Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:25 pm

Kėtu arrihet pika kulmore: Mėrzia dhe kotėsia. Kur gjithēka kthehet nė monotoni, kotėsi, vrasja kthehet nė inspirim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:25 pm

Zhvillimi sjell oligarkinė e parasė qė ėshtė nė kundėrshtim me patriotizmin. Nė ekosistem ekuilibri i natyrės ėshtė prishur dhe kjo vė nė rrezik evolucionin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:25 pm

Shumė prej yllėsive, qė nuk kanė jetė, janė ndėrtuar sipas kafshėve tė ndryshme nė tokė. Dihet se njė jetė e vrullshme plot shkėlqim, pasi verbon gjithēka, ka njė fund tragjik dhe tė shpejtė.
Aty ku shumėllojshmėria e specieve pėrbėn variacion surprizė, pikėrisht aty lind etaloni i Masės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:25 pm

Me fjalėn shqipe “Planet” qė domethėnė tokė, nėnkuptojmė edhe planifikimin pėr tė ardhmen. Nėse fjalėn “Universo” nė italisht e ndajmė mėdysh atėherė kemi tingullin “Uno”, qė do tė thotė “Njė”, ose ndryshe nė shqip “unė” dhe “verso” – drejt : varg, pra drejt diēkaje, e cila ka kuptim shumė tė gjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:26 pm

Fjala shqipe “Natyrė” ka kuptimin “nė natė hyra”, pra hyra nė errėsirė, hyra nė :univers”, pra njė variacion i fjalės ”Zot”.
Nėse universi vjen duke u zvogėluar hapet hipoteza se para kėtij Universi ka ekzistuar njė tjetėr Univers, i cili ėshtė shkatėrruar. Nėse Universi vjen vazhdimisht duke u zgjeruar, kjo do tė thotė se s’ka ekzistuar mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:26 pm

Nė sistemin tonė diellor kemi planetė afėr diellit me aktivitet vullkanik, tė gaztė me gravitacion dhe stuhi, si dhe tė akullt dhe pėrsėri me stuhi.
Gjithashtu edhe nė tokė ka aktivitet gjeologjik qė provohet me lėvizjen e kontineteve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:26 pm

Ėshtė krijuar Universi dhe mė vonė Sistemi diellor. Sistemi ynė diellor pėrbėhet prej njė ylli dhe disa planetėsh, ndėrkohė qė nė Univers kemi bashkėjetesė komplekse yjesh si Arusha e Madhe dhe Arusha e Vogėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:26 pm

Materia e errėt ėshtė struktura e krijimit tė dritės.
Lėngu spermatozoik qė gjendet te mashkulli ėshtė si harta e Universit. Kromozoni ‘Y”- ypsilon qė gjendet te mashkulli dhe qė ėshtė djalė , nuk gjendet te femra.
Pasioni i diellit pėr tokėn ėshtė i verbėr.
Toka ėshtė binjake e diellit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:27 pm

Kur lind dielli nė mėngjes gjithēka kthehet nė diamant blu. Ndėrkohė rrezet e diellit janė tė verdha dhe atmosfera e kaltėr. Ka dhe njerėz me flokė tė verdhė dhe sy tė kaltėr.
Pėrpara se tė shfaqet aureola e diellit agon dita dhe ngjyra ėshtė e bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:27 pm

Kjo ėshtė ėndrra qė lind tė bukurėn.
Pastaj horizonti pėrflaket, lind drita.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:27 pm

Pėrpara se gruaja tė lindė plasin ujėrat dhe fėmija lind midis gjakrash. Duhet vėzhguar Veprimi i Energjisė sė Errėt, tė ngrėmė njė altar me flori si shėnjė komunikimi. Galaktika ‘Udha e Qumėshtit” nuk ka qenė kėshtu siē ėshtė sot. Ajo ndryshon vazhdimisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:28 pm

Teknologjia ka tė bėjė me shpikje materiale dhe zhvillohet duke shfrytėzuar njeriun nė bazė tė interesit personal, duke sjellė programe zhvillimi pėr gjithė zonat e influencės.
Arti zhvillohet nga lufta me vetveten nė kushtet e vetmisė dhe nga kontradiktat e personit me shoqėrinė lind ideja e sė ardhmes, deri te revolucionet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:28 pm

Mendimi ėshtė fizik, skicohet nė tru si ide dhe shėndrrohet nė materie, nga kontakti nėpėrmjet harmonisė sė kodit.
Ideja ėshtė ligji qė pjell jetėn, dhe jeta lind pėrsėri ėndrrėn dhe sjell pritjen. Por njė pritje e gjatė ėshtė e pakuptimtė dhe arrin nė absurditet. Reagimi nė grup sjell materializimin e iluzionit tė ėndrrės. Njeriu i lashtė nuk do ta kuptonte dot teknologjinė, nga kjo del se teknologjia, arkitektura ėshtė materializim i ėndrrės.
Gjithashtu edhe evolucioni qė ka ndodhur me ta, qė nga shkėputja e peshqve prej detit e deri tek majmuni dhe pėrfundimi nė njė mbinjeri tė fuqishėm tė ndėrtuar pėrsosmėrisht, por edhe tė bukur, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse domosdoshmėria, ndėrsa sa pėr ekzemplarėt e tjerė ėshtė liria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:28 pm

Syri shėrben tek njeriu pėr tė dalluar objekte tė ndryshme nė natyrė.
Toka brenda ka magmė, e cila ka ngjyrė tė kuqe ashtu si dhe gjaku i njeriut. Gjithashtu nė thellėsitė e mėdha tė oqeaneve, aty ku nuk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:28 pm

arrin drita e diellit ekzistojnė qenie tė gjalla qė rrezatojnė dritė, gjė qė do tė thotė se njė Ndėrgjegje Supreme ka ekzistuar nė Univers edhe para krijimit tė dritės.
Syri ėshtė njė kryqėzim midis shpirtit dhe trurit, ku mendimi shprehet me pasion. Thjesht tė vėzhguarit ngjall interesin e tė kuptuarit dhe ky ėshtė sukses. Ky ėshtė aksioni statik i sė Drejtės. Sytė janė tė ėmbėl dhe shprehin ekspresivitetin, sigurinė, vetkontrollin, harmoninė. Sytė janė thjeshtėsi qė shprehin thellėsi mendimi, zgjuarsi, mall, krenari, energji, ėndrra, shpresė dhe lot tė ngrohtė margaritarė,nė njė ēehre me hije trishtimi , ku pėrthyhet rrėzėllimi i dritės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:29 pm

Kėta sy janė njė impresion shpėrthyes i unitetit ideal tė materies.
Si nė sytė e kaltėr, tė hirtė, kafe, jeshilė bebja ėshtė e zezė.

Nė kushtet e njė pranvere tė pėrherėshme jetonin dinosaurėt. Ata u zhdukėn prej Zotit, gjė kjo qė i parapriu erės sė gjitarėve dhe kjo vėrtetohet nga epoka e mėvonshme e akullnajave. Nė epokėn e akullnajave u zhdukėn mamuthėt dhe mastodonėt, tė cilėt, siē duket, kanė qenė kafshė tė ngathta. Supozojmė pėr njė moment se, pas shkrirjes sė akullnajave do tė riaktivizoheshin dinosaurėt, a do tė dilte fitimtar njeriu? Kur lind njeriu ėshtė i verbėr ndėrkohė qė, sa pėr tė dėgjuar, ai nis tė dėgjojė qė nė barkun e nėnės.
Tėrėsia e rregullave tė ligjeve qė krijuan jetėn, tregojnė se edhe Dielli ėshtė nė varėsi tė kėsaj jete dhe rrotullimi i tij i organizuar nė Universe shpreh kėtė tė vėrtetė si shkak madhor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:29 pm

Brezat qė vijnė janė gjithmonė mė tė moderuar, ndaj nė pikėtakimin e shoqėrisė njerėzore me tė Drejtėn, e cila pėrbėn Vlerė dhe Pasuri duhet bėrė edhe modifikimi.
Natyra ka krijuar si tė Mirėn, ashtu dhe tė Keqen, ndėrkohė qė njeriu e admiron tė mirėn, ndaj ėshtė paradoksale njė fitore e sė vjetrės mbi tė renė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:29 pm

*
Arkeologu herė pas here binte nė depresion, harronte tė shkuarėn, vetveten dhe nė tė tashmen i zhytur nė hapėsirat e mohimit tė pėrgjithshėm, gjente besim tė palėkundur tek Zoti, i cili i jepte edhe forcė pėr tė shkruar, sepse ai qė ka nė njė front pune arsyen me ndjenjėn dhe njeh vetveten ėshtė i huaj pėr shoqėrinė. Fitoi vetveten, por humbi gjithēka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:29 pm

*
Aty nga ora gjashtė e mbasdites errėsira mikpritėse me draprin e hėnės nė sfond pėrzihej me blunė dhe formonte njė ėmbėlsi, qė vihej nė pah nga dritat artificiale.
. Arkeologu e ndjeu veten tė lodhur, ndaj e mbajti frymėn poshtė, pėr tek shtėpia e Shpresės.
Dashuria e saj i kishte ndryshuar jetėn dhe karakterin dhe kjo nė bazė tė pushtetit tė sė bukurės dhe rrezatimit tė fuqisė sė moshės sė re. Ai kishte flijuar shumė nga vetja pėr kėtė dashuri. Jeta ecėn pėrpara me sfidat e saj, tė cilat ata kishin menduar t’i pėrballonin sė bashku, duke ruajtur respekt reciprok.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:29 pm

Shtėpia e Shpresės ishte njė vilė nė periferi, akoma nė ndėrtim, madje edhe tani mund tė gjeje punėtorė nė skelat e saj. Ajo ishte e bukur, e donte jetėn dhe e kalonte kohėn duke dėgjuar muzikė klasike tė zgjedhur, gatuante gjellė tė shijshme, vishej bukur dhe me shije, lahej pėrditė, ecte me vrap nė kopshtin me pemė tė larta, kishte njė aparat fotografik tė mirė, dhe kishte ambicjen e hapjes sė njė ekspozite fotografike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:30 pm

Po kur iu afrua vilės ndjeu njė hidhėrim nė shpirt, Shpresa kishte dalė nė dritare e alarmuar dhe ai nuk po kuptonte asgjė. U pėrpoq tė qetėsonte veten, duke mėrmėritur vargje qė i kishte shkruar vetė nė fillim tė dashurisė dhe ishin kthyer nė simbol.

Pse rri nė dritare,
Vallė ē’shikon andej,
Mua qė kaloj rrugės,
Apo tė tjerėt pėrreth?

Pse rri e menduar,
Pėr kė mėrzitesh vallė,
Vėshtrimi yt i trishtė,
Mė prek mua, ndopak?

Rrugės me njerėz plot,
Shtrihet mendimi yt,
I bardhė , i bardhė,
Si vello e nusėrisė.

Por ti ike, u largove,
Tyli zuri vendin tėnd,
Mė ngjave nė ēast nuse,
E bukur, sa m’u morėn mendtė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:30 pm

E pėrfytyronte gjithmonė si njė saksi lulesh erėmirė, qė shpėrndante dashuri.
Tani i ishte afruar mė shumė vilės dhe sa mė shumė afrohej aq mė shumė njerėz shihte. E humbi toruan. Ishte diēka e trishtueshme. Ishin vetvrarė prindėrit e Shpresės. Kishte vdekur pra gjithēka e bukur qė e lidhte me atė shtėpi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:30 pm

Perde mėndafshi ngjyrė manushaqe krijonin mbi hapėsirėn e gjerė tė dritareve tė mėdha, lakime elegante, nė tė cilat thyheshin rrezet e diellit, dhe pėrmblidheshin gjithė kontaktet e dėshtuara me mjedisin e jashtėm, gjė qė u jepte sė brendshme njė rrėzėllim tė mbyllur. Tė strukur nė skajet e dhomės ambazhurėt shpėrndanin kursyer nuancat e familjaritetit, qė pėrzihej nė ajrin e njomė, me misterin e ėrrėt, duke formuar njė masė drite thellėsisht tė ėmbėl dhe tė qetė, disi tė mekur, e cila lagte konturet e pėrgjumura.
Mbi tryezė endej njė rrezatim i virgjėr hėnor, qė i elektrizonte shpirtin. Si gurgullima e rrjedhjes nėntokėsore, nė thellėsi tė trupit ndjente tė gjallė lėngun e dashurisė tek ujiste brigjet e ndjenjės. Prej gjysmėerrėsirės sė detyruar, e ndillte fshehtėsisht njė lutje e pa emėr, qė ia mbėshtillte trupin me paqe, dhe ia mbante pezull.
Errėsira nė dhomė shkėlqente prej blusė, e cila pėrzihej me tė bardhėn dhe rrėzėllente, njėlloj si nė ėndrrat e gjumit tė mesnatės, kur lėkura e bardhė errėsohet prej pasionit erotik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:30 pm

Sy impulsivė, epshorė, joshės, ekzotik dhe tė ndezur. Historia mallėngjyese e pavetėdijes. Nė turbullirė iu fanit silueta e Shpresės.
E vetme, siē kishte mbetur, ajo iu afrua. Nė gjithė fytyrėn, lėkurėn e zeshkėt, i ndrinte njė diell i pėrmbajtur, njė forcė e brendshme e pėrulur. I shkoi mendja se mund ta ndihmonte me problemet qė kishte me shtėpinė, hallet e sė cilės tani do tė binin mbi kurriz tė saj. Nuk e thoshte, por ndiente nevojė pėr ndihmė. Ai donte tė sakrifikonte gjithēka pėr ta ndihmuar. Nė kėtė sakrificė, ai shikonte njė paradė vuajtjesh tė ėmbla, dhe njė dėshirė pėr tė humbur gjithēka. Donte tė rrinte akoma tek ajo dritare, por ajo ndenji aq sa duhet, duke lėnė me vėshtrimet e saj tė nėnkuptonte gjithēka dhe iku nė momentin e duhur. Ai e ndjeu veten t’i arratisej bashkė me tė. Duke ndenjur nė dritare, e pėrfytyronte nė mes dritash tė bronzta, duke shprehur dashurinė me gjeste tė pavetėdijshme dhe ngulmuese asgjėsė. Ndjeu detyrim dhe paaftėsi njėkohėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 EmptyTue Jul 31, 2012 5:31 pm

* * *
Iku me zemrėn vrer nga shtėpia e Shpresės, dhe nė pėrfundim tė bulevardit kryesor, pėrpara muzeumit. dalloi njė shpallje tė madhe me skenografi:
Jezusi ėshtė i gjallė, ejani ta shikoni gjithė kėtė javė nė bulevardin kryesor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi    UDHĖTIMI     DREJT     VETVETES nga Ardian Dedi - Faqe 4 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UDHĖTIMI DREJT VETVETES nga Ardian Dedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: