Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit

Shko poshtë 
+39
rrimtaf
haxhiu
veletini
laloni
Aldo
Agrone
socratus
Tatoo
xhavo_
E_Bukura
GERI_G
PeriiKeputur
loredana
Muja e Halili
ngadhenjimi
**Lumi_
Mergimtari
Fjona
Euridika
Eva0506
Ademi85
Poeti
ELIE
nardlushnja
Luki
Delia
Beton
Martina
Kushtrimi86
Pirro i Epirit
njonidrenica
rroni
echo
tom sojer
Nezir Myrta
Ago Muji
rolling
Guximi
MUHAMETII
43 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutoriMesazh
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Mar 16, 2009 3:14 pm

pershendetje
ju thate
Tungjatjeta
I riu Laloni

Keto shkrime te juaja jane me vlere te madhe ne nje tubim ku te gjithe perfaqesuesit jane te nje mendimi. Por ne nje shoqeri hibride si kjo ketu, nuk mjaftojn.

Ju lutem qe te me bindni tju besoj se zoti do e denoj zbuluesin e madhe te penicilines ( A. Fleming) i cili brenda dite shpetoi 5.000.000 njerez.
Te gjitha faltoret e botes nje gje te tille nuk e kane aritur dhe as do e arinje ndonjehere. Por nje jo mysliman e ariti jo duke e share fejen e tjetrit por duke punuar per te miren e njerezimit. A thua ky shkencetar ky zbulues nuk do e kete meshiren e zotit? Apo Thua se ky shkencetar do denohet nga Zoti?

Do jam ne pritje te pergjigjes tuaj.

pergjigjja ime eshte:gjykimi nuk i takon askujt perveq Krijuesit .do te thot nuk me takon mua te hyj ne nje qeshtje qe nuk me perket (te gjykoj se a do e perfshij ate meshira e Allahut)
nuk mohohet vepra e a.Fleming ,-ishte nje veper e jashtezakonshme dhe ''shperblimi i tij per kete veper ne kete bote eshte se ai vazhdon pra te permendet edhe me sa di un ne ket bote nuk ka shperblim me te madh se sa te permendesh per te mire. por sikur kete veper flemingu ta bente ne emer te Zotit ateher...shperblimin do e gjente edhe ne boten e perhershme .Nese penicilina do fliste dhe do thoshte :une nuk kam krijues !! atehere a do i besohej asaj ?
natyrisht qe jo sepse sado qe ajo tebente orvatje per te mohuar krijusin e saj -flemingun- nuk do e mohonte dot .
ose nje radio do fliste dhe do thoshte :un nuk kam mjeshter ajo nuk do e mohonte dot faktin se ekziston mjeshtri i saj!! pra edhe njeriu sado qe pretendon se nuk ka krijues nuk e mohon dot ekzistimin absolut te nje Krijuesi madheshtor -te gjithdijshem -te plotfuqishem -te gjithmeshirshem !
''

1. Padukshmëria e qenies së Krijuesit nuk është argument për mosbesimin në ekzistimin e Tij !!! -sepse vet lartmadheria e Tij nuk e lejon njeriun (nje qenie e dobet )ta shohe Ate !

shpresoj se isha i qarte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Mar 16, 2009 3:32 pm

Tungjatjeta I riu Laloni

Duhet pike se pari te keshe kujdes ne te lexuar, nuk eshte kerkuar nga ju te gjykoni por te jepni nje mendim e ketu egziston nje dallim, por nese per shtati juve ju vije qe te largoheni nga tema duke thene qe nuk ju takon juve ky kongludim jeni te lire te veproni.

Por prap se prap ju falenderoj per konkludimin qe keni nxjer duke shtuar me teje ju thate:
Cito :
por sikur kete veper flemingu ta bente ne emer te Zotit ateher...shperblimin do e gjente edhe ne boten e perhershme
Do te thote se eshte apo eshte duke pritur denimin me zjar, i mjeri ky, po ta dinte se do denohej nuk do bente perpjekje ti ndihmoj njerzimit.

Keto shembuj qe jeni duke i sjellur me te vertet kemi filluar ti mesojm permendesh, ngase sapo hapet nje teme ku flitet mbi krijuesin fillojn te renditen shembuj te tille si kush eshte mjeshtri i radios, tv, ores etj po po mos e keni dert se me se te qarte jeni ne te shkruar, pra pa droj, se ju kuptova.

Sipas nje myslimani : Islami eshte shpetim i njeriut
Sipas Nje krishteri: bindja ne Atin dhe birin eshte ruge e shpetimit
Sipas nje Cifuti: Bindja ne urdheresat e Moisiut ju siguron shpetimin.

Duke e ditur se egziston nje e vertet si mund ta dime se cila eshte ruga e drejt, duke menduar se ju mund te ishit i biri i nje Cifuti cilen fe do e perqafonit atehere.
I nderuar shpresoj se krahasimin qe e bera do e kuptoni ne menyre te drejt pa e cilsuar si nje njollosje apo madje edhe fyerje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Mar 16, 2009 3:57 pm

.
vertet po me qeshet .
nese dua te largohem nga tema ateher un nuk shkruaj fare edhe kjo eshte shum e lehte .
pastaj un nuk e di (siq ju thash )se ku do perfundoj flamingu
kjo perseri i takon Atij.
ju thate :Sipas nje myslimani : Islami eshte shpetim i njeriut
Sipas Nje krishteri: bindja ne Atin dhe birin eshte ruge e shpetimit
Sipas nje Cifuti: Bindja ne urdheresat e Moisiut ju siguron shpetimin.

Duke e ditur se egziston nje e vertet si mund ta dime se cila eshte ruga e drejt, duke menduar se ju mund te ishit i biri i nje Cifuti cilen fe do e perqafonit atehere.
I nderuar shpresoj se krahasimin qe e bera do e kuptoni ne menyre te drejt pa e cilsuar si nje njollosje apo madje edhe fyerje.

un e falenderoj Zotin qe jam lindur musliman .
secili njeri e ka te shkruar fatin e tij nga Krijuesi dhe nuk mundet ta ndryshoje .nese un planifikoj te shkoj ne zvicer por ndrroj mendim dhe shkoj ne france nuk do te thot qe kam ndryshuar fatin tim! sepse Ai e ka ditur se un do perfundoj ne france hehe.

pastaj thate :Keto shembuj qe jeni duke i sjellur me te vertet kemi filluar ti mesojm permendesh.

un mundohem ti pergjigjem qfardo teme ashtu si e kerkon tema .nuk ju kuptova mir ktu. un radion dhe penicilinen nuk e kam permendur as njeher me pare qe ta mesoni permendesh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Mar 16, 2009 5:54 pm

Tungjatjeta


E ndjej veten te privilegjuar ngase me ane te shkrimit time ju mundesova te ndjeni disa momente lumturie te cilen e shfaqet me buzeqeshje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Mar 16, 2009 8:42 pm

laloni shkruajti:
.
vertet po me qeshet .
nese dua te largohem nga tema ateher un nuk shkruaj fare edhe kjo eshte shum e lehte .
pastaj un nuk e di (siq ju thash )se ku do perfundoj flamingu
kjo perseri i takon Atij.
ju thate :Sipas nje myslimani : Islami eshte shpetim i njeriut
Sipas Nje krishteri: bindja ne Atin dhe birin eshte ruge e shpetimit
Sipas nje Cifuti: Bindja ne urdheresat e Moisiut ju siguron shpetimin.

Duke e ditur se egziston nje e vertet si mund ta dime se cila eshte ruga e drejt, duke menduar se ju mund te ishit i biri i nje Cifuti cilen fe do e perqafonit atehere.
I nderuar shpresoj se krahasimin qe e bera do e kuptoni ne menyre te drejt pa e cilsuar si nje njollosje apo madje edhe fyerje.

un e falenderoj Zotin qe jam lindur musliman .
secili njeri e ka te shkruar fatin e tij nga Krijuesi dhe nuk mundet ta ndryshoje .nese un planifikoj te shkoj ne zvicer por ndrroj mendim dhe shkoj ne france nuk do te thot qe kam ndryshuar fatin tim! sepse Ai e ka ditur se un do perfundoj ne france hehe.

pastaj thate :Keto shembuj qe jeni duke i sjellur me te vertet kemi filluar ti mesojm permendesh.

un mundohem ti pergjigjem qfardo teme ashtu si e kerkon tema .nuk ju kuptova mir ktu. un radion dhe penicilinen nuk e kam permendur as njeher me pare qe ta mesoni permendesh...

tungjatjeta
vetem nje fjale:
fatin nuk e kemi te shkruar ne balle apo ne qiell por e shkruajme dita dites,me mendimet tona
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyFri Mar 20, 2009 2:07 am

A jemi te obliguar ta shkruajm, nuk bene pa e shkruar diku apo ti besojm dikujt fatin.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyFri Mar 20, 2009 3:35 pm

tung
mua me vjen mir qe socrati ndjehet mir
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyFri Mar 20, 2009 3:54 pm

laloni shkruajti:
tung
mua me vjen mir qe socrati ndjehet mir


cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyThu Mar 26, 2009 10:36 am

Aldo shkruajti:

tungjatjeta
vetem nje fjale:
fatin nuk e kemi te shkruar ne balle apo ne qiell por e shkruajme dita dites,me mendimet tona

Po pse s'u bërë ti ndonjë amerikan apo kinez, por pikerisht shqiptar? Apo përse nuk linde ne pallatin e ndonje mbreti a zyren e ndonje kapitalisti, por linde diku tjetër?

Ruaju se duke ecur, mund ta thesh qafen apo te takosh dikë qe te lumturon! A mos vallë edhe këto i ke shkruar ti qe te ndodhin? A nuk te ka ndodhur ty kurr qe t'i nënshtrohesh çastit, te papritures, te rastesishmes? A nuk je ti a qe pamarrë parasysh se sa punon e përpiqesh, pret qe fati, kësmeti të trokas në derën tënde?

Është një vijë shumë e hollë që ndanë atë qe e kemi fat dhe atë qe mund ta ndryshojmë vetë. Prandaj mos i perzieni gjërat. Për të mirën tuaj!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Mar 30, 2009 5:55 pm

Aldo

fatin nuk e kemi te shkruar ne balle apo ne qiell por e shkruajme dita dites,me mendimet tona
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
xhavo_
Është një vijë shumë e hollë që ndanë atë qe e kemi fat dhe atë qe mund ta ndryshojmë vetë.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aldo; dikush pa punue fare ta rremben ty mundin qe me ndjerse e ke bere,dhe çfare fati i thua kesaj pune ?Dikush punoi per shqiptar me tere shpirtin e tij dhe ne fund e etiketun tradhetar,ja çfare fati !Fatin ta pergadit shoqeria se sa u behesh nenshtrues .
Xhavo,fatin nese nuk mundesh me gjete ne atedheun tend,ik sa ma pare se toka eshte e te gjitheve .Edhe Sarkozi nuk eshte franqez por fati e beri kryetar !Kete fjale te fundit qe e thua fatin mundesh vetem vete ta ndryshon e ke me vend .
Xhavo ne kohen e luftes nje shok me pate tregue nje mesele ,se si kishin shkue dy shok nga kosova me marr shkollen per hoxhe ne arabi,dhe njerit i kishin thene do qe ta marrin edhe shkollen e shejtanatit.Tek ne pa e dite edhe shejtanatin nuk ke shance me qen njeri me fat .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyTue Apr 14, 2009 2:16 pm

e pse
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptySun Sep 06, 2009 5:57 am

ne fakt e di pse
po pata deshir me ndegju
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Sep 07, 2009 5:13 pm

Shkenca kuptohet qe e beson ate qe sheh dhe prek .Por gjate zhvillimit te saj ka pasur renie dhe ngritje ,por megjithate shkencetare te ndryshem kane besuar ne krijuesin apo ne Zotin .Per me elaboru me mire dote shohim nje rast .
Ne nje universitet te evropes nje profesor i pyet studentet se a ekziston e keqja ata pergjigjen po ,profesori krenar thote ,sikur te ekzistonte Zoti nuk do ta lejonte te keqen te njerezit.Studentet mbesin te shtangur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyMon Sep 07, 2009 5:25 pm

Ne mesin e studenteve ishte vete Albert Ajnshtajni ,dhe ngritet ne kembe dhe e pyet profesorin ,profesor a mund te ju bej pyetje .ai e lejon .Profesor a ekziston i ftofti ,profesori pergjigjet me po ,aekziston erresira prapr ei pergjigjetme po .Dhe atehere sikur te mos lindte dielli do te kishim erresire dhe te ftohte ,por deri ku arrijne rrezet e diellit aty ka te nxehte dhe drite . EDhe ne zemren tende ende nuk ka arritur besimi i Zotit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyTue Sep 08, 2009 6:43 pm

po mir nese shkenca i studion vetem ato qe i sheh ateher a e ka pare shkenca evolucionin ?nuk besoj.

ju thate:Shkenca kuptohet qe e beson ate qe sheh dhe prek .Por gjate zhvillimit te saj ka pasur renie dhe ngritje ,por megjithate shkencetare te ndryshem kane besuar ne krijuesin apo ne Zotin .Per me elaboru me mire dote shohim nje rast .
Ne nje universitet te evropes nje profesor i pyet studentet se a ekziston e keqja ata pergjigjen po ,profesori krenar thote ,sikur te ekzistonte Zoti nuk do ta lejonte te keqen te njerezit.Studentet mbesin te shtangur.
ketu vazhdon:a e dini si ja ka kthyer nje student tjeter ketij profesori? kshtu: profesor e keqja nuk ekziston por vetem shpreh mungesen e se mires .

ju thate: sikur te ekzistonte Zoti nuk do ta lejonte te keqen te njerezit.

me thuani :nese ekziston automekaniku perse ateher jane gjith ato automjete te prishura?
apo nese ekziston berberi pse ateher ka aq shum njerez me floke aq te shemtuara.
pergjigjja eshte se keta njerez nuk e kerkojne ndihmen e berberit e as te mekanikut...besoj qe po e kuptoni qfare dua te them...


komentin e dyte nuk e kuptova mir...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyTue Sep 08, 2009 7:26 pm

Shkenca do të dështoj gjithmon.
Qdo studim apo sbulim Shkencor bazohet ne disa detaje ,
Kuranore dhe ajet të tij , të cilët pasi që ti lexojn dhe kuptoj domethanjen e tyre atëher i kundervihen punës .(Po të lexosh Kuranin e Madhrishëm shef dhe e kutpon vetëm një fjali por domethanje e asj fjalie mund të nxerr shum eshum gjëra mbas )
Nga kjo edhe shkenca e ka kuptuar dhe po vepron në baz të saja ,
Përse qdo zbulim që bëhet hulumtohet me vite të tëre gjer sa arrihet rezultati ?
Përse nuk mund qdo kush të zbuloj diqka të re që deri më sod nuk ka egzistuer ?
Por atij që zbulon diqk e paralajmon dikush se qka duhet dhe si duhet bër ,(shum raste dëgjojm se mu paraqit kjo apo ajo në gjum ose ëndërr, )dhe nga fillon të bëj diqka të re .
Shkenca me gjith të arriturat e mdha deri tash ende nuk ka arrit kulmin e saj të jet e përkryer E që i përkyer është vetëm Zoti .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyThu Sep 10, 2009 7:41 pm

Shkenca si teresi eshte heret te percaktohet per Zotin.Por shume shkencetare e besojne krijuesin ,ne mes te atyre ka edhe te atille qe jane prononcuar haptas. SHkencetaret e tere botes jane mbledhur ne zvicerr ku kane kriju eksperimentin me te madh gjer tanine bote .Ata kane ndertuar nje tunel te madh ne menyre rrethore prej27 kilometer, ata do ti leshojne protonet dhe neutronet te ndeshen me nje fuqi te madhe dhe do te nxjerrinn rezultatet e mundshme , si materien.Atehere do ta kene me lehte dhe shkenca do te marre nje kahje tjeter,sepse asgje nuk eshte absolute ne kete univers.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyThu Dec 03, 2009 12:56 am

Cdo gje qe shkenctari thote, mendo , beso,seshte shkenc, shkenc eshte vetem pjesa e pershtypjes se tij. te pergjithshem mbi boten, pjesa qe eshte ekskluzivishte rezultat i funksjonit kritik, krahasuare dhe klasifikues i mendjes sone.Nderkaq mendja flak gjithshka qe kerkon shpjegim te mbinatyrshem dhe mban vetem ato qe bazohen ne vargun e shkaqeve dhe te pasojave.Njeriu me diturin evete nuk perfshin Allahun.madje ai nuk e perfshin as vet njeriun,sepse per cdo dite kupton diq te re per veten etij.Shkenc mbi allahun nuk mund tket.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 66
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyThu Dec 03, 2009 9:09 pm

Vetëm një përgjigje ka të thjeshtë,e të mos zgjatet njeri kotë më kotë.
Pse shkenca dështon në spiegimin e Zotit?

Kjo nuk është pyetje e drejtë.Është njësoj sikur të thuash;Pse nuk peshkojmë në Mal? A ka peshq në Mal?
Edhe Zoti po të egzistonte si figurë,apo qënie do ta kishte një spiegim e nuk do të lejonte gjithë këto lloj Feje,të abuzonin dhe të mashtronin në emër të tij.
Shkenca nuk ka si analizon diça inegzistente.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyThu Dec 03, 2009 11:36 pm

Shkenca reale vërtetuese e fjalëve kuranore

Historiku i shkurtër mbi atomin

Tendencat për ta sqaruar natyrën e atomit, strukturën e tij si dhe dhënien e një teorie mbi të vërtetën e atomit vërehen që nga kohërat e lashta, duke filluar që nga grekët e vjetër.
Kështu, Demokriti në shekullin V ( 460 p.e.s.- 370 p.e.s.) ka paraqitur tezën e tij mbi atomin, e cila njihet si hipoteza e atomit si thërrime e pandashme. Edhe vetë termi atomos rrjedh nga gjuha greke, që d.m.th. i pandarë.

Hipotezë të ngjashme kishte dhënë edhe Lukreci në shekullin I të epokës së re, e cila u emërtua si hipoteza e atomit si thërrmije e pandashme. Këto hipoteza, si të Demokritit ashtu edhe të Lukrecit, ishin hipoteza të mangëta për ta shpjeguar qartë definicionin mbi atomin dhe si të atilla ishin të paqarta dhe jo të plota.
Teori mbi atomin kanë dhënë edhe shkencëtarë të tjerë të ndryshëm, si F.Bacon, R.Boyle dhe Isak Njuton si shkencëtarë të shekullit XVII.

Po ashtu, në vitin 1801, Jon Dalton gjithashtu kishte dhënë një përkufizim lidhur me atomin, sipas të cilit del se “atomet janë thërrmija diskrete të pandashme, të cilat nuk mund të ndahen nga proceset e njohura kimike”.
Nga zbulimet e mëtejshme që janë bërë në fushën e fizikës dhe të kimisë në fund të shekullit XIX dhe në fillim të shekullit XX, del se atomi si thërrmije e pandarë hidhet poshtë.

Këto zbulime ndikuan në rënien e pikëpamjeve dhe hipotezave të grekëve të lashtë, por ato njëkohësisht ndikuan edhe në rënien e pikëpamjeve të Daltonit në vitin 1801.

Zbulimet që janë bërë në shekujt XIX-XX kanë treguar qartë se atomi nuk është thërrmija më e vogël, ashtu siç ishte menduar deri në atë kohë, por ai është thërrmije e përbërë nga shumë thërrmija të tjera (grimca) subatomike.
Sipas zbulimeve, pikëpamjeve dhe arritjeve bashkëkohore shkencore, del se atomi përbëhet nga bërthama atomike e cila është shumë e vogël dhe ndodhet në qendrën në të cilën është e përqendruar tërë masa atomike dhe është e rrethuar nga elektronet, të cilat sillen rreth bërthamës në një rrugë të përkufizuar.

Në Kuranin Famëlartë thuhet: “...Zotit tënd nuk mund t`i fshihet as në tokë e as në qiell as sa grimca e as më e vogël se ajo e as më e madhe...” (Suretu Junus, 61)

Allahu xh.sh. është Ai që e shpalli Kuranin si libër hyjnor për njeriun në tokë dhe për qartësimin e shumë gjërave që e rrethojnë njeriun në këtë botë e njeriu nuk ka mundësi t’i shohë të gjitha gjërat me përjashtim të atyre që Zoti nga mëshira e tij e madhe ia ka mundësuar që t’i shohë.
Allahu, Krijuesi ynë, Krijuesi i gjithësisë, por edhe krijues i atomeve (grimcave) e qartëson në Kuranin Famëlartë se çka në të vërtetë është atomi.

Allahu në Kuran jep përgjigje për çdo gjë për ata që kanë mend

Allahu në Kuranin Famëlartë na tregon se në gjithësinë që na rrethon ekzistojnë grimca apo atome siç quhen në shkencën bashkëkohore dhe njëkohësisht tregon mbi atomin dhe strukturën e tij të brendshme, jep përgjigje për njeriun shkencëtar, por edhe për njerëzit e rëndomtë, në mënyrë që ata të kuptojnë rëndësinë e krijimit të tyre dhe rëndësinë e krijesave që janë në shërbim të tyre (njerëzimit).

Në shkencën e kimisë, ku flitet për atomin, thuhet se atome ka në tokë e në qiell, por gjithashtu thuhet edhe se atome ka edhe në ato vende ku mendja nuk na shkon fare se mund të ketë diçka të atillë.
Nga pikëpamja fetare dhe të dhënat shkencore del se çdo gjë e krijuar në këtë botë është në përputhshmëri të plotë me fjalët kuranore sepse Zotit nuk mund t’i fshihet asgjë, as në tokë e as në qiell as grimca më e vogël se atomi.

Në Kuran dëshmohet në njërën anë për fuqinë e Zotit, e cila manifestohet në çdo fenomen jetësor (krijesë) dhe në anën tjetër për ekzistencën e grimcave (atomeve) në tokë e në qiell të krijuara për të dëshmuar fuqinë krijuese të Allahut Fuqiplotë.

Nga kjo pikëpamje ne arrijmë të kuptojmë se çdo fjalë e Kuranit në veten e vet përmban kuptime që vlejnë për çdo kohë, për çdo vend dhe për çdo njeri, fjalë me karakter të lartë dhe kuptim të gjerë.

Njeriu me mend magjepset kur i sheh mrekullitë e krijuara nga Allahu xh.sh..
Allahu xh.sh. në fillim të Kuranit e përmend qartë ekzistimin e grimcave (atomeve) në tokë e në qiell duke e dëshmuar kështu fuqinë e Tij.

Kurani e përshkruan në këtë mënyrë të ekzistuarit e grimcave (atomeve) në një pjesë të ajetit kuranor “...as sa grimca e as më e vogël se ajo...”
Qëllimi apo objekti i kësaj pjese të ajetit kuranor është që të jepet përgjigje mbi atomin dhe njëkohësisht të tregojë funksionalitetin apo strukturën e tij.

Shikuar nga pikëpamja teorike, shumë nga shkencëtarët bashkëkohorë e definojnë atomin si grimcë të përbërë nga shumë grimca të tjera, që nënkupton se janë në përputhshmëri të plotë me fjalët kuranore si dhe janë teori që janë me kuptim të njëjtë me fjalën kuranore, por dallojnë në aspektin gjuhësor dhe nga kjo del se pas shumë përpjekjeve ndoshta me shekuj të tërë për të përcaktuar teorinë mbi atomin shkencëtarët vijnë në përfundim identik me thënien uranore, se “... as sa grimca e as më e vogël se ajo ...” dhe nga analiza e këtyre fjalëve apo zbërthimi i tyre del se grimca që përmendet në ajet është atomi dhe më të vegjël se atomi janë bërthamat dhe elektronet që sillen rreth tij.
Ky është një zbërthim që ka të bëjë me arritjet shkencore dhe pikëpamjet bashkëkohore mbi atomin. Allahu xh.sh. bukur e ka sqaruar në Kuran këtë çështje me fjalë te pakta, por me shumë kuptime duke e përmendur në radhë të parë grimcën në tërësi (atomin) e pastaj bërthamën e atomit apo elektronet që sillen rreth tij.
Shkenca bashkëkohore thotë se vëllimi i bërthamës së atomit është sa 1/10000 e atomit që nënkupton se është shumë më e vogël se atomi në përgjithësi .

Me shekuj shkencëtarët janë përpjekur që ta definojnë se ç’është atomi.
Ka shumë shkencëtarë e filozofë të cilët japin mendime për këtë grimcë të vogël atomi. Allahu xh.sh në Kuranin Famëlartë e sqaron në mënyrë të drejtë dhe precize çdo çështje.
Shumë shkencëtarë dhe filozofë grekë u përpoqën që ta definonin teorinë mbi atomin, por teoritë e tyre nuk u përkrahën nga shkenca bashkëkohore dhe si të tilla u hodhën poshtë sepse ishin të pasakta dhe nuk përkonin me arritjet e shkencës bashkëkohore, e cila arritjet e veta i kishte bazuar dhe edhe sot e kësaj dite i bazon në Kuranin Famëlartë, në të cilin shkenca zë një vend të veçantë.

Çfarë na mësojnë fjalët kuranore dhe arritjet shkencore?:

Të gjitha arritjet shkencore, te të cilat nuk ka dyshim, janë vërtetuese se Kurani Famëlartë është pa diskutim zbritje prej Allahut xh.sh. dhe kjo është esenca, thelbi i këtij shkrimi, sepse 13 shekuj pas zbritjes së Kuranit shkenca arriti vetëm në atë nivel që ta dëshmojë vërtetësinë e fjalëve të Kuranit Famëlartë për ketë çështje, të cilën Kurani e zbërthen me një pjesë të ajetit apo me pak fjali. Kjo është një nga shumë mrekullitë e Kuranit.

Përgatiti: Muhamet Sheqiri

Ky shkrim është botuar fillimisht në revistën mujore “Dituria Islame”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyFri Dec 04, 2009 12:28 am

Unë di nxirrja veten ket koment nga shkirmi më lart .

Allahu në Kuran jep përgjigje për çdo gjë për ata që kanë mend
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 EmptyFri Dec 04, 2009 1:57 am

bashkom eshte me se e vertet, vete fjala hyrese ne KUR-RANIN famelarte tregon gjithqka....
IKRE-qe d.m.th lexo, meso ne emer te ZOTIT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 9 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit
Mbrapsht në krye 
Faqja 9 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 Similar topics
-
» Mëshira e Zotit
» Mëshira e Zotit
» ne jemi krijes e natyres apo e zotit???
» Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
» Dr. Shefqet Krasniqi: FALËNDERIM ZOTIT PASTAJ NATO-S

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: