Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ''Teoria e evolucionit''

Shko poshtë 
+24
Aldo
socratus
PROFESORESHA
Mergimtari
Kushtrimi86
Luki
Eva0506
Leka i Madh
Ago Muji
MUHAMETII
luan mreti
Orfe@
interesant
xhavo_
feneri
rroni
E_Bukura
rolling
NetSerseri
Guximi
Kosovarja
Anna
tom sojer
Beton
28 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 10:26 pm

epo cti bejm o vlla guximi ne kuran spjegohen keto gjera shum mir po edhe Muhamedi nuk ja ka futur kot me shum hadithe te vertetuara , po pikrisht qe jemi ne shekullin 21 jam i knaqur se shume shkenctar te njoftur po i vertetojn ato qe jan te cekura ne kuran dhe un i besoj nje fuqie te mbinatyrshe qe ai eshte Allahu qe krijoi gjithsin dhe njeriun ,une mendoj se njeriu eshte gjallesa me e persosur, ku zoti ja dhuroi te gjitha te mirat dhe e dalloi nga gjallesat tjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 10:34 pm

Nuk do të elaboroj teorinë për evolucionin por do të sjell një dialog ndërmjet mësuesit dhe hoxhës :

- I nderuar hoxhë !, i thotë mësuesi ? Kam vërejtur se njerëzit shumë mirë qëndrojnë në radhë dhe falen në heshtje! Ndërsa në shkollë nxënësit nuk lan karrigë e bangë pa damtuar! Dhe nuk rrijnë në vend!

- Po i nderuar mësues! Se ne u flasim se i ka krijuar Zoti ! Dhe ata i përkulen atij! Ndërsa ju u flisni se i ka krijuar majmuni, dhe ata nxënësit bëhen majmuna!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 10:38 pm

hajgare e mire , feneri me te veret eshte mekat te thush se njeriu e ka prejardhejn nga majmuni .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 10:47 pm

rroni shkruajti:
Njeriu e ka prejardhejn nga Zoti , siq e ka edhe universi apo gjithsia e jo nga majmuni qa jeni ka thoni more jemi ne shek 21 ende mendoni ashtu ,keni mbet brapa shum me vjen keq, emrin e kishte Adem pastaj nga njeri bri i ademit formoi Haven , dhe keshtu me pase filloi shumimi i njerzimit.

Rroni, e keni ngaterruar! Sepse, pikrishte ju qe besoni edhe sot ne shek.21 se Zoti...keni mbetur po aq mbrapa sa mendon per te tjeret. Hajde mualif ( qe thone gjakovaret) e krijoj Ademin, e tani Haven....pallavra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 10:52 pm

e po premtimi ne kuran permendet shpesh thenja Ate qe Allahu nuk e udhezoj nuk ka kush qe do ta udhzoje , keshtu qe ti sigurisht je njeri nga ata , sikur qe jam un qe nuk ju besoj atyre gjerave se njeriu ka prejardhjen nga majmuni asesi nuk qendron.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 10:54 pm

premtim cfar mendon per ket njeri te prapambetur qe tani eshte me besim musliman.
Prof. Persaud: "Unë nuk e kam të vështirë që të pranoj me logjikën time
se Kur'ani është frymëzim ose Shpallje Hyjnore që i është dhënë
Muhammedit a.s. për sqarimin e çështjeve"


''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Bismilah%203''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Prof_persaud_une_nuk_e_kam_veshtire_te_pranoj_me_logjiken_time_se_kurani_eshte_frymezim_apo_shpallje_hyjnore_clip_image001
PROF. PERSAUD


"Unë nuk e kam të vështirë që të pranoj me logjikën time se Kur'ani
është frymëzim ose SHPALLJE HYJNORE që i është dhënë Muhammedit a.s.
për sqarimin e çështjeve"T.V.N. Persaud

Professor of Anatomy, and Professor of Paediatrics and Child Health, University of Manitoba, Winnipeg, Manitoba, Canada.SHFAQJA E SËMUNDJEVE DHE EPIDEMIVE ME PARAQITJEN E AMORALITENT PROF EZ ZENDANI

Ky është profesor PERSAUD, Profesor i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve, në Universitetin Manitoba, në Kanada.


Me të na njohu doktor MUR. Doktor Mur na tha se ka dijetar objektiv të
cilëve u intereson e Vërteta, e ndër ta është edhe profesor Persaud.


Ky profesor është autor i njohur. Ka disa libra, që i ka shkruar në
fushën e gjinekologjisë. Në këto libra ai ka shtuar disa nga ato që
janë përmendur në Kur'an dhe në thëniet e Muhammedit a.s. Ai paraqiti
një numër studimesh në disa simpoziume, në mes të cilave është edhe
seminari i tij i mbajtur mbi thëniet e Muhammedit a.s. të cilat i
transmeton koleksionuesi i njohur i haditheve, Muslimi.

Muhammedi a.s. thotë: "Kur
embrioni bën 42 netë, Allahu dërgon engjëllin, i cili i jep formën
atij, i krijon të dëgjuarit, të parit, mishin, lëkurën dhe eshtrat,
pastaj engjëlli thotë: 0 Zoti im, mashkull apo femër? Zoti yt bën atë
që do. "


Sikurse e
shohim në këtë fotografi kjo pamje e pikës së ujit (spermës) është në
ditën e 35-të. Në këtë kohë nuk dallojmë formën e njeriut.

fig. 12


Kjo fotografi që shohim tani është bërë, kur embrioni mbushi 42 ditë.
Deri tani, sikurse thotë profesor PERSAUD, nuk vërehet aspak pamja e
njeriut. Tani shohim këtë fotografi të qartë, të cilën na e ka ofruar
kompania "SIBA". Kjo kompani këtë fotografi të embrionit, kur ai
mbushi 42 ditë ua ofroi mjekëve të gjithë botës.


Pas kësaj jave, konkretisht në javën e 7-të, pikërisht pas ditës së
42-të ndryshon pamja e embrionit, siç shihet në fotografi. Fjalët e
Muhammedit a.s. të cilat i dëgjuam më parë thonë: "Kur embrioni mbush
42 netë, Allahu dërgon engjëllin, i cili i jep formën atij, i krijon të
dëgjuarit, të parit, mishin, lëkurën dhe eshtrat... ashtu siç e pamë më
parë në fotografi.


Profesor PERSAUD paraqiti studime mbi lidhshmërinë e Kur'anit dhe
shkencës bashkëkohore. Në mes të studimeve të tij është edhe studimi
mbi përmbajtjen e fjalëve të Muhammedit a.s., të cilat na i transmeton
Hakimi dhe Bejhekiu.

Muhammedi a.s. thotë:


"Sa herë që shfaqet imoraliteti në mënyrë të hapur në një popull, tek
ai popull do të bien epidemi dhe shumë sëmundje të tjera që nuk
ekzistonin më parë."


PROFESOR PERSAUD na shpjegon një pjesë nga punimi i tij. Ai thotë:
"Tani
është pranuar se ndryshimet negative që ndodhin në mitër kanë të bëjnë
me moshën e grave, numrin e marrëdhënieve seksuale dhe numrin e
lindjeve. Marrëdhëniet intime reciproke janë shumë të rëndësishme.
Dashuria e shfrenuar mund që në një shkallë të madhe të shkaktojë
kancerin. Pasoja dhe rreziku nga marrëdhëniet jo legjitime seksuale si
dhe marrëdhëniet seksuale në mënyrë jo të rregullt janë përmendur nga
Muhammedi a.s. që para 1400 vjetësh.

Besoi se jam në rregull. Sa
herë që shfaqet imoraliteti në mënyrë të hapur në një popull, tek ai
popull do të bjerë epidemia dhe shumë sëmundje të tjera që nuk
ekzistonin më parë.Fjala "fahishe" e përdorur në hadith nënkupton tradhtinë,
homoseksualizmin, pederastinë, leisbizmin e të gjitha format e tjera të
amoralitetit.

Dëshmi për këtë janë edhe sëmundjet e kohës së sotme ndër të cilat është SIDA dhe HERPESI.

PROF. EZ ZENDANI

Ky është shpjegimi që i bëri profesor PERSAUD fjalëve të Muhammedit a. s. "Sa
herë që shfaqet imoraliteti në mënyrë të hapur në një popull, tek ai
popull do të bien epidemi dhe shumë sëmundje të tjera që nuk ekzistonin
më parë".


Në Amerikë
dhe Evropë, pasi u legjitimua homoseksualizmi, prostitucioni dhe
imoraliteti me të gjitha format e tij, me shpejtësi filluan të përhapen
sëmundje të cilat po kërcënojnë ardhmërinë e këtyre vendeve.


Të vërtetën e ka thënë i dërguari i Allahut, Muhammedi a.s. Këto janë
sëmundje të reja të cilat përhapen mes njerëzve duke mbjell tek ata
frikë dhe panik.

Profesor
Persaud dha një kontribut të madh në këtë aspekt. Kur u kërkua mendimi
i tij mbi këtë fenomen, të cilin e njohu vetë dhe mori pjesë me
studimet e tij.

Prof. PERSAUD tha:
"Më
është shpjeguar se Muhammedi a.s. ishte njeri i zakonshëm dhe nuk dinte
shkrim e lexim. Ai jetoi para më shumë se 1400 vjetësh, ishte analfabet
e dha sqarime dhe shpjegime të thella dhe të detajuara (hollësishme) që
përputhen çuditërisht me shkencën.


Unë personalisht nuk mund të them se kjo u bë rastësisht. Ka shumë
gjëra që janë përmendur saktësisht. Prandaj sikurse doktor MURI dhe
unë nuk e kam të vështirë që të pranoj me logjikën time se Kur'ani
është frymëzim ose SHPALLJE HYJNORE që i është dhënë Muhammedit a.s.
për sqarimin e çështjeve.

PROF. EZ ZENDANI

Po, Kur'ani është SHPALLJE E ZOTIT, të cilin e zbriti nga dija e Tij.

Allahu dëshmon për atë që ta zbriti ty, i cili ta zbriti nga dija e Vet. (En-Nisa: 166)


Kur'ani është udhëzim, dëshmi dhe argument, është udhërrëfyes dhe atij
i drejtohemi. Është e vërtetë e amshueshme, deri në Ditën e Gjykimit.

"Në emër të Allahut, Bamirësit të përgjithshëm, Mëshiruesit!


"Atyre që u është dhënë dija, e dinë se kjo që të është shpallur ty nga
Zoti është e vërtetë dhe udhëzon në rrugën e Fuqiplotit, të
Lavdëruarit!" (Sebe: 6)


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 11:17 pm

Rroni, te kuptoj shume mire ty. Vetem se nuk e kuptova ate shprehjen tend qe the se si ka mundesi ne shek,21 te besoni se e kemi prejardhjen nga majmuni? Darvini nuk ja jetuar para 2000 vjetesh, qe t'na drejtohesh ne ate menyre. Kete material dhe keto qe ka thene Muhamedi nuk eshte se po i lexoj per here te pare. Por, thjeshte logjika ime me thote se mundesit jane me te shumta qe te kemi prejardhjen nga majmuni, se sa siq e thote feja perkatese-nga lloqi. Per me teper eshte nje shkrim tek tema "Universi, materia, koha" se cili eshte mendimi im per fet apo ate islame ne veqanti. Per mua, te beson ne Zote me duket absurditeti me i madh i ketij shek te 21, sikur qe ty te duket e kunderta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyMon Jun 23, 2008 11:31 pm

e lem ket muhabet pasi qe jemi te kundert 100% por kisha pas qef qe gjat jetes tuaj nese ndryshon bindje , mos harro me shkruan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 12:02 am

rroni shkruajti:
e lem ket muhabet pasi qe jemi te kundert 100% por kisha pas qef qe gjat jetes tuaj nese ndryshon bindje , mos harro me shkruan.

Rroni ajo dite nuk do te vije asnjeher, dhe mos prite diqka te atille. Edhe une sikur ti e shume te tjere kam mendu deri ne njefare kohe, bile edhe kam qen nje fetare i mire ( kam agjeruar, kam shkuar te premteve ne "xhuma", kam besuar ne keto qe ju besoni sot), por kjo ka ndodhur deri ne ate kohe sa isha gjimnaziste, sepse isha i mbyllur ne njefare menyre ( shkaku i shoqeris e rrethit) dhe nuk kisha hapsire te kerkoja me shume. Ne momentin kur mu dha kjo mundesi ( pasi mbarova gjimnazin) dal nga dal e pash se ku kisha qen...Pra mundesia qe te vije ajo dite qe pritni ju, assesi nuk ekziston, sepse ne dallim prej asaj kohe ku me shume isha i ndikuar ( nga shoqeria, rrethi, familja) dhe kisha ate bindje. Tani eshte ndryshe, sepse kete bindje e kam krijuar dhe perforcuar dhe vazhdoj ta perforcoj qdo dite e me shume vetvetiu, pa lejuar te ndikohem nga asgje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 12:28 am

Nuk është qudi pse njeriu është krijuar nga lloqi (balta), sepse te gjitha mineralet qe përbën toka i ka edhe trupi i njeriut. Po ashtu njeriu prap kthehet në tokë dhe bëhet llaq (baltë). Mirpo kjo është vetëm ana materiale, e jashtme e njeriut. Deri këtu shkon shkenca, spo them evolucioni, sepse ajo nuk është teori por thjeshtë hipotezë. Siç e kam cekur edhe ne tema tjera, shkenca tek njeriu apo te gjitha subjetet tjera sheh vetëm te jashtmen, materialen, prandaj edhe asnjehere deri tani nuk ka arritur qe te jap një pasqyrë reale te njeriut. Nuk mund ta konstruktoj njeriun si njeri. Njeriun nuk e bën njeri dukja e tij e jashtme. Sikur te ishte vetëm kjo atëhere ngjashmëria me majmunë është shumë e afërt. Mirpo njëriun si njeri e bën shpirti i tij, brendësia e tij. Njeriun e dallon vetëdija, vullneti, qëllimi, besimi etj. Këto janë gjëra të cilat s'mund t'i arrij shkenca, e aq më pak ajo materialiste. Ky dallim njerëzor nga qeniet tjera, respektivisht kafshët, është i pakapërcyeshëm. Hajde me tregoni se ku është kufiri mes zoologjikes dhe njerëzore?Për evolucionistet njeriu nga kafshët ndryshon vetëm në shkallë, jo në cilësi.  Ska esencë të veçantë njerëzore. Mirpo njeriu kuptimin e jetes se vetë e ka gjetur duke mohuar shtazoren në vete. 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 1:37 am

guximi shkruajti:
Psh peshqit qe jetojn ne det ne fillim nuk jan krijuar ne at form por duke e par te nevojshme levizjen neper uje jan bere me te holl dhe me elastik, edhe te majmuni ashtu eshte.
Peshqit e paskan parë te nevojshme levizjen e qenkan vetëbërë më të hollë. Hajde përrall hajde. Po ja pra kjo është e ashqutuajtura teori e evolucionit. Peshqive ia u paska "marr mendja" ose ua paska "imponu" ambiente e qenka teholluar. Po i anashkalojmë këto përralla te evolucionit. Le ta shohim dallimin mes majmunit me te zhvilluar dhe njeriut me primitiv, qe mund të mirren si "fqinjët" me te përafërt. Po t'i krahasojmë këta dy antar fqinjë mes tyre patjetër mund te përfundojmë se kanë ndryshim esencial, te pakalueshëm. Në një anë shohim kofe kafshësh që levizin për të kërkuar ushqim, qe luftojnë për ekzistencë; në anën tjetër, mbase ne te njejtin pyll shohim njeriun primitiv, te hutuar e te ngatërruar me ndalet e besimet e tij, me misteret e simbolet. Si është e mundur qe majmuni "ka pritur" të bëhet njeri e te filloj te lutet? Dallimi vendimtar mes njeriut e shtazës nuk është fizike as intelektual, por shpirtëror qe manifestohet me ekzistencën e vetëdijes pak a shumë te qartë religjioze, etike dhe estetike. Pra kjo është diçka e pakalueshme, jo për nga forma apo materia, mirpo për nga cilësia e përmbajtja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 1:42 am

xhavo_ shkruajti:
Nuk është qudi pse njeriu është krijuar nga lloqi (balta), sepse te gjitha mineralet qe përbën toka i ka edhe trupi i njeriut. Po ashtu njeriu prap kthehet në tokë dhe bëhet llaq (baltë) 
shume intereante, por kjo nuk qendron aaspak, nese njeriu i permaban ato minerale eshte se ai i merr te gjithja prej tokes.


a ke ahnger ti najher pite me spinaq, a te hahen karrotat(tre cialt rriten ne toke)??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 1:51 am

rolling shkruajti:
xhavo_ shkruajti:
Nuk është qudi pse njeriu është krijuar nga lloqi (balta), sepse te gjitha mineralet qe përbën toka i ka edhe trupi i njeriut. Po ashtu njeriu prap kthehet në tokë dhe bëhet llaq (baltë) 
shume intereante, por kjo nuk qendron aaspak, nese njeriu i permaban ato minerale eshte se ai i merr te gjithja prej tokes.
a ke ahnger ti najher pite me spinaq, a te hahen karrotat(tre cialt rriten ne toke)??
I merr sepse i nevojiten. I nevojiten sepse përbëhet nga ato. Kjo është esenca! Ne nuk i hajmë karrotat sepse quhen karrota e qe "te na lënë rastesisht" minerale ne trupin tonë, por sepse trupi i njeriun përbehet nga ato materie dhe ka nevojë te vazhdueshme për përbëresit e karrotes (ne kete rast), pra mineralet qe gjenden në të. Pra njeriu është prej dheut dhe përbëresve te saj. Kete nuk e mohon as shkenca materialiste. Feja dhe materializmi pajtohen ne kete pikë. Mirpo materializmi njeriut ia mohon njerëzore, ia mohon shpirtin. Sikur njeriu te ishte vetëm materie, mekanik, i jashtëm - atëhere materializmi do te kishte te drejtë. "Shkenca" për te cilen po flitet këtu në fakt dhe qe mbështetë evolucionin nuk është shkencë, por është thjeshtë pseudoreligjion - pra materializëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 1:55 am

xhavo_ shkruajti:
I merr sepse i nevojiten. I nevojiten sepse përbëhet nga ato. Kjo është esenca! Ne nuk i hajmë karrotat sepse quhen karrota e qe "te na lënë rastesisht" minerale ne trupin tonë, por sepse trupi i njeriun përbehet nga ato materie dhe ka nevojë te vazhdueshme për përbëresit e karrotes (ne kete rast), pra mineralet qe gjenden në të. 

cdo gje ne kete bote perbehet nga ta dhe kjo nuk do te thote qe njeriu ka prejardhjen nga lloqi, nese mendon nga toka po sepse ai i ka te gjitha gjerat qe i ka toka, por jo qe eshte krijuar si nje dordolec nga lloqi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 1:59 am

rolling shkruajti:
xhavo_ shkruajti:
I merr sepse i nevojiten. I nevojiten sepse përbëhet nga ato. Kjo është esenca! Ne nuk i hajmë karrotat sepse quhen karrota e qe "te na lënë rastesisht" minerale ne trupin tonë, por sepse trupi i njeriun përbehet nga ato materie dhe ka nevojë te vazhdueshme për përbëresit e karrotes (ne kete rast), pra mineralet qe gjenden në të. 

cdo gje ne kete bote perbehet nga ta dhe kjo nuk do te thote qe njeriu ka prejardhjen nga lloqi, nese mendon nga toka po sepse ai i ka te gjitha gjerat qe i ka toka, por jo qe eshte krijuar si nje dordolec nga lloqi
Sikur njeriu te mos kishte shpirtë, do te ishte thjeshtë vetëm një dordolec, asgjë me tepër dhe teoritë evolucioniste-materialiste do te ishin te drejta. Mirpo pasi njeriu ka shpirtë (në kuptimin njerëzorë) evolucioni në të është i pamundur. Krijesat kanë prejardhje te përbashkët. Prandaj evolucioni sheh vetëm te jashtmen dhe ngjashmërinë mes tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:03 am

njeriu ne nuk ka shpirt ne ate kuptimin qe e sheh ti. njeriu jeton vetem ne saje te energjise qe e ka brenda trupit te tij. dhe ti po thua qe njeriu eshte krijuar si dordolec. te gjitha ato qe ti i thua per shpirtin ajne ne zemer dhe ne tru
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:05 am

Te nderuar antare deshira eshte e madhe qe ta lexoj gjithe kete teme, por kohen e kam te kufizuar ,vetem doja te thme se per evolucionin ende ekzistojen debate te ndrishme ate qe mendon xhavo-po edhe ate qe mendon Betoni apo ''dikush'' tjeter , ketu paraqeiten disa prej çeshtjeve me te diskutuara ,shume njerez perdorin ekuivalnte teorin e Charles Darvinit me teorin e evolucionit ,por teoria e Darvini nuk eshte teoria e evolucionit eshte zanafilla e saj kam lexuar shume per teorin e Charles Darvinit nuk kemi fakte ,ashtu si nuk kemi fakte te tjera siç mendojen antaret apo ''dikush'' tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:06 am

por teoria e evolucionit eshte e mbuluar me fakte shume me shume se ajo qe e perhapin fete me te medha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:14 am

Gjithsesi rolling kemi shume fakte per evolucionin Dinosauret nuk aryten qellimin e tyre te flutorojn ne ajre kurre me kohe evolucioni e beri te kuptojem se edhe ne ajre mund te fluturojem...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:25 am

... por kjo gje po ju pengon atyre qe e perhapin propaganden fetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:34 am

Ju lutem mos e ktheni temen si ne debate te kafeneve. Rolling ne s'mund ta mohojm shpirtin. Mund ta quajm si te duash, po deshe edhe "energji" e brendshme apo çfarë te duash. Mirpo energjia është "diçka e vdekur", ndërsa njeriu është qenie e gjallë. Te gjitha gjërat s'mund te reduktohen ne materie, sepse ky nuk do jetë njeriu i vertetë, por do na mbeste vetëm dordolec. I bukur per nga forma, porse i vdekur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 2:39 am

xhavo
nese botekuptimi yt do te kthehej ne materializem, qe ti shume shpesh e permend, njeriu do te ishte dordolec, por ai levize se se ka fuqi dhe energji, e cila nuk e len te jete i vdekur, ia mundeson te mendoje dhe kete nuk mund ta kundershtoje askush
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 9:55 am

Xhavo _

Nuk mendoj se e kthejm temen ne debat te kafeneve vetem pse flasim per nje te vertet kurre edhe vete tema titullohet evolucioni,nuk do te thote debat i kafeneve vetem se thashe Dinosaouret nuk ja aryten qellimin e tyre te fluturojne ,kete e ka sjell vete evolucioni me miliona vite te aryme kete qellim ne .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 12:39 pm

Kam te vetmen pyetje per te gjithe ju pjesmarresit e kesaj kategorie "teoria e evulucionit" pasi lexova shume gjera nuk do replikoj tani.
- Cila nga ju kur ka pasur ndonje rast gezimi apo hidherimi apo betimi apo shfajsime ka perdorur shprehjet me poshte:

- " Pasha Zotin ...."
- " Pasha teorin e evulocionit ...."
- " Pasha majmunin ...."

mendoj se do jeni real ne pergjigjen Very Happy flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 EmptyTue Jun 24, 2008 1:42 pm

Naki

Mbi te gjitha kure jan ne Aeroplan lal e perdori shume kete thenje ne dakik bile bile se kam frik shume ha ha ha

Eshte e mundur qe Zoti e krioj Majmunin pastai krijoje Gatuso-në ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Ac-milan-gatuso


e pastai u krijua njerzimi ha ha ha

pak shaka .....

Me mirkuptim


Edituar për herë të fundit nga Beton në Tue Jun 24, 2008 2:20 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
''Teoria e evolucionit''
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» teoria e evolucionit
» Teoria e Letërsisë
» FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK
» "Teoria speciale e Relativitetit"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: