Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Tensionohet situata në Maqedoni

Shko poshtë 
+2
Driniiiii
Atdhetari
6 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:01 am

Tensionohet situata në Maqedoni

Analistët politikë në Maqedoni vlerësojnë se fyerjet e fundit ndërfetare pas karnavalit të Vevçanit, djegia e flamurit maqedonas në Strugë, protestat e shqiptarëve kundër fyerjeve në ndeshjet sportive, janë të nxitura për të kamufluar problemet serioze me të cilat përballet vendi, siç është moszgjidhja e kontestit të emrit, bllokimi i procesit integrues dhe gjendja e rëndë ekonomike.

"Në situata të këtilla, ku paraqiten incidente, do të thotë se diçka nuk është në rregull dhe nuk duhet anashkaluar mundësinë se mund të vihet në pikëpyetje serioze siguria e shtetit"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:03 am

Gostivar : Polici Sllavo-maqedonas vret dy shqiptarë

Gostivar, 28 shkurt – Dy të rinj shqiptarë, 26 dhe 29 vjeç, janë vrarë në Gostivar nga ana e një polici maqedonas , raportojnë mediat në Shkup.

Deri te ky akt i shëmtuar mësohet se ka ardhur për motive krejtësisht banale, për shkak të parkingut, dhe habit fakti se kjo është kryer nga polici i cili nuk ka qenë në detyrë.

Jacim Triunfkovsi, 39 vjeç është arrestuar dhe ndaj tij pritet të ngritet kallëzim penal për vrasje të dyfishtë.

Dy të rinjtë janë vrarë në afërsi të salonit për mobilie “Montenegro”. Tani për tani nuk dihet nëse dy të rinjtë janë vrarë me revole zyrtare dhe për motivet deri te e cila erdhi vrasja e dyfishtë.

Në vendin e ngjarjes mbikëqyrje kanë bërë gjykatësi hetues, Prokurori dhe policia e Gostivarit.

Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski ka kërkuar kohë që të shqyrtojë rastin, ndërsa nuk ka mundur të konfirmojë vrasjen e dy personave. Ndryshe, MPB ka paralajmëruar informacione më të hollësishme brenda ditës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:06 amMbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 1:09 am

Familja e policit vrasës braktisë GostivarinFamilja e policit vrasës ka braktisur Gostivarin për shkak të frikës së tyre dhe pasigurisë, bën të ditur televizioni 24 orë. Polici Jakim Trifunovski gjendet në paraburgim në burgun e Shutkës pasi që ndaj tij u shqiptua akuza e ngritur për vrasjen e dy të rinjve shqiptar në Gostivar, pas një zënke banale për parkimin e makinave, raporton Ina.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 8:18 pm

Tensionet e fundit rezultat i politikës së Qeverisë ‘Gruevski’

Politika që po bënë qeveria aktuale është fajtori kryesor për incidentet ndëretnike në vend, përfshi këtu edhe vrasjen e dy të rinjve shqiptarë në Gostivar nga një polic Sllavo maqedonas.


Shkup, protestuesit kërkojnë dorëheqjen e Jankullovskës
Tensionohet situata në Maqedoni Thumbnail.php?file=Protesta_Shkup_1_874571567

Edhe sot vazhduan protestat kundër vrasjes së dy të rinjve shqiptarë 26 vjeçarit Besnik Shehapi dhe 30 vjeçarit Imran Mehmeti nga polici Jakim Trifunovski. Kërkesa e protestuesve, ashtu sikurse një ditë më parë ishte dorëheqja e Ministres së Brendshme Gordana Jankullovska dhe zëdhënësit të saj Ivo Kotevski. Megjithatë ndryshe nga protestat e djeshme, protestuesit shqiptarë sot nuk deshën t’i bashkoheshin ‘Lëvizjes kundër brutalitetit policor’, pjesëtarë të së cilës janë qytetarë të të gjitha nacionaliteteve dhe përkatësive fetare. Protestat filluan nga Çairi ndërsa përfunduan në sheshin Skënderbeu.

“Apeloj në emër të nënave shqiptare, motrave shqiptare, Jankullovska dhe Kotevski të japin dorëheqje, Bajrami të mos rijë në fotelje. Apeloj te parlamenti i Maqedonisë, ta dinë se ne jemi tu vuajt, ato të mos rinë nëpër karrige, neve po na i rrahin fëmijët, po na vriten djemtë, motrat deri ku më”.

Protesta e sotme nuk kurseu as sharjet dhe fyerjet ndaj drejtuesve të institucioneve dhe politikanëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyTue Mar 06, 2012 11:09 pm

Po te kishin qen viktimat, sllavo maqedon te vrar nga shqiptaret, ishte thirrur kshilli i sigurimit OKB.
E per shqipetare heshte edhe Tirana e Prishtina. Turpppppppppppppp
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyThu Mar 08, 2012 2:36 am

Incident i rënd 15 nxënës shqiptarë përfundojnë në spital


Rreth 20 persona të maskuar rreth orë s 19.30 më shufra druri janë futur në autobisin numër 58 me të cilin janë transportuar nxënësit shqiptarë të fshatit Ciflik dhe kanë filluar ti rrahin pa kurfar arsye. 15 nxënësit shqiptarë kanë përfunduar në spitalin e qytetit me lëndime të rënda . Tre prej tyre kanë përfunduar në shok dhomë. MPB nuk është prononcuar sonte për Alsat M rreth kë tij incidenti . Prindë rit e fë mijë ve të rrahur të cilët i intervistoi sonte ekipi ynë dukshëm të shqetësuar kërkojnë nga autoritet mbrojtje për fëmijët e tyre dhe nxjerrjen e autorëve para organeve të drejtësisë. Për më tepër rreth këtij incidenti të rënd në edicionet e nesërme të lajmeve në Alsat M.
http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/119517.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyThu Mar 08, 2012 7:42 pm

Tirana e Prishtina heshtin për dhunën ndaj shqiptarve në Maqedoni

Tensionohet situata në Maqedoni Albin_kurti3_330_2301

Lëvizja “Vetëvendosje” reagoi sot në lidhje me dhunën ndaj shqiptarëve në Maqedoni. Sipas lëvizjes rrahja e 15 nxënësve shqiptarë në Shkup, pikërisht në ditën e 7 marsit që është edhe dita e shkollës për shqiptarët, përbën një ngjarje shqetësuese. Vetëvendosja thotë se nxënësit janë rrahur prej personave të maskuar, teksa ktheheshin me autobus prej shkollës, dhe tre prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

“Vetëvendosja uron shërimin sa më të shpejtë të nxënësve, e në të njëjtën kohë bën thirrje për gjetjen dhe dënimin e autorëve të këtij krimi me përmasa të rënda njerëzore, dhe kombëtare. Dhuna e ushtruar ndaj shqiptarëve në Maqedoni është pasojë e drejtpërdrejtë e politikave të pushtetarëve maqedonas, të Gruevskit e të partnerëve të tij shqiptarë. Diskriminimi i shqiptarëve dhe “supremacia” maqedonase janë frytet e hidhura të projekteve megalomane të këtyre pushtetarëve, të cilët përpiqen ta mbulojnë padrejtësinë me simbole e me statuja.

Vetëm në ditët e fundit ka pasur një seri krimesh ndaj shqiptarëve, në 24 shkurt janë rrahur katër fëmijë në autobus në Shkup, në 28 shkurt janë vrarë dy të rinj nga një polic në Gostivar, në 29 shkurt një grup tifozësh maqedonas kanë rrahur dy kalimtarë shqiptarë, dhe mbrëmë janë rrahur 15 nxënësit e fshatit Çiflik”, thuhet në deklaratë. Vetëvendosja thotë se faktor kryesor në mosmbajtjen e përgjegjësisë prej pushtetit maqedonas janë edhe përfaqësuesit e forcave politike shqiptare, të cilët të përçarë në luftën e tyre për të kapur një copë prej pushtetit që ofrojnë maqedonasit, nuk hezitojnë të bëjnë aleanca e koalicione në dëm të popullit shqiptar në Maqedoni, në dëm të interesave kombëtare e qytetare.

“Dhuna ndaj shqiptarëve po bëhet një krim i zakonshëm në Maqedoni, ajo po shfaqet që prej këngëve të tifozëve të sportit, te planifikimi urban e te investimi në zonat e banuara, te pjesëmarrja në nivelet e ndryshme të qeverisjes, te punësimi e arsimimi, e tek dhuna brutale, si ajo që po shohim. Ky shtet i dalë prej një kompromisi, siç qe Marrëveshja e Ohrit, nuk e ka zbatuar as atë kompromis. Lëvizja VETËVENDOSJE! i bën thirrje të gjithë shqiptarëve në Maqedoni të bashkohen në solidaritet, e të dënojnë aktet e dhunës të gjithë së bashku, duke pasur parasysh se kundër një politike të diskriminimit etnik, siç është ajo maqedonase, nuk mund të fitohet përveçse të organizuar e të bashkuar. Po ashtu Lëvizja VETËVENDOSJE! dënon heshtjen e Prishtinës dhe Tiranës zyrtare për këtë rast si dhe për mosangazhimin serioz në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni”, thotë Vetëvendosja.
http://www.graviteti.com/?p=44792
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyFri Mar 09, 2012 11:11 pm

Tentimi i shqiptareve per hakmarrje

Situata e sigurisë në Shkup mund të del nga kontrolli

Rreth njëzet shqiptarë kanë sulmuar disa qytetarë maqedonas pranë Bankës Komerciale në Çair të Shkupit, bëjnë të ditur dëshmitarë ocular për ‘Lajm’. Sipas tyre, sulmi është bërë në shenjë hakmarrje për incidentin që ndodhi mbrëmë në një autobus ku u sulmuan fizikisht 15 nxënës shqiptarë.

Ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska ka dënuar ashpër rrahjen e nxënësve shqiptarë në linjën e autobusit me numër 58 si dhe incidentet tjera që pasuan pas këtij. Ajo me këtë rast apeloi deri tek të gjithë qytetarët për gjakëftohësi dhe të kontrollojnë reagimet e tyre pasi dhuna mund të përfundojë tragjikisht.

"Sa i përket këtij incidenti janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga policia dhe besojmë se shumë shpejtë do ti kapim kryerësit e incidentit me qëllim që të japin përgjegjësi për veprën e bërë penale", ka thënë ministrja Jankullovska.

Numri një i policisë Jankullovska nuk hedh poshtë mundësinë për skenarë të mundshëm nga qarqe dhe njërëz të ndryshëm që dëshirojnë prishjen e marrdhënieve ndëretnike por me këtë rast porositi se numri i atyre që nuk e dëshirojnë këtë gjë është shumë më i madh.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nuk vonon hakmarrja, dy orë pas sulmohet autobusi në Çairçanjë

Shkup, 8 mars - Dy orë pas incidentit në lagjen Kisella Vodë, dy persona kanë rrahur një tjetër në autobusin numër 57, teksa ka kaluar nëpër lagjen Çairçanjë, informon Ministria e Punëve të Brendshme.
Rasti ka ndodhur në ora 00 e 40 minuta, kur dy persona kanë hipur në autobus dhe i janë sulur një të riu i cili ka qenë i shoqëruar nga një vajzë me inicialet K.D (25). Pasi kanë rrahur me grushte dhe kanë tentuar ta nxjerrin jashtë, ata kanë sulmuar edhe ngasësin e autobusit V.D (37).
Më pas, dhjetëra persona kanë hedhur gurë pas autobusit duke ia thyer xhamat anësor dhe të përparmë.


================================================================


Tetovë si hakmarrje per incidentet në Shkup sulmohen sllavet


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Edhe një incident i radhës është shënuar sot në mëngjes, kur një grup të rinjsh kanë sulmuar dy persona të ndodhur në autobusin numër 65, para stacionit në Bit Pazar.

Sipas informacioneve të policisë, të rinjtë, që supozohet të jenë nxënës të shkollës së mesme “Asuc”, kanë hipur në autobus në lagjen “Autokomandë” dhe para arritjes në Bit Pazar kanë sulmuar dy udhëtarët, raporton “Zhurnal”. /Telegrafi/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Regjistrohen incidente të reja

Rreth orës 23, të enjten mbrëma në bulevardin "Armata e Kuqe" në afërsi të stadiumit "Maqedonia" në Komunën e Gjorçe Petrovit, gjashtë deri shtatë persona me gjësende prej druri, shufra metalike dhe thika i kanë sulmuar (Sllavet e rrahur ne lagjen e sllaveve ) D.T. (28) dhe vëllain e tij B.T. (31) nga Shkupi, duke i goditur në trup, me ç'rast ju kanë shkaktuar lëndime trupore. D.T. dhe B.T. u është ofruar ndihmë mjekësore në Qendrën për urgjencë në Shkup, ku janë mbajtur për shërim të mëtejmë.MPB kumtoi se janë ndërmarrë masa për zbulimin e kryerësve.Në Shkup mbrëmë në bul. "Nikolla Karev" në afërsi të mbikalimit këmbësor "Svetllost" një kryerës i panjohur ka gjuajtur një gurë drejt një autobusi të NPT nr. 65 i cili ka qarkulluar drejt fshatit Stajkovc, në të cilin ka pasur udhëtarë, me ç'rast janë thyer dy xhama, ndërsa nuk ka persona të lënduar. Në Tetovë mbrëmë rreth orës 21, tre persona të panjohur i janë afruar 17-vjeçarit B.P. duke i kërkuar shkrepëse, ndërsa më pas e kanë sulmuar fizikisht, duke e goditur në kokë dhe trup duke i shkaktuar lëndime të dukshme. Policia e Tetovës po ndërmerr masa për zbulimin e kryerësve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptySat Mar 10, 2012 10:56 pm

Populli i SHQIPËRISË në përkrahje të shqiptarëve në Maqedoni

PROTESTE PARA AMBASADES MAQEDONASE KUNDER DHUNES SISTEMATIKE NDAJ SHQIPTARE NE MAQEDONI !

Diten e marte me date 13 mars ne ora 12 : 00 Kuvendi i Patrioteve Civil, pjese perberese e Kuvendit Civil ne bashkepunim me UNIKOMB do te realizojne reagimin e pare konkret me nje proteste te madhe para ambasades te Maqedonise ne Tirane
Tensionohet situata në Maqedoni 424083_199504016821541_103882726383671_290496_2116295163_n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptySun Mar 11, 2012 11:28 pm

Une nuk po mundem te kuptoi ket heshtje te shqiptarve, ndai torturave sllavomaqedone, jo vetem ketu ne forumin BK por kudo ne medja i kushtohet shum pak vemendje ketyre provokimve.
Nuk po di pse po heshtim ...?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptySun Mar 11, 2012 11:38 pm

Keq eshte ajo Drini .
Megjithse ne Tirane kane paralajmeruar protesta , por reagimi i Tiranes dhe Prishtines zyrtare eshte pothujse nje HIQ .
Sidoqofte , po duket qe shqiptaret e Maqedonise e kane marre fatin e vet ne duar e tyre dhe deri me tani sipas te dhenave mire po u perballojne sllaveve .

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Incidente te reja lajmerohen ne Shkup :

Rrihen dy Sllave ne lagjen Cair te Shkupit ne internet Caffe
Kane marre lendime te renda , sipas TV Sllave : http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=88349


Shkup,
Sulmohen sllavet ne lagjen e tyre nga shqiptaret , te lenduarit ne Spital . Ngjarja ka ndodhur ne rrugen Orce Nikollov :http://www.time.mk/read/a2e01e9b85/8...7d2/index.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptySun Mar 11, 2012 11:49 pm

Arber sido qe te jet ne shqiptaret duhet te reagoim te gjith kudo qe jem, e ngado qe jem. Aq sa ka bes qeni, aq ka edhe sllavi gabel i maqedonis.
Ne cdoher te vonur, e te ndar, Zoti na ndihmoft, e na afroft.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyThu Mar 15, 2012 10:11 pm

Per vllezrit ne Ilirid.
Jem ne trojet tona qe
me mija vjet
nji shqipri e kemi
AMANET.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 43
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyFri Mar 16, 2012 10:38 am

hiq mos u bani merak se keshtu qe 3500 vjet jetojne shqiptaret ne te gjitha trojet shqiptare.
na kan vra kan me na vra tan jeten.
Se servil tradhtare shpijuna bashkpunetore te huajit jem kan dhe jemi.
Kurgja ska me pas..a su msut hala aaaa..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 12:51 am

Shqiptarët po i përdhosin, po ua rrëmbëjn territoret e tyre, po i rrafin e shajn, cenojn e kushtëzojn, po u mbajn zgjedhje në territor të tyre dhe askush nuk po tronditët nga ky kushtëzim sovraniteti.


I pari do jetë Kryeministri i Kosovës një javë më parë që mori guximin dhe tha:
"Në rastë ndarjeje të Kosovës, Shqiptarët do të duhej të jetonin në një Shtet".
Për ta korigjuar pak orë më vonë zëvendësi dhe njëherit këshilltari kryesor e miku më i ngusht i tijë Hajredin Kuqi me një JO të fuqishme.
Pasuar më vonë nga i gjithë spektri politik Shqiptar gjithandej me moton "kshtu si jemi mirë nuk jemi, por ndryshe s'bon".
Nga Tirana ka kohë që i kan kapluar ethet e frigës nga vdekja.

Një përjashtim të vogël bënë këtu një djalosh që nuk e lëpin të pshtyren e vetë,përkundër presionit ndërkombtar dhe thotë:


Lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke folur rreth situatës politike dhe ekonomike në vend, ritheksoi edhe njëherë se popullit i duhet zhvillim ekonomik, ndërsa Kosova nuk ka nevojë që t`i ndryshohet emri dhe t`i vihet në dyshim shtetësia. Sipas Kurtit, Kosova, po as Serbia nuk janë shtete normale, ndërsa dialogun në Bruksel ai e quajti proces të normalizimit të raporteve ndërmjet këtyre dy vendeve.

“Kosova nuk është shtet normal, sepse është shtet i dobët me protektorat ndërkombëtar e pa ushtri të vetën, me Mitrovicën e ndarë dhe me varfërinë më të madhe ne Evropë. Por, as Serbia nuk është shtet normal, sepse ajo nuk distancohet dhe as nuk ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale dhe nuk heq dorë nga strukturat ilegale në Kosovë dhe nga planet antishqiptare të saj”, tha Kurti.

Ndërsa, rreth paralajmërimit të Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë, lideri i Vetëvendosjes tha se me këtë gjest, Serbia po ia dikton agjendën e saj të brendshme Kosovës dhe po e i jep guxim Maqedonisë për të ushtruar terror ndaj shqiptarëve atje.

“Për të qenë edhe më keq se kaq, dobësimi i shtetit të Kosovës duket se po e trimëron edhe Qeverinë e Maqedonisë me ekspeditat e saj shoviniste antishqiptare kundër shqiptarëve autokton në Maqedoni”, potencoi Albin Kurti.

Kurti, veç tjerash, kritikoi Qeverinë e Republikës së Kosovës edhe për privatizimin, siç tha ai, të dështuar, ngecjen e zhvillimit ekonomik në vend, rritjen e varfërisë, kompromiset e arritura me Serbinë, që sipas tij, Serbia ende po përfiton në kurriz të Kosovës.
Shkrim i huazuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 43
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 1:06 pm

na myten bre ,kushe po qohet me heret po na vret e po na meshon!
E ne qyqaret vetem thojme e denojme e denojme si ne kohen e Titos.
servil te medhenje ishim kane..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 11:40 pm

Kush te ka tregu? Ty per kohen e tites.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 43
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 11:48 pm

une lexoje o Drini,lexoje ,lexoje
dhe babi em e migja jem kan qen te denuar nga ai rezhim dhe nga shqiptaro titistat.
qe moti jetojme ne gurbet..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Mar 19, 2012 11:55 pm

Eshte mir me lexu, edhe titiste ja vlen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptySat Apr 14, 2012 12:32 am

Pesë të vrarë afër Shkupit!


Shkup, 12 prill - Pesë veta janë vrarë në afërsi të liqenit të Hekuranës së Shkupit.

Burime të pavarura të Zhurnal bëjnë të ditur se të vrarët janë të moshës 20 vjeç dhe 42, dhe që të gjithë janë të nacionalitetit maqedonas.

Trupat e pajetë janë gjetur në afërsi të dy veturave, ndërsa janë zbuluar nga peshkatarë 30 minuta para orës 22. Aty pranë në liqenin e fshatit Smillkovski të Shkupit, janë vërejt njolla gjaku dhe gëzhoja dhe sipas informacioneve të para nga policia bëhet fjalë për vrasje.
Zona ky është kryer vrasja vazhdon te jetë e rrethuar me forca policore, ndërsa MPB nuk jep informata lidhur me rastin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Apr 16, 2012 7:54 pm

Protestues maqedonas marshojnë nëpër Shkup, brohoritje antishqiptare

18:48 Më shumë se 500 forca speciale para pak çastesh e shpërndan turmën e cila e filloi protestën para Qeverisë, nuk kishte sukses që të depërtojë në Bit Pazar dhe gjuante me gurrëz në qendrën e Shkupit. Sipas gazetarëve që gjenden në pjesën qendrore të qytetit janë dëmtuar shumë bilborde, kurse policia ka arestuar edhe disa protestues.

18: 27 Forcat speciale të policisë nuk iu lejuan protestuesit maqedon që të depërtojn në Bit Pazar. Ata i bllokuan të gjitha hyrjet dhe sipas disa reporterëve janë lënduar edhe disa protestues.
Protestuesit tash më janë drejtuar ka qendra dhe sipas gazetarëve prezent gurëzit fluturojnë nga të gjitha anët.

18:00 Gjendje e tensionuar në Shkup. Protestuesit maqedon janë nis ka Bit Pazari. Sipas informatave te fundit policia nuk është në gjendje ti kontrolloj. protestuesit.17:48 Protestuesit kanë ndaluar para Qeverisë duke thirrur parulla anti shqiptare dhe kundër policisë "Shqiptar i mirë, shqiptari i vdekur", "Policia e shqiptarëve", "Vdekje për shqiptarët".

Protestuesit janë kryesisht të rinj me fytyra të mbuluara dhe kapela të ashtuquajtura 'fantome', të cilët kanë theksuar se me ta pritet të solidarizohen edhe banorët e lagjes së Radishanit, nga ku janë viktimat e vrara.
Policia është në vëzhgim të situatës dhe se po mbahet në kontroll turma e grumbulluar me pankarta para Qeverisë. Rrugët e kryeqytetit janë të boshatisura në pjesën qendrore dhe se vërehen lëvizje të pakta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon Apr 16, 2012 11:15 pm

Tipik sikur se ne kosove ,keto parolla ishin edhe ketu ! vertet eshte situat e rend atje, gje ce duhet te na shqetesoj te gjithve ...po ishalla i hapin syt elita politike atje e behen unik se kam frik nga kjo v rasja se ndodhi tani mos do e pesojn te pa fajshmit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Vrasja e pesëfishtë, protesta në Shkup   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon May 14, 2012 12:00 am

Danaj përshëndet protestat e shqiptarëve

http://zhurnal.mk/content/?id=125111920336
Tiranë, 11 maj – Kreu i Listës për Shqipëri natyrale, Koço Danaj ka theksuar se përshëndet protestat e shqiptarëve që kanë ndodhur sot në disa qytete të Maqedonisë.

Tensionohet situata në Maqedoni 581335_10150841315392221_53444627220_9244219_2135123699_n

“Mijëra shqiptarë sot i treguan shovinizmit maqedonas, bashkësisë ndërkombëtare dhe politikanëve shqiptarë se kërkojnë dinjitet, kërkojnë barazi, kërkojnë të jetojnë si shqiptarë. Lista për Shqipëri natyrale përshëndet qindra anëtarët e saj të cilët sot ishin në ballë të protestave në Shkup, Tetovë e Kumanovë, duke i dhënë protestave karakter te theksuar kombëtar. Incidentet sporadike nuk ua ulin vlerat këtyre protestave. Ato do të eliminohen në protestat e radhës. Lista për Shqipëri natyrale I porosit anëtarët dhe simpatizantët e saj, si edhe gjithë shqiptarët që aderojnë në parti të ndryshme politike, që të përgatiten për protestën e radhës. Ajo duhet të jetë më masive, më e organizuar, më me vendosmëri dhe më me shumë rregull”, ka thënë në deklaratën për media Danaj.

Ai ka ftuar që në protesta në të ardhmen të?marrin pjesë edhe anëtarët e BDI-së dhe PDSH-së.

Video .
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YcqJg9qyQhM#
https://www.youtube.com/watch?v=3OL4jwwloX0
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Protesta do të mbahet në Shkup,ditën e enjte,në orën 13:00   Tensionohet situata në Maqedoni EmptyMon May 28, 2012 11:44 pm

Në 07.06.2012, Shoqata e të Persekutuarve politikë, Shoqata e Historianëve,Shoqata e Arsimtarëve dhe disa dhjetra shoqata të tjera do të organizojnë protestë.

Moto e protestës do të jetë:
PËR DINJITET,VLERA EUROPIANE DHE BASHKIM.


Për të marë pjesë në protestë janë të ftuara edhe të gjitha partitë politike në vend.

Protesta do të mbahet në Shkup,ditën e enjte,në orën 13:00, përpara Qeverisë të Maqedonisë. Protesta ka një Këshill organizativ,i cili do të vendosë për parullat dhe ecurinë e Protestës. Ftohen të gjithë shqiptarët që e ndiejnë veten të diskriminuar dhe të persekutuar,bashkë me familjet e veta të marin pjesë në Protestë.

Qëllimi i Protestës do të jetë dërgimi i një mesazhi të fuqishëm botës demokratike për vlerat,virtytet dhe vendosmërinë e popullit shqiptat për liri dhe demokraci.

Protesto sot që të mos ketë nesër Brodecë, Sopotë, Vreshta të Rashtakut, Smilkovcë, fyerje nëpër tekste shkollore,enciklopedi poshtërruese.......Protesto sot se nesër mundet ti ta kesh
radhën ti.
Gjumi është vdekje .Rebelimi prodhon adrenalinë,adrenalina përmirëson punën e zemrës.
Jepi zemër Protestës të 07.06.2012. Bëhu edhe ti pjesë e protestës.
BËHU PJESË E HISTORISË.... NA PRIFTË E MBARA!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Tensionohet situata në Maqedoni Empty
MesazhTitulli: Re: Tensionohet situata në Maqedoni   Tensionohet situata në Maqedoni Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tensionohet situata në Maqedoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Situata e sotme e gruas....
» Situata aktuale ne Presheve...Si duhet te veproje Presheva ?
» Shqiptarët e Manastirit jashtë procesit mësimorë
» Lufta me 2001 ne Maqedoni?
» Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: