Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:10 pm

KOPSHTI I EDENIT

Kurrė s’jam fshehur pas njė shikimi,
Sa tė njoha, tė dashurova si i marrė.
Vėrtetėsin e dua shumė, tė tillė e jetoj.

Dhe kurrė s’do ta zeroj tė kaluar time.
Ĕshtė historia e dashurisė, dėgjoheni,
As me pluhurinė e kohės s’do ta mbuloj.

Tė sotmen e kam me tė bukur, e tė lumtur,
Frymėmarrje pėrēoj, dashuria ma shpėrblen.
Jeta ėshtė e shkurtėr, por e bukur nė shpirt.

Dua ta jetoj o zoti im, a thua se po gaboj?!
S’e shes shpirtin per asgjė, bukur po jetoj,
Dashuria ngelet shpres dhe s’dua tė vdesė. . .

MĔ 6 DHJETOR 2010 = ORA 00:25’
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:11 pm

I DASHURUAR ME TĔ SOTMEN

Lėre lumturinė, ti, mos e fshi lotin,
Brėnda vetes, jam joshur nga yjet.
Nga flirti, me mendimin e herrshėm…

Sot i lutem kujtimit pėr herė tė fundit:
Dhimbjen nė shpirt, pse mė strehove?
Ne nuk u puthėm, sa m’u dogj zemra!

M’u ftohan duar, harres pėrqafimi,
Kurrė s’do ta gris harresėn tėnde.
E dita zbardhė, i zbukuruar qielli.

Ti, burimi i dashurisė sė kthjellėruar,
Ĕndėrra e sotme mė mbanė zgjuar.
Oh, e sotmja, a jemi tė dashuruar?!

Kur vura buzėt flakė tė flakuruar
Loti mė mėrgoj, fshehtas tė pash.
Aty ku buzėt s’vure ti, unė tė prek.

Nuk qajė si njė korb i verbėr, nė shi,
Rrufe dhe bore nė kohėn e larguar.
Kujton kujtimi, unė jam i dashuruar…

MĔ 6 DHJETOR 2010 = ORA 18:25’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:13 pm


MESAZH SHPIRTI

Dua tė hap sytė, ėndėrra shikoj,
Ne jemi tė dy nė kėtė botė me hi.
Tė ndjej, e hap sytė, ty tė tė gjej,
Se jeta jote mė flet pėr gjithēka…

Edhe albumin e vjetėr e shfletova,
Mijera fjalė kujtime jetojnė nė foto.
Unė do ta ndėrtoj karakterin tim,
Nė menyrėn sesi me trajtove dje.

Dedikoj dy fjalė dhe puthje dergoj,
Ti je jeta ime, ti, mė jep e shpresė.
Njė mesazh nga shpirti im, ti e di,
Ku je ti, jam une, ku jam une, je ti…

MĔ 6 DHJETOR 2010 = ORA 19:20’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:16 pmSTACIONI I HISTORISĔ

I mbyll sytė dhe kėrkoj tė tė ndjej ty,
Je njė ėngjėll, mė jep jetė dhe ėndėrr.
Qėnia jote flet, e gjallė nė shpirt e sy.
Je jeta ime, me jep shprese, pavdeksi.

Dhe ti ekziston nė sekondat e kohės,
Minutat dhe orėt, vrapojnė nė histori.
Njė tren ecėn nė stacion e dashurisė
Dhe s’di ku do ndalojė me shpirtin tim.

Mė jep shpresė, kėrkoj tė jem me ty,
Epoka e kujtimeve u shėndrua ėndėrr.
Mė merr malli dhe dua tė jetoj me sy
Dhe mbroj egzistencėn: “Njeri tė mire”...

MĔ 6 DHJETOR 2010 = ORA 22:05’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:18 pm


LIRIKA E BUZĔQESHJES …

Dashuria ime, nė krah tė flakės,
Sa s’gjej vėnd tjetėr ku tė qesh. Ulem e skicoj tė pėrjetėshmen.
Kristi, vargun e tij s’po e ndal…

Mė ndjek fati, dashuria e marrė, Ēudi s’ėshtė, poezia nė livadhė… Mė fal, e na fal pėrjetėsinė e saj, Ngelet magjistare, flakė dhe zjarr.

Ledhatoj buzėqeshjen, e qeshjen, Lirikėn e buzėve tė magjepsura. E shpėrthen vullkani i dashurisė. Lumturia ime dhe e saj, parajsė…

Shtrati petale, ngelet kopsht jete, i e unė, pėrjetėsia e frymėmarrjes… E shėndruar sot, njė llavė shpirti. Ne s’rrim larg, streh jonė, magjia.

MĔ 7 DHJETOR 2010 = ORA 22:20’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:19 pm

E DJESHMJA

Kurrė s’kisha menduar kėshtu,
Kjo leter tė rrij nė xhepin jashė!

Grisur dhe zhubrosur xhaketa, Njė leter, ėshtė gati nė tė rėnė.
Del xhepi, koha, kujtim i vrarė, Firmėn mbanė, premtimi i saj,

E nga mos tė kem njė trishtim, Njė zhgėnjim nga e djeshmja?
Besoja, dashuronte sinqerisht, Sa plag, koha dhe histori e saj.
Jetoj i begat, e djeshmja, pse: Vret tė sotmen dhe lumturinė?!
MĔ 8 DHJETOR 2010 = ORA 17:05.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:20 pm

MOS TĔ MĔRZITMI

Nuk e di, veē dua tė kthehem, Nė rrjedhat e jetes ku isha dje. Largė nga preheri i mėrzitjes.

Nė qaforen e jakės sė bardhė. Kur ta dėgjoj, mos tė merzitem Edhe njė kengė qė nuk e njoh.
Tė bukurėn, ta jetojmė jo vetėm, Se posht qiellit ka re, s’dukem. E doja parajsėn, por jo si kujtimet…

MĔ 8 DHJETOR 2010 = ORA 19:15’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:22 pm


PSE KOHA E ZEMERUAR ?

Dhe ėndėrrimtarėt, e gjejnė ngushėllim, Nga ylli nuk dahem, sa larg dhe pranė.
Dashuria dhe plakur dhe fjalė menēur
Ne nuk jam tė vdekur, as fytyrė zbehur.
E mbyllur koha, re, njė histori e hapur Koha ėshtė njė lajkataret, e na mashtron. Nuk largohen kujtimet, o engjėll i bekuar.

MĔ 8 DHJETOR 2010 = ORA 21:40’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyFri Dec 10, 2010 4:27 pm

PER TY

Ej, zemėra ime, vetėm pėr ty,
Ti do tė ngelesh arterja ime.
Pa ty tik-takja do tė pushonte
Dhe jeta ime, s’do merte frymė…

MĔ 9 DHJETOR 2010 = ORA 19:25’.
Nga kristaq Gushi, Gjirokaster,
und deri ne kete moment …

Lexim te mbare o lexusi im i
respektuar.
Kristaq Gushi Gjirokaster
postuar 10 dhjetor2010
Ora 14 e 25min
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 EmptyThu May 26, 2011 2:59 am

ERRĔSIRA

Errėsira s’ka jetė,
Ngelet e errėt
Dhe rri vetėm,
S’njeh mėngjeset.
Agimet, as flladin
Dhe ditėt, i vrret.
Sa e keqe errėsira,
Si ajo pema e tharė,
Qė s’rritet, s’ka jetė
Ah, errėsira, errėsira,
Nuk jep frymėmarje,
As dritė, e as shpresė…

MĔ 20 MAJ 2011 = ORA 00:43’.


NĔ UDHĔKRYQ …:))

Nė udhėkryq po gjėndem…
Eci nė rrugė tė mjergudhta
Edhe vetmia e jetės pa streh…:))

Sa tė ftohta edhe tė shkreta,
Janė rrugė padalje, tė errta.
Dhe pika dritės, s’po shihet…:))

MĔ 20 MAJ 2011 = ORA 13:13’.

POSTUAR SOT ME 26 MAJ 2011 = ORA 01E 58 MIN
kRISTAQ gUSHI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi - Faqe 4 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: