Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ne jemi krijes e natyres apo e zotit???

Shko poshtë 
+6
veletini
xhavo_
Aldo
laloni
socratus
Agrone
10 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptyFri Mar 13, 2009 5:30 pm

un besoj e te dyjave nga qe ne faktikisht vm nga natyra e zotin e mendojm si gjithcka pra elle natyr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptyFri Mar 13, 2009 7:43 pm

Zoti krijuesi, gjate historis eshte quajtur me emra te ndryshem dikush madje edhe natyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 1:50 am

Zoti krijoi edhe natyren edhe njeriun edhe ujin edhe ajrin edhe...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 3:50 pm

po celularin kush e krijoi zoti?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 5:12 pm

po te mos kishte qen vullneti i Tij ne nuk do mund ta perfytyromin celularin .
duhet te jemi te vetdijshem qe fati yne eshte ne duart e Tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 5:32 pm

mendja krijoi gjithcka.ashtu dhe mendimin qe ekziston nje zot
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 7:52 pm

dhe kush e ben te mundur qe mendja te funksiojojë ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 7:53 pm

e ben te mundur ligjet e fizikes dhe biologjis
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 8:41 pm

laloni shkruajti:
po te mos kishte qen vullneti i Tij ne nuk do mund ta perfytyromin celularin .
duhet te jemi te vetdijshem qe fati yne eshte ne duart e Tij.

Dmth i paska munguar vullneti krijuesit para shume shekujsh dhe pasken hek keq perpara, ahahaha. Po qka ka lidhje ketu krijuesi me celular?

Pse sot nuk quhet koha e gurit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 9:56 pm

tung aldo:
pse mos ka ekzistu fizika dhe biologjija ne shekullin 1 ???
do t thot sipas jush mendja e njeriut ka filluar te funksionoj ateher kur osht apliki fizika dhe biologjija.
po njeriu i pare mos eshte mbeshtetur ne ligjet e fizikes e biologjis ???
spo ju kuptoj mir qar qellimi ke.
nuk e di a e keni vrejt qe gjithqka qe thuhet ne kuran eshte vertetuar p.sh
do te perhapet muzika.
do te perparoj teknologjija.
do t ngriten ndertesa te larta.
do perhapet imoraliteti.
etj etj.
do te thot Zoti e ka ditur satesisht se qa do te ndodh !
duhet kuptuar vartesine qe e kemi nga Krijuesi .
nje nder cilsite e Tij eshte :''gjithqka qe ndodh ,ngjan ne percaktimin e Tij''.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 9:59 pm

mu pom pelqen muhabeti me ju
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySat Mar 14, 2009 11:12 pm

atehere lalon
fizika dhe biologjia nuk ka egzistu por ligjet e saj po
vetem se njeriu me fuqine e tij mendore arriti ti zbulonte keto ligje saqe sot shkencetaret kan zbuluar edhe 9 dimensione te tjera qe syri jon nuk i sheh.
ato qe jane shkruar ne kuran kane ndodhur vertet per shkak te shkences se njerezve.
edhe un po te hap nje besim si myslimanizmi apo kristianizmi sot dhe te shkruaj nje liber per te ardhmen e botes ,dhe te kem gjysmen e botes qe me beson per kete te ardhme ,ajo ka per te ndodh.ky eshte ligj i fizikes
nuk e di a jam shpjeguar mire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 1:39 am

tungjatjeta

A
Cito :
ldo shkroi:
edhe un po te hap nje besim si myslimanizmi apo kristianizmi sot dhe te
shkruaj nje liber per te ardhmen e botes ,dhe te kem gjysmen e botes qe
me beson per kete te ardhme ,ajo ka per te ndodh.ky eshte ligj i
fizikes
do te te perkrah edhe une nese nje dite do e fillosh kete nisme, suksese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 1:54 am

laloni shkruajti:
tung aldo:
pse mos ka ekzistu fizika dhe biologjija ne shekullin 1 ???
do t thot sipas jush mendja e njeriut ka filluar te funksionoj ateher kur osht apliki fizika dhe biologjija.
po njeriu i pare mos eshte mbeshtetur ne ligjet e fizikes e biologjis ???
spo ju kuptoj mir qar qellimi ke.
nuk e di a e keni vrejt qe gjithqka qe thuhet ne kuran eshte vertetuar p.sh
do te perhapet muzika.
do te perparoj teknologjija.
do t ngriten ndertesa te larta.
do perhapet imoraliteti.
etj etj.
do te thot Zoti e ka ditur satesisht se qa do te ndodh !
duhet kuptuar vartesine qe e kemi nga Krijuesi .
nje nder cilsite e Tij eshte :''gjithqka qe ndodh ,ngjan ne percaktimin e Tij''.

Tungjatjeta
Z. Laloni

Kjo ndoshta ngase eshte shkruar ne nje menyre metaforike e cila mundeson nje fleksibilitet te asaj qe eshte e shkruar. Po te ishte sikur qe thoni ju nuk mund ta mar me mend fuqin qe do sillte nje liber i tille.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 3:43 am

laloni shkruajti:
dhe kush e ben te mundur qe mendja te funksiojojë ?

ateher simas mendimit tuaj andikapatet nuk ka dasht zoti ti jepte mendje (apo ka te bej me gjenetiken?) se ky zot ateher po luka me ne e po beka qef duke na par tu ber luftra me njeri tjetrit duke u vrar e duke jetu si skllav posh diktatoresh qe bejn qef mbi lekuren e te tjerve gjith te vdekurit e luftes se dyt boterore e jo veq te asaj i beri zoti (per mos flolur per vuajtjet e eksperimentet e naxistave mbi njerez te tjer) nga qe qenka deshira e tij e jo e njerezve se ne bejm ate qe don zoti per mos te flolur per krimet e ber gjat perjulles mesjetare ne emer te fes e gjith ato shekuj te perandoris rromake qe beri skllever gjysen e europes e cila bente qef duke i par njerezit te vriten njeri me tjetrin neper kolose e paska dashur zoti ket nga qe zoti esht ai qe ben gjithcka te leviz e qe te jet e mundur si perjullat kolonjale qe vran njerez e morren ato toka qe i takoshin amerikanve per te drejt lindjeje e skllaverizmi i zezakve etj. etj. pra gith historija jonesht e shenuar nga dhuna
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 3:49 am

laloni shkruajti:
po te mos kishte qen vullneti i Tij ne nuk do mund ta perfytyromin celularin .
duhet te jemi te vetdijshem qe fati yne eshte ne duart e Tij.

dhe nje tjeter, zoti paska nje vullnet te quditshem nga qe lejon shpikje e telefonit por me kushtin qe te provokojn kancer ne tru shum gje e cuditsme ju cfar pergjigje i jepni kesaj?

te pershendes goni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 4:06 am

Agrone shkruajti:
laloni shkruajti:
po te mos kishte qen vullneti i Tij ne nuk do mund ta perfytyromin celularin .
duhet te jemi te vetdijshem qe fati yne eshte ne duart e Tij.

dhe nje tjeter, zoti paska nje vullnet te quditshem nga qe lejon shpikje e telefonit por me kushtin qe te provokojn kancer ne tru shum gje e cuditsme ju cfar pergjigje i jepni kesaj?

te pershendes goni


Kete s'mund ta kuptosh ti sepse ke perceptim te gabuar ndaj jetës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 4:13 am

Aldo shkruajti:
e ben te mundur ligjet e fizikes dhe biologjisMë vjen keq se sa shumë te verbuar qe jeni nga shkenca dhe kuptimi i gabueshëm i saj. Ligjet fizike dhe biologjike asgjë tjetër nuk bëjnë të mundur, përveç se shpjegojnë një fenomen. Ato nuk shkaktojnë, por tregojnë faktet ekzistuese në natyrë, qe i ka krijuar Zoti i madhërishëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 5:23 am

xhavo_ shkruajti:
Agrone shkruajti:
laloni shkruajti:
po te mos kishte qen vullneti i Tij ne nuk do mund ta perfytyromin celularin .
duhet te jemi te vetdijshem qe fati yne eshte ne duart e Tij.

dhe nje tjeter, zoti paska nje vullnet te quditshem nga qe lejon shpikje e telefonit por me kushtin qe te provokojn kancer ne tru shum gje e cuditsme ju cfar pergjigje i jepni kesaj?

te pershendes goni


Kete s'mund ta kuptosh ti sepse ke perceptim te gabuar ndaj jetës.

paversisht se ajo pergjigje nuk ishte drejtuar ka ju, kush ka dvetur kurr nuk ka tretur pra si do te dukej nese ju dvesni nje person ku esht filan lokal e tju thoje qe esht e kot te kallzoj rrugen se ju nuk e njifni dhe cfar kuptimi i jepni kesaj pergjigje? ju keni lindur i ditur? dhe a keni merrir diturin e plot sot? ne ketu po bisedojm shoku xhavo, e bisedojm mbi idet tona e duke u shprehur me ato diturit qe kemi bejm pyetje kur nuk kemi kuptuar gje dhe japim pergjigje rreh asaj pyetje me ato dituri qe kemi e ne raste duke shprehur dhe mendimin ton e nuk deyrohet kush te pergjigjet me zor besoj se nuk keni nevoj qe te them un nga qe perceptimi juaj ka un qenka shum nenvlehtesues
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 10:42 am

xhavo_ shkruajti:
Aldo shkruajti:
e ben te mundur ligjet e fizikes dhe biologjisMë vjen keq se sa shumë te verbuar qe jeni nga shkenca dhe kuptimi i gabueshëm i saj. Ligjet fizike dhe biologjike asgjë tjetër nuk bëjnë të mundur, përveç se shpjegojnë një fenomen. Ato nuk shkaktojnë, por tregojnë faktet ekzistuese në natyrë, qe i ka krijuar Zoti i madhërishëm.

nuk e di se kush eshte i verbuar nga shkenca ,......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 10:43 am

por di se kush eshte i verbuar nga feja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 12:40 pm

Aldo shkruajti:
por di se kush eshte i verbuar nga feja
Kush?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 1:55 pm

Per Aldon:
Nuk di qe feja mund te verboje ke.

Ndersa ne pyetjen se ne jemi krijese e natyres a Zotit,pergjegja eshte e lehte:
Ne jemi krijese e Mendjes,dhe - mendja vete eshte Zoti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 2:12 pm

Tungjatjeta


Natyra = Zoti = Krijuesi = Allahu = Bog = Ra = ......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? EmptySun Mar 15, 2009 2:19 pm

Plotesisht ashtu:Njeshi eshte Nje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty
MesazhTitulli: Re: ne jemi krijes e natyres apo e zotit???   ne jemi krijes e natyres apo e zotit??? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ne jemi krijes e natyres apo e zotit???
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Mëshira e Zotit
» Mëshira e Zotit
» Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit
» Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
» E SA TË JEMI GJALLË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: