Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32
AutoriMesazh
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri Jan 08, 2010 6:04 pm

NE ZYRE TE MINISTRIT
 
 
 
Mbi tavoline djathe
Rrush te thate
Meze me raki
Per balle zonja Selvi.
 
 
Ngrihen gotat
Rrotullohen filxhanat
Ne zyre ndalohet hyrja
Shikojne fatin ministri e Selvia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 81
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: poezia   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri Jan 08, 2010 6:29 pm

na konopët i shtrgoshim
kur ja merrte ânâ gomarit
në majet'gishtët na u çoshim
meu rrok për krye samarit
Ni u begeniset jkjo poezi e shkruome jekshtu Malësorçe,shkruoni se kam meva çua mashum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 62
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri Mar 12, 2010 7:55 pm

Kërkojnë malet vargjet e mia
nga autori i penda mergimtare xhelal ferizi
kërkon dheu kërkon etnia
kërkon toka etja e motit
kërkon dheu i kastriotit
këkojnë gurrat kërkojnë krojet
fusha e ara e lugje e prrojet
kerkojnë fjerat e kërkon bari
kërkon ndjenja e qdo shqiptari
po i kërkojnë edhe kanarinat
motet shekujt muaj e stinat
edhe kohrat ma bilbilet
trandefila e karajfilet
tuilipane e jorgovane
toka shqipe iliriane
edhe te gjitha te shqipeve fe
ne tokë shqiptare n' gure e dhe
por se ato si don tradhtari
mendjeziu e mercenari
ata që dhe shesin të parëve
shpirti i i lig e i zi i tregtarve
qe shqipninë e qesin ne treg
e i a mbyllin shpresë e shteg
nuk e lë kurr me buzqeshë
as me dukë si sokoleshë
mallkua qoftë shpirti iarmikut
qe se don vargun t' lirikut
veq zgerdheshjen t' metelikut
qofë mallkua ndjenja e tradhtarti
që mbështillet n' zhgjyr t' dinarit
që i lshon jarget kah kuleta
per me i shitë trojet e veta
per pak pak pare ato mizore
me shite dhe e tokë arbnore
prandaj vargjet per mbi dhe
por si diell gjith kan me nxe
me i nxe zemrat e shqiptarve
te mos bien n' kthetra t' gospodarve
per nji zhgjyr t' parasë lavire
me i shitë trojet gjevahire
prandaj vargun e kerkon moti
ndjenja e dheut e i qiellit loti
që kullon por si currili
e bjen ne fletë prej kamomili
e i gjallron trojet si besa
rr'shqet mbi lule por si vesa
ne drite te diellit ne fletë kombtare
me plot arte vargatare
që i jep lules së bukuris
maja sharmi me u harlisë
prendaj lulet e e kuqja shega
kahdo shqip e kerkon dega
edhe degë tjera me bimë
e kerkojnë vargun me rimë
vargun te ndjenjes se xhelalit
ta cicerojn zogjt djal pas djalit
sa të jet e bardhë shqipnija
por si e yjve bukuria
do të kndohet edhe ne djepa
ne maja malesh ne lugje e shkrepa
se e kërkojnë shkurmbardhat n 'prroje
kah do jan etniket troje
kahdo bletet me nektare
gjuha e lashtë e shejtë shqiptare
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
Angela

Female
Numri i postimeve : 33
Age : 34
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri Mar 12, 2010 9:30 pm

Atdheu


Atdheu eshte dhimbje, eshte dhimbje.
Nje prill i pikelluar ne shpirt.
Atdheu eshte kryqi, eshte kryqi
E mban - dhe te mban ty ne shpirt.

Atdheu eshte toka e premtuar.
Ti shkel si nje zot dhe se ke nden kembe.
Atdheu ska fjale, ka sy te trishtuar.
Vdes dashuria ne dashuri qe te cmend.

Atdheu eshte buka e uritur.
Te iken nga duart e dot nuk te ngop
Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur
Me syte n'erresire vetveten kerkon.

Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
Nje jete drejt tij shkon me bese qe lind.
Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
Ne nje pike loti lirine e lind.

Atdheu yt i vogli, i vogli
ai hyjnori i pavdekshmi si loti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
Angela

Female
Numri i postimeve : 33
Age : 34
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri Mar 12, 2010 10:24 pm

M O N U M E N T I


Ka shumë, e shumë, e shumë vjet
që nqrihet lart ky monument.

Nga ç’shekuj e nga ç’thellësi,
nuk dihet që nga vjen ai.

Zë fill që kur zë fill njeriu,
edhe një ditë si lule mbiu.

Kur mori balt’ e mori dhe’
nga kjo tokë skulptori Odise

dhe i dha formë. Një ushtar
me gunë vu mbi piedestal.

Opingen vënë mbi taban,
Rreth mesit ngjeshur nje kollan,

dhe fustanella përmbi gju,
një thirrje “Mblidhuni ketu!”

i fle në gjoks gjithnjë atij;
edhe vështrimin si shkëndijë

nga vetëtimat marrë zjarr
diku ka hedhur ky ushtar.

Nga malet fluturimin merr,
në dorë të djathtë një mauzer

shtrënguar fort, me energji,
është gati për një sulm të ri.
...........
Kush ish ai, s’kish rëndesi,
ishte Çerçiz, Themistokli,

ish Boletin a bacë Bajram,
ish Mic Sokol, apo Selam,

ish Spiro Ballkamen ai,
ish Sali Butka me një sy,

një vatër ngrohur ata i kish
në këto vite, mes stuhish!
..........
Kush është ai s’ka rëndësi,
është Çerçiz, Themistokli,

është Ded’ Gjo Lul, Idriz Sefer,
shqiponjë që fluturimin merr

dhe ngjitet malit me tufan
me emrin thjesht partizan...
........
…Ska rëndësi se ç’emër mban,
është Vojo Kush, apo Jordan,

është Qemal Stafë me patllak’,
është Misto Mame apo Perlat,

është Koci Bako apo Vasil,
gjithkush çdo plagë si karafil

e mbajti vetë atje ne trup,
siç mbajti hallet përmbi sup!

S’ka rendësi kush ish me emër,
të gjithë ata kishin një zemër,

një vatër ngrohur ata i kish’
përmes rrebeshesh e stuhish!

Ish komandant, ish komisar,
ishte Besniku legjendar,

ish Karadak apo Asim,
nuk thua dot kush ish më trim,

Secili ish një cope duhi
që ngriti vet’ Atdheu i tij.

Në Tendë të Qypit, Drashovicë,
i kapur fytafyt me fritzë,

në Kapaj apo Mezhgoran,
ai, m’i thjeshti partizan,

në Kërrabë dhe në Progonat,
në Fushë- Ali, në Vishegrad.

S’ka rendësi kush ish me emër,
të gjithë ata kishin një zemër,

një vatër ngrohur ata i kish’
përmes rrebeshesh e stuhish

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySun Mar 28, 2010 4:32 am

Ku jane poetet?!...

Paskan firosur gjithe poetet e Shqiperise...
Cili i perzuri nga vargjet Kombetare?!...
Heshtje...askush nuk flet...Ku Vone kantinat e Poezise?
Ku eshte Driteroi?...Ai Lordi i poezise atdhetare?!

Mos e keni pare gje Xhevahir Spahiun?!...
More po ku humben gjithe ata poete...
Medet! Na u bene VIP-a "urithi" me "thiun"...
Humbi more humbi, vargu i vertete...

Nga Bjeshket e Namuna, as nje ze s'bahet gjalle
Ndons andje shkruhet bukur Shqiptarisht!
Per ate Azem Shkrelin, kame shume malle
Mos keni par ndonje poet Kosove, rastesisht?...

Kur te takoni rastesisht ndonjerin nga poetet
I dergoni shume te fala, dhe qafme nga une!
Jepini nje kafe, pastaj jua paguaj leket...
Zgjojini poetet!...Mjaft fjeten gjume...

Agim Doci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyWed Apr 21, 2010 3:02 pm

Letër nga Perëndimi i egër

( AULONËS )


Dielli a po nxen Aulonë
Rrezet e tij vapë sjellin mbi tokë
Nënën ma ke ngushëlluar për Ditë të Zisë
E nesërmja a sjellë ndonjë protestë të re...

Shi apo bie Aulonë
Qielli ka ndërruar ngjyrën në sytë tuaj artistik
Apo dallëndyshet i kanë internuar
Në klinikat sadiste për eksperimentim...

Lulet a kanë ujë të rriten
Me lot të nënave ato a ujiten
A lindi ndonjë Yllkë a Fatos i vogël
Apo ndonjë djalë i ri u kthye nga ushtria prapë i vdekur...

Netët në misirin tim janë terr e zi
Shëndetin ma grimcon kapitalizmi i poshtër
Perëndimi është ëndërr banale duhesh ta dish
Kamp mesjetar kundër hartës shqiptare...

Dhe ti, Aulonë
Mos ik nga historia e emrit tuaj
Mos harro datën e Ditëlindjes kur ke lindur
Këtë e duan Sadistët
Të harrosh kur ke lindur...


Teuta Zymberi.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyWed Apr 21, 2010 3:05 pm

Populus IllyricusPopulli
e di
kur duhet bërë kryq
me tre
e kur
me pesë gishtërinj
e kur
të thuhet dova
Ai
më së miri
të thotë
s'ka përëndi të tjerë
përvec meje
Populli të thotë
se s'ka kryeplak
më të urtë se fshati
Ai e ka meteorologjinë
e vet
në gjunjtë e pleqëve e të plakave
kur ky yll apo ai
gjendet këtu apo aty
Populli di
pse
s'duhet përqeshur lumin
për rrugën e tij gjarpërore
rrjedhën mund ta gabojë ndonjë pikë
po lumi kurrë


2.-
pasi vetëm ai e di
rrugën e vet
vallen e popullit
askush
s'do ta mësojë
as t'i marrë erë
për një jetë kalimtare
Kurrë mos humb besë
ndaj Zotit tënd të ri
beso
e po të besoj
në këtë aksiomë


Populli e di
se vetëm fëmijët dhe kafshët
të duan pa hile


Cdo fjalë që të thuhet
për Popullin
është e stërvockël
Ai e ka celësin
për cdo rebus
vetëm për të s'ka enigma
Eu
Ai
di
se cili mashkull i shtëpisë
është për pazar
e cili jo
Ai e di
mu si Luli i vocërr


3.-
ku është hija
e ku gjendet dielli
kush është Mark
kush Januz
e kush Janus
Populli e ka syrin
të thellë
sa një oqean
populli të thotë
se kënga
është vaji i burrit
se kështu e ka jeta
Ai ka
cka s'ka
asnjë kryevepër s'e ka krijuar Dante Aligieri
apo ndonjë tjetër
po Ai
i mjeri
Për cdogjë që ke ndier
mos beso as ti
po populli
e di
Ai
para se ta capojë
të njëmbëdhjetin hap
dhjetë i ka kaluar
Populli
s'ka epiqendër
të gjitha trojet
e skajet
e tij
ashtu mund të quhen


4.-
Populli të mëson
me proverba
ai të thotë:
"I di Meta punët e veta"


_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySat May 08, 2010 6:13 pm

Une dheTi.

Kam luftuar me vetveten
shum here i jam perulur shpirtit?
qe t'i liroj ndjenjat nga kafazi

sa here i kam mbyllur brenda
duke mos dashur te dije,
nese kane frike nga errsira
duke mos mendu se ato
duan te ken afer


Natyra nuk krijoi vetem
te bukuren!por edhe te shemtuaren..
E koha e eger kete burg te ndjenjave
e krijoi njeriun?

ne kohen e fundite te ftoht jemi!?
ndoshta une dhe ti
kurre te nxet skemi qene???/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySat May 08, 2010 6:22 pm

CFARE PASHE?


Mundohem te zgjohem
pors'mundem kurrsesi
diqka me ndal!
sikure deshiron te me thote diqka?
nje ze i njohur me afrohet me pran,
peshperit fjalen ne nje gjuhe te pakuptimte
zgjate doren e fuqishme
njekohsisht dhe te dashure,
zhduket per nje qast
ne nje qetesi te larget.
nuk e di cfare me ishte
nje ankthe i nje ditet te pafat
apo ankthe e nje vajze te zhgenjyer.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyMon May 17, 2010 1:59 am

Pas Dashurijes se humbur..

Heshtjen tende qe me shtrengon
nuk du ta mbylli
me duhete patjeter ta liroj
dhe te behet fjale e gjall..

Nese mendon per goten e zbrazur
gabon gabon
sepse kjo do te sjell vetem vetmi..

veshtro neper ajer
e gjej dhembjne e humbur
kukuvajkat te perqafojne
falas ta kujtojn reren e Atlantides
te nje Dashurij te humbur
..

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri May 21, 2010 7:03 pm

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 31677_120472904652590_100000696420640_142006_742347_n
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri May 21, 2010 10:32 pm

Arbër. shkruajti:
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 31677_120472904652590_100000696420640_142006_742347_n
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci

C'eshte kjo arber!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri May 21, 2010 11:00 pm

fionaa shkruajti:
Arbër. shkruajti:
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 31677_120472904652590_100000696420640_142006_742347_n
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci

C'eshte kjo arber!
Poezija që më ka pëlqyer Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Icon_cheers
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri May 21, 2010 11:10 pm

Arbër. shkruajti:
fionaa shkruajti:
Arbër. shkruajti:
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 31677_120472904652590_100000696420640_142006_742347_n
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Menduh-thaci

C'eshte kjo arber!
Poezija që më ka pëlqyer Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Icon_cheersHe arber ajo qe me pelqen ne shtypin shqiptare eshte pikrisht fjalkryqi Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Icon_biggrin dhe me shum e blej shtypin se vetem ajo me duket reale,por jo cdo her ja qelloj ta mbushe gjith fjalkryqin?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri May 21, 2010 11:16 pm

Cito :
reale,por jo cdo her ja qelloj ta mbushe
gjith fjalkryqin
?
I ke mpraba gazetes përgjigjet nese nuk ja qellon te gjithave atëher kopjoj Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Icon_biggrin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyFri May 21, 2010 11:20 pm

Arbër. shkruajti:
Cito :
reale,por jo cdo her ja qelloj ta mbushe
gjith fjalkryqin
?
I ke mpraba gazetes përgjigjet nese nuk ja qellon te gjithave atëher kopjoj Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Icon_biggrin

ee mor arber po harron se jam kokfort hahha i dua sfidat une.
Po ti cdo ate zgjedhje ben hahhah
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Icon_eek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySun Aug 01, 2010 1:23 am

ME KA MARRE MALLI PER SHQIERINE


Shqiperi,
Sa her me merr malli per TY
Ulem e qaj me lote Kosove-Shqip
Na ka nena Zemer tha:
-O nene,
Keto jane lotet e Shqipes!

Lotet e maleve te Naimit
Te Lulit te Vocerr
Lot-Debat-i Kurreshtjes
Sygjesti pa Sarkazem
-Ah, Bre!
"Sikur te isha djale!"

Shqiperia ime!
Sa here me merr malli per Ty
Qaj me lote Kosove-Shqip
E ne mend me bie fjala:
Na ka- Nena Zemer tha:
-O nene
-Ne jemi SHQIPERIA E MADHE
Vete!

Sabahate Byci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySat Dec 11, 2010 5:19 pm

KOSOVE!...


ti s'pate hise ne qiellin
tend
per dallendyshet qe vijne
nga larg,
ti s'pate udhe te zgjedhesh tjeter
ti s'pate kohe te lesh per neser
u ngrite peshe mbi care e krajle
dhe s'ngrite kurre flamur te bardhe

L.Murtishi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySun Mar 06, 2011 4:27 pm

MIQESITE E MIA


Do te ndez nje llambadhe
Per miqesite e vdekura.
Do te qaj pa lote, me renkime te brendeshme.
Edhe miqesite vdesin
Ne jerme tronditese,
Duke lene pas, zhgenjime e dhembje...

Do te ndezi nje diell
Mbi miqesite e gjalla.
I lumturar qe munda t'i shpetoj
Permes ca udheve gjithe shpirtra te ligj.
Si te dale nga perrallat.

Fundja pa hije dhe drite,
S'do te kishte as dite..!

V.Toroveci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptyThu Mar 17, 2011 1:50 pm

Gjurme kohesh...kur mbi lumenje
te etur malli
pervaren kohet
qe s'jane me

ne shpirtin tim
kerkoj nje tempull
t'i ndryj te gjitha
nje nga nje...

L.Murtishi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 40
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 EmptySat Mar 19, 2011 5:27 pm

Ismail Kadare-Sapuni "Ledi Makbeth"
pubblicata da arti, letersia, historia il giorno venerdì 4 giugno 2010 alle ore 14.07
Ka katerqind vjet
Qe duart ajo lan
Me sapune gjithfare markash
"Lux","Camay".

Por asnje prej tyre
Nga duart dot s'ia heq
Njollat e gjakut
Ledit Makbeth.

Cdo nate ne TV
Reklama gjithfaresh,
Sapuni gjakshlyes
Do te shpiket valle.

Perpara ekranit,
Ledi, ti pret me kot.
Bimesi e globit
Me kot u lodh.

U lodhen mendjet
E shpikesve ne bote
S'do te shpiket kurre
Ai sapun kob.

Ne qofte se ky planet
Ka nje grusht cilesish,
Nje nder me te cmuarat
Eshte kjo,natyrisht.

1987
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 32 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi që më kanë pëlqyer shumë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 32 e 32Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: