Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ardian Dedi "MONOLOG"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ardian Dedi "MONOLOG" Empty
MesazhTitulli: Ardian Dedi "MONOLOG"   Ardian Dedi "MONOLOG" EmptySun Nov 26, 2017 5:34 pm


MONOLOG

Natė. Kaos. Boshllėk. Mė duhet tė pohoj se, megjithėse, kam vendosur tė shpik universin, ligjet e tij tė fizikės janė jashtė kontrollit tim. Nėna ime ėshtė Asgjėja. Nė kėtė univers, i cili ėshtė i destinuar tė shkatėrrohet, fatkeqėsisht lindi njė planet, nė tė cilin ka jetė. Aty po zhvillohet dija, janė hapur universitete, ėshtė zhvilluar teknologjia, bujqėsia, blektoria dhe po bėhen pėrpjekje titanike pėr kujtesėn. Po luftohet koha, pavetėdija, krimi, kriza dhe kotėsia. E gjitha kjo, nė emėr tė Atit, Birit dhe Shpirtit tė shenjtė. Por ėshtė djali qė ka nė dorė gjithēka. Nga boshllėku, zbrazėtia, lindi pasioni, i cili nuk ėshtė gjė tjetėr, vecse pasioni seksual dhe mė vonė kotėsia. Rreth vicioz, ku gjithēka ėshtė e rrethuar prej gėnjeshtrės. Ky univers ėshtė i destinuar tė plaket dhe kur tė shkatėrrohet, se kam ende tė qartė, nėse do tė jem i aftė tė shpik njė tė ri. Por kjo varet prej moshės sime. Fati i kėtij universi ėshtė shkruar shumė kohė para se tė lindte. Ndoshta Asgjėja do tė lindi njė univers tė ri. Ndoshta fatin e tij mund ta shpėtojė dashuria dhe e vėrteta, dija. Sigurisht, nė kėtė mes fitoj edhe unė. Kjo luftė, ashtu, si dera e varrezave, ngelet e hapur. A ka njė shans tė dytė pėr Asgjėnė. A do tė pėrfitohet pėrsėri energji nga Asgjėja? Po ē’mund tė presėsh pėrsėri prej saj po nuk evoloi. Por edhe njeriu ē’mund tė bėjė pa ndihmė. Nė njėrėn anė tė peshores, kemi boshllėkun, seksin qė shndėrohet nė kotėsi dhe, nga ana tjetėr, dashurinė e pėrjetshme, tė vėrtetėn, absoluten, dijen. Nga ana tjetėr, pa njohur gėnjeshtrėn, s’arrin kurrė tek e vėrteta. Ndaj tė luftosh pėr tė drejtėn ėshtė e vetmja vlerė qė i jep kuptim ekzistencės, pavarėsisht sakrificave tė panumėrta. Superprodhimi i sė mirės lind automatikisht tė keqen. Ky ėshtė njė rrugėtim qė tė mirėn ta trashėgojnė brezat. Forcimi i vetėdijes sjell mos pėrsėritjen e sė keqes, pra ndėrtimin e njė materie tė re dhe funksionimin e njė demokracie tė vėrtetė, ku dashuria shijohet deri nė kockė. Shpresa ėshtė naive, ndaj duhet tė njohė rrezikun, nėse do tė lulėzojė.
“Kėshtu jeta ime i shpėton komedisė dhe merr njė kuptim tė madh”
Nė luftėn midis sė mirės dhe tė keqes, dikush duhet tė jetė protagonist.
Ky evoluim shėnon shpresėn e Asgjėsė, sepse, pas shkatėrrimit tė Universit, pashmangėrisht dhe pėrfundimisht do tė shkatėrrohet dhe Asgjėja. Qė tė lindi njė Univers i ri, vezė kozmike e re, gravitet, pak tė ngjarė ka. Pas bashkimit me Andromedėn, i cili ėshtė dhe pasioni i dytė, vjen menopauza, epokė , qė s’ka tė bėjė me ėndrrat. Qė pas njė Universi gjithmonė tė ndėrtohet njė i ri, kjo ėshtė e ēuditshme dhe s’ka kuptim. Tė bėsh njė fėmijė me njeriun qė dashuron ėshtė gjėja mė e bukur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Ardian Dedi "MONOLOG"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: