Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Poezi të krijuara nga forumistët

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyWed Sep 25, 2013 4:15 pm

Ngado që eci

Ngado që të eci
ngjyrat e pranverës
nuk i gjej

Ngado që të eci
ajri më duket i rëndë

Ngado që të eci
vetën e kam pagëzuar
mërgimtar.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyWed Sep 25, 2013 6:06 pm

Jo more skam humbur . po koha pe ban te veten:D 


shum e mir kjo poezia siper sofra

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyThu Sep 26, 2013 12:02 am

Sofra si Sofer rrin e rrine ban bum po diqka si rrall .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyThu Oct 24, 2013 1:02 pm

Faleminderit BashKom

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyWed Nov 20, 2013 7:06 pm

Mallengjim

Me buzeqeshjen time
linde dielli atje
e shiu i ngrohte
pranveror,
ujite enderrat e mia....

Harlisen ne zemren time
zogjte...
cicerojne dege me dege
per kuroren e dashurise.

Sinjal per frutat
qe do t' i vjelim ne vjeshte.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Tue Nov 26, 2013 4:35 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyTue Nov 26, 2013 4:26 am

NATA DHE MALSORI

Neper bjeshket e varguara
leshohet nata ngadal
mbulon lule e fusha te gjelberuara
grurit hovin don me ja ndal.

Ushtimen e lumit e percjell bjeshka
tek malsori qe syt i shkreptijne
si ferkim gurzish per te bere flaka
mbi te shuarit thengjij..._________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyFri Nov 29, 2013 4:18 pm

Te lumt sofra shum bukur

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptySat Dec 07, 2013 3:22 pm

Faleminderit Vesa.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Dec 23, 2013 1:47 pm

Dhimbja me Thyen

Dielli i veres po dieg
Vap
Eci i zbrazete ne heshtje
Te gjej ate qe ndjej neper vite
Qe me mungonte ne shpirtin tim
Eci rruges nuk has askend
Vetum ferra
E ca lekura gjarpri
Nuk gjej kroin e madh
Te shuaj mallin etjen
Dhembja me thyen
Cu be me ne
Eci eci dhe askend nuk shoh
Vetum ca zogje qe kendoin
Ah sa i lumtur do isha
Sikur te dija gjuhen e tyre
Ti pyesa te pushoin
Vetum per nje qaste
Qe une te vrase heshtjen.

27.8.2013 Anadrin

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Mar 24, 2014 3:36 am

KORBAT

Korbat rendin ..
formojne labirinthe.

Mbi varret e deshmorve..
leshojne krrokama..
qendrojne
per ta yshtur
Kosoven ne zi....

I ngrijne
bulezat ne Pranvere.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptySun Mar 30, 2014 3:05 am

Fryejn erera
ne velat e anijes sime
here te lehta
here te vrullshme


me bartin drejte teje
fustankuqe

duhet te kujdesemi
nga shkembinjte
te mos perplasemi
ne ta...

s`ka rendesi
Suliotet lundruan
dhe cdo shkemb
e perballuan

e dogjen me zjarr
e bene hi
te bashkohemi
une dhe ti.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Sun Mar 30, 2014 11:05 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptySun Mar 30, 2014 8:16 am

NE ANKTH

C`eshte
e re
c`eshte
e lashte

nje kufi
ne mes
te rejes
dhe te
lashtes

ndarje
qe falsifikon
lashtesin
ne te re
per te jetuar
ne ankth.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Sun Mar 30, 2014 11:32 pm, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptySun Mar 30, 2014 8:21 am

NGA LARG

Si u be kaq larg te shkosh
per tej bjeshkeve larg n`mergim
edhe rrenjet t`mos i harrosh
gjithmon t`shpresosh per kthim

A mos ishte Sofra e shtruar
qe kaq shume t`i lidhi kembet
apo vatra dhe fjalet e gjyshit
kur na fliste per mal e det

A mos ishte blerimi i majit
i cili t`fonitet s`te len rehat
apo gurgullima e rrjedhes se lumit
e cila pa ndal rrjedh e`te thrret...

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptySun Mar 30, 2014 10:57 pm

UTURIMAT

Uturijne drunjet
nga lashtesija
nuk na lene rehat
dicka dojne
te na rrefejne...

here ne afersi
na cfaqen
here ne largesi

nga lashtesija syte
plote diell e jete...

lodhja nuk ka reendesi
as rruga e gjate
ne mes...

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Mar 31, 2014 10:39 am

Plumbi del nga tyta
kohen e ikur per ta zene
te matur mire
nga rrahjet e zemrave
neteve te gjata

Plumbi ne hijet bjen
frutat mbesin
pa u vjelur ne pem.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Mar 31, 2014 10:46 am

Hijet detyruan te vjell tyta
naten ne terrin e zi
me peshen plumb
duke numruar me gishtrinje
tiktaket e ores
dhe pulsin e zemrs njeri

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Mar 31, 2014 5:01 pm

Si gjith mon mir shum mir te lumt vella

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyTue Apr 01, 2014 5:56 pm

Faleminderit Vesa.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptySat Apr 05, 2014 6:55 pm

JETA

Shume e embel
thone
eshte jeta...

edhe pse
na sjell gezime
edhe pse
na sjell hidhrime

erera
te ngroheta
erera
te ftofta

neper te cilat
kalitemi.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyFri Jun 06, 2014 5:02 am

KONTRAST
Miku dhe armiku
nocion
për njeriun
e mirë
për njeriun
e keq...
Është e drejtë
t`i bëhet
mirë
t`i bëhet
keq...
mikut dhe armikut...
I miri largohet
nga rruga e errtë
nga sytë e tyre
si nata ripërsëritin
ulurima për kob.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyFri Aug 29, 2014 6:56 am


SUVALI
Në sfondin e kaltër
është zverdhur fleta e dardhës
Mbi të qëndron kurora
me fruta të krimbura
mbështjellur nga suvali
ruajtur nga sykat
Acari i shtohet dimrit
pa mbarim...

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Sat Oct 04, 2014 5:34 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Oct 06, 2014 1:18 am

KOKAVE TË LISAVE NËPËR NATË


C`patë hëna
që u zbeh atë natë
retë pikuan lot
dhe Drini Plak furishëm ushtoi

Era rrëmbyeshëm
përplasi lisat
përderisa hijet tinzisht
ecnin nëpër natë...

Cila dorë e cilës hije ngreh gishtin
lisa shënjestron
cila fije e cilës nyje
petalet lules ia shpërndan

Dikush

ende derdhë lot mbi varre të reja
derisa tinëzisht
hijet vazhdojnë të zgërdhihen
kokave të lisave nëpër natë

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leonora Kastrata
Fillestar/e
Fillestar/e
Leonora Kastrata

Female
Numri i postimeve : 3
Age : 51
Vendi : Smolice
Registration date : 05/08/2014

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyMon Oct 13, 2014 8:43 pm

Me tu pershendetur me shokun
qe nuk e kisha pare
me tregoj se kishte musafir
nje serb nga beogradi.

Pa mase u trishtova
ne shokun qe shitej patriote
ne fund e pyeta
a i beni muhabet?

Po more si jo
po pim qaj me limon
bile ka nise mi mesue
disa fjale shqipe.

Cilat fjale i ka mesue
ky serb e pyes
ka mesue me shajte
dhe me kerkue raki.

Vertete çenke patriot
te pata besue shume
vesin se harrone
gjeni i shkavellit.

Hahaha ja nisi po qeshet
jo me thote
nuk eshte nga ata agresivet
por eshte nga serbet e bute.

Eh moj toke
qe linde tuli njeri
vesi nuk u hiqet
se pa serbin nuk mundeni te rroni.

Hahaha prape ja nisi te qeshi
nuk eshte serb
por gjuhen e nanes e flete
gjuhen e shkaut.

Pseodopatrioti me dy lloje bateria
here thote eshte serb
e here nuk eshte serb
por e flete gjuhen e nanes gjuhen e shkaut.Fishta


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyTue Oct 14, 2014 6:04 pm

Poezi nga Ahmet Osmani.

NJË DITË ME DIELL PRESIN

Gur e  mur
e lis e plis
e kullë
një ditë me diell
presin

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Wed Nov 19, 2014 3:21 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 EmptyThu Nov 06, 2014 2:05 pm

PËR NJË CAST

Lulet e tua m`u faniten..
në Cyrih për to ndjeva mall
mallkova gurbetin e dua Atdhen
ta shoh diellin si fillon me dalë.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 35 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi të krijuara nga forumistët
Mbrapsht në krye 
Faqja 35 e 36Shko tek faqja : Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: