Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 17 ... 32  Next
AutoriMesazh
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyFri Dec 28, 2007 3:47 pm

Nėna

Ka filluar tė plaket nėna
Fytyra e saj po mbulohet me rrudha.

Po mbulohet me njė pleqėri tė bukur.
Qėshtė kėshtu kjo rrjetė qė hedh koha mbi nėnėn time?

Dhe duart qė mė mbanin mua,tani janė rėnduar.
Po ska gjė.Nga shpirti i saj
zgjaten duar tė tjera qė mė mbajnė pezull.

Ecėn ngadalė nėpėr dhomė.
Nganjėherė mė pyet pėr librat qė po shkruaj,
Por smė ka pyetur kurrė pse skam shkruar gjė pėr tė.

Se nėna e di
Fjalėn e parė nė kėtė botė ia kam thėnė asaj,
Dhe fjalėn e fundit nė kėtė botė do tia them asaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyFri Dec 28, 2007 6:06 pm

Nata e Vitit tė Ri
O zemra ime, o vetmi,
tė pimė sonte, gjithsesi.
Njė mall, njė dhembje dhemb atje
ku jemi dhe nuk jemi ne.
pas muresh kokė mė kokė kurthojnė
harrimin e harrimit tonė.
Po qoftė nė Dajt a Monparnas
njė shishe vere tė ndjek pas.
Sa vlen njė gllenjkė e saj nuk vlen
as fama, as froni qė shkėlqen.
E tha s'e tha Omar Khajami,
stacioni i fundit: Varri i Bamit.
O zemra ime, o vetmi
Te pime sone, gjithesesi..

Nga : Xhevahir Spahiu Pelegrini

Une jam prej kohesh pelegrin
udhetar ne vendin e shpreses se thyer
jam ndare pa dashur nga karvani im
mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.
Kerkoj karvanin tim ne rene e shpat
karvanin qe e ka ndruar drejtimin me kohe
ndaj ne udhe jam krejt i humbur,jam fillikat
me shami te grisur lidhur ne koke.
Per uje buza ime u dogj u be zhur
dhe syte me shpojne nga shterja e lotit
me duhet te arij karvanin e tretur qekure
capitur mes vapes,mes shiut e te ftohtit.
Une jam prej kohesh pelegrin
shtegtar i karvanit te humbur
dhe bart ne kuriz nje premtim
te dhene gjysherve te mundur.

Nga : Dritėro Agolli
Anės Lumenjve


Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.
Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.
Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!
Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.
Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Nga : Fan S. Noli
Mejtimi

Rri mejtohem shumė herė
Tek perėndon yll'i zjarrtė,
Edhe hapetė njė derė,
Soje rrjeth njė drit' e artė.
Retė, nga pak' e nga pakė,
Marrėn njė tjatėr fytyrė,
Bėnenė tė kuqe flakė,
E deti ndrin si pasqyrė.
Oh! sa tė bukura janė
Fushatė qė gjelbėrojnė,
Qiejtė qė s'kanė anė,
Luletė qė lulėzojnė,
Zoqthitė qė flasin belbėr
E fluturojnė ndė erė,
Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
Deti i qet' e i gjerė,
Lumi qė nxjerr oshėtimė,
Qė bubullin nėpėr male
Dhe ikėn me fishėllimė
Nėpėr fusha me ngadale,
Brigjet' e veshurė me bar,
Me lule, me gjeth, me fletė,
Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
Ahu me krye pėrpjetė!
Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
Shoh njė plep, njė vith a lis,
Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
Hap sytė dhe pėrqark shikonj
Fushė, limė, brigje, male,
Edhe tė shkuarat kujtonj
Njė nga njė, dalengadale.
Pėr ata qė janė ndarė
Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
Edhe mė s'i kemi parė,
Qė i patmė shpirt edhe shok,
Zėmėra mė pėrvėlohet
Edhe them vallė ē'u bėnė,
Kur shoh qė koha po ndrrohet
Dhe tė mugėtit ka rėnė,
Po rrjeth nėpėr hapėsirė
Edhe sa vete po shtohet,
Lint nata me errėsirė,
Dheu e qielli ndryshohet.
Kėshtu rrotullohet moti,
Yjt' e hėna sytė hapin
Dhe pas nomit q'u vu Zoti
S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
Lumi me njė psherėtimė
Ikėn edhe vete nė det,
Dėgjohet njė bubullimė,
Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti, prapė te Zoti.Nga : Naim Frashėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 12:46 pm

Enigma
E diel, 15-07-2007


Ėshtė enigmė
pėr mua
dhe,
s’ka pėr t’u zgjidhur
kurrė,
pafundėsia
e mendimeve
tė tua,
tragjike…
Ti,
mos u luhat
mes ėndrrash
ndjellakeqe.
Ti,
ke
nė shtėpi,
njė mace
besnike.
Tė shoh.
Nė mendime
tė thella
ke rėnė.
Shkundu, pra!
Mos e vrit
rininė!
Nuk tė pengoj.
Heq dorė
nga lufta.
Unė,
pigmenti,
qė tė shtoj
mėrzinė.
Ti,
prapė i heshtur…
Ē’mendon?
Ē’mendon,
me atė mendjen
tėnde,
bardhė e zi?
Heq dorė nga lufta!
Mė dėgjon?
Njė mace
besnike,
tė pret
nė shtėpi…!

Suzana Zisi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyFri Jan 11, 2008 6:24 pm

Epika
Me shekuj kam shitur gjakun
e rritur jam me gjakun e shitur _
me shekuj kam hėngėr veten
e ditur skam tė qesh me veten e tepruar...
Miq.
Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyFri Jan 11, 2008 6:46 pm

Rrėfimi

Nėna ime vdiq,
ndrita tė syve duke u betuar,nė krye tim
e tė vėllaut,
nė koren e bukės e tė kripės-
nėna ime e dashur.

Baba im u vra nė megjė tė ares me fqiun grabitės,
vadėn duke e ndalur pėr livadhin tonė ,pėr arėn-
pėr bukėn e motmotit.
E vllau im kurrė su kthye prej mėrgimit.

Motra ime nėntė ditė rrugė larg u dha ,
atje kullėn e gėzimit ngrehu-
kėngėn e vajit kalli.
E unė qdo ditė prita atė ditė tė vonuar,
Nėna ime, babai im, motra ime, vllau im pa emėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySat Jan 12, 2008 5:25 pm

Njėherė vonė i ra dikujt ndėrmend

Njėherė vonė i ra dikujt ndėrmend:
zemrėn e kujt do ta ketė kjo pranverė,
syrin e cilės drenushė,tė cilit skifter ?

-Tim bir, vajzės sime-shtoi njė plakė
qė pėrcillte kahmot valėn e lumit nėn urė.

Sapo prilli ja behu e vajti si lajmėtari i kuq,
pyeti njė tjeter: Ku janė ,a do te kthehen ?

Plaka qetas buzėqeshi e urtas foli atėbotė:
-Shkoni ,shkoni fėmijet e mi diej jwane bėrė-

dhe njė flakė me zjarr e shpirt e shoi
e kurrkush se pa se kah shkoi .

Thonė fuqia e kėsaj toke nga gjiri isaj buron .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySat Jan 12, 2008 5:37 pm

Gani XHafolli

M“LAGE-T“LAGA
Ti i vogėl
unė i vogėl,
m“lage,t“laga
dushk pėr gogėl.

Pak me hile
pak pa hile
ma le ngile
ta lashė:Ngile.

Ti ma hine
unėta hina
pėr dy thupra
u prish trina.

Ti mė ēethe
u bė llugė
tash ha pleshti
me dy lugė.

Hut pėr hut
tė kam shok
ti me flok
unė pa flokė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 13, 2008 1:15 pm

AZEM SHKRELI

Ashta e Shkrelit
Ashta e Shkrelit,mrizi im me zana
Ec e ec e
Shikonė qiell dhe rritu

Ashtae Shkrelit,zeri im nė njė zgor

Lyp e lyp

Me njė vashė tėrfillin me katėr

Ashta e Shkrelit,mosha ime maje lisave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 13, 2008 1:26 pm

PIKNIK

Te Qafa e Qyqes
Vinė e na marrin orėt

Kėtu ia marrim malsorēe
Atje na shpotisin shpellat

Ujė pimė te Kroi i Lotit

Mbledhim ufulla
Hypim nė furrig tė zogu

Rrokemi shtatas
Luajmė gropash,rrasapetas

Hyjmė nė njė fier e harrohemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 13, 2008 1:31 pm

Deti i bardhė
Ecnin gurit,territ
Me yjet plasur nė p lisa

Nė shkodėr trokitėn
Te Zonjae Madhe,tė shenjtėrit

Nė Tivar dhanė tė kuqėt
E gjakut,pinė tė zitė e detit

Deti u bė Deti i bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 13, 2008 1:33 pm

DRINI

Mijėra vite
Rrjedh ujė
Shqip

Po e thellė
Po e madhe etja
E shqipeve

Kėtu e te deti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyWed Jan 16, 2008 2:46 pm

Vdekja e njė ėndrre

Babai im ndjesė pastė
tėrė jetėn shikoi botėn
pėrmes grykės sė njė fyelli

vdiste e lindte
pėrmes asaj gryke

udhėtonte e udhėtonte

shkilte e shkilte mbretėri
shkilte detra
shkreti

babai im ndjesė pastė
pėrmes grykės sė njė fyelli
kthente nė shtėpi

mbi vdekjen e njė ėndrre kėndonte.

Ali Podrimja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySat Jan 19, 2008 12:55 am

Mėmėdheu nėpėr shekuj

Mėmėdheu nėpėr shekuj ,
vrar' e prer' po kurrė vdekur,
vrar' e prer' po vdekur kurrė,
lumenj gjaku pėr flamur?
-Si nuk humbi,-pyet bota,-
prer' me shpatė, djegur me topa?
-Jo ,mor jo,s'humbet shqiptari,
e provon ēelikun zjarri .
Populli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 1:58 am

ARVANITASI

Mėmėdhe, ar i kulluar,
nuk ka tjetėr pėrmbi ty,
prandaj je kaq i lakmuar,
prandaj tė kanė halė nė sy.

Zuzarisht tė janė vėrsulur,
ē’mbahet mend nė histori,
thikėn nė shpinė tė kanė ngulur,
me intriga e dhelpėri.

Tė kanė vrarė, tė kanė plagosur,
sa gjymtyrė t’i kanė hequr,
kjo gjė a do ketė tė sosur,
padrejtėsitė pėr t’i ndrequr.

Se burrat s’tė kanė munguar,
si pėr penė dhe pėr shpatė,
qė gjakun s’e kanė harruar,
prejardhjen nga ajo baltė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 2:01 am

KRENARISĖ SĖ KOMBIT

Tek ti ēdo gjė ish e gjelbėr dhe e kaltėr,
ashtu siē e dėshiroje ti,
ishte e kthjellėt dhe e pastėr,
e bukur e plot madhėshti.

Besnik i paepur i prejardhjes
pėr tė cilėn mbaheshe krenar,
shtjellove dhe mbrojtje njė sėrė ngjarjesh,
nė dhembshuri, afsh e zjarr.

Me dhimbje tė kujtojmė e nderojmė
si ishe, me fjalėn e pasionin flakė,
nė gjurmėt e tua do tė shkojmė,
ėshtė njėlloj si tė tė japim jetė dhe gjak,

Mė i kthjellėt se ti nuk ishte kristali,
nga e tillė baltė ishe i ndėrtuar,
se ishe dhe mbete bir shqiptari,
vdiqe, me Shqipėrinė i dashuruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 5:51 pm

SABRI HAMITI
VESA
Gjurmėt e hapave nė vesė
nė livadhet e kullotura
tė mėngjesit tė shtatorit.

kurrė nuk i gjenė ai
qė kthehet nė mesditė
qė kthehet nėmbrėmje.

Kėta janė hapa tė nisjes
kthimi ėshtė i pamundshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 5:58 pm

U ZUNĖ RRUGĖT
(Ismail Kadare)

U zunė rrugėt me dėborė
Afėr teje s“mund tė vi.
Rri dritareve me orė,
Nė mendime futur rri.

Era zė tė ulėrijė;
Gjithnė rrugėt mbenė shkret...
Bora s“ka ndėrmend tė shkrijė.
Ti siē duket nuk mė pret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 6:01 pm

MILIANOV KALLUPI

KAM PARĖ NJĖ QEN...
Kam parė njė qen
qė qenėrisht i lihte
hijes sė vet prej qeni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 6:05 pm

FERDINAND LAHOLLI
FILOZOFIJA E HESHTJES
Heshtja ėshtė e vetmja mundėsi e lejuar,
palejimin shekullor pėr tė shprehur.

Nė kullėn e saj,teksa rrinė tė ngujuar
do tė thotė se jemi,paēka se tė vdekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 6:10 pm

DIAMANT ABRASHI
VJESHTĖ NĖ MUA
Jam i helmuar nga vjeshta
si gjethi qė lėkundet para se tė bjerė
si skeleti qė lėkundet
pa gjethet e blerta
nė sfondin e largėt
pranvera ma shkel syrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 6:23 pm

Letėr njė Luftėtari

Duke pritur tė kaloj stuhia
na rritet mjekra thonjtė
na zėnė ethet

Gojkyēur

numrojmė shkopinjtė
fyerjet sharjet,shkarjet

Unazat
luajnė nga vertebralja

Duke pritur
harrojm se jemi

Harrojmė se nė kėtė shekul
mbetėn ato qė thuhen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 6:28 pm

TOKĖ TRĖNDAFILASH

I

Toka ime diellore,
qė rritem me ty
e je aq e madhe pėr mua;
mal me thesare,
5 fushė grurore —
t“i di ėndrrat tua.

II

Ēdo fshehtėsi
unė ta njoh —
dhe Yllin tėnd
10 qė tė ēon n“ardhmėri
unė ta shoh;
dhe dritėn tėnde
qė kaplon hapėsirėn
unė ta di —
15 Zemėr bujare,
Tokė me burrėri.

III

E zgjuar je nė mua,
poezi e adhuruar,
poezi vargjesh tė dėlira —
20 qiell i stolisur
plot xhevahira.
Tokė trėndafilash
pėr gjithė ēka ke
nė zemrėn tėnde jetike,
25 nė shpirtin tėnd tė kulluar,
tė pėrqafoj si fėmijė —
tokė e bekuar,
Kosovė heroike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ēamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 35
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 1:37 am
Nė mundsh...

Pėrkthyer nga Robert Shvarc

Nė mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh,
sa herė tek ti dyshojnė e s’tė pėrfillin
por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh...
Nė mundsh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur,
e, kur t’urrejnė, urrejtje mos t’ushqesh,
madje, ndaj shpifjeve tė rrish pa folur,
me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh...

Nė mundsh t’mendosh, por jo gjer nė shkatrrim,
tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh,
dhe t’i trajtosh njėlloj e pa dallim
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh...
Nė durofsh dot thėniet e tua tė drejta
nė kurthe pėr trutharėt, kopuket qė t’i kthejnė,
t’i shohėsh tė thyera gjėrat mė tė shtrenjta
e prapė t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė...

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
si nė kumar, nė njė tė vetme lojė,
tė rrezikosh, tė humbasėsh e prapė t’ia fillosh,
dhe humbjen kurrė tė mos e zesh nė gojė...
Nė i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemėr
tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka duket e kotė,
e tė qėndrosh kur s’ke asgjė mė veē vullnetit,
qė vetėm fjalėn “Qėndro!” gjithmonė tė thonė...

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin tėnd ta ruash
e t’ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė tė verbon...
Nėse armiku apo miku s’tė bėjnė dot tė vuash,
dhe gjithkend e ēmon, por veē sa meriton...
Nė mundsh t’i mbushėsh ti minutat aq tė renda
me vepra qė peshojnė
dije dhe mos kij asnjė dyshim,
se jotja do tė jetė Bota, me ē’ka brenda,
dhe BURRĖ do tė jesh, o biri im!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Alblaser.net.ms
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptySat Feb 02, 2008 2:46 am

JEPNI PER NENEN

C'thote ajo e ve e gjore,
Mbretereshe pa kurore,
Faqe-cjerre, lesh-leshuar,
Shpirt e zemer perveluar,
Gjysme e vdekur: " O shqiptare,
Nenes mos ja beni varre".

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Qan e lutet nene e mjere,
Kerkon vatren edhe ndere,
Do lirin' e saj dhe mbrene,
Sic e pat me Skenderbene,
Bijt' e beses therret prane,
Kur i thirri dhe si vane?

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Cilet jane ata tirane,
Qe te prene e qe te vrane?
Qe te therne bij e bija,
Dhe tu nxi tu mbyll shtepia?
Derdhni plumba o shqiptare,
Gjakun nenes per te marre.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Cilet bij te tradhetuan?
Dhe te ndoqne dhe te shuan?
Dhe te lane o shkab' e ngrate,
Pa fole, pa zogj, pa shpate?
Keta qena o shoke i mbytni,
Mbushni gjyle qe t'i shtypni.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Sa kerkon e sa te duhen?
Burrat nga detyra s'druhen,
Trimi i mire do t'te jape,
Sot me vrap e neser prape.
Hidhni, Hidhni tok dollare,
Te mos mbetemi te share.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Do te ndihim pa kursyer,
Per ty, nena jone e vyer,
Qe me drit' e nder te thuresh,
Dhe me bijt' e tu te mburresh.
Cila nene lyp parane?
Cilet bij me shpirt s'i dhane?

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.

Arme dhe fisheke mblidhni,
QESEN edhe SHPIRTIN hidhni,
Per lirine per mbretin* tone,
Sot,pa neser eshte vone,
Jepni, nenen te shpetoni,
Komb' e vatra te ndertoni.

Mbahu nene mos ki frike,
Se ke djemte ne Amerike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 EmptyMon Feb 04, 2008 12:07 am

Shpejt dhe ngadalėMos u nxito!Mos u Vono!Duro!

Njė kryefjalė shkruaj posi kjo

Vare mbi gjoksin posi hajmali

Ruaje ne diell dhe nė shi;

Me lulet rrotull teje mos u merr,

Dhe I patrembur gjer nė varr e shpjer

Mos u nxito!Pa mend mos u vono!

Kur shpirti sulet ,Ti mos u ndalo!

Mejtohu mirė,udhen drejt nis.

Dhe sulu tutje me mish e me shpirt;

Ngadalė!Kurr s’ndreqet njė lajthim

I bėrė pa hesap e pa peshim.Mos u vono!Se tutje turret jeta,

Kalo si trim ,guxo pa ardhur vdekja;

Njė punė bėj tė lartė dhe tė fortė,

Tė cilen koha kurr s’munt ta mposht

Mbi dhenė nam tė gjallė ler pėr jetė,

S’prish punė si shokėt vdes dhe vetėMos u NXITO!Mos u VONO!MEJTO!

Gunėt e fatit qetas duro!

Detyren ki si prijes kryesisht;

Bėje gjithnjė tė drejten burrėrisht;

Mos u nxito!Mos u voni! Pa fjalė

ZOTI nė fund tė nxjerr faqebardhė.GĖTE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 32Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 17 ... 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: