Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:27 pm

Njė ēast mė vonė ndjeu t’i thahej pėshtyma nė grykė. Njė forcė e errėt i tėrhiqte sė brendshmi gjuhėn. Nė thellėsi tė barkut ndjeu thyerjen e ekuilibrit tė brendshėm. Pesha e subjekjteve iracionale i paralizoi vetėdijen, ndaj hije tė zymta, qė i turbulluan rrjedhėn e mendimeve, nisėn ta joshin. Befas iu fanit njė shkretėtirė me duna majėmprehta me lėmim ndjellės, qė gėlltisnin njė oaz. Herė pas herė, nė skaj tė vetvetes, ndiente turbull njė botė hijesh, qė lėshonte rrezatime tė shkurtra, duke pritur me ankth temperaturėn normale, pėr t’u shprehur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:27 pm

Arkeologu kishte njė kujtesė tė magjishme qė kishte aftėsi tė analizonte nė mėnyrė tė pavetėdijshme gjithė shkaqet e seleksionuara dhe tė transmetonte nė momentin kritik njė rezultat tė saktė, qė kurrsesi nuk arrinte kufijtė e ndėrgjegjėsimit. Ky mekanizėm funksiononte pėr mrekulli, ndaj ai ndjeu njė armiqėsi tė dyfishtė. Mbi trup i ushtrohej njė presion i pėrgjithshėm shtypės, qė ngadalė e shtynte nė greminėn e pafund tė njė gjumi tė thellė. Njė rrymė e ftohtė, qė iu ngjit nėpėr kocka, i kumtoi se diēka e pėrditshme pėr tė cilėn kureshtjen e kishte pasur tė shpėrndarė, po i dilte jashtė kontrollit. Flutura tė errta nisėn tė fryheshin, duke pirė me ngut ēiltėrsinė e dritės. Si retė e zeza nė prag tė shtrėngatės mbi trup, po i ulej pesha e huaj e njė fuqie tė panjohur. Humbi ndjeshmėrinė. Me shpejtėsinė e ngritjes sė zhivės nė aparatin e tensionit e pėrshkonte deri nė mushkėri, njė rrymė e hollė ajri. Mungesa e fatit i kishte grumbulluar rreth vetes njė liqen ankthi, qė e mbante nėn presion tė pėrhershėm. Njė gjėmim i shurdhėr erdhi prej thellėsisė sė ndėrgjegjes dhe nga buzėt plasi me gllėnjka, vrer i verdhė, me shije tejet tė hidhur.
Ēliruar krejtėsisht prej komplekseve, lėshuar nė sfungjerin e njė lehtėsimi magjik: flatra tė buta i pėrshkuan grykėn, duke i lėnė nė fytyrė njė hir tė rrallė mirėnjohjeje.
Si njė re e dendur, e zgjatur pafundėsisht mbi park, ulej ngathtėsisht, paqėsore me njė farė ankthi tė fshehur heshtja. E dyfishtė, e rėndė, nė prag tė kontraktimit gjigand, ajo thithte gjithė zhurmat e gjalla. Nė horizontin e rrafshėt tė shtrirė tej e fund, ku heshtja e gjallė, e plotėfuqishme shtypte ēdo mendim, sado tė pakapshėm, pėrgatitej tė mbinte qetėsisht vdekja. Binte shi. Korniza e hapėsirės ngushtohej e shtypur nėn presionin e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:27 pm

pandėrprerė. Oshėtima e mbytur endej si zog pa krahė, ndėrfutej nėpėr fijet e flokėve, veshėve dhe rrėshqiste poshtė faqeve drejt gushės, duke e mbėshtjellė me mjegullėn e izolimit. Jehona e jetės vinte e mugėt, e zbrazėt nga pėrtej shpresės, duke ēarė me vėshtirėsi perden e huaj tė mjegullės izoluese; tejzgjatej nė njė fluturim pa krye, ndėrsa fizionomia i shkrihej nė njė zbehje tė padeshifrueshme, qė krijonte tallaze stuhish rrotull veshėve tė tij. Ajo rrėshqiste e vdekur mbi lėkurė pa u thithur, pa marrė pėrgjigje nga kontraktorėt lidhės jetėsorė, duke varrosur, pa patur faj, ndjenjat e vėrteta shpirtėrore. Ato i kumbonin tė zbrazėta me njė fluturim fallso, pranė syve tė graduar larg ēdo realiteti. Organet i ishin strukur tė dėrmuara prej shtypjes sė pasivitetit, tė stakuara nga ēdo lloj funksioni. Fėrshėllima e zhurmave tė harruara endeshin nė ajėr. Midis ajrit tė lirė dhe fisnnik tė mushkėrive rritej pema e ankthit, gjethet e sė cilės shkėrmoqeshin thatė nga shqetėsimi i vazhdueshėm. Zgavra e thellė, elektrizuar nga zemėrngrirja, thithte zhurmat e jetės dhe mendimet e prekėshme, duke i fundosur tej nė mosqenie. Nė horizontin e pragkobshėm shtrihej e rrafshėt heshtja, mbi tė cilėn kalėronte njė humbėtirė qė verbon ndėrgjegjen. Skicat e kujtimeve tė zverdhura, tė gdhendura prej daltės sė lumturisė, qė rrėzoheshin parreshtur, si ėngjėj tė ngordhur lanė njė shije tė athėt pluhuri tė xhamtė, qė avullohej, ndėrsa u shkarkuan shtėllunga tė dendura tė grimcave, qė gjatė shpėrndarjes formuan struktura tė gjymtuara fantazmash, tė cilat lėviznin si tė gjalla.


*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:28 pm

Fantazia kthjellėt i ndėrtonte njė tempull tė fildishtė me ditėt e qelqėta, ku shembėlltyra e diellit shpėrndahej e barabartė mbi sipėrfaqen e detit duke e rrudhosur qetėsisht me ngjyra qė depertonin nė thellėsi. Pėr hir tė instikteve tė trashėguara, nė dhomat anėsore tė trurit nguliteshin momente fragmentare, qė nguroseshin menjėherė pa jetė. Kėrcyej mendimesh degėzoheshin prej sistemit qendror tė trurit dhe, nė pak kohė, eksploronin hapėsira intuitive tė pashkelura, nė mes tė tufaneve tė ėndėrrimit dhe rrymave atmosferike, qė ndiznin dallgė gėrryese sistematike, duke lagur me acid brigjet e indeve tė pambrojtura dhe gėrvishur lėkurėn e kaltėryer. Skeletet e brishta tė ėndrrave dhe dėshirave vėrviteshin tė shqetėsuara dhe plot ankthe. Imagjinata e ndezur frelėshuar mbushte me mendime tė njėpasnjėshme ēastet e marramendjes. Duke pėrjashtuar ndjenjėn nė origjinėn e nguimit rastėsor, kishte mundur tė shihte njė perspektivė shpėtimtare. Po me ngadalėsi vrasėse portreti i shpresės zhdukej pėrtej murit dhe vetėm hija e pluhurit tė saj shihej zbehtė. Ėrrėsira fryhej rrathė- rrathė tė mėdha duke maskuar me shtėllunga tė zeza njė tmerr kėrcėnues, qė e kapiste. Njė mjegull tmerri e mbarsur me errėsirėn fryhej nė vorbulla, qė lundronin rrotull duke i mbėshtjellė me fasho shpirtin e plagosur. Erėrat e akullta shoqėruar nga ankthi i pėrhershėm rrihnin egėrsisht shpirtin e pamėsuar, ku ishte skalitur deri nė imtėsi tė parėndėsishme vula e vuajtjes. Vizitorėt e shpeshtė, fantazmat, gjymtyrėt e prekshėm tė tė cilave ndrinin si radiografitė e zemrės, rrinin pezull.
Pasqyrohej lakuriq e shpėrndarė pjesė -pjesė, diku me doza tė tepėruara, diku me doza tė reduktuara, pėrmasat e vdekjes, qė kishte gjetur njė mjedis pėr t’u zhvilluar me shpejtėsi. Errėsira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:28 pm

ndizte hijet e vizatuara turbull midis kaosit, tė cilat mblidheshin tok, sulmonin me guxim pluhurin e verdhė tė dritės, duke sajuar reflekse tė njė bote misterioze. Pėr njė ēast vetja iu duk i balsamosur, i ardhur nga mbretėria e vdekjes pėr vėzhgim. Pa veten tek ēaprashitej me fytyrėn e mbuluar nga maska e akullt e hipokrite e njė manekini dhe u pėrpoq tė shqiptonte njė tingull, po pa rezultat. Kishte harruar thjeshtėsinė e lėvizjes, qoftė dhe asaj mekanike, kishte ngelur pa dramė diku, ku s’njihte askėnd. Gjuha, kjo veshje dikur e domosdoshme, e kishte braktisur duke e lėnė lakuriq fjalėn. Po humbiste konceptin e formave tė mjedisit tė jashtėm. Fantazma elastike, lakonin trupin e sfungjertė, hynin tė paftuara, zgjeronin pėrmasat, shumėfishoheshin padrejtėsisht duke i kallur njė tmerr tė pafund. Nė zemėr i pikonte dėshira pėr tė thithur ajrin e mėngjesit. Regėtima e jetės e ngjirur dėgjohej tek pėrplasej me vdekjen. Zhurmat e gjalla, me mendimet e pakapshme fundoseshin nė honin e padepertueshėm midis dhe mbi zemėrgrirjen e pafundme zvarrisej njė humbėtirė e shkretė. Ishte pėshtjellė i gjithi nga arterie dhe damarė tė qullėt, ku gjaku i kthyer nė ujė e kishte gjithnjė e mė tė vėshtirė tė rridhte. Bulėza djersėsh tė ftohta i lėngėzonin ballin. Ngushtohej korniza e errėsirės, qė shtypej nėn presionin e jashtėm, grumbulluar me dėndėsi tė madhe, i vishte sytė, gllabėronte duart, ndėrkohė qė shiu, qė binte papushim nuk e ndiente fare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:28 pm

Ajri thithej nga mushkėritė e objekteve tė pajeta rrotull, tė cilat zmadhoheshin nė dėm tė hapėsirės. Damarė tė ujshėm i pėrshkuan trupin dhe, nė njė ēast kėnaqėsie nė shpirt, i shkrinė kristalet e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:28 pm

kulluara tė dėborės. U mbėshtoll krejt prej lumturisė dhe njė lirshmėri dehėse mendimesh, si vrull i ujėrave tė lumit nė pranverė, ēlironte aromėn ngrohėse tė zjarrit tė ndezur. Pas pak ndjeu t’i ndahej trupi nė miza tė panumėrta dhe kockat t’i thėrmoheshin nė pluhur. Pėrmasat e trupit u pėrmblodhėn tė masakruara nė kufijtė e njė molekule shpėrthyese, qė pėrmbante dėndėsinė e gjithė qenies sė tij. Ra perdja e vdekjes, qė i mbuloi sytė dhe shpirti iu derdh i lėngshėm pėr t’u njehėsuar me atė masė uji qė ndizte shkėndija tė kaltra drite. Bashkė me humbjen e peshės sė trupit u zhduk e shkuara, e ardhmja, realiteti u zgjerua nė masė, dhe shpirti nisi tė fluturojė i lire; ndihej i gjerė, i pakufizuar, i distancuar prej ēdo implikimi, ndėrkohė qė zhurmat e jetės tė krijonin pėrshtypjen se ishin mbledhur nė flluska ajri, qė ēahen brenda ujit, me gjėmim tė shurdhėr. Muskujt po shkėputeshin, gjaku ujiste tokėn e freskėt mėngjesore dhe nė vend tė mishit dhe tė kockave kishte tashmė copa akulli. Ra njė heshtje e dyshimtė, qė shtrihej e mbledhur kotullac pėrtej grimcave tė errėsirės, si re e dendur e zgjatur pafundėsisht mbi park. Prej andej, nė formė shiu, pikonte njė ankth shpues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:29 pm

Heshtja kishte depertuar thellė nėn dhe, ndėrkohė qė errėsira i shpalosej sipėr e veshur me rrobat e gjumit tė thellė, i shtjellohej rrotull vale - valė, duke mbytur nė masėn ngjitėse tė saj, gjithēka, ndaj sipėrfaqja e tokės lėshonte fėshfėrima tė trazuara hijesh tė ērregullta.
Nė llotarinė e jetės i rėnė nėn kurthin e zilisė, egoizmit dhe nėn optikėn e mėndjemadhėsisė tė shoqėrisė, ndahesh nga njerėzit i shndėrruar nė manjak tė vetvetes dhe vullnetit, po vjen njė ditė qė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:29 pm

ndėrgjegjėsohesh dhe reflekton, por atėherė gjithēka ėshtė e kotė, ndaj nėm dhe mallkon gjithė mllef sistemin, paranė, vdekjen qė tė pret, ndėrsa ėndrrėn sesi jeta mund tė ishte krejt ndryshe ta vendosin si stoli nė arkivol. Rreth kufomės shpėrndahej njė si shkumė, i lagte gushėn, buzėt dhe i fėrkohej nėpėr mollėza. Drita e zverdhur shpėrndahej ftohtė mbi objekte nėn shi. E pafuqishme pėr tė vendosur harmoninė, e humbur shkėrmoqej nė boshllėk, e mbytur nga enigma, e cila ndizte hije qė shpaloseshin turbull nė lartėsi me gulshe ulėrimash, qė nguleshin nė hapėsirė. Drita ishte varrosur nėn sipėrfaqe tė shkrifėt toke, prej nga rrezatonte dritėhije tė shtrėmbra, qė grisnin ajrin. Reflekset e njė bote tė humbur, ngjizeshin zbehtė, zinin vallen, shndėrroheshin nė tufė mjegulle, duke krijuar rrjeta tė ngatėrruara. Thelbi amorf, qė flinte nė heshtjen e squllėt, rrezatonte nė ajrin moēalor trajta pėrbindshash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:29 pm

A ėshtė kjo vdekje pėrdhunimi i sė bukurės, shterim rezervash, fund i aksionit tė strukturės tė sė Drejtės?
Gjithė energjitė krijuese, gjendeshin tė materializuara nė luks marramendės, qė tashmė nuk ndodhej mė nė funksion. Pėr herė e mė shumė, shpėrndahej plot triumf, deri nė skajet mė tė errėta, njė sfidė e pakundėrshtueshme kėrcėnimi. Me konstruksion tė prishur trupor, qė i ngjante sė tepėrmi njė paraziti, prej energjive tė fituara pa sakrifica, tė cilat kalbeshin, pa u shfrytėzuar, humbėn edhe shumė cilėsi karakteristike. Tė ngathėta u sulėn nė tufa, duke u ngatėrruar shpesh herė me ngjyrat dhe pėrplasur pareshtur me tejdukshmėrinė ironike, e cila dukej sikur po shqyhej gazit. Nė atė kacafytje me vdekjen, sakrifikuan gjithė shpresėn e gjallė, duke kujtuar kėshtu se po rigjenin vetveten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:29 pm

Njė forcė e pakuptimtė instiktive i shtynte qė tė harronin vetveten, dhe tė turreshin me kujdes tė shpėrdoruar, qoftė edhe duke flijuar diēka, drejt lirisė. Atėherė, kur rifituan disa nga vetitė e vėrteta, ideali udhėheqės bashkė me shqetėsimin e qėllimit u veshėn me njė kotėsi tė njėtrajtėshme, qė i fundoste nė thellėsi shtypėse ndėrgjegjien dhe mpinte instiktet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:29 pm

Kur u zbrazėn plotėsisht prej gjithēkaje, humbėn nė peshė dhe nuk e ndjenė rėnien. Era e lehte, qė frynte i trazonte dhe tė ngjallnin pėrshtypjen se do tė fluturonin dhe njė herė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:30 pm

Dielli rilindi i vdekur. Me rrezet e tij zbuloi nė hapėsirė, njė lloj sikur tė ishte ngjallur pėrsėri prej baltės pamja krenare prej heroi e Arkeologut, kėtė herė e stampuar nė njė skulpturė madhėshtore. Tiparet luftarake vizatuar me mjeshtėri, vėshtrimi largpamės dhe gjithė ato cilėsi, qė kishte zotėruar pėr sė gjalli, ishin skalitur bukur dhe me fantazi. Skulptura paraqiste njė personalitet tė ndėrtuar nga lufta me fatin, qė, megjithėse nuk kishte buzėqeshur, kishte arritur ta nėnshtronte, dhe tė ngadhėnjente mbi vdekjen.
Krismat thyen njerėzit mėdysh,
Tė pėrulura perėnditė binin nė gjunjė,
Ajri dhe tmerri kishin njė ngjyrė,
Tė vetme skulpturat rronin nė hapėsirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:30 pm

Nė lulishten aty pranė, pėrhapej ėmbėlsia e erės sė trėndafilave, qė me trandjen e lehtė plotėsonte, gjithė humbjet e shkaktuara nė tė shkuarėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:30 pm


Vesė mėngjesore dhe cicėrima zogjsh. Jeta ėshtė inspirim.
Atėherė kur idetė qoftė shkencore, qoftė artistike, u vjen fundi kemi pasqyrimin e dramės njerėzore, nėpėrmjet muzikės, pikturės, filmit, fotografisė.
Kinematografia ka pėr tė shprehur realizmin, qė jep vrasja dhe ruajtjen nga deformimi. E keqja ėshtė besnike dhe krijon gjithmonė aleanca. Ky ėshtė hidhėrimi i materies, njė aksion i sinqertė, njė zė, qė humbet mendjen dhe qė e ka seriozisht. Ky ngushėllim tallandisės e gjen vetveten nėpėrmjet njė ulėrimė tronditėse.
Gjithė sekreti i shoqėrisė pėrfshihet te rinia, e cila ka nė dorė aksionin dhe femra. Ky aksion duhet tė jetė nėn kontroll. Nėse njė sistem drejtėsie rrėzohet, atėherė kemi anarki. Qė tė gjithė njerėzit duan tė rrisin fėmijė, duan tė gjenden nė punė, tė merren me diēka. Po mėsuan tė vėrtetėn do tė zgjohen nga ėndrra.
Bota ėshtė pushtuar prej kotėsisė dhe vetėm tė rinjtė, qė dashurojnė nuk e kuptojnė kėtė. Por me tė vėrtetė, ēfarė shohin kėta tė rinj, njė horizont tė kufizuar mali, lugine, metropoli, qyteze, deti. Lėvizja ėshtė jetė dhe, nėse udhėton, ikėn dhe mėrzia. Ata kanė ėndrra, shpresa, ambicie, besojnė te demokracia, toleranca, po sa rezultative janė kėto me tė panjohurėn.
Po a ėshtė e nevojshme tė kuptojnė, kur kjo ide, qė nuk e njeh mund tė shkatėrrojė. Ėshtė mirė kur s’di gjė, por tė sulmon vakumi.
Gjithė ky investim i njeriut nė spektakle shoė, nė industrinė e seksit e ka bėrė njeriun tepėr tė brishtė. Harresa e ka bėrė njeriun tė mos e kuptojė situatėn para sė cilės ndodhet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:30 pm

Duhet kontribuar pėr njė zgjidhje.
Pikėrisht ky instikt harrese duhet rivlerėsuar.
Kur praktika tė njehėsohet me teorinė, do tė kemi zhdukjen e sėmundjeve. Nė kėtė moment del pyetja: “Cili do tė jetė problemi i njeriut: Mosdekompozimi i dashurisė, energjisė”.
Kur tė shohėsh veten nė pasqyrė mund tė mallėngjehesh, por asaj mund t’i drejtohesh nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė: “Tė shoh nė sy”.
Nė pasqyrė, ashtu sikundėr edhe nė sy, thyhen rrezet e dritės duke dhėnė njė tablo tė gjallė riprodhuese tė mjedisit pėrreth.
Aty shprehet aftėsia e pasqyrimit tė ndėrgjegjes si shprehje e jashtme e gjendjes sė brendshme.
Zėri mund tė shprehet vetėm nėpėrmjet mpiksjes sė lotit.
Bulėza uji si xhevahirė vezullues nėn njė veshje tė tejdukshme.
Ēmim i paēmuar, drithėrimė perlė.
Sigurisht jo njė pasion i fuqishėm, qė pėrditė humbet diēka, por njė model konstant i njėtrajtshėm. Kėta janė sytė e vetvetes.
Kjo ėshtė kėnga e dialogut me vetveten, qė duhet kthyer nė korin e logjikės.
Fotografia, muzika janė frymėmarrje e idealit. Frymėmarrja ngurtėsohet nganjėherė nė njė zė tė shenjtė dashurie. Ky zė dėgjohet edhe nė verbėri. Verbėria ėshtė provė e dashurisė. Kur je i verbėr interesohesh pėr imazhin nėpėrmjet zbėrthimit tė zėrit.
Afeksion i tmerrshėm, mall i pakufishėm, dashuri e pafundme.
Drejtėsia ėshtė inspirim. Zėri i thellė i vetdijes. Ky zė ėshtė i lehtė, i tejdukshėm dhe rezistent. Rrymė fluide pa dridhje. Ky ėshtė zėri i sė bukurės, formula e shpresės, fenomeni i miklimit. Jeta ėshtė njė fiksim tepėr i ndėrlikuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:31 pm

Qė tė kesh respekt pėr vetveten duhet tė kesh respekt, ndjenjė pėrgjegjėsie pėr shoqėrinė.
Kur ndėrgjegjėsohet njė burrė?
Nėse udhėhiqesh nga instikti dhe ndjenja, arsyeja ndodhet nė gjendje somnambuli. Pikėrisht, atėherė, kur instikti dhe ndjenja ndodhen nė gjendje tė fjetur, pėrfiton arsyen, qė ėshtė rezultat i njė akumulimi tė gjatė.
Nė shqip tjetėr kuptim ka fjala “mashkull”, tjetėr fjala “ burrė”, e cila pėrmban dy “rr”.
Rrėnja e fjalės “burg” vjen prej fjalės “burrė” ose anasjelltas.

Ēfarė tė bėsh me jetėn? Pikėsėpari nuk duhet menduar se gjithė bota ėshtė e jotja. Duhet hapur rrugė ndaj ideve tė reja. Ēfarė sjell e reja mbetet gjithnjė surprizė.
Nė Shqipėri ekziston shprehja: “Kam bėrė Universitetin me tė “, qė nėnkupton burgun.
Sa mė gjatė tė rrosh, aq mė shumė tė pushton misteri i vdekjes, nėse nuk zotėron nocionin e ekuilibrit.

Pėrditė e sotmja kthehet nė tė djeshme
dhe nė tė varros me dhimbje shpresėn
dhe pashmangėshėrisht e ardhmja kthehet nė tė sotme,
derisa njė ditė gjithēka kthehet nė njollė tė verbėr.

Gabimet e meshkujve ndreqen prej femrės.
Pritja ka tė bėjė me mėrzinė, pakėnaqėsinė. Kur pritja bėhet e padurueshme dhe jeta e humbet kuptimin. Por kur bėn durim, je
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:31 pm

dhe i pėrgatitur pėr tė ardhmen. Jeta ėshtė kotėsi dhe njė pritje e gjatė, durimi ėshtė i vlefshėm. Nuk duhet kaluar nė hije ky fakt.

Fiksimet e forta, pasi realizohen, prodhojnė zhgėnjime tė fuqishme, prandaj Pritja dhe Durimi janė aksioma qė tejkalojnė krizėn.
Nuk duhet anashkaluar pritja, e cila njė ditė shpėrbėhet nė thelbin e jetės. Nė pritje duhet rivlerėsuar respekti pėr jetėn. Pritje e qetė.
Tri gėrmat e para tė fjalės “pritje” nė shqip janė “pri” qė do tė thotė “pri”na .
Njė variacion i fjalės “pritje” ėshtė dhe fjala “pres”, tė cilės, nėse i shton gėrmėn “sh” pėrpara, bėhet “shpresė”.
Shpresa njihet, eksplorohet, akumulohet nė vetmi. Nėse nuk eksploron dhe jeton plot pasion nė liri tė tepėruar, shpresa shpėrdorohet.
Kur tė urrejnė tė gjithė rezultantja ėshtė: paqėndrueshmėria. Ėshtė mė mirė tė mos dish gjė. Megjithatė ėshtė ndjeshmėria, qė gris maskėn e izolimit.
Dashuria nėpėrmjet vegimeve tė jep fuqi qė ndryshon karakterin.
Timbri melodioz i thellė i zėrit, qė pėrhap ėmbėlsinė, injoron frymėmarrjen, fiton hapėsirė, kohė, materie.
Gjithmonė brezi i ri kėrkon tė ecė pėrpara, por rruga ėshtė e bllokuar. Vendet janė tė zėna prej interesaxhinjve, burokratėve.
Atėherė duhet revolucion.
Inspirimi ka tiparet e njė background tė mistershėm.
Shpresa shndėrrohet nė inspirim.
Inspirimi ėshtė shpresa e kthyer nė trashėgimi.
Prova e sė Vėrtetės gjatė evolucionit tė Arsyes nė Univers.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:31 pm

Evolucioni i trurit vazhdon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:31 pm


Modeli
ose Domosdoshmėria

Shoqėria ishte e sėmurė dhe njerėzit dashuronin tė keqen, e cila ishte shėndėrruar nė Institucion dhe trashėguar nė Dinasti.
Nėqoftėse nė jetėn e pėrditshme tė njerėzimit, gjithēka shkon keq, atėherė ai do tė dashurojė artin, ku dhe predikohet e mira. Po kur e mira zhvishet prej kultit, pra nuk ekziston, atėherė a duhet predikuar e keqja?
Kombit, qė i pėlqen vetja, nuk ėshtė i aftė tė qeverisė vetveten, ndaj pėr tė kuptuar deri nė thellėsi se ē’dimensione ka e keqja u stimulua njė luftė midis forcave antagoniste nė shoqėri nė tė mirė tė njė sistemi vlerash. Krimi ekziston nė shoqėri si rezultat i prejardhjes sė njeiut, ndaj nė njė shoqėri moderne ai duhet shfrytėzuar nė mėnyrė tė tillė qė tė shkatėrrojė tė Vjetrėn.
Logjika e pėrfshin vrasjen. Epoka e legalizimit tė krimit ka njė fund: harmoninė e njeriut me tė Drejtėn. Zhvillimi arrihet nėpėrmjet vrasjes, po nė pikėtakimin me tė Drejtėn, vrasja duhet tė eliminojė tė vjetrėn. Nga e keqja lind e MIRA dhe e MIRA lind prej vuajtjes dhe formon njė karakter tė ri, qė njeh vetveten dhe Botėn, sipas njė kėndvėshtrimi po tė ri.
Nėn varėsinė e ndėrgjegjes u ngrit kulti i familjes si institucioni, qė kontrollonte dashurinė dhe seksin nė bazė tė dhembshurisė pėr tjetrin, gjė qė sjell edhe eliminimin e krimit nė shoqėri.
Qėllimi i operacionit: investim gjenetik nė ndėrgjegjen e njeriut, pėr tė modifikuar tė vjetrėn, qė do tė ekzekutohej prej njė klase intelektualėsh, tė cilėt bazohen te vlerat dhe sakrificat. Si rezultat i kėsaj kemi tė bėjmė me krijimin e shtresės sė moralistėve, qė kanė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:31 pm

transformuan vetveten, si pasojė e ndėrgjegjėsimit, i cili ėshtė vdekje e pasionit dhe fillimi i strategjisė sė sigurisė.
Nė njė konflikt sistemesh E DREJTA kalon sa tek njėri protagonist tek tjetri, ndėrkohė qė njėri sistem pėrfaqėson Diktaturėn dhe tjetri Demokracinė. E Drejta, kur pėrfaqėsohet me Diktaturėn pėrbėn Domosdoshmėrinė dhe kur pėrfaqėsohet me Demokracinė pėrbėn Lirinė. Ndėrkaq harmonia e Domosdoshmėrisė me Lirinė e kthen tė Drejtėn nė Absolute, duke njehėsuar njėkohėsisht edhe Diktaturėn me Lirinė.
Gjeniu ndodhet nė qendrėn e njė sistemi vlerash dhe jeta e tij pasqyrohet edhe nė art, ku i ngrihet pėrmendore thjeshtėsisė sė Jetės. Jeta e njeriut ka pėr qėllim lumturinė, qė ėshtė harmonia e energjive pozitive me familjen, pėrvojėn , ndryshimin qė vjen nga tė lexuarit, zbulimin e sė Drejtės dhe predikimin e sė MIRĖS.


Modeli mė i keq i dashurisė ėshtė spontaniteti dhe zėri i brendshėm.
Por kėto janė momente me tė vėrtetė tė bukura, sepse nė moshė tė re dashuria materializohet me njė instikt shumė tė fuqishėm qė tė udhėheq drejt femrės. Nė emėr tė kėtij pasioni edhe vret, bėn luftė. Mbas vdekjes sė pasionit, nėse karakteri nuk i bindet zakoneve, jeta kthehet nė biznes. Kjo ėshtė lodra e marrėzisė, e cila arrin nė njė pikė pa kthim prapa, qė pėrshtatet me njė fjalor tė pasur, humor.
Po nėse kėsaj teorie i vėmė pėrballė idealen.
Njė martesė monotone, qė nė kuadrin e njė vėshtrimi sipėrfaqėsor tė jep pėrshtypjen e verbėr dhe tė gabuar se nuk disponon atė qė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:32 pm

do, por ka njė virtyt, qė buzėqesh, kotėsi tė bukur qė qendis ėndrrat, virgjėrinė, bukurinė, besnikėrinė, pjekurinė tė shprehura kėto nė fustanin e nusėrisė, pėrzier kjo me erėn e mirė.
Femra duhet tė pėrkrahė burrin nė ēdo vendim dhe konflikti tė jetė brenda kornizės sė respektit reciprok. Ky ėshtė dhe roli i femrės moderne.
Fati i fėmijėve gjendet nė duart e burrit, i cili i trajton ata nė mėnyrė qė ta gjejnė vetė rrugėn, tė ruajnė mendimin dhe veprimin nė situata jashtėzakonisht tė vėshtira dhe tė mos ecin nėn ombrellėn e prindėrve.
Pas mbrėmjeve tė kuqa tė perėndimit tė diellit, ndizen dritat e mekura deri nė brishtėsi, e cila pasqyrohet te perdet. Avullon prej gjoksit tė fėmijėve fryma e dashurisė, e cila njom xhamat. Flaka e oxhakut ndriēon pushin e butė dhe tė trashė tė sixhadeve, duke shmangur tė ftohtit qė pllakos sė bashku me ėrrėsirėn.
Tantella prej mjegullnaje transparente tė ndėrthurura prej duarsh, qė transmetojnė tiparet e karakterit tė njeriut.
Kjo martesė ėshtė njė skulpturė kryevepėr, njė arritje e thjeshtė e duarve tė florinjta tė gruas. Ky pėrkushtim, ky model duhet ngritur nė njė shkallė superiore: nė pėrmendore, ku tė skalitet aleanca e pėrjetshme me kujtimet. Nė kėtė kontrast bardhė e zi shndrit trėndafili i kuq.
Monotonia, pasi eksplorohet deri nė thellėsi, duhet kryqėzuar brenda vetes. Jeta duhet furnizuar me qėllimin, idealin e sė Drejtės dhe kėshtu realizon misionin e paracaktuar prej Zotit.
Kur vuan bie nė kotėsi, boshllėk, atėherė nė kontakt me pėrvojėn, librin do tė gjesh edhe tė drejtėn, e cila ėshtė pasioni qė pėrmbys kotėsinė. Kur arrin njė moshė tė konsiderueshme, hedh vėshtrimin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:32 pm

pas dhe pyet veten: “ Pse jetoj?” Sepse vazhdoj tė luftoj. Dhe kėshtu pėrvijohet tragjedia, dalėngadalė.
Jeta matet nga veprat dhe shprehja: “Ku ishim , asgjėkundi. Ku vemi, po aty” ėshtė tashmė e kryqėzuar.
Fjala shqipe “pagėzoj”, e cila shpreh njė akt qė kryhet nė emėr tė Atit , Birit dhe Shpirtit tė Shenjtė, nėse zbėrthehet tregon qė do tė jetosh, por pa-gėzuar .
Nganjėherė jeta tė mpleks nė situata, tė cilat vetėm serioziteti dhe sinqeriteti i zgjidh me sukses. Liria e mendimit nė stacionet e kujtesės sjell qėndrueshmėri, kėnaqėsinė e jetės. Pastaj tė pushton qetėsia, paqja nė vetvete.
Qė tė arrish ngjyrat e vlerės me tė gjitha nuancat e saj e nis gjithmonė nga shumė poshtė. Kjo ėshtė rrugė e gjatė me shumė pikėpyetje, tė formatizuara si institucione. Kjo rrugė ėshtė franksion i gabimit, ku mund tė eci kushdo, por pakkush mund tė njohė perspektivėn e saj.
Veprat e sė Mirės duhen instaluar nė kėtė rrugė tė huazuara nga bota e ideve.
Tė luftosh fort me frymėzim, pa kompromis me kėmbėngulje pėr tė drejtėn, dashurinė duke harruar veten, krejt nė zbrazėtirė, ėshtė bukur.
Nėse nė jetė ka perspektivė, atėherė hapen portat e punės dhe dashurisė.
Asnjėherė pikėnisja nuk pėrputhet me kėndvėshtrimin e fundit. Mirėpo fundi gjithmonė presupozon fillimin e diēkaje tjetėr: tė re.
Njerėzit e vetmuar vėshtrojnė qiellin dhe presin tė shfaqet atje boshti i sė drejtės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:32 pm

Ėndrrat e natės s’janė gjė tjetėr veēse shfaqe e Idealit, njė farė burgu ky, i cili pėr t’u materializuar pret lindjen e dritės. Idealet e fillimit shenjtėrohen me gjak dhe, nėpėrmjet pėrfytyrimit, hapen themelet e vazhdimėsisė.
Nėse Ideali ndodhet nė burg, do tė thotė se atje ka rregull.
Po jashtė ēfarė ka?
Gjithēka varet prej amnistisė.
Ndoshta kjo ėshtė fitorja e arsyes: fitorja e vetvetes.

Materia ėshtė nė harmoni me ndėrgjegjen. Dihet qė njeriu ėshtė pluhur yjor, ndėrsa ndėrgjegja si forma mė e lartė e arsyes. Ėshtė bashkuar pra pluhuri yjor me ndėrgjegjen dhe kanė formuar arsyen. Gjithashtu gjithėsia pėrbėhet prej ligjeve tė arsyes.

Nėnat janė potencial kryesor i sistemit, tė pėrkushtuara mendėrisht, moralisht dhe fizikisht nė rritjen e fėmijėve dhe qėndrimi dinjitoz krah bashkėshortit. Ekzistonte me bollėk baza materiale, tė cilėn njeriu e vinte nė funksion tė ndėrtimit tė shtėpisė sė tij, nė gjirin e natyrės, pranė lumenjve, deteve e liqeneve, si njė vatėr edukuese me vlera, qė jepte qetėsi dhe qė sillte edhe ndalimin e lėvizjes sė popullsisė, e cila bazohej tek ekskursionet, pikniket, aksionet vullnetare dhe vizitat nėpėr qendra historike. Shembulli i jetės sė heronjve shndėrrohej nė simbol frymėzues pėr brezat e rinj. Industria e veshjes bazohej tek teknologjia e formimit tė yjeve.
Yjet mė tė vjetėr janė ata me neutron, qė ėshtė njė grimcė pa ngarkesė elektrike, e cila bėn pjesė nė bėrthamėn e atomit - me pėrjashtim tė bėrthamės sė atomit tė hidrogjenit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 EmptyThu Aug 02, 2012 11:32 pm

Dielli ynė pėrbėhet prej hidrogjenit dhe heliumit. Qė tė ndryshojė njeriu duhet tė ndryshojė edhe ylli.
Ndėrmejt fjalės “neutron” dhe “neutral” nė shqip ka ngjashmėri. Kėto neutrone janė vazhdimisht nė lėvizje.
Planeti tokė konsiderohet si “veza” dhe ėshtė i krahasueshėm me tė. Veza e shpendėve ėshtė e bardhė me tė verdhė.
Qėllimi ėhstė realiteti i sė Vėrtetės, njė mundėsi qė sigurohet nga ligjet e arsyes.

Dalė nga dalė prej satelitėve bij, fillon mėrzitja me tė mirėn, shkel masėn pak nga pak, derisa arrin gjer atje sa adhuron tė keqen, dhe kjo si rezultat i mosnjohjes tė sė keqes, gjė qė sjell shembjen graduale tė familjes.
Kur rinia ėshtė vetvetja dhe pėrfaqėson njė sistem vlerash, atėhere arsyeja me ndenjėn janė nė njė front tė pėrbashkėt dhe nė kėtė moment kemi rrezatim shpėrthyes tė unitetit ideal tė materies. Nė kėtė moment kemi eliminimin e ligjit tė xhunglės, dhe zėvendėsimin e tij me arsyen.

Arsyeja s’ėshtė gjė tjetėr veēse nėnshtrimi i ideve dhe pėrfaqėsimi i modelit mė tė mirė.
Pėrmendorja e Dijes do tė jetė njė fotografi e gėzuar, qė do tė ndriēojė tokėn dhe ndoshta Universin.
Pikėrisht, kur nis dyshimi ndaj idealit, atėherė kthehesh nė skllav tė idesė dhe nis denigrimi i femrės dhe rinisė, qė janė e ardhmja e shoqėrisė. Brezat njerėzorė, qė pėrfaqėsohen denjėsisht me Lirinė dhe Veprimin, duan pambarimisht fėmijė dhe kjo bėn qė ata tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 9 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 9 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: