Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ''Teoria e evolucionit''

Shko poshtë 
+24
Aldo
socratus
PROFESORESHA
Mergimtari
Kushtrimi86
Luki
Eva0506
Leka i Madh
Ago Muji
MUHAMETII
luan mreti
Orfe@
interesant
xhavo_
feneri
rroni
E_Bukura
rolling
NetSerseri
Guximi
Kosovarja
Anna
tom sojer
Beton
28 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyFri Oct 05, 2007 4:29 pm

''Teoria e evolucionit'' Darwin_ape
Kjo eshte nje karikature e Charles Darvinit:
Por.?

Teoria e evolucionit e cila merr persiper te shpjegoje origjinen e njeriut dhe mbyllet me fjalet e Darvinit qe thote se nuk eshte i sigurt nese gjithcka qe ka shkruar rreth kesaj teorie qendron, ka sjelle gjithmone debat dhe klane mes shkencetarve, antropologve, paleontologve, biologve, studiuesve te ndryshem etj

Origjina e njeriut:
Dua te lexoi opinionet e te gjitheve ketu,ne lidhje me kete teori.

Nga e ka prejardhjen njeriu..?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyTue Oct 09, 2007 2:57 pm

Une besoj tek teoria e evolucionit te njeriut. Tjeter gje eshte se ky evolucion nisi dhe u zhvillua ne toke apo embrioni, fara, u mboll nga te tjere, psh aliene.

Pra ky evolucion eshte bere, ketu apo gjetke, por eshte bere. Sot po del qe mund te krijohet edhe artificialisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyTue Oct 09, 2007 3:02 pm

Vertet mendoni se njeriu eshte fjala e fundit e evolucionit? Ndoshta edhe ameba njeqelizore keshtu ka menduar, edhe majmuni keshtu ka menduar, edhe njeriu keshtu mendon. Mendoni se ketu ndalon evolucioni?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyTue Oct 09, 2007 3:19 pm

Ndoshta edhe ameba njeqelizore keshtu ka menduar.

Me se e vertet eshte kjo qe thua,ndoshta edhe ambela qelizore do te ''shtoi'' ka menduar qe gjendet ne toke e jo ne uje,ka per te thene shume e shume rrethe ksaj teme,prandaj doja edhe opinionet e te gjithve ti lexoi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyTue Oct 16, 2007 3:12 pm

evulucioni ka qen dhe eshte edhe sod dhe do te ket edhe ne te ardhmen qe me krijimin e e tokes dhe te njeriut evulicioni ka qen dhe ket evolucion e tregon teorija e darvinit por kemi evolucion edhe te relievit toksore kemi evolucion edhe te njeriut i cili cdo het me shekuj ka perparime te medha nga nji dekad ne tjetren prandaj ne jemi njerze qejetojm ne evulucion .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyTue Oct 16, 2007 7:45 pm

Anna
Njeriu nga e ka prejardhjen sipas mendimit tend,pse ne shkolla mesohet se nga majmuni e ka.?
Sa eshte e vertet kjo dhe a duhet t'i besoim k'saj teorie...nese evolucioni e ka sjell nga majmuni ne njeri pse sote evolucioni nuk mundet te beje majmunin njeri.....???????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyTue Oct 16, 2007 9:07 pm

beton pse shtron pyetjen dihet teorija e darvinit por dihet dhe teorija e profetve ne dijm se kishte dinosaurjo po sod nuk kemi asnji do te thot me anen e vulucionit dinosajriot u zhduken mesohen ne shkolla edhe keto por evulucion ka edhe so dhe do te ket edhe ne te ardhemen deri sa te ket gjallesa ne toke dhe te ekzitoj jeta e gjalle planetiti deri a ka flor dhe faun ka edhe evolucion ter jeten eshte i pandalur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 36
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Oct 29, 2007 1:04 pm

Deri tani, nuk ka asnje fakt qe te mbeshtese teorine e evolucionit pervec se hipoteza dhe, ne kete menyre, evolucioni ka mbetur si nje krijim i fantazise, pasi nuk gjenden nyjet lidhese te vete ''fakteve'' qe ai paraqet.
Perderisa per evolucionin ka ende diskutime, do te thote se, ai nuk eshte i vertetuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyThu Nov 01, 2007 5:50 pm

Unë jam plotesisht dakord me Charls Darvin qe prejardhaj e njeriut eshte nga nje lloj i veqant majmuni, sepse edhe ne praktik po te merret shihet qart se majmuni eshte kafsha me e perafert me njeriun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyThu Nov 01, 2007 6:21 pm

Pyetje per guximi-n

E Para:
Qesharake e para nese je dakord me Charls Darvin me ate lloj majmuni qe eshte prejardhja e njeriut nga ay lloj.

Une personalishte deri sote ne ate qe kam pare majmuni i ka syte (rrumbullak),qe do te thote sipas teoris se tij nga e kan Prejardhjen Kinezet qe syt e tyre nuk i ngjajne aty lloj majmuni.

E dyta:
Nese je dakord me ate lloj majmuni qe ne praktik shihet qe ay majmun eshte kafsha me e preferuar e njeriut..! jo per mua ..!

Pse sote nuk e bejen ate lloj majmuni njeri,edhe pse teknologjia eshte me e mire se shume vite shekuj me pare ..?

.by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Nov 12, 2007 1:12 pm

Beton pershendetje!

Historia nuk ec mbrapa po ec perpara, shendrrimi i majmunit ne njeri eshte evulucion qe zgjat me mira vjet ndoshta edhe me miliona. Nuk guxon te thuhet "pse edhe ai lloj majmuni nuk shendrrohet ne njeri perseri" eshte jo shkencore. Psh peshqit qe jetojn ne det ne fillim nuk jan krijuar ne at form por duke e par te nevojshme levizjen neper uje jan bere me te holl dhe me elastik, edhe te majmuni ashtu eshte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Nov 12, 2007 1:14 pm

Thjeshte ndikon ambienti ku ndodhen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Nov 12, 2007 1:27 pm

E perafert Beton jo e preferuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Nov 12, 2007 1:39 pm

Kosovarja pershendetje

Ke degjuar ne televizion per te zhdukurit, ku ne baze te skeletit, e din se ciles familje i perket, thjesht e identifikon njeriu. Sepse skeleti i nje gjallese nuk zhduket kurr, edhe te vertetimi i prej ardhjes te njeriut shkon i njejti proces d.m.th ne baze te skeletit, ky eshte fakt shkencore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Nov 12, 2007 7:21 pm

Beton pershendetje!

Historia nuk ec mbrapa po ec perpara,
shendrrimi i majmunit ne njeri eshte evulucion qe zgjat me mira vjet
ndoshta edhe me miliona. Nuk guxon te thuhet "pse edhe ai lloj majmuni
nuk shendrrohet ne njeri perseri" eshte jo shkencore. Psh peshqit qe
jetojn ne det ne fillim nuk jan krijuar ne at form por duke e par te
nevojshme levizjen neper uje jan bere me te holl dhe me elastik, edhe
te majmuni ashtu eshte.

Guzimi Pershendetje

E gjithe jeta eshte nje dite.
Nese e marim teorin e peshqive siç thua ti edhe une kam qen nje vjeçare njeher por tash jam rrit jam bere djal bure.

Nese ke lexuar biografin e Carls Darvinit ay ka sjelle gjithmone debat dhe klane mes shkencetarve,antropologve, paleontologve, biologve, studiuesve te ndryshem etj.
Por nuk kemi nje teori te persosur.
Sa po harova flm per premisim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
NetSerseri
Anëtar i ri
Anëtar i ri
NetSerseri


Male
Numri i postimeve : 75
Age : 34
Vendi : Rahovec/Prishtinë
Profesioni/Hobi : Studnet
Registration date : 14/12/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Dec 17, 2007 4:57 am

Unë për mu as se si nuk mundë të pajtohem me teorin e Evolucionit. Kam lexuar diqka diqka për teorin e evolucionit. Pikën më të dobët që e ka e ka te disa kafshë që janë si urë lidhëse në mesë të dy llojeve (një lloji në faktë por gjat evolucionit dy lloje) dhe dihet që evolucioni sipas darvinit zgjat me mijra vjet e miliona vjet. Atëher shtrohet pyetja ku janë fosiliet e atyre kafshëve që janë si urë lidhëse në mes të dy lloje apo në mes të dy gjeneratave? Evolucioni në një aspektë është i mundëshëm te njeriu ok pajtohem me këtë ama evolucioni siq e shperh Darvini se Zhirafës ju ka zgjat qafa shkau për të mbirë më lehtë ne majete e degëve,ose gjarpëri i ka humbur këmbët shkaku që është zvaritur tër kohen ..... e kështu me rall
Po a thua Zhirafa nuk ka mundur të haj bari në tokë ku ka me sasi më të mëdha po është dashur pa tjetër që të arij në maje te pemëve,ose gjarpëri a nuk do të ishte më i shpejt me këmbë se sa pa këmbë(qindra këmbë shumë të vegjël). Epo mir po të marim teorin e evolucionit si të saktë atëher pse nuk evulohen të gjitha krijesa pse bën klasifikime te njeriu e te disa lloje. Pse nuk është evoluar Krokodili edhe shumë kafshë të tjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 2:19 pm

Po shkruaj perseri ne kete teme sepse dua te diskutojm se eshte shume me rendesi, dhe po e shoh se eshte lere anash.
Eshte i cmendur ai njeri i cili e hedh pa diskutim posht teroine e Evolucionit, sepse kjo teori perban disa pika te cilat jane te vertetuara shkencerisht, pra Modifikimi, Mutacioni, Konkurrenca, Lufta per Ekzistence, Ndryshueshmeria, dhe Izolimi e disa pika te tjera te cilat nuk po me kujtohen per momentin.
Pra cila eshte arsyeja pse hedhet poshte kjo teori?
Vete fakti qe shpikesi i kesaj teorie teper te sakt ishte materialist he nuk kishte mardhenije te mira me fene, pra duke i kombinuar zbulimet e tij te me parshme te cilat tham se jane te vertetuar shkencerisht, ai ka konkluduar se prejardhja e njeriut eshte nga nje lloj i vecant majmuni, sepse ta perdorem kete shprehjen e nje te afermi: Njeriu nuk ka pike prej qielli.
Pra duke konstatuar se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni ( jo ende e vertetuar shkencerisht) ka hyr edhe ne punet dhe dogmat fetare, pra per kete arsye ajo nuk pranohet.
Domethene propaganda e fese ka arritur ne ate mase sa qe edhe shkenca eshte e luhatur ne kete pike.
Sot disa njerez e kundershtojne kete teori e ne anen tjeter nuk japin asnje zgjidhje, domethene thojne: Ashtu siq po thua ti nuk eshte, e si eshte nuk e di. Mos valle njeriu e ka prejardhjen prej lloqi, haha. Absurde.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 3:15 pm

nje dicka qe nuk pajtohna me ty guxim, eshte nje gabim qe e bejne te gjithe jo veteme ti, nejriu nuke eka prejardhejn nga majmuni, por njeriu dhe majmuni e kaen prejardhejen e perbashket.


dhe une nuk shoh qe ka dikush qe eshte i arsyeshem, pra qe nuk eshte i pushtuar nga propaganda shkaterruese e fese dh qe e kundershton teorine e evolucionit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 34
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 8:11 pm

guximi shkruajti:
Po shkruaj perseri ne kete teme sepse dua te diskutojm se eshte shume me rendesi, dhe po e shoh se eshte lere anash.
Eshte i cmendur ai njeri i cili e hedh pa diskutim posht teroine e Evolucionit, sepse kjo teori perban disa pika te cilat jane te vertetuara shkencerisht, pra Modifikimi, Mutacioni, Konkurrenca, Lufta per Ekzistence, Ndryshueshmeria, dhe Izolimi e disa pika te tjera te cilat nuk po me kujtohen per momentin.
Pra cila eshte arsyeja pse hedhet poshte kjo teori?
Vete fakti qe shpikesi i kesaj teorie teper te sakt ishte materialist he nuk kishte mardhenije te mira me fene, pra duke i kombinuar zbulimet e tij te me parshme te cilat tham se jane te vertetuar shkencerisht, ai ka konkluduar se prejardhja e njeriut eshte nga nje lloj i vecant majmuni, sepse ta perdorem kete shprehjen e nje te afermi: Njeriu nuk ka pike prej qielli.
Pra duke konstatuar se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni ( jo ende e vertetuar shkencerisht) ka hyr edhe ne punet dhe dogmat fetare, pra per kete arsye ajo nuk pranohet.
Domethene propaganda e fese ka arritur ne ate mase sa qe edhe shkenca eshte e luhatur ne kete pike.
Sot disa njerez e kundershtojne kete teori e ne anen tjeter nuk japin asnje zgjidhje, domethene thojne: Ashtu siq po thua ti nuk eshte, e si eshte nuk e di. Mos valle njeriu e ka prejardhjen prej lloqi, haha. Absurde.

Shume mire e keni permbledhur me pak fjale. Pajtohem edhe une me kete mendim. Ata njerez te cilet thone ne ate menyre se nuk eshte ashtu, dhe qe nuk e din si eshte, nuk kan lexuar ne kete drejtim, vetem se kan degjuar dy-tre fjale dhe e kan te veshtire ta pranojne. Duhet vete te lexon-studjon dhe me pas te pranon apo mos pranon dicka te ketill, sepse leht eshte me thene " nuk eshte ashtu".
Do doja te shtoja dicka me shume ne lidhje me ate se si eshte shenderruar ( lloji ) majmunit ne njeri, por kam munges kohe. Nje dite tjere do e bej me deshire, Guximi.

Respekt dhe vazhdim te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 8:40 pm

A mund te thuash ti qe prejardhja jote eshte nga nje lloj majmuni?
Pse evolucionit nuk eshte shkence pra?
Genjeshtra qe keni degjuar.
Qenje njerzore e kam ditur se eshte mekatare por se eshte majmun se kam ditur.
Shnet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 34
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 8:58 pm

Naki shkruajti:
A mund te thuash ti qe prejardhja jote eshte nga nje lloj majmuni?
Pse evolucionit nuk eshte shkence pra?
Genjeshtra qe keni degjuar.
Qenje njerzore e kam ditur se eshte mekatare por se eshte majmun se kam ditur.
Shnet.

Perderisa s'keni cekur emer, i bie se m'u keni drejtuar mua, me qe kam shkruar e fundit.
Une mund te theme edhe e pranoj me knaqesi qe e kam prejardhjen nga majmuni. Por ti, nga e ke prejardhjen se? Nga cila kafshe? Te pakten majmuni nuk eshte mishngrenes, nuk eshte kafshe qe i ben keq ndokujte, por ju i ketill siq jeni, me siguri duhet te keni prejardhje nga ndonje jashtekesore, ah ah ah.

Sikur te ishte e vertete ajo qe pretendoni te thuani ju se" njeriu eshte nga qielli ( Zoti)" nuk do ishte mekatare njeriu. Por perderisa eshte mekatare kjo tregon se e ka prejardhjen nga toka-majmuni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 9:17 pm

rolling shkruajti:
nje dicka qe nuk pajtohna me ty guxim, eshte nje gabim qe e bejne te gjithe jo veteme ti, nejriu nuke eka prejardhejn nga majmuni, por njeriu dhe majmuni e kaen prejardhejen e perbashket.


dhe une nuk shoh qe ka dikush qe eshte i arsyeshem, pra qe nuk eshte i pushtuar nga propaganda shkaterruese e fese dh qe e kundershton teorine e evolucionit

Rolling pershendetje.

Ti vetem sa e shpike nje teori te re, sepse kete qe po e thua ti se majmuni dhe njeriu e kan prejrdhjen e njete nuk e ka thene kush deri me sot Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 9:55 pm

E_Bukura shkruajti:
Naki shkruajti:
A mund te thuash ti qe prejardhja jote eshte nga nje lloj majmuni?
Pse evolucionit nuk eshte shkence pra?
Genjeshtra qe keni degjuar.
Qenje njerzore e kam ditur se eshte mekatare por se eshte majmun se kam ditur.
Shnet.

Perderisa s'keni cekur emer, i bie se m'u keni drejtuar mua, me qe kam shkruar e fundit.
Une mund te theme edhe e pranoj me knaqesi qe e kam prejardhjen nga majmuni. Por ti, nga e ke prejardhjen se? Nga cila kafshe? Te pakten majmuni nuk eshte mishngrenes, nuk eshte kafshe qe i ben keq ndokujte, por ju i ketill siq jeni, me siguri duhet te keni prejardhje nga ndonje jashtekesore, ah ah ah.

Sikur te ishte e vertete ajo qe pretendoni te thuani ju se" njeriu eshte nga qielli ( Zoti)" nuk do ishte mekatare njeriu. Por perderisa eshte mekatare kjo tregon se e ka prejardhjen nga toka-majmuni.
Jo mi goce jo nuk tu drejtova ty "ju" ka kuptim ne shumes kete pyetje do ja drejtoja dhe vetes. Very Happy Me vjen mire qe u njohem dhe une jam po nga ky planet nga vjen dhe ti por jo mishngrenes po gabohesh shume largoje injorancen beso se do jesh shume mire. Nejse me pelqeu tema se puna ime ketu eshte si web operator dhe shume rralle futem ne forum per te shkruar e replikur. Nuk jam fetar bindu as mishngrenes Very Happy Very Happy Very Happy . Ska rendesi rendesi ka kur te shkruash per nje lemi duhet te sjellesh fakte dhe deshmi. keto nuk po i shof une mbase pasqyra ime me jep tjeter imazh nejse sonte sdo shikohem ne te se me fute friken e mishengrensit Very Happy Very Happy Very Happy . Une me ka rene te lexoj ne shume vende e web faqe ku disa thone "Nuk besoj ne Zotin sepse nuk e shof kjo dmth per te besuar duhesh te shofesh apo jo?" Dhe une nuk besoj se je majmun pa te pare Very Happy ose ma jep arsyen qe jemi me te vertet te transormuar nga majmunet. Njeriu nuk ka prejardhje nga majmuni vajze leri Darvinin te qete mos ja lekund eshtrat ka shume sekrete ketu. Une po te pergjigjem ne kete teme me kjarte. Nuk jemi me prejardhje nga majumunet veqse jemi me inteligjent se majmunet ne kete planet Surprised Surprised
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 10:05 pm

Njeriu e ka prejardhejn nga Zoti , siq e ka edhe universi apo gjithsia e jo nga majmuni qa jeni ka thoni more jemi ne shek 21 ende mendoni ashtu ,keni mbet brapa shum me vjen keq, emrin e kishte Adem pastaj nga njeri bri i ademit formoi Haven , dhe keshtu me pase filloi shumimi i njerzimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' EmptyMon Jun 23, 2008 10:18 pm

Rroni te lutem vella mos fol kesi lloj fjalesh sepse keto jane perrala fund e kryer, reaksionare , e jo shkencore.
Pikrisht pse jemi ne shekullin e 21 nuk duhet te besojm se nje fuqi e mbinatyrshme e ka krijuar njeriun.
Por une po te tregoj se shoqeria sot nuk beson se njeriu e ka prejardhjen prej majmunit per arsye te propagandes se fese, mos te ekzistonte kjo pike pra prejardhja e njeriut nga majmuni, te gjith do ta pranonin kete teori, por feja reagon ne ato situat ku i preken interesat e saja.
Eshte krejtesisht jo shkencore te thuash se njeriu piiku prej qielli, ska logjik.
Darvini nuk ja ka futur kot kur ka thene se njeriu e ka prejardhjen prej majmuni.


Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content

''Teoria e evolucionit'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
''Teoria e evolucionit''
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 7Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» teoria e evolucionit
» Teoria e Letërsisë
» FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK
» "Teoria speciale e Relativitetit"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: