Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ''Teoria e evolucionit''

Shko poshtë 
+24
Aldo
socratus
PROFESORESHA
Mergimtari
Kushtrimi86
Luki
Eva0506
Leka i Madh
Ago Muji
MUHAMETII
luan mreti
Orfe@
interesant
xhavo_
feneri
rroni
E_Bukura
rolling
NetSerseri
Guximi
Kosovarja
Anna
tom sojer
Beton
28 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyThu Oct 09, 2008 9:12 pm

Kushtrimi86 shkruajti:
Teoria e evolucionit eshte nje teori e deshtuar.....deshtuar....

Kushtrim Ja pikat te cilat perbejne shumicen e kesaj teorie, me shume se 90% dhe te cilat pranohen shkencerisht, neper cdo liber te biologjise, dhe ne akademine e shkencave:

1. Mutacioni
2. Pershtatshmeria
3. Modifikimi
3. Izolimi
4. Lufta per ekzistence
5. Klasifikimi i specjeve etj etj

E vetmja pike diskutabile (jo e deshtuar) prejardhja e njeriut.

Vertet e deshtuar qenka?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyFri Oct 10, 2008 7:41 pm

Ore Guximi Harun Yahya (edhe shume te tjere) permes argumenteve te cilat i ka postuar edhe Muhameti me Lukin ne kete tem tregon deshtimin e teorise se Darvinit.
Ndersa nga ti kisha kerkuar ato qka i ke permend ne postimin tend te na i sqarojsh pak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyFri Oct 10, 2008 8:09 pm

FATKEQËSITË QË SOLLI DARVINIZMI PËR NJERËZIMIN

Shkruar nga Harun Yahya

Miku i ngushtë i Darvinit, profesor Adam Sedgwick, ishte një nga ata që parashikoi se çfarë rreziqesh do të sillte në të ardhmen teoria e evolucionit. Pasi e lexoi dhe e rilexoi librin "Origjina e llojeve", ai deklaroi se "nëse ky libër do të pranohej në masë të gjerë, do të sillte me vete një brutalitet që nuk ishte parë kurrë më parë.7 Dhe vërtet, koha tregoi që Sedgwick kishte pasur të drejtë. Shekulli XX ka hyrë në histori si një epokë e zezë, në të cilën njerëzit përjetuan masakra e spastrime vetëm për shkak të racës apo prejardhjes.
Darvini pretendonte se "lufta për mbijetesë" është e vlefshme edhe për racat njerëzore. "Racat e favorizuara" dolën fitimtare nga kjo betejë. Sipas Darvinit, raca e favorizuar ishin të bardhët e Evropës. Sa për racat aziatike dhe afrikane, ata kishin mbetur mbrapa në luftën për mbijetesë. Darvini shkonte edhe më tej: këto raca shumë shpejt do ta humbisnin përfundimisht luftën mbarëbotërore për mbijetesë e do të zhdukeshin.
Darvini del me pretendimin se është e domosdoshme që racat inferiore të zhduken dhe se s'është nevoja që popujt e zhvilluar të përpiqen t'i mbrojnë e t'i mbajnë gjallë ato. Ai e ka krahasuar këtë situatë me njerëzit që rrisin kafshë për mbarështim:
Te njerëzit e egër, të dobtit në trup dhe mendje eliminohen shpejt; kurse ata që mbijetojnë, në përgjithësi, gëzojnë shëndet të plotë.
Bilanci i dhim bshëm Sipas Darvinizmit Social, të dobtit, të varfrit, të sëmurët e të prapambeturit duhet të eliminohen e të shfarosen pa pikën e mëshirës. Këta njerëz besojnë se kjo është e domosdoshme për evoluimin e njerëzimit. Një nga arsyet pse në shekullin XX nuk u erdhi asnjë përgjigje thirrjeve të miliona njerëzve për ndihmë, nga Bosnja në Etiopi, ishte kjo ideologji që iu imponua shoqërive pa mëshirë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyFri Oct 10, 2008 8:16 pm

Ore Guximi Harun Yahya (edhe shume te tjere) permes argumenteve te cilat i ka postuar edhe Muhameti me Lukin ne kete tem tregon deshtimin e teorise se Darvinit.

Kete leri me mua, ne dash dikutim te mire atehere vazhdojme, shih se cjane faktet lere Lukin ne punen e tij.

Sigurisht Kushtrim.

Evoluimi (kam harruar te permend)- evoluimi eshte i pranuar shkencerisht dhe eshte i vertetuar me fakte shkencore per te cilat jame i gatshem te flas me argumente te pakundershtueshme. Pra tregon se si specjet nga ato te pazhvilluara e primitive shkojne duke u persosur dhe pershtatur sa me shume ambientit.
Eshte vertetuar shkencerisht se kafka e njeriut te pare ka qene shume e vogel se sa e njeriut te sotem.
Ky ndryshim eshte verejtur edhe te gjitha kafshet e tjera ne pjes te ndryshme te trupit.
Per kete besoje qe pajtohesh 100%.

Mutacioni- me kete dukuri Darvini ka shpjeguar se si, tek disa specie per shkak te kushteve natyrore ndodhin disa ndryshime fizike apo gjenetike por te cilat trashegohen tek pasardhesi, kete e kam mesuar ne biologji dhe dihet se kjo pike pranohet shkencerisht

Pershtatshmeria- eshte dukuri qe thot se speciet detyrimisht duhet te pershtaten ne ambijentin ku jetojne, rast konkret kemi Balenen e cila ne te kaluaren ka qene nje kafshe e cila ka jetuar ne toke, kur ka perfunduar ne baze te disa kushteve neper detra ajo e ka ruajtur menyren e lenjes se pasardhesit, por i ka ndryshuar disa procese siq eshte procesi i frymemarrjes, tretjes etj etj, domethene ju ka pershtat kushteve pa e nderruar menyren e lenjes se pasardhesit, edhe kjo pranohet shkencerisht.

Modifikimi- eshte dukuri sikur mutacioni por qe nuk trashegohet tek pasardhesi, pershembulle ketu hyne te gjitha demtimet fizike qe peson nje specia per shkak te nje kushti por qe jane te patrashegueshme.

Izolimi- me izolim kuptojme terrenin ne te cilin vepron dhe gjuan nje kafshe pa kaluar ne territorin e tjetrit per arsye rreziku, kjo eshte shume praktike, dhe mund ta vertetosh edhe vete.

Lufta per ekzistence- Lufta per ekzistence eshte lufta qe zhvillojne speciet e nje lloji me nje lloje tjeter per arsye qe te mbijetojne dhe te zhvillohen.

Klasifikimi i specjeve- eshte klasifikimi apo renditja qe i behen specjeve per sa i perkete zhvillimit te tyre evolutiv, menyres se ushqyerit, menyren e lenjes se pasardhesit etj etj.

Eh kjo eshte teoria e evolucionit, 90 % i saj, e cila pranohet, keto jane fakte zotni. Kam edhe me shume nese do...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySat Oct 11, 2008 3:31 pm

Teorine e Darvinit nuk e verteton realiteti

1.Sikur teoria te ishte e vertete, do te kishim veshtruar kafshet e shumta edhe njeriun, se se krijohen me evolucion, e jo vetem me shumzim.Nese evolucioni kerkon periudhe te gjate, nuk eshte i ndaluar te vezhguarit e majmuneve se si shendrrohen ne qenie njerzore ne formimin gradual vite te tera, apo çdo dhjete vite, apo çdo njeqind vite?!
2.Nese pranojme qe kushtet natyrore dhe paradestinimi natyral e kane evoluar majmunin ne njeri, per shembull-ne, kur nuk do ta pranojme qe keto kushte jane perseritur qe te krijohej femra per ate njeri, per ta vazhduar shumezimin dhe per te mbetur ne barazpeshe me ta.
3.Fuqine e adaptimit qe e gjejne te kafshet, sikurse qe eshte kameloni-per shembull, i cili e nderron ngjyren sipas vendit ku gjendet.Kjo eshte fuqi e fshehte, e cila lind se bashku me krijesat.Disa nga kafshet e kane ne sasi te mesha, e disa krejtesisht pak, gati jane joekzistuese.Kjo fuqi eshte te te gjitha krijesat e kufizuara dhe nuk i kalon kufijte e vete.Fuqia e adaptimit eshte veti evoluese te cieln e formon rrethi sikurse qe kete e konsiderojne perkrahesit e kesaj teorie, ne te kunderten natyra do t’ua dhuronte kete fuqi edhe gureve, edhe tokes, edhe qenieve te tjera jo te gjalla…
4.Perkrah njeriut edhe bretkosat dallohen me vetit e veta te te jetuarit edhe ne uje edhe mbi toke, sikurse qe zogjte dallohen me aftesine e fluturimit direkt dhe kalimit te shpejt dhe pa kurrfare mjeti.Gjithashtu hunda e qenit e ka shqisen per nuhatje me te ndieshme se sa njeriu.A thua valle, hunda e qenit ka evoluar me teper nga hunda e njeriut? A thua bretkosat dhe zogjte jane me te perparuar ne ndonje aspekt?
Syri i devese, apo i kalit apo i gomarit sheh edhe diten edhe naten, dersa syri i njeriut nuk eshte ne gjendje te shohe ne erresire.A thua atehere se kali apo gomari, apo devja jane me te perparuar se njeriu? Nese do t’i kishim kenaqur nevojat themelore te perparimit, sikurse qe eshte rasti me token, atehere bimet do te ishin shume me larte nga njeriu dhe nga te gjitha kafshet, per ate qe vet vetes ia prodhojne ushqimin, sikur qe ua prodhojne edhe te tjereve dhe ato nuk kane kurrfare nevoje per ushqim tjeter.
Nese madhesine do ta merrenim per baze te perparimit, atehere, deveja. Elefanti dhe kafshet e medha te lashta do te ishin edhe me te perparuara se sa njeriu!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySat Oct 11, 2008 3:32 pm

Harun Yahya

Në ditët tona, teoria e evolucionit mbrohet ende për arsye filozofike dhe ideologjike. Kolonializmi që shpërtheu me teorinë e evolucionit në shekullin XIX, Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik tashmë i përkasin të kaluarës, por filozofia materialiste-darviniste që ishte baza e tyre absolute, mbrohet ende me pasion nga qarqe të caktuara dhe pasojat shkatërruese të kësaj filozofie ende vazhdojnë të ndjehen në të gjithë botën.
Pavarësisht nga fakti se është evolucionist, Kenet J. Hsy ka shkruar kështu për katastrofat, drejt të cilave e ka çuar Darvinizmi njerëzimin:
Ne ishim viktima të një ideologjie shoqërore mizore, e cila kujton se konkurrenca mes individëve, klasave, kombeve dhe racave është gjendja e natyrshme e jetës dhe se është, gjithashtu, e natyrshme që më i forti të shpronësojë më të dobëtin… Unë mendoj se ligji i përzgjedhjes natyrore nuk është shkencë. Eshtë një ideologji, madje shumë e ligë…136
Sigurisht që masa paraprake juridike e fizike duhet të merren, por këto masa paraprake vetëm sa i mbulojnë plagët e hapura nga këto ideologji. Zgjidhja përfundimtare qëndron në një trajtim kulturor dhe shkencor. Me rënien e Darvinizmit, nga pikëpamja kulturore e shkencore, këto filozofi që e gjejnë forcën e burojnë prej tij, gjithashtu, do të zhduken. Kjo do të thotë çlirim i botës nga shtypja.
Për këtë arsye, një përgjegjësi e madhe bie mbi ata që kanë ndërgjegje, besim dhe njohuri për vlerat shpirtërore. Nuk është e drejtë të injorohen apo nënvlerësohen fatkeqësitë që i solli botës Darvinizmi, veçanërisht në shekullin e fundit dhe vuajtjet që përjetuan njerëzit dhe shoqëritë. Kushdo që e kupton sa urgjente është çështja, duhet të bëjë çfarë të mundet për një sulm kulturor për t'i dhënë fund këtij mashtrimi që zgjat qysh prej 150 vjetësh.
E vetmja gjë që mund t'i japë fund këtij mashtrimi në kuptimin e vërtetë të fjalës e që mund t'i japë një përgjigje pyetjes thelbësore që e bren njerëzimin, është jeta sipas moralit të Kuranit. Këtyre fatkeqësive do t'u vijë fundi, kur njerëzit t'i kthehen besimit të vërtetë, kur bukuria, dashuria, ngrohtësia, dhembshuria, drejtësia, devotshmëria, bashkëveprimi dhe toleranca që sjell Kurani në jetën e njerëzve të ndjehen e jetohen plotësisht. Ashtu siç thuhet në një nga vargjet e shenjta: "e vërteta do të vijë" dhe "gënjeshtra do të zhduket":
Thuaj: "Erdhi e vërteta dhe u zhduk gënjeshtra. Gënjeshtra gjithnjë zhduket." (Kuran, Surja El-Isra: 81)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySat Oct 11, 2008 10:53 pm

Kushtrim une vetem te tregova se jane te vertetuara shkencerisht dhe me nuk bisedohet per to, nese ti je i gatshem dhe i afte ta sfidosh shkencen atehere bukur, ne rastin tone ky eshte vetem gjykimi juaj personal.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Oct 12, 2008 5:42 pm

Guximi edhe une te tregova se kjo teori nuk perputhet me realitetin dhe cfare fatkeqesi na ka sjelle.

Me respekt
Kushtrimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 34
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyThu Nov 13, 2008 3:01 pm

Ne qoftese nje bretkose e gjelbert ose insekt, qe ushqehet me gjethe, ka ngjyre te gjelbert, ne qofte se kafshet e shkretetirave kane nje ngjyre te verdhe qe i afrohet ngjyres se reres, ndersa kafshet polare ( siq eshte ariu i bardhe), natyrisht kete ngjyre ato nuk e kane marre me paramendim dhe as jane udhehequr nga ndonje perfytyrim. Perkundrazi, kjo ngjyre shpjegohet vetem me veprimin e forcave fizike dhe te faktoreve kimike. Megjithate eshte e padiskutoheshme se keto kafshe ne saje te nje ngjyre te ketillei jane pershtatur sipas nje qellimi te caktuar ambientit,ku jetojne dhe pikrisht ne menyre te tille, qe si rezulltat i kesaj pershtatje ato u bien shume mepak ne sy armiqeve te tyre. Gjithashtu edhe ato organe me anen e te cilave disa bime kapin dhe han insekte qe qendrojne mbi to, jane pershtatur, bile jane pershtatur sipas nje qellimi te caktuar-per kete veprim.
Nga pershtatje vije trashegimia etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PROFESORESHA
Fillestar/e
Fillestar/e
PROFESORESHA


Female
Numri i postimeve : 53
Age : 52
Vendi : shqiperi
Profesioni/Hobi : profesoreshe / muzika
Registration date : 21/10/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyThu Nov 20, 2008 5:34 pm

shkenca ne teresi por dhe ajo darviniane kane gjetur nje kunderveshtrim nga shkencetare teologe apo dhe kundershtare te teorive te ndryshme shkencore dhe humane , kjo eshte teoria qe per Darvinin eshte kthyer nga nje hipotez ne nje teori , teoria e Darvinit nuk flet per nje transformim qe ndodh ne 100 vjet , por ai argumenton nepermjet fosileve te gjetura ne ishujt galapagos apo gjetke se speciet pesojne ndryshim ne forme apo gjenetik ne shekuj dhe mijra vjet ne varesi te kushteve te mjedisit dhe ushqimit te tyre ( per kete ka shembuj te shumte ) , ndersa per euforine e rracave po te jap nje pergjigje te bazuar : perderisa rracat e ndryshme te njeriut jane inferiore ndaj zhvillimeve te ekonomise shkences , kultures rraca dominante do te dominoje mbi ato , ky eshte zhvillimi qe nuk argumentohet me teologe , por me zhvillim normal .
Teoria e Darvinit hedh drite mbi parimet e evolucionit te botes bimore e shtazore , persa i perket botes humane qe ndodhet njeriu ketu ka nje specifike tjeter , sepse njeriu eshte HOMO SAPIENSIS qe do te thote njeri i arsyeshem i cili vepron jo ne baze te ligjeve te xhungles ( ku me i forti ha me te voglin ) , por ne baze te ligjeve te arsyes qe i formulon ai .
Teologe te ndryshem qe kerkojne ta zbehin kete teori kerkojne vetem nje gje : nje turme njerezish ti hedhin ne lufte kunder njerezve te tjere , pra ide te keqija dhe jo integrimin mdermjet tyre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyMon Nov 24, 2008 12:50 pm

Shumica këtu që mbrojnë evolucionin nuk e din se çka është ai në te vertetë, çka thotë dhe cilat janë hipotezat e saj tekstuale, mirpo po i bën tifozllëk, qoftë nga mos dija, qoftë për arsye te kundërshtimit te fesë apo edhe arsye tjera irracionale, por jo shkencore. Le te diskutojmë për kete "teori" nga baza shkencore, racionale edhe jetësore.

Jeta njerëzore dhe çfarëdo zhvillimi i tij kulturor apo civilizues është sistem kompleks. Asnjë sistem nuk funksionon vetvetiu, mirpo në bazë te disa premisave të dhëna.

Kuptimi ynë ndaj jetës në Tokë është zgjeruar me zgjerimin e njohurive tona ndaj botës dhe kozmosit në përgjithësi, mirpo ky kuptim nuk është i përfunduar. Jeta në tokë nuk varet "më" (nuk është varur asnjëherë) vetëm nga faktor tokësore, por edhe kozmik. Jeta në tokë nuk është e rastësishme, por është një sistem kompleks me te gjitha kushtet e paracaktuara (nga dikush; Kush?). Disa prej këtyre shumë kushteve është p.sh. largësia e tokës ndaj diellit dhe madhësia e saj. Sikur toka të ishte për vetëm disa metra me afër apo me larg diellit, jeta në të do te ishte e pamundur. Pra toka për nga largësia ndaj diellit ka një vend (orbit) perfekte, për t'i plotësuar kushtet për jetë; por jo rastësisht apo vetvetiu.
Po ashtu jeta tokësore varet edhe nga madhësia e përcaktuar (nga Përcaktuesi) e tokës. Sikur toka te ishte me e vogël apo me e madhe se sa është, jeta në të do te ishte e pamundur. Po te ishte me e vogel, për rrjedhoj do te kishte një forcë tërheqëse shumë me të vogël, me çrast do te ishte e pamundur formimi i atmosferës rreth saj.

Shkenca e mirëfillt, po e zbulon dhe e qet në dritë mrekullinë jetësore dhe kozmike. Ajo po i shton argumentet se jeta, toka dhe gjithë kozmosi kanë një Përcaktues dhe qe asgjë nuk ndodh rastësisht dhe vetvetiu!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyMon Nov 24, 2008 6:49 pm

Xhavo megjithate te uroj mireseardhje...

Fillimisht shkrimi yt nuk eshte lidhur as edhe nje grime me teorine e Evolucionit, te kuptoj sepse eshte e pamundur (absolutisht) te gjinden fakte kunder Evolucionit.

Cito :
Sikur toka të ishte për vetëm disa metra me afër apo me larg diellit, jeta në të do te ishte e pamundur. Pra toka për nga largësia ndaj diellit ka një vend (orbit) perfekte, për t'i plotësuar kushtet për jetë; por jo rastësisht apo vetvetiu.

Xhavo ketu e vertetoj se ju keni kuptim teper te ngushte per jeten, ju keni percaktuar kushtet mbi te cilat domosdoshmerisht lind jeta. Eshte Gabim!
Domethene simbas jushe jeta mund te lind vetem ne kushtet absolute te tokes.
Kete e hedhe poshte menjehere...
Mos shko me larg se vet ne toke, ka shume e shume gjallesa (siq keni njohuri edhe ju) qe jetojne ne temperatura shume te larta, e temperatura nen zero.

Prandaj ti ke pasur te drejte te thuash se:

Nese tash Toka levize per disa Km afer diellit atehere jeta do te zhdukej, sepse edhe sipas vete evolucionit "Do te ishte koha shume e shkruter qe gjallesa te persoi mutacion e te pershtatet me kushtet e reja te krijuar".
Nese do te kishim pas mundesi qe token per cdo vite ta afrojme afer dielli per 1/1000 milimeter, atehere ne kohen kur toka do te ishte pothuajse ngjite me diellin ende jeta do te zhvillohej (sepse trupi do te pesoj ndryshime ne pershtatshmeri me kushtet e reja-mutacioni). Me siguri qe ka shume prej neshe qe i habite ky fakt, por mbiemri i tij eshte "fakt".

Kurse ju:

Keni percaktuar disa kushte mbi te cilat zhvillohet jeta. Nuk guxon ta besh kete.
Ne kemi evoluar ne perputhje me keto kushte, por nuk do te thot se keto kushte jane te domosdoshme per jete, sepse ka me miliona e miliarda apo edhe pafundesisht forma evoluimi. Prandaj kjo eshte shkencerisht e ngushte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyThu Dec 18, 2008 6:09 pm

Harun Jahja - artisti (jo shkencëtari)

Duke qenë që kam shkruar për kreacionizmin amerikan në të kaluarën, mora një letër elektronike disa muaj më parë me ftesë për të intervistuar Harun Jahjen në Stamboll. Harun Jahja është nofkë e Adnan Oktarit, kreut të një komuniteti fetar të mirëfinancuar e me qendër në Stamboll. Pas shumë vitesh refuzimi për të dhënë intervista, më në fund ai ka filluar t'i mirëpresë gazetarët, mes të cilëve gazetarë nga BBC, Le Monde, Der Spiegel. Në mesin e tetorit dhe unë iu dhashë kësaj udhe.

"Adnan drejtësia" dhe "të këqiat e Darvinit"
Për shumë shkencëtarë librat e Adnan Oktarit janë tallje. Libri i tij me gjatësi 40 cm e 850 faqe, titulluar "Atlasi i Krijimit", që filloi të shfaqej në kutitë postare të shkencëtarëve anembanë Evropës dhe SHBA-së para dy viteve, ka për qellim "të zhveshë nga vërtetësia teorinë e evolucionit të Darvinit". I punuar me ngjyra shndritëse, dhe fotomontime sensacionale si dhe surete shpjeguese nga Kurani, ai paraqet qindra lloje fosilesh, të pikturuara përkrah florës dhe faunës së sotme - si prova se të gjithë speciet "janë krijuar miliona vjet më parë ndarazi prej njëra tjetrës dhe nga dora e Zotit dhe, qysh atëherë nuk iu kanë nënshtruar asnjë ndryshimi". Atlasi vazhdon më tutje duke fajësuar "teoritë darviniste" për një grumbull tjetër të këqijash botërore përfshi fashizmin, terrorizim, madje edhe tragjedinë e Kolumbajnit në SHBA (the Columbine shooting).
Pretendimet që përmban Atlasi në lidhje me gjenetikën, zoologjinë dhe paleontologjinë janë përplot me gabime. Si shumë kreacionistë, Harun Jahja keqinterpreton mungesën e të dhënave të sakta për kohë mbi evolucionin e specieve të caktuara si provë që e gjithë teoria është e çrregullt. Ai në mënyrë të pamatur ekzagjeron vjetërsinë e kafshëve bashkëkohore, duke etiketuar kafkën e një leopardi borak si 80 milion vjeçare, ndërsa mbetjet më të vjetra të njohura për shkencëtarët janë shumë më të reja. Një blogshkrues madje në lidhje me fotot ka vënë re se disa nga krijesat e vëna në Atlas paraqesin shtazë të përdorura për peshkim, sepse grepat në to janë ende të dukshme.
Harun Jahja për më tej ka arritur të bëjë shtetin turk të ndalojë faqen e internetit të Riçard Doukinsit (richarddawkins.net) përkrah shumë faqeve të tjera që kanë publikuar këtë fakt.
Për intervistën u thirra nga një njeri i quajtur Emre Çalikoglu, i cili merret me shpërndarjen ndërkombëtare të botimeve të Harun Jahjes. Ai është pjesë e rrethit të ngushtë prej 350 personash të Adnan Oktarit, ku shumë prej tyre përbëjnë një elitë pasanike të Turqisë, të cilët i drejtohen njëri-tjetrit me tituj si "shok" apo "vëlla". Kur arriti në hotel për të më marrë, ky njeri kishte pamjën e çfarëdoqoftit përpos një njeriu të thjeshtë - e fetar. Me veturën e tij luksoze u nisëm përmes qytetit dhe përtej urës që lidh ngushticën e Bosforit me tokën aziatike të Stambollit. Caku ynë ishte ishte një shtëpi elegante, pronë e Adnan Oktarit, njërit nga "shokët".
Kur arritëm, dritat dhe kamerat veçmë ishin rregulluar për të bërë intervesitën për faqet e internetit të Harun Jahjes. Më kërkuan që të hiqja këpucët në prag të shtëpisë. Oktari megjithatë, i cili arriti disa minuta pas nesh, ishte i vetmi që kishte këpucë të mbathura brenda në dhomë, që vlen për të theksuar se ishin mjaft ekstravagante. Prania e tij ishte shumë mbresëlënëse, megjithatë ai nuk qëndroi as para as pas intervistës për ndonjë bisedë të shkurtër.
Librat e Harun Jahjes janë po aq të (i)lustruara sa edhe ai. Ato shpesh herë janë të shtypura me ngjyra në letër të lëmuar, përplot me fotografi dhe grafikë. Në një nga librat e tij që dënojnë dhunën, "Vetëm dashuria mund të mposhtë terrorizmin", ka zbukurime me margjinë ornamentale ngjyrë ari që përkufizon çdo faqe. Teksti përcillet me fotomontime, përfshirë këtu njërën që paraqet fëmijë duke luajtur në kopësht të gjelbëruar mes të tempujve romakë dhe një tjetër ku disa delfinë kërcejnë prej një pellgu në dyshemenë e një pallati në stil barok.
Oktari mbikëqyr të gjithë produktet e Harun Jahjes, i ndihmuar nga 20 deri 30 persona të tjerë. Sipas Çalikoglut, është Oktari ai që insiston në paraqitjen ekstravagante dhe të shtrenjtë të librave të tij. "Në fillim ne nuk ishim në gjendje të kuptonim nevojën e kësaj," më tha Çalikoglu, por ata u bindën kur panë numrin e shitjeve.
"Global Publishing", e cila prodhon dhe shpërndan produktet e Harun Jahjes, thotë se nxjerr 18 milion libra për vit, shumë dokumentarë dhe filma bazuar në to si dhe mirëmban faqet përkatëse të internetit. Sipas Hakan Korkmazit, drejtuesit të shitjeve të "Global Producing"-ut në Turqi, mbi një milion libra të Harun Jahjes janë shitur në Turqi këto katër vitet e fundit. Dhe zyra e Korkmazit numëron një staf prej 30 punonjësish.
Në libraritë islamike nga Stambolli deri në Çikago, kam parë radhë të tëra mbushur me libra të Harun Jahjes. Sipas librashitësve, librat e tij janë "shumë të famshme" dhe nuk është aspak çudi. Librat e Harun Jahjes janë relativisht të lira, mbase dhe shiten me çmim më të ulët sesa ai i prodhimit, dhe kopertinat e ngjyrosura bëjnë që ato të bien menjëherë në sy. Në një shitore në Turqi, një djalosh që sapo kishte blerë libra të Harun Jahjes më tha se ai nuk kishte lexuar asnjërin prej tyre, por kishte ndërmend t'i shiste më vonë me çmim më të lartë.
Edhe pse Oktari rapsodizon me faqe të tëra për ndërlikueshmërinë shkencore mbi strukturën e atomit apo të syrit, ai nuk është shkencëtar. Ai ka studiuar për arte në universitetin "Mimar Sinan" të Stambolit në fundvitet '70. Sipas Çalikoglut, Oktari i bazon shkrimet e tij për evolucionin në një grumbull shkrimesh dhe copa fletësh që ka filluar t'i grumbullojë kur ishte student.
"Qëllimi kryesor i shkencës në vetvete është që t'i ndihë artit," më tha Oktari. Ajo është "një vegël të cilën ne e shfrytëzojmë për ta bërë botën tonë më të bukur." Ky kombinim i devotshmërisë së paskajshme dhe shkencës sipërfaqësore kanë kontribuar në zhvillimin e një literature religjioze me fillesë qysh nga Bedijzaman Said Nursi në fillim të shekullit të XX. Si për Nursin ashtu edhe për Oktarin, shkenca mund të përdoret si furçë për të vizatuar dhe qartësuar "orkestrimin hyjnor" kudo në natyrë. Dhe darvizmi "dështon në paraqitjen e botës si një vepër artisti krijuar nga Artisti".
Për të gjykuar "Atlasin" e Oktarit nga këndvështrimi shkencor është e pakuptimtë. Fuqia e tij qëndron në masën e lexuesve të cilëve iu jepet për konsum e të cilët kanë mungesë të njohurive shkencore. Oktari flet nga një vend i cili është pre e çrregullimeve politike dhe nga një botë islamike që lufton për të rifituar besimin dhe kulturën e vet. Ai gjithashtu i drejtohet një publiku më të gjerë, i cili" bombardohet me arritjet dhe zbulimet teknologjike dhe cikle të pafundme të dhunës". Librat e tij, që kombinojnë pamjet e bukura me një sulm ndaj të të ashtuquajturit "burim të të gjitha të këqijave", ofrojnë një shikim të shpejtë të botës së shpëtuar. Rrëzimi i evolucionit ofron një fund "për të gjitha të këqijat".
"Brenda dhjetë viteve, Jezu Krishti mund të kthehet në Tokë," më thotë Oktari. Deri atëherë, vazhdoi ai, "të gjitha këto ideologjitë dhe mënyrat e pakuptimta të menduarit për kreacionizmin do të çrrënjosen."
Qëkur "Atlasi i Krijimit" filloi të shitej, Oktari thotë se një turmë e madhe njerëzish kanë hequr dorë nga ideologjitë evolucioniste dhe kanë përqafuar mesazhin e tij. "Darvinizmi është asgjësuar dhe shkatërruar anembanë botës," kanë deklaruar në një konferencë shtypi përfaqësuesit e Harun Jahjes.
Menjëherë pasi që ky artikull të jetë publikuar, ka të ngjarë që do të merret si referencë në harunyahyaimpact.com, një faqe interneti e "Global Publishing"-ut që ndjek çdo përmendje të Jahjes në shtypin ndërkombëtar, duke nxjerrë rëndom citimet jashtë konteksti.
Vetëm fakti që dhe unë po shkruaj për Oktarin, në thelb do të përdoret për të riforcuar imazhin e tij. Çdo kritikë e shkruar këtu do të shqyrtohet prej tyre si "një tentativë tjetër e dështuar e darvinistëve për të rrëzuar provat dhe faktet shkencore" të rritura në gjirin e Harun Jahjes

Shkruan: Nejthën Shnejder

Ja kush eshte Harun Jahja, askush tjeter vec se nje keqinterpretues i fakteve te evolucionit.

Respekt
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 7:04 pm

Tungjatjeta.

Pak i vonshem inkuadrimi ime ne kete teme, por dua te shprehem se nuk e konsideroj Harun Jahjan si shkencetar, por si nje mjeshter i cili e perdor fejen per perfitime personale, dhe si nje shtremberues i fakteve, keqinterpretues
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 7:10 pm

nuk mendoj aspak qe njeriu eshte etapa e fundit e evolucionit,eshte absurde,
evolucioni nuk ka fund,eshte gjithmone ne zhvillim e siper
bota ka fund,dielli ka fund,jeta ka fund por evolucioni jo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 10:07 pm

Tungjatjeta
Aldo

A mendoni se evolucioni si nje proces ka nje fillim?confused
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 10:09 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta
Aldo

A mendoni se evolucioni si nje proces ka nje fillim?confused

mirmrema socrat
po,mendoj se ka nje fillim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 10:33 pm

Tungjatjeta shpresoj se keni kaluar nje dite te mbar sot.

Atehere logjika thote se cdo gje qe ka nje fillim duhet te ket nje fund.

Pse nuk e besoni se evolucioni si proces mund te ndalet dikur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 10:38 pm

tungjatjeta

as un nuk e besoj qe njeriu te jet tapa e fundit e evoluzionit ne jemi perdit ne zhvillim pavarsisht se nuk e vujm re si nje person qe e shohim perdit icili esht duke u shendoshur ne ate nuk e vuajm re vetem nese marrim nje foto te hershme qe te dallojm diferencen ndryshe ndoll nese nuk e sheh per dit por e len te dobet e kur kthehesh e gjen te shendosht e dalloni direkt ndryshimin nje shemull tjeter ne nese vim prej majmunit jemi evoluar pak ka pak me faza te cilat i kemi qujtur shkalla evolutive jo qe nje dit prej ditesh nje majmund lindi njeriun e par tak tuk, por nuk jam dakord se esht e perhershme se asgje nuk esht e perhershme evoluzioni yn do marojn ne ate koh qe ne do behemi histori si ndolli njeriut te andertalit i cili u evulu deri sa u zhdukt pra as nje gje nuk esht e perhershme si mas mendimit tim, dhe librat fetar flasin per fundin e qenjes njerzore pra nuk ka kundershtime per ket
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptySun Mar 01, 2009 10:53 pm

http://www.bashkimikombetar.com/shkencat-sociale-dhe-filozofia-f13/shenziatet-parashikojn-fundn-e-botes-per-vitin-2012-t2438.htm?highlight=shencjatet+parashikjn+fundin+e+botes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyMon Mar 02, 2009 12:06 am

evolucioni nuk ka fund ,vete fjala evolucion thot qe zhvillohet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyMon Mar 02, 2009 12:56 pm

pershendetje

po por nese e lexuat qfar shkrujta un thash se ne te vertet evoluzjoni nuk ka fund por cdo gje si ka ne fillim ka dhe nje marim pra evoluzioni do mbaroj me fundin ton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyTue Aug 04, 2009 11:49 am

teoria e darvinit me gjithe mangesite e saj ,eshte me e perafrta per origjinen dhe jeten ne toke .nese mendojme per evoulicionin,atehere duhet te kthehemi ne te kaluaren e larget.kune kete planet jane zhvilluer ngjarjet,dhe perreth saj.evoulicioni eshte zhvilluar ne disa etapa dhe eshte rezultat ilevizjes se tokes me afer diellit.toka ka qene e larguar nga dielli ,dhe per kete arsye ne toke ka mbizoteruar akulli.do te thote qe e gjithe toka ka qene e mbuluar me akull dhe nuk kane ekzistuar kontinentet esotme as si teresi apo te ndara .me afrimin te dielli ka filluar shkrirja e akullit dhe me kete shkrirje ka ndodhur nje proces i rendesishem.ka filluar thithja e ujit nga toka ne mbrendesi te saj duke formuar detera dhe liqene nentokesore .me kete rastpjeset me te larta te tokes kane dale ne siperfaqe te ndara nga njera tjetra.me presionin e madht te ujit ne brendesi te tokes ,kane shperthyer vullkanet dhe llava edalur nga toka ka formuar bjeshket e sotme ne tere token .kjo duhet te jete etapa e pare .pastaj ka filluar etapa e evoulicionit. vazhdon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyTue Aug 04, 2009 3:23 pm

gjate evolucionit gjerat ndryshojn vetvetiu pa u marr vesh
Tek ne shqiptaret nuk ka sa revolucion as evulim,gjerat mbesin ne vend duke numrue perhere nga xerroja ne xerro
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 EmptyTue Aug 04, 2009 3:26 pm

çdo gjallese ndryshon gjate jetes se tyre e ne mesin e shqiptareve gjeni ka mbetur shurdher dhe nuk ndryshon as me dhune as nga vete natyra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Teoria e evolucionit''   ''Teoria e evolucionit'' - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
''Teoria e evolucionit''
Mbrapsht në krye 
Faqja 6 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» teoria e evolucionit
» Teoria e Letërsisë
» FIZIKA KUANTIKE, TEORIA E KUANTEVE, DHE GRAVITETI KUANITIK
» "Teoria speciale e Relativitetit"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: