Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:16 pm

Njeriu primitiv bazohej mbi dhunėn, e cila zhvilloi fuqinė e mendimit. Mbijetesa, pėrshtatja tek njerėzit e lashtė, pėrbėnin themelet e pėrballimit tė jetės, ndėrkohė qė vdekja pėrbėn evolucion.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:16 pm

Individit me tiparet mė tė fuqishme, i pėrket e ardhmja.
Qėllimi, justifikon mjetin. Kur qėllimi ėshtė pozitiv, justifikohet mjeti me tė cilin arrihet. Supozojmė pėr njė moment se mjeti ėshtė sakrifica qė tė ēon nė rrugėn e sė Vėrtetės dhe tė Drejtės.
Kjo ambicje, ky qėllim i Lartė ka nė themel tė Vėrtetėn.
Atėherė kur qėllimi shkatėrrohet, shkatėrrohet edhe mendimi dhe ky ėshtė pėrkufizimi i fundit tė gjithēkaje. Kjo do tė thotė se Lufta e tė Kundėrtave nėpėrmjet tė Mirės dhe tė Keqes ėshtė nė favor tė forcave negative.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:17 pm

Shoqėria njerėzore dashuron tė Mirėn, sidomos, kur nė pozitė, ėshtė klani negativ. E drejta ėshtė e vėshtirė dhe, si e tillė, kėrkon sakrificė. Nėse njė individ nuk ngrihet nė emėr tė sė Mirės, atėherė tė gjithė ata, qė e pėrfaqėsojnė atė, njė ditė kanė pėr ta braktisur, pra do tė shndėrrohen nė forcė negative.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:17 pm

Por kur qėllimi i sė Vėrtetės e tejkalon vetveten, jetėn, atėherė duhet materializuar receta e sė Mirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:17 pm

Stafetėn gjithmonė jua dorėzojmė mė tė rinjve, tė cilėt dashurinė pėr jetėn e kanė tė shenjtė. Por, nėse dijet janė gjysmake, atėherė dhe e Vėrteta do tė gjymtohet dhe njerėzimi do tė futet nė rrugėn e gabuar. Misioni i ekzistencės tė sė Mirės, ėshtė njė moment thelbėsor, qė kėrkon vullnet tė hekurt, pėr ta ēuar deri nė fund. Nėse ky Ndryshim kah forcave pozitive, konsiderohet thjesht si monument muzeumi, atėherė pėrpara krijimit kemi njė rreth vicioz, ndaj sė cilės dhe vetė pikėpyetja do tė ishte e pakuptimtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:17 pm

Rruga e Lirisė ėshtė e vėshtirė dhe ka tė bėjė me sakrificėn, qė mund tė shndėrrohet nė viktimėzim dhe mė pas nė njė Monument, i cili u ka hije brezave njerėzorė, mė shumė se turpi i robėrisė. Monumenti i Lirisė ku ėshtė skalitur me gjak e Vėrteta kėrkon Drejtėsi, dhe Drejtėsia nuk duhet vendosur vetėm nga Skulptori. Qė Jeta tė anojė nga seriozja, duhet qė pavetėdija tė eksplorojė Njohurinė dhe tė kthehet nė Vetėdije.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:17 pm

Kur trajektorja e sė Mirės do tė jetė nė kulm, idetė mė tė mira tė sė shkuarės, nė raport me bazat e sė Tashmes, do tė themelojnė tė Ardhmen, e cila nuk ėshtė gjė tjetėr veēse statusi i stanjacionit mbi bazat e tė cilit jeta vazhdon.
E Mira duhet tė ndėrthuret nė raport harmonik dhe bashkėveprues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:18 pm

Mori rrugėn e parkut tė qytetit, ku njė statujė nė trajtėn e njė folkloristeje me ēifteli, shėrbente dhe si burim. Uji i rridhte nga buzėt. Rrotull saj, malėsore leshverdha me veshje karakteristike folklori kėrcenin nėn ritmin e njė daulleje, qė e ndezi flakė atmosferėn. Tė djersitura ato u freskuan dhe morėn rrugėn e bulevardit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:18 pm

Ndėrkaq mbi tokėn. qė avullonte, u shfaq njė djalė me trup tė fuqishėm. Pasi piu ujė nga buzėt e burimit, ai s’e kuptoi se ē’bėnte as vetė, kur filloi t’i puthte gjoksin dhe barkun e lagur nga uji, dhe ta pėrqafonte plot afsh, pa e vėnė re, qė ishte bėrė qull.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:18 pm

Nė rrugėn tejpėrtej tė shkretė festivalistja e ndarė nga grupi hoqi rrobat si e dehur dhe ashtu e zhveshur ngjante me njė statujė tė pėrbaltur. Ishte me kėmishė. Nėn degėt e pemėve asaj iu bė sikur dalloi njė siluetė qė po e ndiqte, por sakaq e largoi kėtė mendim. Ishte djali qė bėnte dashuri me statujėn. Gjysmė e zhveshur festivalistja, shtrihet dhe rrokulliset duke zbrazur epshin nė trotuarin e lagur. Djali, hidhet mbi tė, nė mes tė rrugės, e pėrdhunon, dhe lotėt rrjedhin prej syve tė vajzės, qė duke qarė i del shpirti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:18 pm

*
Nė njė shesh nė pjesėn muzeale, tė qendisur me gurė, kėrcenin rrep njė grup tė rinjsh tė veshur me xhinkse dhe kėmishė me kuadrate, ndėrsa nė kokė mbanin kapele. Befas njė djalosh hidhet nga njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:18 pm

mur, aty pranė dhe fillon tė kėrcejė si i tėrbuar, krejt vetėm, duke mos e kuptuar se ēfarė bėnte. Grupi pushon sė kėrcyeri dhe e vėshtron i habitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:19 pm

Jo shumė larg prej kėtu, nė pjesėn muzeale me kalldrėme tė qendisura dhe shtėpi karakteristike organizohej njė sfilatė mode, ku sfilonin femra energjike dhe ekspresive, tė veshura me shumėllojshmėri stilesh e hijeshi, me syze tė errėta dhe ēadra tė ēelura, tė buzėqeshura, ndėrkohė qė muzika ishte nė maksimum.
Nė njė kopsht shtėpie, aty afėr, harruar nė botėn e saj melankolike veshur me pizhama tė kuqe, shtrirė nė minder pėrmbys, me kėmbėt e ngritura lart nga pas, me mjekėr tė mbėshtetur mbi duar, vėshtronte me sytė plot ndjenjė degėzat e njomura e pa gjethe qė mbanin fruta hurme, tė shėndetshėm, tė pjekur, gati pėr t’u kėputur qė dukej sikur tė shkelnin syrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:19 pm

Gjethet bien tė thara nga sulmi i dimrit,
Bari, dikur jeshil, thinjur ėshtė nga balta,
Tymi sterrė i oxhakut mbi pllakat e ēatisė,
Shpėrndahet nė qiellin e nxirrė nga nata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:19 pm

Krahėt e pemėve ndėrren tė vdekura,
E zezė lėvozhga prej shiut qė sapo ra,
Ndėrsa, diku larg, mbi njė pllajė,
Ndrin fruti i hurmės, si dielli qė na la.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:19 pm

Nuk e mbante mend nė i kishte lexuar apo i krijoi nė moment kėto vargje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:19 pm

Njė rrugė mė tutje klounė cirku tė lyer me bojė nė fytyrė dhe veshje palaēoje pėrpiqeshin pėr tė bėrė pėr tė qeshur njė grup spektatorėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:20 pm

Njė gėrshėrė e madhe e vizatuar mbi kazermėn e ushtrisė, nė njė ndėrtesė aty pranė, tė lajmėronte qė gjendeshe pranė njė reparti ushtarak, ku paraushtarakė me pasaporta te organet gjenitale, u qethnin kokėn berberėt. Pastaj njė skuadėr mjekėsh ushtarakė, pasi i kontrollonin i nxirrnin nė rrugė tė veshur me uniformė ushtarake me nga njė oficer nė krye. Kur kolona kaloi pėrpara Institutit Femėror tė qytetit, borizani, papritur, filloi t’i bier bories, si pėr tė shprehur korin e dėshirave tė shtypura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:20 pm

Tek sheshi pranė muzeumit, jepte shfaqje artistike njė grup qė pėrhapte fenė. Spektatorėt e vėmendshėm shihnin vajza tė bukura, tek u shndriste fytyra, kur flisnin pėr parajsėn dhe shkėrbenin plot dashuri dhe sakrificė, ngjitjen nė qiell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:20 pm

Nė bulevardin kryesor ishte ndėrtuar njė fushė shahu nė natyrė me figura tė mėdha, ku lojtarėt hynin nė fushė ndėrmjet gurėve dhe pllakave bardhė e zi; lėviznin gjallėrisht, si figura tė ngjallura, personazhet e ngurosura, nė atė mbasdite tė qetė dhe enigmatike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:20 pm

Nga salloni i bukurisė i qytetit dolėn, papritur, nuse tė veshura me tė bardha me bikutina nė kokė, nėn dritėn e hėnės, tė dalldisura dhe vallėzojnė. Papritur nisi njė dėborė e dendur, qė s’kishte ndėrmend tė pushonte, por gjithashtu edhe nuset s’kishin ndėrmend ta linin vallėzimin, derisa, pa kuptuar, ngrinė dhe kthehen nė monumente.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:20 pm

Ndėrkohė Arkeologu, qė s’e zinte gjumi natėn, filloi tė lėmonte dėborėn e shkrifėt, duke ndėrtuar skulpturėn e njė vajze lakuriq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:21 pm

Pasi mbaron veprėn, pėrkulet pak dhe e prek nė qafė. Iu duk sikur skulptura u drodh, ndaj nė gjysmėerrėsirė e veshi me njė pelerinė tė shtrenjtė, ngjyrė hiri, me njė rrip mesi dhe kapele. Kur zbardhi tamam, nė vendin qė ka ngrirė tashmė, ai fillon e rrėshqet rotull saj me njė palė patina. Pėllumba u uleshin mbi supe dhe kudo nė trup tė dyve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:21 pm

Pėrpara Katedrales, Arkeologu qėndroi. Vėshtroi pėr njė kohė tė gjatė kryqin, ku ishte kryqėzuar Krishti, qė ishte nė pikėn mė tė lartė tė mundshme.
– Njeriu, - mendoi, - doli nga pyjet dhe, nėpėrmjet djersės, e shndėrroi tokėn nė tokė tė premtuar, duke kultivuar bujqėsinė.
Tempulli i Zotit ėshtė udhėheqės i kėtij ndryshimi.
Arkitektura, si unitet ideal i Materies, pasqyron fytyrėn e sė Drejtės, Memorjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 EmptyThu Aug 02, 2012 11:21 pm

Njeriu zien nga pasioni, interesi, lufta pėr pushtet, seksi, duke i ngritur kėshtu gjithnjė e mė lart ndėrtesat dhe sulmuar qiellin. Pa e kuptuar, gėnjen vetveten dhe verbohesh.
Ky shkėlqim, megjithėse nė unitet individėsh, ėshtė sofistikim i krimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 7 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 7 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: