Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POETI dhe FJALA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: POETI dhe FJALA   Sun Nov 29, 2009 12:51 pm

POETI dhe FJALA
[size=18]Enigmatikja e vjetėr


Letrės gėrvish gėrma tė thinjura.....,.....,Me kohė ndarė e takuar, mbetur dėshmi,Tėrheq penėn, qė lodhur pėrtyp lakime gėrmash nė bardhėsi,.....,.....,dhe mbytur ikėn mendjes njė klithmė vėshtrimi !Vazhdoj
ende tė gėrvish mbi letėr....,....,
Kohėve...., pas kohe, si njė enigmatike e vjetėr !

E thėna e pathėnė
!Nxirė si kamxhiku, mbeti fjala e pathėnė,Tė thėnat mbaruan...,ka vetėm tė pathėna,Tė thėnat u harruan...,(po as) tė pathėnat s’kujtohen mė.Mbeti e pathėna, u nxi nė gojėn e kyētė,Tek njeriu qė ngatėrron tė tjerė me tė tjerė,si tė
thėnėn me tė pathėnė !


Njeriu dhe
fjala !!E ndjeva heshtjen tė ecte ēakėrdisur,Nė sytė e tu, vėshtrimi kėputi lodhjen.Lėvrijnė tė gjithė...,dhe me kėmbė tė shtyjnė,
tė lėnė pak emėr.
E pash mėrzitjen nė zėrin tėnd,Rrotulluar si laku qė s’kėputet kurrė,As tė flisje s’tė linte me ato kthetra,Mbėrthyer INATI tė binte pas krahėve,Rėnė prej shkallėve, hiqej zvarrė...,ende e korruptuar nga pak....,....,po TI s’harroje, se njeriun e bėn NJERI—fjala e mirė !

Mėngjesi
i kėputur !Mė iku buzėqeshja nė orėt e tua mėngjes....,....,Aty mė ngeli, shtrydhur si rėra prej dallgėve,....,dhe vala pėrkėdhelej nga rrezet e para,....,dhe bregu hapte krahėt, si tė priste mysafir.Mėngjesi m’u kėput...., e fund thellėsive tė tua det, ra!
Detit!

Ti
rri mbėshtjellė nga gjijet e shumtė,
Shtruar,
pėrtyp pas vetes valėt e tua.
Njė
hije pėr nga malet zbret rėndė-rėndė.
Dhe
e jeshilta qė pėrzihet me gurėt,
Mbetet
pasqyra jote nė hapėsirėn det.
Portreti
i gurtė !

[size=12]

Mė heshti vėshtrimi mes lartėsive tė tua,Maleve tė Dukatit priteshin pishat, thikė nė gurė,Dhe njė dorė dhe’ mora aty...,...,Aty nė Dukat-fshat, fluturimthi njė tufė zogjėshm’a trembėn mendimin.E unė u ktheva mbi letėr tė hidhja portretin e gurtė.
[/size]


Mė tepėr
se mall


Gurėve
flenė trungje-trungje pemėt shekullore,
Nėpėr
kthesa mblidhet shtėng njė gur malli,

tė ndarė mes dy maleve, thellėsia
bėhet
mė tepėr se mall !
Kufomė
dhembje...., fallse !!Sirena e trenit pėrplaset nė buzėqeshjen time tė thinjur,....,....,dhe njė lot i ngrohtė kėputet nė shikimin e fundit.U ngatėrruan ditėt nė memorien e kalendarit kufomė...,Era trazuar me shijen e hidhur qė mbjell ndarja nė ikje,Lė nė rafte mendimi fraza tė gjysmuara, tė pambyllura ende...,Harresa gjak-prishur, gjak-gjakut pėrtypet falls,Dheut me dhe’ gropos fjalėt...,ndjekur nga frika...,s’ngreh kokė.Me kohėn qė ikėn shkatėrrohet ditė pas dite hija jote....,E kthen nė kufomė skelet-mallin e tretur tė qėnies tėnde !Unė e mbetura e dy shpirtrave, mbjell lule nė dy varre malli !!

Nė greminat
e poezive !!Nuk mė dhemb hija qė do tė ngelet me vitet,As kujtimi i tyre i ngrirė nė njė cep tė regjur letre...,Lagėshtira do tė hyjė thellė e do t’ia pėrpijė synė e malltė !!Dėshmi fatale, kyēur nga burgu i harresės—humbje memorie !Njė tjetėr letėr do tė ndrijė nga lindja e jetės sė re,Koha do mbetet dėshmimtare e fundit nė gėrmat e asaj dite!Nuk mė dhemb, jo s’mė ngacmon ai kujtim i regjur...,...,Ku shkrirė mbetet pėrgjithmonė krah frikės njerėzore....,!!Fryma e penės do t’a hedh nė greminat e poezive tė mia .

Thirrja
e Gjakut !!Netėt s’do tė pėrtypin si mė parė yje tė virgjėr,Qielli do tė errėsohet nė ēdo sekond akrepash,Dhe dita do tė kėputet nė agim tė ditės, nė heshtje,Ē’virgjėruar nga frika, kėrrusur nga njerėzit....,Pėrshėndetje s’do tė ket’mėngjesit qė do tė shkojė zvarrė.Nė thirrje tė gjakut, do tė ndez njė qiri mbarėsie pėr ty,Asnjė, asgjė, askush, s’do t’a fik atė qiri nė kishė....,....,Ti s’mund tė hysh aty, je tjetėr fe, ke mėkatuar,Ti s’mund t’i afrohesh kurrė derės sė saj, ke mėkatuar,Ti s’mund tė shkelėsh brenda saj, ke mėkatuar,Gėnjeshtra ėshtė mėkati i parė ndaj tė pasurit shpirt-njeriu...,Tė mė pasurit “vajzė”, mėkati mė i madh brenda teje !!
[/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETI dhe FJALA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: