Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 teoria e evolucionit

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

teoria e evolucionit Empty
MesazhTitulli: teoria e evolucionit   teoria e evolucionit EmptySat Aug 22, 2009 7:39 pm

teoria e darvinit me gjithe mangesite e saj ,eshte me e perafrta per origjinen dhe jeten ne toke .nese mendojme per evoulicionin,atehere duhet te kthehemi ne te kaluaren e larget.kune kete planet jane zhvilluer ngjarjet,dhe perreth saj.evoulicioni eshte zhvilluar ne disa etapa dhe eshte rezultat ilevizjes se tokes me afer diellit.toka ka qene e larguar nga dielli ,dhe per kete arsye ne toke ka mbizoteruar akulli.do te thote qe e gjithe toka ka qene e mbuluar me akull dhe nuk kane ekzistuar kontinentet esotme as si teresi apo te ndara .me afrimin te dielli ka filluar shkrirja e akullit dhe me kete shkrirje ka ndodhur nje proces i rendesishem.ka filluar thithja e ujit nga toka ne mbrendesi te saj duke formuar detera dhe liqene nentokesore .me kete rastpjeset me te larta te tokes kane dale ne siperfaqe te ndara nga njera tjetra.me presionin e madht te ujit ne brendesi te tokes ,kane shperthyer vullkanet dhe llava edalur nga toka ka formuar bjeshket e sotme ne tere token .kjo duhet te jete etapa e pare .pastaj ka filluar etapa e evoulicionit. vazhdon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 31
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

teoria e evolucionit Empty
MesazhTitulli: Re: teoria e evolucionit   teoria e evolucionit EmptySun Sep 06, 2009 5:53 am

"pastaj ka filluar etapa e evoulicionit. vazhdon."
si vazhdon pata deshir me e dit ...
pikpamjet materialiste te cilat e kishin pushtuar shkencen ne shekullin 18 u hudhen poshte nga zbulimet shkencore qe u bene ne shekullin 19. qarls darvini i cili e kishte themeluar kete teori duke e shfrytezuar dobesine e shkences ne ate kohe nuk kishte qene as vet i sigurt ne teorine e tij meqe nuk kishte baza shkencore dhe vdiq me shpresen se shkenca do bente ndonje zbulim ne favor te teorise se tij por fatmirsisht shkenca sot nuk po ha bar...
dy pyetje per ju:
1.si e shpjegon evolucioni zanafillen e jetes ?
2.ne qfare baza shkencore-konkrete mbestetet ko teori?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 53
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

teoria e evolucionit Empty
MesazhTitulli: Re: teoria e evolucionit   teoria e evolucionit EmptySun Sep 06, 2009 12:22 pm

Etapa e evolucionit fillon me avullimin e ujerave ng oqeanet ,detet liqenet dhe lumenjte. Nga keto avullime krijohe rete e dendura te cilat e kthejne ujin ne toke permes shiut dhe bores dhe keshtu krijohen kushtet e para per evolucionin.Bimesia pemet perimet dhe drunjte jane krijimet e para te natyres .Flora mbijeton fale fotosintezes,dhe fillon krijimi i atmosferes me oksigjen e cila ka zgjatur shume . Ne pah dalin organizmat e pare primitive nje qelizore dhe me vone vjen te evolucioni i gjallesave me te komplikuara.Banuesit e pera te tokes kane qene dinosauria,shtaze te medha bime ngrenese dhe ato mish ngrenese.Pas zhdukjes se tyre ka filluar evolucioni i njerezve shtazeve zogjeve etj.Deri me sot nuk eshte arritur te zbulohet lindja e evolucionit ,Kto jane vetem hipoteza ,por ekziston mundesia e nxitjes se evolucionit ne mega laboratore duke i krijuar kushtet e atehershme.Kjo do te ishte menyra me e mire per te definuar evolucionin.DHe kjo do te jete e ardhmja e zgjidhjes se shume problemeve te lidhura me evolucionin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 31
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

teoria e evolucionit Empty
MesazhTitulli: Re: teoria e evolucionit   teoria e evolucionit EmptySun Sep 06, 2009 5:28 pm

interesant
por un nuk e pash ktu as zanafillen e jetes e as ndonje baze shkencore . un pash vetem nje tregim interesant.
megjithate edhe nje pyetje :
te gjitha keto ndodhen rastesisht ?
pa nje qellim te caktuar ?
nuk mendoj ashtu . jo qe un nuk mendoj ashtu por kurani me jep me shume se qdo hipoteze tjeter.
duke pastruar enet ,nje grua befas then nje gote ,dhe ne themi se kjo ka ndoshur rastesisht ,por si eshte realiteti as kjo nuk ndodh rastesisht por edhe tek ky incident kane ndodhur disa faktore :caktimi i Allahut ,pakujdesia e gruas ,gota e rreshqitshme ,lodhja e tepert etj etj.
pra asgje nuk ndodh rastesisht por qdo ndodhi i ka faktoret e saj .kurani shpjego se si jeta ne toke fillon. pastaj shpjegon qellimin e jetes (esencen).eshte shume e thjeshte dhe e logjikshme te mendohet se gjithsia e ka nje krijues.
nese keto proceset qe i shpjeguat kane ndodhur me perjashtim te jetes ateher edhe keto kane nje krijues e krijues i tyre jane kushtet.
miqesisht valoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

teoria e evolucionit Empty
MesazhTitulli: Re: teoria e evolucionit   teoria e evolucionit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
teoria e evolucionit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» ''Teoria e evolucionit''
» Teoria e Letërsisë
» FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK
» "Teoria speciale e Relativitetit"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: