Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyTue Dec 30, 2008 5:48 pm

fla

E PUTHJA NGA LARGNdjeva aromėn dhe pashė dy sytė e saj,

Unė adoleshenti, iu qepa pas.

Ajo rrinte mbi lėndinė, unė bėhesha lulja e saj,

Rehatohej pėrmbi rėrė, unė bėhesha dielli i saj.

Ē’kėnaqėsi, o o o tė jeeesh me ty.

Ajo ulej pėrmbi valė, unė bėhesha deti i saj,

Ajo mė shikonte, unė bėhesha drita e saj.

E puthja nga larg, njėherė s’m’u mėrzit,

I lija hijen time, njėherė s’mė tha: ”Ik”.

Jo, jo, jo, s’mė tha.

U dehėm nga puthja dhe ndjenja jonė e zjarrtė,

Fort na rrihnin zemrat, shijonim ēdo ēast.

S’kam mė nevojẽ, tė vjedh njė shikim,

Puthjen e gjatė, ma fal vet, ai.

Jo, jo, jo, s’kam nevojė.

S’kam mė nevojė, nė pritje tė rri,

Tė gjitha m’i fal ajo, vetėm ajo...MĖ 22 MARS 2005 & ORA 12:30’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyTue Dec 30, 2008 6:02 pmGJYSMA JOTE TĖ JEMGjysma jote, unė dua tė jem,

Bukuria e jetės, nga ty ēel.

Dua tė jem me ty pėrherė,

Lulja e bukur, je ti vetė.O botė e madhe, me jetė,

Unė dua tė fluturoj qiellin krejt.

Brenda lumturisė, uně, ty tė gjejė,

Pavdeksia me ty, sa mė pėlqen.

Pa ty, s’kam sy, s’ka jetė,

Ti je frymėmarja, je oksigjeni vet.

Tė shoh o dritė, ndriēon pandẽrprerẽ,

Sytė e mi, qeshin plot lezet.Ti je Perėndia, qė unė shoh,

Je drita e syrit, o Zot.

Edhe gjysma jote, mua mě mjafton,

Gjysma jote, le tė jem sot.Dua tė jem, dritě, si ty,

Vetėm gjysma jote, dua tė jem.

Gjysma jote, mua mė jepě jetė,

Me gjysmėn tėnde, njeri s’mė del...MĖ 26 QERSHOR 2005 & ORA 08:45’,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyTue Dec 30, 2008 8:18 pm

DJE NUK E BESOJA BOTNAtẽhere, e shikoja atẽ, ajo me kureshtje mẽ shikonte me sytẽ e bukur,

Ndẽrsa sot e pranoj dẽshtimin tim tẽ padẽshiruar, qẽ kam ngelur vetẽ.

Ajo vajẽzẽ dje, ishte pẽr mua njẽ hẽnẽ syshkruar, ajo, ishte si njẽ flutur.

Sot them dy fjalẽ tẽ gẽzuara: Lum ai zogu. qẽ nuk ka frikẽ kur fluturon.Atẽhere, dje mẽ sakt, dje. Fjalẽt e botẽs, e botẽs, mẽ dukeshi tẽ kota.

Nuk e di pẽrse, ndersa sot me dhẽmbje, e besoj vetẽmin time tẽ plot.

Sa e vẽrteta ẽshtẽ, po e jetoj nẽ sy, tamam siē e kishte thẽnẽ ajo bota:

Dhe nuk do ta harroj kurrẽ: Mos ore djal, mos u ngatro, ajo e ẽshtẽ kotẽ.Dhe e ma thoshte bota shpesh: Ajo s’ẽshtẽ pẽr ty, ajo vajzẽ ẽshtẽ bosh

Dhe larg qoftẽ dhe e mallkuar, nese ti sot e pranon, e mendon ndryshe.

Dje, tẽ gjitha kẽto fjalẽ, mua nuk mẽ besoheshin, mẽ dukeshin tẽ kota

Dhe unẽ kurrẽ nuk ju besoja atyre njerẽzẽve, ēfarẽ mẽ thoshte ajo bota:Ajo bota me thoshte “Mos o njeri i mirẽ, mos, ajo vajẽz nuk ẽshtẽ pẽr ty,

Ajo, ty, tẽ do vetẽm pẽr tẽ tẽ marẽ parat, ajo, kurrẽ nuk do tẽ respektoj ty”.

Dhe unẽ si kokẽ mushkẽ qẽ isha, njẽ kokẽ fort, s’i besoja, i quaja tẽ kota,

Jo ore njeri nẽse je I zgjuar, zgjou, kẽtẽ rradhẽ ka tẽ drejtẽ bota.Se mẽ thoshnin, e mẽ thoshnin dje: Do tẽ na kujtosh o i marrẽ njeri?

Se na vjen keq per ty, qẽ nesẽr, lumẽ, do t’i derdhẽsh lotet Ti, Ti, Ti.

Ku zemra e mirẽ dhe shpirti i dlirẽ, do vuajne nesẽr nga gabimi yt, yt, yt.

Unẽ kokẽ shkẽmbi, prapẽ, e prapẽ, dje, s’i besoja, mẽ dukeshin tẽ kota.Por tani, sot, nẽ kẽtẽ vetmi, jo ore jo dhe kẽtẽ radhe, ka patur tẽ drejt bota,

Unẽ i sinqerti njeri, nuk i besoj atẽhere, aq sa lotet sot nuk po mẽ ndalen. Nẽ kẽtẽ vetẽmi, ēuditem me veten time, pse i besoja gẽnjeshtrat asaj, kota

Dhe s’i pranova njẽhere tẽ vẽrteta, ato fjalẽt, qẽ mẽ thoshte ajo bota, bota.Ato fjalẽt e botẽs dje, nuk po i kuptoj as sot. Pse mua mẽ dukeshin tẽ kota?

Mẽ fal i them asaj botẽs sot, e i lutem tẽ mẽ jap dorẽn tẽ ngrihem nẽ kembẽ,

Sepse kurrẽ nuk do tẽ gẽnjehem, as do rrẽzohem, nga shikimet gẽnjeshtare

Qẽ nga sot, unẽ do bẽm njeri,se njẽ engjell i vertetẽ, mẽ erdhi pẽr kẽtẽ jetẽ.Tani e quaj lule, se respek jep dhe ma fal. E quaj shpres, se ẽshtẽ e vẽrteta,

Nga sot s’do tẽ joshem asnjẽherẽ nga sytẽ e bukur, qẽ dje mẽ gẽnjyen keq.

Sot mẽ ēeli dielli me ditẽn e bukur dhe unẽ i thash me lumturi: Miremẽngjes

Sot eci i lumtur, mbi lẽndinat e jetẽs, mbi trẽndelinẽ,me kembet e shpreses.

M 5 DHJETOR 2008 & ORA 15:35’.
Kristaq Th. Gushi, Gjirikaster. 084 26 21 86
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySat Jan 03, 2009 8:18 pm

T THEM N SYNẽ zemrẽn time, ti, sot mẽ ke prure lumturi,

Aty do puthemi, aty do jetojmẽ pẽrjetẽsinẽ.

Ti pẽr mua, do tẽ ngelesh e vetmja dashuri,

Me ty ẽngjẽll, ke bẽrẽ strehe nẽ shpirt e lirẽ.Mẽ fal o zemẽr, fale syrin tim, ngeli tek ty,

Ti mẽ zbulove jetẽn, ti, mẽ dhe dritẽ njeriu.

Kurrẽ nuk do tẽ mẽ zbehet dashuria pẽr ty,

Mẽ fal o shpirti im, unẽ ty, ty, tẽ dua sa sytẽ.Unẽ bie dhe flẽ me ty, e nẽ ẽndẽrr tẽ mendoj,

Mẽ thuaj njẽ herẽ nẽ sy: Mẽ do sa dashuria?

Po digjem si zjarri, jam bẽrẽ vullkan pẽr ty

Dhe zgjohem i lumtur, puthjet tẽ mbulojẽ ty.Me ty njẽsohem nẽ shtrat, oh, dashuria mrekulli,

Je buzẽqeshja e puthjes, shkrihem diaman mbi ty.

Shkrihemi nẽ njẽ dhe mbytemi tẽ dy nẽ pẽrkẽdhelje,

Ti mẽ zgjjove agimet, vetẽm ti je, flladi i dashurisẽ.Nẽ shtratin tonẽ, petal, pulsim zemrash pambarim,

Pẽr ty vdesẽ, me ty, pẽrjetẽsisht dashuri, dashuri.

Tẽ lutem vlerẽso, e kurrẽ mos harro premtimin tim:

Kjo ẽshtẽ fjala ime, ky ngelet premtim pẽr ty, pẽr ty…Kristaq, Gushi, Gjirokastẽr. Tel: 084262186M 27 DHJETOR 2008 & ORA 02:45’.

SHENIM: 2, nga 4 poezit, i kam kompozuar, lutem ne jeni te interesuar per tekste me telefononi tek 0682082067
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySat Jan 03, 2009 10:00 pm

Mirėse erdhe Kristaq, Gushi, dhe urime pėr temėn dhe poezit shumė tė mira qė e ke krijuar.

Vazhdim tė mbarė nė tė ardhmen.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySun Jan 04, 2009 4:43 am

“ ALPEVE U NGJITA “Hypa lart alpeve,

Nė alpet e shpirtit.

Gėrxhė pas gėrxhe,

Gati sa nuk rrashė.Mė bėri tė fortė,

Dashuria qė kam.

Mbi alpet e zhveshura,

Ka dėborė tė bardhė.Bardhėsi, ngrohtėsi, ftohtėsi,

Ka brėnda njė dashurie.

Qė zien dhe merr flake,

Brėnda trupave me zjarr.Lart, alpeve u ngjita,

Me diellin sa pranė.

U putha, morr zjarr,

Mbi alpe, me atė vajzė...

MĖ 4 QERSHOR 2007 = ORA 17:20’.
Postuar sot me 4 Janar 09
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyThu Jan 08, 2009 2:41 am

Idea

Z G J O H UKush luaně me zjarrině, s’ka sy,

Ai kurrě, s’ka pěr tě dashuruar.

Me ty dhe mua, jetonte lumturia,

Sa u miqěsua, me ne dashuria.Zgjohu dhe ti, fol me ěndrrat,

Sot po ēuditem, e quajně lojě

S’e lotět e shpirtit, mě mbuluaně.

A ka Perěndi, mbi kětě tokě?Botěn me shikim, dua ta mbuloj,

Se uně vdesě, kur ěndrra s’jetoně.

Flladin e shpirtit, dua t’ju dhuroj,

Me měngjeset, uně dua t’ju shoqěroj.Ky měngjes, I sěmur u zgjua,

Pa dashuri, pa diellin po vdesě.

A ka drejtěsi, ne kětě botě,

S’e besa s’ěshtě loje, ngelet shpresě?Botěn do shkri, tres mbi kujtime,

Ně tě dy, kohěn po ndajmě,

Botěn do mbledhě, ně njě grusht.

Njěrěn do japě, tjetrěn po mbajě.Teksti e Muzika: Kristaq Th. Gushi,

MĖ 26 NĖNTOR 2003 & ORA 07:15’.

Postuar: 8 Janar 2009 = Ora 00:40’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyMon Jan 12, 2009 12:22 am

kiss

HIJE DHE MISTER, NGELETLaughing

Po harroj minutat, po harroj oret, po harroj dhe ditẽt,

Por kurrẽ fytyrẽn dhe sytẽ e bukur, s’ja bẽjẽ tẽ huajẽ.

Asaj njẽ letẽr po i shkruaj sot, asaj qẽ dje m’u largua,

Se ēdo gjẽ e imja, e saj, po ngelet njẽ mirazh nẽ sy.

Asaj po i shkruaj sot, qẽ emrin nuk ja kam harruar,

Se dje ēdo gjẽ ishte e bukur, jo si sot, sytẽ pa dritẽ.

Ēdo gjẽ e jona dje, kishte njẽ emẽr, tani ẽshtẽ larguar,

E ēuditẽshme, ēdo gjẽ nga ajo mesnatẽ, hije, e emister.

Sot s’po mẽ egziston asgjẽ, sot, nuk po bẽhet as e gjallẽ

Dhe guri po plas, jo unẽ i ziu njeri, qẽ po vdes nẽ merak.

Unẽ s’do ta harroj kurrẽ, po a ja vlen mẽ pẽr tẽ jetuar?!

Unẽ nga njẽ foto e njoha, ishe e bukur, sytẽ e diellit pashẽ.

Sot s’kam nevoje pẽr tẽ, tẽ mẽ lẽrẽ tẽ qetẽ, nẽ jetẽn pa jetẽ.

E di, ẽshtẽ njẽ ēmẽnduri qẽ po bẽjẽ, po ndẽshkoj veten keq,

Por duhet ta pẽrcjell hije e keq dhe misterin, qẽ sot s’mẽ flet.

Edhe nẽse e kujtoj nẽ njẽ momen, do shikoj foton e njohjes…What a Face

M 3 DHJETOR 2008 & ORA 15:20’.

Kristaq Gushi = 0682082067 – Postuar me 11 Janar 2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyMon Jan 12, 2009 8:40 pm

I nderuar Kristaq,
Sapo hapa kompjuterin, pashe nje e-mail nga Forumi "Bashkimi Kombetar", ku une kam hedhur shume nga krijimet e mia. E-maili me njoftonte se paskisha nje mesazh te ri. Kontrollova dhe me erdhi mire kur vura re se pershendetja me vinte prej jush edhe pse perdorje termin "kryetar", qe me sa kuptova i drejtoheshe Kristaq Shabanit.
Megjithate ti per mua nuk je i padegjuar. Te kam ndjekur para shume kohesh ne nje interviste televizive, ndoshta ne TVGJ. Dhe krijova bindjen se ke nje shpirt te pasur, ke ndjeshmeri te larte e vullnet te forte per t'iu pergjigjur jetes me vlerat shpirterore qe ke. Duke lexuar dhe lirikat e porsahedhura ketu, kjo bindje m'u perforcua me teper.
Mua dhe ty, me sa kam dije, na bashkojne linja fati tw njejta. Une jam nga Zagoria dhe kam rreth 7 vjet qe jam akomoduar ne Gjirokaster. Problemet shendetesore kam afro njezet vjet qe i perjetoj, duke mos pasur mundesite e aftesite e zakonshme. Na bashkon dhe shpirti krijues.E kuptoj qe edhe ti edhe une , po t'i kishim mundesite fizike, do ta kishim njohur njeri - tjetrin nga afer e pse jo, ndoshta edhe do ndihmonim sadopak shoqi - shoqin. Une merrem shume me kompjuterin e internetin, ku kam dhe dy Website te miat me keto adresa: www.jorgotelo.tk dhe www.jorgotelo.net.tc
Mund t'i hapesh kur te kesh deshire, te me njohesh sadopak. Nese ke qejf, porosit ndonje te njohurin tend, te vije tek une t'i jap per ty dhurate te 12 librat e mia, se e meriton.
Me qe jam dhe vete me statusin e invalidit edhe te krijuesit, te pershendes si koleg!
Jorgo S. TELO
Lagjia "18 shtatori" GJIROKASTER
Tel. 267338
Mob. o692430034
e-mail: jorgo.telo@gmail.com
mesengger: koncka2008.
Kaq per startim kuvendimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyTue Jan 13, 2009 2:47 am

“ KA IKUR LARG “Atė qė puthja fort,

Qė e dashuroja si i marrė,

Dua ta shkel me kėmbė,

Ta harroj edhe si farė.Se m’u tall me ndjenjėn,

Mė shumė me dashurinė.

Ma shpėrfilli respektin e madh,

Me pabesinė e saj tė paparė.Nuk dua ta shikoj asnjėherė,

Ka ikur larg pa drejtim.

Nė shkretėtirė a nė parajsė,

Pėr mua nuk ka mė rėndėsi.Mė verboi nga sytė,

Me pluhurinė kur iku.

Jam mes katėr rrugėve,

Nuk po shikoj asnjė dritė.Dua ta shkel, ta shkatėrroj nga rrėnja,

Pluhurin qė ngrihet nė pambarim.

Dua me shpatėn e drejtėsisė sime,

Kokėn e padrejtėsisė, ta pres pamėshirė...MĖ 11 QERSHOR 2005 = ORA 08:45’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyWed Jan 14, 2009 12:50 am

fla Twisted Evil Twisted Evil Twisted EvilHOMAZH SHPIRTHeshtja e saj sa me vretė,

Mė shumė se njė plumbė.

Qė tẽ mos mẽ thotě: Lammtumirė,

Sot po duroj, plagėn e vetmisė.Kokėn, s’e vė dot mbi jashtėk,

Lotėt e mi, krejt e kanė mbuluar.

Aq sa sytė, nuk i mbyll dot,

Nga e djeshmja, ajo sa ndryshuar.S’e unẽ s’e dua njẽ meteor kujtimesh,

Unẽ s’e dua as nẽ imazh tẽ mẽ qẽndroj.

Unẽ dua shumẽ, pẽrherẽ njẽ yll ndriēues,

Unẽ e dua tẽ gjallẽ, zgjuar, dua qẽ ta shoh.O Zot, pse ky ndėshkim sot, pėr mua?!

Gjithmonė e kam mbajtur mbi qerpikė.

O Zot, ajo njė ditė do ta kuptoj qe ka faj,

Por do tė jetė vonė, pėr tẽ mẽ thẽn: Mė fal”...* * *Sa larg, nuk mė ledhaton me shikimi,

Unẽ zgjas duartė, njė meteor mė ngelet.

Qielli do tẽ nxiet edhe pse ẽshtẽ ditė,

O Hėna ime, ku je, ku tẽ vajti ajo dritė?* * *Do mẽ ndalet shikimi, mẽ s’do tẽ shoh,

Lulet e bukura, do tẽ ulin kokėn nėn lot,

Kur tek ty, respektin tim nuk do tė jetoj.

S’do kesh ngrohtėsinẽ e diellt qẽ ty tẽ do.* * *Sa dhimbje, sa lot do tẽ mẽ shihni

Tẽ nxjera nga galeria e shpirti tim.

Sa lot, sa dhimbje po derdh edhe sot,

Mbi kẽto vargje, qẽ s’t’i ndẽrpres dot.Sa larg e afer jemi, kurrẽ s’do tẽ harroj,

Hija jote pranẽ mẽ qẽndron gjithmonẽ.

Tẽ desha, tẽ dua, prandaj s’tẽ mallkoj,

Imazhin tẽnd, gjithmonẽ do ta gjalloj.S’e ishet mẽ e bukura e yjeve tẽ qiell,

Asnjẽherẽ nga kujtimet s’do tẽ largoj,

Aq sa s’dua tẽ zgjohem nga ky gjumẽ,

Kurrẽ vetmin, s’do ta pranoj nga sot...* * *Ka ikur nga dje,

E s’di sa larg ẽshtẽ,

Qielli i rėnduar duket,

Ẽshtẽ mbush token,

Ẽshtẽ bẽrẽ plagẽ?Unė prapẽ do tė pres,

S’e unẽ s’i kam faj...

Qė buzėqeshja e saj,

Nuk po bėhet e gjallė.

Humba jetėn, nga njė fjalė.* * *Sinqeriteti ėshtė vyrtyti i shpirti tim,

Bashkė me respektin me rritet pėrditė.

Sinqeritetin e manaxhoj mirė nė shpirtė,

Pėr tė jetuar gjithmonė njẽ njeri i mirė.Sinqeriteti ėshte frymėmarrje pėr mua,

Dhe do tė mė ngeleti tillẽ, kristal nė dritė.

Ėshtė vesa pẽr mua, pėrmbi lulet e kopshtit,

Sinqeriteti do tė ngelet drita e syrit tim, tim.Unė eci mbi sinqeritetin e kohės

Dhe ushqehem me ngrohtėsinė e diellit.

Tek prehėri i hėnės syshkruar, e yjeve,

Sinqeriteti im, do tė mbėshtes vėshtrimin.Unė fal dhe do tė fal pėrherė respekt, e mirẽnjohje,

Unẽ pẽrcjedhe mirėnjohje dhe sinqeritet njerėzor.

Asnjėherė unẽ, kurrẽ nuk do ta doja pabesin tẽnde,

Tek ato sy qė mė qeshnin pėr ēdo ditė, e natẽ pa ty.Se do tė ma plagosnin respektin dhe mirėnjohjen

Dhe do tė ma mbysnin sinqeritetin e palindur mirẽ.

Ky ėshtė dhe do ngelet qytetrini i shpirtit tim njeri,

Nė kėtė amalgam mendimesh dhe sjedhjesh o Zot.Unė jam dhe do te ngelem njė shok i mirẽ, i pẽrjetẽ,

Unė jam njė mik, jam vėlla, xhaxha, dajo dhe baba.

Unė jam dhe do tė ngelem nẽ pėrjetėishtė, drejtẽsi

Unė jam: “Aspirat e ndėrgjegjes sime nė zhvillim”…

* * *Unė i dua bukuritė e luleve,

Me gjithė aromen qė kanė.

I mar me kujdes, nė duar i mbaj,

Tė gjitha i puthė plotė me mall.Unė nuk di ēfarė ke me mua,

Unė asgjė nuk tė kam bėrė.

Unė veē tė dua shumė o dritė,

Vetėm errėsirė sot mė ke lėnė.Unė nuk di ēfarė kodi keni sot?

Pėr etikėn tẽnde po tė pyes ty.

Se je bėrė e vogėl, e padukshme,

Aq sa nė sytė e mi, sot s’po mẽ rri,Ti ishe gėzimi, mė zbukuroje shtėpin,

Prapė do ngelesh jetė nė shpirtin tim.

Pa ty, nuk do tė kem diell dhe dritė,

Pa ty, nuk do tė jetoj kurrė lumturitė.* * *Sot mė ke vrarė guximin krejt,

Aq sa nuk guxoi tė tė flas ty,

Kam frikė se s’do tė mė dėgjosh

Dhe s’i tė tė them pastaj: “Mė fal”.Sot nuk kam guxim tė tė afrohem

Edhe pse malli mė tret pėr ēdo ditė.

Mė mirė tė tė shikoj nga pak e larg,

Se sa njė meteor, nẽ sy tė mė rrish.Unė sot, do ta djegė tė gjithė trupin tim,

Le ta shpėrndajnė, e nė fsha dhe male,

Tė gjithė hirė do ta shėndroj hije kujtim

Le ta derdhinė deteve, oqeane le ta tresin.S’e unẽ edhe i vdekur do tė gėzoj,

Unẽ sytė do t’i lė pėrmbi jastėk.

Asnjėherė s’do t’i zgjojė nga aty,

Le tė jetojmė, me tė kaluarėn kohė…* * *Fjalėt e shpirtit m’i ke vrarė shumẽ,

Unẽ nuk kanė zė, ẽshtė bėrė jehon.

S’do tė mė shikosh ti, si kam ngelur

Dėgjo jehonėn pėr mua, ēfarẽ tė thotė:

“Jepi vetes, jepi njė mundėsi tė funditė,

Qė qilimin fluturues ta zbukuroni tė dy.

Harroje kohėn, largėsinė, harro gjithēka,

Lėre njė ėndėrr tė keqe, lẽre ti o njeriu im”.

Ti o hẽnẽ qẽ tẽ kam dashur shumė, shumẽ,

Qẽ sot mẽ ka humbur nga sytẽ e shpirtit tim...Nga Kristaq Th. Gushi

Postuar m 13 Janar 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyWed Jan 14, 2009 4:03 am

Lule per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyWed Jan 14, 2009 4:04 am

Twisted Evil Idea Question Idea kiss

“ MĖ LEJO TĖ JETOJ “Tẽ lutem, tẽ lutem, me thuaj,

A mẽ dashuron dhe ti, mua?

Unẽ po ēmẽndem, unẽ po vdes,

Sa tẽ pashẽ, ẽndrra njẽ realitet.Mė lejo tẽ tẽ them: mirėmėngjes,

E dua dritė dhe lumturi pėrjetė.

Mė lejo o lule, tė bėhem vesė,

Mė thuaj edhe ti: tẽ pres. Pres.Gonxhe qė mė rritesh nė sy,

Lule qė mė tretesh nė shpirt.

Mė lejo tė qesh, siē qeshja,

Mė lejo tė jetoj, siē jesha dje.Qė nga dita qė tė pashė,

Pa ty s’jetoj dot, asnjė ēast.

Mė lejo t’ju puthė, t’ju dashurojė,

Dashurinė e zjarrtẽ, mos e torturo.Ti je jeta, ti pẽr mua je e vẽrteta,

Shikom nė sy, nẽ sy qẽ ta besosh.

Ti je dashuria, qẽ unẽ gjeta, e vdesẽ.

Nėse kam faj, mos mẽ fol, por mẽ vritẽ…MĖ 12 PRILL 2007 = ORA 09:05’.Postuar nga Kristaq th. Gushi, mẽ 14/1/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyWed Jan 14, 2009 10:35 pm

“ YLL I PASHUAR ”Tẽ njojta ty, o yll im,

Ty o diell i pranverẽs.

Ty tẽ njojta o shpres,

O lumturi, o, e vẽrtetẽ.Tẽ njojta o frymẽmarrje,

Ty, qẽ i jep, chatit jetẽ,

Ty tẽ njohjta o sy blu,

Ti je qielli dhe deti krejt.Pẽr ty o Pamela po flas,

Shumẽ respekt tẽ vẽrtet.

Se ti je goca prej Tirane,

Se me ty, chatoj shpesh.Ty Pamela, ty po tẽ shkruaj,

Si poet, e piktor i moderuar.

Se je e bukur, ti, je e zgjuar.

Chati, ẽshtẽ streha e gẽzuar…M 21 DHJETOR 2008 = ORA 01:53’.Postuar nga Kristaq Th. Gushi

M 14 janar 2009 = Ora 20:30’.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyWed Jan 14, 2009 11:54 pm

Kristaq ! Gezuar Vitin e Ri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyThu Jan 15, 2009 2:50 am

kiss kiss Twisted Evil Twisted Evil Idea Idea Twisted Evil

Pẽrshẽndetje tẽ gjithẽve dhe me shumẽ dashamirẽsi ju them nga shpirti: Shumẽ famleminderit dhe shumẽ e shumẽ mirẽnjohje

pẽr lexuesin qẽ mẽ ka nderuar, pẽr vargun tim,

duke klikuar tek unẽ.

Respekt pẽr tẽ gjithẽ dhe atyre qẽ nuk e kanẽ klikojnẽ poezinẽ time.

Nẽ shẽnjẽ respekti po lẽ kẽtẽ poezi, qẽ ẽshtẽ

eskluzive pẽr lexuesin e www.Bashkimikombẽtar.

com.

Nuk po komentoj vargun e shkruar tani, sepse

ju do jeni vlerẽsues i kẽsaj poezi tẽ shkruar tani dhe nẽ vazhdim.

Me respekt Kristaq Th. Gushi = 068 20 82 067DUHET T’JU HARROJ ?Ty nuk tẽ kam dashuruar,

Unẽ nuk do tẽ dashuroj ty,

Prandaj nuk tẽ kam harruar,

Ne kemi qẽnẽ miq, ne, tẽ dy.Sot ty, nuk tẽ kam larguar

Dhe me harresnẽ qẽ krijove.

S’e unẽ nuk jam i marruar

Dhe me humnerẽn qẽ krijove.Lutesha tẽ pranoja ēdo tẽ keqe,

Jo me ty dhe nga ty o njeri sot.

Prapẽ, nga kujtimi nuk tẽ largoj,

Sepse tẽ dua, jo si tẽ duhan ty…Ty tẽ dua, qẽ sot nuk mẽ flet nẽ sy.

Lutesha tẽ pranoja, e siqeritetin fars.

Sepse tẽ doja, jo si tẽ duhan ty...

Unẽ jam i dashuruar, kurrẽ me ty, ty, ty.Ty tẽ doja pranẽ, jo siē mendon ti,

Drita s’mẽ mungonte, o thesari im.

Mendoja: ti kishe respekt jo interes,

Kurre s’tẽ mendoj ndryshe, si je tani.M 15 JANAR 2009 = ORA 00:45'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyThu Jan 15, 2009 5:26 am

NJĖ PUTHJE, SA ZJARR (Tekst qe e kam Kompozuar)Mos mė quaj fajtor,

Kur mendoj pėr ty.

Hap sytė nė zgjim,

Dita nisė me ty.Me ty, nė sy,

Me ty, nė shpirt.

Me ty, ushqej dashurinė,

Ti do ngelesh, pėrjetėsi.Vyshket lulja pa vesė,

Pa ty, unė vdesė.

Zgjohem pėr ēdo mėngjes,

Plot jetė, shumė shpresė.Hėnėn ulė, qiellin shtrat,

Gjoksi yt, ėshtė nektar.

Ē’pasion, bėhem jetė gjatė,

Njė puthje, sa zjarr.REF:Njė natė me yje,

Njoha dashurinė e zjarrtė.

Njė jetė me ty,

Nė zjarrtė dhe flakě…MĖ 9 KORRIK 2007 = ORA 13:20’.Kristaq Th. Gushi. Postuar mẽ 15.1.09 = Ora 03:15’.

Lutem, tekste e reklamuara kẽtu, tẽ mos muzikohen se i kam tẽ muzikuara vetẽ. Nẽse dikush dẽshiron 1 tekst, tẽ mẽ kontaktoj tek mobili im: +355 68 20 82 067 ese tek E-Maili im: Vargu_poetik@hotmail.com.
Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyFri Jan 16, 2009 2:41 am

Laughing

MOS GUXO T IKSH

Lule per ty Twisted Evil Twisted Evil

Mẽ lẽrẽ tẽ tẽ them dy fjalẽ, dy, vetẽm me kẽngẽn e bilbilit,

Por mẽ parẽ ma sillẽ tẽ lutem, atẽ melodin e kẽngẽs respekt.

Se vẽrtetẽ nẽ kẽto momente, dy zogjẽ, bẽinẽ njẽ shpirt tẽ lirẽ

Dhe lutem: Hape qiellin pẽr mua, s’e nuk mẽ zẽ gjumi prapẽ.

Twisted EvilNjẽ fjalẽ, njẽ buqet lulesh, vetẽm ti ngelesh prapẽ yll,

Kẽtu jam dhe po pres, jam pas shpinẽs tẽnde, tẽ flasẽ:

“Lerẽm tẽ tẽ prek pak flokẽt, se unẽ nuk t’i kam prekur,

Vetẽm pak dua tẽ lozẽ unẽ, me kaēurelat qẽ ti mban.

Twisted Evil

Dhe mos guxo tẽ ikesh larg, unẽ do ngelem miku yt,

Qẽ as vet nuk po e kuptoje, pse kẽrkoj shoqẽri me ty?

As jam i denjẽ, unẽ kam shumẽ besim tek ty o vajzẽ,

Me kujtohet dita e chatimit, t’i mẽ shruajte, e para.

Twisted Evil

Dhe mos guxo tẽ ikesh larg, unẽ do ngelem miku yt,

Qẽ as vet nuk po e kuptoje, pse kẽrkoj shoqẽri me ty?

As jam i denjẽ, unẽ kam shumẽ besim tek ty o vajzẽ,

Me kujtohet dita e chatimit, t’i mẽ shruajte, e para.

Exclamation Twisted Evil Idea M 18 NNTOR 2008 & ORA 02:10’. Question

Postuar sot mẽ 16 Janar 2009 = Kristaq Th. Gushi. Question Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Fml dhe shumẽ mirẽnjoje pẽr lexuesin e vargut tim… Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerti_Gashi
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Blerti_Gashi

Male
Numri i postimeve : 593
Age : 31
Vendi : Nė Troje tė Enver HOXHES !!
Registration date : 20/10/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyFri Jan 16, 2009 2:46 am

E po fort e paske lylis me lule, puthje e zemra ishalla po pshtojm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.BashkimiKombetar.com
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptyFri Jan 16, 2009 5:08 am

kiss Idea kiss Idea kiss


DO DEHJMĖ BUZĖTNe tė lumturitė e dashurisė, ne,

Do tė caktojmė ditėn e lumturisė.

Diell, hėnė, yjet, do tė ftojmė,

Le tė jenė, dėshimarėt e pėrjetėsisė.


DO DEHJMĖ BUZĖTNe tė lumturitė e dashurisė, ne,

Do tė caktojmė ditėn e lumturisė.

Diell, hėnė, yjet, do tė ftojmė,

Le tė jenė, dėshimarėt e pėrjetėsisė.

Idea kiss Idea kiss Idea


I rrėmbeva ato buzė tė nxehta,

I ula mbi petalet lumturi.

O jeta, o adrelin e shpirtit,

Ti do ngelesh, e vetėmia dashuri.S’po rri vetė, me ty fluturoi,

Dy ėngjėj, kanė strehėz Perėndinė.

Unė tė puth, tė dua marrėzisht,

S’jam nė ėndėrr, me ty rri.

kiss Idea kiss Idea kiss


R E F :Je zjarr, prushi do ngelem unė,

Pėrmbi buzė, jeta bėhet e pafundě.

Mbi valėt e detit, do kėndojmė,

Do pimė shampanjė, do dehjmė buzėt...


Idea Idea Idea Idea


Je zjarr, prushi do ngelem unė,

Pėrmbi buzė, jeta bėhet e pafundě.

Mbi valėt e detit, do kėndojmė,

Do pimė shampanjė, do dehjmė buzėt...


Idea Idea Idea Idea

Poatuar mẽ 16 Janar 2009
Idea Idea Idea Idea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySat Jan 17, 2009 4:08 am

What a Face

NUK DI PSE IKE What a Face

What a Face

Sa mẽ mugon ti, nẽ sy e shpirt,

Sa shumẽ mẽ mungon ti tani.

Ty s’tẽ heqẽ dot nga sytẽ e mi,

Sot nuk di, s’di ku je fshehur?!

What a Face

Asgjẽ nuk di unẽ, asgjẽ pẽr ty,

Oh, sa keq ẽshtẽ pẽr ne tẽ dy.

S’di pse ike, pse rri larg o dritẽ,

S’di ku rri, s’tẽ largoj nga sytẽ?What a Face

S’di ku je, s’di tani, o sytẽ e bukur,

Asgjẽ nuk di pẽr ty, pẽr ty o flutur.

Sot nuk di ku jam, vetẽ, kam frikẽ,

S’mẽ mungoje, ne dje rrinim tẽ dy.What a Face

Sot nuk di ku tẽ mbytem, ku, ku?

Lumenjtẽ, unẽ i kam kthyer det,

Detet janẽ shẽndruar si oqeane,

Nẽ oqean loti, po mbytem nga ty…

cyclops

Athin,M 7 Qershor 2008 = Ora 18:05’.

lox

[b]Postuar nga Kristq th. Gushi,


Mẽ 17 janar 09 = ora 02:05’.[/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySat Jan 17, 2009 5:30 am

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

1} MBETET E PAHARRUARE bukur e hijshme, ajo mẽ ka mbetur,

Nẽ shpirt mẽ rritet, ajo, nuk mẽ ka vdekur.

Ajo koha e djeshme, do mbetet e paharruar,

Dy kohe po jetojme, te sotmen, i vetmuar.

Sa e pashe bukurinẽ, shpirti mua m’u zgjua.

Dje, shikimi m’u gezua, sythet, rriten afẽr mua,

S’e sot ẽshtẽ larguar, ka ikur pa menduar.

S’di pse behet pluhur, s’di, ku ẽshtẽ strehuar,

S’e heq nga shpirti, kurre s’kam per ta harruar.

S’e njẽ ditẽ do t’me vije, ajo, qẽ mẽ ka zgjuar…31 TETOR 2008 dhe postuar me 17/1/09Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySat Jan 17, 2009 5:58 am

alien
S K I C


“ DI DHE S’DI TĖ QAJĖ “Nuk kam fjalė, s’mė ka mbetur asgjė. Unė kam ngelur vetėm, fillikat, me lot nė sy.

Dhembja ėshtė njė tragjedi nė trupin e plagosur

dhe dhembja tė merr jetėn, o njeri, tė merr shpirtin.

Gjysmėn e dhembjes po e marr unė, oh, mė falni,

bėra njė gabim, tė gjithė dhembjen do ta mbajė unė.

Unė jam i mėsuar, unė jam i plagosur, unė di edhe tė

qajė edhe tė bėrtas, se kurrė s’kam qeshur.

Unė jam hadhi i madhė, qė njerėzit nė shpirt mė mbajnė.

Ju njerėzė, vetėm qeshni, ju mos qani, se vdekje nuk ka.

Ngelet njė gabim a njė fajė, ajo qė mund tė bėni ju, qė me njė falje, me njė pendim dhe lot, koha e lahėn, atė e largon.

Faji lahet tek burimi i pendimit, aty ku falemi shpesh,

aty ku Zoti na mban dhe drejton. Aty, nė krahėt e tij, si bijė tė

dėnjė dhe mekatar tė tokės...

Si mundeni sot, tė luftojmė vesin, qė shoqėria e ult e mbanė. Vesi i keq, shtrin tentakulat dhe e keqja mbi valėn e lumturisė jeton. Si dhe kur do ta largojmė?

Si dhe me se, kėtė duhet tė dim tė gjithė. Mos qani o njerėzė tė mirė, pranė rri unė, hadhe madhi.

Fenomenin tė zhdukim, qė drita tė jetoj gjatė, gjatė,

errėsira kurrė tė mos ketė frymėmarrje dhe tė rrijė pranė,

sa herė gaboni padashje qė nuk ėshtė fajė.

Vetėm diell shikoni dhe qeshni sa tė doni.

Unė i vuajturi, unė hadhe madhi, do tė futem mes

Vorbullės dhe para syve tuaja, asnjėherė s’do tė dalė.

Paēit fat, paēit vetėm lumturi, lumturi, lumturi...

F U N D

Mė 15 nėntor 2007 = Ora 11:25’.

Postuar,me 17.1.09 nga KRISTAQ THOMA GUSHI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySun Jan 18, 2009 12:54 am

Arrow Arrow “ JO VYRTUALE … “
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer

Me kujtimet e mia, rri nė sy,

Mbase njė ditė do tė zgjohesh.

Dhe besoi, ti, do tė mė vishė,

Jo vyrtyale, por e gjallė siē ishe.
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer

Nė tunelin e pritjes, ka lėvizje, ka,

Pika e dritės, mė afrohet ngadalẽ.

Pa shpresen, s’e vẽ kokė nė jastėk,

Agimin e lumturisė, unẽ do tė pres.
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer

Nuk tė them: “Do rri larg nga ty”,

Mbi kėtė shtrat kujtimesh, do rri.

Le tė vuaj unẽ nė diell dhe me shi,

Unẽ do tẽ pres, sa ti, tė mė vishė.
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer

Kurrė s’do tė them: “Lamtumirė”,

Ti, nuk do tė gjeshė si shpirti im.

Sa ngrohtėsi ka nė krahėt e mi,

Unė s’do iki, unẽ do pres agimin…
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemerSa t’mė vishė, hėnėn e yje, kam miq

Edhe pse nata, ngelet plot errėsirė.

Unė do pres, nuk do tė mbyllė sytė,

Nė pritjen e dritės, nuk lodhet njeri…
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer


[b]MĖ 17 NĖNTOR 2007 = ORA 02:25’.


Twisted Evil :twisted:Postuar me 17/1/09 = Ora 22:50'. Twisted Evil K Twisted Evil R Twisted Evil S Twisted Evil T Twisted Evil A Twisted Evil Q Twisted Evil I Twisted Evil
[/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq Th. Gushi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Kristaq Th. Gushi

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 62
Vendi : Gjirokater
Registration date : 30/12/2008

Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi EmptySun Jan 18, 2009 4:17 am

kiss

“ KOHA NUK NA FAL “Pėr mua, nuk do tė ngelesh e huaj,

Njė pendim, kėtė ditė po ta kėrkoj.

A mundesh, ma kthesh tė kaluarėn?

Respekti yt, unė do ngelem pėrjetė.Nuk tė lutem, premtim tėndė s’ta kujtoj,

Ndoshta sot, ndoshta ėshtė tepėr vonė.

Dhe pse harresėn, nuk ta largoj dot, dot,

Nė njė karosel, kujtimi mbetet nẽ ėndėrr.Kur ike dje, s’di pėr tẽ mos u kthyer,

Por njė fajė i yti, s’t’u kujtua atė cast,

Nuk di pse ke ike, pse rri dhe ku larg?!

Ti pẽr muaa ishe hėna, ditė dhe natė.Sot nuk tė njoh fare, je bėrė e huaj,

Sa kohė ke, ke ti pa mė parė mua?

Besoj mė ke harruar, koha nuk fal,

Nė kėtė qytet, ne kemi lindur bashkė.Unė prapė e prapẽ, do fal pandrprer,

S’e tẽ kam nẽ shpirt, ėngjėll tė vėrtetė.

Kur do kuptosh njẽ ditẽ, unė s’kam fajė,

Kurrė nga jetė, ty nuk do tė mbajė larg…

MĖ 20 JANAR 2008 = ORA 13:50’.
Postuar nga Kristaq th.Gushi
Mẽ 18 Janar 2008 = Ora 01:05’.


sunny Lule per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty
MesazhTitulli: Re: Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi   Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prelud poetik nga poeti Kristaq Th. Gushi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: