Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyWed Jan 05, 2011 2:11 pm

shpijuni i sherbimeve sekrete maqedonase vete Adili (psikopati) qe te gjithe i ofendon e i shane po mundohet te shes gogla per dushke.
Ky eshte vete shpijun i maqedonasve .
Ku edhe Sulejman Abazi u largua nga ky psikopat..
Ska as 20 anetare e mundohet qe 10 vjet me rrena te jetoje me parat e vjedhura .
A asgje ska bere per te miren e popullit .
vetem rren ,vjedh e shane gjithkendin..
ky person e ka vendin ne psikiatri ja ne Burg......
Mos na qit shkrime te flliqesirave o xhem pash at zot....
Se tuj i ngrit kriminelet humbem kombin e lirin..
Keta kane vendin ne burg .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyWed Jan 05, 2011 4:08 pm

mos ndegjoni shkrime te krimineleve qe sbejne asgje
per veq komunikatave boshe.
Ku ishin keta fare trimate here fbksh here fdbk gjate luftes
qfare trima te internetit
mu kan trima kishin luftue kunder maqedonasve serbeve
mos u mirrni me lloj lloj kriminela qe kurre skan pas emer as skan me pas
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 06, 2011 8:14 pm

MASHTRIMET DHE TRADHTIT QE PO JU BEN SHQIPTARVE NE TROJET E OKUPUARA


kjo tradhti asht kuptuar nga bashksija nderkombtare, edhe nga udhehqsit ton te mbrendshum, te kosoves qysh nga fillimi i vitit 2000, edhe si po shihet sod, te gjitha kto komente, kto marri, kto tradhti, jan bo me shekuj ne trojet e kosoves, edhe me popullin e kosoves dhe ne te gjitha trevat tona, tue i masakrue tue i kall tue i dhunue, tue i debue, nga trojet etnike shiptare, me shekuj edhe na i kan ekupue mija kilometra katror, me miljona vllazer edhe motra shiptar, si serbija, maqedonija, greqija, mali i zi, tue i masakrue, edhe per se gjalli ne dhe tue i shti, edhe tue i debue neper bot, edhe neper turqi, si ne kosov si ne shipri, prej tradhtarve gjak pirsave faqezi, edhe per dit gjak pirsat me kliken e tyre po bojn ne kosov zi, e ma zi, na lan pa himen, pa flamur, pa ushtri, pa kufi, pa siguri, pa ekonomi, se nuk kemi qeveri, se ton jan bo korupsjonista-, hajna, edhe faqezi, po populli budall, se qe besa as ni vot nuk jau kisha dhan, as ne votime kurr nuk kisha me dal, edhe si po veprojn qetniket ne mitrovic, edhe populli shiptar duhet me u ngrit, me u que ne kamb, edhe trojet ku jan shiptar, me i bashkue sa ma par e jo me shikue si gomar, etj,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Politikani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 59
Vendi : Gjilan
Registration date : 26/11/2010

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 06, 2011 9:34 pm

Shume me ven e keni pershkruar i dashur !
Kjo eshte e vrteta ,e everteta eshte nje e vertet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptySat Jan 08, 2011 1:20 am

Dy postime fshihen nuk kan te bejm me temen ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyMon Jan 17, 2011 5:47 am

Adili: Gati dosjet për Gruevskin e Crvenkovskin
Transmetuar me 16 Janar, 2011 , Ora 17:06


Gafur Adili
Shkup, 16 Janar 2011 NOA – Dosje të kryeministrit Nikolla Gruevski dhe kryetarit të Lidhjes Social Demokrate (LSDM) do të publikojë së shpejti Fronti Demokratik për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FDBK), raporton zëdhënësja e tij Vera Dushi.
Kryetari i FDBK-së, Gafur Adili thotë për “Lajm” se së shpejti do të publikojnë dosje që tregojnë se Gruevski dhe Cërvenkovski kanë bashkëpunuar dhe shërbimet sekrete të ish Jugosllavisë. “Së shpejti opinioni do të njihet me dosjet e Cërvenkovskit dhe disa pjesëtarëve të tjerë të LSDM-së si dhe me dosjen e Nikolla Gruevskit”, thotë Adili.
Ai sqaron se dosjet i kanë blerë nga njerëzit e Millosheviqit. “Qëllimi ynë nuk ka qenë blerja e dosjeve të bashkëpunëtorëve të UDB-së, por rastësisht hasëm në to. Në përpjekjet tona për të blerë hartat me varreza të të zhdukurve kosovarë ramë në gjurmë të këtyre dosjeve”, sqaron kryetari i FDBK-së.
Adili, i cili momentalisht ndodhet në Tiranë nuk do të paraqitet si dëshmitarë i Hisen Musliut, i cili akuzohet për falsifikim të dosjeve të funksionarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI).
“Nuk vij dot në Maqedoni, sepse jam i përndjekur nga Maqedonia”, tha Adili për “Lajm”, duke shtuar se nëse avokatit të Musliut i duhen ato dosje, ai mund t’i gjejë të filmuara ato tek Televizioni Alb. Adili thotë se as dosjet si dëshmi nuk do t’ia dorëzojnë avokatit të Musliut, por planifikojnë që ato ti dorëzojnë tek Këshilli i Evropës.
Të mërkurën si dëshmitar në Gjykatën themelore Shkupi 1 për rastin ‘falsifikatori’ i dosjeve, duhej të paraqitej kryetari i partisë Lidhja Shqiptare, Valon Bela, por as ky i fundit nuk pranoi të dëshmonte.
Gjyqi vendosi që dëshmitari Bela të sillet në gjykatë në mënyrë të detyrueshme në seancën e ardhshme gjyqësore. Bela thotë se sërish nuk do të flasë, por do të shfrytëzojë të drejtën Kushtetuese për të heshtur.
“S’ka logjikë që të dëshmoj, pasi qëllimi im ka qenë politik, ndërsa gjykata ka qëllime të tjera”, thotë Bela duke shtuar se mund t’ia ofrojë si dëshmi avokatit dosjet e noterizuara, por jo dhe origjinalet.
Avokati i Musliut, Stefan Pavllevski, kërkoi që Bela dhe Adili të paraqiteshin si dëshmitarë në mbrojtje të klientit të tij. Seanca e ardhshme gjyqësore për Hisen Musliun është caktuar për ditën e martë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 20, 2011 3:55 pm

Leje bre xhem se na lodhe me bashkpunetore te sllaveve,edhe ky seshte me i mire se keta .Berllog sllav..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 20, 2011 3:55 pm

01:00/20.01.11 - Ahmeti: Une kam luftuar edhe per maqedonasit


Politikani shqiptar Ali Ahmeti ka deklaruar se edhe kur ka qenë në krye të UCK-së, ashtu edhe tani në krye të BDI-së, mbetet kundër ndarjes së Maqedonisë.

“Si atëherë, edhe sot nuk pendohem kurrë për këtë vendim serioz të shtabit të përgjithshëm të UCK-së, që s’ka ndarje të Maqedonisë”, ka pohuar Ahmeti.

Ai ka theksuar se gjatë luftës, UCK nuk ka luftuar vetëm për shqiptarët, por për të gjithë popullin maqedonas.

Kreu i BDI-së ka deklaruar gjithashtu se kjo parti do ta ndihmojë Maqedoninë për t’u integruar sa më shpejt në NATO dhe BE.

“Ne punojmë që ky vend të integrohet në BE dhe NATO, sepse NATO në momentin historik për shqiptarët ndërpreu genocidin dhe kaloi në anën e së drejtës”, ka shtuar Ahmeti. |||Lajme.Net|||
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 20, 2011 3:58 pm

Kuur spana pa qe Uck te lufton edhe per maqedon.
Ku jan shoqatat e luftes qe nuk reagojne nga kjo tradhti antishqiptare.
keta n jerez qe deklarojne keshtu jane te cmendur nuk jan normal...
per kete qe nuk pranoje ndarjen ,tradhtoje UCK humben shqiptaret .
#tashe maqedoni po ja lun ***** e ky ne pushtet si zoteri..
Dhe mburret se paska luftue edhe per maqedon .
Mund te jete e vertet se shume tradhtare kane bere kete.
Ata te miret u vrane pas shpine ...zoti ju marrofte e ju kallte..ja humbt faren.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 20, 2011 5:48 pm

Keshtu eshte betu dikur ky "zoteria "

Cito :
"Si pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare , betohem se do të luftoj për çlirimin e tokave të pushtuara të Shqipërisë dhe bashkimin e tyre, do të jem përherë besnik, luftëtar i denjë i lirisë, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshëm që në çdo kohë, pa kursyer as jetën, të luftoj për t'i mbrojtur interesat e shenjta të Atdheut. Nëse shkel këtë betim, le të ndëshkohem me ligjet më të ashpra të luftës dhe nëse tradhtoj, qoftë i humbur gjaku im. Betohem!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 20, 2011 7:58 pm

un mendoj se ne shqiptaret kemi shum pak nevoj te deklarohemi pro ndarjes se Maqedonis ,edhe pse arsyet i kem shum te mdha, ne´t deklarohen te tjeret ma leht e kemi.
Qe mos te na e veshin se shif, vetum shqiptaret po i fry+jn zjarrit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agronbytyqi
Fillestar/e
Fillestar/e
agronbytyqi

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 39
Vendi : Prizren
Registration date : 22/11/2010

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyFri Jan 21, 2011 12:33 am

Reagim ndaj vendimit të Kuvendit Komunal të Prizrenit për heqjen e logos

Në mbledhjen e FBKSH-së, rajoni i Prizrenit e mbajtur më 17 janar 2011 u mor vendimi për reagimin e ashpër ndaj vendimit të Kuvendit Komunal të Prizrenit, konkretisht kryetarit Ramadan Muja dhe gjykatës kushtetuese për heqjen e logos së Shtëpisë së Lidhjes së Prizrenit, vendim i cili është i papranueshëm për FBKSH-në dhe është në kundërshtim me vullnetin e popullit shqiptarë. I bëjmë me dije të dy institucioneve se nuk do të rrimë gojë-hapur dhe indiferent ndaj këtij vendimi. Dhe për krah reagimit të FBKSH-së qendrore duhet ta dini se për çdo revoltë masive popullore e cila mund të rezultojë si reagim ndaj këtij vendimi, do të jeni Ju z. kryetar i KK të Prizrenit dhe z. Kryetar i Gjykatës kushtetuese shkaktar numër një dhe sigurisht do ti bartni pasojat.
“Z. kryetar duhet të kesh kujdes sepse juve ju ka zgjedhur populli e jo gjykata kushtetuese, dhe kështu duhet të përfaqësoni interesat e popullit që ju ka zgjedhur.”
Qëndrojmë prapa reagimit të FBKSH-së qendrore, ku kërkohet dorëheqja e kryetarit Muja i cili ka dëmtuar interesin kombëtar shqiptar duke mos e kundërshtuar vendimin e gjykatës kushtetuese dhe se siç dihet logoja e shtëpisë së Lidhjes së Prizrenit me asgjë dhe me asnjë ligj nuk ndalohet të përdoret, prandaj edhe gjykata kushtetuese nuk e ka interpretuar ligjin si duhet.

FBKSH, kryesia e rajonit të Prizrenit
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Fbksh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyFri Jan 21, 2011 4:29 pm

Me komunikata e me llafe qe 100 vjet jetojme.
Ku jeni morfe trima qe nuk qohi e ta vnoni perseri llogon.
Ku ka ne bote ,nje popull qe ju hiqet identiteti ,kombi kultura historia e qka jo...
e ju ,,trimat " e internetit me shume mirri me njeri tjetrin e nuk mirrni masa kunder ketyre tradhtareve te kombit.Tradhtari eshte tradhtare ai ska brina.
As Ahmet Zogu ,as Hesat Pasha as RRahman MOrina etj nuk kan pas brina.
neve shqiptareve na u hjek historia ,kombi e qka ka...
ku ishit ,ku jeni more....;;azgana"..
O kuku per neve qe na knaqen neper internet tuj u qerrav ,do pseudo patriota.
Si ne shqiperi si ne kosove si ne Presheve si ne maqedoni si ne mal te zi...
Ska patriotizem ne internet ,po ne teren luhet loja...
Edhe kete reagim e keni plasue gabim,duhet te jete te lajmet nga Kosova..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptySat Jan 22, 2011 12:42 am

Eh mor Xhiti patriota me baterija sod po ka sa te dush duke u mshef neper podrume internet kafe se spo guxojn as prej shpijave me shkru nga friga e kshtu po mendojn se nuk e gjesh kush sa do ti majn betrijat do i japin por kur i leshojn ato qka bajhn .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptySat Jan 22, 2011 1:26 pm

valla ,na knaqen me komunikata neper interenet ..
E donojme e denojme kete e denojme kete ,si ne kohen e komunizmit
sepse shumica jane me rraje komunizmi..
Interesante qe nuk u hiq ky ves e denojme e denojme ,a ke pa per qdo dite si shoqata si levizje e perdorin kete fjale e denojme ...a pune asgje konkrete.
U shkaterru kombi ,u hiq historia u coptue kosova po coptohet shqiperia
pa flamur kombetare pa komb pa histori,tashe lexova se po dojne edhe gjuhen me naj nderrue me ba kosovarqe..
Kushe nuk vepron konkretishte me vepra -po e denojme ,e denojme....
Naj la Tita ves edhe RRahman Morina .
O vella po shumica te Rrahman morines jane..
Shoqta levizje Parti kan formue djemt dhe bijat e tyre,se ata kan pare...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Jan 27, 2011 1:15 am

ERMIRA MEHMETI VOTOI "E PËRMBAJTUR" PËR RAPORTIN E DIK MARTIT

Vota e përmbajtur e deputetes të BDI-së Ermira Mehmeti për raportin tendencioz dhe antishqiptar të Dik Martit edhe njëherë nxori në shesh manipulimet që në kotinuitet i bën BDI-ja.

Ishim dëshmitarë të veprimeve teatrale të Ermira Mehmetit e cila rregullisht deklaronte se është në konsultime me Tiranën dhe Prishtinën për të koordinuar angazhimin kundër raportit të Dik Martit, mirëpo turpi i saj dhe BDI-së nuk zgjati shumë pasi që e vërteta doli në shesh.

E nderuara zonja Mehmeti dhe ju të BDI-së, a nuk shkuat të parët të nënshruanin peticion kundër raportit të Dik Martit dhe pastaj me votën tuaj nuk e respektuat as atë peticion që e nënshkruan mbi 250 mijë shqiptarë ndër të cilët jeni pikërisht edhe ju funksionarët e BDI-së?

Zonja Ermira Mehmeti, ju shkruajtët edhe kolumna duke i nënvizuar arsyet pse do votoni kundër raportit të Dik Martit dhe një gjë të tillë nuk e bëtë.

Nga e gjithë kjo situatë, pyesim deputeten Ermira Mehmeti se me urdhërin e kujt votoi i përmbajtur? A e ka marë urdhërin nga BDI-ja apo nga VMRO-DPMNE-ja, deputetët e të cilës dje u solidarizuan me deputetët serb?

Me këtë dyfytyrësi që keni bërë dje, dëshmuat se të gjitha paraqitjet publike i bëni për ti manipuluar qytetarët shqiptarë, ndërsa në fund vendimet i sillni ashtu siç jua pregatisin qarqet anti-shqiptare.
Me votën tuaj ju keni votuar kundër vetvetes. Me këtë votë dëshmuat se në kontinuitet jeni duke vepruar kundër interesave të shqiptarëve prandaj tani është momenti që një ditë e më parë BDI-ja të japë llogari përpara qytetarëve dhe të ballafaqohet me shqiptarët për të gjitha këto veprime anti-shqiptare.

Shkup, 26 janar 2011
http://www.demokraciaere.org/Content.asp?ID=617&lang=al
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/46645.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptySun Feb 13, 2011 5:01 pm

Situatë e tensionuar dhe incidente në Kalanë e Shkupit

Disa persona janë lënduar mes të cilëve një rënd në protestën e sotme të shqiptarëve dhe maqedonaseve pro dhe kundër ndërtimit të kishës në Kalanë e Shkupit.

Sipas informatave nga terreni, rreth 200 protestues maqedonas nga orët e para të paradites ishin futur në brendinë e Kalasë në afërsi të kishës që po ndërtohet, ndërsa protestuesit shqiptarë të udhëhequr nga Lëvizja “ZGJOHU!” nuk u lejuan nga forcat e shumta të policisë për të hyrë në brendinë e Kalasë.

Protestuesit shqiptarë janë sulmuar nga forcat polcore dhe më pas edhe nga protestuesit maqedonas. Në turmën e protestuesve është goditur nga policia edhe kreu i Lëvizjes “ZGJOHU!”, Artan Grubi, i cili ka tentuar që të qetësojë radhët e para të protestuesve.

Si pasoje e përleshjeve, një protestues maqedonas i thirrur me thikë është në gjendje të rëndë shëndetësore. Përleshja mes protestueseve ka ardhur pas provokimeve të protestueseve maqedonas, të cilët kanë filluar të gjuanin me gurë, ndërsa pas ndërhyrjes së policisë maqedonase, situata është qetësuar.

Ende nuk ka njoftim zyrtar për të lënduarit.

Në vendin e ngjarjes ka dalë edhe zëvendësministri i brendshëm, Xhevat Buçi si dhe deputetë të BDI-së, kryetari i BDK-së, Hysni Shaqiri, të cilët ia kanë arritur që të ulin tensionet.

Aktivistët e Lëvizjes “ZGJOHU!” janë futur në brendi të Kalasë dhe kanë vendosur pankarta në mbrojtje të Kalasë. Eskalimi i situatës ka nisur pas vendimit të Ministrisë së kulturës për të ndërtuar një kishë muze mbi Kalanë e Shkupit, e cila siç u tha po bëhet në themelet e një kishe të rrënuar nga shekulli 13.

Ndërsa kryeministri Nikola Greuvski lidhur me rastin në Kala të Shkupit, ka kërcënuar dje subjektet politike shqiptare - BDI-në dhe DR-në. Gruevski ka thënë se si kryeministër nuk do të lejojë që dikush për qëllim të përfitimeve të pikëve politike të krijojë tensione mes njerëzve dhe të rrënojë objekte, të cilat, sipas tij, janë trashëgimi kulturore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptySun Feb 13, 2011 10:31 pmhttp://alsat-m.tv/lajme/vendi/50019.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyMon Feb 14, 2011 1:01 am

Eshte prit nje gje till.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyWed Feb 16, 2011 10:22 pm

Maqedonasit paralajmërojnë djegien e Kur’anit Pasi që të diellën në disa aspekte dështoi plani i tyre për ta mbrojtur Kalanë, fyerjet që u bënë në internet për fenë dhe kombin e shqiptarëve nuk morën fund.

Burime të sakta për Teuhid.NET paralajmërojnë se të shtunën në Kala të Shkupit, do të djegin Kur’anin si hakmarje për të diellën e kaluar. Pastaj shtojnë se kanë ftuar edhe grupin “grobari” nga sërbia për tu bashkangjitur në këto protesta të së shtunës.

A është kjo vetëm një kërcënim apo do të shëndrohet në realitet, gjithçka do të tregohet të shtunën. Thërrasim përgjegjësit e muslimanëve që t’i marin hapat e duhur para se të ndodh kjo, pasi që pastaj, e gjithë situata del nga kontrolla, qoftë edhe nga muslimani më i dobët
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyWed Feb 16, 2011 10:26 pm

ishalla nuk lejojn nje gje till shqiptaret e kosovese lindore, mos te behen sikur te kosoves le lejun katedralen tju ze frymen prishtines.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyThu Feb 17, 2011 11:52 pm

Lere propaganden fetare, ky forum nuk eshte forum fetar, edhe nje ate kala Ilire nuk po e mbroin myslimanet por shqipetaret, mos i ngatrro gjerat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyFri Feb 18, 2011 12:44 am

[quote] Lere propaganden fetare, ky forum nuk eshte forum fetar, edhe nje ate kala Ilire nuk po e mbroin myslimanet por shqipetaret, mos i ngatrro gjerat. [/quote

[i]
Uu paskam harru tet pys ty si aniti islamist se je plizzz pse nuk shikon punen tend ti !?Un e mbroj fen tim se jam krenar se kam gjak muslimani te paster kristal.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptyFri Feb 18, 2011 11:54 pm

Je shum gabim, nuk ke nevoj te me pyesish mua, aman te lutem shko pyte mullain qe deshiron ta fus thesin ne kok, sa keq eshte me fol vetum sa di, te kish hije vajtimi per vllezrit musliman qe kishe vajtu, po vrehet qe keni perfitu nga mullai, te pyes ku bazohi ju qe une jam antimuslima, ne ate qe une vetum qe ta bera me dije qe nuk je ne forum fetar, dhe vetum kjo per ty mjafton qe te me quani anti musliman, nejse edhe kjo le te mbetet ne ndergjegjejen tend ne cofte se ate ke?
Si shqipetare qe i perkas fes musliman, ti dhe disa qe mbjellni vetum urrejtje edhe Xhamin me kap ne krah nuk ju besoj, une antimuslimani qe ju me quani, une besoj vetum nje" Zotin" i cili besoj qe nuk eshte i njeanshem, por ju perket te gjitheve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 EmptySat Feb 19, 2011 3:55 am

Cito :
e shum gabim, nuk ke nevoj te me pyesish mua, aman te lutem shko pyte mullain qe deshiron ta fus thesin ne kok, sa keq eshte me fol vetum sa di, te kish hije vajtimi per vllezrit musliman qe kishe vajtu, po vrehet qe keni perfitu nga mullai, te pyes ku bazohi ju qe une jam antimuslima, ne ate qe une vetum qe ta bera me dije qe nuk je ne forum fetar, dhe vetum kjo per ty mjafton qe te me quani anti musliman, nejse edhe kjo le te mbetet ne ndergjegjejen tend ne cofte se ate ke?
Si shqipetare qe i perkas fes musliman, ti dhe disa qe mbjellni vetum urrejtje edhe Xhamin me kap ne krah nuk ju besoj, une antimuslimani qe ju me quani, une besoj vetum nje" Zotin" i cili besoj qe nuk eshte i njeanshem, por ju perket te gjitheve.

Shum normale eshte kjo nese pyse nje hogj per gjerat qe un si di per krijusin dhe rrugen e muslimanit si duhet te jet sa e me paster pa njolla fare hiq ..Sa un edi cdo njeri flete sa din ,ndosht ti flet sa tjert te mesojn apo ta imponojn!?Un fak se flas sa di besa edhe ndihem mir se kam sinqeritet ne max.Shiko ca flet ''te kish hije vajtim '' phaaaaaaaa po mir un krenohm se sjell fjal te Allahut tim e jo te kafeve te njerzeve pijaneca un jam rrit me musliman dhe dua te vdes si muslimane,ja ketu bazohem un se je ANTI-MUSLIMAN KETU SHIKO NUK DIN TE DALLOSH GJERA UN NUK TE THEM TI VETIT I THUA ANTI -MUSLIMAN..DHE nje gje dua ta spjegoj un ty mir ; ti nuk ke te drejt te me thuash nese kam apo jo ndergjegj atje mos prek te lutem mos prek atje se dalin gjerat me keqe 1000%vetem aty mos prek kujdes kujdes ?Zoti i perkete ai se i perkushtohet dhe shkon simbas rregullav fetare nuk then rregullat e jo atyre se mundohen ti ndryshojn ligjet e krijusit se keto gjera nuk thuhen vetvetiu po nese ti thua jam musliman shpalos Kurani se eshte kushtetu per jete dhe shiko a do te dalin keto gjera apo jo.. kaq per sonte nuk dua te bej polimika ketu dhe te lutem mos ju pergjigj debateve te mija larg qendro te pakten me kurse nga fjalori..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 7 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 7 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: