Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:11 pm

Universi dikur ishte nė pėrmasat e zeros absolute, ndėrsa tani ėshtė njė histori, Perandori, mė vete. Ky autoritet I plotfuqishėm mban mbi shpatullat e tij njė univers tė tėrė tė nisur si aventurė dhe tė shndėruar nė mėnyrė tė pakundėrshtueshme nė seriozitet, duke shprehur me tiparet e njė bekgraundi tė jashtėzakonshėm e tė padiskutueshėm, fuqinė e njė Padroni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:11 pm

Fėmijėt e vegjėl, pavarėsisht se kanė sy, nuk kuptojnė se ēfarė shohin. Gjithashtu njeriu, derisa ndėrgjegjėsohet, ngelet fėmijė. Ēmenduria e jetės mund tė shėrohet sipas deshifrimit tė njė formule tė caktuar, qė gjendet te bimėt , ose pemėt nė biosferė. Ėshtė i pashmangshėm ravijėzimi i njė lufte midis instiktit dhe arsyes. Luftėn midis instiktit dhe arsyes duhet ta fitojė intuita.
Lufta pėr jetėn ėshtė instiktive, ndaj kur ajo bashkohet me luftėn pėr tė drejtėn i pėrket sė ardhmes. Kjo ėshtė e vetmja rrugė e sė Drejtės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:11 pm

Po nėse neutralizohet instikti do tė kemi njė botė tė arsyeshme, qė rezauron luftėn. E, nėse rezaurohet lufta, humbet kuptimin lumturia. Dhe, nėse je guximtar qė tė hysh nė luftė pėr fitore, ky guxim nė perspektivė duhet tė ketė premisat e programeve tė zhvillimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:11 pm

Instikti, pasi i bindet spontanitetit, e ka tepėr tė qartė, tė kthjellėt tė ardhmen. Nuk ėndėrron shumė, por qėndron me kėmbė nė tokė. Instikti ka karakter veprues dhe mbėshtetet te parandjenja, pavetėdija, ēasti, momenti, tė cilin e shfrytėzon nė maksimum. Kjo ėshtė baza e instiktit tė vjetėr qė tė udhėheq drejt vrasjes.
Arsyeja, nėpėrmjet studimit tė vetvetes, tė shndėrruar nė njohuri, e ka tejkaluar instiktin dhe ka eksploruar ėndrrėn. Instikti, nėpėrmjet trajektores sė jetės, kthehet nė ndėrgjegje. Kur jeta pėrballet me rrezikun, atėherė i bindet instiktit, i cili tė paralajmėron nė kohė, duke tė shpėtuar jetėn. Po nėse ky instikt eliminohet me se do tė zėvendėsohet? A ėshtė mirė tė zhduket ky reagim? Nė kėtė rast frika ėshtė energji pozitive, qė riaktivizohet, nėpėrmjet riciklimit tė kujtimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:12 pm

Ky reagim sjell lindjen e aksionit, nė tė cilėn hyn me forcėn e liderit, por me sytė e veshur prej egos, ambicies, pasionit, mungesė sė njohurisė dhe arrin nė kufijtė e absurdes, ku si pėrfundim paraqiten tri rrugė: T’u bėsh varrin tė gjithėve, ose kėta tė fundit tė tė bėjnė varrin, ose njė tėrheqje, dorėheqje, qė, nėse nuk vjen nė momentin, ēastin e duhur, paraqet gjithmonė probleme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:12 pm

Sa ėshtė i vetėdijshėm lideri pėr tė kuptuar situatėn, para sė cilės ndodhet. Nėse reagon nėpėrmjet eliminimit a do ta ēojė dikush tjetėr pėrpara kauzėn? Nė rast vėrtetėsie tė kėsaj, kauza do tė mbetet e metė.
Dashuria ėshtė ilaēi, qė injektohet nė plagė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:12 pm

Pėrulėsia rikonfirmon besimin, i cili hap themelet e qetėsisė dhe qė, nė tėrėsi, pėrbėn burimin e virtytit.
Procesi i pėrshtatjes nė mjedis a duhet tė parė si njė zinxhir reaksionesh tė verbėra? Edhe te njeriu kotėsia ėshtė produkt i dukshėm. Ndryshimi i klimės, mjedisit sjell shpikje biologjike. Kotėsia pasqyrohet nė mjedis dhe reflektohet edhe nė tru.
Qė tė gjithė mendojnė se evolucioni vazhdon, a mund tė degjenerojė ai?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:12 pm

Njė plagė qė tė mjekohet duhet tė bėhet e njohur, shfaqur.
Seleksioni artificial ėshtė punė e frytshme. Nė trurin e njeriut ekzistojnė shumė zona, qė mbeten gjithmonė interesante. Si p.sh ajo, qė ka tė bėjė me pėrgjegjėshmėrinė, idealin, ėndrrėn, jetėn shpirtėrore, teknologjinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:13 pm

Janė krijuar lėndė artificiale, gjė qė kjo i hap rrugė materialit ideal.
Kjo do tė thotė se mund tė krijohen bimė me porosi, tė cilat, nė bazė tė variacioneve tė pafundme, do tė japin kombinime tė ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:13 pm

Modernizimi i njeriut vjen prej ilaēeve dhe kjo ėshtė njė mundėsi.
Tė gjitha krijesat kanė nevojė pėr ushqim, ujė, frymėmarrje dhe nuk bėjnė dot pa njera - tjetrėn. Njeriu qė ėshtė stadi i fundit i evolucionit ka shpikur kuzhinėn dhe teknologjinė e ushqimit, e cila ėshtė njė performancė, qė shtrihet prej oqeaneve te bimėt, deri te blektoria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:13 pm

Pėr njė distancė tė madhe kohore gjithė kjo ishte ide, qė u konkretizua me anė tė energjisė. Ushqimi qė konsumojmė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me trupin tonė.
Kuzhina ėshtė art.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:13 pm

Nėse do tė ketė evolucion tė njeriut nė tė ardhmen, kjo do tė varet nga revolucioni i kuzhinės. Ky ėshtė njė efekt dramatik, qė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me shkencėn e sė ardhmes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:13 pm

Nė adoleshencė, njė moshė e shqetėsuar kjo, ėshtė mirė tė zhvillohet miqėsia midis dy sekseve. Kjo shoqėri ėshtė e artė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:14 pm

Roli i burrit nė tė ardhmen do tė jetė simboli i vazhdimėsisė. Ai duhet tė ketė hijen e heroit. Roli i gruas dhe i burrit duhet tė jetė njė peshore e ekuilibruar, qė nėnkupton barazinė. Nėse martesa provon krizėn, atėherė qė tė dy protagonistėt duhet tė ulen nė emėr tė dashurisė, duke i shėrbyer e ndihmuar njeri – tjetrit, deri nė vetmohim dhe deri nė punėt mė tė vogla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:14 pm

Duhen dhurata tė njėpasnjėshme. Ngacmime tė tėrthorta me humor. Ky ėshtė themeli, baza e sė ardhmes.
Kushtetuta e Drejtėsisė ėshtė jetėgjatėsia e familjes. Nė njė sherr dikush gjithmonė duhet tė tėrhiqet i pari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:14 pm

Kur dashuria s’e njeh vetveten ndeshet me kontradikta dhe ėshtė jetėshkurtėr. Ekziston gjithmonė mundėsia e dytė, po, nėse e humbet dhe atė, ke pėr ta humbur pėrgjithmonė.
Nėse martohesh nė moshė tė pjekur, mund tė martohesh me femrėn fatale.
Gjithmonė ēėshtjet kryesore duhet tė diskutohen sė bashku.
Qė tė kesh duhet tė dish tė veprosh.
Kultivimi i durimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:14 pm

Fjala shqipe “duroj” zbėrthet ndryshe edhe “dua tė rroj”.
Nė hapėsirat e kėtij durimi ndjen avujt e florinjtė tė sinjaleve tė ndėrgjegjes, tė cilat jeta i lėngėzon dhe i shndėrron nė njė zemėr prej minerali tė vyer. Vetėm atėherė , kur e humbet smeraldin, e kupton rėndėsinė e tij. Nevojitet pauzė e plotė, e cila shndėrrohet nė thinjė, qė tė zbukuron. Pa kėtė pauzė veprimi ėshtė i mangėt. Pas njė krize dashuria mund tė rilindė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:14 pm

Aktiviteti i njeriut tė jetė ndėrtimi i sė resė, qė mbėshtetet te karakteri krijues, si burim tė ardhurash dhe komunikimi pa paragjykim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:15 pm

Gjithashtu, kur e Keqja e kryen misionin e saj kemi ndryshim nė rolin e aktorit dhe rėnie tė maskės. Jeta shpeshherė ėshtė false, por ngandonjėherė tensioni ka aktivitet dramatik, qė pėrcjell emocione tė fuqishme, qė materializohen nė lot monumentesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:15 pm

Njeriu ėshtė i prirur drejt lehtėsirave dhe limontia prodhon njė karakter tė lehtė . Brezat njerėzorė qė ta kuptojnė jetėn deri nė thellėsi, duhet tė provojnė mėrgimin, ku ngjallet fuqishėm dashuria, nostalgjia, malli, impresioni dhe rezistenca ndaj sė Keqes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:15 pm

Gjumi i prishur, verbėria e plotė, ėndrrat e trazuara dhe tė fuqishme tė mėrgimit, ku zėri i shpresės tė flet nė kllapi, tė ndėrgjegjėson pėr njė goditje tėrėsisht tė pabesė. Ky ėshtė zėri i mėshirės qė, nėse rrimė shtrėmbėr dhe flasim drejt, shpreh keqardhje, qė mund ta quash njė variacion tė vogėl tė drejtėsisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:15 pm

Karakteri i moshės sė re ka tė bėjė ojnat, pėrkėdhelitė, bisedat e pafundme pėr dashurinė, qė sjellin shkundjen e gjithė materies. Nėse e merr me seriozitet limontinė, kalohet nė etiketė, shndėrrohet nė maskė, bėn histori dhe kthehet nė sistem. Jeta e njeriut udhėton drejt vdekjes. Kėtu del pyetja: “Mė mirė njė fund i tmerrshėm, apo njė tmerr pa fund?” Ē’ėshtė pėr tė bėrė do tė bėhet, por edhe ē’ėshtė pėr tė shmangur duhet shmangur. Po sikur vdekja tė tė qepet deri sa tė tė shenjojė. Atėherė duhet njė qėndrim dinjitoz, muzikė, ide, forcė, ekuilibėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:15 pm

Njeriut i pėlqen tė jetojė, ėshtė egoist, gjė qė ėshtė e natyrshme dhe qė e bėn atė ironik, por nuk e njeh jetėn dhe gjendet pėrballė forcash qė as mendja mė e fuqishme nuk i imagjinon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:16 pm

Herėt a vonė nė jetė vjen ora e sprovės dhe ngjallen forcat e errėta tė ekzistencės, tė cilat, nėse pėrmblidhen, kontrollojnė frikėn dhe sjellin goditjen e pashmangshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 EmptyThu Aug 02, 2012 11:16 pm

S’mund tė jesh djalė i mirė, por jeta tė ndryshon, kjo s’do tė thotė qė tė kthehesh nė i poshtėr. Ky reagim ėshtė lindja e Veprimit, i cili duhet tė jetė: Platforma e gjakftohtėsisė, qė akumulon burrėrinė.
Shpesh herė njeriu bėn luftė, e cila kėrkon energji dhe imagjinatė.
Vėshtirėsitė e jetės sjellin pėrballimin e situatave tė rrezikshme nėpėrmjet seriozitetit dhe lufta pa kompromis pėr tė ardhmen sjell njohje, zotėrimin dhe nėnshtrimin e fatit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 6 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: