Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyTue Feb 03, 2009 4:43 am

Twisted Evil Idea

“ E DUA JETĖN “Qě nga dita e marězisě,

I vetěm jam, i vetěm,

O shpirt, ku je tani?

Mě vrave, mě thave sytě.Drita m’u shuha, ike ti,

Se dua jetěn, s’kam sy.

Ai Benci i mallkuar gri,

Pse mě ndahu nga ty?S’kishim fajě, aksidenti na ndahu,

Marězia e shpejtěsisě, vrau lumtrině.

Ně qiell tě strehoj Perěndia,

Parajsa e shpirtit tě mirě.Lutem o Zot, kthema dashurině,

E pafajě, ěngjělli i Perěndisě.

Jepi frymě, jetěn tě fillojmě,

Tě betohemi, s’do bějmě marzi.Kthema jetěn, kthema me sy,

Tě lutem, kthemi ně shpirt.

E dua jetěn. kurrě vetmin,

Tě dua Zot, Falěm ti…

Me 17 Korrik 2008 = Ora 11:40’,
Idea POSTUAR NGA KRISTAQ TH.GUSHI

Twisted Evil ME 3 SHKURT 2009 = ORA 02:40'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyTue Feb 03, 2009 4:59 am

I nderuari Kristaq Th Gushi, keni krijimtari shumė tė pastėr letrare, tė falėnderoj nga zemra qė merr kohė pėr ta pasuruar forumin Bashkimi Kombėtar me krijimtari tėnde letrare.

Me respekt, Sofra.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyWed Feb 04, 2009 3:32 am

kiss kiss

SHTEPIA E SHPIRTITJe ti ajo qẽ mẽ zgjohẽn mẽngjeset,

Vetẽm ti ty tẽ dua, tẽ dua me shpirt,

Je ti syri, ajo qẽ mẽ fal buzeqeshjet.

Mẽ fal o zemẽr, fal syrin tim qẽ s’rri.Qẽ tẽ shikon dhe tẽ vlerẽson bukurinẽ,

Mirẽsinẽ e respektit dhe vlerẽn si njeri.

Une nuk mudem tẽ harroj natyra e qetẽ,

E pamundur tẽ perẽndoj ky dielli im tani.Kur nata nuk mẽ egziston aspak nẽ sytẽ.
E pamundur edhe unẽ tẽ jetoj pa ty, pa ty.


Njerẽzite jetojnẽ, kur nuk egziston vdekja,
Eshte e pamundur te mos lumturem me ty.

Nuk mund te jetoj dot pa ty, s’kam deshirẽ. Ta dua respektin, e dua mẽnēurinẽ, qẽ mban. Ku dielli rrezton mẽ shumẽ, tek njeriu i mirẽ, Ku rrjedhẽ ai loti, qẽ besoje: E artẽ, e vertetẽ.
Aty ku ndizet me egzistencẽn, jeta e shpres, Aty ku dua pambarim, e shpirti tẽ ketẽ streh. Aty je o bukuria pẽrallore, qẽ dua tẽ egzistoje, Aty ku realiteti nẽ sy, behet magji, e jeta, dritẽ.

M 4 SHKURT 2009 = ORA 01:20’.kiss POSTUAR NGA KRISTAQ TH. GUSHIkiss ME 4 SHKURT 2009 = ORA 01:30'. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyWed Feb 04, 2009 5:53 pm

alien

FRIK T HAP SYTNgelem mẽ afẽr parajsẽs sẽ jetẽs,

Minutat ecin, unẽ drejtẽ vdekjes,

S’po marr frymẽ, ty tẽ kam larg,

Ẽshtẽ njẽ botẽ tjetẽr, pa ty e mua.Frikẽ tẽ hapẽ sytẽ, reaitetin tẽ jetoj,

Kẽtẽ kohẽ, kẽtẽ jetẽ s’dua ta besoj,

Mua mẽ duket e largẽt, jo shpresa,

Qẽ nuk vdesẽ, e pse ẽshtẽ nẽ agoni.Sot kam frikẽ nga pritja, kam tmerr,

Unẽ qẽ prisja thuaj deri nẽ perjetẽsi.

Sot, sot, e djeshmja s’mẽ jetonẽ nẽ sy,

Sot kam frikẽ dhe tẽ vdesẽ, nuk e dua.Se jetẽn nuk e shijova, s’di ē’tẽ bẽj,

T’i hapẽ sytẽ dhe unẽ tẽ mos jetoj?

Apo tẽ rri nẽ ẽndẽrr, e jetẽn tẽ shijoj,

Se sot zgjuar, unẽ asgjẽ nuk po gẽzoj.I ziu unẽ, vetẽmia e keq nuk mẽ lẽ rehat,

Tẽ vrapojmẽ mbi fusha, e mbi trẽndelina.

Mua mẽ ka marr malli tẽ qesh edhe zgjuar,

Se nẽ ẽndẽrr, unẽ e ti, ne tẽ dy jemi bashkẽ.Tamam si dje, saktẽsishtẽ si nẽ kẽtẽ ẽndẽrr.

Jo si sot larg, sy mbyllur e me shpirtin plagẽ.

Errẽsirẽn, kurrẽ se kisha menduar mẽ parẽ,

Dy kohẽ po mbartẽ, Ti, Ti, afẽr e shumẽ larg…M 4 SHKURT 2009 = ORA 14:55’.Postuar m 4 Shkurt 2009 nga Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyThu Feb 05, 2009 10:39 pm

Embarassed

E K U A C I O NTre, e tre, baras nėntė.

Tre, unė, ti dhe jeta.

Tre, gėzimi,

Lumturia, e pėrjetėsia.

Po tre, je diell,

Hėnė dhe ylli im.

Tre ngelen,

Toka, deti, e parajẽsa,

Po tre,

Satanai, ferra, e vdekja.

Tre, vetẽm treshẽ them.

S’do pranoj tė keqen,

Pėsveē lumturisė,

Qẽ mẽ jep shpresė.

Me dritẽ nga ty.

Se me ty kam,

Qetẽsin e pėrjetėsisẽ.

Ekuacionet qė zgjidha,

E kam mėsuar nga jeta.

S’kam humbur shpresė,

Kam ecur pas lumturisẽ,

Dritẽs sẽ diellit,

Qẽ nuk di pse dje,

U shėndruar rrebesh shiu.

Por nuk zgjati shumẽ,

Kaq e pati ajo.

Sot e keqja mė vdiq,

Ekuacionin e zgjidha.

Nga ty dhe pẽr ty, ty, ty...MĖ 27 DHJETOR 2006 – ORA 09:20’.

Nga Kristaq Th. Gushi

Postuar m 4 Shkurt 09 = Ora 20:40’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyTue Feb 10, 2009 5:05 am

alien

“ VUAJMĖ “Valět zgjohen, ně bregě pěrplasen,

Kujtimi im ecěn, papritur, běrtas.

Nuk ěshtě njě komet, as meteor,

E pashě atě, qě mě iku dje.Atě, qě ěndrrat m’i prishi,

E pashě, ajo nuk ishte vetě.

Ai dukej njě měndje lehět,

Njě vajzěs, ai syrin i shkeli.Sa e padrejt, e pabesě koha,

Tradhětia merr frymě, e keqja jetěn.

Ajo iku, e prehu ně besě shpresěn,

Ai e tradhtojě, ai e trajton keq.


S’lumturohem nga kjo hakmarrje,

Se kjo ěshtě fakeqěsi e věrtetě.

Duhet t’ja heqim plagěn jetěs,

Prandaj s’po lumturohem sot.Sa vuaj, nga doněsitě e saj.

Ajo iku largě dhe nuk gjeti,

Njeriun mě tě mirě se uně.

Ajo vuan, nesěr e mě shumě...
Mě 15 Gusht 2008 = Ora 23:45’.
Mẽ 10 Shkurt 2009 = Ora 03:00’.
Postuar nga kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyTue Feb 24, 2009 11:20 pm

Twisted Evil Twisted Evil

K 170 G


M FAL 05 = 51Mos harro, unẽ tẽ dua pẽrjetẽ.

Mos loto nẽ shkoj, e s’kthehem,

Lẽre lotin tẽ prekẽ shpirt vẽrtetẽ,

Keq s’mẽ vjen, qẽ japẽ respekt.Nẽ shpirtin tim, je bẽrẽ fiksim,

Pse sillesh kẽshtu, o syri im

Mẽ fal e dashur, tẽ gjykova,

Emrin tẽnde doja, timin tẽ dhash.S’jemi afẽr si dikur, qẽ ishim,

Sa i ēmẽndur ẽshtẽ respekti im.

Padrejtẽsisht, pse ti sot mẽ gjykon

Dhe asgjẽ, ti s’po mẽ dhuron?Lotin s’do ta largoj nga sytẽ,

E pse sy mbyllur, do jetoj.

Kohẽn dhe ty, s’do ta harroj,

Nga kujtimet, kokẽn s’do tẽ ēoj,S’di sa larg, ke ikur vẽrtetẽ,

Nesẽr do hapet, flet e re.

Qiri po shẽndrohem, po mẽ tret,

Malli mẽ gryen, zgjuar i pajetẽ,

Teksti dhe muzika: Kristaq Thoma Gushi.
POEZIA: M 23 SHKURT 2009 = ORA 21:50’.
MUZIKA: M23 SHKURT 2009 = ORA 22:45’.


Lutem dhe ky tekst si shume te tjere,

Te mos muzikohet se e kam muzikuar

Vete,

Faleminderit per mirekuptimin

Kristaq Th. GushiPSE T KUJTTOJ ?Nje cast do doja sot, veten nga ty,

Vec nje fjale do te doja perballe,

Te te thoja, te kam shpirt dhe vajze,

Ne kete cast, vetem zerin ta degjoja.Sa do te doja te fluturoja i lire, qiellin

Princeshe e mrekulluar ne sy e diellit,

Ty te deshiroja, vetem ty te enderroja,

Me ty t’i shkoja gjithe yjet, hene larte.Si mundem une te rroj vetem pa diellin,

Une piktor, qe pikturoj edhe zhurrmen?

Valezimin e gjetheve qe bien po shikoj,

Se s’i gjethe e thare, une shendrrohem.Jeta nuk ka kuptim, kur ne vetem rrime,

Une te enderroja ty, te rriteshe tek mua,

Ne preherin tim, tamam nje yll, nje femj,

Ajo qe kam dashur shume, s’me jeten.Sot dua te vdese nga loti, zemera plage,

Pse ta kam kaq te veshtire, kete largesi?

Kujtoj, e jetoj endrren time te parealizuar,

Pse te kujtoj, kur vetemin me ke dhuruar?M 24 SHKURT 2008 = ORA 00:05’.Postuar nga kristaq Th. Gushi, me 24/2/2009 = Ora 21:15’.Twisted Evil Twisted Evil Twisted EvilMbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptySat Feb 28, 2009 10:32 pm

Idea

“ SYTĖ DO T’I LĖ PA GJUMĖ “Re tė nxira shikoja nė qiellin lartė,

Kur nė dritare m’u shfaqe njė Zanė.

Harrova ditėn e keqe e mėrzitjen bashkė,

Hapa derėn, puhia mė pėrqafoj gjatė.Ajo zemėr mira m’u ulė pėrballė,

Fillojė tė mė pyeste ngadalė.

Kėrkonte sytė e mi, pėr ta parė,

Flakė tė kuqe ishin faqet e saj.Donte tė ikte se kishte njė punė,

Por vendi se linte tė ikte nga unė.

Mbylla dhe hapa sytė pėr ta rriparė,

Nuk besoja, m’u dukė ėndėrr e gjallė.Ajo fliste dhe qeshte me respekt,

Zana e bukur mė la shumė mbres.

Derėn e hapa e s’do ta mbylllė kurrė,

Do ta pres, sytė do t’i lė pa gjumė...MĖ 20 DHJETOR 2006 – ORA 15:30’.Postuar nga Kristaq Th. Gushi, me 28 Shkurt 2009 = 20:30'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyThu Jun 18, 2009 11:38 am

Pershendetje nga Kristaq Thoma Gushi, forumit, sot me 18 qershor 2009 = Ora 10:20', pas tre muaj e ca shkeputje, se
kam qene ne Greqi.
Si ju kam te te gjitheve, shendeti, puna etj mire? O Riku etj dhe ti Sofra ne vecanti, shume faleminderit per respektin qe tregon ndaj vargut tim.

Sot po le kete tekst qe e kam shkruar ne Athine te Greqise me 28.5.09 dhe kompozuar nga une, para 4 dite ne Gjirokaster(mos e muzikoni).
Per kete tekst jam frymezuar nga Adela dhe Bjordi te bb2, qe jane miqete e mi te rrinje, pasi kam qene fansi i tyre.
ADELA XHAMANI I THOTE TE DASHURITE TE SAJ, BJORD MEZINIT:

"TI JE DIELLI IM". Idea Idea


S’do ndalẽ kẽngẽn, ritmin pẽr ty,

Mẽ mbushẽ shpirtin, mẽ jep frymẽ.

Ti mẽ ushqen, syrin me dritẽ,

Je dielli, zemra dhe shpirti im.Tek ty pashẽ, ndryshimin e jetẽs,

E dhamẽ fjalẽn, e ngjẽzẽm besẽn.

Ta fala puthjen, zemrẽn e lumturisẽ.

Tek ty zbulova, lindjen e dashurisẽ,Tẽ pafajẽshẽm, ne kemi lindur dje,

Puthja e dashurisẽ, tẽ ketẽ pẽrjetẽsi.

Foleza jonẽ, me djem e vajza,

Tẽ buēas kẽnga, vallja t’mos ndalẽ.Le tẽ jetojmẽ, nẽ kẽtẽ mbretẽri,

Edhe bota, tẽ bẽhet e mirẽ.

E pafjalẽ, e urtẽ si jeta,

Ku drita, tẽ shkẽlqej nẽ sy.Ti je shpirti, unẽ bẽhem dashuria,

Tẽ dy bashkẽ, jeta dhe pẽrjetẽsia.

Kjo jam unẽ, ky ngelesh ti,

Je drita, unẽ bẽhem diell ytẽ.

Teksti dhe Muzika Kristaq Thoma Gushi.
POEZIA M 28 Maj 2009 = Ora 14:30’.
MUZIKA: Me 14 Qershor 2009 = Ora 19:55’.
Twisted Evil Twisted Evil
POSTUAR NGA KRISTAQ TH. GUSHI, ME 18.6.2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyTue Jun 23, 2009 9:03 pm

fla

N FOLTOREN E BESIMIT:Luftẽ do tẽ ngelet jetẽ, prandaj lufto pẽr ta fituar. Se gjithmonẽ detyrẽ tẽ mbetet ndaj vetes. Kẽshtu: Plotẽsohe vizioni e se nesẽ-rmes tẽnde.

Edhe pse ndonjẽherẽ jeta behet njẽ lojet, ti luhaje. Edhe kur shẽndrohet njẽ mister, mundohu ta njohẽs tẽ vertetẽn.

Jeta ẽshtẽ e kẽndẽshme, ẽshtẽ edhe e lehtẽ, por ndonjẽherẽ, ẽshtẽ dhe e bukur, por pak herẽ, se e vẽshtira ngalet prezente.

Ah, jeta, kurrẽ s’do tẽ jetonte pa shpresẽ.

Prandaj tẽ gjithẽ sẽ bashku, njẽ zẽri:

Tẽ kẽndojmẽ pẽr tẽ nesẽrmen, e mẽ tẽ begat, qẽ tẽ mos jetojẽ loti i ndarjes nẽ sy. As plaga e dhimbjesẽ nẽ shpirt.

Le tẽ trumfoj lumturia, ku dashuria tẽ marri emrin symbol: P R J E T S I …Nga Kristaq Th.Gushi, Gjirokastr

M 23 Qershor 2009 = Ora15:10’.Postuar me 23.6.09 = Ora 20:05'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyTue May 04, 2010 1:47 pm

Jam kėtu sė toku me poetin Kristaq Th. GUSHI, Gjirokastėr... Ndjesitė janė ndjesi dhe hapin "perspektivė udhėtimi"... "Preludi poetik" vijon preludin... Ndjeni kėnaqėsitė e lulesave...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyWed Jul 07, 2010 2:15 am

Pershendetje nga Kristaq Th. Gushi dhe ju kerjoj falje qe nuk kam qene aktive, muajt e fundit...lol!

FĔSHFĔRIMA E VETĔMISĔ

Shfletimin e kėtij librit, e kam ndalur.
S’e lexoi mė, tė verdha janė bėrė fletėt,
E zeza mbi tė bardhė, nė imazh ngelur.

Unė e prisja s’di pse nuk mė ka ardhur.
Kujtimet s’ja kam dhėnė, strehėz kanė,
E ka ikur larg, gjithēka mė ka mbartur.

E unė jam pėrballur me stuhit e jetės,
E pėrkėdheljet e dhėmbjes sė largimit.
Ej koha, ėshtė dhe ngelet diskurs lirik…

Dhe askush nuk i njeh mė mire se unė,
Ditėt, ngelet edhe dhėmbje tė shpirtit.
Tė pa treguara do mbeten rrėfenjėzat.

Koha, nė ditė e nė netė tė tėra, nė stres.
Ĕshtė bėrė pjesė e pėrherėshme e jetės,
S’i fėshfėrima e vetmisė, qė lot derdhė...

MĔ 6 KORRIK 2010 = ORA 16:50’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyWed Jul 07, 2010 2:33 am


Edhe nje poezi tjeter te dt. 4 korrik 2010

MERAKU S'MELE

Rri e mendoj, Ti sa mė mungon,
Malli im, zėrin tėnd do tė dėgjojė.
Dhe pse e di ku jeni, e ku shkon,..
Po telefoni pse tė mungon sot?!

Ti s’e di? Kristit, merak po i shton.

Pushime tė lumtura,
E sy tė qeshur tė keni,
T’ju gėzojė shpirti i dlirė!

Sa mė mungon,
e sms-ja ime
s’tė mbėrriti as sot.
Telefoni i mbyllur…,
apo nuk tė punon?
Nuk di nėse
Nesėr do tė dėgjohemi?
Ej, meraku s’mė lė tė qetė,
E pse mungesė me arsye.
S’di s’i ta kaloj pritjen e gjatė…

Me beso, o Ėngjėll njeri,
edhe pse shpesh ta kam thėnė:
Tė kam dritė, diell, tė kam hėnė,
Lumturitė sa m’i ndriēon.
E vėrteta: tė dua shumė e fort,
Nė mendje dhe sy
ti je hėnė e plotė…

Bukurinė e shpirtit
ti ma dėrgon me respekt,
Prandaj edhe kur flė,
edhe kur zgjohem,
edhe kur qetėsohem,
edhe kur qesh,
Edhe rrugės kur eci ,
Mimozė pranvere
Ti, mė shndėrrohesh.
Edhe kur flas
edhe kur jam nė meditim…
imazhi yt
Hapsirė mė qėndron mbi qerpik.
Kjo je ti ?!
Mbrekullia e papėrshkruar
Ēdo cast, nė kujtesėn tim…

Nga Kristaq Th. Gushi

Gjirokaster me 4 korrik 2010 = Ora 21:15'.
Mobil: 068 20 82 067
E-Mail: kristaqkristi@gmail.com ose Kristaq_Gushi@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyWed Jul 07, 2010 2:46 pm

Persh me keto vargje: Kristaq Th. Gushi

ME PESHEN E VUAJTJEVE

E V Ĕ S …

Ndoshta s’po gaboj dhe
nuk ka lidhje,
Ule qiellin nė tokė, nė shesh, ta shoh. Edhe
nėse shiu s’tė lejon tė mė vish,
Njė zile telefon bėm, qė t’mė kujtosh.


S’e zėrin dua t’ju
dėgjoj, lajmtarin tonė,
Tė di si je ti edhe aty larg, ku ti po jeton.
S’e respekti ynė jeton dhe kur s’je pranė,
Prandaj ti vendos dhe mos hezito, tė pres.


Cfarė ke pritur ti, njė
mik, do tė rrigjeshė?
S’e vite
kanė kaluar, jeta na ka ndarė, larg.
Rrugėt tona e morėn udhėkryqin, nė nisje,
Me peshėn e vuajteve,
ne, bashkėudhėtar.


Kur dje une vuaja, ti
qaje dhe anasjedhėtas.
Jeta njėrėzore ėshtė njė maskaradė, s’pyet, S’e
ku shkon, ku do vesh dhe kush tė prźt…
Jeta ėshtė e keq, gjithsi, ne, kemi fituar vetė…Me 2 qershor 2010 = Ora 23:55'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyWed Jul 28, 2010 11:45 pm

UDHETIM MENDIMESH:

Je larg, sa larg ti, pse
mendimi te bane prane?Deren hapur e mbaj, mos
trokit, hyre ngadal.Ej, zemer perveluar, dėgjo
rrahjet e mendimit.


Ngjashmeri kanė zemerat tona,
bam, bamban,Nuk jane moter e vella, zemerat
sa fort rrahin…Dhe rritmi i tyre nuk
ndal, nuk eshte i ngadalet.


Dy shpirtera pulesojne.
s’kane guxim ta pranojne…Kemi gjithcka, jeten e
qeshjen, s’kemi ate qe duham…Na mungon shpirti
binjak, mendimi s’ka privilegje.


E degjova meazhin tend, mall
kemi, s’e fshehim dot,Teksti rrjedhe rreke,Ne
sfond, imazhi del.Zjjarr mbi buzėt Mbi te
mijat flak gjene.


E degjoj me shikimi
larg, Lexoi dhe e shikoj mesazhin?Te them sd’dinga vjen,
genjej Vese qe s’e perdor asnjehere.S’di ne do ma thuash ti
ermineMesazhi nga me vjen?


Ej, s’di te mbylle
telefonin, Pse zjarrmi po ndiej?Nuk di nuk po e kuptoj Mesazhi: hapetelefonin me thote.


Dy fjale do them per te
gjithre: Cfare emir duhet te kemi ne…SHKRUAR ME 24 KORRIK 2010 = ORA 21:',
dHE MOSTUAR NGA kRIST POETI, 28.7.2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyMon Nov 29, 2010 12:56 pm

01 = PUTHJA E JETĔS …

Puthjen ta lashė te gusha,
Aty buzėt m’u bėn prushė.
Zjarri na bėri shkrum e hi,
E nė momentin mė magjik.

Ej Ti, me ty lahem deteve,
Ti rreshqet mbi trupin tim.
Ta ndiej zjarmin, puthjen,
E puthje zemėr, nė shpirt.

Ty ta fala puthjen e jetės,
Ti mė the: “Sa tė dua ty”.
E t’i pashė sytė e bukur,
Ej, me ty sa u dashurova.

Buzėt, nektari i shpirtit tim,
Ti je pėrjetėsia e dashurisė.
Gishta flokėve i spupurisa,
Rrinė e i krehin ėmbėlsisht…

MĔ 10 TETOR 2010 = ORA 23:55’.

Postuar sot mė 29 nentor 2010
POET Kristaq Gshi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyMon Nov 29, 2010 12:58 pm

02 = STREHA E DASHURISĔ

S’do tė ta ndalė fjalėn: “Tė dua”,
Syri yt, dielli, hėnė, e qiellit tim.
Drita jote, ma ka larguar natėn,
E zėri yt i ėmbėl, sa drithėrim.

Vetėm mė ty dua tė lozė tani,
Rrugėve endem hije e bukur.
Nė zemrėn time, po rritesh TI,
Sa kuptim merr fjala dashuri.

Je pranvera e dashurisė sime,
Sa po e shijoj tė kuqen qershi.
Brėnda teje, strehja e lumturisė,
Sa tė njoh ty, eja afėr pa ezitim.

Ti je rritur, zbukuruar, njė selvi,
Mallin e rruaj nė sytė e shpirtit.
Dehem si ajo Mjelma nė vallėzim,
S’mė kishte ndodhur herė tjetėr….

MĔ 11 TETOR 2010 = ORA 23:30’.

Postuar sot mė 29 nentor 2010
POET Kristaq Gshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyMon Nov 29, 2010 1:02 pm

03 = ME MALLIN E DASHURISĔ

Dikur ne s’njiheshim,
Dje tė gjeta ty o jetė.
Afrohu dhe ti mos ik,
S’e s’do tė largohem.

Ishe tek ėndrra ime,
Sot u zgjova nga ty.
Ne atė nate me shi,
U verbova nga drita.

Nuk e ndieja shiun,
Sot jetoj mrekullin.
Mos mė lė vetmin,
Sa mendoj per ty.

Ti eja pranė meje,
Se ėndrra ime je ti.
Shtrati i dashurisė
Pėrjetėsinė unė e ti…

MĔ 12 TETOR 2010 = ORA 23:50’.

Postuar sot mė 29 nentor 2010
POET Kristaq Gshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyMon Nov 29, 2010 1:02 pm

04 = S Y T Ĕ

Tẽ njojta ty, o jetė,
Fal vetėm respekt.
Njohjta e sytė e tu.
Ty, qiellin, e detin.

Sa shumė respekt,
Ti o jetė, plot lezet.
Ngelesh dritė syri,
Streha petale, je ti.

Tė njojta ty o diell,
Si edhe pranverėn.
Tẽ njojta o shpresė.
Si edhe dashurinė...

MẼ 12 TETOR 2010 = ORA 23:10’.

Postuar sot mė 29 nentor 2010
POET Kristaq Gshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyMon Nov 29, 2010 1:04 pm

05 = E DI …

Pėr ty do tė vdes,
E di qė mė do Ti,
Tė dua pa masė,
E pa mbarim o jetė.

Pėrgjigje s’po pres,
E di tė vėrtetėn
Ti je e do jesh imja,
E vetmja lumturi.

MẼ 13 TETOR 2010 = ORA 16:10’.

Postuar sot mė 29 nentor 2010
POET Kristaq Gshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyMon Nov 29, 2010 1:11 pm


PSE DUHET TĔ URREJ?!

Ty, tė tė kem inat sot?
Jo, kurrė, s’kam kohė.
S’di tė kem urryer unė.
Nuk urrej; as tė keqin.

Besom, s’mendoj keq,
Idobishėm dua tė jem.
Dhe pse duhet tė urrej?!
Jam i qetė dhe plot jetė…

Diellin tėnd kam zaptuar,
Ngrohtėsin kam dhuruar.
Shtratinė ne kem shijuar,
Me ty, sa jam i dashuruar…

Ti kudo mė ndodhesh, ti…
Dhe kudo do jam prezent.
Ti je imazh je dhe e gjallė.
Pėr ty, ngrohtėsia e diellit…

MĔ 27 NĔNTOR 2010 = ORA 13:40’.
QANĔ SYRI

Sa erė, fortun, e tufan,
E nė kėtė kohė cikoni.

Qanė syri, shpirti mė vuan,
Qė nga dita qė s’po tė shoh.

Dhe nga loti im rrebesh,
Qė edhe sot, sa, sa rrolli.

Sa larg ke ikur ti, ti sa larg
Dhe sot s po di ku po jeton.

MĔ 1 MAJ 2008 = ORA 20:45’.
POSTUAR NGA POET Kristaq Gushi
Gjirokastėr sot mė 29 nėntor 2010
Gėzuar festat e nėntoritė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyFri Dec 10, 2010 4:04 pm

Persh nga Krist poeti me keto poezi te dhjetor 2010.

AI KUJTIM . . .

Mbėshtetem tek shkopin magjik Dhe fijet e mendit, sot po pertyp.

E s’po presė trishtimin e kohės,
Ai kujtim, po ulet nė prehrin tim.

Udhėtari lexon njė mbishkrim tė ri:
“Kėtu lindi dhe u varos njė histori”…

Derdhen kujtimet, koha nė zgjim,
E mbi pllakėn e mermerit gri, lule…

MĔ 1 DHJETOR 2010 = ORA 11:10’.

Postuat Nga Kristaq Gushi,
Gjirokaster, me 10 dhjetor 2010

santa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyFri Dec 10, 2010 4:06 pm

NĔ ZEMREN TIME

Pėrbi re, njė mendim i ri, Shiu kujtim, flokėt lėpinė.
Pėrkrah diellit, Ti dhe unė, Koha qesh, s’m mungon Ti.

Qajė para derės si historisė,
Se koha mė gėrvish kujtimin.
S’ngelem i huaj nė vendin tim,
Flutura e dashurisė, nė shpirt.

Nė atė shtratin e zjarrtė, ulemi,
Tė sotmen e dua pranė me ty.
Buzėt te burim i njohmim tė dy,
Rreth nesh, drita e pėrjetėsisė…

MĔ 2 DHJETOR 2010 = ORA 01:10’.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyFri Dec 10, 2010 4:07 pm

E SOTMJA …

Menduar dhe i heshtur, po eci sot,
Nė shoqėrinė e cingares qė tymos.
Rrugės ku nisa ecjen e kujtimeve,
Nuk ēmallem dot, as me shiun lot.

Jeta na rrėzon, jeta e na conė pėrsėri,
E djeshmja ndihmon tė mos gabojmė.
Lumturisė se sotme, i shtoj ca kujtime.
Tė sotmen, se ndrroj me asgjė nė botė…

MĔ 3 DHJETOR 2010 = ORA 18:35’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 61
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 EmptyFri Dec 10, 2010 4:09 pm


S’E JETOJ SI NATĔN E FUNDIT

E sot sa gjatė po ėndėrroj,
Yll qielli mė shėndrohesh.
Ėndrra tė bukura po shikoj,
Nata dritė, syrin zbukuron.

Kohėn me diell s’e harroj,
I pėrherėshėm, dielli nė sy.
Nė shtrat, nė jetojmė tė dy,
Thellė nė shpirt rritesh ti.

E jetoj ėndrrėn nė realitet,
Nė shtrat, tė lė tė vėrtetėn.
Luaj dhe qesh me yllin tim,
E zbres nga qielli me dritė.

Prekjet e shikimit, me yllin tim,
Unė e ti, nė puthujen ēmėnduri.
Shtrati ynė, pėrjetėsia e ėndrrės,
Unė i mendituar sot me ty, ty, ty.

Nuk e jetoj si natėn e funditė,
Kjo qė lindi s’do ketė mbarim.
Nuk do t i largoj ėndrrat e mia
Dhe do tė jetoj pafundėsisht.

MĔ 5 DHJETOR 2010 = ORA 09:20’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: