Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI "Dy motrat" skicė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI "Dy motrat" skicė Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI "Dy motrat" skicė   ARDIAN DEDI "Dy motrat" skicė EmptySun Nov 26, 2017 4:27 pmARDIAN DEDI
Dy motrat
skicė
Ishin familje e gėzuar. Befas pllakosi fatkeqėsia dhe babai asaj i vdiq… Familja s’kishte me se ta ushqente dhe vendosi ta bėnte murgeshė. U mbyll nė manastir, ku ushqehej mirė dhe nuk i shmangte dot mendimet pėr princin e kaltėr.
Njė djalė e rrėmbeu andej dhe nuk vonoi martesa me tė. Por, me sa dukej, pas vdekjes sė babait, nė njė moshė tė re, i vdiq dhe burri.
Nėna e mori veēmas, pas varrimit, dhe i tha:
“ Mblidh mendjen e kokės, se bota atė do qė tė tallet”.
E mbetur vetėm, ua kushtoi jetėn rritjes sė fėmijėve, tė cilėt, nė njė moment tė caktuar, edhe u martuan.
Ndėrkaq motra i kthehet nga emigracioni dhe bleu njė shtėpi afėr saj.
Motra organizonte festa familjare, piknike nė natyrė dhe e ftonte edhe kėtė. Me dyshim, ajo vėrente afrimin herė tė mirėstudiuar, si rezultat i pranisė sė saj dhe herė tė verbėr tė sė motrės. Meqėnėse, burri i motrės ishte mjek, shpiku njė sėmundje gjinekologjike, por edhe motra nuk i shqitej, tashmė kishte kuptuar gjithēka. Kur bisedonin i bėnin lojė njėra – tjetrės. Ndodhi e pashmangshmja: Ia mori burrin motrės.
Ishte e turpshme, qesharake, ajo qė ndodhi, por kjo s’i pengonte meshkujt ta ftonin motrėn e ndarė pėr seks. Motra e ndarė ulte kokėn e turpėruar, pėrpara kėtyre propozimeve dhe nuk ua varte .
E dinte qė, asnjė prej tyre, nuk ishte i prokopisė dhe e quante veten femėr tė mbyllur. Bėnte njė jetė tė thjeshtė, pa shumė pretendime. Nuk shikonte rrugėdalje nė jetėn e saj.
Ndėrkohė motra, e cila i kishte marrė burrin, u sėmur me kancer.
Ajo e kuptoi qė Zoti pėr tė shuar energjitė seksuale, ia hodhi kėtė sėmundje.
“Plumbi e do me plumb!” njė shprehje e vjetėr kjo. Por ēėshtja nuk u mbyll me kaq. Iu sėmur dhe burri rėndė nga zemra. Qė tė dy u katandisėn invalidė. Kishin para, shėrbėtorė, ishin tė sėmurė, pa fėmijė, pinin ilaēe, por, sigurisht, u mungonte dashuria dhe kujtimet po zverdheshin. Qė tė dy ishin bėrė pishman, por ishte vonė pėr tė ndrequr diēka.
Njė lidhje interesi pėr tė kaluar pleqėrinė. S’kishin asgjė tė pėrbashkėt. U vinte mendja tė ndaheshin pėrsėri, por ishin tė sėmurė.
Shihte plot admirim motrėn qė ishte veshur me tė zeza dhe gėzonte shėndet tė plotė, ndėrkohė qė ajo duronte rromuzet e botės dhe kushėrinjve.
Humbi interesin pėr jetėn, pėr seksin; u shėndosh dhe u bė llupėse e madhe. Turpėrohej dhe vetja po i dilte jashtė kontrollit.
Nė njė ēast kthjellimi, teksa vėshtronte burrin e sėmurė, pyeti veten:
”Ē‘mė lidh me tė? Ēfarė dua unė kėtu?”- mbylli mendimin.
Teksa e shihte ashtu tė pėrhumbur, nė njė moment thellėsisht tė sinqertė, burri e kuptoi domethėnien e ēehresė sė saj.
“Vallė, kaq i huaj jam pėr tė?”- mendoi.
Kontaktet e vendosura ishin false.
“Kjo qė na ndodhi ishte komedi, e cila pėrfshin vuajtjen me perspektivė: komedinė e zezė,” - i tha burri.
“A mund tė pėrfitojmė gjė nga kjo vuajtje?”- ia ktheu gruaja, e cila mė kot priti pėrgjigje.
Shkatėrroi motrėn, por edhe veten.
E pashpresė, motra e ndarė, njė ditė vrau veten dhe u hapi plagė nė zemėr tė gjithėve.
Kur ishte nė prag tė vdekjes, motra invalide mblodhi tė dy vajzat dhe thellėsisht e ndėrgjegjshme i porositi:
“Atė gabim qė bėra unė, mos e bėni kurrė. Vendin e vėrtetė e kam afėr fėmijėve”.
Deklaratat e mėdha, proza me ironi nuk e mbajnė tė shėndetshme njė marrėdhėnie, pėrkundrazi kėto shprehje tė tėrthoreta, tė largojnė nga thjeshtėsia. Vetėm sinqeriteti bėn tė lotojė si teknologjia dhe statujat, duke dhėnė versionin e ri tė dashurisė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ARDIAN DEDI "Dy motrat" skicė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: