Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit

Shko poshtë 
+39
rrimtaf
haxhiu
veletini
laloni
Aldo
Agrone
socratus
Tatoo
xhavo_
E_Bukura
GERI_G
PeriiKeputur
loredana
Muja e Halili
ngadhenjimi
**Lumi_
Mergimtari
Fjona
Euridika
Eva0506
Ademi85
Poeti
ELIE
nardlushnja
Luki
Delia
Beton
Martina
Kushtrimi86
Pirro i Epirit
njonidrenica
rroni
echo
tom sojer
Nezir Myrta
Ago Muji
rolling
Guximi
MUHAMETII
43 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyTue Sep 30, 2008 2:24 pm

Muhamet ne vend te me tregosh se c'thot shkenca ti me tregove se c'thone shkencetaret, rrjedhimisht shkencen ti mendon si tersine e shkenctarve.

Me t'mira gjithashtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyTue Sep 30, 2008 6:43 pm

Ja paske fute kot...

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyWed Oct 01, 2008 3:25 pm

Keshtu jam une...

Me t'mira gjithashtu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Pirro i Epirit
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Pirro i Epirit


Male
Numri i postimeve : 135
Age : 31
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyWed Oct 01, 2008 5:14 pm

kjo teme as qe eshte dashur te hapet fare....Zoti e krijoj njeriun e Njeriu e krijoj shkencen kete duhet ta dim dhe shpresoj qe e dini te gjithe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarPse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyWed Oct 01, 2008 5:58 pm

Pirro i Epirit shkruajti:
kjo teme as qe eshte dashur te hapet fare....Zoti e krijoj njeriun e Njeriu e krijoj shkencen kete duhet ta dim dhe shpresoj qe e dini te gjithe

Une nuk po e di! Me shpjego pak me shume me fjale tuat?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyWed Oct 01, 2008 7:06 pm

Pershendetje Pirro i Epirit, mos ke dert, sepse kjo teme nuk eshte hape ne dobi te ateisteve e as te shkenctareve...

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 12:04 am

Nese Zoti ekziston apo jo, nuk eshte subjekt i asnje prej shkencave ekzakte, natyrore apo sociale. Por faktet apo çfare nganjehere supozohen si fakte, te shkencave natyrore, veçanerisht fizikes dhe biologjise perdoren ndonjehere per te mbeshtetur nje pikepamje ose nje tjeter.
Keshtu qe shume shkencetar bashkekohore gjithnje e më teper jane duke ardhur ne perfundime se i gjithe universi ka nje projektues te perkryer, i cili percakton gjithçka ne gjithesi.
Pra universi nuk u krijua nga asgjeja ashtu siq thone ateistet, por perveç si akt i nje Zoti, i cili kishte per qellim te krijonte qenie si ne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 12:51 am

Pse shkenca deshton ne shpjegimin e zotit? - a ka njeri ne toke qe mund te ma shpjegoje. Mos dilni jashte temes, pergjegjja e kesaje pyetje kaq enigmatike me intereson.

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Martina
Anëtar
Anëtar
Martina


Female
Numri i postimeve : 297
Age : 34
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 1:00 am

PO njé shpjegim per gjera te tilla nuk munde ti jap pergjigje as'kush se zoti eshte nje dhe vetem njé ,, e até nuk munde ta shohi e'as"ta "spjegoj kush , ai eshte krijusi i"kesaj bote e'i gjithçkaje !!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 1:08 am

guximi shkruajti:
Pse shkenca deshton ne shpjegimin e zotit? - a ka njeri ne toke qe mund te ma shpjegoje. Mos dilni jashte temes, pergjegjja e kesaje pyetje kaq enigmatike me intereson.

Pershendetje.

Guximi shume teme e mire je i papare lal !

nje mendim i imi shume i shkurt per kete teme

Ne filozofi duehet te shkoish ngadal me te rinjte .

ndegjohemi ne teme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 2:04 am

Shkenca do të dështoj edhe më tej edhe nuk mund ti spjegoj shum gjëra që zoti i ka ba ka edhe shum e shum që ne ende nuk i dijm ,nuk kemi arritur ende deri ati sa ti vrejn ato , shkenca mundohet të bj shpjegime dhe trillime por nuk o të arrij kurrë deri në at mas sepse njeriut si Zoti ja lejon deri në nj ma sdis agjëra për ti bër po jo edhe t shkoj deri aty ku nuk i takon.

Unë kam dis a pytje pr ju e që shkenca as pak nuk mund të jep përgjigje,

1. Sa par qyje jan (Në Kuaranin e madhrishëm thuhet e jan Shtat kat qyje ) a do të arij shkenca ti vërteteoj jo kur .

2.A ka vajtur njeri në Han thuhet se po ,(po mendimi imë asht se jo as që do të arrij ndoj her kto jan vetëm gënjshta të shkencës )

3,Aka tjerër planet pëpos tokës thuhet se po por shkenca nuk ka vërtetu as gjë në kët aspekt .

4, Nëse ka jetër planet a jan ato si ne apo jan ndrishe dhe a kan shku ata ma larg se ne me përparimin e shkecës dhe teknikës ,

Me sigui do më thuani se unëpaskam luajur nga mendja por jo jam plot e vedishëme që bër akto pytje ,po qe se dikush din të na tregoj më shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 10:48 am

500 mije here te kemi shpjeguar ore guximi, edhe nese pas 500 mije here shpjegimeve nuk ke arritur ta kuptosh, vaj halli per ty, veshtire se do ta kuptosh ndonjehere!!!

Llogaritne se tema do duhej te ishte keshtu:
DESHTIMI I I PROFESORIT ATEIST...!

... por une nuk kam dashur qe ta ndryshoj, kerkoj nga forumistet qe para se te debatojne ne kete teme, te e lexojne debatin mes studentit dhe profesorit.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 12:20 pm

Haha, Ani....

Por kjo mendoje se eshte e pavlere perderisa eshte shkruar me syrin e njeanshem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 1:38 pm

Ani pra...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 1:45 pm

Eshte e vertet qe deshton ndonjehere edhe ateisti, bile edhe komunisti me qene trullan krejt kuptohet, hahahaha.Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 1:53 pm

Hahahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki


Male
Numri i postimeve : 664
Age : 44
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySat Oct 04, 2008 8:48 pm

sepse askush nuk e ka argumentu me fakte por veq me thenje, per shkencen duhet vepra, argumente e jo thenje, ok
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 51
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 10:36 am

Jo te gjithe njerezit njohin shkencen.
Shkenca ka evoluar shumeeeeeeee.
As qe e ve ne dyshim qe shkenca mund te shpjegoj budallaliqet e fese.Feja nxitet nga ata persona qe kane interes(qeveria dhe hoxhallaroprifterinjte)

Feja lindi si pasoje e injorances se njerezimit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki


Male
Numri i postimeve : 664
Age : 44
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 10:38 am

A pajtohesh me mendimintim qe kam shkru pak me lart oj Nardlushnje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 51
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 10:45 am

Luki shkruajti:
sepse askush nuk e ka argumentu me fakte por veq me thenje, per shkencen duhet vepra, argumente e jo thenje, ok

Keni plotesisht te drejte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ELIE
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ELIE


Female
Numri i postimeve : 163
Age : 52
Registration date : 10/03/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:08 am

Cito :
Ne emrin e Allahut, Meshirdhenesi, i Meshirshmi.


Falemnderimi i qofte Allahut, Zoti i Univerzit, Meshirbersi, i Meshirshmi, paqja dhe mshira qofte mbi profetin Muhamed a.s. E falemnderojme Allahun, i cili na ka mundesuar qe te japim kontribut dhe mund ne rrugen e Tij. Kemi shprese per ndihmen e Tij, sepse nuk ka ndihmes tjeter pervecse ndihmes se Tij. Zoti na mbron neve. Ai eshte Zoti, mbrojtesi me i mire dhe larguesi i dobesirave shpirterore.

Une kerkoj qe Allahu te ma drejton rrugen, kujt ia drejton Ai rrugen me te vertete esht ne rruge te drejte dhe ke e zhgenjen ai do te jete cdohere i zhgenjyer. Une deshmoj se nuk ka Zot tjeter pervecse Allahut dhe Muhamedi a.s eshte i derguari i Tij.

Allahu na i pranofte te gjitha veprat qe i bejn ne rrugen e Tij, dhe na fal per gabimet tona
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Poeti
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Poeti


Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:20 am

ELIE nje mendim i sjellur qe duhet te bind ata/ato qe nuk besojne!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 12:35 pm

Luki, nardlushnja, qfare faktesh tjera po doni!? Gjithcka qe shihet eshte fakt per ekzistencen e Zotit, si deshet ndryshe te u argumentohet. Edhe shkenca nuk eshte e perkryer, larg shume larg nga te perkryera, ende ajo nuk mund te shpjegoj se si e be shnderrimi i materies se pare inorganike ne ate organike. Kete e shpjegon vetem Zoti, dhe askush tjeter.
Ky fakt mjafton te besojme se ekziston Zoti, i cili eshte fuqi e perkryer mbinatyrore, eshte i perhershem, i pavarur.
Per njerezit qe e vune trurin ne funksion ka argumente per ekzistencen e Zotit.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarPse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 2:27 am

MUHAMETII shkruajti:
Luki, nardlushnja, qfare faktesh tjera po doni!? Gjithcka qe shihet eshte fakt per ekzistencen e Zotit, si deshet ndryshe te u argumentohet. Edhe shkenca nuk eshte e perkryer, larg shume larg nga te perkryera, ende ajo nuk mund te shpjegoj se si e be shnderrimi i materies se pare inorganike ne ate organike. Kete e shpjegon vetem Zoti, dhe askush tjeter.
Ky fakt mjafton te besojme se ekziston Zoti, i cili eshte fuqi e perkryer mbinatyrore, eshte i perhershem, i pavarur.
Per njerezit qe e vune trurin ne funksion ka argumente per ekzistencen e Zotit.

Me t'mira

Une theme se eshte pikrisht e kunderta. Njerezit qe nuk e perdorin trurin, pra punojn pa logjik, u binden menjehere librave te ndryshem pa e lexuar fare dhe besojn gjithqka! E kunderta njerezit qe e perdorin trurin dyshojne dhe mundohen ta arsyetojne kete dyshim. Te paret jane 99% pasiv ne mendime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 EmptyTue Oct 07, 2008 11:09 am

Si ju binden librave pa i lexuar!? Kjo nuk eshte e vertete. A e keni lexuar Kur'an-in?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Mëshira e Zotit
» Mëshira e Zotit
» ne jemi krijes e natyres apo e zotit???
» Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
» Dr. Shefqet Krasniqi: FALËNDERIM ZOTIT PASTAJ NATO-S

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: