Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI "Dritarja"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI "Dritarja" Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI "Dritarja"   ARDIAN DEDI "Dritarja" EmptySun Nov 26, 2017 5:27 pm

DritarjaTeksa dėgjonte nė radio kėngėt polifonike, e kaploi njė mjerim i pėrgjithshėm, tė cilin nuk e mori vesh nga i erdhi. Kėnga ishte e thellė, me karakter shumė tė fuqishėm dhe me katėr zėra. Njė perlė e vertetė.
“Mos vallė burrėria ishte njė mjerim?”- mendoi.
Ndėrkohė, jashtė shtėpisė, kaloi njė BMV x 6 dhe shoferi ishte njė burrė i fuqishėm leshtor, me mustaqe.
“Ja, - mendoi sėrish,- njė mashkull nė krye tė zinxhirit ushqimor, i cili ka tiparet e njė vrasėsi tė lindur”.
“Sigurisht, - iu pėrgjigj po vetė, - njeriu ėshtė energji negative dhe ai qė ėshte nė krye tė Universit apo Njerėzimit, ėshtė futur dorėzanė duke qenė se e urren negativen.
Sa pėr burrėrinė, pėr sa kohė qė pasioni dytė, arsyeja, do tė mbetet nė letėr, do tė vazhdojė tė jetė njė mjerim.
Kur evolucioni tė ngrejė nė krye arsyen, atėherė burrėria do tė jetė lumturi”.
Mori dylbitė, qė kishte nė tavolinė, dhe i drejtoi pėr nga pallati pėrkarshi. I pėlqente tė vėzhgonte njė ēift tė sapomartuarish qė kishte komshinj.
- Tregoje udhėheqėsin e vėrtetė tė Botės, - iu drejtua gruaja burrit.
Burri, i cili po bėhej gati pėr seks, nė shėnjė kuptimplotė, pas pyetjes hoqi mbathjet.
Njerėzimi, Universi ėshtė mė i mirė se hiēi.
“A ėshtė njė pėrpjekje e mjerueshme, kjo kėrkesė e vazhdueshme pėr arsye? – provokoi ai vetveten. -
Jeta mė anoi nga vdekja, sė cilės s’kam ē’t’i trėmbem mė.
Ėshtė e pashmangshme, nė kėtė moshė, njė bilanc: Dėshtim apo sukses?
Nė planin personal ishte njė dėshtim, ndėrsa mė gjėrė, ndoshta sukses.
Moment ky qė shėnon njė plus.
Nėse eksplorimi bėhet lufta e gjithkujt, atėherė ky ėshtė njė sukses.
Mesa duket, e vetmja e vėrtetė qė ekziston, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse kjo letėr, e cila ka lindur, si pjellė e trurit, nė kontakt me realitetin.
Librat mė prishėn mendjen, ndėrkohė qė paraja ėshtė inspirimi kryesor nė jetė. Lufta e arsyes me abstrakten pėr njė realitet tė ri ėshtė ideologjia e kėsaj egoje qė pėrbėn njė univers vlerash.
Ky shfrytėzim i arsyes sjell zhvillim, pėrparim.
Odiseja e pėrballjes me vdekjen tė bėnte tė vlefshėm pėr tė ardhmen,” - mendoi.
Ndėrkaq ditėt rrokulliseshin, pa u ndalur, dhe, s’bėnte gjė tjetėr, veēse i numėronte, duke pritur mė kot tė hipte nė fuqi ekuacioni i dashurisė nė mbijetesė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ARDIAN DEDI "Dritarja"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: