Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI "KOHA E URREJTJES"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI "KOHA E URREJTJES"      Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI "KOHA E URREJTJES"    ARDIAN DEDI "KOHA E URREJTJES"      EmptySun Nov 26, 2017 5:30 pm

KOHA E URREJTJES

Ora 14.45 e ditės. Verė . E premte.
Sa tė premte, si kjo, kam kaluar?
E megjithatė, asnjė kuptim.
Kam gjitonė, kushėrinj, miq, tė cilėt i takoj qė prej 20 vjetėsh. Diskutojmė pėr familjen dhe pėr ato qė na shqetėsojnė, duke pretenduar njė jetė mė tė mirė. Kjo ėshtė jeta e njeriut tjetėr, qė, gjithsesi, mbetet e huaj.
Kur ndodh ndonjė vdekje, dhėmbshuria tre ditė zgjat.
U martova, jetova ėndrrėn e dashurisė, por pėrsėri mbetem egocentrik. Ndoshta, dhe pėr 20 vjet tė tjerė, do tė vazhdojė e njėjta histori, ku e pėrditshmja, pasi tė lodh, tė ēon drejt vdekjes.
Kur isha i vogėl, kisha gjiton njė plak. Ai ishte plak, kur unė u bėra adoleshent. Gjithashtu, ai vazhdonte tė ishte plak edhe kur u martova dhe u bėra me fėmijė, derisa, kur mbusha 40 vjeē, vdiq.
Nė kėtė moment, ndoshta jam nėn vėzhgim dhe jeta ime shėrben si pikė reference pėr dikė.
Vallė kjo ishte ėndrra e jetės? Vetėm, kur tė vjen fundi, tregohesh i sinqertė, qoftė me vetveten, qoftė me shoqėrinė.
Por, sidoqoftė, jeta vazhdon dhe kėto ideale janė tė pavdekshme.

Nė kėtė kohė, bota zbardh, u ēkombėtarizua prej diellit; ngjyrat u zhdukėn dhe gjithēka u vesh nė njė kontrast bardhė e zi.
I vetmi kuptim i jetės ėshtė e mira, e cila nuk ka sens, sepse shėrben si ushqim pėr tė keqen.
Pas kėtij handikapi, e keqja zbukurohet dhe duhet shkruar kushtetuta e sė mirės. Moment ky i pashmangshėm, tė cilin nuk e injoron dot. Nė momentin qė gjithēka shkon keq, bota udhėhiqet nga e mira, ndėrsa, kur e mira ka pushtuar ēdo skaj qeveris doktrina e shkatėrrimit. Nėse jetoj deri nė fund tė botės, ajo e universit ē’kujtim ka?
Heronjtė kanė jetė tė shkurtėr, ndėrsa tė jetosh gjatė, do tė thotė tė jetosh sė gjalli vdekjen e veprės tėnde.
Nėse, mė kėrcėnohet jeta, unė do tė reagoj me tė gjitha instiktet pėr tė mbijetuar.
Por jam nė kurth, sepse kam njė vdekje tė ngadaltė. Vdekja ime s’ėshtė gjė, por pa botėn, ku jetojmė, universin, jeta, pa trashėguar stafetėn, ėshtė tragjike.
Cila ėshte e ardhmja?
Pushteti frymėzohet nga urrejtja, atėherė, kur idealet pėrballen me njė numėr, ekstremisht nė rritje, tė rrymave tė ndryshme.
Por a mund ta fitojė urrejtja kėtė luftė, kur dashuria ėshtė njė forcė qė qėndron mbi ēdo vullnet. Duhet tė humbasėsh nė tė gjitha frontet krysore tė jetės qė tė luftosh pėr gjithēka, duke u bėrė kėshtu idealist. Nėse, nė kohėn e urrejtjes, pėrhapet dija, atėherė e ardhmja e gėnjeshtėrt sfidohet prej sė drejtės.
Ideja e kėtij investimi madhėshtor pėrbėn arsyen e vetme tė vazhdimėsisė, ndryshe jeta vetmimtare ėshtė diēka idiote dhe qesharake me perspektivė: asgjėkundin.
E ardhmja ėshtė njė nocion abstrakt, sepse as e tashmja, nuk ėshtė e sigurt.
Tiparet e momentit janė tė miratuara te ēdo fytyrė. Vetėm drita e njė dashurie tė pėrjetshme mund tė mbijetojė, njė rezistencė pozitive, kjo e aftė ta shmangė kėtė shkatėrrim. Vullneti pėr rrugėzgjidhje bazohet te sakrifica. Pavarėsisht, se jeta shumė herė ndodhet nėn perimetrin e vdekjes, ky kompromis, me tė mirėn, tė bėn optimist.
Nė njė kohė, kur as e mira, as e keqja nuk kanė perspektivė, kjo luftė e brendshme sjell zhvillim.
Ndoshta mėnyra e fjalės “identitet” ėshtė “ide” ose “Eden “ , pra
“ Kopshti i Edenit”.
Fjala “ide” shpjegohet nė shqip dhe zbėrthehet “ I dhe jetė”, pra “Ide e jetės”, ku lidhėsja “dhe”, pėrveē kuptimit tė parė “mori” ka dhe kuptimin “tokė”.
Fjala “besė”, nė shqip, zbėrthehet nė formė primitive “ zė be”. Pas pjesės “be “ ka tė ngjarė tė vijė nga hebraisht, ku paraqitet si “bet” dhe ėshtė e pranishme nė fjalėt “beton’” “diabet” dhe “betohem”.
“Bethel” nė hebraisht do tė thotė “Shtėpia e Zotit”.
Qė klasa e artistėve tė mos jetė pėrjetėsisht nėn kėtė doktrinė, duhet qė, kjo e fundit, tė njohė kėtė kastė intelektualėsh dhe kėshtu do tė forcohet ndėrgjegja, ndėrkohė qė dhunėn s’ke pse e pėrdor, sepse e keqja ėshtė e mundur.
Ulėrima e gjakut shėrben si trampolinė qė tė ēon nga gėnjeshtra drejt arsyes, qetėsisė, lirisė dhe paqes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
 
ARDIAN DEDI "KOHA E URREJTJES"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: