Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 18, 2009 11:51 pm

Qokolata

NJĖHERĖ DASHUROHETĖNjěherě dashurova, s’e njěherě vdesě,

Tjetěr herě, s’do tě dashurohem,

Dashuria, do t’mě ngelet shpresě.

Gjithmoně e pěrjetěshme, kjo besě.Tjetěr dashuri, nuk mě duhet,

Mes dritěs, e besnikrisě, jetoj.

Uně kurrě, s’do tě dashurohem,

I dashuruar, jam edhe sot.Pěr mua, s’do ketě nesěr,

As sot dhe as pasnesěr.

Besnik i njě dashuri ngelm.

S’e jam rritur, brenda dashurisě.S’do mě vdesě, ěshtě shpresě,

Valě deti, ěndrrimtare e věrtetě.

Běni si mua, dashuroni njěherě,

Uně s’kam, pěr ta ndruar.Kětě dashuri, e kam ěnděrruar,

Duke fluturuar, e tokěn vrapuar.

Jetoj jetěn, orbit jam shěndrruar,

Mě tě mirěn, s’kam mohuar?!…Teksti dhe Muzika: Kristaq Thoma Gushi.

POEZIA: MĖ 18 QERSHOR 2008 & ORA 08:55’,

MUZIKUAR: MĖ 26 SHTATOR 2008 & ORA 15:05’.Shnim: I lutem lexuesit tim edhe njẽ herẽ: Tẽ

mos muzikoj kẽto tekste qẽ po reklamoj kẽtu, sepse

i kam tẽ muzikuara vetẽ. Nẽse dikush ẽshtẽ i inte-

resuar pẽr tekst kẽnge, tẽ kontaktoj tek mobile im:

068 20 82 067 ose E-Mail Vargu_poetik@hotmaiil.comPostuar nga Kristaq Th.Gushi, mẽ 18.01.2009 – 21:50’.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyWed Jan 21, 2009 12:05 am

PORTRETI YTTi je dritẽ je frymẽmarrja,

Ti do tẽ ngelesh jeta ime,

Ti mẽ ke hyrẽ nẽ zemẽr,

Nẽ shprtin time, ke streh.Ti ngelesh e vetmja puthje,

Nẽ mẽndjen time, je fiksim.

Unẽ jam i ēmẽndur pas teje,

Se zgjodhe streh, syrin tim.Shpirti im ka jetẽ, i lumtur,

Portret yt ẽshtẽ i gdhẽndur.

Nẽ maj shaptesh rri, si nur,

Mes fusha me lule, sa bukur.M 6 JANAR 2009 = ORA 03:25’.Postuar nga Kristaq Th. Gushi, 20.1.09 = 22:05'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyWed Jan 21, 2009 5:54 am

zemer zemer
S K I C


NUK DO T ZGJOHEM KURRĖMė shikon dhe nuk po mė afroheshė, as pẽr gẽzime, as

pėr ndrim vitesh, as tani nuk po mė uronė. Nuk mendon qė

unẽ jam i vetėm, nė kėtė errėsirė, asgjė nuk po egziston sot.

Unẽ i ziu njeri, as nuk po flė, as nuk rri zgjuar, nuk di ku jam, nė ferr, a nẽ parajsė?!

Se unẽ vuaj dhe po qajė vetmin tonẽ, s’e ti mė kujton dhe mė rri shumẽ larg.

Dje mbi lėndinė, nuk isha i vetėm, me ty qeshja, me ty kuror lulesh ndanim, kujtohu njẽherẽ tẽ vetẽme, nuk ka kaluar shumẽ, dje, tamam dje. Kthehu nẽ kohẽ dhe reflekto?

Sot njė cop letėr gjeta nė shesh, me njẽherẽ e lexova, e me lotėt dhimbje shkruaj, qė jam vetẽm. S’e kur dal nga ėndrra, errėsira mė vjen, mẽ rrẽmben nga lumturia e djeshme.

Sa ēudi sot, Ti, Ti, vetẽm Ti, mė urren, dhe vetẽm Ti, mẽ kujton si njė njeri tẽ mirẽ.

PO PSE KY NDRYSHIM NGA TY?

S”e kur hapė dhe mbyllė sytė, dy kohė mẽ shẽndrohen,

me dhe pa ty, o njeri.

Po tẽ lė kėto rresha kujtimesh, me njė urim shpirti: “FOLI PENDIMIT TND, Q T MOS JETOJM VETMIN, Q UN E PRJETOJ, TMERRISHT KEQ”.

Tani po troket minuta e fundit. Timja dhe e vitit 2007. Ēdo gjẽ po ikẽn, unẽ lamtumirė nuk dua t’i them, s’e i dua ndrimet e viteve. Unẽ rritem, unẽ maturohem, mezi e pres 2008.

Por jo gjallẽ dhe pa ty, nẽ ẽndrra, sa bukur do tẽ jetojmẽ.

Sa ēudi, tė mẽ urosh nẽ ẽndẽrr dhe tẽ mos mẽ vishė Ti!

Oh, zemra s’mė punon, s’e ndiej rritin e saj. Po pyes botẽn mbarẽ: Pse ēdo gjẽ duhet tẽ vdesi sot???

Unẽ kur mbyllė sytė, s’mẽ besohet, jeta ime mė bėhet tjetėr, JETẼ...

Je ti aty, Ti, qẽ me jepje jetẽ, unẽ, oksigjeni...

Por vetmia s’mẽ ndahet dhe vetẽm, sa herė e kam

pėrsėritur, qẽ kur ke iku larg, Sa mijẽra dhe miljona herẽ. Me

mua ėshtė mėrzitur kjo fjale qẽ kurrẽ s’duhej ta pẽrsẽritja.

“Lamtumir”, nė ketė ditẽ, ditė fund viti, as nẽ jetẽ nuk

do tẽ ta them kurrẽ.

Po mbyllė syte dhe gjithēka qė kam, po i marrė me

vete, nė atẽ ėndrrėn e madhe dhe tẽrẽ 2008, unẽ nuk zgjohem

kurrė, kurrė. kurrė kurrė, kurrė. kurrė kurrė, kurrė. Kurrė...NGA KRISTAQ TH.GUSHI,

MĖ 31 DHJETOR 2007 = ORA 15:25’.

POSTUAR ME 21 JANAR 2009 = Ora 03:50’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyThu Jan 22, 2009 5:04 am

alien Laughing bye

E URREJ ...Fjalėt po zverdhen, e po thėrmohen,

Fjala s’po qesh, veē po zėmėrohet.

Fjalėt, fjalėt pėrpėliten dhe vuajnė shumė,

Fjala, si njė pranver e shuhar.E dėgjova atė zhurmė atė zhurmė,

Nė njė natė tė qetė vjeshte.

Aq sa drita e lumturisė sonė,

U shuha, tė mos ndezej kurrė.Atė natė, u ngritė nga shtrati:

“Do vete tė mbush, pak ujė”.

Pritja, nuk mė kishte tė sosur,

Sa mė hipi etja, pėr ujė.Dola dhe vetė, nė atė rrugė,

Ēfarė nuk pashė, ē’mė panė sytė.

Nuk i fola fare me gojė,

Ajo puthej, qentė zieshin nė rrugė.M’u shtua etja dhe inati mė shumė,

Vajzėn qė desha, e urreva nė kulmė.

Unė nuk e vrava, as me gur,

Atė tė pabesėn qė puthej nė rrugė...MĖ 27 KORRIK 2005 & ORA 08:30’,

Postuar nga Kristaq Thoma Gushi

M22/1/2009 & Ora 03:05’. zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Rakela
Fillestar/e
Fillestar/e
Rakela

Female
Numri i postimeve : 3
Age : 46
Vendi : Tirane
Registration date : 19/01/2009

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyThu Jan 22, 2009 5:23 am

Twisted Evil

“ DITAR POETIK “Sa larg dhe afėr tė kam,

Si pėr herė duart zgjas.

Me njėrėn ty tė pėrkėdhel,

Tjetra ngelet e ngrirė dhe larg.Oh, i ziu ē’shoh e po dėgjojė,

Sot kam ngelur i pa fjalė!

Dikur kisha, dritė, diell, zjarr,

Edhe dita qanė, errėsira e paparė.Sot nuk hapė dot sytė,

Nė ėndėrr rri vetėm me ty.

Ēudi, zgjuar mė bėhesh hi,

Meteori mė shuhet nė sy.Nuk e kam lumturinė qė kisha,

Jam i vebėr pa ty pranė.

Ike, ti mė mbaje gjallė.

Nuk di sa larg o vajzė?!Kur sytė dua tė hapė,

Streh mė ke lėnė errėsirėn.

Nuk ka diell, yjet i kam larg.

O hėnė vetėm ne ėndėrr tė kam.Udhėtoj nė ėndėrr dhe jashtė saj.

Bota ėshtė dy, ėshtė e ndarė.

Nė nje anė ngelet lumturia ime,

Pabesin dhe tradhėtin e kam pėrballė.

MĖ 7 DHJETOR 2006 – ORA 11:55’ Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyThu Jan 22, 2009 5:45 am

Twisted Evil

“ VAJZA MĖ HAPI SYTĖ “

Idea

O Zot i madh, plot me dritė,

Ti mė rringjalle, vajza mė hapi sytė.

Nuk do vdes, do jetoj pėrjetėsitė,

Ēdo sekond, orė, minut, marr adrelin…Idea

Plot me afshė, e putha dashurinė,

Pa u mėrzitur si ēdo ditė,

Ėshtė e gjatė sa njė selvi,

Sy, buzė, gjoks, janė njė mrekulli.Idea

Buzėt mbi gjoks, ushqjnė shpirtin tim,

Adrelin ėshtė nė buzėt e mi.

Ėshtė ushqimi im, mė i mirė,

Burim i jetės, buza e karafilt.Idea

Lotėt qė derdh nga lumtria im,

Bėhen katarakt mbi trupin lakuriq.

Notoj me duar dhe shiprt pandėrprer,

E gjithė tretet, mbi trupin tim.Idea

Si njė lule nė kopshtinė e madhė

Si dielli qė ndritė e ngrohė gjithėsinė.

Si lumturia qė ushqen dashurinė,

Brenda shpirtit mė rritesh ti.Twisted Evil

MĖ 14 JANAR 2007 = ORA 10:45’.Idea Twisted Evil Idea Twisted Evil

[b]Postuar nga Kristaq Th. Gushi


Mẽ oren 03:40’. Te dt. 22 Janar 2009

Twisted Evil Idea Twisted Evil Idea Twisted Evil Idea Twisted Evil
[/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyFri Jan 23, 2009 2:15 am

kiss

DIFEKTI IMDifekti im,

Ngelet i madhe.

Ẽshtẽ dhe ngelet,

Qẽ di shumẽ tẽ fal.

Sepse unẽ nuk di,

As tẽ mbaj inat.

Sepse unẽ nuk di,

As tẽ hakmerem.

Nuk di tẽ shtirem,

As nuk di tẽ gẽnjej.

Ky ẽshtẽ difekti im.

Sepse unẽ dua,

Tẽ ngelem njeri…M 20 JANAR 2009 = ORA 17:35’.

Postuar nga kristaq Th. Gushi

Me 23 Janar 2009 = ora 00:10'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyFri Jan 23, 2009 3:00 am

Laughing

TI S’PO GJENE PAQETi meriton njẽ paqe,

Shpirti s’po ta gjenẽ.

Ti je lidhur me zemrẽn,

Qẽ po tẽ drejton keq.E pẽrsẽrisẽ, po ta them:

“Shpirti yt, kẽrkon paqe”.

Unẽ s’tẽ kam asnjẽ faj ty,

Ti sot mẽ ke lẽnẽ larg,larg.Shpirti yt, e dẽshiron paqen,

Paqe s’po gjenẽ, s’tẽ ka pranẽ.

Nuk di ku kam gabuar me ty,

Qẽ repektin, po ma kthen keq.Mẽ mirẽ vritmẽ, se kjo largesi,

Thuam pse kam ngelur vetẽm?

A e di qe njeriu s’jeton pa sy,

Pse s’duhet sot, tẽ rrim te dy?M 23 JANAR 2009 = ORA 00:55’.

Krijuar dhe postuar tani

Nga Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mirushe
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Mirushe

Female
Numri i postimeve : 149
Age : 34
Vendi : Prizren
Registration date : 17/09/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyFri Jan 23, 2009 4:40 am

Ke shume krijime te mira Kristaq Th. Gushi, uroje edhe shume tjera te krijosh ne te ardhmen. Sukses!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySat Jan 24, 2009 12:46 pm

Twisted Evil

Ky tekst ẽshtẽ, njẽ ndẽrẽ 169 tekstet e mia te muzikuara.MOS RRI LARGMe ty, dua tė jetojė,

Je jeta ime, o Zot.

Me ty, dua tė fluturojė,

Je drita, qė shoh sot.Shumė tė lutem, lutet shpirti,

Mos mė nděshko prapė sytė.

Kurrė jetėn tonė tė bukur.

Mos e bėjė tė vuajė.Unė kam qėnė i plagosur,

Unė kam qėnė i vrarė.

O ėndėrr ime e pėrjetėshme,

Vetėm ti, mė mbanė ngjallė.Me ty, dua tė qesh,

Me ty, dua tė vrapojė.

Me ty, jam i dashuruar,

Kurrė, s’do bėjė tė huaj.Nuk tė dua nė imazh,

Ty tė dua mė pranė.

Ti, nuk je njė Satana,

Mos ik, mos rri larg…Teksti dhe Muzika: Kristaq Thoma Gushi.

POEZIA: MĖ 29 JANAR 2007 & ORA 23:55’,

MUZIKUAR: MĖ 21 PRIIL 2007 & ORA 20:45’.POSTUAR MẼ 24 JANAR 2009 = ORA 10:45’. Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 3:03 am

alien

M J E R I M …Un fal miqesi e respekt.

Anjher nuk dihem mir,

Kur harres, ti njeri me jep.

Rasti i fundit m ngeli peng.Prap, s’do ta quhaja mjerim,

Sepse ti, je shum inteligjent.

Po nuk di pse vesi i momentit,

N brndsi gelet nj mjerim.Harresa sht m shum

S’e nj mjerim i keq pr mua.

S’do t doja ta pranoj rastin,

Nse nuk do ta perjetoja vet.Me vjen keq q e pranoj sot:

Kt, si nj realitet t hidhur.

M dhmb shum kjo plag,

S’di n ka ilac t shrohem vet…M 25 JANAR 2009 = ORA 00:35’.

Postuar nga Ktistaq Th. Gushi = 25Janar 2009 = Ora 01:00’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 4:01 am

Twisted Evil

LE T NGELEMI MIQUn jam nn lkurn time

Dhe lekura sht mbi mua.

Ndrsa nj moment t vetm,

Do te doja te isha m ndryshe.Pse jo edhe siē je edhe ti sot.

Ta provoj se mos ke te drejt ti

Dhe un sot po mrzitem kot.

Ke ikur larg, e m ke ln pa Zot.Do te doja te isha ndryshe, siē jam,

Jo me kt z melakolik, mes lotve.

Sa do t doja t’i ktheja ato bukurit.

Prapẽ, do t ngelem nn lkuren time.Ne mbyllje do te doja te isha ky q jam,

Le t vuaj shpirti im e yt, le t qajẽ.

Bhu magjistare, ndrysho kt bot,

Un dhe ti, le t ngelemi t paktn miq.M 25 JANAR 2009 = ORA 01:55’.Kristaq Th. Gushi

Mostuar mẽ 25 Janar 2009 = Ora 01:58’. Idea

Idea Idea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 4:09 am

zemer zemer zemer zemer zemer

“ KU TA MBĖSHTES KOKĖN “Ku je strehuar ti, ku je,

Ku ta mběshtes kokěn, tě měndoj?

S’po tě gjejě sot, kam mbetur vetěm,

Ku tě vete, rrugěn se shikoj?Thuam ti: ku ta kěrkoj dritěn,

Kam frikě, a do ta gjejě?

Thuam ku: “Ně tokě a qiell”?

Se largě syve, kurrě s’ka jetě.Toka po mě tundet něn kěmbě

Edhe deti dridhet, kur s’tě shikon?

S’di, kam a s’kam njě shpres,

Mes vetmisě, qě kurrě se besoja.Plagě ěshtě jeta, plagě ně shpirt,

Mes shiut dhe mes rrebeshi lot.

Sot pa ty, uně edhe lumturia,

S’di ku rri, pěrhumbem ně vetmi.Errěsirěn se dua, do tě vdesě,

Largohe tě keqen, qě na vret.

Kthehu tek uně, mos mě lěr,

Hiqmi loti nga sytě, e dua jetěn…
MĖ 26 JANAR 2008 = ORA 22:00’.
zemer zemer zemer zemer zemer
Postuar me 25 / 1 / 09 = Ora 02:09'.
Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 4:24 am

fla

“ BUZĖT TONA … “Sa mbylla sytė pėrmbi jastėk,

Me ty, nė ėndėrr rashė.

Tė ulur mbi lėndinėn e lulėzuar,

Buzėt tona, luleshtrydhet shijuan.Por ėndrra nuk zgjati shumė,

Sytė u hapėn nga pagjumėsia.

Prezent, errėsira dhe vetmia,

Pa ty, prapė dhe ky agim.Nga sirtari nxora kujtimet,

Mbi shtrat i hapa pėrsėri.

Folėm gjatė, zgjuar tjetėr njeri,

Ditėt dhe netėt, i kaloj pa ty.Kujtimet u lodhen, ranė pėr gjumė,

Mua lotėt, pėrsėri m’u bėnė lumė.

Nė cep tė shtratit u strehova unẽ,

Sytė i mbylla, pėr tė mos parė kurrẽ…MĖ 2 MARS 2007 = ORA 23:50’.Postuar nga Kristaq Th.Gushi

Mẽ 25 Janar 09 = Ora 02:15’.

Mẽ lejoni tẽ dashur lexues tẽ faqes sime poetike, tẽ kẽpus nga kopẽshti i respektit tim, lulet mẽ tẽ bukura tẽ mirẽnjohje pẽr ju dhe me dashamirẽsi njẽrẽzor, t’jua dhuroj me

me zemer.

Respekt pẽr tẽ gjithẽ dhe shumẽ fml

Nga kristaq Th. Gushi Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 5:00 am

Laughing

“ DASHUROJ VETĖM NJĖ HERĖ “Dua tė bėhem njė gur i rėnd,

Si mermeri pėrmbi varė.

As nė ėndrra, tė mos ju mbajė,

Sytė t’i mbyllė, pėr tė mos parė.Por kurrė s’do kem nė krah,

Njė tjetėr vajzė tė gjatė.

Ty tė dashurva, me ty do vdesė,

Por i vetėm, lumturi nuk ka.Dua tė bėhem i keq, mastrues,

Tė rri larg, si ti moj vajzė.

Por unė dashuroj vetėm njė herė

Dhe dashurinė asnjėherė se vrasė.Dua tė mos qajė, si po qajė,

Dua tė kem ty, pėrsėri pranė.

Njė jetė kemi, jeta s’ėshtė e gjatė,

Nemi buzėt, tė miat kanė zjarr...MĖ 12 PRILL 2007 = ORA 10:40’.

Postuar mẽ 25/1/09=ora 03;00’.

Nga kristaq Th. Gushi 0682082067

Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 11:01 pm

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted EvilM O Z A I K P O E T I K


SA TĖ DUA O ZOTAsnjher nuk tė dua ty:Njė meteor ndrrash e kujtimesh,

As nė imazh nuk dua tė mė qėndrosh.

Gjallė, e zgjuar, un dua tė tė shoh,

Ty tė dua pėrherė, njė yll ndryēuesh.

SINQERITETI IMUnė eci i sigurt n kt jet,

Un eci mbi sinqeritetin e kohės.

Un eci me ngrohtėsin e diellit,

Q ushqehet dhe jeto shum kohė.Tek prehėri i hėnės syshkruar,

Sinqeriteti i shpirtit tim t madh,

Do tė mbėshtesė vėshtrimin e tij.

Sinqeriteti, ėshtė vyrtit nė shpirt.Sinqeriteti. Mua mė rritet nė sy,

Bashkė me respektin, kanė jetė.

Unė e manaxhoi mire sinqeritetin,

Pėr tė qėnė gjithmon nj njeri.Postuar nga Kristaq Th.Gushi,

Mẽ 26 Janar 2009 = Ora 21:00’. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 11:05 pm

Idea Idea Idea Idea Idea

SI, O VAJZĖ ?!Ti, o e dashur,

A nuk mė sheh?

Unė jam thellė tek ty,

Brėnda qėnies tėnde.Nė frymėmarrje,

Nė shikim.

Nė shėtitje,

Mbi lėndinė.Si, o vajzė nuk mė sheh?

Dashurinė, si s’po e gjen?

Nė rrahjet e zemrės sate,

Impulset e mia, s’i ndjen?

Postuar nga Kristaq Th.Gushi,

Mẽ 26 Janar 2009 = Ora 21:05’. Idea Idea Idea Idea Idea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptySun Jan 25, 2009 11:14 pm

Laughing zemer zemerZGJODHE DASHURINĖUnė i dituri

Dhe zemergjeri,

Unė i pakursueri,

Dhurova pak lumturi.Yjet i mbusha,

Me inteligjencė,

Retė i lashė tė qeta,

Qiellin e hapa krejt.Dje, kur shkreptiu ajo vetėtima

Dhe shiu u derdh mbi tok rrebesh,

Vetm tii m’u strtehove nė shpirt,

S’hape ēadrėn, zgjodhe dashurinė time...SA E BRISHTE perjetėshmja lumturi,

Kur tė njoha ty,

Ajo ishte e brishtė,

Ishte naive nė dashuri.

E pėrkėdhelja nė shi.

Nga puthjet e zjarrta,

Merrja shumė dashuri.

“E pavdekshme mendoja,

- Do tė ngeleshe ti.

Por dashuria u nda n dy.

E brishta dhe naivja ime,

Sa dėshpėrim mė la sot.

Unė qė e puthja, e nė shi,

Sot derdhė, lot nė vetmi.

Sa yje ndriēues, e hn,

Unẽ nuk po shikoj!

Pėrse sot, piẽrisht ti,

E torturonė dashurinė tone?Postuar nga Kristaq Th.Gushi,

Mẽ 25 Janar 2009 = Ora 21:10’. zemer zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyMon Jan 26, 2009 5:54 am

Twisted Evil

NUK T LARGOJ NGA SYTMbesẽ ANJEZẼSS’tẽ largo nga sytẽ, pranẽ do tẽ mbajẽ,

Kurrẽ s’do vdesẽ, pavndẽksi po marr.

Unẽ nuk kam dimẽr, unẽ jetoj veē behar,

S’i pẽr ēdo ditẽ, e natẽ dhe nẽ pẽrjetẽsi.Sa lule e bukur je, ēfarẽ zambaku ngelesh,

Ti je karafil me herẽ dhe lulẽja ime jargavan.

Mẽ ka ikur errẽsira, ti mẽ ngelesh dritẽ gjatẽ,

Oh, ēfarẽ kohẽ tẽ bukur kam, lumturi e paparẽ.Si ikin 3 vjet, o bilbil me rritesh, o zẽ i rradhẽ?

Pyllin e shpirtit, ma gjelberon nẽ pambarrim,

Kurrẽ s’do tẽ tẽ humbas ty, je ẽngjẽll i gjallẽ.

Ti qẽ mẽ rri s’i xhevairẽ nẽ sy, lumturi tẽ kam.Ti m’i zbukuron pranverat, mẽ mban tẽ gjalle,

Unẽ tẽ shikoj gjithmonẽ nẽ tokẽ dhe qillin lart.

Ti je Diell, ti je Hẽna, je yjet dhe orbit i madhe.

Me ty o ẽnderr e bukur, me ty kẽndoj bashkẽ.Edhe sot qẽ shkruaj muzike dhe poezi tẽ gjatẽ,

Me ty kẽndoj, me ty o mbesẽ qẽ mẽ rritesh nẽ sy.

Nẽ kẽtẽ 20 vjetor me shampanja po e ngrẽ dollinẽ:

“Gezuar o diell, gẽzuar dhe pẽr ty uroj: Pẽrjetẽsi”.ME 4 MAJ 2007 = ORA 11:30’.Postuar mẽ 26 Janar 2009 = Ora 03:55’.

Nga Kristaq Th. Gushi – Gjirokaster. Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyTue Jan 27, 2009 3:35 pm

Lule per ty

Syrit plot me shpresSot, unẽ do bẽhem loti i gẽzimit

Loti im, do rrjedhe vetẽm pẽr ty.

E me bojẽn e shpirtit tim tẽ mirẽ,

Unẽ do shkruaj fjalẽt e arta pẽr ty:Se tẽ kam xhanẽ, e tẽ dua shumẽ,

Respektin, mbi ty do derdhet lumẽ.

S’e je e bukur, e zguar, inteligjente,

Shumẽ gẽzuar, e 100-vjeē nga mua.Syrinẽ e bukur, unẽ s’dua tẽ tẽ vuaj,

Syrinẽ filxhanẽ, qẽ po rri pẽrballẽ mua.

Aty ku shpresa jote, kurrẽ s’do vdesẽ,

S’e ti ke vlera, ngelesh nẽna e vertetẽ,Me tre yjet, e tre ẽngjejtẽ qẽ tẽ japin jetẽ.

Ai babai i shkret, tẽ ishte, tẽ qeshte vetẽ,

Me ty qẽ te kishte vajzẽ, shoqe tẽ vẽrtetẽ.

E di kẽtẽ, nga skicat qẽ shkruanẽ pẽr tẽ.Dhe unẽ vargje tẽ dhuroj, si tort po t’i dergoj ty.

Aty ẽshtẽ shpirti im, qẽ nuk po ndal vargezimim.

Edhe 100-vjec, miljona u befshẽ - URIMI PẼR TY,

O ti njeri, ti hẽnẽ, o ti yll qẽ po ndriēon gjithẽsinẽ.M 26 JANAR 2009 = ORA 00:15’.

Lule per ty Poestuar me 27.1.09 = Ora 13:35'.

Nga Kristaq Th, Gushi

Lule per ty Lule per ty Lule per ty Lule per ty Lule per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyTue Jan 27, 2009 5:50 pm

kissDO NGELEM PREFEKTUnẽ nuk kam qẽnẽ prefekt

Ti mẽ bẽre tẽ tillẽ nẽ jetẽ.

S’kam qẽnẽ i keq, nuk jam,

Me largẽsinẽ, po mẽ vrarẽ.Unẽ e kam patur afẽr dritẽn,

Por ti ma ushqeve syrin tim.

Me qeshjen, me atẽ bukurinẽ,

Por me sjedhjen, ndryshe sot.Po mẽ bẽnẽ shumẽ tẽ dyshoj,

Pẽrse ky ndryshim sot, tek ty?

S’mẽ bẽsohet qẽ ti je bẽrẽ dy,

S’dua ta pranoj, dyshim pẽr ty.Sa ēuditem sot, u zgjaova pa ty,

Sa e ēuditẽshme me ty o njeri.

Po ēuditem se agimin e prita vetẽ,

E si mundem unẽ sot ta kapẽrdẽ?Kẽtẽ ndryshim, tek sytẽ e mi?

Sa mẽ mungn ti, sa larg mẽ rri,

S’do ta besoja asnjẽherẽ tjetẽr,

Po tẽ ma kishe thẽnẽ edhe ti, ti.E rritheksoj: S’kam qẽnẽ prefekt,

Por kurrẽ nuk kam qẽnẽ unẽ, dy,

Por nga sot dhe njẽ jetẽ tẽ tẽrẽ,

Unẽ do tẽ ngelem prefekt, si njeri…M 27 JANAR 2009 = ORA 01:35’.kiss Postuar nga Kristaq Th. Gushi

kiss Me 27 Janar 2009 = Ora15:50'.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyWed Jan 28, 2009 1:58 am

Question

FAJĖ I PĖRSĖRITURE di mirė, qė mė do edhe ti, e di,

Qė mė doni shumė dhe pa interes.

Por sot mė mungoni, s’ju kam pranė,

Kur tė vdesė, lule mos mė vendosni.Unė dua respekt, e dua kur jam i gjallė,

Nuk dua lot dhe lule mbi varrė tim nesẽr.

Ndryshe do ngrihem nga poshtė mermerit

Dhe si fantazėma e keq, do t’ju rri nga pas.Ju do tė vdisni nga pendimi i fajit tẽ sot,

Dhe kurrẽ s’do tė jetoni, si mua nė parajsė.

Pendesa e vonuar, do t’ju dėnoj me fajė

Dhe burgu tuaj, nuk do jetė nė qiellin lartė.Jeta ėshtė ndarė, nė tokė dhe nẽ parajsė,

Ne lindim mbi lule, e rritemi nẽ det e diell.

Kur fal respekt dhe mirėnjoje, jeton gjatė,

Si njeri i tillė, pavdeksia tė mbanė nė krah.Por nė jetėn e gjatė, jetẽn frymore, ka dhe

Aksidente, gabime, por s’duhet lẽnẽ dhe fajė.

S’e kur falesh dhe pendohesh, njeri qėndron.

Ndėrsa njẽ faji i pėrsėritur, nė ferr tė strehon...MĖ 8 NĖNTOR 2007 = ORA 12:35’.Postuar me 27 Janar 2009 = Ora 23:55'.

Nga kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyThu Jan 29, 2009 1:05 am

DY

FJALĖSINQERTA,

PĖR

NJĖ

HAPGABUAR:T R E G I M


Demaskon dhe nuk justifikohet, ajo vajzė e brisht dhe e pafajė, qė thotė:“ Unė kam dalė nga rruga e Zotit ” ...Mbi atė shtrat tė mallkuar, ku kam shkrirė dhe tretur, trupin tim tė bukur dhe mbi tė gjitha, ku kam humbur dinjitetin tim njerėzor, pėr tė marr njė lėmoshė, qė se mora kurrė dhe asnjė kėnaqėsi seksi, sepse ēdo gjė tek unė, ėshtė shuhar me kohė, nga ai vulgariteti, ku unė kam kaluar disa vite…

Unė sot kam vdekur, pa e parė lindjen e diellit. Kurse ai dhe ata, me mua dhe ato, u kėnaqėn dhe nuk na paguan asnjėherė. Ai dhe ata, me mua dhe ato, na flakėn si bishta cigares. Ata qenė tė egėr, uqėr, qė na vine rrotullė, a nuk janė bisha dhe jenashė tė vėrtetė?

Me gjahun e tyre, ata lozin dhe pastaj na hanė te gjallė, pėr na torturuar mė shumė.

Oh, sytė e mi, ēfarė nuk kanė parė.

E gjitha kjo maskaradė, a nuk ngelet njė pėrbuzje pėr shoqėrinė njerėzore dhe pėr ne, nė veēanti.

Qė sot nuk kemi bikimin e Perėndisė.

Sejcila nga ne, qė ka gabuar, ka lindur dhe ėshtė rritur pėr tė jetuar njeri. Si gjithė tė tjerėt nė kėtė tokė tė begatėshme.

Ne filluam tė hedhnim hapat e para tė njojes, nė lagje, nė qytetin tonė tė bukur, ta njohnim botėn, e botėn e madhe, detin dhe qiellin e pambarim.

Unė doja tė fluturoja e lirė, mes yjeve, hėnės dhe diellit tė zjarrtė. Por qė nė hapin e parė, fati nuk mė la

tė lumturohesha, unė u gėnjeva, u mashtrova nė emėr

tė dashurisė, qė kishte ēelur sythe tek unė.

Ai, qė unė e dashurova menjėherė dhe nuk e lejova veten pėr ta njohur mė mirė, mė shkatroj duke

mė vrarė dhe lėnė tė gjallė.

Sot unė po flas, por nuk po shikoj, unė po jetoj pa ėndrrat qė ėndėrroja dhe si e tillė, mbi trup, mungon

vetėm mermeri i zi...

Sot po tregoi, vetėm njė nga detajat, tė hapit tė pare, tė asaj shoqėrie, qė mua po mė varros.

Hapi i parė, mė shuajti driten e syrit, kur jeta ishte nė lulėzim e saj.

Humba jetėn mė tė bukur, qė asnjėherė s’do ta jetoj, se do vdesė nga kriza qė nuk ndalon.DY FJALĖ, PĖR NJĖ HAP TĖ GABUAR :Sa dola nga shkolla e mesme, ku isha nxėnse e vitit tė dytė, pėr ty kthyer nė shtėpi, dy moshatar po qeshnin me tė madhe dhe sa mė panė mua, mė pėr-

shėndetėn me pėrzėmėrsi edhe pse unė nuk njohja fare. Por pėr mirėsjedhje, ju fal nga njė buzėqeshje dhe ula kokėn nė rrugėn drejtė shtėpisė.

Mė pas, njėri mė foli dhe tjetri ma bėri me sy.

Kėtė radhė nuk ragova edhe pse qeshja e tyre ishte cinike ndaj meje.

Moshatarėt nga pas, besoi, fitore e quajten me

mua, sepse mė ngacmuan me fjalė pėrsėri:O vajzė si tė quajnė ty?

Tjetri,- Nėm pak numrin e mobilit tėndė,

tė bisedojmė tė dy.

I pari, - O yll, unė di tė bėjė edhe dashuri.

Dhe tjetri mė romatikėn e tij, mė tha:

Puthėm edhe nga larg, qė tė shijojė buzėn qershi.Dhe nė duet, vazhduan rrugaēinė e tyre:- Unė tė dua mollėn dhe portokallen,

- Duam trupin nė shtrat, tė ngrohemi me ty,

- Eja ti bukuroshe, ti o ėngjėll mos u largo,

- Mos ki frikė nga ne, tė pirė jemi sot.Ky hapi i parė, i jetės qė vazhdoj disa vite, sa mė shokojė, se nuk kisha parė dhe dėgjuar, deri mė sot, si kjo qė nė veshė mė gumzhon papushim.

Mezi arita deri nė shtėpi, me mėndje tė trullosur

dhe shpirt tė plagosur.

Harrova shoqėrin ku isha, se dy orėt e fundit i kishim pushim, vajtėm nė pab e krcyem mbi njė orė.

Harrova shkollėn dhe mėsimet pėr nesėr.

Harrova mė kryesoren, tė pėrshėndesja familjen

ku edhe urin e drakes, u largua pėr tė mos u kthyer.

Unė harrova gjithēka, qė asnjėherė nuk harroja.

Mbylla sytė dhe gojėn dhe u zhyta nė vetmin e gjatė, nga njė krizė dinjiteti, ku, as Zotin tim s’e pyet, tek ai qė falesha mėngjes, drekė e darkė.

Se nuk kisha fuqi tė mendoja, as tė qėndroja nė kėmbė, u ula si njė thesė i rėnd, mbi krevatin tim, pa e pare, nga verbėria qė pėsova, me dy moshatarėt.

Mbylla veshėt me duart dhe u mblodha si gjalpėri rreth vetes pėr mos u ēuar pėr shumė dhe shumė agime tė gėzuara dhe tė lumtura.

Nė komė rrashė, nuk mbajė mėnd, pėr me tejė, familjaret qė mė shoqėruan edhe nė spital mė thanė

e treguan krizėn e kaluar, sepse unė s’u reabilitova dot, fatkeqėsi tė tjera, mė shoqėruan.

Do tė mė falni shumė e shumė, qė sot nuk po mundem ta vazhdoj historin, sepse: Nga ky moment, nuk kam mė fuqi tė flasė.Mė besoni edhe pse personaliteti me ka ikur,

Njė krizė kronike, ėshtė duke m’u afruar,

Mė falni, mė falni, mė falni,

Nuk e di, nė do tė zgjohem pėrsėri...F U N D


Nga Kristaq Thoma GushiGjirokastėr, mė 7 Nėntor 2007 = Ora 20:17’.POSTTUAR ME 28 JANAR 2009 = 0RA 23:00’.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyThu Jan 29, 2009 4:57 am

kiss


KURRĖ S’DO T’JU URREJMa shoqėroh atė shpullė,

Me atė qė mė dhe dje,

Duke mė bėrė si vetja,

Qė t’ju harroj njėherė.Mė jep force e ndarrjes,

Tė mos t’ju kujtoj sot

Dhe t’ju lė, s’i mė ke lė.

Nė njė harres inati.Unė kurrẽ s’do t’ju urrej

Edhe pse sot mė mungove.

Mungove bashkė mė vesėn,

Kur hapa sytė nė mėngjes.Mėsom t’ju mbaj lagė syve,

S’e s’do t’ju heqė nga shpirti.

Sot dolan i vetmuar nė rrugė,

E pėrshėndeta shumẽ njerėzė.Edhe pse isha mėrzitur nga ty,

nuk e dhashẽ veten ndj tyre.

Unẽ e kujtova shpullėn tėnde,

Por prapė, ty nuk do tė urrej...MĖ 7 JANAR 2008 = ORA 23:35’.Postuar nga kristaq Th.Gushi

M 29 Janar 2009 = Ora 02:55’. kiss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 EmptyThu Jan 29, 2009 5:54 am

Twisted Evil Twisted Evil


A MĖ NJEH TĖ TILLĖ ?Mos prirt nga unẽ tẽ tẽ them: ”Lamtumirė”.

S’e unė kurrė ty, do tė them: Je e keq.

Ti ke qẽnẽ drita qė mė ushqej syrin dje,

Ngelesh lumturia qė mė mungon vẽrtetẽ.Po e quhaj edhe sot njė gabim nga ty, ty,

Si ato gabimet e mė parėshme edhe pse:

Shuplaka nė faqen e kuqe, ėshtė akoma.

Sot po e quhaj njė 5 minutėsh njerėzor.Po, e quhaj 5 minutėsh, qė sejcili e kalon.

Tė lutem, mẽ mėso tė harroj tė djeshmen.

Atė qė mendove dhe shkruajte pa pẽrtim.

Po tẽ fal, e suportoj atė nė nuk suportohet.Mėsom mua tė pafajėshmit qė u ndėshkova

Dhe po dėnohem me tẽ padrejt nga ty o njeri.

Unė tė dua shumẽ, e do tė dua pėrjetėsishtė,

Por kurrė tė lutem, mos mendo pẽr mua si dje.Tė lutem, nėse tė ka mbetur pak respekt nẽ sy.

Nuk po kėrkoj shpjegimin tẽnd, zgjidheni vetė ju.

Ulu e kėmbėkryq aty dhe mendo vetem njẽherẽ,

Mbylli e sytė. e futu nė labirinthet e mirėsjedhjes.Unė nė emėr tė respekti, do ta harroj atẽ qẽ bẽre.

Harroje e ti, tė mos vuaj, e tė mos qajė, tė qeshim.

Respkti tė jetoj nė sytė tanė, pse jo nẽ pẽrjeetẽsi,

S’e jem njẽ njeri i ndjeshėm, nuk nglem gur varri.Nė dhomėn e mistereve, ku labirinthet e pendimit

Do tė ēojnė nė rrugė tė pashkelura, pyet aty edhe:

Mėso mė shumė pėr mua. Pastaj mendou s’i di ti.

Unė tė lė kohėn e mundėshme qė do dhe mė folė.Nėse emrin e dėgjoj, do kthej kokė, sy dhe shpirtin,

Dhe dy fjalė ti, do tė dẽgjosh:“Kẽrkoj paqe e respekt.

S’e jeta ẽshtẽ e shkurtẽr, s’na pret, nuk na lẽ nẽ fajẽ,

Hekuri e gabimet, duan farketar tẽ vertetẽ nẽ jetẽ...MĖ 8 JANAR 2008 = ORA 22:20’.Postuar nga kristaq Th.Gushi

M 29 Janar 2009 = Ora 03:45’.

Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: