Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:21 pm

Krishti u kryqėzua, u muros nė themelet e kėsaj arkitekture dhe teknologjie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:22 pm

Tingujt e vajtueshėm tė kambanės, qė pėrhapeshin nė eter, zbėrtheheshin si melodi nė veshėt indiferentė tė njerėzve. Ndoshta me tė vėrtetė kjo ishte kėnga e dashurisė, ėndrrės sė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:22 pm

Vjen njė moment qė bota shpirtėrore, tok me botėn materiale humbet peshėn dhe gjithēka kthehet nė iluzion. Ėshtė vallė e dyanshme kjo humbje si tek individi dhe te materia? Nėse njeriu gjendet mes udhėkryqit tė mirės me tė keqen, edhe Universi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:22 pm

gjendet para njė dileme tė tillė, dhe kėsaj merite i takon njė varr alamet.
Shumė kafshė nė tokė janė ndėrtuar sipas ngjashmėrisė me konstelacione yjesh nė qiell.
A ekziston njė konstelacion yjesh nė qiell, qė tė flasi pėr tė ardhmen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:22 pm

Ndoshta njė rikrijim i Universit, sipas njė fryme tė re udhėheqėse, ėshtė nė diskutim. Gjithė Universi ėshtė nė lėvizje: E cila ėshtė jetė.
Pra kemi: Largėsi – Energji- Masė + Unitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:22 pm

Pa dyshim qė ky udhėtim drejt vetvetes ėshtė esenca e jetės dhe shpreh njė Inspirim shumė tė fuqishėm.
Kur jeta e humbet kuptimin, zhvillohet ndėrgjegja dhe merr kuptim rruga pėr te jeta e tjetrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:23 pm

Pragėndrra ka tė bėjė me kujtesėn, qė shėrben si ekuilibėr dhe shpreh dimensionin e Miqėsisė. Vazhdimėsia, si ripėrtėritje e sė vjetrės, ėshtė dėshtim, ajo duhet tė ngrihet mbi bazat e arsyes.
Lėvizja e lirė e njerėzve nė njė shoqėri nė krizė sjell kaos, boshllėk.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:23 pm

Individi, nė kushtet e vetmisė, humb kontaktet me shoqėrinė, vjedh banka, kapet prej policisė, e cila e ēon nė gjykatė dhe kjo e fundit nė burgjet e mbipopulluara, tė tjerė shtrohen nė spitale dhe marrin ilaēe nė farmaci.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:23 pm

Nė jetė vjen njė moment i sinqertė, ku njeriu i drejtohet qiellit dhe kėrkon drejtėsi. Edhe nėse kjo thirrje dėgjohet, njeriu duhet tė veprojė vetė, ndryshe ėshtė i humbur.
Ndėrkohė qė natyra ėshtė nėnshtruar, njeriu ėshtė i sėmurė. Themi gjithmonė Nėna Natyrė, , kush ėshtė: Zoti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:23 pm

Dielli nė anglisht quhet “The Sun”, por njė kuptim tjetėr i kėsaj fjale ėshtė dhe “djali”.
Ndėrkohė qė fjalės shqipe”djali”, nėse i shton njė “l” bėhet “djalli” dhe kjo nė kornizėn e ligjit tė Luftės sė tė Kundėrtave dhe Ligjit tė Unitetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:24 pm

Nė anglisht me “tomorrow” kuptojmė tė nesėrmen, nė greqisht me “to moro” kuptojmė fėmijėn e sapolindur.
Rrėnja e fjalės budalla nė shqip ėshtė “Buda”, qė tregon se Budėn e kanė marrė pėr budalla.
Sa pėr lidhjen e gjuhės shqipe me Budėn, ndoshta ngelet enigmė, ndoshta duhet njohur lėvizja e popullit nė shekuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:24 pm

Qėllimi i trurit tė njeriut ėshtė zbulimi i misterit tė Universit.
Nėn tokė ka miniera ari, i cili ėshtė i pashkatėrrueshėm dhe gjendet nė sasi tė kufizuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:24 pm

Shenja e barazvlerės mes arit dhe njeriut nėnkupton: Drejtėsinė, Ndėrgjegjen, sė cilės i pėrket njė monument madhėshtor. Njeriu duhet tė luftojė pėr tė drejtėn dhe kėshtu e Mira ka pėr tė triumfuar mbi tė keqen. Kjo ėshtė njė kurorė lavdie e njeriut.
Pa kėto institucione njeriu e humbet vlerėn dhe Drejtėsia ėshtė nė mjerim. Duhet njė kėngė lutjeje e fuqishme pasionante, si flamur vendosmėrie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:24 pm

Nė kėtė botė kemi ardhur pa lejen tonė. Ndėrkohė qė s’e kemi idenė se ēfarė ėshtė jeta dhe veprojmė si jetimė.
Etja pėr jetė konsiston nė gjetjen e shpirtit binjak. Njeriu ka ndėrtuar unitetin ideal tė materies. E vėrteta ėshtė artificiale, kur pasioni shndėrrohet nė interes. Kjo ėshtė turbullirė. Uniteti ideal i materies mbėshtetet mbi bazat e lėmimit tė saj. E Vėrteta nis si interes, por shndėrrohet nė njė kult tė pashkatėrrueshėm. Njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:24 pm

sistem qė tė jetė afatgjatė duhet tė jetė vetvetja. Respekti pėr tė Mirėn ėshtė themeli i sė ardhmes plus Vetėdije. Nėse gjithēka ėshtė interes i pastėr, atėherė seriozja tė shkatėrron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:25 pm

Secili nga ne, kushdoqoftė, pėr hir tė kauzės sė Drejtėsisė, duhet tė ndėrhyjė, pa marrė parasysh pasojat, nė mėnyrė qė tė shmanget tronditja. Mos vallė besnikėria ėshtė avokate e urdhėrit?! Duhet pėrpjekje pėr tė zhvarrosur tė vėrtetėn, deri nė himnizimin e saj.
Ėshtė dobėsi dhe fatkeqėsi, kur e bukura i nėnshtrohet dhunės dhe pabesisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:25 pm

Qė Shpresa tė jetė inspirim dhe tė shndėrrohet nė tė Vėrtetė, duhet nisur si jetim.
Nėse nė shqip fjalėn ”jetim” e ndan mė dysh deshifrohet “jeta ime”, qė domethėnė “jeta ime pa njeri”. Indiferenca duhet t’i pėrgjigjet jehonės sė indinjatės.
Mos vallė jeta ėshtė njė pėrplasje ėndrrash, shpresash, nė njė luftė, qė tėrėsisht nuk e kupton?
Ky ėshtė aksioni primitiv i verbėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:25 pm

Orientimi ndaj bibliotekave dhe universiteteve, pra ndaj librit, i cili nuk ėshtė gjė tjetėr veēse imazhi i lotit, shpėrndarė prej njė prizėm ku thyhet orientimi i dritės sė diellit.
Kjo pikė loti duhet tė udhėheqi tė ardhmen, dhe tė interpretohet nė mirazhin e aktorit. Libri dhe aktori anashkalojnė paratė, policinė, gjykatėsit e korruptuar, nxjerrin njerėzit nga burgjet dhe spitalet, kanė fuqinė e shėrimit pėr tė sėmurėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:25 pm

Ky ėshtė ndėrgjegjėsimi i individėve, qė nė tėrėsi pėrfaqėsojnė shoqėrinė dhe shmangin udhėkryqin.
Njohja e sė Vėrtetės i shpall sfidė vdekjes dhe ringjall shpresėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:25 pm

Nėse loti materializohet nė qelq dhe bota bėhet e tillė, ky ėshtė inspirim. Ky moment kujtese ėshtė fiksimi i pėrjetėsisė.
Tė vėzhgosh do tė thotė tė gjendesh nė punė, por puna s’merr fund kurrė.
Prej vėzhgimit gradualisht lind, merr formė kurioziteti.
Pėrpara dashurisė rrėzohesh, idealja merr status dhe loti shndėrrohet nė iluzion optik. Sa e vėrtetė ėshtė ndjenja e profecisė?
Njeriu ndjen nė shkallėn superiore dashurinė, ndjen dhe i shmanget vdekjes, ruan jetėn dhe kjo ėshtė njė shqisė plus. Nė kushtet e kllapisė tė udhėheq intuita e jetės.
Arsyeja udhėhiqet prej logjikės dhe logjika shpall profecinė.
Mėnxyrat e mėdha pasojnė tė Vėrtetat e mėdha dhe paraqiten nė fillim nė formė shakaje.
Pastaj ato formojnė perandoritė e tyre.
Defekti sjell krimin, qė pasohet me rrėzimin e maskės. Rėnia e maskės sjell shkatėrrimin e verbėrisė dhe mė vonė hapen portat e sė Bukurės.
Qė tė arrihet tek e Bukura, e Vėrteta, duhet djegur qiriri i Shpresės. Kjo flakė ėshtė e ndėrthurur me lot.
Cila ėshtė pika kulminante, cili ėshtė maksimumi?
Nis si tragjedi dhe vazhdon si dramė. Si tragjedia dhe drama marrin kuptimin e madhėshtores, ku zhvillohen nė njė fushė pozitive dhe udhėhiqen nga e mira.
Kėtu mbeten dy rrugė: Komedia dhe superjeta, si pjesė e sė plotės.
Ky ėshtė pajtim ngazėllues me sfidat e sė ardhmes, qė arrin deri nė shkrirje. Nėse mėrzinė dhe kotėsinė e marrim si subjektivizėm,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:26 pm

atėherė objektive ėshtė ndėrgjegjja. Ndėrgjegje quajmė formėn mė tė lartė tė pasqyrimit tė realitetit objektiv, si veēori e veprimtarisė sė trurit tė njeriut dhe si funksion i tij.
Ndėrgjegja ėshtė ekuilibri, qė shėron ēmendurinė.
Njeriu kėrkon punė, barazi, familje. Idealja pėr mashkullin ėshtė femra dhe idealja pėr femrėn ėshtė mashkulli. Femra ėshtė materia ideale qė ofron ilaēin balsam tė dashurisė. Nėse e ndajmė mė dysh ose mė tresh fjalėn “fėmijė”, deshifrohet “ijet e femrės me mijėra”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:26 pm

*
Njė profil dashurie si simbol i pritjes drithėruese dhe pėrcjelljes, iu kujtua turbull.

Mos e mbyll atė dritare,
Lėre hapur ditė e natė,
Dhe nėqoftėse harroj tė kaloj,
Mos e bėj kurrė kėtė mėkat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:26 pm


Kam vdekur prej kohėsh,
Sepse me jetėn rėndė u pėrplasa
Ndaj kjo njė grackė e shpirtit ėshtė,
Qė tė them se prapė u ngjalla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:26 pm

*
Dėbora dhe mjegulla e bardhė e kishte nėnshtruar, mė nė fund, qytetin. Djemtė dhe vajzat e virgjėra visheshin me tė bardha dhe vinin syze dielli, ndėrsa pleqtė dhe tė martuarit luanin me topa dėbore, duke kujtuar vitet e rinisė. Tė gjithė ishin si tė lajthitur; vetėm tregtarėt ishin mbledhur nė seancė tė jashtėzakonshme. Qytetarėt i hidhnin paratė nė erė dhe loznin futboll mbi dėborė. Gjithė punėtorėt e ndershėm pėr shkak tė krizės filluan tė hapin nė dėborė themelet e njė shtėpie tė ēmendurish. Djemtė e bukur filluan tė vrasin veten. Kush ishte mė dinak ecte me vrap lakuriq dhe stėrviste trupin. Ndėrkaq ra nata dhe njerėzit e mbledhur nėpėr shtėpi ranė pėr tė fjetur. Kush nuk flinte shikonte televizor dhe nuk e kuptonte qė jashtė kishte filluar shiu.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 EmptyThu Aug 02, 2012 11:26 pm

Njė zhurmė pa orientim shkundi ajrin dhe ai dalloi, gati-gati nė kllapi, njė fantazmė, qė i shmangej vazhdimisht pėrplasjeve. Mė pas ndjeu njė gudulisje nė qafė qė, me kohė, u shndėrrua nė pickim tė butė, dhe pastaj diēka iu rrokullis mėtėposhtė gjoksit. Mendoi se qafa nė trupin e njeriut ėshtė njė nga vendet, qė ka lėkurėn mė tė butė, dhe pa dashur kaloi dorėn rreth saj. U habit nga pulsimi i jetės dhe nga ajo ngrohtėsi, qė pėrhapej nė formė arome andej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 8 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 8 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: