Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?

Shko poshtë 
+19
petritkola
katunariplak
E_Bukura
Ago Muji
Guximi
rroni
Anna
Nezir Myrta
Martina
Euridika
Epik
xhavo_
zeriatdheut
Sofra
Beton
Leka i Madh
Xili
MUHAMETII
Orfe@
23 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyFri Jul 11, 2008 3:09 am

Cila Kosovë?

43 vende nga anë të ndryshme të globit e kanë pranuar Kosovën si vend të pavarur. Problemi nuk qëndron te premtimi i Hashim Thaçit se do të na njohin 100 vende përgjatë garës së tyre se kush do të na pranojë më parë. Natyrisht që premtimin e Hashim Thaçit nuk e kemi marrur seriozisht. Problemi qëndron se shteti i Kosovës edhe pas shpalljes së pavarësisë nuk ka bazë objektive vendore: nuk konsiston as në integritetin territorial e as në disponimin me resurset natyrore dhe kapacitetet zhvillimore.

Hyrja në fuqi e Kushtetutës u bë për hir të ceremonisë solemne dhe jo anasjelltas. Kushtetuta hyri në fuqi për ta vazhduar spektaklin e pas shpalljes së pavarësisë përmes të cilit qytetarët shpërqendrohen nga mjerimi social dhe stagnimi ekonomik i vendit. Krerët e institucioneve në secilën pamje televizive janë të rrethuar nga dy gjëra: flamuri i Kosovës dhe diplomatët ndërkombëtar. I pari është aty që të krijojë përshtypjen se Kosova është një dhe e pandarë tamam si harta në flamur. Kurse të dytët janë aty që të krijojnë përshtypjen se politikanët kryesor vendas janë të pandarë nga zyrtarët e lartë ndërkombëtar dhe asisoj populli të mos mundet t’i fajësojë ata veçmas.
Hyrja në fuqi e Kushtetutës nuk e bën më të fuqishme Kosovën. UNMIK-u e ka sqaruar qysh herët se zbatimi i Kushtetutës është proces. Kjo do të thotë që zbatimi i Kushtetutës do të jetë selektiv. Aty ku mund të zbatohet ajo do të zbatohet, aty ku s’mund të zbatohet do të pritet për kohë më të mira. Është lehtë e parashikueshme se ku mendohet se do të mund të zbatohet Kushtetuta: në jug të Ibrit dhe aty ku shqiptarët janë shumicë. Për veriun e Kosovës dhe enklavat serbe vendos Serbia. Për ato tashmë s’vlen as Plani i Ahtisaarit që gjithsesi është shumë i pafavorshëm për Kosovën. Ban Kimoon përmes letrës së tij dërguar kryetarit të Serbisë, Boris Tadiq, i bëri atij një ofertë që e tejkalon Planin e Ahtisaarit: doganat i mbesin UNMIK-ut, gjykatat bëhen etnikisht të ndara jo vetëm nëpër komunat serbe por edhe në vendbanime më të vogla, policia po ashtu e ndarë etnikisht, selia në Beograd e Kishës Ortodokse Serbe fiton të drejtën ekskluzive të mbrojë e ndërtojë objektet e saj në Kosovë, ndërkohë që sundimi ndërkombëtar do të jetë neutral karshi statusit të Kosovës (i cili kësisoj na del se nuk qenka i përcaktuar ende)! Por, jo vetëm kaq. Zbatimi i Kushtetutës në jug të Ibrit do të jetë për të keq. Decentralizimi që sajon 5+1 komuna të reja me shumicë serbe (përveç atyre pesë që tashmë janë), ‘eksterritorialiteti’ i 45 kishave e manastireve ortodokse (që marrin mijëra hektarë tokë dhe i vënë ato nën kontroll të Beogradit) janë obligime kushtetuese prioritare. Kështu është paraparë në Planin e Ahtisaarit i cili ndodhet brenda Kushtetutës por edhe mbi të – neni 143.1 i saj konfirmon që nëse ekziston ndonjë kundërthënie ndërmjet Kushtetutës dhe Planit të Ahtisaarit, vlen kjo e fundit.
Pas shpalljes së pavarësisë dhe pas hyrjes së Kushtetutës në fuqi, në vend se pavarësia nominale të mbushet me substancën që quhet sovranitet, ajo po mbushet me pengesa të përhershme për atë substancë. Zaten, nëse lexohen me kujdes Plani i Ahtisaarit si dhe letra më e re e Ban Ki-moon-it, të dyja këto shpërfaqen si pengesa e si mungesa, si kodifikim i asaj që nuk do ta kemi e jo i asaj që do ta kemi. Do të ketë pushtet ndërkombëtar me fuqi ekzekutive sepse s’do të kemi sovranitet, do të kemi polici e gjyqësi të ndarë etnikisht sepse s’do të kemi institucione unike, do të kemi decentralizim sepse s’do të kemi integritet territorial, do të kemi FSK sepse nuk do të kemi ushtri etj.
Legalisht, Plani i Ahtisaarit është bërthama e Kushtetutës së Kosovës. Mirëpo, politikisht ai është asgjë më shumë se pragu i rënies së mëtutjeshme. Plani i Ahtisaarit nuk është plan. Plani i Ahtisaarit është pragu tw cilin nuk mund ta kalojnë, është tavani mbi të cilin nuk mund të ndodhen institucionet e Kosovës. Ai shenjon zonën ku ndodhet një plan që mungon, një plan tjetër që u mundua ta formësojë në vija të trasha edhe Ban Ki-moon në ofertën e tij për Boris Tadiqin. Mund të shkohet nën Planin e Ahtisaarit, mund të shkohet më keq se ai, por jo mbi të e më mirë se aq. Në fakt, pas pranimit të dokumentit të Ahtisaarit nga ana e institucioneve të Kosovës ai dokument praktikisht ra në ujë. Serbia nuk e pranoi atë dhe negociatat po vazhdojnë në forma tjera: Gerard Gallucci e Yves de Kermabon koketojnë me strukturat e Serbisë në Kosovë, kurse Ban Ki-moon ia propozon Boris Tadiqit planin e Slobodan Samarxhiqit për ndarje funksionale. Dokumenti i Ahtisaarit ka mbetur veçse qëndrimi i institucioneve të Kosovës i cili s’mbahet dot meqë është në kuadër të procesit të negociatave që nuk përfundojnë. Duke i pranuar kërkesat e Serbisë, duke i bërë koncesione asaj, procesi i negociatave me Serbinë nuk u mbyll dhe ai po shkon drejt përjetësimit: Serbia vazhdimisht kërkon gjithnjë e më shumë. Dy gjëra kryesore po e mundësojnë këtë: në njërën anë Qeveria e Kosovës e cila nuk e ka ndërmend ta bëjë Kosovën sovrane – ajo nuk e kupton se shteti është (edhe) forcë; kurse, në anën tjetër nuk ka shkop ndërkombëtar për Serbinë – s’- ka më sanksione për të dhe as përjashtim të saj nga organizatat ndërkombëtare si dikur. Në deklaratën e pavarësisë së Kosovës tetë herë përmendet Ahtisaari dhe vetëm tri here pavarësia, përfshirë këtu edhe titullin e deklaratës. Dokumenti i Ahtisaarit në përpikmërinë e tij realisht ka rënë sepse procesi nuk po mbyllet: institucionet e Kosovës jo vetëm që e kanë filluar procesin e pazarit me Kosovën por ato asnjëherë nuk kanë treguar vendosmëri për ta mbyllur këtë proces. Në rastin më të mirë - e që sërish është i keq - do të na përsëritet situata e fundit të viteve të ’80-ta: institucionet e Kosovës do të insistojë në Planin e Ahtisaarit ashtu siç insistohej dikur në autonominë e ’74-shit. Fare mirë e dimë të gjithë se çfarë pat ndodhur atëherë...
Kosova, shteti më i ri në botë, vazhdon të njihet nga shtete të reja, përsërisin për çdo ditë politikanët. Mirëpo, nuk është saktësisht e njëjta Kosovë ajo që po njihet nga vendet e ndryshme. Jemi gjithnjë e më të rrudhur territorialisht e më të gjymtuar institucionalisht. Atëherë, cila Kosovë është njohur dhe po njihet? Kosova e cila është njohur menjëherë pas 17 shkurtit, ajo pas 11 majit, kjo pas 15 qershorit apo ajo që do të bëhet në vjeshtë? Pra, cila nga këto Kosova është njohur e po njihet nga vendet e tjera? Përgjigja është e thjeshtë: Kosova e tanishme – Kosova në momentin kur unë po e shkruaj këtë tekst e më pas Kosova në momentin kur ju do të jeni duke e lexuar këtë tekst. Kosova po ndryshon (për të keq) dhe kjo Kosovë e ndryshuar është Kosova e njohur. Kurdo e nga kushdo që të jetë njohur Kosova bëhet fjalë për Kosovën e tanishme, për Kosovën e atij momenti kur mendohet për të. Rrjedhimisht, krejt varet prej nesh se çfarë bëjmë me Kosovën dhe çfarë lejojmë që të tjerët të bëjnë me të. Ajo Kosovë do të njihet dhe ajo Kosovë do të jetë Kosova e njohur.
Pavarësia e Kosovës është gjithsesi e kotë nëse qytetarët nuk jetojnë më mirë, më lirë dhe më sigurt pas saj. Pavarësia nuk matet me përmirësimin e jetës së politikanëve por të popullit në shërbim të të cilit duhet të jenë ata politikanë. Qytetarët nuk janë fajtor për gjendjen. Fajtor është pushteti. Ama, qytetarët janë po ashtu përgjegjës. Ata duhet ta pyesin veten se deri kur do të lejojnë që heshtja e tyre t’i normalizojë edhe të këqijat më të jashtëzakonshme. Sa më parë (kjo pyetje për veten tonë), aq më mirë e më kollaj (për neve dhe brezat tjerë) do të jetë. (Albin Kurti)/21 Jun 2008/V.I.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 7:36 am

GOMARI DHE PAKOJA E AHTISARIT

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Gomari_ahtisari

Sipas anekdotës tregohet se një karrocier kishte ngarkuar gomarin me bustin e mbretit, të cilin e çonte në qendër të qytetit. Qytetarët kur e shihnin bustin e mbretit në shpinë të gomarit duke kaluar rrugës, e nderonin me heqjen e kapelës. Gomari i pa kalimtarët duke nderuar dhe nisi të krekosej, kokën e mbante lartë. Ndërkohë me njërën këmbë i mëshonte asfaltit, si shenjë qortimi, në mënyrë që ta dëgjonte karrocieri.
- Im zotëri, e sheh se si qytetarët më nderojnë me heqjen e kapelës, kurse ti si një xhelat më rrah me shkop. Herën tjetër kam për t’i thyer brinjët me shqelma, kërkoj që edhe ti të më nderosh sikur gjithë bota, tha gomari me inat duke mbajtur kokën lartë.
- Oj kafshë e gjorë, qytetarët po e nderojnë bustin e mbretit që ke në shpinë, jo ty! Do të shohim kur të kthehemi në shtëpi pa bustin e mbretit, se a do të nderojnë qytetarët, ia ktheu zotëriu.
Ngjashëm porsi ky tregim ku gomari krekosej për nderimet që i bënin qytetarët, është edhe gomari i karrocierit shqiptar të Kosovës duke bartur paketat e bashkësisë ndërkombëtare në drejtim të Parlamentit të Kosovës në Prishtinë. Në fillim gomari ecte si një kalë, ky është një kompliment i bukur që fshatarët i nderojnë gomarët e vetë. Sipas Biblës thuhet se gomari ishte për tërheqjen e karrocës, kurse kali për pjesëmarrje në luftë.
Ka raste kur fshatari nuk i thotë “Jepi gomari im!”, por “Jepi ati im!”. E para sepse gomarit i bëhet qejfi se është një kalë, dhe e dyta sepse fshatari donë ta nderojë vetveten me një kafshë të bukur dhe të çmuar si kali. Mirëpo, në çastin kur po hynte në Kosovë, dikush i vuri edhe një pako karrocës, dhe papritmas gomari i ngriti këmbët përpjetë, dukej sikur po fluturonte.
Karrocieri i gëzuar qeshi dhe në fund i tha:
- Mos e ke ndërmend të fluturosh si Pegasi i muzave? Mjaft më me akrobacione, tani është koha të ecim!… Karrocieri e goditi dy-tri herë me shkop gomarin, mirëpo gomari nuk jepte shenja. - Kam faj unë që të lazdroj me epitetin “kalë”, kur dihet që kurrë nuk mund të bëhesh kalë, u ankua karrocieri dhe përsëri e qëlloi me shkop.
Karrocieri i shqetësuar ia shikoi jakën në mos e ka ngulfatur kafshën e gjorë, mirëpo çdo gjë ishte në rregull, gomari merrte frymë. Atëherë karrocieri u soll rreth karrocës dhe ç’ të shohë, një pako e madhe ishte ngarkuar në karrocë. Kur e shikoi mirë e mirë, pa se ishte pakoja e Marti Ahtisarit, që ia dërgonte Parlamentit të Kosovës në Prishtinë. Ajo peshonte sa gjithë pakot tjera dhe zinte gjysmën e karrocës, prandaj sapo është vendosur, gomari është dorëzuar dhe nuk ka mundur të luaj vendit. Atëherë karrocieri i kërkoi falje gomarit për goditjet e panevojshme me kamxhik.
- Më falë, që të qëllova me kamxhik! …nuk ke faj ti. Edhe pse ti ke njëfarë të drejte ndërkombëtare për mbrojtje nga ngarkimet e rënda, megjithatë janë ministrat ndërkombëtarë, që të ngarkojnë me peshën e rëndë, tha me keqardhje zotëriu.
Pakoja ishte aq e madhe dhe e rëndë, dukej që vetëm Ahtisari nuk kishte hyrë, përndryshe brenda ishin të gjitha dokumentet për afirmimin e kombit të ri kosovar, (më falni komunitetit), aty ishte gramafoni i himnit të Kosovës i mbështjellë me shami të kaltër me gjashtë yje, (thuhet se është flamuri i Kosovës), dhe shumë cikërrima tjera që flitet jo për kisha katolike dhe xhamitë myslimane, por për kishat surrogate ortodokse. Disa djem e vasha të Lëvizjes Vetëvendosje, që e panë pakon, thanë se në pako ndodhet një bombë e kurdisur e Marti Ahtisarit, që eksplodon ngadalë dhe pa krismë, në mënyrë që të mos trembet populli shqiptar i tronditur nga pasojat e luftës së përgjakshme të shkaktuar nga fashizmi serb.
Kështu e nisa tregimin me gomarin e pagdhendur, por edhe me gomarin mendjemadh. Dikur piktori spanjoll, Francisko Goja, me anën e vizatimeve i përqeshte gomarët me dy këmbë (kupto njerëzit), të cilët bëhen mjekë me stetoskop, besa edhe ministra dhe në vend se njerëzit t’i hipin gomarit, gomarin e mbartin në shpinë. Me një libër kam parë një fotografi, ku dy njerëz e tërheqin karrocën, ndërkohë që dy gomarët janë ulur në karrocë dhe me kamxhik i grahin njerëzit që të shkojnë në Parlamentin e Kosovës.

Nga Beqir Elshani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 7:11 pm

plani atihsarit permbane sofra qe kure te mos i vij mire gabelit duhet ne shqiptaret me shku me e vet si je si kalon kure te thoe gabeli e shkjau jame keq ne t qohemi ne pik te nates me ja regulu gjendje kete thot per mendimin tem ene si sherbetre te pakices haj me te mira tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 9:45 pm

Politika kosovare në fillim ka bërë gabime dhe nuk ka qenë edhe aq e guximshme dhe vizionare sa duhet. Ka pasur mungesë te njohjes se diplomacisë se mirëfillt.

Duke e ditur se Kosova përfundimisht u çlirua me ndihmen e te huajve (NATO-s) është dashur ta kuptojnë se ne nuk i kemi të gjitha frerët për të bërë çfarë te duam. Kur ne duam shtet, hapat për te drejtat e minoriteteve, sipas te gjitha konventave ndërkombëtare e europiane, është dashur te mirren prej vitit 2000 e këndej. Ky veprim do të ishte pengesë e Pakos se Ahtisarit.

Disa njerëz, nga euforia e luftës dhe fitores, kanë bërë parulla për përndjekjen e serbëve, hakmarrje etj. Pas marrjes në kontroll te Kosovës nga ndërkombëtare, ne nuk kemi mundur qe t'i vrasim ata. Ata që kanë bërë krime është dashur te ndiqen penalisht, pa parulla politike. T'i në qofsh i zoti përndjeki e hakmirru, por mos e merr daullen (tupanin).
E sot janë këta njerëz qe vrapojnë qe te kthehen serbët "në shtepitë e tyre".

Mos te kishte qenë Ramushi sot Peja do te ishte më keq se Mitrovica, sepse edhe ajo ndahet në mes nga lumi dhe prapa ka kufirin malazez dhe ka pasur shumë shkije.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 9:59 pm

xhavo_ shkruajti:

Disa njerëz, nga euforia e luftës dhe fitores, kanë bërë parulla për përndjekjen e serbëve, hakmarrje etj. Pas marrjes në kontroll te Kosovës nga ndërkombëtare, ne nuk kemi mundur qe t'i vrasim ata. Ata që kanë bërë krime është dashur te ndiqen penalisht, pa parulla politike.
Mos te kishte qenë Ramushi sot Peja do te ishte më keq se Mitrovica, sepse edhe ajo ndahet në mes nga lumi dhe prapa ka kufirin malazez dhe ka pasur shumë shkije.

Xhavo_, tybe sasht qaq e nershme me tha gjana te paqensishme se kishe shqiptaret kane bere krime dhe hakmarrje ndaj serbeve. Une gjithkah kan lexoj ose kah foli ne maj te huaj, ata me thone jo keni ba krime edhe ju shqiptaret, siu ka nejt b... rahat. Pra, ma shume ata perqendrohen ne 'krimet' e shqiptareve (edhe nese kane ndodhur mund te numerohen me gishta) sesa me genocidin mbikriminal te Serbise mbi shqiptaret. Ndaj, dhe ju s;keni te drejte me tha shqiptaret kan ba krime, se vlla kjo akuze peshon rande.

Vallahi, per Ramushin s'di qat tham tjeter. vec qyky gorill u kan njeri qe ka pranu tu kesh me u dorezu armt e UCk - se. Po te mos derzoheshin kto armt, jo vetem Mitrovica do te ish nje tregim i sukseshem si Peja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:05 pm

Epik, tybe unë nuk thash qe shqiptaret kanë bërë krime, por disa shqiptare pas marrjes në dore te Kosovës nga UNMIK-u kanë bërë parulla për ndjekjen e serbëve. E pse këta njerez nuk i kanë përndjekë në kohen kur është dashur, por vetëm parulla për perfitime politike? Pra llafe te kota, qe në diplomacinë tonë kanë bërë dëm.

Për cilat arme e ke fjalen ti? A po mendon ti se mundesh me ba luftë pas hyrjes dhe stabilizimit te NATO-s në Kosovë? Leri t'i këto fantazi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:09 pm

Mitrovica është dashur te mirret atëhere kur shkijet iken jasht kufirit, por kur e panë qe s'ka kush ua drejton pushken, u kthyen prap. Pra këta individ që sorollaten sot nuk kanë pasur kohë ta mbajnë Mitrovicën edhe nja dy a tri ditë, se kanë pasur me i nda mexhat lokaleve e banesave.

Edhe shkijet e Graçanicës dy muaj i kanë pasur valixhet e bëra gati për t'ia mesyer Serbisë, po aty s'ka pasur Ramush.

Mitrovicës vetëm një Ramush i ka munguar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:15 pm

Mendoj se disa gjera jane vendos para se me hy NATO, edhe per Mitrovice ..
Serbet kan qene gati per ikje vetem ne rast se deshtojne disa marreveshje te "te medhenjeve" ..fatkeqesisht s'pat kush me i prishe ato marreveshje ,e ata u kthyen te liruar nga ajo frike...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:16 pm

xhavo_ shkruajti:
Mitrovica është dashur te mirret atëhere kur shkijet iken jasht kufirit, por kur e panë qe s'ka kush ua drejton pushken, u kthyen prap. Pra këta individ që sorollaten sot nuk kanë pasur kohë ta mbajnë Mitrovicën edhe nja dy a tri ditë, se kanë pasur me i nda mexhat lokaleve e banesave.

Edhe shkijet e Graçanicës dy muaj i kanë pasur valixhet e bëra gati për t'ia mesyer Serbisë, po aty s'ka pasur Ramush.

Mitrovicës vetëm një Ramush i ka munguar!

Mitrovices shyqyr qe i ka munguar nje Ramush cekiceni. Mjerim qe Mitrovices i kane munguar luftetare te beses qe nuk e leshojne pushken nga krahu, edhe nese cirren tan kancelart e dynjas. Sikur te kishim nje Ramush ne Mitrovice, Mitrovica prape kete realitet do kishte. Edhe nese Ramushi do te ishte, ai do te bente nje trohe ofansive (nashta edhe me fjale) dhe pastaj ne nje 'takim zyrtar' me Solanen, Kushnerin Allbrajtin a hamamin do te terheqej. Ti a e di qe para 2004 es Ramushi koxha i mrehke brinat kunder UNMIK u t. Po mas 2004'es kur UNMIK u e kercenojke me Hage, Ramush trimi u be pule jo, po kendes qe kendon perrlllat e pacifizmit ne plehun e vet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:20 pm

O ti Epik, une po te tregoj qe ujku, ti po thua qe ferkemi. Unë a te thash se Ramush Haradinaj me shokë e ka parandaluar që Peja të bëhet një Mitrovicë e stilit te sotit. Por po shihet se ti s'ke lidhje me këtë problem. Mitrovica nuk do ta kishte kete realitet, sepse atehere nuk do te kishte shkije atje sikur sot. E po te mos kishte shkije sikur sot, atehere kurrfar "takimi zyrtar" nuk do te ishte mbajtur.

Nuk po dua as me ta shajt e as me ta lavdru Ramushin, por po ta tregoj realitetin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:24 pm

epik te falsesh dhe ti thuash ramushit pule duhet te jeshe kendez ti shoku por shum ndryshe eshte te besh analiza ne krahun e dikuj se vellezerit e tina ishn humbe e jo tute se familja e tij ishte duke u zvogluar e jo e jotja edhe imja por te kemi respekt per ramushin jo te flasim nga inatet e pse nuk u bene ramush ti ateher kur tu dhimte mitrovica pse prite nga ai sa eshte e tina kosova edhe e jotja eshte pse po flet gjena q nuk jane te hijeshme keu shoki
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:25 pm

xhavo_ shkruajti:
O ti Epik, une po te tregoj qe ujku, ti po thua qe ferkemi. Unë a te thash se Ramush Haradinaj me shokë e ka parandaluar që Peja të bëhet një Mitrovicë e stilit te sotit. Por po shihet se ti s'ke lidhje me këtë problem. Mitrovica nuk do ta kishte kete realitet, sepse atehere nuk do te kishte shkije atje sikur sot. E po te mos kishte shkije sikur sot, atehere kurrfar "takimi zyrtar" nuk do te ishte mbajtur.

Nuk po dua as me ta shajt e as me ta lavdru Ramushin, por po ta tregoj realitetin.


Po qysh e kish parandalu bre xhavo_ qe smerr se smerr vesh. E ti qe paske njohuri per kete problem thua qe nuk do te ndahej Mitrovica. Mitrovica nuk do te ndahej vetem sikur UCk ja te mos dorezonte armte e saj, per te cilat kemi hequr te zite e ullinit derisa i sollen neper bore e shi. Sa per Ramusha e cekicena te tjere qe i pjelli Rambujeja dhe Ollbrighti, jo Mitrovica po tan Kosova do ndahej.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:28 pm

zeriatdheut shkruajti:
epik te falsesh dhe ti thuash ramushit pule duhet te jeshe kendez ti shoku por shum ndryshe eshte te besh analiza ne krahun e dikuj se vellezerit e tina ishn humbe e jo tute se familja e tij ishte duke u zvogluar e jo e jotja edhe imja por te kemi respekt per ramushin jo te flasim nga inatet e pse nuk u bene ramush ti ateher kur tu dhimte mitrovica pse prite nga ai sa eshte e tina kosova edhe e jotja eshte pse po flet gjena q nuk jane te hijeshme keu shoki

Jo bre burre i dheut. Une spo flas gjera te pahijshme. Une spo flas ne menyren deshirore si ti e xhavoja, por po flas gjana faktike qe i morr vesh krejt Kosova.Se pari ta dajme shapin nga sheqeri. Daje Ramushin ne njeren an, daje vllaznit e tij heronj ne tjetren ane. Se Ramushi nuk ua vazhdoi udhen e tyne, po i preu ne bese. I preu ne bese pse tradhtoi betimin e UCk - se. ke nevoje ta citoja betimin e UCK - se. Shkelzeni e Luani nuk i dorezuan armet edhe ne momentet me te veshtira, kurse Rama i dorezoi armet ne kohen e paqes se pellumbave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:29 pm

zani i atedheut, une nje shembull muj me ta kallxu per Ramush agen, edhe munesh me marr vesh per shtune e shtatqin vjet se kush u kan ky njeri!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:31 pm

Epik, ti po flet me te ndegjuara edhe si po ta merr mendja, qe eshte e ndikuar edhe prej simpative politike. Unë nuk e kuptoj se per çfarë armë te dorëzuara po flet ti? Mos e ke fjalen në shpërbërjen e UçK-së?
Shkurt shqip po te tregoj se kur është formuar TMK-ja dhe janë bërë këto marrëveshje ndarja e Mitrovicës ka qenë proces i kryer! O shoku Epik, Ramushi shkijeve te Pejes e te rrafshit te Dugagjinit nuk ua ka falë minutin. Nuk ka prit qe te ndodhin mrekulli apo kurrfarë marrëveshjesh. Po kap e lexo historinë moderne te shqiptarëve e mos fol me fjal te kafeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:40 pm

Epik, ashtu siç po thu ti se Ramushi i paska tradhtu vllaznit, i bjen edhe ti me qenë tradhtar. Përse ti s'po e kap pushken sot me e mbrojtë Mitrovicën? Nëse ti nuk ke pushk, unë po ta sjelli.

Bjere në tokë e kuptoje realitetin e Kosovës. Edhe njehere po ta përserisë: pas hyrjes dhe stabilizimit te NATO-s në Kosovë është shumë vështir me kersit pushka, ne menyren si po mendon ti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:41 pm

jo epik une nuk flase s pase deshires e as si puna e jote qe ke degjuar por e ke shume gabim cfar fakte ti ke more epik qe raushi i k dorzu armet pse mos deshe qe ramushi te dale koke ne vetei pas asaje qe ne neshkrua more djale po ti flet si te kane mbushe samarin kafegjijte epik por nuk sjell fakte ketu ase nje vetem m insitone te njollosish nje figure qe eshte ende gjalle kjo eshte gabim qe flet ti sepse ne peje une personalishte e dije se shkaja nuk ka lene e dyta tmk u be nga qaj ramushi shoku lufta ne maqedoni u armatos po nga aj po mos me fol pallvra ketu nese ke fakte fol dhe as qe e dine se a vellezer i ka n ra ramushit nelufte dhe kush eshte ramushi te kane treguar njerez qe nuk kane pase mundesij me hener buke me te apo te maten me te dije vetem nje gje qe nuk flase per politiken e ramushit tani por per luften qe njeri e te vndosur e me te perkustuar nk e gjene pot ti ja fute kot me fjale kafene more epik kjo eshte keq se flet sipas apetitit t dikuj e jo me mendjen tende
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptySun Aug 03, 2008 10:44 pm

MOS ik po debato epik jo melajka me me fole ketu more i gjore sepse ste flase fjale kafeneshe une por nje realitet e njerzeve si ti kur e shofen se dikush e shef realitetin qe ta perplase ne fytyre t qesin syte xixa dhe po ike me bishtin ner shale
kjo doe thote jo serioziteti i jote qe nuk ballafaqohesh sepse nuk ke matriale tu hagjune more epik i gjore me vjen keq se ik menjiher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Martina
Anëtar
Anëtar
Martina


Female
Numri i postimeve : 297
Age : 36
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 1:22 am

"i lumi ai -ajo qe ia din hallin vetes"

me kte thenie po kyçem ne kete teme ku me sa e dimi plani i Ahtisarit per Kosoven eshte miratu dhe pranuar nga Kosovaret e sot ju mundeni te debatoni si te doni por une mendoj se e mira e te mires eshte te merrni me gjera qe na presin e jo me ato qe po ecin dhe po i mbesin te kaluares!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 6:41 am

E po mire cka paska dallim Ramushi nga keta te tjeret, qe po u dashka ta ngrejm ne qiell !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 1:18 pm

Ska nevoje me e ngritë në qiell, por ka dallim se për luftë është luan, është legjendë, per ata qe dinë ta vlerësojnë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 2:14 pm

xhavo_ shkruajti:
Ska nevoje me e ngritë në qiell, por ka dallim se për luftë është luan, është legjendë, per ata qe dinë ta vlerësojnë!

Pajtohem Xhavo se per lufte ishte Luan dhe nuk ishte i vetmi, por per politike ishin deshtues te gjithe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 5:13 pm

Martina shkruajti:
"i lumi ai -ajo qe ia din hallin vetes"

me kte thenie po kyçem ne kete teme ku me sa e dimi plani i Ahtisarit per Kosoven eshte miratu dhe pranuar nga Kosovaret e sot ju mundeni te debatoni si te doni por une mendoj se e mira e te mires eshte te merrni me gjera qe na presin e jo me ato qe po ecin dhe po i mbesin te kaluares!!!

martina se pari te uroj mirseardhje ne forum dhe kalo kenaqshem ne kete forum. Mirepo, ate qe the jane fare te ngutshme dhe te pamenduara. Sepse Pakoja e Ahtisaarit eshte e miratuar ne menyren me kunderdemokratike te mundshme, duke mos e pyetur popullin fare. Pra nuk eshte perdorur fare referendumi per ta verifikuar sesa e pranon populli kete pako. Populli e ka kundershtuar fuqishem pakon e Ahtisaarit ne demonstratat e medha gjithepopullore me 28 Nentor 2006 ku ndertesat kuislinge e qeverise dhe parlamentit dhe selia e perbindshit UNMIK eshte skuqur me shishe me boje te kuqe. Sigurisht duhet ta mbash ne mend. Kurse me 10 shkurt 15 mije veta kane demonstruar kunder kesaj pakoje, dhe si shperblim jane vrare e plagosur nga policia prepotente e UNMIk ut e cila la te vrare dy protesutes paqesor dhe nentedhjete prej tyre i plagosi.

Ti mos u bazo ne politikanucet servile te Kosoves, per shkak se qenesia e tyne eshte vec me iu ba aminin vendimeve te huajve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 5:25 pm

zeriatdheut shkruajti:
jo epik une nuk flase s pase deshires e as si puna e jote qe ke degjuar por e ke shume gabim cfar fakte ti ke more epik qe raushi i k dorzu armet pse mos deshe qe ramushi te dale koke ne vetei pas asaje qe ne neshkrua more djale po ti flet si te kane mbushe samarin kafegjijte epik por nuk sjell fakte ketu ase nje vetem m insitone te njollosish nje figure qe eshte ende gjalle kjo eshte gabim qe flet ti sepse ne peje une personalishte e dije se shkaja nuk ka lene e dyta tmk u be nga qaj ramushi shoku lufta ne maqedoni u armatos po nga aj po mos me fol pallvra ketu nese ke fakte fol dhe as qe e dine se a vellezer i ka n ra ramushit nelufte dhe kush eshte ramushi te kane treguar njerez qe nuk kane pase mundesij me hener buke me te apo te maten me te dije vetem nje gje qe nuk flase per politiken e ramushit tani por per luften qe njeri e te vndosur e me te perkustuar nk e gjene pot ti ja fute kot me fjale kafene more epik kjo eshte keq se flet sipas apetitit t dikuj e jo me mendjen tende

Ej zaniiatedheut, me duket se shume po e teprojshe. Po fol e po ckapurit lidhje e pa lidhje. Kur te folesh me mua dhe vecmas kur debaton aman respekto naj rregull ortografik naj pike a naj presje, se keshtu qysh shkruan ti eshte marree edhe per nje nxanse ne kalse te trete te fillores.

Tjetra: ju 100% jeni diku qindra ne mos kijera killometra larg nga Kosova, dhe nuk mund ti njohesh gjanat ma mire se une, qe kam njeqind mije njerez e shoke ne Kosove dhe qe angazhohem per bashkim kombetar. Pra, qetu asht dallimi mes meje dhe teje. Sa i perket 'kafeneve' ato te befshin mire ty: sepse une kurre nuk u avitem kafeneve. Se pari nuk kam para (qysh ke ti) dhe e dyta ato sjane per nivelin tim. Nodsohta per tuajin jane. Nuk e di...

Mos fol keso budallalleqe duke thene se Ramushi e ka armatos luften ne Maqedoni!!!!!! U kane bash Ramushi me Cekun qe e kane spiunu dhe dekonsipiru gjithkan qe ka dasht me shku ne lufte ne Iliride. Mos me detyro te permend qindra raste.

Dallo shapin nga sheqeri, thote nje fjale. Dhe ne kete rast: dallo Ramushin nga vellezerit e tij deshmore. Ramushi nuk ua vazhdoi rrugen e vellezerve te tij. Ramushi kur e dorezoi armen dorezoi edhe shpirtin e tij. Vellezerit e tij trima nuk do ta benin nje gje te tille. Ata e kane ditur veten gjuhen e plumbave dhe jo paqen e pellumbave te ages Ramush/.

~~~Ngoje gjithjseqysh qet shembull qe ko me ta kallxu per Ramush vandamin:

ne luften e Vitenamit, ne nje nga betejat e ashpra vietnamo - amerikano, shquhet midis te tjereve nje vietnamez, trim i cartur. Ai cau rrethimin me pushke ne dore, iu afrua llogoreve amerikaneve, i vrau te gjithe amerikanet. Amerikant iken, vietnamezet u cliruan nga rrethimi amerikan. Ne lufte e siper, ky vietnami trim humbet kemben nga nje mine qe kishin vene amerikanet. Shoket dhe batalioni e nderojne kete vietnamez trim per trimerin e tij. E gradojne, i japin shirita e merita lufte. behet shembull gjithekombetar. TV e radio flet pajada per ta. Kur pas Clirimit, gazetaret e zbulojne pjesen tjeter te erret te ketij trimi. Zbulohet se ai para lufte ka qene bashkepunetor i aremikut, trafikant dhe kirminel. Ky lajm merr dhene. Dhe cfare bejne vietnamezet: i ngrene nje lapidar vetem kembes se tij. Lapidar kembes se tij. Qe do me thane se e kishte vec kemben e mire, kurse pjesen tjeter te trupit medet medet.

Cka desha me thane me kete; Ramushi nuk ka qene njeri tevecel, perkundrazi ai ka qene i ndershem. Mirepo sikur te kishim mudnesi me i ngrite lapidar, u doft vetem Ramushit te se kalumes me ia ngrit nja te tille dhe jo Ramushit te se tashmes qe nuk asht kurqysh Ramushi i se djeshmes.

Dhe nje gje me pelqeu te ju dy Xhavo_ dhe kercyelli i atedheut: ne temat e tjera shahni e perlahni si thmit e kqij te mahallave, kurse nam ne kete teme e paski gjet shoqishoqin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 33
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 EmptyMon Aug 04, 2008 5:27 pm

xhavo_ shkruajti:
Epik, ashtu siç po thu ti se Ramushi i paska tradhtu vllaznit, i bjen edhe ti me qenë tradhtar. Përse ti s'po e kap pushken sot me e mbrojtë Mitrovicën? Nëse ti nuk ke pushk, unë po ta sjelli.
Bjere në tokë e kuptoje realitetin e Kosovës. Edhe njehere po ta përserisë: pas hyrjes dhe stabilizimit te NATO-s në Kosovë është shumë vështir me kersit pushka, ne menyren si po mendon ti.

Betohem ne cka ka kam te gjalle, vetem ta kem nje pushke dhe une e di sesi e mbroj Mitrovicen. vetem nje pushke ta kem. Betohem ne cdo gje te shenjte dhe ideal qe kam se po ta kem nje te tille une e ndezi. Vetem, per te qene fitefit, duhet me mbajt fjalen xhavo_. A do ma sjellesh pushken?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?   Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën? - Faqe 5 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Plani i Atisarit - Kosovës nuk i garanton ulëse në OKB!
» Plani për “turqizimin” e Prizrenit
» Plani 6 pikesh, vazhdimesi e projekteve anti-shqiptare
» Origjina e fjales Kosove.
» sa ka kontribu diaspora per kosoven

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: