Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit

Shko poshtë 
+39
rrimtaf
haxhiu
veletini
laloni
Aldo
Agrone
socratus
Tatoo
xhavo_
E_Bukura
GERI_G
PeriiKeputur
loredana
Muja e Halili
ngadhenjimi
**Lumi_
Mergimtari
Fjona
Euridika
Eva0506
Ademi85
Poeti
ELIE
nardlushnja
Luki
Delia
Beton
Martina
Kushtrimi86
Pirro i Epirit
njonidrenica
rroni
echo
tom sojer
Nezir Myrta
Ago Muji
rolling
Guximi
MUHAMETII
43 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 2:49 am

laloni shkruajti:
tung

qa mund te jet sot e mir e neser te behet e keqe (ne fene islame)

njeriu zhvillohet me kalimin e kohes, dikur ka qen normale qe nje person te vriste nje tjeter ne rast ofendimi nje prind mund te vriste te birin nese bente nje gje te papelqyshme per baban, sot nje baba mund te rrahin te birin por jo qe ta vrasin, dikur femijet si grat u rraheshin dhe keq sot ne kemi hyr ne kohen e mos prekjes pra nje baba nuk mund te perkin me femijen e vet pa pasur pun me ligjet e shtetit, nje tjeter shembull esht nje vend ne itali qe quhet napoli dhe atje ndryshe nga gjith shteti nje person qe ec me motorr e ka te ndaluar vurjen e kokores e cila nuk lejon identifikimin e nje personi e ket e kan nga qe andej behen shum vrasje keshi stili, kurse ket se cfar ka ne islam qe do jet me von e keqe ate ne nuk do e dim por do e din vetem koha si dikur nuk e kan quajtur te keqe vrasjen ne emer te zotit noshta dhe ne fet e sotme do dali ndo nje gje e cila do llogjikohet e keqe ne te arllme dhe ne nuk do ta dim ate nga qe jetojm ne kohen e tanishme pra me mentalitetin e sotem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 2:57 am

Aldo shkruajti:
per te thene te verteten shkencetaret qe meren me fizike,nuk i besojn aspak zotit,

ka shum qe nuk i besojn por ka edhe ato qe i besojn si ju dhe un vetem se ato kan menyren e vet per ta jetuar pra ato perderi sa thojn qe ne jemi kriuar ne cfar do menyre del se ato i besojn krijimit, ajshtajni pershembull ishte fetar pavarsish se nuk fliste o te shprehej, ne ne nje menyr jemi te gjith fetar se te gjith i besojm jetes por jo te gjith pajtohemi me cfar shkruajn librat e shejt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 4:09 am

Shkenctaret mund te mos e besojnë Zotin, por atë e bëjnë në rolin e individit, te njeriut, e jo te shkenctarit. Prandaj kjo shumë pak ka rëndesi. Shkenca e shkenctari janë qështje te ndryshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 12:44 pm

Agrone, me larte, shkroi:

pershendetje valentini

me keto pyetje un po shprehi dhe medimin tim pra:

bimet kan mendje o ide?
mos te ket me gjallesa do ket ide o mendje apo do shduket gjitcka me ne?
kush ka mendje (o ide) o kush e pruri ate (me ken erlli idea) e cfar esht?
ne nuk jemi materje?
kush erlli nga kush e si?

te pershendes


Agrone,edhe une te pershendes dhe dua te te them se çmoj mendimin tend dhe te gjithkujt perkitazi me Zotin dhe shkencen.
Une mendimet e mia per Zotin respektivisht gjithe paaftesite e shkences per te dhene shpjegime ne gjithçka qe ka krijuar Krijuesi,i shpreha permes permes teorise se shkencëtarit izraelit Gerald Schroeder, i cili ka studiuar fizikë dhe biologji në universitete si Instituti i Teknologjisë në Masaçuset (Massachusetts Institute of Technology - MIT), dhe autor i librit "Shkenca e Zotit".Gerard Schroeder, në librin e tij të ri të titulluar "Ana e Fshehtë e Zotit: Shkenca Zbulon të Vërtetën Përfundimtare", sqaron përfundimin e arritur nga biologjia molekulare dhe fizika kuantike.
Sa i perket pyetjes sate te drejtperdrejte se:

bimet kan mendje o ide?
mos te ket me gjallesa do ket ide o mendje apo do shduket gjitcka me ne?
kush ka mendje (o ide) o kush e pruri ate (me ken erlli idea) e cfar esht?
ne nuk jemi materje?
kush erlli nga kush e si?


Une mund te te pergjigjem se edhe bimet jane krijesa te Krijuesit(Zotit).Edhe bimet i krijoi Mendja e Krijuesit,sikur qe gjithçkja e krijoi po kjo Mendje.

Ndersa,sa i perket mendimit tend se:
bimet kan mendje o ide?
mos te ket me gjallesa do ket ide o mendje apo do shduket gjitcka me ne?

Kjo pyetje,i nderuari Agroni,eshte pyetje shume e qelluar dhe nderlidhet me Diten e Gjykimit,e qe shpjegimin per te e keni te paraqitur aq mire ne Kur'an.
Dhe,se treti,dua te te them vetem edhe kete,e qe edhe kjo ka te beje me ato qe ju shtoni ne jemi apo s'jemi materje dhe se kush me pepara erdhi.
I nderuari Agrone!
Perkitazi me keto te fundit une do te thosha vetem edhe kete:Ne,po,jemi materia,por sigurisht se ne nuk jemi Mendja.Mendja eshte ZOTI,krijuesi yne dhe i mendjes a jomendjes sone dhe i te gjitha ndryshime nder ne dhe jo vetem nder ne.
Edhe sa i perket asaj se kush me perpara erdhi,sigurisht se eshte Mendja.Dhe:vetem Mendja.Dhe mendja vete eshte Zoti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 1:28 pm

Tungjatjeta

Pyetje:
A mendoni se ne menyre te drejtperdrejt Zoti ndikon ne jeten e njeriut, apo thjesht eshte duke e vezhguar?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 1:44 pm

Jo,nuk e besoj se Zoti ne menyre te drejtperdrejte ndikon ne jeten e njeriut.Por,po,Zoti vezhgon,vvezhgon,vezhgon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 1:46 pm

Jo,nuk mendoj se Zoti ne menyre te drejtperdrejte ndikon ne jeten e njeriut.Por,po,Zoti vezhgon,vezhgon,vezhgon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 2:07 pm

Tungjatjeta i Respektuari Z. Veletin'i

Edhe une pajtohem me shkrimin e siperm. Por a mendoni se eshte nje gje e veshtir te gjindet apo te verehet prania e zotit ne brendin tone? Duke mos haruar qe kjo prani te filtrohet nga imagjinata jone dhe nga fenomenet halucinante, e kame fjalen ne trekendeshin ne mese Idit - Egos dhe Super Egos a mund te gjindet deshmia per Zotin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 2:58 pm

shkenca nuk deshton me shpjegimin e zotit.
e ka zbuluar qe eshte vetem imagjinate te njerezit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 4:41 pm

Aldo,Zoti eshte pjelle e imagjinates se njerezve?!

-Zoti eshte pjell e imagjinates,-kjo eshte me e thjeshta qe mund te thuhet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 4:47 pm

valentin edhe
zoti eshte krijues i gjithckaje -eshte shume e thjeshte per tu thene
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veletini
Anëtar i ri
Anëtar i ri
veletini


Male
Numri i postimeve : 127
Age : 66
Vendi : kosove
Profesioni/Hobi : mesimdhenes
Registration date : 07/12/2008

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 5:19 pm

Aldo,i dashur,
jo pula,jo veja,e pra s'kemi se pse e zgjasim me shume.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 5:44 pm

cdo gje eshte pjelle e imagjinates
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 6:17 pm

ershendetje valentin

ateher sillet gjithcka rreth zotit, ne iden e tij jo ne ate te gjalesave pra ne keshtu nese vuajm zotin ne mes per te dhen shpjegime (se keshtu esht menyra me e shkurter qe te shpjegojm ate qe nuk njohim, si historija e akilit qe thohej te kite zemren ne themer pra ne kam, i cili fakt te ndollte gjat mesjetes do u thonte ashtu qe deshira e zotit pra pergjigja esht e sakt perderi sa besojm ne zot por ajo sa e sakt te jet nuk e shpjegon faktin si mujti te ndoll te cilen e shpjegojn shkenctaret sot) ne do kemi vetem pyetje nga qe natyra jon esht te bejm pyetje rreth atyre gjerave qe ne nuk njohim e shprehemi me ato dituri qe mesojm o shohim gjat jetes pra ne, me mir, un mendoj se imgjinata esht truri i njeiut i cili esht materje i arllun nga materja nuk po dua te mohoj se materjen mund ta ket krijuar zoti por ne ket llogjik me vjen pytja si esht krijuar zoti ashtu si per universin por per te kemi teori te shencjateve qe e shpjegojn pak a sum por sa i perket zotin un besoj se se nuk do kemi kurr nje pergjigje nga qe nje fetaret do shprehet si mbas librit te shejt qe ai ka ekzistuar i cili esht gjithcka, esht krijuesi e nuk ka tjeter perveq tij etj. etj. pra me ato gjera qe mesojm qe te vegjel por sa i perket krijuesit ne ate e pranojm qe nuk e njohim e nga kjo pa njohuri vjen deshira per te ditur ate qe nuk dim o qe nuk kuptojm pra zoti cfar esht si u krijua o nga erlli si thohet per teorin e big bengut ne kemi ndo nje teori per zotin? per shembull ne ket video i derguar nga z. muhamed te cilin pershendes https://www.youtube.com/watch?v=Yq1o79VBOjM thot vetem ate qe thot kurani pra qe ai ka ekzistuar por kjo ekzistenc e ka nje fllim?

te pershendes goni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 37
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 6:32 pm

Aldo shkruajti:
cdo gje eshte pjelle e imagjinates

peshendetje aldo

zakonisht kur shprehemi, shprehemi nga qe kemi nje ide dhe ju u shprehet se zoti esht pjella e imagjinates pra ju ku bazoheni qe te thoni nje gje te till? se nuk mjafton vetem te thuash se ai ekzishton ne imagjinaten ton se nese esht keshtu ka nje arsyje dhe ate ju e dini e vet vetiu vjen pyetja si ndolli kjo gje pra si e pjellem zotin e perse?

te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptySun Mar 15, 2009 11:58 pm

Agrone shkruajti:
Aldo shkruajti:
cdo gje eshte pjelle e imagjinates

peshendetje aldo

zakonisht kur shprehemi, shprehemi nga qe kemi nje ide dhe ju u shprehet se zoti esht pjella e imagjinates pra ju ku bazoheni qe te thoni nje gje te till? se nuk mjafton vetem te thuash se ai ekzishton ne imagjinaten ton se nese esht keshtu ka nje arsyje dhe ate ju e dini e vet vetiu vjen pyetja si ndolli kjo gje pra si e pjellem zotin e perse?

te pershendes

normalisht ka nje baze kjo qe thashe,sepse imagjinata e njeriut arrin kudo,ka arritur te bej zbulime ,eksperimente etj etj por kur ka qene nevoja per ndihme nuk kan ditur se ku ta marin dhe kane besuar se nje i plotfuqishem i jep force te jetojn .
eshte dicka e veshtire te kuptohet mendja e njerezve ,ajo mund te besoj qe david kopperfieldi eshte magjistar i vertete kur ai eshte vecse nje iluzionist.

shnet agron
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 12:16 am

Tungjatjeta Aldo

Pjeserisht pajtohem me ju, duke u mbeshtetur ne shkrimin tend nuk do ishte e drejt perfundimi se postimi juaj eshte pjelle imagjinare.
Imagjinata eshte nje faktore i rendesishem ne formesimin e besimeve ideve madje edhe per perparim njerezor, por nuk mund te thuhet se eshte gjithecka, ngase ne momentin kur thuhet se eshte gjithecka ne e nenvlersojm p.sh instiktin, trashigimin pervojen etj, te cilat gjera pa dyshim qe nuk jane pjelle e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 12:31 am

socratus shkruajti:
Tungjatjeta Aldo

Pjeserisht pajtohem me ju, duke u mbeshtetur ne shkrimin tend nuk do ishte e drejt perfundimi se postimi juaj eshte pjelle imagjinare.
Imagjinata eshte nje faktore i rendesishem ne formesimin e besimeve ideve madje edhe per perparim njerezor, por nuk mund te thuhet se eshte gjithecka, ngase ne momentin kur thuhet se eshte gjithecka ne e nenvlersojm p.sh instiktin, trashigimin pervojen etj, te cilat gjera pa dyshim qe nuk jane pjelle e saj.

pershendetje Socrat
per instiktin dhe trashegimin nuk po them gje sepse tek temat e tjera me pare i kam kundershtuar por per pervojen e njeriut them se ka lidhje me imagjinaten tone,sepse sipas imagjinates tone arrime me kalimin e kohes te kemi pervoje,nuk fitohet pervoja pa perdorur imagjinate
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 1:02 pm

Tungjatjeta

Nese une te mare per dore dhe te dergoj ne kalan e prizrenit ku kjo do jete nje pervoj e mire per ty, ku e ka vendin imagjinata ketu. Apo ndoshta e ke imagjinuar se nje dite une do ta beja kete ftese. Imagjinata eshte tjeter, pervoja eshte tjeter, edhe pse ato ndonjehere bashkeveprojn qe te na duken sikurse jane ne nje lidheshmeri te ngusht. Njeriu i pare ka punuar ne baze te pervojes por ndryshimi radikal ndodhi kur tek aj u shfaq imagjinata dhe ne nga HomoSapiensi erdhem deri ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 1:56 pm

tung
valentini shkroi: Shkencen e bejne shkencetaret dhe shkencetaret sigurisht se jane njerez te medhenj.Per vete faktin se shkencetaret punojne shume dhe mundohen e stermundohen shume qe njeriut t’i bejne jete te mire,ata edhe jane te dashurit e Zotit,por edhe njerez te cileve njerezimi jete e mot do u shpreh respektin emerituar.

ne rregull :ata mundohen shum.
por ...si mund te jene ata te dashurit e Zotit kur disa prej tyre nuk e besojne ekzistencen e Tij ?
'' Padukshmëria e qenies së Krijuesit nuk është argument për mosbesimin në ekzistimin e Tij !!!''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 30
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 1:59 pm

pastaj si mund te mos besojme ne ekzistimin e Tij kur ne jetojme ne frymen e Tij ,ne token e Tij ,//..''..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 2:17 pm

Tungjatjeta
I riu Laloni

Keto shkrime te juaja jane me vlere te madhe ne nje tubim ku te gjithe perfaqesuesit jane te nje mendimi. Por ne nje shoqeri hibride si kjo ketu, nuk mjaftojn.

Ju lutem qe te me bindni tju besoj se zoti do e denoj zbuluesin e madhe te penicilines ( A. Fleming) i cili brenda dite shpetoi 5.000.000 njerez.
Te gjitha faltoret e botes nje gje te tille nuk e kane aritur dhe as do e arinje ndonjehere. Por nje jo mysliman e ariti jo duke e share fejen e tjetrit por duke punuar per te miren e njerezimit. A thua ky shkencetar ky zbulues nuk do e kete meshiren e zotit? Apo Thua se ky shkencetar do denohet nga Zoti?

Do jam ne pritje te pergjigjes tuaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 2:28 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Nese une te mare per dore dhe te dergoj ne kalan e prizrenit ku kjo do jete nje pervoj e mire per ty, ku e ka vendin imagjinata ketu. Apo ndoshta e ke imagjinuar se nje dite une do ta beja kete ftese. Imagjinata eshte tjeter, pervoja eshte tjeter, edhe pse ato ndonjehere bashkeveprojn qe te na duken sikurse jane ne nje lidheshmeri te ngusht. Njeriu i pare ka punuar ne baze te pervojes por ndryshimi radikal ndodhi kur tek aj u shfaq imagjinata dhe ne nga HomoSapiensi erdhem deri ketu.

edhe ketu ka lidhje imagjinata ,sepse neqoftese ti do me coje te kalaja e prizrenit atehere do te thote qe un kete udhetim e kam menduar me pare ose e kam imagjinuar me pare qe te shkoj,ose muund te them edhe qe nuk vij sepse nuk e kam pas idene se cfare eshte dhe nuk vij se skam interes.un them se cdo gje qe ndodh ne jeten tone e kemi menduar me pare ,nuk ndodh asnjegje rastesisht ne jete.
shnet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 2:32 pm

Tungjatjeta


Do thote e mbeshtesni mendimin e sokratit i cili thote se njeriu nuk meson asgje, thjeshte gjerat i kujtohen!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 EmptyMon Mar 16, 2009 2:41 pm

tungjatjeta ,
jo un them qe gjerat qe na ndodhin ne jete ndodhin vetem sepse ne i kemi menduar ose imagjinuar me pare,
me nje fjale cdo gje qe ndodh e ka nje perse dhe ajo perse jane mendimet tona imagjinata jone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit   Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit - Faqe 8 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit
Mbrapsht në krye 
Faqja 8 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Mëshira e Zotit
» Mëshira e Zotit
» ne jemi krijes e natyres apo e zotit???
» Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
» Dr. Shefqet Krasniqi: FALËNDERIM ZOTIT PASTAJ NATO-S

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: