Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 17 ... 32  Next
AutoriMesazh
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyMon Feb 25, 2008 1:56 am

Shqypnija
(At Gjergj Fishta)

Edhč hāna do t' a dijė,
Edhč dielli do t' két pį,
Se pėr qark ksaj rrokullije,
Si Shqypnija 'i vend nuk kį !
Fusha t' gjāna e kodra t' blera,
Zijes s' mnershme larg kū āsht droja,
Me gaz t' vet ktū i veshė Prendvera,
Si t' Parrizit t' larmet shtroja.
Nėn nji qiellė pėrherė t' kullueme,
N' rreze e n' dritė pėrshkue unjķ,
Bjeshkė e male tė blerueme
Si vigāj shtiellen n' ajrķ.
Ke ato bjeshkė e ke ato male
Kroje t' kjarta e t' cemta gurra,
Tue rrėmbye npėr mriza hale,
Gurgullojn npėr rājė e curra.
Mbi ato male e bjeshkė kreshnike
Léjn mande' ata djelm si Zāna,
Armėt e t' cillvet, pėrherė besnike,
Janė pėrmendė ndėr fise t' tana.
Atje léjn, po Toskė e Gegė,
Si dż rreze n' flakė t' nji dielli:
Si dż rrfé, qi shkojn tue djegė,
Kśr shkrepė rźja nalt prej qielli.
Oh! Po, e din i prūjtė anmiku,
Se āsht rrfé zogu i Shqyptarit,
Rijtun gjakut kah ēeliku
N' dorė t' ktij shndritė pėr vend t' tė Parit.
Ato male tė madhnueshme,
Ato, po, kanė mūjtė me pį
Se sa forca e pafrigueshme
N' turr t' Shqyptarit pīt ka rį.
Dridhet toka e gjimon deti,
Ndezen malet flakė e shkndija,
Ka' i frigueshėm, si tėrmeti,
Atje rrmben kū e thrret Lirija.
Lume e shé para atij ngelin,
I a lshojn udhėn dete e male;
Mbretėnt fjalėn s' mund t' i a shkelin,
Turrin ferri s' mund t' i a ndalė.
Shkundu pluhnit, prį, Shqypnķ,
Ngrehe ballin si mbretneshė,
Pse me djelm, qi ngrofė ti n' gjķ,
Nuk mund t' quhesh, jo, robneshė.
Burrė Shqyptįr kushdo i thotė vetit,
Qi zanįt ka besė e fé,
Pėr Lirķ, pėr fron tė Mbretit
Me dhānė jetėn ka bā bé.
Sy pėr sy, po, kqyr anmikun;
Pėrse djemt, qi ti ke ushqyue,
S' i ka pį, jo, kush tue hikun:
Friga e dekės kurr s' i ka thye,
Kaq tė bukur, kaq tė hieshme
Perėndija t' fali i Amshueshėm,
Sį 'dhe deka āsht pėr tż e shieshme:
N' gjķ t' and vorri āsht i lakmueshėm.
Po, edhč hāna do t' a dijė,
Edhč dielli do t' két pį,
Se pėr qark ksaj rrokullije,
Si Shqypnija 'i vend nuk kį !
Rrnosh e kjosh, prį moj Shqypnķ,
Rrnosh e kjosh gjithmonė si vera,
E me dije e me Lirķ
Pėr jetė t' jetės tė rrnoftė tż ndera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyMon Feb 25, 2008 2:01 am

Dykrenarja
(Ilam Berisha )

Shikon majtas
Shikon djathtas
Pėr popullin shqiptar
S`ka zgjidhje tjetėr
Pos bashkim kombėtar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyMon Feb 25, 2008 2:40 am

Himni i Presheves
(nga Rrustem Geci)

Ngritemi qė tė j e t o j m ė
Ngritemi qė tė ndėrtojmė
Ngritemi tė bėjmė mė shumė
se Shqipėri ėshtė Presheva

Si tė jetojė me terrin tėnd
me duart tuaja tė pėrgjakura
me drejtėsinė e tė padrejtit
Me atė qė vetėm mė ndjek

Nė kėtė t o k ė denbabaden
unė kam varret e stėrmoēme
tė rėnėt e tė gjitha betejave
kėngėt e tė gjitha kohrave


O ti qė flet krejt ndryshe
K o s o v ė ėshtė emri im
Kosovė ėshtė g j a k u im
Shqipėri ėshtė Presheva, hej!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyMon Feb 25, 2008 3:12 am

Pashko Vasė Shkodrani

O moj Shqypni e mjera Shqypni

O moj Shqypni, e mjera Shqypni.
Kush tė ka qitė me krye nė hi,
Ti ke pas kenė njė zojė e randė,
Burrat e dheut tė thirrshin nanė...


Por sot, Shqypni, mė thuaj si je?
Por si lisi i rrėzuem pėrdhe;
Shkon bota sipri me kėmbė tė shklet
E njė fjalė t’ambėl kurrkush s’ta flet.


Kujt i ban zemra me lanė me dekė
Kėtė farė trimėreshe qė sot asht mekė,
Kėtė nanė tė dashtun a do ta lamė
Qė njeri i huej ta shklasė me kambė.


Nuk, nuk! Kėt’ marre askush s’e do
Kėt’ faqe tė zezė gjithkush e dro.
Para se tė hupet kėshtu Shqipnia
Me pushkė nė dorė le t’desi trimnia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 2:32 am

Kujdes gjakun, Kosovė

Gjymtyra e dhimbjes, Mitrovicė
Nėntė plagė balozi tė ka bėrė
Ti prapė u ngrite si Anteu mbi dhé
Zemra e nėnės sa shumė ka qarė
Bozhuret e gjakut me lotė ka larė
Tė bijėve tė shenjtė, kėta Prometenjė
Gėrvalla dhe Jasharė damarė gjaku
(Kush i preu njė nėmė u rėntė)
U nginj kjo tokė me ėndėrrat e tyre
Tė kthyera lapidarė
Vij nga nėna i kėrrusur nga malli
Tė mbledh bozhuret e tua, Kosovė
Me dashuri, mirėnjohje e shpresė
Dhe tė thėrrasė ndėr gryka e male
Mbi kalin e merakut Jehonė
Kujdes gjakun, Kosovė!

(Amal)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 2:38 am

Sa tė dua Shqipėri

Sa tė dua, o Shqipėri,
sa me mall ndiej e sa dėshirė,
pėr ty gaz e dashuri
mu nė zemėr mė ka mbirė!


Se pėr mua, o Atdhe,
je njė lule aq e vyer,
sa nuk gjendet pėrmbi dhe
shpirtin tim pėr tė ushqyer!


..Asdreni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 2:51 am

Unė e dua Shqiperinė

S'kam ēiflik e s'kam pallate,
S'kam dyqan me kater kate,
Po e dua Shqiperine
Per nje stan ne trebeshine,
Per nje shkarp e per nje gur,
Per nje gardh e per nje mur,
Per kasollen mbi Selishte,
Per dy ara ne Zallishte,
Per nje lope e per nje gomar,
Per nje Balo,nje manar.
Une e dua Shqiperine
Si bari dhe si fshatar.

Une e dua Shqiperine,
Per terfilin mi lendine,
Per nje vaze gjeraqine,
Dhe per ujet qe buron
Nga nje shkem e gurgullon
Neper lista gjetheshume,
Edhe zbret perposh ne lume.
Une e dua Shqiperine
Per nje lule trendeline,
Per nje zok qe fluturon,
Per bilbilin qe kendon
Ne ato ferra ne ato hije
Kenge malli e dashurie,
Kenge shpirti te helmuare.
Une e dua Shqiperine
Si poet i dhemshuruare.

Une e dua Shqiperine
Qe nga Korca e Vranine,
Ku del bujku qe me nate
Me parmende dhe me shate,
Mbjell e korr me djell,me hene
Dhe s'ka buke per te ngrene,
Ku nallbani dhe samarxhiu
Mjeshtri,kallfa e kallajxhiu,
Krrusen dite e krrusen nate,
qe te hane buke thate,
Ku hamalli neper skela
Ngarkon hekur dhe varela,
Kembe zbathur,***** cjerre
Punon vetem per te tjere.


Une e dua Shqiperine
Qe nga Shkupi e Janine,
Ku nje popull derezi
Heq e vuan roberi
Po ka shpirtin luftetar.

Une e dua Shqiperine
Si shqiptar e bir shqiptar.


Lamė Kodra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 2:51 am

MIGJENIT

Vigan i shekujve do te jesh,
O Fanar i vargut te lire!
Nuk mundet jo gojet e cinikve
Qe te hedhin mbi ty erresire!

Dhe pse priftit ju dha liria...
Te flase e te thoje cfare te doje,
Nuk e thote, jo, demokracia,
Qe poetet ti marrin neper goje...!

Nuk e thote jo rregulli i njerezize,
As i Klerit dhe as i vete zotit!
Nuk e thone jo, pse njerzit e liq,
Eshtrat tentojne ti nxjerrin prej vorrit!

Zeri qe kumboje vargjeve te lira,
Ne kohet kur errsires kembana gjemonte...
Drite iu bene njerzimit qe te shohe udhen,
Kur drejt shekullit te ri po triumfonte...1

Ti shembull i guximit i fjales veteimtare,
Shekujsh do te jesh si nje drite ne erresire!
Pushteteve te liga, apo te cdo klase
Do te ua kallish tmerrin me vargun e lire!

Llemadeo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 2:57 am

Shqipėri, o jetėgjatė,
ty tė kemi mėmė e atė
dhe pėr ty do tė luftojmė
gjersa tė tė trashėgojmė.
Pėr ty tė gjithė, ditė dhe natė,
mendohemi gjerė e gjatė,
ti kurrė s“prishesh, s“shkretohesh,
as drobitesh, as rrėgjohesh,
mė ke gjithė bukuritė
e tėtėra mirėsitė,
ke fusha me lule shumė.
lumenj tė mėdhenj pa gjumė,
male tė lart' e tė veshura,
buzėn e detit tė qeshur,
Mėje dritėz nė dritė
me tė gjitha mirėsitė.


Shqipėri, tė qofsha falė,
tė kam mėmė e mė ke djalė


... Naim Frashėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 3:10 am

Gjumi eshte vdekje

Oret e gjata vone percjell
Gjumin mposht ne rrekje,
Mbahu, them, do flesh pafund,
Gjumi eshte vdekje...!

Sa here ndodh te me mashtroje
Tinezisht si t'ish dehje,
I tromaksur ngrihem ēart,
gjumi eshte vdekje...!

Kur me merr, me ve poshte,
Me perhumb ne prehje
Neper endrra druaj, mos
Zgjimi eshte vdekje...!


... Timo Flloko
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 3:23 am

Dashrie e NėdarIkin ditėt ikin
tash u bėnė dy javė,
qe kur s`jemi bashkė,
qė kur s`jemi parė....


Unė erdha kėtu,
Ti mbete atje,
dy zemra u ndanė,
shpirti copė u bė!


Dhe mbeten kujtimet,
me dhėmbje e mallė,
kur isha pranė teje,
kur m`kishe perballė!


Sa ishim tė lumtur,
sikur zogjtė nė qiell,
neten ditė e bėnim,
e ditėn pranverė!


Te qetė bisedonim,
mbshtetur n`krahun tim,
numeronim yjet,
dhe zogjtė n`fluturim!


E qeshnim e qeshnim,
me lotė e gėzim,
me zjarr e flakė zemre,
me mallė n`perqafim....


Sa shpejt iken ditėt,
sot prap jemi larg,
me endrra e shpresa,
sėrish t`jemi bashkė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyFri Feb 29, 2008 3:25 am

"MACJA DHE QENI!"

kam nje mace dhe nje qen,
me te mire nuk i gjen!
Bashke lozin te dy tok,
e nuk grinden shok me shok!

Kur i ngas e kur s`i ngas
qen dhe mace me vijne pas!
Vjen njeriu qe s`e njeh,
turret qeni edhe leh!-hammm, ham...

Miu koken kur e nxjerr,
turret macja menjehere!-mjauu, mjauuuu...
Jane kafshe me dobi,
ndaj i mbajme ne shtepi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySat Mar 01, 2008 4:27 pm

ALFABETI I GJUHĖS SHQIPEArta tha-ta shkruajmė njė poezi

Beni tha-edhe unė jam dakord

Cili s`do tė pajtohej foli njė syzi

Ēka po presim t`ia nisim qė sot.Dardani tha-jemi tridhjetė e gjashtė

Dhe aq shkronja ka alfabeti

Ermela njė voglushe flokėgjatė

Ėshtė mirė tha vjersha tė jetė sa deti.Flora tha unė lulet shumė i dua

Genti tha nga gjumi libri m`ndanė

Gjithkush veten e tregon me punė

Hana foli kr fjalėn ia dhanė.Iliri tha kėngėn shumė e dua

Jeta tha mė pėlqen aktrimi

Kushtrimit shtatgjatė e faqeftua

Loja e basketbollit dhe vizatimi.Llokume, ėmbėlsira mė bėn mamaja

Mėsuesen do ta thėrrasim patjetėr

Nadia-tha n`ditėlindje mė vjen daja

Njė ditė mė ka lajmėruar me letėr.Ora kalonte vargjet shtoheshin

Porsi shtėpia e re gurė mbi gurė

Qėndresa tha qė tė mendoheshin

Radhėn t`ia lėnė zotriut Flamur.Rrumbullakohet ngadalė poezia

Sėcili diēka tė re propozoi

Shumkush i tha mendimet e tija

Teuta e vogėl shokėt i dėgjoi.Tha Mirjeta vjersha u bė si tren

Unė jam nė tė tetin t`parafundit

Vagoni i fundit pastaj vjen

Xėrxa nuk ėshtė stacion i fundit.Xhyla doli para shokėve tė vet

Ylberin vizatoi me lloj-lloj ngjyrash

Zell kush ka, nė tė gjitha lėndėt

Zhvillon lehtė ēfarėdo detyrash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySat Mar 01, 2008 5:49 pm

Fadil SHYTI

NDARJE TRAGJIKE(Tragjedia hapi kthetrat, nga vitet 1878-2007)

Lokemadhja Shqipėri,
I mati me sy bijat veta:
Ēamėrinė dhe Kosovėn,
I vėshtroi cila mė shumė qenka rritur,
E pa se Ēamėria mė shumė kish hedhur shtat,
Kosova po e zbukuronte tokėn,
Ēamėria dhe Ulqini detin!
Ulqini po e vėshtronte Lokemadhen
Nga prehri i pėrgjakur...
Zoti, apo djalli u hidhėruan?!
Kėsaj, nuk i dihet!
Stuhitė morėn valė...
Rrufetė s“kishin tė ndalė!
U bė si tėrmet, u tundėn fusha e male,
Papritur, ulėrimat ,ujqėrve u dėgjuan:
Tė ardhur nga Karpatet me bekimin e Evropės,
Ata, pamėshirė ia ndanė Lokemadhes Shqipėri,
Fėmijėt prej dore,...
Sokėllimat e shqiponjave shkrepave,
Bėnin kėrdinė!...
Pėrgjakeshin, pėrflakeshin me tragjeditė shekullore!
Dhe, shekujt kanė kaluar...
Lufta pėr ribashkim, kurrė s“ka pushuar!
Dhe shekuj tė tjerė do vinė:
Luftėn kurrė s“do ta ndalė Lokemadhja,
Ta bėjė tė RIBASHKUAR, Shqipėrinė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 02, 2008 8:37 pm

LIRIA

(Lumit,sugarir tim)

Eu cfarė djali kam,
eu cfarė Lumi kam.
sa kafshata,
sa njė pėllėmbė
s'e ka mjekrėn
s'ka as dhėmbė,
mallkon yje,
shkatėrron yje
Edhe nė muajin e vet
tė tetė s'don tė lidhet nė djepin e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 02, 2008 8:53 pm

MERZIA

Merzia varferon vec pjese te trupit
Te cilat fshihen nen bust
Merzia, piedestali qe me larton
Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
Te pjek merzia, merzia, merzia
Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
ku perdet u ulen
eshte dhoma e mire e miqve, me veles
I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
ekziston
Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
Merzia, merzia
Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
Ku vec mund te humbet
Vec te mos e prek me trupin
As te falem me to nuk dua
Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
pa gjak
Ku stolat kendonin me ze te harruar
shatervani...
Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
Vec merzira te mira
Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
Merzia
Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
Ne uje te mbyturish
Qe t'i kesh per pleqeri
Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
nje figure e lojes me letra jam bere
Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
Me ca rroba te stolisura fort
Bust, bust spathi, si fant
Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
Tanime merzia si nje gjarper pellumb
Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
Ngroh si veze dy kokat e mija
Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.


Ervin Hatibi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 02, 2008 8:55 pm

Deshire dhe Heshtje

Tej dritares eshte ngrohte
njerez jan ulur ne tavolina
qyteti nis e del prej vetes
ne rruge bredhin klube e makina
Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
s'eshte e then te jem as vete i dyte
me miq te rastit po te mbushet nata
nje vend do gjej ku the clodh syte.
Kam ftohte e s'te shoh prane
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohte te frymes time
si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
ne enderr vijne, e qete kendojne
e une me syte pak mbyllur ri
koken ngre lart, degjoj ngadale
kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
E di se hesht hija ime
e di se lotet s'flasin kur
ata ata degjojne vec fjalet e mia
ne heshtje qendrojn dhe ata si une
Pas pak ngadal do te iki
qe lotet te shkoj ti fshi diku
ketu prane mbase atje larg
pas pak ngadal do kethehem une


Ervin Hatibi

keta poezi me pelqejne nga shkrimi artistik, se nuk ndjej dicka kur i lexoj! Por jane shume te bukura dhe hermetike!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyMon Mar 03, 2008 6:02 am

NATA E PURGATORVE

Te lutem nėnė
mos ndez qira pėr ne sonte
te mėrguar jemi,por tė vdekur jo.
Vdekjen kurrė se deshe
E qirinj gjithmonė tė vdekurve u ndeze.
Ti i deshe djepat nėnė;
nė Europė ninulla shqipe u kėndohen nipave tu.
Lutu ne kėtė natė
pėr tė vdekurit
e kėndo pėr ata qė duan tė jetojnė.
Lutu edhe pėr djemtė tu tė shpėrndarė,
e na mallko nėnė
po nuk erdhėm ne dasmėn e parė.
Edhe ne si ti
e urrejmė mėrgimin
nė gjumė e zgjuar
e ėndėrrojmė bashkimin.


Xhenc Bezhi

Salzburg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyTue Mar 04, 2008 6:42 pm

Ardheu eshte dhimbje

Atdheu s'eshte sa sedilja e makines tende,
sa karrigia e zyres,
sa dhoma komode

A me degjon,
ti qe me flamur te ri u gdhive ne mengjes,
per ta ndryshuar, ndoshta, prape ne mbremje?

Atdheu s'eshte loje kalamajsh.
Atedheu eshte dhimbje.
O Zot,
Dhembje!


Bardhyl Londo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyWed Mar 05, 2008 5:22 pm

Gjuha Shqype...(Ndre Mjeda)

Pėrmbi za qė lshon bylbyli,
gjuha shqipe m'shungullon;
pėrmbi er' qė jep zymbyli,
pa da zemren ma ngushllon.


Ndėr komb' tjera, ndėr dhena tjera,
ku e shkoj jetėn tash sa mot,
veē pėr ty m'rreh zemra e mjera
e prej mallit derdhi lot.


Nji kto gjuhė qė jam tue ndie,
jan' tė bukra me themel
por prap' kjo, si diell pa hije,
pėr mue t'tanave iu del.
................................


Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
me zbardh, Shqipe, zanin tand,
e ku Drinit a burimi
qė shpėrndahet kand e kand.


Geg' e tosk', malsi, jallia
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.


Qoftė mallkue kush qet ngatrrime
ndėr kto vllazėn shoq me shoq,
kush e dan me flak' e shkrime
ēka natyra vet' pėrpoq.


Por me gjuhė kaq t'moēme e mjera
si nj'bij' kjo qė pa prind mbet:
pėr t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
s't'kishte kush pėr motėr t'vet.


E njat tok' qė je tue gzue,
e ke zan' tash sa mij' vjet,
shqiptaria, qė mbet mblue
sot nėn dhe, edhe shqip flet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 09, 2008 4:32 am

Z Ė R I Preshevės

Rrustem G e c i – poezi promemoriale

Ngritemi qė tė j e t o j m ė
ngritemi qė tė ndėrtojmė
ngritemi tė bėjmė mė shumė
Kosovė ėshtė Presheva, hej!..

Si tė jetojė nėn terr tė huaj
me duart e tij tė pėrgjakura
me drejtėsinė e tė ēmendurit
Me atė qė vetėm mė vret

Nė kėtė t o k ė denbabaden
unė kam varret e stėrmoēme
tė rėnėt e tė gjitha kohrave
kėngėt e tė gjitha betejave

O ti qė flet krejt ndryshe
K o s o v ė ėshtė emri im
Kosovė ėshtė g j a k u im
Shqipėri ėshtė Presheva, hej!...

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 09, 2008 3:59 pm

I Perndjekuri I Dashurise
Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia s'me mbyt
Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth a ta dua
I perndjekuri yt erotik
I perndjekur te mbetet gjithmone
Erotim i mire a i lig
Hidhmi duart ne fyt, torturome
Ky burgim sa do zgjase s'e di
I perjetshem do kisha deshire
Vec ti eja me shih ne qeli
Te perndjekurit tend i vjen mire.

Dritero Agolli...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 09, 2008 4:04 pm

Vdekja e Nenes

U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
U be si pulebardhe e lehte
Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
Renkoi e fluturoi mbi rete
Andej u fsheh si ylli Aferdita
Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze

Dritero Agolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptySun Mar 09, 2008 4:07 pm

Dashuria

Koha eshte te duhemi
te kesh besim ne mua kur te them: Trime,
te kem besim ne ty kur me tha: Trim.
Por koken time kryenece shume kurthe ngrite,
shume e pushket mbushi babai yt, fisi yt,
nje mije e nje te zeza kurdise ku do ma zije priten.
E nen kulm banonim,
nga frengjia me drite me peshove,
me dite lexoja Shekspirin ne hijen e Kulles,
se mos do te takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinen nga dielli, nga acari!
Kam frike se ma therin syrin cubat e territ,
kam frike se me vrasin pas shpine te pabeset.
Dashuria ime, ma zgjat doren ta kapercejme kete
uje te madh,
i huaj s'jam as vij nga toke e vdekshme.
Ne fund te livadhit te kositur a po sheh:
ai kali i bardhe eshte yni e tash pergjithmone.
Me shikon drejt ne sy, leri zenkat, fjalet, sharjet,
Une do te te sjell Lulen nga zemnra e Bjeshkes,
do ta ndez llamben ne Kulle,
do ta hedh faren ne token e re.
Kur te desha, coja dashurie me nje grua te marre,
e mehalla jeohnte nga shpifjet.
Na iku jeta, trime, s'menduam pak edhe per vete,
Koha eshte te duhemi.

Ali Podrimja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 EmptyWed Mar 12, 2008 9:08 pm

Porosia e nėnės

Pėr kė nė dritė ju qita,
o djem?
Pėr kė ju rrita,
o bij?
Pse u gėzova unė nė jetė?
Nėnėn po e lini sot,
kur kryet
me mburrje pėr ju e ngrita.
.........................
Nė dheun e huaj shkoni?
Atje ,
ku vesh s'ju marrin ;
ku vllau tė vėllanė
me bisht tė syrit shikon,
e punėn e vet sall kqyr.
Unė be po ju qes
bre djem ;
Nė trollin qė shkelėt si fėmijė,
nė eshtrat e tė parėve ,
nė gjakun e derdhur pėrliri,
nė tamblin e gjinjve tė mi ,
mi terni lotet ,qė tė harroj ēdo dhimbje
mos me u nda
prej prehrit tim,
as vėllau me vėlla.
ESAD MEKULI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 32Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 17 ... 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: