Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Poezi të krijuara nga forumistët

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Oct 19, 2012 5:20 am

12 DYMBEDHJETE VARGJET E MIA

Lodhem, duke qëmtuar të ardhmen.
Fle në shtratin e Arushës së MADHE.
Zgjohem nga tringëllima e kristalit të ëndërrave.
Lahem në dushin e rrezeve diellore.
Krihem me degëzat e pyjeve halore.
Vishem me këmishën e përgjakur të Krishtit.
Udhëtoj sforcuar midis shpresave dhe hiçit.
Çlodhem më së tepërmi duke punuar…
Jashtë bezdive protokollare kam dashuruar.
Jetoj nën përkujdesjen e Engjëjve.
Do vdes me shterimin e ëndërrave…
Ringjallem në sinfoninë e gërmave…Kjo poezi e shkruar nga i nderuari Jorgo S TELO me pelqeu pa mase.

Shum suksese ne jete Jorgo S TELO.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gentiana lohaj
Fillestar/e
Fillestar/e
gentiana lohaj

Female
Numri i postimeve : 3
Age : 24
Vendi : ferizaj
Registration date : 19/11/2012

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyMon Nov 19, 2012 4:27 pm

BletaDegë më degë,

Lule më lule,

Fluturojnë bletët,

Duken si nure.Nektarin thithin

Dhe nxitojnë,

Që në koshere

Mjaltin ta çojnë.Është i ëmbël,

Me ngjyrë të artë,

Për shëndetin,

Me vlerë të lartë.S’ka si bleta punëtore,

E palodhur, shembullore!Gjithë ditën ajo punon,

Mjaltin ne na e dhuron.Bleta është si flori,

Kosheret janë si mbretëri!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyWed Dec 26, 2012 9:33 pm

PYKË E DJALLIT


PYKË E DJALLIT
(Ibrahim Rugovës)

Ti qe një thes i qymyrit, Ibrahim,
Dhe nga ky thes s'del pluhur i bardhë,
Pemë e tharë, e hidhur, pa frut...
Robërinë e kombit e quaje: "behar".

Ti qe një vrimë e madhe në anije...
Dhe doje në det ta fundosje,
Dimrin e quaje: "pranverë të butë..."
Asgjë nuk le në tenxhere,
Asgjë popullit s'i le në lugë.

Ti qe një " gjeneral" i vetëzgjedhur,
Po që ushtri tënde s'doje...
Ti s'qe veçse një papagall i hedhur
Dhe bijtë e popullit pareshtur i haje.

Ty, miop i verbuar, arrogant i humbur,
Të rrihte zemra veç për kolltuk;
Aq, të bënte vajë e gjak i popullit,
Farë e keqe, ti tartakut!

Ti qe, vërtet, një "arkitekt", Ibrahim;
"Arkitekt" i turpit e i nënshtrimit...
Armikut përherë i thoshe: "Peqe!"-"Amin!"
Përballë dhunës e poshtërimit.

Ti s'i doje as fjalët: "luftë", "revolucion",
S'i doje trimat, që për liri dolën në mal,
Të mjaftonte të quheshe mbret pa ushtarë në FRON...
E kishe për ndot të quheshe shqiptar.

Doje me SHALL të na mashtroje...
Sikur kishe ndonjë "sekret" a "strategji",
Doje popullin në agoni, ta hipnotizoje,
Ta mbaje të gjallë titizmin përsëri.

Dhe vërtet qe "arkitekt" Ibrahim,
Pykë e djallit në mes Shqiptarisë...
As në "atë botë" s'do kesh shpëtim-
-E ke vulën e tradhtisë!

Bensheim, më 4 janar 2oo7
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyWed Dec 26, 2012 9:41 pm

Se di


Kur pikat e shiut do flasin,
kur dielli do qesh me ne,
kur hena s'do na shoqeroj naten,
nje ndryshim ju veni re?!!..

Dhe ju do mundoheni
ta prekni ajrin me dore,
duke harruar se nuk preket dot...
Do te lundroni me fantazmat e jetes
dhe do kaloni kohen kot...

Por bota nuk eshte sic duket,
por eshte sic ti e ndjen!!..
Te gjitha te kqijat le te zhduken
nje e keqe prap do t'gjen....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 52
Vendi : Pejë
Registration date : 14/12/2012

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptySat Dec 29, 2012 3:17 pm

Operacioni "SHIGJETA"në Pashtrik

Në qiellin e përflakur
nga thërmi granatash
valvitej flamuri
me shqiponjën egersuar
tundeshin bjeshket e Pashtrikut
nga zhaurim bombardimesh
e brambullim topash.

Truri fshehurazi
dikton zemrës time
dëgjimin e krismave
të armëve vdekjeprurëse
plasariteshin dherat
buzët thaheshin
për një pikë ujë
në Hasin e thatë
gjarpinjtë villnin helmin
përzier me aromë baroti.

Zemra e brengosur më mëson
shumë më tepër artin luftarak
trimat e brigadës 128 të UÇK-së
luftonin me trimëri armikun
për t,ju bashkangjitur luftëtarëve
të lirisë atje në Kosovë
që luftonin për jetë a vdekje!...

Më vijenë në mendje
Bashkëluftëtarët e mi
Që ranë heroikisht
Në betejat e Gorozhupit e Pashtrikut
Tek ecnin prapa legjendës së gjallë
Të armatosur përballë rreziqeve
Hapin shtizet e zëna.

Ne ecim të sigurt
Në paqe të helmatisur!
Me ndjenja iluzionore
Se do të bëhet mire?!...

31 Maj 1999 Pashtrik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 81
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyThu Jan 03, 2013 1:30 pm

Deciqi dikur

Dimo Zot dita e ShnaKryqit
Dikur â ken i bukuri
Ball kullotshin brîs Deçiqit
Lop e qe berre e dhi

Gjîthkû â tije trokja e berrit
Qysh Tërgajet deri ën Plagza
Qysh Mileshit e Kodra t’Derrit
 kên plot me djelm e varza

Çobanesha kuq si molla
Opâkët e kuqe çarapt e barrll
Me xhubleta e rasha t’holla
Për pas barret tye me dal

E çobanat tye meu prî
Kâtka t’vjetra jâ po kton
“Prêl Gjeloshi i burr doji
e “Çka ka Lëkuqa çi blegron”

Ën hije t’lisit tye mrizua
Berre e dhi jan bërzije
Tye i ra fellit tye me kënua
Edhe piskat jan tye u tije

Mei tije piskat â kên lezet
E prej fellit gjimote mali
Varzêt zêmra pou pëlset
Prej Rrase Mâlle këthehej zâni

Tash po tihet veç qyqja e malit
Brîs Deçiqit tye me knua
Felli,piskat e kâtka e djalit
Për gjithmon jân harrua


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyThu Feb 14, 2013 11:27 pm

Kosovë e SHqiperi
historia shekullore
është e shkruar ne fletore
është nji ditë shumë madheshtore
shqiptaret te lidhur dore per dore

jemi shqipetar kemi nji emer
ketë shekull e festojm me zemer
Isa Boletini a je zgjue
me pa popullin duke marshue

jam i vdekur qendroi ne varr
para nji shekulli kam qen i gjallë
i kam dal armikut per ball
drejt ne Vlorë kam marshue
me flamur jam perqafue

ja u kamlan amanet
per atdhe duhet me vdek
me u bashku Kosovë SHqiperi
per flamurin kuq e zi

mos mendoni me u perqa
po jetoni si vlla me vlla
te valoi flamuri ne Vlorë
kuq e zi edhe ne Kosovë


SHqiperi oj SHqiperi
ta urojm ketë pavaresi
do bashkohemi un dhe ti
pa bashkim nuk ka liri .Begishe Gashi[img][/img]Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34  Kosovë SHqiperi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyThu Feb 14, 2013 11:28 pm

Kosovë e SHqiperi
historia shekullore
është e shkruar ne fletore
është nji ditë shumë madheshtore
shqiptaret te lidhur dore per dore

jemi shqipetar kemi nji emer
ketë shekull e festojm me zemer
Isa Boletini a je zgjue
me pa popullin duke marshue

jam i vdekur qendroi ne varr
para nji shekulli kam qen i gjallë
i kam dal armikut per ball
drejt ne Vlorë kam marshue
me flamur jam perqafue

ja u kamlan amanet
per atdhe duhet me vdek
me u bashku Kosovë SHqiperi
per flamurin kuq e zi

mos mendoni me u perqa
po jetoni si vlla me vlla
te valoi flamuri ne Vlorë
kuq e zi edhe ne Kosovë


SHqiperi oj SHqiperi
ta urojm ketë pavaresi
do bashkohemi un dhe ti
pa bashkim nuk ka liri .Begishe Gashi[img][/img]Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34  Kosovë SHqiperi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 9:48 am

Vitet e hijezuara

sikur doja ta dija
sa e sa vite te kaluara
sa her te zhdukura e te paharruara
sikur me par te diktuara

jetoja me vite te tera
hija me ndiqte kudo
me shpirt me shigjetë me shpoja
mendoja do te zhdukej ndojherë


kudo qe te shkoja ma larg
a thu a ka vite me hije
a do mi degjonte ndokush
keto endrra te mija

a ka hije vetem kur është natë
apo hije me ditë me diell
mjegulla kur e mbulon token
apo kur vuan njeriu

gjithqka mbetet e hijezuar
pran afer apo ma larg
unë qdo herë e hutuar
mendoja nji jetë te pa fat

a do te zhduket hija ndonji herë
tishpalos mendimet e mija
mjegulla te na sjell shiun
dielli tna kujton femirin

jo hija nuk do largohej
ne qdo hap e ne qdo vend
edhe ata qe kan qen ma zdo te jen
e as gjurmet nuk do ti ken

do te behet hije e perjetshme
do te ndalet ne vend te caktuar
aty ku vendosen guret
e njeriu është i paketuar

a do tna qetsoi dheu
apo bari kur te me mbin
mbi ato vrima do te shkruhet
vuajtjen askush nuk ta din

se bashku me hije ne vite
jeta do te perfundoi
nuk gjendet kush ne ketë botë
qe shpirtin ta qetsoi . Begishe Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 11:38 am

gjetja e poezive te mija Begisheb Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 12:06 pm

RRUGTIMI

qetësi dhe vetem qetsi
an e mban në këtë Kosovë
nuk ndihej zeri i askuj
vetëm shushurima e zogjeve
ne rrugë duke hec

më bilbili spo kendon
ne gjuhen tonë shqipetare
qdo her mendja me shkon
si ta lam ketë tokë dardane

a do te kthehemi ne fole
në zërin tonë te bilbilit
apo valet do na percjellin
mu ne vendet e mergimit

kudo vate kudo shkojmë
të gjithë jemi nji
kemi gjuhen tonë shqipetare
po të nejten fole

prej nji vendi në nji vend
po shtegtojmë si zogjet shtegtar
por nji ditë do të arrij
e të behët bashkimi kombetar

mos mendoni se kemi vdekur
zemren e kemi të fortë
do te luftojmë me pend e pushk
atdheut do ti dalim zot

gjuhën e kemi te ëmbel
kudo qe te shkojmë
të larguar e te bashkuar
gjuhën tonë mos ta harrojmë

populli rrugës po qendron
edhe rruget në gjum kan ra
hëna rrezet i ka lshu
zogjet ne qerdhe nuk janë ra

rrugë te gjata etë paharruara
ishte e madhe kjo Kosovë
mu ne rrugë afer lendine
ulur populli po kuvendojn

sikur zoti tna jep forcë
me imbyt keta barbar
asnji leckë e tyre mos tmbet
e as syt mos me ja par

me shetit neper këtë tokë
e me ndejt me dhimbje tmdha
me i pa shqiptaret duke hjek
e me tardh shumë gjynah

mos harroni luften qe ndodhi
mos i harroni njerzit e vrarë
mos te zhduket gjaku i humbur
tkini dhimbje per shqipetar

mendja le te na rri
në ketë tokë shqipetare
e shkau le te zhduket
e te dali fare

le ne token e gezuar
bilbili kenges le tja thote
loti i nenave mos te perseritet
por atdheut ti dalim zot

nenat tjene te gezuara
me femijet e tyre prane
tokat tjene te begatshme
me bashkimin tone ane e mbane. Begishe Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 11:38 pm

NENA NE PRAG TE DERES

mos rri e vetmuar ne prag
mos u mahnit per luftë
mos derdh lot pa u ndal
mos rri qdo herë në prit

mos qaj e mos vajto
mos prit dimer
mos prit pranëverë
mos degjo zëra bilbilash
as lule qe sapo kan qel

mos prit djalin
mos e loto tokën
mos ki dhimbje
mos ki frikë
mos u hidhro
se koha po kalo

mos i shiqo pyjet
mos paraftyro krizma
mos kujto të kaluaren
se toka u mbulua me gjak

mos bredh nepër pyje
mos kerko njeri
se lufta e beri te vetën
per pleq e të rinj

mos vajto nënë
se djemtë tu kan vra
behu shumë e fort
tokën me gjak e kanë la
toka me gjak është mbulu
liria është fitu
Begishe Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Feb 15, 2013 11:39 pm

NENA NE PRAG TE DERES

mos rri e vetmuar ne prag
mos u mahnit per luftë
mos derdh lot pa u ndal
mos rri qdo herë në prit

mos qaj e mos vajto
mos prit dimer
mos prit pranëverë
mos degjo zëra bilbilash
as lule qe sapo kan qel

mos prit djalin
mos e loto tokën
mos ki dhimbje
mos ki frikë
mos u hidhro
se koha po kalo

mos i shiqo pyjet
mos paraftyro krizma
mos kujto të kaluaren
se toka u mbulua me gjak

mos bredh nepër pyje
mos kerko njeri
se lufta e beri te vetën
per pleq e të rinj

mos vajto nënë
se djemtë tu kan vra
behu shumë e fort
tokën me gjak e kanë la
toka me gjak është mbulu
liria është fitu
Begishe Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyMon Feb 25, 2013 1:21 am


Bashkimi Kombëtar

Mos i humbë shpresat popull
nëse pushteti i nxirë t' gënjen
shpirti atdhedashës jeton
dita e suksesit po vjen

Nga e sotmja mos u shqetsoni
pushtet i nxirë, gënjeshtar
s' duam tradhëti e t' bashkpunoni
do t`ju demaskojmë pa ndalë.

Nuk do t' heshtim, do t' veprojmë
derisa gëzimi popullit t'i vjen
pushtetin e nxirë kur ta rrëzojmë
Bashkimin Komëtar do e bëjmë....


_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyTue Mar 05, 2013 11:29 am

shum bukur

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyMon Mar 11, 2013 9:02 am

ju lutemi dua ti shiqoj shkrimet e poezive te mia .Begishe _gashi@hotmail.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyMon Mar 11, 2013 9:20 am

ju lutemi nuk mundem te shkruaj ma gjat nese nuk mund ti gjejë te gjitha poezit e shkruara e mos te na i kopjon askush .begishe gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyMon Mar 11, 2013 10:38 am

zgjuarsia e nji nxënësi

nëper valet e detit
dija po valvitet
në mendime te nxënësit
dija persëritët

mendja ndritët me te mesuar
fëmiu rritët me tu zhvilluar
libri mesohej prej femirisë
shkronjat janë dritë e diturisë.

nese shkronja te mungon
fjala shkruhet qart e mirë
zgjuarsia do mbretron
shkronjen do ta permirson

formo fjali pa piksim
por femijë do ta dish
se fjalia pa piksime
zdo mbretroi ne diskutime

vendos pikën në pushim
presjen ne diskutim
po quditsja po ngatrrohet
se pikpyetja po krenohet

jam e bukur si nji krraqke
kokën lartë si nji draper
pika posht po figurohet
kur femiu po qetsohet

pikquditsja po drejtohet
jamë e bukur per qudi
bëjë ngatrresa për fëmijë
shumë njerëz i befasoi
aty unë ku mbretroi

unë jam shumë e qetë
pushoi pak nuk ngatrroi
punën prap e vazhdoi
kërkoi njeriun mos largohet
fjalia mirë te formohet . begishe gashi


plumbat mbi kokë femijët duke fjetur

disa ditë me të qeta , e disa shumë të merzitura po kalojnë.

Nese jemi njerëz të perendisë do te kemi shpetim .Po na brengosin keto vite me vuajtje , njerëz me thas ne shpin duke hy në mulli ,disa në pyje duke ndezur zjarr për te zier kollomboqa ,qe ta ngjallin shpirtin e tyre .Të mjerët ne ,po kthehemi me shekuj mbrapa duke bredhur pyll me pyll,për te gjetur strehim e për të ngrën diqka .Momentët e diellit kur po e rrezon atë vend të Mulliri i Malës ,po na i gezon shpirtërat .Femijët po lozin nëpër atë lendin duke shiquar atë lum me peshqi qe i shprehin deshirat e tyre .Ditët dhe nëtetë kalonin po per ne ishin shumë të gjata .Filluam ta kalojm nji jetë të pa deshiruar ,sepse nuk ishim te vendosur në nji vend të caktuar .Me kalimin e kohës edhe na po bredhnim posht e lartë ne shtigjet e jetës .Kosova ishte nji hapsir e madhe , me nji populli cili nuk u tremb kurr nga armiku ,i qendronte besnik tokës ku kemi lindur e aty do te vdesim .Jemi te lumtur e me plot krenari qe e mbrojtëm atëdheun dhe se boll vuajtem e sakrifikuam .po asnji hap nuk u larguam nga toka jonë e shejt duke u mbshtetur të allahu .
Kur shqipetaret do të bashkohen
kush është trim e nuk frigohet
kush luftoi e derdhi gjak
per atdheun ton te dashur
jeta nuk iu dhimbs aspak

kur do bejmë nji bashkim
ball te ndar cop e grim
kemi nji fe ,kemi nji emer
shqiptarin e duam me zemer

trimat e mdhenj kurr nuk ndalen
nepër pyje duke luftue
asnjiher nuk kan te ndalur
atdheun per me bashkue

nuk i ndali shiu as furtuna
as bora e as acari
me arm ne dorë luftuan
për atdheun luftuan .Begishe Gashi është nji lloj tregimi i nxjerrur nga libri qe do ta botoi me titull .RRefime te perjetuara luftarake në Drenicë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyFri Jul 12, 2013 5:32 am

Edhe kete here rreshqiten
cakejt
aprovuan krimin ne Parlament
u nda shapi nga sheqeri
per ta amnestuar veteveten.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptySat Jul 27, 2013 2:33 am

Po nuk e anmestove veten pasi që jan futur deri ne fyt me lloj lloj krime e hajni kush do ti amnestoj,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyTue Sep 10, 2013 11:01 am

Syt me jane mbushur me lot kur lexova kete analize qe kishte bere miku im i nderuar... i cili fizikisht nuk eshte me ne mesin tone, por jeta e tije ne sherbim te atdheut te cilin fort e deshti do te jetoj pergjithmon.

Sofra shkruajti:
3. Plisi drejt dritës


Kam ecur rrugëve
duke numruar hapat
ngjyrat e ylberit
jam ngutur t'i zë.

Rruga shumë e gjatë
me ulirima ujqish
me sy i shikojë
me shpirt i ndjejë

Syt përgjonin dritën
Plisi shndriste në terr
hapat nuk ngadalsohen
Flamurin ta shpiejm në vend.Nuk janë vargje forumistësh. Janë kurorë margaritari, që deshifruan emblemën e qëndresës shqiptare. Ishte ai plisi që eci shtigjeve gjithkah me ëndërrën e shpresave ! Po! Nëpër " ulërima ujqish"! Dhe, krijuesi, Sofra, këtë ditë marsi, më orienton drejt shtigjeve ku

" Syt përgjonin dritën
Plisi shndriste në terr '' !


Thash se do të jetë kulmi dhe e hijezova . Megjithatë krijova përshtypjen, se tufa e krijimeve të Sofra, dhe të tjerat që e shoqëronin këtë gjerdan të bulëzave poetike më nxitën t'u bashkohem dhe t'u them : Se më në fund, prehem ashtu si desha : Me nivelin e krijuesëve që e kanë në zemër e shpirt Bashkimin dhe Pavarësinë e Shqiptarëve në atë tokë të nëpërkëmbur nga djajt, e të shenjtë për ne shqiptarët !

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyTue Sep 10, 2013 3:36 pm

afro 

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyMon Sep 23, 2013 4:13 am

si te kuptoj

Një këngë ndëgjoj
Zhytem në mendime
grushtin shtërngoj
realitetin e sotëm
si ta kuptoj.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Fri Dec 13, 2013 7:42 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyWed Sep 25, 2013 10:32 am

Shum mir si gjith mon Very Happy 

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 EmptyWed Sep 25, 2013 3:43 pm

Faleminderit Vesë, na humbe krejt.Rolling Eyes

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 34 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi të krijuara nga forumistët
Mbrapsht në krye 
Faqja 34 e 36Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: