Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:27 pm


Ardian Dedi

UDHĖTIMI
DREJT
VETVETES

Dhjetor 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:27 pm


Njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme nė botė ėshtė shkrimi i drejtė i historisė. Njė gabim, sado i vogėl, ėshtė i pafalshėm, sepse fshin dhe mbulon me velin e gėnjeshtrės, ndėrgjegjen e njeriut.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:28 pm

INSPIRIM

Njė ditė e premte monotone jepte shpirt. Dielli i zjarrtė kishte perėnduar me kohė. Mbasditja e majit
tė nxehtė po i linte vend natės. Intuita e shtyu atė tė kalonte nga Akademia e Arteve. Papritur t’i kthehej mendja ndėrroi rrugė. Sandalet i shkisnin nga gurėt e kalldrėmit. Borselinat e kalimtarėve i vėshtronte shtrėmbėr nga pjerrėsia e rrugės. S’kaloi shumė dhe ai vėrejti se rruga, tė cilėn e ngjiste me mundim, u zotėrua nga disa tinguj tė lehtė pianoje. Njė instikt i padukshėm e urdhėroi tė hynte brenda. Kaloi derėn e lėnė hapur dhe me padurim hyri. Nė korridorin e gjatė dhe tė ngushtė, me drita tė zbehta dėgjoheshin gjithfarė zėrash. Nga vrima e ēelėsave, tė ēarat e dyerve si tė ishin fije peri, rrėshqisnin britmat e dirigjentit tek bėnte zap njė orkestėr tė tėrė. Njė kontrabas i ēmendur tregonte zėrin e ngjirur pa pasur frikė nga askush. Njė korno ēirrej sė bashku me njė trompė se kush arrinte nota mė tė larta. Njė derė e hapur pėrgjysmė tregoi njė ēift balerinash tek vallėzonin nė njė liqen akulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:28 pm

I mahnitur ai humbi orientimin. Ariani studionte pėr pikturė nė Akademinė e Arteve dhe pėrkundej nga ėndrrat e Parajsės, nuancat e sė cilės nėpėrmjet bojės i shprehte nė mėyrė madhėshtore dhe shumėdimensionale nė telajo. Akademia e Arteve ishte tempull i dijes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:28 pm

Mendimi lulėzonte me gjithė logjikėn e tij, nėpėrmjet patentave tė natyrės. Njerėzit jetonin tė gėzuar, nė harmoni me kafshėt dhe shoqėrinė. Njė lumė si burimi i jetės qė rridhte mes sipėrfaqeve tė gjelbėruara, bėnte qė tė lulėzonin shumėllojshmėria e luleve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:28 pm

Flutura me krahė tė pikturuar, rendnin nėpėr petalet e shumėngjyrėshme tė luleve nė lėndinė duke organizuar gjithēka. Aroma e luleve qė shpėrndahej shėrbente si njė parfum natyror.
Pėr ditė organizoheshin festa qė simbolizonin bukurinė e jetės. Njerėzit pagėzoheshin tek burimi i jetės dhe s’ngopeshin sė mėsuari gjuhėn e dijes, respektonin tė tjerėt dhe veten, dhe pinin qumėshtin e jetės.
Njė kėngė triumfi nė formė ere malli qė trazonte petalet e luleve, thyhej mes stėrkalave tė ujit nėpėr ujėvara, rrudhte sipėrfaqen e kaltėr tė lumit, ndėrkohė qė drita e Diellit puthte majat e maleve dhe jepte tonalitete tė ndryshme tė ngjyrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:28 pm

Nga malet blu tė mbuluara me dėborė rridhnin ujėvara qė tė pastronin shpirtin. Ajri i kthjellėt i kuq i agimeve mėngjesore, tė ftonte nė njė shumėllojshmėri frutash tė shijshme, qė portretizonin fuqinė e Dijes.
Nė mbasdite kur perėndonte dielli dhe gjithēka kthehej nė njė blu tė bukur, nė qiell shndriste hėna, duke tė udhėhequr drejt shtėpisė sė ngrohtė, vatrės familjare, dhe njė gjumi tė bukur.
Ky ishte shndėrrimi i jetės nė art.
“Ku vallė mund t’i gjeje ata tinguj pianoje”, - mendoi.
Dera e fundit e korridorit e mbushur me ulėrima bėri qė ai tė dėgjonte notat e dėshiruara. Pa drojė dhe si i gėzuar qė gjeti vendin e duhur, hapi derėn i ngarkuar me ankth tė pashpjegueshėm dhe pa se njė vajzė me profil kishte rėnė mbi piano. E pėrshkruar tėrėsisht prej tensionit artistik, gjithė qenia e saj tregonte njė pėrhumbje tė pėrgjithshme, qė e mbante larg asaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:29 pm

rrėmuje korridori. Era e lehtė qė hyri brenda sikur e zgjoi atė dhe pas habisė sytė e saj u bėnė pyetės.
- Mund tė rri dhe unė tė dėgjoj, - tha Ariani, - mė pėlqen muzika.
- Posi, por mbylle pak derėn se fryn erė.
Kolltuku i butė qė i ofroi i vuri nė pah se kishte tė bėnte me njė vajzė me flokė tė zinj, lėkurė tė bardhė qė rrezatonte nga mosha e rinisė. Midis tyre njė mrekulli ishin sytė e zinj, tė cilėt pasqyronin njė qetėsi absolute.
Aty shndrinin si dy smeralde tė ujshėm njė vizion madhėshtor largpamės.
Nė ata dy sy ai dalloi tė vizatuara ėndrrat e tij.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:29 pm

Karshi veprave tė kėqija kėta sy ishin dritėshkurtėr dhe rrezegjatė kundrejt kualitetit tė sė mirės

Fustani ngjyrė jeshil dhe sandalet e zeza dėshmonin pėr finesėn dhe shijen e hollė nė tė veshur. Mollėzat e dala tė bardha si kodra me dėborė, vetullat thikė dhe veshėt e vegjėl si tė fisnikėve, nėnshkruanin pėrsosmėrinė.
Dhoma e mbushur me muzikė e ndihmoi Arianin pėr njė pėrshkrim tė mprehtė. Gishtat e hollė tė saj, tė cilėve ua detyronte kėtė muzikė, lėviznin hijshėm mbi tastierė. Gishtat heshtėn dhe nė dhomė zbriti qetėsia. Ajo u ngrit e duke iu afruar dritares, iu drejtua Arianit:
- Tė pėlqeu, - dhe anoi pak kokėn mbi atė trup tė drejtė.
Flokėt e zinj treguan gjithė bukurinė e tyre. Reflekse tė panumėrta tė dritės sė neonit, rrėshqitėn aty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:29 pm

- Muzikė e kėndshme,... Me kėnaqėsi do tė dėgjoja dhe diēka tjetėr nėn pushtetin e kėtyre gishtrinjve.
Teksa shqiptonte kėto fjalė, ndjeu njė shplodhje tė butė tė pėrgjithshme t’i binte si flokė dėbore nė trup.
Ajo ndiente nė gjithė trupin rrėshqitjen e vėshtrimit tė Arianit dhe, megjithėse ishte mbėshtetur nė parmakun e dritares, nuk vėshtronte jashtė. Kraharori ngrihej dhe ulej i gufuar prej njė doze ajri shtesė, qė jepte pėrshtypjen e thellėsisė. Si vullkani afėr shpėrthimit gjestet e papėrmbajtura e lajmėronin atė se nuk ishte e zakonshme, kjo qė po i ndodhte. I digjej shpirti pėr t’i dhuruar njė kėnaqėsi, pėr tė luajtur diēka tjetėr. Ndiente erėn e sė papėrsėritshmes nė kėto sekonda. Diēka po i ndodhte dhe e vriste pyetja, nėse po ndodhte dhe tek ai diēka e tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:29 pm

“Ē’po lodhem kot me filozofinė, - mendoi mė vonė, - dashurinė s’e kanė krijuar filozofėt, dashuria ėshtė njė si pėr filozofin dhe pėr budallain. Ajo ėshtė krijuar nga tė gjithė; gjithkush ka vendosur njė gur nė pallatin e pavdekėsisė sė Erotikės. Filozofia ėshtė vetėm njė lule qė zbukuron dashurinė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:30 pm

Ajo u kthye, ra mbi piano dhe tingujt e “Valsit tė martesės ” tė F. M. Bartoldit nėnshtruan ēdo mendim tė Arianit. E ėmbėl, e lehtė muzika i hyri thellė nė shpirt dhe, ashtu si pa kuptuar, ndjeu njė thirrje nė zemėr pėrzier me admirim pėr kėtė vajzė simpatike. Tingujt ngadalė filluan t’i ngrenė fole nė shpirt dhe kėnaqėsia pa kufi, qė ndjeu, bėri qė tė mos i shpėtonte gjė. Hijeshisė sė duarve tashmė u pėrgjigjej me njė pėrkulje tė lehtė tė trupit, sa herė qė donte tė theksonte shkallėn e ėmbėlsisė. Tingujt e shtruar tė rrjedhshėm, qė prodhoheshin nga magjia e gishtave tė saj i shihte nė ēdo cep tė dhomės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:30 pm

Mendonte se po tė fshinte pluhurin e kolltukut, andej do tė rridhnin tinguj, se po tė ngrinte dorėn nė ajėr do tė prekte tinguj. - Mrekulli, - mendoi. Dhomė magjike. Diku kishte dėgjuar se njė mur i tillė ekzistonte. Kush kalon pranė njė muri tė gjelbėr, me habi ndjen se po dėgjon muzikė, qė ndėrthuret bukur me hapat e tij. Ēdo lėvizje shkakton njė tingull. Mahnitja mbretėron tek ky mur. Njė lumturi kishte hapur krahėt dhe e shtrėngonte nė gji. Shpirti po i bėnte plazh nė kėtė mjedis melodie. Ashtu si pas njė pune tė rėndė rraskapitėse, ku trupi tė dehet nga lodhja dhe gjumi tė vjen i ėmbėl trallitės, pa ėndrra, ishte nėn kėta tinguj. Kishte ndjesinė se diēka po i ndodhte nė gjoks. Diēka fluturake qė po merrte krahė dhe rritej nga ēasti nė ēast. Gjithmonė i kishte pėlqyer muzika , por asnjėherė si tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:30 pm

Aroma e tingujve nė dhomė e kishte trullosur, dhe pėrveē qenies sė ngjitur vajzė - piano, asgjė s’i hynte nė sy. Po e kaplonte njė ėmbėlsi, mirėsi pėr gjithēka. Nė gjoks po i rritej njė hapėsirė deri nė pafundėsi. Nuk dinte se kujt ia detyronte kėto dridhje tė njėpasnjėshme ndjenjash. Melodisė apo kėsaj vajze, apo ndoshta tė dyjave. Ishte njė gėrshetim i papėrsėrithsėm.
Ėshtė , e bukur... , - gati sa s’thirri me zė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:30 pm

Si njė rrufe i ra nė kokė ky mendim. Kjo muzikė e madhėrishme kishte aftėsinė ta robėronte. Dinte se njerėzit e artit nė pėrgjithėsi janė shumė tė ndjeshėm dhe udhėhiqen nga ndjenja nė jetė. Nė krye kryeson fisi i muzikantėve. Tė arrish pėrkryerjen nė artin e tė luajturit nė piano duhet qė tingujt tė hyjnė thellė nė shpirt.
Vrapi i duarve mori fund dhe tingujt e pėrhapur mbetėn pezull. Sikur tė kishte ngrėnė apo tė kishte shijuar diēka shumė tė shijshme nga trallisja, s’mblidhte dot veten. Duart e hapura, trupi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:31 pm

si pak i fundosur nė butėsinė e kolltukut dhe sytė qė kishin humbur shprehje e vėrtetonin kėtė, njė vėllim i madh mendimesh nuk gjente rrugėn pėr tė dalė. Donte tė fliste, por pa sukses. Ishte njė entuziazėm nė shpirt qė e ndalonte, duke paralajmėruar turbull se ēdo hapje buzėsh do ta prishte kėtė mrekulli.
Ajo u ngrit dhe lėvizjet e prera sikur e zgjuan Arianin.
- Mė pėlqen muzika, por me kalimin e kohės u kufizova vetėm duke dėgjuar muzikė klasike. Kam dėshirė shumė tė luaj nė piano dhe do tė mė vinte mirė tė ma mėsoje edhe, sepse kam sedėr, dhe e mėsoj, kur ma mėson njė vajzė si ty.
Nė sy asaj i ēelėn petale gėzimi. Lėkura gati - gati iu bė e tejdukshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:31 pm

Sytė e magnetizuar tė Arianit sikur po e hipnotizonin dalėngadalė atė.
Tė besonte ose mė shumė tė pėrmendej se mos ndodhej nė njė nga ėndrrat e shumta tė mesnatės, ai hapi dritaren. Ndėrkohė kishte ardhur nata dhe dritat rrėzėllenin. Ajri i freskėt me njė vel gėzimi i ledhatoi fytyrėn dhe e shtyu ta pyeste pėr emrin.
- Si tė quajnė?
- Eva , - u pėrgjigj.
Ariani dėgjonte turbull fjalėt e saj tė rrokulliseshin si shkėmbinj nėpėr dhomė, duke tundur heshtjen nga themelet. Diēka e padukshme e digjte. Njėlloj si ai qė shpėton shokėt nga zjarri dhe tani i djeg shpirti pėr vete.
Me duar tė futura thellė nė xhepa dhe me buzė gjak tė kuqe, pak tė hapura, ku zbardhnin dhėmbėt e rregullt, ajo vėshtronte Arianin ose diku jashtė dritares. Qetėsi. Si nė njė balet pa lėvizje, nėn melodinė e mendimeve:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:31 pm


Mė pėlqen tė shikoj portokalle,
T’jua heq me zemėrim xhelozinė,
Pastaj asaj zemre tė pėrgjakur vajze,
Me ėndje t’i flas pėr dashurinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:31 pm

Ja qė kėshtu ėshtė, gjithēka e bukur dhe e lumtur s’jeton gjatė. Ēdo situatė e veprim ka nisje, zhvillim dhe fund. Ligjet e natyrės janė mizore. Do tė ishte e pamundur tė kishte zhvillim tė pėrjetshėm vetėm pėr njė person apo grup njerėzish. Ėshtė vdekja nė mes, nėn maskėn e zhvillimit fshihet vazhdimėsia e njė pune kolosale, nėnshkruar nga grupe tė ndryshme njerėzish nė breza tė ndryshėm.
Ishte lidhur nė kėtė dhomė nga litarėt e tingujve, qetėsia freskuese dhe nga ajo figurė qė s’e kishte ndeshur kurrė mė parė. Sikur tė ecte me kėmbėt e dikujt tjetėr duke parė veten me sytė e saj, trupi i ngjau krejtėsisht i huaj. Pjesėn mė tė madhe tė vetvetes po e linte tė shpėrndarė nė eter tek kjo dhomė, duke marrė vetėm njė grumbull kockash qė mezi bindeshin. Mė nė fund ky ėndėrrim simetrik u prish.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:31 pm

- Kalova njė mbasdite me tė vertetė tė bukur, - tha Ariani, - do tė shihemi.
Eva buzėqeshi, si e zėnė nė faj, dhe sikur tė kishte ftohtė futi mė thellė duart nė xhepa.
- Mirupafshim, - pėrshėndeti ngadalė, gjithė ngrohtėsi, duke pėrshėndetur me dorė.
Me gjendje shpirtėrore tė dyzuar hapi derėn. Gėzimi ishte mpleksuar dhe lidhur ngushtė me hidhėrimin. Psherėtinte pa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:32 pm

kuptuar, kur i kishte sytė me dritė. Kaloi korridorin kėshtu, kur njė e qeshur e ca vajzave tė bukura bllokoi derėn e Akademisė. Ato hynė dhe mėse tė shkujdesura humbėn nė thellėsi. Nisi tė vraponte lehtė dhe zhurmėn e kalimtarėve e shtypte me mendimet e tij. Rrugės nuk kishte zbuluar ndonjėherė kaq bukuri sa sot. Degėt e pishave qė zgjateshin mbi asfalt shndrisnin nga dritat. Hėna e plotė, mė e mirė se asnjėherė, dhuronte dritė tė artė me bujari. Fletėt e pemėve dukeshin se kishin njė gėzim tė pashprehur. Nuk ishte i aftė tė pėrcaktonte se ku ndodhej. Ngado kundėrmonte erė e mirė. Ishte nė njė ėndėrr me sy hapur. Ishte i zgjuar me sy tė mbyllur. Nuk ishte nė tokė, por as nė qiell. Mekanikisht bėnte ē’i thoshnin, por shpirti i fluturonte tjetėrkund. Herė sekondat i dukeshin orė dhe herė orėt sekonda. Kapėrthente duart dhe mbyste njė mendim. Ishte nė mbretėrinė e pėrrallės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:32 pm

Nuk arrinte tė ndante vegimin nga realiteti, kur dalloi pėlhurėn e rrezeve tė hėnės, qė ndriēonte amfiteatrin.
Njė ushtri e panumėrt e ulur sipas hierarkisė, e pėrbėrė prej gjykatėsve, regjisorėve, aktorėve, infermierėve, shkencėtarėve, berberėve, rrobaqepėsve dhe studentėve tė ndryshėm, ishte ulur nė shkallėt e amfiteatrit, ndėrsa nė qendėr ishte Mjeku, qė mbante njė fjalim dhe qė ishte njėkohėsisht edhe regjisor.
Ai rrezatonte urtėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:32 pm

Gjykatėsi, Berberi dhe Rrobaqepėsi, pak mė larg qendrės ishin edhe aktorė edhe infermierė. Ata ishin si njė familje e madhe qė, nė tėrėsi tė pėrbashkėt, formonin njė qelizė tė vetme tė shėndetshme, ku mbizotėronte urdhėri. Kishin mundur tė zbulonin kodin e zhvillimit gjenetik tė njeriut dhe kjo i lejonte tė kontrollonin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:32 pm

evolucionin e tij. Ata themeluan kanunin dhe patriakatin dhe krijuan statusin e familjes.
Mjeku ishte njė fėmijė i braktisur i familjarizuar me rrezikun. Por, pasi rreziku kalon natyra egocentrike e njeriut, bėn qė tė lindi egoizmi, individualizmi, ndjenja prej narcisi, e cila e shoqėruar prej njė pushteti absolut, ka pasoja tė diskutueshme.
Qė tė gjesh tė drejtėn duhet tė gabosh, por ēėshtja pas kėsaj shtrohet se a duhet themeluar institucioni i sė Drejtės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi EmptyTue Jul 31, 2012 4:33 pm

Populli i ishte pėrkushtuar me shpirt Mjekut, vullneti i tė cilit theu gjithė botėn dhe shkaktoi gjithė ato ndryshime.
Periudhat e vėshtira kalohen nėpėrmjet diktaturave dhe zhvillimit tė traditės. Ata ngrinin nė pushtet individė duke i bekuar nė pushtimin e botės, ndėrkohė qė dihet qė varfėria tė fisnikėron, tė gjithė nė unanimitet votuan pėr fundosjen e kohės nė hapėsirat e sė shkuarės, ku njeriut do t’i zhdukej ēdo mundėsi pėr tė gjetur vetveten, nė mėnyrė tė tillė qė ai tė dashuronte lirinė, duke i ngritur himn asaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 10Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: