02, 2012 11:33 pm

Autori i kėtij libri ka lindur nė qytetin e gurtė tė Gjirokastrės mė 14 shkurt 1972. Mbaroi shkollėn 8 vjeēare nė qytetin e lindjes dhe mandej vijoi studimet nė shkollėn e mesme tė pergjithshme “Asim Zeneli”, po nė Gjirokastėr, njė shkollė kjo me tradita tė larta kulturore dhe mėsimore. Nė shkollėn e mesme ėshtė shquar pėr talentin e tij letrar, pėr pasurinė leksikore dhe pėrdorimin figuracional tė frazės. Gjatė jetės sė tij ka botuar tregime tė ndryshme. Mė tė spikaturat ato tė botuara te gazeta “Drita” dhe “Gazeta Shqiptare”.
Pra pasioni i tij vetiak ka qenė pėrherė letėrsia dhe regjisura, ndėrsa hobi muzika. I pasionuar pas fotografisė.
Nė kėtė analitikė, tė parėn e kėtij lloji, Ardiani ka hedhur me fantazi botėn e tij mendimore, ndjenjėsore, qėndrimet ndaj jetės, duke realizuar njė “kolazh” personazhesh tė motivuar, qė aktrojnė nė Aktin e quajtur, Jetė-Vdekje, por ai krijon lidhėsinė midis botėve, qenieve dhe procesit ndėrgjegjėsor si dhe atakut me tė pasigurtėn, depresionin, helmimin, por edhe nxitjen e ėndrrės reale…Analitika ėshtė njė “laborator” plot pėrpunim, ku trajektohet zbėrthimi individual, origjinal, interesant me pulsime dhe impulse, kurbimet dhe hamendėsitė improvizuese me objekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 EmptyThu Aug 02, 2012 11:33 pm

Ardian Dedi

Tė luftosh fort me frymėzim, pa kompromis me kėmbėngulje pėr tė drejtėn, dashurinė duke harruar veten, krejt nė zbrazėtirė, ėshtė bukur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 10 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 10 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: