Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ''Teoria e evolucionit''

Shko poshtë 
+24
Aldo
socratus
PROFESORESHA
Mergimtari
Kushtrimi86
Luki
Eva0506
Leka i Madh
Ago Muji
MUHAMETII
luan mreti
Orfe@
interesant
xhavo_
feneri
rroni
E_Bukura
rolling
NetSerseri
Guximi
Kosovarja
Anna
tom sojer
Beton
28 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 1:44 am

Ja shembull evolutiv:

"Prandaj, dora s'është vetëm organ pune - shkruan Engelsi - por edhe produkt i saj. Vetëm më punë, duke iu përshtatur veprimeve gjithnjë e më të reja, duke trasheguar në këtë mënyrë formimin e fituar të muskujve, tetivës dhe gjatë një periudhe më të gjatë edhe të eshtrave dhe më përtërirjen e vazhdueshme të atyre stërhollimeve në veprime të reja, gjithnjë e më të ndërlikuara, dora njeriut arriti atë shkallë të lartë përsosmerie në të cilën mundi të bëjnë pikturat Rafaeli, statujat e Thorvaldsenit dhe muzikën e Paganinit..."

Qështja për të cilin flet engelsi dhe materialist-darvinistet e tjerë i përket zhvillimit biologjik, jo atij human-shpirtëror, ndërkaq piktura nuk është proces teknik, por akt shpirtëror. Pikturat e Rafaelit nuk i ka krijuar dora e Rafaelit, por shpirti i Rafaelit.



Zhvillimi biologjik, as i zhgjuar gjer në paskajshmëri, pa ndërmjetsim të ndonjë të treteje, vetvetiu nuk mund të arrij, jo në pikturat e Rafaelit, por as në vizatimet më të thjeshta të piktorëve parahistorikë.
Ska fjalë se shkolla është e ndertuar nga kaq e kaq blloqe të gurta të formës së caktuara, nga sasia e caktuar e llaçit, lëndes etj. por kjo s'është e verteta për shkollën. Sepse cfarë do ta dallonte atë nga kazerma ushtarake?
Në mënyrë të njejt fosilet, antropologjia, morfologjia, fiziologjia, nuk flasin për njeriun, përvec nëse e marrim anën e tij të jashtme, të rastësishme, mekanike, tä pakuptimt.
Njëriu është më shumë se c'mund të flasin për të të gjitha shkencat bashkët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 1:53 am

xhavo_
krahas zhvillimit psikologjik te njeriu vjen edhe zhvillimi fizik, njeriu eshte zhvilluar gradualisht dhe ne te njejtin proporcion si ne aspektin fizik, si ne ate psiqik.
edhe nje gje po a them nuk eshte e thene qe ato pikturat e rafaleit te jene bere nga shpirti i tij. sado qe te kem ide te mire nga shpiti nuk mundem ta qes aq te bukur ne leter sepse dora ime nuk e qet aq te bukur si mendja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 6:45 pm

xhavo_ shkruajti:
Ja shembull evolutiv:

"Prandaj, dora s'është vetëm organ pune - shkruan Engelsi - por edhe produkt i saj. Vetëm më punë, duke iu përshtatur veprimeve gjithnjë e më të reja, duke trasheguar në këtë mënyrë formimin e fituar të muskujve, tetivës dhe gjatë një periudhe më të gjatë edhe të eshtrave dhe më përtërirjen e vazhdueshme të atyre stërhollimeve në veprime të reja, gjithnjë e më të ndërlikuara, dora njeriut arriti atë shkallë të lartë përsosmerie në të cilën mundi të bëjnë pikturat Rafaeli, statujat e Thorvaldsenit dhe muzikën e Paganinit..."

Qështja për të cilin flet engelsi dhe materialist-darvinistet e tjerë i përket zhvillimit biologjik, jo atij human-shpirtëror, ndërkaq piktura nuk është proces teknik, por akt shpirtëror. Pikturat e Rafaelit nuk i ka krijuar dora e Rafaelit, por shpirti i Rafaelit.



Zhvillimi biologjik, as i zhgjuar gjer në paskajshmëri, pa ndërmjetsim të ndonjë të treteje, vetvetiu nuk mund të arrij, jo në pikturat e Rafaelit, por as në vizatimet më të thjeshta të piktorëve parahistorikë.
Ska fjalë se shkolla është e ndertuar nga kaq e kaq blloqe të gurta të formës së caktuara, nga sasia e caktuar e llaçit, lëndes etj. por kjo s'është e verteta për shkollën. Sepse cfarë do ta dallonte atë nga kazerma ushtarake?
Në mënyrë të njejt fosilet, antropologjia, morfologjia, fiziologjia, nuk flasin për njeriun, përvec nëse e marrim anën e tij të jashtme, të rastësishme, mekanike, tä pakuptimt.
Njëriu është më shumë se c'mund të flasin për të të gjitha shkencat bashkët.

Xhavo

Nuk po e kuptoj se cfare quan ti shpirt. Shpirti nuk ekziston ashto siq thon fetaret, por ta marrim me shpirt tersin e ndejnjave dhe emocioneve qe ka njeriu.
Edhe majmuni ka shpirt simbas kesaj, tjeter eshte qe ne kemi ecur me nje hap me te shpejt dhe shume me perpara se sa majmuni sa i perkete aspekteve psikologjike, se si ne si nje majmun si nje kafsh tjeter ka shpirt, domethene gjendje emocionale.
Ndjenjat nuk pikun prej qielli, por ato formohet nga organet perkatese ne kete rast truri, nuk di se si e kupton shpirtin ti, por sipas te gjitha gjasave gabim je duke e kuptuar.
Si te ndryshohet forma fizike dhe funksini i organeve perkatese atehere edhe tersia e ndjenjave dhe gjendjes emocionale ndryshon, sepse si pasoj e te pares vije e dyta.
Mos zhvillimi i organit per mendim trurit, eshte shkaktar ne mos zhvillimin e shpirtit, domethene shpirt po kuptojm gjendjen emocionale, jo dicka tjeter.
Domethene si te evoluuon organi evoluon edhe gjendja emocionale.

Pershendetje nga une


Edituar për herë të fundit nga guximi në Thu Jun 26, 2008 6:52 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 6:51 pm

Beton shkruajti:
Beton pse nuk pajtohesh pra se njeriu e ka prejardhjen prej majmunit?

guximi

Une si Beton e kam lexuar teorin e Charles Darvinit kam kuptuar se fakte nuk ka sjell ne kete teori po qe lexon ne fillim te temes e ke pergjigjen aty.

Nje ç'eshtje tjeter eshte perdorimi i shprehjes ''mbijetesa e me te fortit '' ,apo kushe e shkruan historin i Forti ,apo kushe e ka shkruar kete liber Teori i forti ,por kjo çeshtje nuk eshte e sakte nga une duhet te jete mbijetesa e te pershtatshmit.
Ne teorin e evolucionit eshte rregulla numer nje eshte qe speciet me te pershtaura mire me ambientin ku jetojn mbijetojen ne baze.kete duhet ta dishe shume mire guximi.

por, nese jo ose zhduken ose fitojne afetsin per te mbijetuar ne kete ambijent .

Marim nje shembull edhe pse ka shume te tjere ...

Peshkaqeni apo shume specie te tjera jane praktikishte te pa ndryshuara qe prej miliona vitesh , dhe kjo do te thote se vetme si specie jane ne mbijetes dhe nuk eshte dashur te ivolojne me ata ritme qe u zhvilluan shume specie te tjera ...nuk di sa jam i kjarte ne kete pergjigje shpresoj qe me kupton shume mire .

nderime

Po shoku pak a shume mund ta formoj nje botekuptim mbi pikepamjet e tua sa i perket tesaj qeshtje.

Mbetesh i repektuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 8:51 pm

Ndjenjat nuk pikun prej qielli, por ato formohet nga organet perkatese



guximi

shume pergezime per kete thenje ,e duhet te pranuar kete qe nuk piken nga qielli apo nuk i blejm ne pazar te stabollit ,por ato formohen nga organet .

je Nje-she guximi
shume madhore kjo thenje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 9:13 pm

Faleminderit shum Beton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 11:12 pm

Ne nuk e dimë se ç'është shpirti në esencën e vet. Por ndenjat janë vetëm një pasqyrim, një element nëse mund ta quaj, i tij. Njeriun të gjallë nuk e bëjnë ndjenjat, por shpirti. Shpirti nuk është sinonim i emocioneve. Ai është shumë shkallë me i lartë se ato. Emocionet mund t'i quajm, ndoshta, "produkte" te shpirtit, por jo vet ai. Tek asnjë shtazë nuk ka humanizëm, nuk ka religjion, nuk ka art, s'ka estetikë, nuk ka flijim, nuk ka vetëdije, as vullnet, as qëllim. Këto janë pasqyrime te shpirtit në kuptimin njerëzor. Këto janë gjëra qe shkenca shpjegon vetëm shfaqjen e tyre, por jo esencën.

Edhe njeriu me i hershem qe mund te njeh historia e shkenca ishte i hutuar nga "marramendjet metafizike", me simbolet e misteret e tij, me pikturat e tij, me lutjet e ritualet e tij.
Si është e mundur qe inorganikja te shëndrrohet në organike, qenja e vdekur në të gjallë, zoologjikja në humanizëm?

çfarë shkence mund t'i shpjegoj flijimet e heronjeve historik, vallet e kostumet shumë ngjyrëshe te popujve te hershëm? ç'është arti? Si shpjegohet flijimi, meditimi, lutja etj.?

Edhe nëse njeriu nga forma e tij e jashtme nuk ndryshon nga zoologjika, asnjë nga këto nuk kanë prejardhje zoologjike, prandaj as njeriu. Njeriun njeri nuk e bën forma e tij, por "shpirti" i tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyThu Jun 26, 2008 11:39 pm

Eh ketu desha te dal edhe une, qe ne nuk e dim se ceshte shpirti vetem falsim ashtu palidhej veq se na piket dhe shpikum e trillojm gjera palidhje.
A je duke e pare se as vete nuk je duke e ditur se ceshte shpirti, domethene une po foli si 'budalla ne kos' une te thash se ceshte shpirti, ti the ne nuk e dim se ceshte shpirti, as ti nuk ja ke idene se ceshte shpirti, sepse seshte asgje perpos nje shpikje palidhje qe nuk u sherben njerezve fare, dhe qe nuk ndikon ne permiresimin e jeteses se tyre.

Jo bre valllahin nuk ka humanizem te asnje shtaze, ti po e verteton se nuk e di se ceshte humanizem.
Pershembull tek lopa ka vetem lopizem, tek qeni qenizem, tek pula pulizem e keshtu me rradh.
Ne gjuhen latine ( sjam i sigurt ne cilen gjuhe ) Human do te thot njeri, e humanizem- njerzore. e te asnje shtaze nuk mund te kete dicka njerzore, shum me te drejt e ke, shum i dine keto gjera.

Me kete paragrafimin e tret me bere vertet te qesh me ze, sepse te gjitha ato qe i the i shpjegon shkenca, te gjitha, pike per pike. Vallet e kostumeve shum ngjyrshe? hahahahah
Jo kete nuk e shpjgon dot, hahahahahahahahahahahahaha.

Hajt tung pash "zotin"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 12:56 am

Njeriun njeri nuk e bën forma e tij, por "shpirti" i tij.

Xhavo

Ateistet i bene ''shpirti'' i tij te jen njeri ?
Apo nuk kan fare shpirt ata ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 1:32 am

Beton a din si është puna e ateizmit? Une edhe me heret kam thënë se s'mund te kete ateist te moralshëm sipas kërkesave te ateizmit. Ka ateist moral, por ska ateizëm moral. Kete moral mund ta kenë si njerëz, por jo si ateist konsekuent. Kjo e ka burimin tek religjioni, por te nje religjion i hershëm, i perënduar, për te cilin njeriu s'është i vetëdijshëm, por qe vazhdon te ndikoj në një mij mënyra nga i tërë rrethi, familja, arti, filmi, arkitektura, nga gjithë kultura njerëzore prej njeriut te parë (sepse kultura, religjioni dhe etika asnjhere s'janë ndarë plotësisht, historikisht).. Edhe atje ku dielli ka perënduar tërësisht, e tërë ngrohtësia e natës rrjedhë nga dielli.

Beton. Janë disa gjëra qe janë e ndodhin dhe nuk varen nga fakti se sa i kuptojmë, sikundër qe jeta nuk varet nga fakti se sa ne e kuptojmë. Ajo vazhdon, bën të veten. Ti po e kuptove, është vetëm në të mirën tënde. Edhe ateistet janë njerëz, por zgjedhja e tyre është e gabuar.

Dhe pasi dulem tek zgjedhja, edhe ky është argument kundër evolucionit. Vetëm njeriu mund të zgjedhë, mes te mirës e te keqës, mes asaj qe e don dhe asaj qe nuk e don, mes interesit e altruizmit, mes jetës a vetvrasjes, mes flijimit a dezertimit, mes çdo gjëje tjetër. Kjo nuk ndodhë tek asnjë kafshë dhe është e pamundur që një kafshë qe s'mund te zgjedhë të shndrrohet në subjekt qe mund te zgjedhë. Kjo është vija mes zoologjikes e njerëzores, vija e pakapërcyeshme. Pra nuk është çështja se a mundet dora e majmunit të bëhet e njeriut, por a mundet "shpirti" i majmunit të bëhet "shpirt" njeriu, te humanizohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 2:14 am

Xhavo

Ateizem do te thote njeri i ç'fardo perendie ,te hequrit dore nga çdo besim fetar.te qenet ateis.
por nuk do te thote se nuk kan shpirt ,kam dhene edhe nje shembull e peshakqenit me miliona vite jane te pandrishuara po qe edhe ateistet ndodhse nuk jane te pandrishuar.Apo e kane kuptuar te verteten. ?

kurre njeriu i meshone kafshen me ''shkelm'' ,nuk e repekton ate ,por me at' veshet nga lekura e saj ,ushqehet nga mishi i saj ,ju kemi borxhe sepse zologjiken nuk e kuptone njeriu ,por zoologjika eshte e mundur qe shume mire ta kuton njeriun,sepse ka nga ata kafshe qe nuk e hane mishin e njeriut ,siç ka njeri qe nuk e hane mishin e ndonje kafshe etj ...

me kete kuptoj se duhet te ndalemi te mdnojm sa mendojm ne se njeriu eshte me talente ,i perkryer se zoologjika .?

por sipas gjithe ketyre duhet te bazuar ne evolucion vetem se kemi njohuri si njereze te kuptojem ,vetem te kuptoj ,por mendoje se edhe zoologjika ka gjuhen e vete qe kupton por ne nuk i ndegjojme nuk i kuptojem.

mbi te gjitha duhet te bazohemi ne shkence qe te lidhim kuptimin e diskutimit ne teme .

Acidi desoksiribonukleik, shkurt ADN (anglisht - DNA) është një acid nukleik (bërthamor) zakonisht në formën e një spirali (dredhe) të dyfishtë që përmban udhëzime gjenetike përcaktuese për zhvillimin biologjik të të gjitha formave qelizore të jetës, dhe të shumë vireve. ADN është një polimer i gjatë i nukleotidës dhe kodon renditjen e acidit aminoik i gjendur ndër proteina duke përdorur kodin gjenetik, një kod trinjak i nukleotideve.

Jeta eshte ajo qe eshte e duke hulumtuar e kuptojm te verteten vetmem se na mungon koha ku vete e dime se jemi kalimtare ketu e nuk kemi aq kohe per te kuptuar jo qe nuk e kuptojm.


Edituar për herë të fundit nga Beton në Fri Jun 27, 2008 2:26 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 2:21 am

Dhe pasi dulem tek zgjedhja, edhe ky është argument kundër evolucionit. Vetëm njeriu mund të zgjedhë, mes te mirës e te keqës, mes asaj qe e don dhe asaj qe nuk e don, mes interesit e altruizmit, mes jetës a vetvrasjes, mes flijimit a dezertimit, mes çdo gjëje tjetër. Kjo nuk ndodhë tek asnjë kafshë dhe është e pamundur që një kafshë qe s'mund te zgjedhë të shndrrohet në subjekt qe mund te zgjedhë. Kjo është vija mes zoologjikes e njerëzores, vija e pakapërcyeshme. Pra nuk është çështja se a mundet dora e majmunit të bëhet e njeriut, por a mundet "shpirti" i majmunit të bëhet "shpirt" njeriu, te humanizohet.


xhavo_

ku eshte dallim tek shpirti i nje kafshe ''majmunit'' me ate te njeriut ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 2:51 am

guximi shkruajti:

Me kete paragrafimin e tret me bere vertet te qesh me ze, sepse te gjitha ato qe i the i shpjegon shkenca, te gjitha, pike per pike. Vallet e kostumeve shum ngjyrshe? hahahahah
Jo kete nuk e shpjgon dot, hahahahahahahahahahahahaha.

Njeriu shpesh "vërbohet" nga normalja, e përditshmja. Shumë gjëra ne nuk i hetojmë, nuk i vërejmë, nuk iu kushtojmë vëmendjen e duhur. Para ca kohesh, në nje vend ku unë isha çdo ditë, pashë disa turist aziatik qe aq shumë ishin fascinuar e habitur nga një shkëmb e disa lisa, saqe pritshin në radhë për t'u fotografuar para tyre. Ndërsa unë, i preokupuar nga e përditshmja dhe duke i konsideruar normale, i kam nënçmuar dhe nuk i kam vërejtur asnjëherë. Prandaj njeriu ka nevoj qe disa gjëra te ndalet e t'i shoh sa e si duhet.

Kostumet janë art parahistorik, janë gjuhë me vete, janë diçka që rrjedhin nga thëllësia e shpirtit, janë gjëra që neve na duken normale, por qe prapa tyre fshihet njerëzorja. Kostumet jo vetëm qe na dallojnë nga kafshët sepse mbulohemi me to (fenomen vetëm njerëzor), por ngjyrat e tyre, format e tyre dëshmojnë "shpirtin" artistik, estetik e human te njeriut.
Si shpjegohet vdekja? Njeriu edhe pse trurin, zemren apo organet tjera i ka te shëndosha, ja ai prap vdes.
Këto gjëra janë mrekulli. Duke u përpjekur qe me mendje te hekurt, kinse shkencore, t'i shpjegoni gjërat, po ua humbni edhe sensin e tyre te vertetë, edhe kuptimin e tyre real, duke i shëndrruar në ngurtësi, në pakuptimëse, duke ia mohuar njeriut njerëzore, duke ia mohuar shpirtin.


Beton, mos del ne çështje te pakuptimta. Askush spo mohon te mirat qe vijnë nga shtazët. Kafshët për nga ana e intelektit nganjehere mund te jenë me te sakta se njeriu. Kanë instikt preciz. Ne kete anë njeriu është i lidhur për botën shtazore. Por në tërë botën shtazore nuk gjendet qoftë edhe një gjurmë qe na përkujton a aludon religjionin e njeriut ose ndalesat morale; me te cilat jeta e njeriut parahistorik dhe atij civilizues është mbushur plot. Kur shtaza, në kohen parahistorike ashtu edhe sot, shkon në gjueti ajo është plotësisht logjike dhe racionale, ndërsa njeriu parahistorik para se te shkoj ne gjueti kryente rituale te caktuara, bënte lutje e vizatime, bëjnë valle te caktuara e veshin kostume te caktuara. Shtaza asnjëhere nuk heq dorë nga mundësia qe i jipet dhe tek ato nuk ekziston asnjë "paragjykim" siç ndodh tek njeriu. Pra njeriu ka diçka qe e dallon nga shtaza, diçka te pamundshme, te pakalueshme nga zoologjikja në njerëzore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 3:33 pm

Jo edhe une paskam gabuar keq, sepse shkenca nuk i shpjegon ato, tash po dyshoj qe ti nuk e din se ceshte shkenca Xhavo.
Shkenca merret vetem me ligje e jo me veshje te valltareve, arti eshte krejtesisht e kunderta e shkences.
Artin, cili shkencetar pret ta shpjegoj, mos biologu. Artitin e shpjgojn artistat e jo shkenca sepse shkenca studjon ligje.
Haha mos fol ne menyre absurde te lutem, shih se ceshte shkenca.

Prap mbetsh i pershendetur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptyFri Jun 27, 2008 6:26 pm

Mire e ka guximi !

pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 12:05 am

Po normal se e ka mirë, nëse e kupton. Shkenca është fakt, por edhe arti ështe fakt i një natyre tjetër njerëzore. Për këtë arsye shkenca nuk mund ta konstruktoj gjithë aspektin jetësor e ekzistencial, nuk mund ta kuptojmë njeriun vetëm me shkencë. Shkenca mirret me anen e jashtme, arti me atë te brendshëm. Mirpo art ka vetëm tek njeriu. Vetëm njeriu krijon art, vetëm njeriu është religjioz, ka etikë etj. Nëse ne njeriun e shohim vetëm nga ana shkencore, e jashtme, atëhere vertetë njeriu shumë pak dallon nga majmuni apo organizmat tjerë. Mirpo ky shiqim ynë është gjysmak, prandaj dështon evolucioni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 1:06 am

Nëse ne njeriun e shohim vetëm nga ana shkencore, e jashtme, atëhere vertetë njeriu shumë pak dallon nga majmuni apo organizmat tjerë. Mirpo ky shiqim ynë është gjysmak, prandaj dështon evolucioni.

O Xhavo

ç'fare eshte miqesia ,ç'fare rendesie ka ajo ne shoqerin tone,kultuar ,kombi ,bota e gjith shihet nga ana shkencore e jashtme, ne gjithe keto deshton evolucioni, apo pak dallim njeriu shkectarishte shikohet nga majmuni ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 2:38 am

Beton, miqësia nuk shihet as nuk mund te shpjegohet në mënyrë shkencore e as kultura. Ndërsa për kombin ende nuk ka percaktim definitiv se çfarë paraqet ai ne te vertet, sepse është problem shoqëror, i komplikuar, nuk është kurrfar "prodhimi" fizik. Shihet në njëqind menyra. Pra zanafilla e tyre, lënda e tyre me te cilen mirren janë te pakapshme nga shkencat natyrore dhe s'mund te shpjegohen me ato. Kur "shpjegohen" me ligje te shkences natyrore, ato e humbin kuptimin e tyre të vertetë. Kur Niçe aplikoj ligjet biologjike në shoqëri ai erdh në përfundim te flakjes se dashurisë dhe arsyetim te dhunës.
Evolucionistet asnjëhere nuk përmendin kulturën, artin, moralin, te drejten, humanizmin e gjëra te tjera të natyres se brendshme e subjektive, sepse e dinë fortë mirë se po iu futen këtyre gjërave atëhere nuk do të dalin më si evolucionist. Ata kanë ngul këmbë me një mendje te hekurt vetëm në një pjesë te realitetin, duke anashkaluar pjesën me të rëndesishme, e cila na qon tek e verteta e plotë.

Në botën e gjallë ka një unitet në aspektin e krijimit, në aspektin e jashtëm. Aq sa ka unaza kurrizore gjirafa aq ka edhe iriqi. Mirpo kjo është vetëm dëshmi se botën e ka krijuar vetëm një Krijues. çdo gjë e dëshmon krijuesin e vet: pelhura dëshmon endesin, piktura piktorin, edhe bota dëshmonë Krijuesin e saj.

Pra çfarë dua te them plotësisht: bota është e krijuar, sepse evolucioni është i pamundshëm. Kjo është duke u vertetuar edhe shkencarisht, aty ku mund te vertetohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 9:40 am

Xhavo_
Po dashuria a ka problem qe smund te kthehet dy shakall me poshte per shkake se dashuria ka qene njher ne ate shkalle,dhe te kaloje ne shkallen e Miqesis,kjo do te thote per ty nuk spjegohet ne menyre shkencore ?

Mbi te gjitha xhavo ti duhet te kuptuar mire njeher fjalen Evolucion .

Historia e Botes eshte Historia e Kombit xhavo nuk eshte problem shoqeror i komlikuar ndal analizo .

Po qe evolucioniste nuk kan permand asnjeher artin ,kullturen etj sote njeriu do te ishte ende ''dinosaure'' e jo njeri ...

per me shume do te vazhdoj .......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 11:56 am

Pra çfarë dua te them plotësisht: bota është e krijuar, sepse
evolucioni është i pamundshëm. Kjo është duke u vertetuar edhe
shkencarisht, aty ku mund te vertetohet.

Xhavo

Shume i ngatron gjerat ''sendet'' ..ç'fare jane sendet ,sendet jane ata qe i prek ,i ndyen , i hane ,i shijon etj .

Mos valla ate qe duash ti ta thuash,nese bota eshte e krijuar dhe ne ate vend ka m'betur .?
Nga shkenca eshte duke u vertetuar gjithsesi dhe bazohem ne te ,dhe vertetohem sepse Aeroplani nuk piki nga qielli ,por vete evulucioni ,shkenca e z'buloj ,gjithe kete det qe kemi nga ajo boto e krijuar si thua ti qe te mos ishte evolucioni (shkenca),nuk do te kishim njohuri se ka peshke ne atë ,apo nuk do te kishim njohuri se anijet munde te lundroj mbi të...etj ..

Në botën e gjallë ka një unitet në aspektin e krijimit, në aspektin e
jashtëm. Aq sa ka unaza kurrizore gjirafa aq ka edhe iriqi. Mirpo kjo
është vetëm dëshmi se botën e ka krijuar vetëm një Krijues. çdo gjë e dëshmon krijuesin e vet: pelhura dëshmon endesin, piktura piktorin, edhe bota dëshmonë Krijuesin e saj.

Nuk eshte fajtor askush kure mire e dime te gjithe se bota e ka vetem nje krijus ,kurse ''feja'' eshte ajo qe e ndan copa copa do te thote nuk mund te bejem fajtor te verteten, kurre feja nuk nderohet por keqkuptohet e futet ne lenden e politikes .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 1:03 pm

brravo beton

shkrimi me i mire deri tash qe e kam lexuar ne forum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 1:16 pm

Perderisa quhet TEORI dihet se nuk eshte e vertetuar. Sikur te vertetohej do quheje LIGJE...sikurse Ligji i Njutonit apo ai i Gravitetit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 1:18 pm

nuk po bahet ligje se nuk po na lane disa njerez qe besojne ne bebabdimer,

hahahhaahha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 2:22 pm

Tash Teori mund njeriu ta bene edhe ligjin e Njotonit, por shtrohet pyetja a eshte ne esenc keshtu, vetem duhet nje propangand dhe politike e fort.
Une po te tregoj se Toria e Evolucionit pranohet ne shumicen e pikave, ti quaje si te dush, une po te tregoj se shumica e toerise se Evolucionit eshte e provuar shkencerisht, mua nuk me intereson se si e quan ti apo ai tjetri. Sepse "Teori" nuk eshte asgje perveq nje emer.
haha rolling ka krejtesisht te drejt sepse ndalesa kryesore pse toria e Evolucionit nuk behet ligj natyrore, eshte propaganda fetare, sepse po te behet ligje, atehere feja permbyset, me permbysjen e fese humb shteti prandaje Evolucioni nuk eshte ligje natyrore, edhe pse eshte i pranuare kryesisht Eshte thjeesht politike shteterore.


Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 EmptySat Jun 28, 2008 2:35 pm

xhavo_ shkruajti:
Po normal se e ka mirë, nëse e kupton. Shkenca është fakt, por edhe arti ështe fakt i një natyre tjetër njerëzore. Për këtë arsye shkenca nuk mund ta konstruktoj gjithë aspektin jetësor e ekzistencial, nuk mund ta kuptojmë njeriun vetëm me shkencë. Shkenca mirret me anen e jashtme, arti me atë te brendshëm. Mirpo art ka vetëm tek njeriu. Vetëm njeriu krijon art, vetëm njeriu është religjioz, ka etikë etj. Nëse ne njeriun e shohim vetëm nga ana shkencore, e jashtme, atëhere vertetë njeriu shumë pak dallon nga majmuni apo organizmat tjerë. Mirpo ky shiqim ynë është gjysmak, prandaj dështon evolucioni.

Xhavo Arti nuk eshte fakt, kupto nje here e pergjithmon.
Vetem njeriu krijon Art? Tash kjo eshte ne varsi se si e kupton ti Artin, .Arti eshte shprehja e ndjenjave ne boten reale me ane te gjesteve, figurave, ose tingujve, kjo atehere ekziston edhe te qeni, sepse edhe qeni i shpreh ndjenjat e tij me anen e gjesteve apo tingujve.
Pershembul nje Elefanti i eshte jepur penale, dhe ka vizatuar ashtu palidhje, edhe kjo mund te themi eshte arti i tij, sepse ndjenjat e tija jane te paraqitura ne leter. Kete nuk mund ta kundershtosh.
Njeriu shume pak dallon nga kafshet, vec pse eshte me i zhvilluar psiqikisht per shkak te kushteve natyrore. Etika eshte krijuar si pasoj e zhvillimit tone evolutiv, gjithashtu edhe arti me i persosur ka ardhur vetem si pasoj e zhvillimit psikologjik tonin. Nuk eshte njeriu i jashtezakonshem, eshte thjesht me i zhvilluar, ky zhvillim ndikon ne te gjitha pikat, skajet, fushat e jetes.

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 4 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
''Teoria e evolucionit''
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» teoria e evolucionit
» Teoria e Letërsisë
» FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK
» "Teoria speciale e Relativitetit"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: