Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:13 pm

* * *
Kjo ėndėrr e mbajti Arkeologun gjithė natėn deri sa zbardhi mėngjesi, nėn tension. Kur u ngrit nė mėngjes e ndiente veten disi tė sėmurė vėrtet dhe vendosi tė mos shkonte nė punė atė ditė, por tė shqyrtonte raportin e ri me realitetin, shoqėrinė si dhe tė mbaronte njė studim autodidakt, qė e kishte nisur prej kohėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:13 pm

Mes katėr mureve tė dhomės iu qartėsuan shumė ngjarje, ndaj mori bllokun e shėnimeve:
Njė njeri sado i kulturuar qė tė jetė aty, ku i rrezikohet jeta, vendos pėr tė ardhmen nė bazė tė instikteve. Duhet njė tėrheqje nga jeta, pėr tė takuar tė drejtėn qė instiktet tė lėmohen dhe tė kthehen nė arsye. Kjo ėshtė platforma e gjakftohtėsisė.
Heroi nė kohėn e sotme rri nė kafene i mėrzitur me realitetin shoqėror dhe kohėn. Ai ua ka lėnė stafetėn fėmijėve, tė cilėt luftojnė pa kompromis pėr tė drejtėn, gjithashtu edhe aktorėt nėpėr filma luftojnė pėr tė drejtėn, pavarėsisht se nė jetėn e pėrditshme mund tė mos jenė tė tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:20 pm

Ndėrkohė qė jeta ėshtė e shkurtėr njeriu duhet tė zgjedhė ndėrmjet barazisė, nderit, familjes dhe individualizmit, egoizmit, seksit, demagogjisė. Pėr njė individ kėtė e pėrcakton opinioni, ndėrsa pėr shoqėrinė ekziston peshorja e drejtėsisė, ku etaloni i sė drejtės, barazisė, nderit janė gurėt e peshės, ndėrsa pasuria, seksi, demagogjia janė malli qė shitet. Turma, e cila pėrbėn opinionin, ku pėrmblidhen gjithė veset, gjithė dėshtimet, ku individėt pėrfaqėsojnė gjithė mllefin e shoqėrisė, pėrbėn edhe gjykatėsin pėr individin. Opinioni pėrbėhet prej njerėzish qė gėnjejnė dhe s’njohin veten. Sikur ēdo njeri tė merrej me gjykimin e vetvetes dhe jo me gjykimin e tė tjerėve, opinioni nuk do tė ekzistonte, nga kjo del se opinioni s’ėshtė gjė tjetėr veēse rafshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:20 pm

individualitetesh. Nga kjo del se Peshorja e Drejtėsisė ėshtė nė funksion tė ligjit tė xhunglės.
Alfabeti nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė grumbull shenjash qė kanė fituar me kohė shprehjen e njė simboli. Pėr shėmbull, fjala greke “Proi” qė do tė thotė mėngjes, mundohet tė shprehė me anė tė shenjave se nė mėngjes janė pro isė, pra pro seksit, ku “i” shkėrben organin mashkullor, ndėrsa pika mbi tė spermėn.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:20 pm

Arkeologu e dinte se moshatarėve tė tij nuk u pėlqente tė lexonin ndaj shkroi: Rritet njė brez, i cili nė njė shoqėri ku gjithēka blihet me para dhe tė zhvilluar teknologjikisht, do tė rrezikojė tė ardhmen e njerėzimit.
Kur njė shoqėri moderne rend pėrpara me hapa gjigandė zhvillimi dhe nuk njeh tė Drejtėn, ėshtė e destinuar tė dėshtojė.
Gjithēka qė ndodh nė shoqėrinė njerėzore, ndodh pėrpara pemėve, kėtyre pėrfaqėsuesve tė natyrės qė rikryejnė ciklin e tyre ēdo pranverė, verė, vjeshtė dhe dimėr. Ato janė dėshmitare tė shumė fakteve rrėnqethėse nė jetėn e njerėzve, tė cilat shpesh herė gjymtohen pėr tė pėrmbushur tekat e njeriut, por edhe pėr ta shoqėruar atė nė banesėn e fundit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:20 pm

Nėnshtrimi, ndaj njė sundimi tė njė karakteri autoritar, qė predikon demagogjinė pėrmes maskės tė sė Mirės, duke patur luftėn si as rezervė, dėshmon pėr dobėsinė e vetvetes dhe kjo si rezultat i mungesės sė njė ideali udhėheqės dhe mungesės sė pavarėsisė. Ēdo komb ka plot individė qė, nė sajė tė interesit personal, me njė elegancė tė ftohtė derdhin prej zėrit tė tyre vetėm helm duke u hequr kėshtu si shpėtimtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:21 pm

Megjithėse zhvillimi ka arritur kulmin nė tė gjitha fushat, fatkeqėsisht njeriu ka mbetur akoma nė kurthin e instiktit, nuk e gėzon dot arsyen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:21 pm

Nė pamje tė parė duket se historia e evolucionit ėshtė e udhėhequr prej instiktit. Po nuk ėshtė kėshtu. Brezat njerėzorė tė udhėhequr prej interesit nė kohėra tė ndryshme, nė mėnyrė tė pavetėdijshme, janė bėrė mbartės tė idealit, arsyes.
Dhe kėshtu ėshtė siguruar stafeta.
Nevoja e njė lufte tė ngutshme sjell nė sipėrfaqe individė me fėmijėri tė deformuar, tipa tė egėr, qė zilepsen shpejt tė rritur nė rrugė, tė ushqyer me mbeturina, qė u pėlqen tė rrahin.
Lindja e individualizmit dhe egoizmit nė adoleshencė, tė pėlqyerit e vetes dhe bekimi prej shoqėrisė, mosnjohja e vetvetes dhe idetė e mėsuara nė mėnyrė gjysmake, kėnaqėsia e ndjerė, kur arrin tė nėnshtrosh shoqėrinė ndaj vullnetit tėnd, kėshtu nis korruptimi i vetvetes dhe skalitja nė karakter e tipareve tė fituara, tė mbuluara prej njė harmonie shqisash tė renditura qė shprehin njė pėrsosmėri, mirėsi, bukuri tė gėnjeshtėrt, sjellin njė verbėri tė plotė me pasoja tė pakthyeshme. Kėshtu me shėrbime e prapaskena ngjit shkallėt e pushtetit, duke varrosur mijėra veta, nėpėrmjet instikteve tė egra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:21 pm

Ky kamuflim i sė keqes, pra kjo urrejtje, ky cinizėm dhe mendjemadhėsi ndaj njeriut, tė shoqėruara me fuqi dhe bukuri tiparesh sjell lindjen e dėshtakut, i cili, pasi ka nėnshtruar zėrin e brendshėm, pėr hir tė pushtetit dhe ka arritur ta mbjellė me anė tė forcės, demagogjisė, diktaturės dhe lirisė sė tepėruar, duke
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:21 pm

paraqitur si nevojė tė brendshme nė shoqėrinė njerėzore, ka konsoliduar kėshtu pushtetin e tij tė pafundmė, duke folur pėrditė pėr demokraci, barazi, punė, familje, ndėrkohė qė kėrkon pushtet tė pėrjetshėm.
I tronditur prej frikės sė njė vdekje tė tmerrshme tė hedhur nė telajon e njė kotėsie tė pafund, shpesh herė tejkalon vetveten, duke bėrė tė lindi njė realitet i ri iracional.
Studimi i ligjeve tė natyrės deri nė hollėsi, e shtynin tė admironte tigrin, njė kafshė tė fuqishme tė bukur dhe dinake.
Frika ėshtė dobėsia para diēkaje, por frika e tepruar bėn qė tė humbasėsh mendjen dhe kur ke nė dorė frenat e pushtetit pa e kuptuar pėr tė shpėtuar kokėn shndėrrohesh nė diktator. Ėshtė pikėrisht kjo frikė, qė sjell pėrmbysjen e epokave dhe bėn tė fryjė era e demokracisė sė vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:22 pm

Mbajtja me dorė tė hekurt e artit, shkencės, politikės, sportit, do tė sjellė zhdukjen e ideve dhe sė ardhmes dhe kthimin e njeriut nė invalid, ndėrkohė qė natyra e ka projektuar atė si njė gur tė ēmuar.
E ardhmja nuk mund tė ndrydhet pėr njė kohė tė gjatė, ajo shpėrthen duke pėrēmuar frikėn. Kur nuk i njohim mirė ngjarjet, domethėnė tė shkuarėn e tė tashmen dhe nuk kemi njė mendim tė ri, i cili nuk e njeh frikėn pėr tė ardhmen, atėherė forca e sė vjetrės ka pėr tė tė shkatėrruar. Por kur i bindesh zėrit tė vetvetes atėherė ka pėr t’u shkatėrruar forca e zilisė, dinakėrisė, poshtėrrimit e pėrbuzjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:22 pm

Njė paqe e gjatė mbi botė i jep njeriut njė liri tė tepruar qė arrin nė absurd. Droga, prostitucioni, seksi, propaganda e shfrenuar, krimi nė njė kohė qė e pėson gjithmonė i pafajshmi, ka pėr tė sjellė zhdukjen e sė Mirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:22 pm

Qė nga kohėrat qė s’mbahen mend dhe deri mė tani vetėm diēka njihet: Zhdukja e tė pafajshmit,...
Por deri kur kėshtu? Ndoshta deri atėherė kur ajo tė zhduket pėrfundimisht, duke marrė me vete nė gropėn qė i kanė bėrė gati edhe varrmihėsin: tė keqen.
Ėshtė pikėrisht ky sulm i vazhdueshėm qė pėrgatit varrin e vetes. Njeriu i thjeshtė dhe i mesėm, patjetėr qė ėshtė nė kėrkim tė sė Mirės, por nuk e njeh mė atė, sepse nga plagėt e shumta, qė ka marrė, ajo ėshtė kthyer nė karrikaturė, dhe kur, kujton se e zotėron ose e arrin, nė tė vėrtetė nuk zotėron veē zėrin e brendshėm tė tjetėrsuar nė njė mashtrues tė plotė. Ky ėshtė mashtrimi i asaj ē’ka ėshtė skalitur natyra te njeriu, qė nė kushtet e njė arti komercial fabrikon njerėz me karakter tė ulėt.
Nėse heroi ėshtė i verbėr, atėherė e verbėr ėshtė dhe femra qė e dashuron dhe tė gjithė nė pėrgjithėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:22 pm

Nė kėtė moment tepėr kritik edhe vetė rėnia bie nė boshllėk vdekjeprurės prej verbėrisė sė plotė, dhe pa frikė mund tė pėrdorėsh shprehjen : “E mori ferra uratėn!”
Nėse punon pėrditė plot pasion atėherė puna s’mbaron kurrė, dhe kjo pėrbėn dritėshkurtėsi. Nėse vėzhgon dhe s’ke kapacitetin e njohjes zilepsesh.
Lufta bėhet pėr njė femėr apo pėr kujtesė. Nėse bėhet gjithēka pėr njė femėr , atėherė pėr hir tė saj i tradhton tė gjithė. Kur e kupton femra, ajo tė vė nė lojė.
Megjithatė ekziston femra e jetės, tė cilėn nuk mund ta kalosh lehtė. Nėse fatin e sė ardhmes e vendos momenti, atėherė gjithēka shkon ters. Nė kėtė moment te rrudhat e kujtesės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:23 pm

ravijėzohet e skalitur perspektiva e sė ardhmes. Buzėqeshja e vajzės qė dashuron, ndez flakė ėndrrat. Dhėmbėt e bardhė rrėzėllejnė dritė tė qeshur ku pėrthyen kursyer me finesė rrezet e diellit dhe gjithė bota eklipsohet.
Njeriu pėr tė kuptuar tė ardhmen studion tė shkuarėn dhe tė tashmen, dhe mbėshtetet te njohuria e mijėvjeēarėve.
Dikur para patriarkatit ka ekzistuar matriarkati. Forca, dhuna kanė tė bėjnė me instiktin, tė cilat zhvillohen me intrigė. Strategjia e terrorit lind vrasjen. Vdekja, dhuna tė jep forcė, qė kthehet nė drejtėsi. Po nėse armiku vjen gjithmonė duke u sofistikuar? Mund tė rrėzohesh dhe gjatė rrėzimit tė ringrihesh. Para kapitullimit duhet zgjedhur lufta, si formė e dashurisė pėr jetėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:23 pm

Nėse del nga zjarri i luftės, ku dhe pėrballesh me vdekjen tė mprihen shqisat nė maksimum, sakrifikon nė emėr tė jetės dhe zhvillon aftėsinė e perceptimit nė thellėsi.
Qė tė arrihet suksesi duhet veprim nė unitet. Gjithmonė do tė ketė kriza dhe njerėz nė udhėkryq, tė cilėt do tė duan tė shpėtojnė kokėn prej fatit. Kush kėrkon qė, pa kushte tė shpėtojė kokėn, do ta humbasė dhe gjithēka do tė dalė jashtė kontrollit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:23 pm

Njėkohėsisht, dikush do ta pėsojė. Kjo ėshtė sfida e shqetėsimit pėr jetėn, bashkėjetesės me vdekjen.
Punėt e mira bėhen avash - avash. Veprat madhėshtore kėrkojnė optimizėm, netė pa gjumė. Syri qė rri zgjuar nė vetminė e netėve ndryshon fatet e njerėzimit. Gjithmonė hakmerret burri, i cili zotėron logjikėn, njeh artin e luftės, e ngre armikun nė piedestal dhe pret ēastin dhe momentin e duhur pėr ta rrėzuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:23 pm

Nėse pas njė sulmi frontal, total nuk njeh tėrheqjen, atėherė do tė rikonstruktosh monotoninė dhe jeta e humbet kuptimin. Hakmarrja s’ėshtė heroizėm. Kthimi mbrapa ėshtė rrugė qorre.
Nėse del nė skenė dhuna, kjo bėhet pėr hir tė luftės pėr ekzistencė. Pėrpara kėtij udhėkryqi shpallet Kriza e Identitetit.
Ulėrima e gjakut ėshtė vetėtima verbuese e dashurisė, njė shkundje e pėrgjithshme, rizgjim ndjenjash me dėshirėn pėr t’u vėrsulur. Tėrheqje gravitacionale ndaj njė sistemi tė qetė tiparesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:23 pm

Dashuria dhe urrejtja kanė tė bėjnė mė shumė me zemrėn, gjakun, sesa me logjikėn. Kjo ėshtė njė luftė mes dashurisė dhe logjikės.
Ky ėshtė njė delir, apo ndoshta pauza e njė mendimi tė pėrulur tė ndrydhur, qė shpreh njė vendim rrezatues. A ėshtė respekti pėr tė mirėn, shpresa njė dobėsi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:24 pm

Pėr tė shmangur tė keqen, ndėrhyhet gjithmonė kur ėshtė mirė. Kur ndėrhyhet rėndė duhet tė kujdesesh pėr drejtėsinė, nė mėnyrė qė ajo tė ēohet deri nė fund. Nėse ndėrhyhet rėndė ekziston mundėsia e ndėrgjegjėsimit. Jeta ėshtė e dhėmbshur, dhe vdekja mbetet njė moment kyē, tepėr serioz.
Kur vdekja ėshtė e sigurt, ajo s’tė bėn mė pėrshtypje. Kur s’e shmang dot diēka, duhet ta pėrballosh. Duhet shmangur interesi, egoja personale. Cili ėshtė fati i zi : « Kur plas cipa, dhe as skuqesh dhe as zverdhesh ! »
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:24 pm

Qytetėrimi nis atėherė, kur idetė duke nėnshtruar natyrėn, zhvillojnė ambicien, sjellin zhvillim teknologjik dhe formojnė karakterin.
Ndėrsa kultura ka lindur nga ambicja pėr tė mbajtur veten mė mirė, karakteri duhet kryqėzuar patjetėr me ambicjen, qė tė mos kthehet nė stoli. Kthimi i njeriut nė skllav ndaj njė ideje, s’ėshtė gjė tjetėr veēse dobėsia qė ndien pėrpara saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:24 pm

Dobėsia qė ndjen pėrpara njė femre solli krijimin e shtetit dhe tė arkitekturės.
Kur e zhvirgjėron njė femėr del gjak nga poshtė dhe lot nga lart. Ky ėshtė ligji i mbjelljes sė jetės, mbi tė cilat hidhen themelet.
Kur pasioni mblidhet njė kohė tė gjatė, piqet, kthehet nė domosdoshmėri dhe plas. Ky pasion ka ngjyrė tė kuqe tė ndezur, por shija, ndėrkaq, ėshtė pėrsosur dhe kėrkon zgjidhje tė menēur.
Egėrsi e bukur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:24 pm

Ekziston tradita qė kur ndėrton njė shtėpi derdh gjak nė themele, ndoshta pėr tė shmangur njė fatkeqėsi tė mundshme. Eleganca e krimit nė familje ėshtė vrasje nė mėnyrė tė dalngadaltė. Shpresa, ndoshta ėshtė veshur me bluzė tė zezė, ku pėlcasin pika loti qė spėrkatin bluzėn me tė bardhė.
Lot tė hidhur nė bluzėn testament.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:25 pm

Femra flet me gjuhėn e ngjyrės, qė pėrshtat me veshje. Ngjyra flet pėr karakterin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 EmptyTue Jul 31, 2012 5:25 pm

Atėherė kur struktura e Lirisė eksplorohet deri nė thellėsi arrihet nė konsumimin e boshllėkut, i cili kthehet nė kotėsi dhe krizė, dhe kemi tė bėjmė me inercinė e Lirisė.
Kur individi braktis familjen dhe ka si objekt histerinė e seksit, do tė vijė njė ditė qė do ta urrejė vetė ndjenjėn dhe kėshtu i kthyer nė prostitutė, pa dhembshuri pėr asgjė ideale, i krijohet njė maskė morale prej dėshtaku. Atėherė kur ndėrgjegjja tė vret dhe bėhet njėsh me moralin kemi dhe rėnien e maskės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: