Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Poezi të krijuara nga forumistët

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 36  Next
AutoriMesazh
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 1:06 pm

Falmnderit shume per fjalet qe lexova nga ju ..

"E sa i perket kesaj poezie Sofra po ka mundesi te me spjegoishe ç'kuptimi ka kjo poezi se nuk ma kapë,por sipas mendimit time ka nje domethenje shume te thelle apo gabohem.???"

I nderuar Beton , une po marr guximin te them shume shkrut ate qe un e kam kuptu ne menyren time tek kjo poezi shuume e mire qe ka krijuar Sofra .Fillova njeher te shkruaj ate qe une kam pa tek kjo poezi , por e pash qe po zgjatem e zgjatem shume sepse secili varg i saj , permban ne vehte nje histori te tere , andaj vetem desha te them mendimin tim se kjo poezi ,tregon nje te vertet te hidhur , qe fatkeqsisht po ndodhe dhe po vazhdon te ndodhe
pra behet fjale per politikanet dhe politikat e tyre demagogjike , ne dem te vlerave te medha qe ka populli yne , ne dem te aspiratave qe ka pas dhe ka populli yne.Politikat nenqmuese te vlerave te medha kombetare dhe perpjekjeve te medha te brezave te tere qe gjithe jeten ia kushtuan ngritjes se qeshtjes shqiptare dhe zgjidhjes se DREJT te saj .

Pra , "duke shkel mbi te kaluaren ,fantazojne te ardhmen".

"Nje popull qe harron te kaluaren e tij, nuk mund t'a ndertoj te ardhmen " ..
Ne baze te tri elementeve qe ka vene aty Sofra ( GUR-i , Hidrat demagogjike , dhe kornizat e zeza )
jam munduar te nxjerr thelbin e poezise (ashtu si une kam analizu) ..

Kerkoj ndjesë nga Sofra nese ,padashje , i kam humb thelbin por lutem qe te me permiresoj dhe ne ate menyre edhe te kuptojme domethenjen apo te japin mendimin e tyre te tjere qe kan njhuri me te medha dhe te bejne nje analize te drejte sepse eshte mekat te keqinterpretohet poezia ,eshte mekat i madh ...por une desha te tregoj ashtu si une ekam kuptu dhe jo te pretendoj te them se "Kjo eshte ajo qe Sofra ka mendu"

Nderime dhe vazhdim te mbare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 11:58 pm

Së pari u tregojë se poezija "Zhurm e ftoftë", nuk është e përfunduar definitivisht siç duket edhe në ca përmirësime të cilat i kam bërë .... sepse ato i shkruaj këtu në forum për ta kursyer letrën ha ha ha....

Euridika ke bërë të mirë analizëne poezisë sime " Zhurmë e ftoftë", gjithsesi të falënderojë për mundin e bërë gjithashtu shpresojë ta kenë kuptuar edhe Beton edhe Deli ....

Ka mbetur edhe të shtjellohen edhe pak ca emra si " Zhurmë e ftoftë". "Gur", " Hidra" etj të cilat emra do ta bënte poezinë më të plotë.

Po e lë për një herë tjetër, apo për diken tjetër.

Edhe një herë të falënderojë Euridika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 12:17 am

Me nder qofsh i nderuar Sofra , dhe me vje mire shume qe nuk e paskam kuptuar gabim poezine . ..te dy versionet e poezise jane shume te mira..
pershendetje dhe vazhdim te mbarë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:20 am

Euridika

Te falemenderoi per mundin e bere te spjegoishe thelbin e kesaj poezie kaqe te bukur,tashe e kuptova me mire se Sofra eshte shume i thelluar ne mendimet e tij e shume her nuk mund ti kuptoje dmth e poezive kur ai i shkruan ha ha ha pak shaka, por per te ditur duhet te me vete e kete nuk e kam problem une personlishte.Shume falemenderit Euridika si dhe ju uroj vazhdim te mbare ne teme.

Jeni shume po shume te mire te gjithe me keto poezi kaq te bukura e me domethenje te plota.

respekt te thelle per te gjithe.

...by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 5:49 am

Ne kerrme kafshe u shendrova


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Edi%20goran

Paqesor, ne shtepine dhe punen time jame,
kerkend nuk lendova.
Fqinji deren ma thyen, mallin ma plackit,
shume u pikellova.
Njerzit e shtepise mi vrret, gruan, vajzen, motren, nenen mi perdhunon,
shume u trishtova.
E ftoj fqinjin ne shtepi ,"ure miqesie" te ndertoje
dhe u shperfytyrova.
E dekoroje gjaksorin, katilin fqinjin tim,
ne kerrme (kufome) kafshe u shendrova.

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com

P.S. Kushtuar politikaneve dhe qeveritareve shqiptare dhe posacerisht Edi Rames dhe mikut te tij serb, kengetarit Goran
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 1:23 pm

Pershendetje te gjitheve ketu dhe ne veqanti Sofren, i cili krijon poezi sa te bukura, po aq kuptimplote. Pergezime Sofra.
Gjithashtu edhe te tjeret kan poezi te mira nuk dua te bej renditje, por desha ti them Euridikes se edhe une jam si ju, pra nuk mirem me poezi, veq se kur po e shoh kete "Uraten" qe po shkruan pse mos te provoj edhe une ahahaha.

Te Kujtoj

Sonte megjithse
është natë e qetë
largë në hapsirën e pa fund
shoh një yll aq të bukur
teksa vrapon aq shpejt
sa që la pas vetës
një hark vezullues
vezullim ky që
më zgjoi prap mallin
kujtimet për ty.
Nje kohë të mbaja
në krahët e mi...
A e mban mend?
Tani te kujtoj
ashtu siq ishte:
e bukur, e paster dhe
me plotë dashuri per mua...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 4:18 pm

Faleminderit Premtim për fjalët e mira, gjithashtu keni ide dhe poezi të mira edhe ju, edhe Urata edhe Euridika .... të gjithë, sidomos baca Adem Berisha dhe Shaban Cakolli ju përshëndes të gjithëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySun Feb 10, 2008 2:22 am

petritkola shkruajti:
Ne kerrme kafshe u shendrova


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Edi%20goran

Paqesor, ne shtepine dhe punen time jame,
kerkend nuk lendova.
Fqinji deren ma thyen, mallin ma plackit,
shume u pikellova.
Njerzit e shtepise mi vrret, gruan, vajzen, motren, nenen mi perdhunon,
shume u trishtova.
E ftoj fqinjin ne shtepi ,"ure miqesie" te ndertoje
dhe u shperfytyrova.
E dekoroje gjaksorin, katilin fqinjin tim,
ne kerrme (kufome) kafshe u shendrova.

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com

P.S. Kushtuar politikaneve dhe qeveritareve shqiptare dhe posacerisht Edi Rames dhe mikut te tij serb, kengetarit Goran


Petrit Kola ke bërë një poezi shumë kuptimplote dhe aktuale me realitetin e politikanëve tanë, urime për poezin dhe dëshirojë edhe më tutje të na shkruash të tilla poezi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySun Feb 10, 2008 2:32 am

Pergezime per kete poezi kolapetrit shume po shume e mire e shpresoj edhe ne te ardhmen do te lexoje poezi tujat me kuptimplote.

Respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySun Feb 10, 2008 5:48 am

Faleminderit,

Do te perpiqem te beje te tjera dhe ndoshta ndonje muzikat rap e kendon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySun Feb 10, 2008 7:53 pm

Gjithsesi Petrit përpiqu se ia vlenë, përgëzime Urata ke talent të thurësh vargje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyMon Feb 11, 2008 7:49 am

Atdhe

Nënë moj, më ka marr malli
të t'i shoh stolit e ballit
sikur bora në Kelmend
secila rrudhë
ngritur beden....


Nënë moj, oj nënë loke
sa armiq mbetën për toke
lakmitar të verdh e zi
ulurojnë për kob të ri....

syri yt i rrall
Pirg i ngritur në ball.


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Sat Jul 19, 2008 11:59 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyTue Feb 12, 2008 4:33 pm

Urata ke shkruar poezi shume te mira, Sofres prap nuk po mundem te ja kuptoje poezit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyTue Feb 12, 2008 11:13 pm

Deli e kem Euridiken per mua e ty qe na i zberthen poezit e Sofres.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyWed Feb 13, 2008 12:47 am

Te nderuar Beton ,Deli.


Fillimisht ju pershendes dhe meqë paskam hy ne "borxh" atehere po shkruaj pakez fjale per poezite fort te mira qe krijon Sofra, duke mos hy ne analize pasiqe une nuk jam letrare qe te jap nje analize te drejt per keto poezi ,mirepo ajo , cfar besoj, qe une mund te them nga kendi im i veshtrimit eshte se..
.. ne shumicen e poezive te Sofra ,sipas mendimit tim , mbreteron ,atdhedashuria e shprehur si eshte me se mire ne menyre figurative ,shqetesimi per te ardhmen e kombit tone ,por politikat aktuale te “nenshtrimit” ndaj te keqes etj…po ashtu,dhimbja, shpresa ,krenaria ,qendresa , ….
keto shihen me se mire tek poezite ( qe mua me kan pelqyer me se shumti) :


Lumi

Ti kot troket

Ulurimat me stuhi

Plisi drejt drites

Vargje per kaloresit

Vjeshta eshte afer

Atdhe
Ku ;

guri, nëna,lisi,lumi,dielli,shkembi ,kaloresit ….,vjeshta,zhurmet e ftohta,kornizat e zeza ,stuhia ,dimri , ,heshtja etj…kan simboliken e vet e nisur nga to une mundohem te kuptoj porosine qe bartin keto poezi..NDERIMEMbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyWed Feb 13, 2008 1:17 pm

E nderuara e shume e respektuara Euridika te falemenderoj per mundin qe bene shume po shume.

Edhe pse nuk shkruaj Poezi por deshira eshte te shkruaj disa rreshta shkrime per Artin e Poezi-ve.

Poezia eshte Art Aristoteli ne vepren e tij POETIKA,ai thekson aspektin njohes te poezise,duke vene ne dukje konstranstin e poezise me historine.Ndrishe nga historiani,i cili eshte i iteresuar vetem per persona dhe ngjarje te veçanta,poeti merret me bazat njerzore dhe keshtu me eksperiencen universale.

Dallimi i vertet midis tyre eshte se historiani meret me ate qe ka ndodhur,ndersa poezia supozon ate qe ka mund te ndodhe.

''Poezia,pra -thote Aristoteli,eshte diçka me filozofike dhe me e larte se sa historia;sepse poezia ka qellim te shprehe te pergjithshmen,ndersa historia te veçanten''

Me ate te pergjithshmen kuptonte aristoteli ''se si nje person i nje tipi te caktuar do te flas ose do te veproje ne nje rast,sipas ligjit te mundesis ose te nevojes'',dhe eshte ''ky universalitet,te cilin synon te arrije poezia....''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
Adem Berisha

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyWed Feb 13, 2008 3:28 pm

Urata,
të përgëzoj për vargjet e bukura, shumë domethënëse dhe kuptimplote. Të uroj suksese të reja.
Sa për vitet që ikin, edhe unë kam disa vargje :

"Tash kur po mbush gjashtëdhjetë
e kur më nuk jam i ri,
vitet si një më iken tatpjetë
unë tashmë, nuk e kam asnjë".
(... Dua të rilind)

Mirëpo, nuk dua të dorëzohem dhe :

"Le të ikë ajo kohë e turbullt
nga kujtimet e mia,
nga tash dua të rinis jeten
sa të vij PAVARËSIA".
(... po aty)
Me rrespekt nga i juaji xhaxhi Adem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
vjollca
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 31
Registration date : 03/01/2008

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyWed Feb 13, 2008 3:54 pm

vazhdim te pa lodhshm ju uroi eshte knaqsi te lexoj gjithe keta poezi te bukura......per te gjith respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyWed Feb 13, 2008 6:18 pm

Ju falemnderit shum Eurodika si dhe baces Shaban qe ne moshen e vet na jep kuroja me poezit e tij si dhe Sorfa vazhdo te shkruajsh siq din ti se na kanqet me kto poezi ju lumt juve qe keni aftesi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyWed Feb 13, 2008 7:55 pm

Urata kashkruar poezi të bukura te rubrika jonë e krijuesëve,poezi të cilat më kanë frymëzuar dhe më kanë lënë mbresë,dhe duket një krijuese që premton.Me gëzim të madh e ftoj këtë krijuese të ndjek rrugën e saj të poezisë,ku do ta gjejë vetën shumë mirë,dhe e përgëzoj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptySun Feb 17, 2008 11:45 pm

Do t'ju kujtojë

Të jeni e sigurtë se
nuk do t'ju harrojë
në asnjë momentë
të jeni e sigurtë se
gjaku im
do të jetë i përzier
më emrin tëndë
të jeni e sigurtë se
sa herë e thithë ajrin
e thithë edhe dëshirën
dhe kënaqësin
që ma ofroje ti
me gjithqka...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Urata
Përjashtuar
Përjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyMon Feb 18, 2008 6:02 pm

Suksese te metejme te thurni edhe me shume vargje Sofra dhe Premtimi... shendet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyThu Feb 21, 2008 1:41 pm

Faleminderit Urata por mos na le as ti vetëm, vazhdo e shkruaj se ke poezi të mira. Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyThu Feb 21, 2008 11:32 pm

Pavarsisë

Nuk po mund të besojë
O baca Adem
se më në fund nuk u shkojë
as gjaku
as mundi,
Bashkimi po vjen.

Sa të ri e reja
për ty u flijuan
për ty u maltretuan
nga gjiri yt i larguan
sot erdhi koha
për t'u kthyer
Pavarsin e Kosovës
për ta festue.

Urime popull urime
moj Kosova jonë
drejtë Bashkimit Kombëtar
ne do të marshojm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 EmptyFri Feb 22, 2008 4:00 am

Të lumt Deli për vargjet shumë të mira, të urojë sukses me vargje të krijuara në të ardhmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi të krijuara nga forumistët   Poezi të krijuara nga forumistët - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi të krijuara nga forumistët
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 36Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: