Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?

Shko poshtë 
+19
petritkola
katunariplak
E_Bukura
Ago Muji
Guximi
rroni
Anna
Nezir Myrta
Martina
Euridika
Epik
xhavo_
zeriatdheut
Sofra
Beton
Leka i Madh
Xili
MUHAMETII
Orfe@
23 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 08, 2008 11:55 am

Plani i zonjes atisares mban, helm ,helme vetem helm,hiq me shume as ma pake se vetem nje (kancer).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 08, 2008 5:33 pm

zeriatdheut shkruajti:
se je flliq nga plumbat me saqma hahahahhaha
e tani fol me mua

Kot, nuk te kam thane ore koktul, se ti je zani i zi i atedheut. Zani i zi i atedheut e ka edhe ma te zi zanin se cdo tjeter. Ti s'ke te drejte te fyesh plagen e tjetrit. Une nuk jam flliq nga plumbat e saçmes, po prej tyre jam gatuar si nje atedhetar i drejte, i guximshem dhe ne rruge te drejte. Nderkaq, ti qe qenke plagosur ne lufte (!!!!!!!!!!!!) nuk qenke felliqur?? Para se te kercesh nga vendi, duhet ti matesh fjalt herave te tjera dhe mos fyej plagen e tjetrit. Ti je nje njeri qe mburret e mburret. Mburret. Vetem kaq. Mburrja te shpeton ty nga hici. Sa ushtari sot eshte invalid e nuk thote asgje per kembet apo duart e humbura perjtesisht, kurse ky daia na i numeron 'grithat' e hithave qe i ka ne trup.

~~~~~~~~po ma kujtoni ate anekdoten e Anton Cettes dhe Demush Shales:

PO TE KALLXON PUNA QI KE BO, PASHA NONEN!

Zeriatedheut: A, mori nane, po trimi qi jom!
-Po t'kallxojne luftat qi i ke bo, more bir!
Zeriatedheut: A mori nane, shume jam mentar!
-Po t'kallxojne pleqnite qe i ke da, lum lokja!
Zeriatedheut: A, mori nane, jom shume puntor!
-Po t'kallxon puna qi ke bo, pasha nonen!


~~~~~~~~~~~~~~

Per fun: ma mos prit pergjigje prej meje ne kete tem. Me ty nuk po ia vleke pse leke biseda, se na ngope barkun me 'fakte'. Herave tjera, kur i qastit forumistet me 'fakte' meso te vesh pike mbi I, meso presje, meso pike, e gjera te ngjashme ortografike. Shihemi ne tema te tjera!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 08, 2008 7:20 pm

E more epik te mbet goja zeri i zi zeri i zi se une te thashe qe nuk ke bagash ti je si nje kasete e regjistruar dhe kur harxhohet nalet
sa per mburje eshte per tu mbure sepse te keshe plage lirie te kehe plage kosove eshte kenari per mua dhe kjo eshte mburje dhe dote mburem edhe ne te ardhmen sepse kame qendru para raketave avioneve tankeve dhe prape po mburem
por nuk piskati si kukuvajke nga plumbat saqem o bilbil
e sa per qe thua ushtaret e lirise qe nuk flasin kjo me vjen shume keq per ata sepse njerez si puna jote po flasin pa drejtesisht per ta por ata duhet vet ta ngrene
zanin
sepse ata jane per tu mbure jo me heshte se keshtu nuk lejojne papagalle si puna jote te flasen shpifje
dhe opa tani ra ne di guj sdin qa me thane ma se te hasi shara ne gozhde dhe hesh thua une nuk replikoj apo me thua perdore pik presje
une keshtu dua te shkruaj
injorante po por tradhtin si ti jo
apo ulje dinjiteti apo shkelje plagesh si puna jote
ik more mistrec
fut koke e mos u mate me mua shko te thashe ndroj pampersat pelenat dhe tani eja e flasem me mua se ti po flet me gojen e idojoteve keshtu sikur ti beni LDK pallshin pallshin e asgje nuk benin mire tha neziri dil o lepur dil qe je mshef si lepuri ne fere tregoje veten hajt epi ik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 08, 2008 8:34 pm

Se cka permban plani i Atisarit, mendoj se cdo njeri qe e ka logjiken me te shendosh se te nje femije, e ka kuptuar sic duhet. Dhe nuk dua te bej asnje komente, pasi qe pasket thene mjafte. Por duhet pasur durim dhe nuk ben te ngutemi ne kete menyre dhe te vleresojme apo te c'vlersojme ate qe s'duhet.

Ramushin e pasket mbyt te shkretin, ah ah ah.

Epik, do doja te drejtohem ty me pak fjale ne lidhje me Ramushin. Kam nje pershtypje ( jo e bindur) se jeni ne nje moshe jo te vjeter, ndoshta jemi ne nje moshe te njejte, hic me shume! Dhe, te shpreheni ne kete menyre per Ramushin, nuk me duket njerezore. Te pakten fjalet qe t'i i perdore dhe e etiketon, nuk perkojne me kohen. Nje dite ne te ardhmen, ndoshta do te keni te drejte ju, dhe une apo te tjeret do te kerkojme falje dhe do te themi, hallall. Por gabimi juaj eshte se kur po flisni per Ramushin, po harroni te beni nje gje. Te perqafoni te mirat e tij, te cilat nuk jane pak ( te pakten me ty, mua apo dike-dike tjeter ketu) jane shume. Pse? Sepse, ne dallim prej shumices qe paraqiten ketu ( ne kete mes edhe une), per Ramushin shume gjera qe i ka bere, nuk mund t'ja mohoje askush, as edhe ti.Besoj me kupton...Se, cfare ka bere ( mire apo keq) qe nga dita e clirimit e deri tek sot, kjo nje dite do te kuptohet nga te gjithe, dhe s'do te kete asnje enigem, dhe jo vetem per Ramushin, por per cdo kend tjeter...

Pajtohem me ty ( Epik) relativisht, por nuk pajtohem ateher kur harron t'ja perqafon te mirat e tij ( Ramushit). Keto te mira, po e perserisre nuk jane pak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 08, 2008 11:57 pm

E_Bukura shkruajti:

Ramushin e pasket mbyt te shkretin, ah ah ah.
Epik, do doja te drejtohem ty me pak fjale ne lidhje me Ramushin. Kam nje pershtypje ( jo e bindur) se jeni ne nje moshe jo te vjeter, ndoshta jemi ne nje moshe te njejte, hic me shume! Dhe, te shpreheni ne kete menyre per Ramushin, nuk me duket njerezore. Te pakten fjalet qe t'i i perdore dhe e etiketon, nuk perkojne me kohen. Nje dite ne te ardhmen, ndoshta do te keni te drejte ju, dhe une apo te tjeret do te kerkojme falje dhe do te themi, hallall. Por gabimi juaj eshte se kur po flisni per Ramushin, po harroni te beni nje gje. Te perqafoni te mirat e tij, te cilat nuk jane pak ( te pakten me ty, mua apo dike-dike tjeter ketu) jane shume. Pse? Sepse, ne dallim prej shumices qe paraqiten ketu ( ne kete mes edhe une), per Ramushin shume gjera qe i ka bere, nuk mund t'ja mohoje askush, as edhe ti.Besoj me kupton...Se, cfare ka bere ( mire apo keq) qe nga dita e clirimit e deri tek sot, kjo nje dite do te kuptohet nga te gjithe, dhe s'do te kete asnje enigem, dhe jo vetem per Ramushin, por per cdo kend tjeter...

Pajtohem me ty ( Epik) relativisht, por nuk pajtohem ateher kur harron t'ja perqafon te mirat e tij ( Ramushit). Keto te mira, po e perserisre nuk jane pak.

E_bukura, te falenderoj per postimin, se ju jeni margaritare i ketij forumi, por jo vetem i ketij forumi, por nje intelektuale e me formim si ju ka pak ne boten shqiptare. Pajtohem kokerr per kokker me ju. As une po te vesh re, ne asnje postim nuk i humba vleren e se shkuares se Ramushit. Por, denoncova guximshem politiken diskredituese te tij ne sherbim te UNMIK - ut.

Pra, per te dhene veleresimin e nje figure historike, nevojitet ky harc: e shkuara dhe e tashmja. vetem ne baze te se shkuares nuk jepet gje, por duke u kombinue me te tashmen jepet nje gjykim me i plote.

Hajt, ta zeme se ne jemi ne vitin 1914. Shqiperi. Lufte zerzele ne te tana ant. Esat Pashe Toptani, figure me nam dhe autoritet ne Shqiperi. Poqese e vezhgojme Esatin ne nje stad gjejme se ai ka luftuar bajagi serioz kundra turqve (edhe pse ka qene i lekundshem). Por, po te shikohet Esati i 1913'es , dorezimi i Shkodres, tradhitete ndaj patrioteve, perulja ndaj Vidit, etj tek Esati shohim nje fytyre jo vetem tradhtare, por mega kriminal - tradhtare.

Une, nuk i them Ramushit as Esat e as asgje tjeter. Por, me kete po dua te them, qe mos te shikohet vetem e shkuara e tij por edhe e tashmja e mjer.e
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySat Aug 09, 2008 12:24 am

Epik, s'pari me vjene mire qe me keni kuptuar se ku doja te dilja...Me pas, me vjene mire gjithashtu per mendimet e mira qe keni per mua. E pranoje se nuk i kam lexuar te gjitha shkrimet tuaja, ne kete teme rresht per rresht. Ndoshta edhe jam ngutur! Por ishin dy gjera qe me ben t'ju drejtohem juve. E para, sepse kisha besim tek ju se do me kuptoni ne menyren me te mire, dhe do me jepnit hapsire qe te diskutojme ne menyren me te mire kete problem. Dhe e dyta, qe ne njefare menyre te shprehe mendimin time per Ramushin, per te cilin jam ne dilem. Por jo per ate qe ka bere gjate luftes. Sepse, sic e kam thene jo une dhe ti, por askush nuk mund t'ja humbe vlerat e tij dhe te familjes se tij. Pra duhet t'ja perqafojme ato vepra te mira te Ramushit dhe te cdo kujte tjeter. Por nuk d.m.th. qe patjeter t'ja mbulojme veprimet tjera te tij ( ne kete raste pas luftes) te ketij, apo cdo kujte tjeter. Duhet peshuar mire e mire gjithcka dhe me pas, anojme ne njeren apo tjetren ane. Nje fjale popullore thote " nese ecim nga dal, arrijme dikur. Nese ngutemi, mund te arrijme shpejte, por mund edhe te mos harrim kurre".

Me kete doja te thoja ty, te tjereve, por edhe vetes qe, mos te ngutemi shume kur shprehim nje mendim, sepse mund te jemi te sakt 100%, por edhe 0 %. Me e mira te mires eshte qe te themi dicka, e cila do kete siguri te plote edhe pse me veshtiresi.

Ndersa, ne krahasimin qe keni bere ju, apo thene me mire shembullin tuaj me Esatin, nuk me duket real. Ndryshone shume ajo qe ka bere Ramushi gjate luftes, si dhe pse e ka bere, me ate ka bere dhe dhene Esati me turqit. Perveq kesaj, luan role te madhe edhe koha ( afer 100 vjet) dhe nuk mund te ec neper te njejtin "teh" Ramushi, ne te cilin ka ecur Esati.

Ajo qe nuk me pelqen nga ti, zeriatdheut dhe te tjeret, eshte menyra se si i drejtoheni njeri tjetrit....Eshte nje fakte interesante ketu, apo edhe ne debate jashte forumit. Askush nuk thote se " une jam tradhetare". Askush nuk thote se " une s'kam bere asgje per vendin tim", etj. Te gjithe si ketu, edhe jashte forumit paraqitemi ashtu sic deshirojme te jemi. Zgjuarsia apo zotesia jone eshte vetem ateher kur arrijme qe ne menyren me njerezore t'i kuptojme te tjeret se cfare ne te vertete jane. Por jo ne kete gjuhe qe po me rastis nganjeher te shoh, sepse ne kete raste nuk fiton asnjera pal, perpose pales se trete, e cila i ferkon duarte afer zjarrit, kur te sheh ty, mua apo dike tjeter te perqare ne kete menyre.

Mirmbetesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
katunariplak
Anëtar i ri
Anëtar i ri
katunariplak


Numri i postimeve : 115
Registration date : 23/06/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySat Aug 09, 2008 11:22 am

E_bukura ne gjithe ate shkrim i ka thene edhe keto 4 varegje, qe per plakun kan shume domethanje dhe jan shume te vyeshme per cdo shqypetar te medohet para se fole, ne daqim ta mposhtim hasmin e psohter ma te poshtrin ne kete rruzull sun ja gjen shoqin anemikut tone, per atena duhet vete qendrim,vetedijsim, dhe sa me pare ti kupetojem qeketo fjale te ndrumes E_Bukra aqe ma afer bashkimit Konmbetar jemi. I veqova keto 4 rreshta se plakut i tingellun shume mire dhe kenaqem kur lexoj kesi porosish per te miren e te gjithe shqypetarve, veq e nderumja E_ Bukura ,Plaku duhet me u thene se nuk pajtohem me te gjitha shkrimet e juaja, nese ma epni ate te drejte e me lejoni ua them haptas se ne shum shkrimet tua kam hase ne kundershtim me ate qe menoj une. M eketo 4 reshta qe jan shume te qellume, plaku don te thote; jo per dikan Nane e per diakn njerk.

citoj fjalet; E_ Bukura ka shkru
Me kete doja te thoja ty, te tjereve, por edhe vetes qe, mos te ngutemi shume kur shprehim nje mendim, sepse mund te jemi te sakt 100%, por edhe 0 %. Me e mira te mires eshte qe te themi dicka, e cila do kete siguri te plote edhe pse me veshtiresi.


Plaku ashete krenar me te rit tone qe mundohen te ndertojen urat e Bashkimit Kombetar.


Katunari Plak
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySat Aug 09, 2008 5:25 pm

katunari plak edhe ne kete teme ti!!!!!!!!!!???????????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySat Aug 09, 2008 11:47 pm

Diplomacia serbe agresive,por rezultative, kurse diplomacia shqiptare e ngecur dhe pasive [url=http://bashkimikombetar.com/javascript:void window.open('http://www.sot.com.al/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=77439', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Pdf_button [/url][url=http://bashkimikombetar.com/javascript:void window.open('http://www.sot.com.al/index2.php?option=com_content&task=view&id=77439&Itemid=0&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,directories=no,location=no');]Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 PrintButton [/url][url=http://bashkimikombetar.com/javascript:void window.open('http://www.sot.com.al/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=77439', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,menubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,directories=no,location=no');]Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmailButton [/url]
Grada e perdoruesve-ve:Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Rating_star_blankÇka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Rating_star_blankÇka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Rating_star_blankÇka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Rating_star_blankÇka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Rating_star_blank / 0
I varferI mire
Friday, 08 August 2008
Nga Orhan Zarshati - Njohja ndërkombëtare e Kosovës ka mbetur tek shifra 43 dhe nuk po ecën fare para.Të marrim shtetet fqinje, në radhë të parë Maqedoninë. Ministri i saj i punëve të Jashtme, Antonio Milloshovski ka thënë se për Shkupin ende nuk janë pjekur kushtet,që ta vendosë në rendin e ditës çështjen e njohjes së pavarësisë dhe të statusit të saj. Politikanët sllavo-maqedonë si antishqiptarë atavikë, janë ende nën efektin hipnotik të Serbisë dhe tremben shumë prej saj, sidomos po të mbahen parasysh marrëveshjet e fshehta që kanë bërë me serbët, ata kanë frikë se mos e zemërojnë Serbinë dhe ajo hakmerret. Milloshovski e pranon se Kosova dhe Serbia, tani dhe në të ardhmen do të jenë fqinjët e Maqedonisë, por sipas tij çështja e Kosovës do të vendoset në rend dite në momentin kur të krijohen kushtet! Për këtë do të mendohet sipas interesave kombëtare dhe shtetërore të Maqedonisë, thekson Milloshovski. Para se Kosova të shpallte pavarësinë, thuhej se Maqedonia do të ishte ndër shtetet e para që do ta njihnin atë, por ja që nuk ndodhi ashtu, ndërsa Presidenti Cervenkovski tha gjatë vizitës së tij në Durrës se Maqedonia do ta njihte Kosovën, por nuk po shohim gjë. Dihet se drejtuesit sllavo-maqedonë tremben shumë nga synimet e Bullgarisë, Greqisë dhe Serbisë për ndarjen e Maqedonisë, ku secili synon pjesën e luanit, kjo po ta lejonin ndërkombëtarët. Por nëse kjo ndodh, shqiptarët e Shqipërisë Lindore, dmth pjesa e Maqedonisë këtej lumit Vardar e banuar nga shqiptarët, mbetet në mëshirën e fatit, mbasi shqiptarët nuk kanë asnjë plan konkret veprimi n.q.s ndodhen në këto kushte krejtësisht të disfavorshme. Por falë Zotit, ndërkombëtarët deri tani nuk kanë dhënë shenja se janë për një plan të tillë, që do ta destabilizonte gjithë Evropën Juglindore e më gjerë. Si Kosova, ashtu dhe Shqipëria janë deklaruar kategorikë kundër këtij plani djallëzor. Sidoqoftë frika nga ky plan, thellë në subkoshiencë, i mundon fort psiqikisht sllavo-maqedonët, prandaj ata tremben nga njohja e Kosovës, sidomos tani që po ndeshen me Greqinë për çështjen e emrit. Shteti tjetër fqinj edhe ky sllav me pakicë shqiptare, Mali i Zi, gjithashtu nuk e ka njohur Kosovën. Nga ana tjetër si Maqedonia, ashtu dhe Mali i Zi i kanë njohur pasaportat e Republikës së Kosovës. Morton Abramoëitz, diplomat i mirënjohur amerikan me origjinë hebre, ka shprehur shqetësimin për mosnjohjen e gjerë të Kosovës, ai ka kritikuar si Perëndimin, ashtu dhe kosovarët për këtë. Abramoëitz(Abramoviç), ka deklaruar se Perëndimi ka punuar shumë keq lidhur me procesin e njohjes së Kosovës, ai sidomos ka kritikuar përpjekjet e pamjaftueshme të SHBA dhe të BE, nga të cilët varej shumë njohja e mëtejshme e Kosovës. Por Abramoëitz ka kritikuar rëndë dhe kosovarët, të cilët nuk kanë bërë aq sa duhet për njohjen e shtetit të tyre, mbasi ata nuk janë të organizuar mirë. Ata nuk kanë lëvizur për të mundësuar njohjen e Shtetit të Kosovës, veçanërisht nga shtetet islamike. Është e habitshme për mua thotë Abramoëitz, se si aq shumë vende islamike nuk i kanë mbështetur kosovarët. Fakti i padëshiruar, se Qeveria e Serbisë mund të arrijë të marrë miratimin nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së për kalimin e rezolutës, ku i kërkohet Gjykatës Penale Ndërkombëtare për të vendosur mbi ligjshmërinë e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, për Abramoëitzin është një ngjarje shumë e pakëndshme. Kjo tregon se sa të papërshtatshme kanë qenë përpjekjet për të siguruar njohjen e Shtetit të ri të Kosovës, ka shtuar ai. Natyrisht që ne nuk jemi alarmantë, por momentet që përmend z. Abramoëitz ne i kemi theksuar në shkrimet tona të botuara më parë, mjerisht diplomacia shqiptare në të dy anët e kufirit shqiptaro-shqiptar, vetëm se mburret që Kosova do të njihet gjerësisht dhe do të pranohet në OKB,NATO dhe BE, por pa u përpjekur maksimalisht për një gjë të tillë, aq të dëshiruar. Kështu kanë thënë Thaçi e Sejdiu, Berisha dhe Basha. Diplomacia zyrtare dhe ajo parlamentare (Jozefina Topalli) e Shqipërisë mund të quhen të dështuara, mbasi nuk kanë sjellë asgjë të re në përpjekjet për njohjen e Kosovës. Kemi vënë në dukje edhe më parë se është e pafalshme për shqiptarët mosnjohja e Kosovës nga vendet anëtare të Organizatës së Konferencës Islamike(OKI).Për mendimin tonë duhej shfrytëzuar më mirë ndikimi i Turqisë mike në vendet anëtare të OKI, aq më tepër kur edhe Sekretari i Përgjithshëm i OKI është turku Prof.Dr.Ekmeledin Ihsanoglu. Por diplomacia e ngecur shqiptare është mjaftuar thjesht me disa lëvizje sporadike pa ndonjë përfundim konkret. Dihet se shume nga vendet anëtare të OKI, për Serbinë janë ende me paragjykimet për ish Jugosllavinë si njëra nga drejtueset e vendeve të paangazhuara, duke mos ia pasur idenë se çfarë e lidh Kosovën me Serbinë në kuadrin e ish Jugosllavisë. Ata vende nuk e dinë se Kosova ka qenë koloni e trajtuar mizorisht nga Serbia, siç kanë qenë dhe ato koloni të shteteve koloniale. Gjithashtu një pjesë e këtyre vendeve i tremben faktit se me njohjen e Kosovës do të njohin lëvizjet separatiste, që i kanë problem në vendet e tyre, kur faktet janë krejt ndryshe. Le të marrim p.sh Bangladeshin, në vështrimin e parë ai shtet duket se është krijuar nga ndarja prej Pakistanit dhe më larg në kohë nga vetë India, por ai është një shtet sovran i krijuar me luftën e vet për pavarësi, atëherë pse të mos e njohë ai Kosovën? Këto fakte nuk janë shfrytëzuar fare nga diplomacia shqiptare. Gjithashtu duhet mbajtur mirë parasysh ndikimi i madh i Rusisë dhe i diplomacisë së saj tek këto vende. Para pak kohe Vuk Jeremiç u takua me kundër partin e tij egjiptian në Kajro dhe mori premtimin e tij se Egjipti dhe me ndikimin e tij vendet e tjera arabe do ta mbështesin Serbinë për mosnjohjen e Kosovës. Serbia nuk po lejon asnjë tubim e eveniment ndërkombëtar pa marrë pjesë në të, për të penguar njohjen e Kosovës. Me rastin e hapjes së Lojrave Olimpike Ndërkombëtare në Pekin, Sali Berisha shkoi atje dhe u takua me autoritetet kineze dhe loboi atje për njohjen e Kosovës, thuhet në lajmet që transmeton media shqiptare. Por nga na tjetër njoftohet se Presidenti serb Tadiç u takua me homologun kinez Huan Jitao dhe ky i fundit i tha se ne nuk njohim as Tibetin dhe as Kosovën. Kina ka probleme me Tibetin dhe me Sinkiangun, ku banojnë ujgurët popull turkofon,që i takon të ashtuquajturit Turkestani Lindor dhe që kërkon njëlloj si Tibeti, pavarësinë, ose autonominë substanciale nga Kina. Prandaj Kina është rreshtuar kahershëm kundër pavarësisë së Kosovës, kështu që edhe misioni i Berishës i lobimit për Kosovën, pavarësisht se Shqipëria është deklaruar zyrtarisht se njeh vetëm një Kinë (dhe jo Tajvanin), nuk pritet të ketë sukses. Mendojmë se diplomacisë shqiptare te Kosovës dhe Shqipërisë i takon të hidhet në aksion konkret gjatë kësaj periudhe kohe që ka mbetur deri sa të mblidhet në shtator Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, ajo nuk duhet të shkojë me bindjen euforike te Hashim Thaçit, se OKB-ja do ta pranojë në gjirin e saj Shtetin e ri të Kosovës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySun Aug 10, 2008 12:41 am

Plani i Ahtisarit është grryerja e dheut nën këmbë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyMon Aug 11, 2008 2:47 am

një pyetje: pse edhe servët janë kundër planit ahtisaarit si disa shqiptarë këtu

dhe sikur mos të ishte aprovuar ai plan, a do të shpallej Pavarësia e Kosovës dhe si e shihni Kosovën pa aprovimin e atij plani ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyMon Aug 11, 2008 12:42 pm

katunariplak shkruajti:
E_bukura ne gjithe ate shkrim i ka thene edhe keto 4 varegje, qe per plakun kan shume domethanje dhe jan shume te vyeshme per cdo shqypetar te medohet para se fole, ne daqim ta mposhtim hasmin e psohter ma te poshtrin ne kete rruzull sun ja gjen shoqin anemikut tone, per atena duhet vete qendrim,vetedijsim, dhe sa me pare ti kupetojem qeketo fjale te ndrumes E_Bukra aqe ma afer bashkimit Konmbetar jemi. I veqova keto 4 rreshta se plakut i tingellun shume mire dhe kenaqem kur lexoj kesi porosish per te miren e te gjithe shqypetarve, veq e nderumja E_ Bukura ,Plaku duhet me u thene se nuk pajtohem me te gjitha shkrimet e juaja, nese ma epni ate te drejte e me lejoni ua them haptas se ne shum shkrimet tua kam hase ne kundershtim me ate qe menoj une. M eketo 4 reshta qe jan shume te qellume, plaku don te thote; jo per dikan Nane e per diakn njerk.

citoj fjalet; E_ Bukura ka shkru
Me kete doja te thoja ty, te tjereve, por edhe vetes qe, mos te ngutemi shume kur shprehim nje mendim, sepse mund te jemi te sakt 100%, por edhe 0 %. Me e mira te mires eshte qe te themi dicka, e cila do kete siguri te plote edhe pse me veshtiresi.


Plaku ashete krenar me te rit tone qe mundohen te ndertojen urat e Bashkimit Kombetar.


Katunari Plak

Urdhero dhe shprehuni se ku dhe pse nuk pajtoheni...? Jemi ketu qe t'i diskutojme te gjithe a'bashku ( pa fyerje dhe shprehje banale), dhe ne fund s'ka rendesi nese i pranojme hapur si me te mira mendimet e tjereve, por e rendesishme eshte qe do perfitojme cdo kush dicka, bile edhe ata qe vetem lexojne. Kete mendim qe e kam shprehe, i mbetem besnik gjithe kuptimit dhe nuk i heq asnje pik apo presje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyTue Aug 12, 2008 2:44 am

Nezir Myrta shkruajti:
një pyetje: pse edhe servët janë kundër planit ahtisaarit si disa shqiptarë këtu

dhe sikur mos të ishte aprovuar ai plan, a do të shpallej Pavarësia e Kosovës dhe si e shihni Kosovën pa aprovimin e atij plani ?


s'ka gjegje?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyTue Aug 19, 2008 1:22 pm

Nezir Myrta shkruajti:
një pyetje: pse edhe servët janë kundër planit ahtisaarit si disa shqiptarë këtu

dhe sikur mos të ishte aprovuar ai plan, a do të shpallej Pavarësia e Kosovës dhe si e shihni Kosovën pa aprovimin e atij plani ?

ehehehehe, prape me pyetje rugoviste. E more derezi! ~~~~~ ti s'ke haber nga politika sepse serbet e kundershtojne planin e Ahtisarrit jo per arsyeje parimore, por pse ata duan me shume qe te fitojne dicka. Pra politika serbe nuk niset nga parimi i vetemjaftueshmerise, por niset nga parimi i pakenaqesise. de pakenaqesia eshte shtyse per te perparuar. Ndaj,. serbia perparon cdo here ne terren, nderssa ne te vetekenaqurit humnerizohemi gjithnje e me shume.

Po te mos ishte miratuar (aprovuar eshte fjale e huaj) ky plan, Kosova te pakten do te kish nje pavaresi faktike, pa misione mbisovrane te huaja, pa kufizime sovraniteti, do te kishte ushtri e mekanizma te tjere shtetesie.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 47
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyTue Aug 19, 2008 11:18 pm

Mbana helem plani i Ahtisares por duhet kuptuar nje gje se i perkoheshme eshte shume gjera me kohen do te ndrishojne shpresoi per te miren e gjithe kombite shqiptar .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyTue Aug 19, 2008 11:52 pm

Epik shkruajti:
Nezir Myrta shkruajti:
një pyetje: pse edhe servët janë kundër planit ahtisaarit si disa shqiptarë këtu

dhe sikur mos të ishte aprovuar ai plan, a do të shpallej Pavarësia e Kosovës dhe si e shihni Kosovën pa aprovimin e atij plani ?

ehehehehe, prape me pyetje rugoviste. E more derezi! ~~~~~ ti s'ke haber nga politika sepse serbet e kundershtojne planin e Ahtisarrit jo per arsyeje parimore, por pse ata duan me shume qe te fitojne dicka. Pra politika serbe nuk niset nga parimi i vetemjaftueshmerise, por niset nga parimi i pakenaqesise. de pakenaqesia eshte shtyse per te perparuar. Ndaj,. serbia perparon cdo here ne terren, nderssa ne te vetekenaqurit humnerizohemi gjithnje e me shume.

Po te mos ishte miratuar (aprovuar eshte fjale e huaj) ky plan, Kosova te pakten do te kish nje pavaresi faktike, pa misione mbisovrane te huaja, pa kufizime sovraniteti, do te kishte ushtri e mekanizma te tjere shtetesie.

ti je një epiçk derëkafshe se, kundërshtimi i rambujes nga servët, solli cofjen e servisë e milloshit në Hagë, kundërshtimi i planit ahtisaarit, solli shpalljen e shtetit Kosova, ku pas pak kohe do të shkrihet në rregullimin shtetëror - përndryshe o kafshë, nuk do të kishje as shpallje të pavarësisë, as mbrojtje përendimore dhe do të kishin bërë Kosovën, sikur krahinë serve, me sovranitet të plotë ruso-serv tëndin dhe do të duhej pritur edhe 100 vjet derisa të dali një gjeneratë ta shpëtoj! po ti je një kafshë e gjallë që veç nuk të len hunda se han bar gjithditenelume!!!

pa kallxona kush derisa han m.ut fshehur nën nofkë, kur flet me njerëz të hapur!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyThu Aug 21, 2008 1:23 pm

Nezir Myrta shkruajti:


ti je një epiçk derëkafshe se, kundërshtimi i rambujes nga servët, solli cofjen e servisë e milloshit në Hagë, kundërshtimi i planit ahtisaarit, solli shpalljen e shtetit Kosova, ku pas pak kohe do të shkrihet në rregullimin shtetëror - përndryshe o kafshë, nuk do të kishje as shpallje të pavarësisë, as mbrojtje përendimore dhe do të kishin bërë Kosovën, sikur krahinë serve, me sovranitet të plotë ruso-serv tëndin dhe do të duhej pritur edhe 100 vjet derisa të dali një gjeneratë ta shpëtoj! po ti je një kafshë e gjallë që veç nuk të len hunda se han bar gjithditenelume!!!

pa kallxona kush derisa han m.ut fshehur nën nofkë, kur flet me njerëz të hapur!

Se nje idiot i papare po ia ben te qarte mbare forumit. O haluci i keq i ministrive, o kleshi i keq i Aleances mafioze te Dukagjinit. Serbia e paska kundershtuar Rambujene. Hahhahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahah, Serbia e ka kundershtuar vec aneksin ushtarak te dokumentit te Rambujese *qe NATO te vendoset sall ne Kosove jo ne |Serbi( kurse aneksin politik e ka pranuar. Rambuejeja i dha Serbise rezoluten 1244, qe e ndryshi dhe vazhdon ta ndryshe \kosoven akoma.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyThu Aug 21, 2008 8:51 pm

nuk e ''ndryshe'' Kosovën jo o coftinë sllave, veç lexo çka ke shkrua, sllav i pastër:

epiçki shkroi: ''Serbia e ka kundershtuar vec aneksin ushtarak te dokumentit te Rambujese *qe NATO te vendoset sall ne Kosove jo ne |Serbi( kurse aneksin politik e ka pranuar. Rambuejeja i dha Serbise rezoluten 1244, qe e ndryshi dhe vazhdon ta ndryshe \kosoven akoma.''

Sa të rrijsh fshehur nën b.thë të eastwood-it, shkruaj çka të duash!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 22, 2008 2:02 pm

C'keni more keshtu qe po flisni ne kete menyre, sikur te jeni ne gjak ne mes vete, apo sikur njeri prej juve te jete vetem shqipshkruhes, asgje me shume. A nuk u ka mbete ndonje fjale me e mire se keto qe po lexojme drejtuar njeri tjetrit, apo u ka humbe fjalori qe te dyve ( Epik dhe Nezir Myrta)?

Nezire Myrta, nje pyetje per ty me gjithe respektin qe kam per ju-per shume shkrime me vlere. Cili grup njerezish Planin e Atisarit, e pranojne apo thene shkurte mendojne se eshte ne te mire te Kosoves? Une e di se jane dy grupe...Nuk e besoje qe jeni ne njerin apo tjetrin grup ju, per kete edhe po befasohem nga keto shkrime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 22, 2008 3:13 pm

Plani i Ahtisaarit eshte shume i tmerrshem, pasojat do te shihen kur te fillon te zbatohet ne teren...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 22, 2008 9:12 pm

E_Bukura shkroi:
Nezire Myrta, nje pyetje per ty me gjithe respektin qe kam per ju-per shume shkrime me vlere. Cili grup njerezish Planin e Atisarit, e pranojne apo thene shkurte mendojne se eshte ne te mire te Kosoves? Une e di se jane dy grupe...Nuk e besoje qe jeni ne njerin apo tjetrin grup ju, per kete edhe po befasohem nga keto shkrime!

E_Bukura, plani i Ahtisaarit është aq sa kemi punuar e luftuar. Sikur të kishim punuar e luftuar ma shumë si popujt që luftojnë të çlirohen dhe mbajnë ushtritë e tyre edhe pas luftes çlirimtare, të marrshojnë ë tokën e tyre të lirë, as që do të kishte nevojë për asnjë plan të askujt. Por, ngase luftuam aq sa luftuam, e një grup jo i vogël edhe nënçmoi dhe nënçmon ende luftën çlirimtare dhe një jesë tjetër atdhetare që luftoi e derdhi gjak e djerës edhe sot nënçmohet, injorohet - atëherë nuk kishte asnjë mundësi tjetër veç planit të Ahtisaarit, që në esencë nuk është plan i një njeriut.

Derisa të marrshojë ushtria jonë nëpër Kosovë dhe në roje të kufirit shtetëror - mbetet veç ky plan.

Tash, sado që ta pranojmë apo jo, ai mbetet i tillë, derisa të veprojnë fuqitë në realizimin e plotë të qeverisjes. Në daç pranoje, në daç jo, asgjë nuk ndryshon - veç duhet të veprojmë ma shumë për atdheun në secilen formë të mundshme!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptyFri Aug 22, 2008 11:29 pm

Jo nuk eshte plani aq sa ke luftuar, por aq sa kan kerkuar ata politikanet te cilet ti i mbron, ata nuk duan me shum se karriken e tyre dhe milionat qe po i vjedhin nga ne...

edhe Plani i Ahttisarit nuk do te shfuqizohet kurr perderisa jane keta politikuajt tane te "dashur" me genjeshtrat e tyre, qe njerzit si ti i marrin si fjal te te derguarve te zotit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySat Aug 23, 2008 3:40 am

baci, kur filloi lufta çlirimtare në Kosovë, ku kishte bijë e bija nga të gjitha trojet tona shqiptare e bota shqiptare - krejt qëllimi ishte çlirimi i tokave shqiptare dhe bashkimi me shtetin amë edhepse numerikisht ishin shumë pak në krahasim me krejt popullin shqiptar!

Për mua s'ka asnjë njeri në planetë që e marr si të dërguarin e zotit, se ma politikajt si hiç! Po e vërteta qëndron pak ma ndryshe se sa e meritojmë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySun Aug 24, 2008 2:40 pm

Nezire Myrta, nuk po theme se kemi luftuar aq shume, por edhe pak jo, mendoje ne kete te fundit 98-99. Mirepo, rasti i Kosoves, apo i shqiptareve ne pergjithsi, nuk ben te krahasohet me asnje popull tjetere. Sepse, jane dy gjera. E para, sepse gjithnje gjate historise kemi luftuar ( jo vetem 98-99) per te mbrojtur tokat tona, bile edhe u kemi ndihmuar te tjereve per rrethe apo edhe gjithe evropes. Dhe e dyta, sikur se qe i jane bere padrejtesi popullit shqiptare gjate gjithe historise, asnje populli tjeter ne bote nuk u jane bere. Andaj, theme se politikanet tane per hire te ketyre dy te vertetave, eshte dashur te kerkojne me shume se sa kemi merituar ( planin e atisarit) dhe njekohesisht eshte dashur ( dhe s'kan pasur tjeter mundesi) te pranojne evro-amerikanet. Ne menyre qe njehere e mire te mbulojne sa do pake gjithe ato padrejtesi qe na jane ardhe pikrishte nga evro-amerika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 EmptySun Aug 24, 2008 7:08 pm

E_Bukura, e shoh se jeni shtalb edhe disi po më befasoni, si po flitni sikur jeni në anën e kundërt të arenes. Mua e ty na rrah zemra për të njejten gjë, por e vërteta është krejt ndryshe. Luftat që kemi organizuar vet dihen, deri tek kjo e fundit 98/99, që pikërisht mos të ishte ajo euro-amerika (që ty të duken padrejtësi) kjo luftë e fundit, nuk do të ishte një vit e gjysëm, po zoti e din sa do të zgjatej - po mos të bomardohej beogradi dhe të largoheshin hordhitë çetnike serve nga Kosova!

Rasti i Kosovës, luftë e fundit nën ish-rsfj - në krahasim me popullin shqiptar numërikisht ballkanik, ishte gati asgjë!!! Bash asgjë, për tu çliruar krejt tokat tona nën sllavët! Edhe ajo luftë, dy fraksionesh (fark e UÇK), u dëmtua shumë, kur duhej veç një ushtri jona (ti ndoshta nuk e din), por në front lufte kishim mbi 5 fraksione ushtrishë, krejt të ndryshme e për të njejtin qëllim, e në një Kosovë - kjo edhe solli në shkallëzim të tri luftave: Kosovë, Preshevë e illiridë) - kur duhej veç një ushtri çlirimtare, për një çlirim e liri shqiptare!

Ti si studente, tregom cilat lufta i organizuam e zhvilluam vet? Sa % e popullit shqiptar mori pjesë në luftën e fundit 98/99? Ti thua: gjithnjë kemi luftuar gjatë historisë, e kujt, mua - gjoja nuk e dijtkam!? E dyta e jote: padrejtësitë - na padrejtësitë ma të mëdha e të pafalshme ia kemi bërë njeritjetrit, bajraktarizma, agizma, spahizma, begollizma, ku nuk lan asnjë luftë të organzohej e zhvillohej në nivel kombëtar për një çlirim të mirëfilltë nga sllavo-grekët!!! Edhe atë Shqipëri tonën, e kanë mbrojtur pikërisht willsonët 1912, se as ajo nuk do të figuronte në hartë!

Në krahasim me armiqtë rretherreth, na nuk kemi bërë gati asgjë, asgjë për mbrojtjen e tokave tona, por ma shumë bënë e sakrifikuan tjerët, armiqtë për tokat tona, se sa vet na! Kjo është e vërtetë deri tek fakti i veriut kosovar!!! Ti pyet për politikajt kosvar - e Çka do të bënin ata, kur që në fillim u çarmatos dhunshëm UÇK-ja, jo TMK, jo FSK jo dreqi e din drisa të bëhet e marrshojë ushtri e vërtetë shqiptare!... E ti e disa më tregoni dokrra! Mësoni shumë e veproni shumë!

Tash dua të flasim edhe ma seriozisht, se realiteti është krejt tjetër, nga sa e mendojnë disa, që posa hapen sytë - duan të bëhen shqiponja! Hee shqiponje është pak si zor të bëhesh me punë e veprime! Lehtë është të thuash: unë jam shqipe! Po shqiponja ka punë E_Bukuraaaa!Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 8 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?
Mbrapsht në krye 
Faqja 8 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Plani i Atisarit - Kosovës nuk i garanton ulëse në OKB!
» Plani për “turqizimin” e Prizrenit
» Plani 6 pikesh, vazhdimesi e projekteve anti-shqiptare
» Origjina e fjales Kosove.
» sa ka kontribu diaspora per kosoven

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: