Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptySat Sep 19, 2009 9:17 pm

Ku asht Ukshin Hoti

Pyeta te gjithe njerzit
Asnje fjale s'me thane
Pyta zogjt e malit:
-Amos e kane pare!?...

Psheretine Kosova
-Po ku gjendet valle?...
Po thote Krusha e Madhe:
"Mbeti ne Dubrave..."

Ti ishe buzqeshja!
Uniteti i Kombit!
Luftetaret po pyesin:
Ku asht Ukshin Hoti

Po te pret Prishtina!
po te pret Prizreni!
Ku je Ukshin Hotin?
Po te pret Kuvendi!

Mbi supet e tua
Peshon vete lirija.
Nuk lidhet me pranga
Ukshin Shqiptarija!

Fluturimi i shqipes
Lart ku puthen rete
Birin e Kosoves
Atje e ka gjete!

Ti je tek Flamuri
Tek palet e tija.
Je tek rranjet e Burrit
Qe ka SHQIPTARIJA

A.Doci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ILTA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 37
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 8:47 am

SYRGJYN VDEKUR


Neno moj, mbaj zi per vellane,
Me tre plumba na i rane,
Na e vran e na e shane,
Na i thane trathetor.

Se te deshte dhe s'te deshnin,
Se te qante kur te qeshnin,
Se te veshte kur te zhveshnin,
Neno moj te ra deshmor.

Neno moj, vajto, merr malin,
Larot ta permbysne djalin,
Qe me Ismail Qemalin,
Ngriti flamur trimeror.

Neno moj, ma qaj ne Vlore,
Ku te dha liri kurore,
Shpirt i bardhe si debore,
Ti si dhe as varr per hor.

Neno moj c'eshte perpjekur,
Goje-mjalt e zemer-hekur,
Syrgjyn - gjalle e syrgjyn - vdekur,
Ky vigan Liberator.

FAN S. NOLI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ILTA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 37
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 8:51 am

HYMNI I FLAMURIT


O Flamur gjak, o flamur shkabë,
O vënd e vatr' o nën' e babë,
Lagur me lot, djegur me flagë,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesë shkëmbi, tmerr tirani,
S'të trëmb Romani, as Venecjani,
As Sërb Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math për Vegjëli.

Flamur që lind Shën Kostandinin,
Pajton Islamin e Krishtërimin,
Shpall midis feve vellazërimin,
Flamur bujar për Njerëzi.

Me Skënderben u lavdërove
Dhe në furtun i funtmi u shove,
Me Malon prapë lart vrapove,
Yll i pavdekur për Liri.

Sa shpesh pastaj për dhe u shtrive,
Me zjarr e zi u ndeze, u nxive,
Po çdo mizor me shpat e grive,
O fushë kuq, o shkabë zi.

Përpjetë prije Shqipërinë,
Përlintj'a shpirtin dhe fuqinë,
Diell për vellanë, yrnek për fqinë,
Për botën ënderr e qiell i ri.

FAN S. NOLI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ILTA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 37
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 9:00 am

Gjuha shqipe


Përmbi za që lshon bylbyli,
gjuha shqipe m'shungullon,
përmbi er' që jep zymbyli,
pa da zemren ma ngushllon.

Ndër komb' tjere, ndër dhena tjera,
ku e shkoj jetën tash sa mot,
veç për ty m'rreh zemra e mjera
e prej mallit derdhi lot.

Nji kto gjuhë që jam tue ndie,
jan' të bukra me themel
por prap' kjo, si diell pa hije,
për mue t'tanave iu del.

Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
me zbardh, Shqipe, zanin tand,
e ku Drinit a burimi
që shpërndahet kand e kand.

Geg' e tosk', malsi, jallia
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

Qoftë mallkue kush qet ngatrrime
ndër kto vllazën shoq me shoq,
kush e dan me flak' e shkrime
çka natyra vet' përpoq.

Por me gjuhë kaq t'moçme e mjera
si nj'bij' kjo që pa prind mbet:
për t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
s't'kishte kush për motër t'vet.

E njat tok' që je tue gzue,
e ke zan' tash sa mij' vjet,
shqiptaria, që mbet mblue
sot nën dhe, edhe shqip flet.


NDRE MJEDA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ILTA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 37
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 9:03 am

LIRIA

O shqype, o zogjt' e maleve, kallxoni:
a shndritë rreze lirie n'ato majë;
mbi bjeshkë t'thepisuna e n'ograjë,
ku del gurra e gjëmon përmallshëm kroni?

A keni ndie ndokush, kah fluturoni
ndër shkrepa, me ushtue kangën e saj,
A keni ndie nji kangë të patravajë?
O shqype, o zogjt' e maleve, kallxoni!

Lirim, lirim, bërtet gjithkah Malcija;
A ka lirim ky dhé që na shklet kamba,
a veç t'mjerin e mblon anembanë robnija?
Flutro, shqype, flutro kah çilet lama,
siellju maleve për rreth që ka Shqypnija,
e vështroje ku i del lirimit ama.

______________

Por nuk u shuejti edhe, jo, Shqyptarija:
Lodhun prej hekrash që mizori i njiti,
lodhun prej terri ku robnimi e qiti,
shpreson me e zgjue fluturim mënija.

E kqyrë: Ndër male po përhapet shkëndija
e lirimit t'Atdheut; mshehtas shetiti
kësollë për kësollë rreth buneve e soditi
frymë të re tue shprazun për gjithkahna, hija
e Skanderbegut. Qe ndër djepa rrisin
nanat e Hotit djelmëninë ushtore
e idhnim n'armikun nëpër gji i u qisin.

E nalt, ndër maje, bukuri mbretnore,
hapi flatrat e mnershme qi përshndrisin,
me thoj t’harkuem shqypeja arbënore!


NDRE MJEDA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 62
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: protestë   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 12:11 am

pamvarsisht se disa her kam thënë të mos preken vargjet e mia neper forume pa autorizimin tim perseri ky agron i ka prekur -
sepse te disa njerz poshtersia dhe deshira per tu lavdruar nuk ka fund sepse disa nuk kan kurfar
freni hiq kurfare per kurgjë ne ket forum shihet titullli


vraponi në himarë ku i esht hequr emrio e mbiemri vargjeve qe i kan vargjet e mia ku do poshtë dhe lart dhe vendosen ketu me poshtersi


ku shkruan nga agron por te ndalohet k,jo praktikë tradhtare e sjelljeve te tilla antijnerzore

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 62
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 12:28 am

Puna
shkruar krijuar nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
o shqiptarë n’atdhe kah jini,
t’ gjitha moshat me gjini,
a thue vallë nji gja e dini,
kush ju jep shpresë e liri,
kush ju jep dritë gaz e qehre,
kush ju bën me u ndje krenarë,
si n’ per fshatra si n’ per shehre,
kush ju jep emrin shqiptarë,
kush ju jepë nderin,stolinë,
edhe namin permbi dhe,
kush esht ai qe mbanë shqipninë,
vetem puna per atdhe,
puna pra puna o te mjerë,
punen shpallne t’shejt e t’ mirë,
mos,lakmoni,n,dhena,tjerë,
se,per,besë,s,ju,bjen,aq,mirë,
puna,puna,e,gzume,puna,
ajo,shejtni,ma,e,ndershmja,e,motit,
ju,bën,t,mirë,mos,me,u,ra,dhuna,
puna,asht,formula,e,sotit,
pun,pra,punë,o,shqiptarë,t,mirë,
punen,shpallne,kult,e,famë,
per,me,qenë,gjithmonë,njerz,t,lirë.
thueni,punes,at,e,amë,
puna,o,vllazen,puna,,e,shejtë,
ësht,e,ëmbel,ësht,hyjnore,
qe,si,len,njerzin,,me,ndejtë,
por,i,lidhë,per,zemre,e,dore,
puna,e,gzueme,qoftë,levdue,
qe,na,e,fali,perendija,
ah,njeriun,qe,e,bën,me,u,gzue,
me,i,r,a,n,buz,gazi,e,hjeshija,
puna,,e,shpeton,nderin,e,token,
puna,i,sjell,t,mirat,mbi,dhe
ajo,e,gzon,edhe,i,jep,doken,
mbi,ftyr,t,globit,jetes,t,re,
shpallne,punen,mbret,mbi,mbret,
permbi,qiell,e,permbi,dhe,
si,mbi,koder,mal,e,det,
si,nen,drit,te,hanes,t,re
puna,le,t,jet,ligj,i,shq*ptarve,
puna,le,t,bahet,ndera,e,juaj,
puna,u,len,emrin,e,t,parve,
mos,me,u shkelë,gjith,këmbes,t,huej
puna,puna,puna,ju,o,vllazen
puna,gjithkah,simbol,per,ju,
puna,u,mban,gjurmen,,e,bazen
puna,u,len,mbi,dhe,me,u,shtu,
qdo,shq*ptar,qe,rrnon,mbi,dhe,
kur,t,takon,ndoj,mik,a,shok,
s,pari,per,punen,ndoj,fjal,t,re,
pastaj,llaf,tjeter,le,t,rrokë,
qdo,shq*ptarë,n,darsem,e,n,gzime,
njiher,punes,ti a,jep,fjalen.
pashë,at,emer,t,shq*pnis,trime,
pun,s,njiher,jepni,levdaten,
edhe,ju,qe,pershendetni,
n,vend,mir,mjesit,ju,lumt,puna,
thueni,kshtu,se,mir,do,t,mbetni,
n,token,tuej,s,do,t,bjen,furtuna,
se,pa.punë,pra,bjen,kiameti,
bjen,varfnija,mbi,dhe,tuej,
ju,bjen,skamja,e,pushteti,
qe,ua,sjell,pushtuesi,i,huej,
puna,lviz,gjlallri,e,mot,
leviz,drita,e,uzina,
puna,i,sjell,t,mirat,n,per,botë,
puna,i,lviz,trena,e,makina,
puna,e,lviz,gjith,puntorin,
gjith,,njrzin,kah,,ec,planetit,
puna,e,sjell,me,mall,sasinë,
e,si,shtrohet,krajl,as,mbretit,
por,se,punes,t,gjith,i,shtrohen,
ajo,esht,mbretresha,e,botes,
ata,njerz,pun,s,qe,i,largohen,
nuk,mund,t,gzojn,frytet,e,tokes,
puna,qesh,n,per,vneshta,e,ara,
puna,,jep,gjak,e gjallri
puna,n,tokë,esht,lindë,e,para,
per,qdo,qenje,e,qdo,njeri,
puna,puna,vetem,puna,
puna,puna,,o,shq*ptarë,
puna,asht,ma,e mir,se,dhuna,
puna,e,ndjek,varfrinë,me,ar,
puna,t,jep,t,mira,mbi,dhe
puna,t,jep.mshir,e,prodhim,
puna,t,mban,moshen,e,re,
puna,t,mbush,zemren,me,gzim,
puna,t,mbron,ah,prej,prej,armikut,
puna,t,mbron,e,qet,me,nder,
puna,t,ban,si,shpat,t,qelikut,
puna,t,jep,emer,.e,vler,
puna,t,pshton,ftyr,e,atdhe,
puna,sjell,drit,,e,m,irsi,
dielli,i,drits,kur,t,shndrit,pa,le,
n,pun,le,t,dalin,plak,e,ri,
n,pun,pra,rroknu,o,shq*ptar,
lidhni,bes,e,lidhni,dorë,
le,t,jet,puna,kulti,i,parë,
qe,t,mos,mbes,shq*ptari,i,gjorë
gjith,kah,jeni,ju,shq*ptarë,
permbi,glob,kah,sillet,dheu,
merreni,punen,sa,ma,parë,
qe,t,shpetoj,me,nder,atdheu,
punen,punen,o,shq*ptarë,
ngritni,punes,permendore,
dilni,n,kopsht,e,dilni,n,arë,
turr,e,vrap.lshonu,n,xehrore,
shkoni,n,pun,hapni,fabrika,
rrxoni,bjshk,hapni,tunele,
n,kamb,o,burra,djem,e,q*ka,,
mbjellni,druj,rritni,zabele,
hapni,shkollla,shtoni,prona,
neper,shkolla,hapni,,sytë
rrrini,n,pun,deri,n,net,vona,
se,n,varfni,dojn,me,na,mbytë,
msoni,shkolla,e,mjeshtri,
per,zanate,e,ingjinjera,
gjith,kah,ka,shqiptar,n,shqipni,
n,pun,me,dalë,ma,rrept,se,era,
n,punë,o,burrra,e,gra,shq*ptare,
gjithkah,flet,shq*optari,shq*p
t,mbushim,banka,e,thesare,
kshtu,e,vrasim,qdo,armik,
kush,s,punon,nuk,asht,shq*ptar,
asht,armik;i,kombit,shtetit;
nuk,do,t,ket,mik,as,kumarë,
hupne,tretene,pertej,detit,
t,papuntor,mos,t,mban,shq*pnija,
le.,ti,shpall,armiq,per,jetë,
mos,i,dasht,as,perendija,
buk,mos,paq*n,sa,nji,fletë,
mos,iu,dhashtë,shq*pnija,ujë,
diell,as,fat,e,rreze,,t,arit,
kush,punon,per,hesap,t,huej,
e,s,punon,per,dhe,t,shq*ptarit,
strini,duer,e,shtrini,dije,
ti,bashkoni,mendje,e,punë,
per,shpetim,t,asaj,shqipnije,
mbjellne,token,plot,me,grunë,
pemë,perime,n,per,qdo,pllamb,
n,per,qdo,vend,mbi,dheun,e,nanes,
t,mos,na,shkel,i,huej,me,kamb,
tue,na,e,marr,driten,e,hanes,
se,me,pun,hasmi,po,u,pritka,
ah,me,pun,qdo,gja,n,binarë,
me,asgja,tjeter,s,po,u,vritka,
jo,armiku,gjakatarë,
as,varfrija,hasmi,i,tokes,
as,gjaksori,belaqorë,
prini,djem,t,shqipni,nanlokes,
shum,.miljon,me,u,bë,puntorë,
ma,puntor,se,japonija,
se,koreja,e,gjermani,
n,ball,per,pun,le,t’ prin,shq*pnija,
si,bajrak,n,mjedis,balllkani,
pun,saktsi,e,disiciplinë,
shpaLlni,punes,dashuri,
ti,shqiptar,gzoje,shqipninë,
per,ti,hjek,dere,varfninë,
puna,puna,puna,puna,
ah,puntor,,ju,ma,t,mir,t,n,botë,
se,mbi,ju,do,t,shtrihet,dhuna,
n,mbetshi,t,varfer,n,jet,e,mot,
sa,po,t,lind,ai,fmija,i,djepit,
tjeter,ninull,mos,i,thuej,
msoja,punen,gjuthkush,t,vetit,
n,fjalë,e,germa,fol,e,shkruej,
shkruej,e,mso,shqiptarë,per,punen,
mbjelle,n,gjak,e,mbjelle,n,gen,
ruaj krimit e hiqe dhunen
gzoju punes kur t e vjen
puna aman kult le te mbetet
puna ligj e puna nderë
se varfriaj keshtu tretet
mund t jetojm me djers e nderë
puna puna punes kendoni
gjithmon punen puna e sht jeta
puna te vlon ka dhe i joni
puna esht caku e verteta

shkruar nga xhelal ferizi nga mergimi
gjermani
---------------------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 62
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 12:33 am

VRAPONI NE HIMARE
autori xhelal ferizi
vraponi ne himarë o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarë si lisa
armiku po vjen me turra

vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit

guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcë trinitrija

shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker

dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande

himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnë damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni

shqiptar a jeni ne jetë
a thue Jeni per t’ gjall vdekë
ku jini o trima me fletë
himares mesyni ne shtek

kahdo shqiptarë qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut

DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E TE VULLKANSHMIT ZJARR NEN DHE
TE ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETë NUK KA PA ATDHE

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL

SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRR E GURIT E FJERë
POR ESHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERë MBI VLERë

TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA

UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE

JO JO JU NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ESHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARë
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALë HELEN E BARBAR

SHQIPTAR VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE

MOS LENI AS SHEGEN E PJEKë
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKë
AS UJIN ME VLERë SI ARI

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Të PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKë ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA

SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRT JETE
SE TOKA E LASHTE ILIRIKE
ESHT ëNDJE MA E BUKUR JETE

O JU SHQIPTARE MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISE NE MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
autori xhelal ferizi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 1:01 am

Edmond Shallvari

Më flet Akili

Ka kohë që më flet Akili
"Ç'kujtoni, se thembra më vrau?
Legjendat kupash vere i pini
Nga dehja thoni: Kështu ngjau.

Vazhdoni o të ngratë, me dehjen
Akili ju përqesh në mijra vjet
Nuk kisha pikë të dobët thembrën
Por egon e të fortit, që s'vdes!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 1:04 am

Edmond Shallvari


Kodi i shpëtimit


Prapakthimi-Budallallëk!
Paraecja-Çmenduri?
Paraprapa një hendek
Hendekosur Një Njeri.


Ai, zbret në ngjitje
Në zbritje ngjitet
Sizif në dhimbje
Rrokulliset...


Majtasdjathtas tkurrur
Djathtasmajtas bumyer
Në zbritje përkulur
Në ngjitje zhgënjyer.


Çmenduri-Paraecja?
Kodi i shpëtimit
Kyçosur tek vetja!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 1:15 am

Shaban Ajvazi

KUR MË NUK KE BUZËQESHJE

Kur trishtimi të reflekton në sy
Ngase diellin e kanë mbuluar retë,
Kur mendon se bota është me Ty
Por rrugën e jetës e kalon fill vetë!

Kur nuk merr frymë dot
Por erërat të thajnë,
Kur këmbët të këputen
Dhe më nuk të mbajnë!

Kur nga dhembja që ndjen
Më dot nuk buzëqesh,
Kur ti vishesh
E bota të çvesh!

Kur ti dashuron,
Por lot ke në sy
Kur ti i ofron të gjitha
Dhe gjen veç trathëti!

Mbështet kokën tek unë
Dhe lotët zbrazi mbi mua,
Edhe nëse të urren tërë bota
Mos harro: Unë TË DUA!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 52
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 2:04 pm

Eva, me bere nje nder shume te madh, te falemnderit nga zemra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptySat Nov 28, 2009 7:12 pmLagja e Varfun

Krahët e zez të një nate pa fund
e varrosën lagjen pranë,
dritë, jetë, gjallsi askund,
vetëm errsinë e skam.

U harrue jeta e ditës
ndër shtresat e natës, e pagja
u derdh nga parzm' e errsinës...
n'andrra përkundet lagja.
Njerzit ndër shtëpia flejnë
me gjoksa të lakurtë e të thatë
e gratë... fëmi po u lejnë
pa ushqim në gji, pa fat,
Pushojnë gjymtyrt e shkallmueme
në punën e ditës së kalueme,
shërohen trutë e helmueme
në gjumin e natës s'adhrueme.
Veç zemrat e njerzve të lanun
me të rektunt prralla rrfejnë:
mbi barrat e jetës së namun
që shpirt dhe korriz thejnë.
Prralla mbi fëmij rrugaça
barkjashtë e me hundë të ndyta,
që dorë shtrijnë me vjedhë, me lypë
e ngihen me fjalë të ndyta.
Prralla mbi varza të fyeme
me faqe e me buzë të thithna.
Prralla mbi djelm, me të thyeme
shprese, në burg me duer të lidhna,
të cilt nesër para gjyqit
për delikt do të përgjegjin,
vetëm dreqit e hyllit
të gjith fajet tash ua mbshtesin.
Kështu lagj' e varfun pëshpritë
dhe errsinës hallet tregon.
Një gjel i undshëm, me dritë
të hanës i rrejtun, këndon.
Hesht! or gjel kryengritës,
i lagjës së varfun. Këtu
nuk zbardh për ty drita e dritës.
i gjikuem je me ngordhë n'u.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptySun Nov 29, 2009 11:49 am

T më ndigjon o malli im i zhuritur!
Me dhimbje sërish të thërras nga thellësia,
O Tokë e vaditun shekullit të gjatë,
Me gjak e me eshtra që kërkoj Liria!

Unë një vocrrak i yti, i tretun kësaj bote,
Pa shtëpi, pa strehë, pa liri në Atdhe…
Nëpër gjamë e gjëmime të vajit të shpirtit,
Po të thërras unë sot e të them: Ku je ?!

E di` se si Truall qëndron në mes t’ballkanit,
Ti zemër e Atdheut e tokëve të Ilirisë!
Po ku më je ti o popull, o tokë e përgjakur
Që thirre nëpër flakë emrin e Lirisë?!

Çtë gjeti ty o Kosovë martire, bijt e bijat ku janë ?!
Kur sot ty sërish po të qesin në treg…
E bixhoz po luajnë me ty si atëherë…
Kur gjymtyret ti prenë e të ndanë me Nanë !

Çpo bëjnë politikanët e tu, „Doktorët, Profesorët…
Analistë, Gazetarë, Biznesmenë“ e të tjerë pseudo…çfarë janë…?!
Çpo bëjnë ata që mi ke vënë në kyre ?!
Për pamvarsinë tënde, vallë çfarë thonë?!

Çfarë thonë pra bijtë e tu që mi ke mbi krye…
Kur Europa i lëshon fjalet si në mejhanë...:
“Që Kosova të jetë prap nën Serbi…”
për ato deklarata turpi, bijtë e tu, çfarë bëjnë ?!

Ai` kryeparlamentari, vetë Presidenti,
Kryeministër-pari, dhe Parlamenti,
Intelektualë e të tjerë, të graduarit „Doktorra“…
Pse heshtin e nuk flasin, por rrijnë si kodosha?!

***
Oh, asgjë nuk thanë, asgjë nuk bënë,
As nuk do të bëjnë, këtë mirë e di!
Veç ofshamë e popullit për njerëzit e vrarë,
Do të ndigjohet shekujve të veshur në të zi!

Kosovë, Kosovë, unë ta shoh prap lotin...
Gjamën e vajtimin ta shoh në sy si atëherë…
Fabrikat e sllavisë po e terin barotin...
Racizmat po i stërvisin që të të vijnë në derë...!

Si shefa e drejtues të autonomisë,
Do të vijnë ata me maska të reja…
Të gjoja integrimit të shtetit të Serbisë,
Në Europën kurvë, he’ këtë e vraftë Rrufeja!

E pastaj Kosovë, shikoj krerët që mbi krye ke sot,
Se si në Beograd kafën e turpit do ta pinë…
Biles në darkë të madhe të fitores sllave,
Vallën gisht për gisht “Doktorrat” do ta shtrijnë…

E vashat Kosovare, nanat që qëndrojnë
Krenare për bijtë e vrarë në emër të lirisë...
Rrobën e përjetshme të zise do ta harrnojnë,
Dhe vorreve të Heronjëve vajtimi do të nisë...!

Ehhh` rinia jonë, jetimët, bijtë e luftëtarëve...,
Udhëve të botës do të tresin sërish mërgimtarë…
Sepse shpirti i tyre nuk do të mundet ta durojë,
Atë shkelje të gjakut të Etërve të vrarë !

Kosovë, Kosovë, të shoh të tradhëtuar si mos më zi!
Nga klyshët e tradhëtisë të etur për tituj e lavdi
Që pas premtimesh tinzare nga shokë e miqasi…,
Po nënshkruajnë në heshtje, që ty të lënë “nën” Serbi!

Ehhh, atyre po mu raftë një pikë bash përmbi sy!
E kurr, as vorret mbrënda mos i laçin !
Politikanëve e të gjithëve çfarë sot mi ke në kyre!
Nëse ata pamvarsinë për ty urgjent nuk e thërrasin!

E nëse Europa pamvarësinë nuk ka me ta ligjërue,
Si shtet më vehte, Si popull Kosovar në përgjithsi,
As vetë Europa nuk do të jetë kurrë e bashkueme
As nuk do të ketë kurrë paqe, as drejtësi !

E t`gjithë të ligat ballkanit dhe Europës mbarë,
Ja sjellin racizmat e sllavit e të grekofilisë,
Të cilët i kanë miqt deri dhe ndër Shqiptarë
Që Tiranës e Prishtinës më rrijnë tuj u kapërdisë !

Kosovë, Kosovë, mos qoftë e thënë që të heshtë e drejta!
E bota aq mizore mos me u kallzue,
Për gjakun që shkoj krojeve si lumë pa u ndalë,
Për atë pamvarsi që po shkon tuj tu largue!

Dhashtë zoti që krenë në Europë dhe në Shqiptari
U bashkofshin bashkë në vepra e mendime…
Dhe ta dhaçin ty të lumën pamvarsi,
Si shënjë qytetrimi edhe për Europën në lindje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptySun Nov 29, 2009 11:44 pm

IKJA E Nezir MurtoviqitKjo ruga perdridhet
si gjarper i zi
per ku po vrapon
Nezo mor i Zi?
Pelerinen era
ta ngre me tallaz
poetuci Nezo
erë fende le pas.


Tito të hap udhet
muzgu bie ngadal
pse te dridhet zëri
o poet funeral?
Leshrat gjithe pluhur
te godasin syte
mbi boshllek te tyre
balli i ftohte i yt.


Nata zbret mbi udhet
larg zjare cobenjsh
potuc Nezo
perse shpaten zhvesh?
Udha eshte e gjate
tutje terri nxin
i ndergjegjes troku
prapa oshetin.


Larg dy-tre shkendija
patkoi shkrepetit
ndan udhes se madhe
ndergjegja jep shpirt
Nezo ndergjegjes
valle si i re?
Ajo ngrihet,bie
mbytur gjak perdhe.


Nata eshte e shkrete
troku naten mbush
vec poezisë për Tito
prapa s'te ndjek kush
Ne kalldreme shekujsh
vargu yt i zi
Nezo i Myrtajve
Poet maloku i -Zi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Dec 23, 2009 3:06 pm

Zëri i Rozafës

- Enertin Dheskali -


Kalimtar i heshtur që troket me psherëtima
Në tavanin e qiellit mbushur me re,
Mua s’më trembin të ngratat vetëtima,
Që bien me vërtika përmbi dhe.

Më tremb zëri i foshnjes nëpër kohë,
Malli më djeg në gjirin e bërë gur,
Qumështi që rrodhi, përzier me lotë,
U bë llaç dhe mbrujti këtë mur.

Kalimtar i heshtur që sytë hedh mbi mua,
Pse i mbajte hapat, çpo mendon?!
E dëgjove zërin e djalit që mu zgjua
Dhe nga lumi i shekujve ma solle pranë?!

Mjergulla që po bie, është brenga ime,
Mbi këtë qytet do të përkëdhelë çdo gur,
Me puthje malli dhe lotë të tretur vese,
Do çmall foshnjen time që se pashë më kurrë.

Kalimtar i heshtur që troket me psherëtima
Mbi portën e këtij qyteti të gurtë,
Djali do më rritet e do të rrisë trima,
Me qumështin tim që do rrjedhë përjetë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Dec 23, 2009 3:10 pm

Flamurit

- Enertin Dheskali -


Në mijëra beteja
E përcëllove trupin tend,
Në mijëra të tjera,
U njome me gjakun e atyre
Që të mbanin në duar.

Armiku,
S’te pa veçse duke u valëvitur
E duke qeshur me vdekjen në erë.
Por s’të rrëzoi dot kurrë,
Fitimtar çave shekujt,
Simbol lavdije përherë.

O krenari ynë kuqezi,
Që shqipja, shqipen të zgjodhi për simbol,
Ti je flakërimë e ëndrrave për liri,
Je ndërgjegjia e një kombi të gjallë.
Në mijëra beteja,
Me ty i çamë retë e luftrave,
Dhe dallgët e robërisë,
Në miljona të tjera, (në pastë),
Në ballë do të mbajmë si gjithmonë,
Deri në dyert e përjetësisë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyThu Dec 24, 2009 9:10 pm

GLUHA JON

Kemi gluhen pa gram
si na than ne mend e mbam.
Gluha vetem flitet edhe sa vete ritet
Ritet edhe shtonet nuku pakesonet shtonet edhe ritet edhe sa vete flitet
Gluha kuvendonet edhe sa vete shtonet Arvanite me kamar kudo ven jan te par
Kaq vitra shkuan prindet se haruan gluh e Besen na lan "te mos i harroni than"

Marr nga libri i Teuta Kamberi-Llalla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 38
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyThu Dec 24, 2009 9:36 pm

ka shume poezi te poeteve te mdhenje e me emer qe i dua e qe me kan pelqyer por une po veqoj poezine e eves e cila me ka pelqyer shume,tanime e di permendesh,te falemnderit eva per poezit e bukura qe na ofron...


Je Zemra Jone Shqiperi...

Ti je kenga e pare qe femije degjuam,
Je me e forta ndjenje, dashuri,
Me i dhembshmi lendim qe ne jete provuam,
Ti je Shpirti Yne, Shqiperi…

Do doja vec bulezime pranvere te njihje,
Te kishe, vec diell, pavdekesi.
Do jepja gjithshka qe te keqen ta fshije
Nga Trupi Yt Shqiperi…

Ne shekuj o Nene ke mbajtur lart koken,
Te kemi ne Ty Perendi!
Me gjakun e derdhur mes qiellit e tokes,
Je Nderi Yne Shqiperi..

Nga krahet ke shkulur gjakpires, tradhetare,
Shpirti te qan nga vreri i tyre i zi.
Por ballin e paster e mbajte te bukur, krenar,
Je Jeta Jone Shqiperi...

Ke lindur bij trima, ashtu do jete pergjithmone.
Te kane ne kenge e ne lufte, te mbajne ne flamur kuqezi.
Je enderr e bukur, e dhimbshme e dashura jone.
Je Zemra Jone Shqiperi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyFri Dec 25, 2009 12:27 am

Vargje shum mbres lense met vertet,rrespekt per ju poetve por per te keqen qe nuk jetoni ne boten ton,se ju keni nji bot tjeter,ineresante keshtu thon!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyFri Dec 25, 2009 1:09 pm

Respekte Voglushe, respekte Xhema. Une do te sjell vargjet e Ndre Mjedes qe me pelqejne shume te poezise Gjuha Shqipe:

Përmbi za që lshon bylbili,
gjuha shipe m’ shungullon,
përmbi erë që jep zymbyli,
pa da zemrën ma ngushllon.

Ndër kombe tjere, ndër dhena tjera,
ku e shkoj jetën tash sa mot,
veç për ty m’rreh zemra e mjera,
e prej mallit derdhi lot.

Nji kto gjuhë që jam tue ndie,
janë të bukura me themel,
por prap kjo, si diell pa hije,
për mue t’ tanave iua del.

Geg’ e Toskë, Malsi jallia,
janë nji komb m’ u da s’ duron,
fund e maje nji a Shqipnija,
e një gjuhë t’gjith na bashkon.

Qoft mallkue kush qet ngatrrime,
ndër kta vllazën shoq me shoq!
kush e ndan me flak’ e shkrime
ç’ ka natyra vetë përpoq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyWed Dec 30, 2009 5:22 pm

Po sjell nje poezi te Shaban Cakollit shume te bukur dhe shume prekese:

KOSOVA E KUQE

- Shaban Cakolli -

(Oj Kosovë e kuqe
e lame në gjak
ty ta falim jetën
dhe na duket pak)

Shporru këlysh i bushtrës
çka kërkon n´kto anë
ne ta nisim luftën
me pushkë e me këngë

Se këto troje shqipesh
na i lan të partë
jan troje fisnikësh
ne i mbrojmë me gjak.

Oj Kosovë e kuqe
e lane me gjak
ne ta falim jetën
dhe na duket pak.


Ky refren i këngës
dëgjohej n´brigadë
kur ja thoshte këngës
Muja komandant

Bushtra e sllavisë
dridhej në të zeza
kur ja thonin këngës
Muja edhe Beqa.

GJëMONTE kOSHARJA
KRENOHEJ GJILANI
KUR JA THOSHTE KËNGËS
AGIM RAMADANI

Këlyshët e sllavisë
digjeshin nga inati
bukur i qëndiste
ai Isa Kastrati.

Bacë Ademi e Hamza
pushkë e këngë në prag
mbi kulla flamuri
valëviste lart

Oj Kosovë e kuqe
ngriti supet lart
ty ta falim jetën
s´na dhimbset aspak.

Ti ke lëshu kushtrimin
trimat janë vargisë
kemi dhënë betimin
t´jem zot të shtëpisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptySat Jan 02, 2010 6:41 pm

Eva Sotiri

Qyteti, mbrëmja, unë dhe ti.


Të bukur, të lumtur, të lodhur, të zhveshur..,
qyteti, mbrëmja, unë edhe ti.
Aroma e përzierë e flokëve,
ngjyra e syve të tu, reflektuar në sytë e mi.

E kujt është kjo zemër që kaq shumë rreh
më fort se frymëmarrja dhe zërat tanë?
Është e jotja, e qytetit a e mbrëmjes,
apo ndoshta e imja me tingull këmbane?

Nuk e di ende ku mbrëmja mbaron
dhe ku fillon qyteti me zemrën e tij.
Nuk dalloj në jam unë kur më përqafon.
a je ti që pushon brenda syve të mi…!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptySat Jan 02, 2010 6:47 pm

Eva Sotiri

Shpirti yt – vezullim

- Avni Rustemit -


Nëpër vite vjen kushtrim përsëri
Zemra jote e madhe, hapi yt, Avni.

Për Atdheun tim – domosdoshmëri
Shpirti yt flamur duhet përsëri.

-------

Vezulloi fort kur Atdheu përbaltej,
Kur toka e shenjtë me tradhëti matej.

Kur shitej, kur blihej si një mall pa vlerë,
Erdhi për t’i sjellë respekt edhe nder.

Plumbi i tij dërmoi veç Esat Toptanit
Gjithë kob – mizorinë që i thurej Vatanit.

Bëri që tradhëtia të vdesë çdo ditë
Erdhi si një ëngjëll, sjellë nga Perënditë.

I dha tjetër emër vendit tënd, vendit tim,
U bë dritë shprese, brezave kushtrim.

Buzëqesh dhe sot, e loton bashkë me ne.
Nën krismat e tij zemra ndryshe rreh…

Krah të fortë i jep Shqipes për liri,
E shfaros tradhëtinë madhështi e tij.
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Arrow_up
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 EmptyThu Jan 07, 2010 11:38 pm

KRUJA

Unë jam Kruja e Skenderbeut
krenaria e atdheut
Unë jam Kruja legjendare
me kalanë shumë shekullore
ku u mbrojt nderi e lirija
ku u mbrojt tërë Shqipëria .

ÇAMËRIA
Në robëri jam unëÇamëria
pa drejtësisht më mori Greqia
pres një ditë heret a vonë
bashkë me ju të jem përgjithmonë.

KAÇANIKU
Kaçanik mua më thonë emrin
Kaçaniku i Idriz Seferit
ku i këndohet në tel të lahutës
aktit të shpalljes së kushtetutës.

VLORA
Mua më quajnë Vlora trime
mbaj në zemër shumë kujtime
kujtoj plakun mjekër bardhë
që i pari mbajti fjalë
mbajti fjalën e drejtësisë
ngriti flamurin e lirisë
pastaj erdhi Boletini
me shumë trima në Vlorë hyri
gëzim e mall e kaploi burrin
ra në gjunj e puthi flamurin .

PRIZRENI

Ndërsa unë jam Prizreni
aty ku u mbajt kuvendi
aty ku u lidh besa e madhe
për t'u mbrojtur tokat shqiptare .

TETOVA
Unë e kam emrin Tetovë
m'u dogj zemra për Kosovë
tani që ju shoh të lirë
edhe unë ndihem më mirë .

ARBËRESHA
Unë jam Arbëresha nga Kalabria
nëna ime është Shqipëria
të parët e mi e lëshuan atdheun
që në kohën e Skënderbeut
po zakon ,gjuhë e kulturë
i mbajtëm gjallë si harruam kurrë.

GUCIA
Unë jam lule rritë në malsi
emri im është Guci
me tradita të lashta shqiptare
bukë e kripë zemër bujare .

Jemi shumë vllezër e motra
le ta dij fort mire Evropa
s'njohim ndarje as kufi
jemi një trup një Shqipëri .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!   Poezi që më kanë pëlqyer shumë! - Faqe 31 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi që më kanë pëlqyer shumë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 31 e 32Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: