Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyThu Oct 04, 2007 5:45 pm

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Divorc

Ky fenomen ''divorcimi'' gjithnje e m i dukshem eshte tek populli jone,eshte nje lufte kunder te pa drejtes apo nje lufte kunder analfebatizimit qe futen ne Martesa ''Analfabet''.?

Ndarja tek prindrit,perderisa nje qift ndahet e nuk ka femij gjith'qka eshte ne rregull..!por kur nje qift ndahet te cilit ka edhe femij atyre u kryjohen ndenje te medha se si Babai po edhe Nena kane te njejten nd'jen te q'enurit Prinde.

Tek traditat Shqiptare ''divorcimi'' eshte i njohur si fenomen kur n'dodhe divorcimi femijete rrin me babain,ndersa ne perendim eshte pak me ndryshe, per femijet vendos gjyqi se me kon do te shkoin me Nena apo me Baban.

Prandaj cilesi e kesaj teme eshte,pse traditat shqiptare jan qe femijt te shkojn me baban.?

Ju uroj vazhdim te mire ne ket teme

Me respekt Azzurra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyThu Oct 04, 2007 5:51 pm

Divorci sod ka permasa te medha ne nji statistik qe kam lexuar nga tirana eshte cdo i dyti i devorcuar ndersa ne fshatra cdo i katri ne kosove pas lufte ka shum divorce arsyjet jan te shumta nuk lidhen me alabetizmin divorcet te paret tan ishin pa shkoll nuk dinin shkrim dhe lexim por nuk kishte divorce sod jan per hapur dhe rritur si shkak duke ber tratheti bashkshortore dy gjinit jo per mos marveshje ose kontradit mendoj se fatkeqesija bjen mbi femijet dhe tek femijet mbetet si plag e pasheruar kur shikon dy prindit e vet te ndare ,tradita shqipatre se femijet i takojn babes jo nenes ishin tradita qe benin ndarje me kanun te burrave sod jo Azzurra femijet gjithekun i merr nena veq nese kjo refuzon nji marrje te femive dhe prindi baba duhet te kryej obligimet e alimentacionit qe i takon deri ne moshen 18vjeqare dhe nese stdujojn deri ne moshen 24 vjeqare .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyFri Oct 05, 2007 10:24 pm

Eshte rrit divorci se:

1. Jane pasuruar njerezit. Mund te jetojne me vete me kollaj.
2. S'ka me presion shoqeror sa kishte perpara kunder ndarjes.
3. S'ka me besim fetar sa kishte perpara: dikur besimi fetar te lidhte deri ne vdekje.
4. Eshte shtuar jetegjatesia dhe njeriu do te cukase ne pyje te shumta, jo vetem ne nje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guest
Vizitor
avatar


Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyFri Oct 05, 2007 10:36 pm

1. Qenkan pasuru ke thene ti kosovarja dhe ......me mire te jetojne vete, kjo vlen per femrat e jo per mashkujt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 12:08 am

jam_buli e 4 vlen per juve Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 1:23 am

N'ate qe kam lexuar mund te jete e mundu se femra eshte ajo qe te folim per nje ligj standart qe don te mbizotroje boten...pse ne ligjet e perendimit apo Amerik me ne funde kushte del fajtor..? perqindja me e madhe e fajtoreve jane meshkujt,kuptohemi se ka shume vende ne bote ku femra eshte loder e mashkullit.

Po ne shume rastet e fundit kam lexuar se mund te jete bukur e mundur se ndikon ''nimfomania'' dhe eshte shume e shprehure tek femrat,eshte edhe kjo nje arsye-.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 3:24 am

Divorcet jan trend i modes tash dhe cka te flsim ndoshta bejm nji teprim kjo ndodhe duke shikuar dhe lakmuar ne fushat e huja .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 11:31 am

Faliminderit shume nga ju forumista qe dhat kontributin e juaj per te pasuruar ket tem.


Por me duket qe keni humb thelbin e kesaj teme cilen e kam specifkuar me lart, qe eshte:

Prandaj cilesi e kesaj teme eshte,pse traditat shqiptare jan qe femijt te shkojn me baban.?

Ju lutem shprehni mendimet e juaja sa i perket edhe kesaj pyejte, siq eshte shpreh Anaa ne postimin ne lart...

Flm shume per mire kuptim.
me respekt Azzurra....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 12:33 pm

Pse duke parashikuar ne kohet e kanunit qe nena nse do te bej divorcin duhet te martohej dhe femijet i takojn babes dhe ne jemi me shum te lidhur me traditen themi tradit sepse kanuni i lek dukagjinit ishte per kohen si ligjet shterore qe ekzistojn sod ndersa edhe aj i cili i perket fes islame nse divorcohet ne baz te kritereve te fes islame apo te sheriatit islam femijet i takojn babes jo nenes per arsyje te martese se nenes dhe burri i ardheshem nuk ka te drejt te rris femijet sepse parashikohet qe femijet kan trashegemin tek baba si bartes edhe i mbiemrit te babait do te thot edhe ne baze te kanunit dhe te fes islame femijet i takonin babes jo nenes dhe sod ky kanun eshte i dalur jasht perdorimit dhe respektit dhe sod ne divorce femijet i mbesin nenes duke parshikue se babai punon dhe paguen detyrimet meqense tek ne ende kjo nuk eshte ne fuqi dhe ne shum raste femijet mbesin tek baba per arsyje te ceshtejes ekonomike ku nena nuk ka munesi te punoj dhe te fitoj ti mbaj femijet e vete .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 12:40 pm

Pajtohem komplet me mendimin tend Anaa, edhe jam shume e lumtur qeka ardh nje koh qe se paku te dretjat e femijve ti kemi te barabarta..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Oct 06, 2007 9:37 pm

Pse te ndodhin divorcimet?
Kjo tani është bërë modë te shoqeria jonë,në perendim ka qene e pranishme.Te ne në Kosovën në tranzicion,dikujt i kanë lënë pasoja psikike lufta,dikush është pasurua tepër dhe mendon se është zgjidhje të ndërron femrat si lecka,pa e lodhur mendjen për moralin,ligji nuk funksionon,morali ka rënë e aq më tepër besimi fetar.Një brengë tjetër trishtuese është,se djamat na i gllabëroi mërgimi,numri i vajzave është i madh,kurse djemat sikur kanë nisë të zgjedhin femrat si perimet është e freskët apo jo!Unë rrallë shkoi në vendlindje,por kam parë femra të bukura,të menqura,të shëndosha qe kanë kaluar të dyzetat dhe nuk i kërkon kush.Ju që jetoni në atdhe dini aq më tepër.Mendoj se shkaku i divorcimeve vije edhe nga varfëria,si pretekst nuk mund të durohet skamja.Sido që të jetë ky problem sot në shoqërinë tonë është bërë plagë,që në vete bartë vrragë të pa shërueshme.
Sido që të jenë Azzura ka bërë një punë të mirë që ka hapur këtë temë,e cila ka nevojë për një trajtim të gjërë.më PëLQYAN MJAFT MENDIMET E AZZURES;kOSOVARES DHE ANES;GJETHASHTU JEMI Të GATSHëM Të NDëGJOJMë mendime tjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyWed Oct 10, 2007 5:38 pm

Ky fenomen ne kohen fumdite eshte shume i perhapur,faktoret jan te ndryshem,prsh.

Tradhetia mos kuptimi mos kumonikimi i nje qifti ne disa raste edhe xhelozia.
Pone disa raste edhe vet femra eshte fajtore....
Pse???

Femra tradheton ne leht, nuk e ka te njejt respek si ne te kaluaren sa i perket familjes,nese do te zgjedh karrieren apo familjen do te zgjjedh karrieren,femra i kerkon te drejtat e barabarta por ne kohen e fumdit me duket e i ka superua te derjtat femra ne diten e sodit eshte e pamvarur e mendon se gjithqka mundet te kruy vet..

Por ka edhe shume faktor te tjer sa i perket divorcit..
Ja edhe ky qe besoj qe eshte me i rendesishem..Malltratimi i femres, mos te harroj qe ne disa raste mashkulli shqiptar e malltraton, e rrah graun apo femren..

At qe solla me lart sa i perket femrave, nuk eshte nje ofemdim por e tregova relitetin e femres te sote.

Cilesia e temes, apo thelbi i temes:

Disa femra shqiptare jan te deetyrume te len femijet tek familja e burri edhe kjo ka nje perse...

Pse??

1 Disa femra jan te varura nga prinderit apo vllezerit qe keshtu kur te ndodh nje divorc ajo do te shkon tek familja e saj.
2 Femra shqiptare ne disa rasre eshte e mallkuar.
Pse??
Sepse kur te ndodh nje divorce,ajo do te vazhdoj jeten e saj nese i merr femijet me vete nuk do te mundet sepse nje mashkull shqiptar nuk do te martohet kurr me nje femer me femij...
Koto ishin disa faktor me themeluse sa i perket femjve por ka edhe shume te tjer.

Me respek per femrat shqiptare nga azzurra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyWed Oct 10, 2007 5:44 pm

Perse martesa eshte prioritet para femijeve, Azzura?

Te rrisi femijen dhe te shikoje te ngreje nje familje tjeter, por mbeshtetur ne dashuri dhe jo o burra te gjejme nje burre!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyTue Oct 16, 2007 10:58 pm

divorci mod sepse kafsha ndrron cdo vit nga nji mazat dhe njerzit tash nuk duan me nji te jetojn duan provimet ti kalojn pas mertesa te hyjn ne shum provime dhe duhet divorci .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyMon Oct 22, 2007 1:24 am

Pse te ndodhin divorcimet?
Simbas mendimit tim lidhjet te cilat fillojne me baza te dobeta perfundojne me divorc,mosnjohja e plote e karakterit te cifteve d.m.th. mse burrit e gruas,kur mardhenia bashkeshortore nuk funksionon-raporet njerzore jan te tensjonuara.Per fat te keq divorci eshte nje palge psikologjike per femijet qe len mbresa te muteujeshme ne jeten e tyre.
Ne kete menyre lene femijet jetim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyMon Oct 22, 2007 9:40 am

Divorcimet jane plag,plage pa sherim.

Kam nje rratst te nje shokut tim qe po ndodhe nje divorcim i padrejt,i pa drejte se i kan 6 femije me i vogli 3 vjet me i madhi 17 ...mire thote dibranja per femijet eshte plage psikologjike.

Eshte e pa besusheme pore e vertet.Nuk mundem ta kuptoi ne kete rrast se nena e 6 femijeve nuk di si ka kurajo te largohet ''ik'' nga shtepia me jave,muaj,per momentin eshte Babai qe mundohet te kujdeset per femijet,por nuk majfton para 2 diteve fola me babain ku afer vetes i kyshte te te 6 femijet,A po i viziton ka nj'her te pakten femites e veta.
Me tha shume pak ishte nje dite qe eshte dashure te ishte afer femijve ne shtepij''Nena'' me plote gezim femija e pritnin te vije por ajo nuk erdhi,i mjeri baba ishte ay qe ne ate dite u dashte te gjeje kurajo durim qe ty mere me te mire femijen.

Fjalet e kety Babai qe me tha para 2 diteve:
I nderuar une mundohem dhe jam i gateshem qe mos te vuajne femija por ka nj'her eshte kote. Nena eshte Nene edhe pa shpirt pa kurajo qoft,femija jane te vegjel nuk e kuptoin siç çdo femije ne bote Nena eshte ajo qe ju mungon e gjithmon mundohen ta kene afer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
mickonja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
mickonja

Numri i postimeve : 141
Registration date : 06/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyTue Oct 23, 2007 6:04 pm

Pershendetje te gjithve.
Nuk e di pse ke krijuar kete opinion Azzura qe femijet shkojne me babain kur ndahen dy prinder.
Ai qe vendos per ndarjen apo divorcin eshte gjygji dhe po ne kete gjygj behet ndaria e pasurise si dhe vendoset me ke do te shkoje femija.
Ne baze te gjithe materiale te mbledhura pra:
Te te ardhurave
Menyres se jeteses.
Qendrushmerise si person.
Ne baze te komunikimit dhe afrimitetit qe ke me femijet.
Te kaluaren tende ne lidhje me femijet.
Dhe ne fund pyeten dh e femijet se me ke ndien me mire.
Ne baze te te gjithave ketyre arrihet nje perfundim.
Mund te themi qe ka dhe nje moshe te caktuar ku nena ka te drejten e mbajtjes se femijes.

Nese vertet duam te shohim me nje sy tjeter shihet dukshem qe ne shoqerine tone aktuale mundesite ekonamike me s e shumti i ka burri.
Dheper ironi te fatit me shume per femijet kujdeset nena .
Kjo eshte ajo qe shpesh nuk te le te besh zgjedhjen e duhur.

Dihet qe nje divorc shkakton shume plage ke nje femije por per mendimin tim personal.
Me mire nje divorc me konsesus se nje jete familiare ku sundon sherri e dhuna.
Imagjinoni nje femije te rritur mes kesaj te ashtuquajtur familje dhe se cfar traumne do ti shkaktoje atij ne t e ardhmen.
Jo se jam fanse e divrcit por vertet ka raste kur divrci eshte zgjedhja me e mire.
Betoni ka treguar nje rast qe eshte vertet prekes.
Por nuk po flasim per braktisje s e ajo eshte dicka qe jo gjygj ne toke ste nxjerr te pafajshem por dhe ne qiell nuk ke shanse te quhesh njeri.

Dhe vertet jam me shprehjen :
<Me mire nje fund me dhimbje s e nje dhimbje pa fund>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyThu Oct 25, 2007 4:33 pm

E nderuar motra ime Mickonja

Nuk e kam krijuar une ket opinion por ky eshte realiteti tek familjet shqiptare, 90% te failjve shiptare kam keto probleme por akush nuk po heziton te shkuaj e te flas me njeri.
A te dite q'kam vendosur te hapi nje teme te till, isha ne shtepi duke biseduar per nje tragjedje(po e thirri tragjedje sepse kur nje nene ja marrin foshnjen nga gjini duke i then qumeshte ket mund ta thirrin keshti), e cila kishte ndodhur para ca muavje ne qytetin time.
Ja pra si fillon kjo tragjeje.


Ishte nje goc e re 22 vjeq ishte e dashrur dhe vendosi e martohet para disa vite,keshtu u martua dhe jeta e saj filloi te ndryshonte ne nje menyr shume te veshtr.
Pas disa muajve u vertetua qe pritke nje femij,po martesa e saj ishte me krize nuk pajtoje me jeten e burrit,kalun disa muaj keshtu q'kjo goc arriti ne muaj e 6 te shtatzanis por nje dite e papritut, vendosen qe te divorcioet nga burri edhe pse ishte shtatzan.
Kjo gpc shkoj te jetonte tek babai i saj kur arriti ne muaj e 9 te shtatzanis shkoi ne spital per te linde,keshtu qe familja e burrit ate dite ndegjoi qe ka shkua me linde shkuan edhe ata ne spital per t'ja marr foshnjen asaj goce.
E shkrete nuk kishte kurajo te luftonte per femijun e vete,ishte duke i dhen qumshte nga gjoksi kur kishte shkuar burri bashk me vjerren e ja kishin marr foshnjen e 2 dite.
Ahhh e shkreta sa kishte vuajtur ate dite akoma dhe sot kur fillon te tregoj ket tragjedje i mbushen syt me lote,nga ajo dite e deri me tani akoma nuk e ka pare femijun e vete, sepse burri vete e vjerra nuk donte.

Gjithe qka qe deri me tani kam sjell ne forum nuk i kam sjel nga mendja ime por jam bazuar ne realitetin e jetes e sipas atyre q'kam ndodhur keto raste sepse raste te tilla kan ndodhur.
Divorcimet ndodhin per faktor te ndryshem, por ata cilin i pagujn konseguencen jan femijet e shkrejt te pa fajshem.

Eshte shume veshtire q'ti pranojm por keto kam qen traditat shqiptare, e deri para kohes luftes por edhe tash ne disa familje q'jetoj akoma me te kaluaren.

Jam shume e lumtur q'kemi arrit te pakten te drejtat e femijve ti kemi te barabarta.
[/b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyMon Nov 19, 2007 6:36 pm

nga Beton prej Mon Oct 22, 2007 7:40 am
Dvorcimet jane plag,plage pa sherim,pajtohem e sidomos per femijet.
Cilat jane pasojat e divorcit tek femijet?

Divorci i prinderve eshte nje gje shum e keqe,eshte nje ngjarje e hidhur dhe shume e dhimbshme qe nuk do te kaloje lehte e pa lene gjurme ne jeten e femijut,e sidomos kur femijet jan te vegjel, sepse ata nuk e Kuptojen dot pse u ndane prinderit edhe me te shumten e rasteve ja vejne fain vetes per divorcin p.sh jane nda pses une skam ndej mire,kam be parapsire,skam degju baban dhe nene etj etj.Dhe ata i shfaqin direkt ato çfare ndjejne: trishtimin e thelle per ate qe ndodhi, dhimbjen dhe deshiren per ribashkimin e prinderve.Ne keto momente te veshtira,femijet behen kapricioze, agresive,disa ndryshojne sjelljen ne shkolle duke leshuar mesimin,sjllja negative ne shkoll,ose nepremjt te vizatuarit e qfaqin shprehin mungesen e perinderve ose gjendjen e tyre shpirterore,ka femije qe qajne se gjoja lirohen por steresi eshta akom me i madh,ka femije qe e mbajne brenda dhe vetem bluajne gjerat qe ndodhen d.m.dh. mbyllen ne vehtevete.Te tjere kerkojne te zene vendin e prindit te larguar diku tjetr nepr rruge te keqija.....Nuk do jete faji i tije nes ky femije- nese ai behet nje njeri "I eger" apo "Jo i afruar''.Vlle DIVORCI mos eshte shkurt e shqip nje kopjim dhe imitim i marre nga perendimoret?
Une mendoj se ne si shqiptar duhet t'a vetedijesojme shoqerine tone se duhet te ruhet vlera e familjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyWed Dec 26, 2007 2:22 am

Divorcimet kan ndodhur dhe ndodhin ne gjithe boten. Mirepo, te ne Kosove mund te theme se keto vitet e fundit te pas luftes eshte rritur dukshem kjo dukuri. Para disa ditesh kam pasur raste te ndegjoj qe eshte ndar ( divorcuar) pa asnje arsye, thjesht "nuk po e du mo, me kan ndryshu ndjenjat". Kesi rastesh nuk kam ndegju dhe nuk besoj qe ka ndodh para disa vitesh dmth para luftes. Arsyea pse sot po ndodh keshtu eshte se ne si shoqeri kemi ndryshu, jemi "civilizu" dhe nuk i marrim aq tragjike. Divorcet sot jane ber si diqka normale, bile bash ata qe jane njoftur dhe kan kaluar nje kohe te gjate bashke po ndahen me se shumti! Arsyea kryesore se pse po ndodhin kaq shume divorcimet kohen e funditedhe ne Kosove, eshte siq e tha dikush me nalt se po mundohemi ti himitojm perendimin. Jo vetem ne kete dukuri, por ka edhe shume dukuri tjera negative qe nuk i kemi pasur deri vone, dhe qe kemi filluar ti adaptojm edhe ne shoqerin tone nga perendimi, duke menduar se keshtu jemi ne hape me kohen, pra duhet te jemi ne trend.
Para se te perfundoj desha te them se ne shume raste te divorcimit, me shume peson femra se mashkulli, arsyet jane te shumta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valdrini_pr
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 6
Age : 35
Vendi : prishtin
Profesioni/Hobi : ngasja e veturav
Registration date : 16/01/2008

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyThu Jan 24, 2008 7:07 pm

Po divorcimet ndodhin ne gjith boten ai esht nej fenomen qe nuk mundet me ndryshu askush por rastet ma te shpeshta ndodhin te qiftet e reja kur nuk i mendojn pasojat ma von persh shkak te ketyre jan edhe kushtet sociale une po flas per ne kosov ka tri dmth per mendimin tim.
1-papjekuria
2-epshi
3-interesi
4-kushtet e renda sociale
Ka nej mori arsyetime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptySat Feb 16, 2008 11:51 pm

Divorci vjen si pasoje e dashurise se cunguar. Mirpo si mund te vijme deri atij qe te kemi nje dashuri te vertete dhe te sinqerte. Jane tre dhe keto jane:
1. Njeriu qe te kerkon martese, duhet te te pelqeje fizikisht, pra pamja e jashtme.
2. Njeriu qe te kerkon martese, duhet te te dridhe pak zemren dhe duhet ta ndjesh ne zemren tende se ti ate e don, dhe
3. Qe eshte me me rendesi, eshte se njeriu i jetes duhet te kete karakter te njejte me ju.

Nese keto tre kushte jane plotesuar ne fillim te marteses, s'ka dyshim se divorci nuk do ndodhe kurre!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arbesa
Fillestar/e
Fillestar/e
arbesa

Numri i postimeve : 41
Registration date : 10/04/2008

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Perse ne kohen tone po rritet numri i divorceve???   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyFri May 02, 2008 1:27 am

Perse ne kohen tone po rritet numri i divorceve??? Pershendetje te dashur miq. Shume nga ne tani martohen me dashuri, dmth askush nuk i detyron te martohen. Kurse prinderit tane (te shumtit) jane martuar me lajmesi (dikush eshte futur ne mes qe t'i njohi) dhe martesa e tyre shkon per mrekulli. Doja te dija: perse posaçerisht tani, kur ne e zgjedhim vete shpirtin tone binjak, ka me shume divorce???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyFri May 02, 2008 3:17 pm

Arbresa eshte me se e vertet kjo e nderuar,sepse tani ka me shume divorce kur cdo gje behet me dashuri se sa atehere kur jane martuar Prinderit tane me "Lajmesi" ,une them nga shkaku se sot neve kemi dalur "Mileti"kur thuhet nje fjale Kosovarce ,sepse e para mund te them se shume te martuar sot Martesen nuk e marrin si nje obligim ku te largon edhe nga disa "dashuri''qe sot per neve duken shume normale nese nje femer ose mashkull ne te njejten kohe ka lidhje dashurie me 2 ose 3 persona,dhe kjo na shpie edhe deri tek divorcimet,pastaj eshte edhe liria e rinise se sotme qe askush nuk e pyet askund se ku shkon dhe kur kthehet,derisa ne kohen e prinderve tane nje femer nuk ka pasur liri sic kemi ne tani,dhe edhe kjo eshte nje dobsi te them ne aspektin e asaj se po kemi zgjedhje te shumta ,dhe normalisht edhe kjo na shpie deri tek divorci ,dhe ka dhe shkaqe tjera te shumta por qe ia le radhen dikujt tjeter te i permend dhe ca tjera,ne menyre qe tema te jete me interesante....

Respekt!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? EmptyFri May 02, 2008 8:10 pm

shkaqet me kryesore te divorcit jan mungesa e komunikimit midis ciftit .
Martesa eshte e lekundur kur komunikimi humbet .Nuk mund te kemi nje martese te lumtur kur asnjeri nga ne nuk flet per ndjenjat personale apo per dicka qe na shqeteson dhe kur ndjenjat i mbajme te mbeshtjella nen mbulesa atehere eshte faji tone per problemet qe dalin me vone sepse partneri nuk mund ta mari me mend se cka po ndodh.
Divorcet shpesh ndodhin sepse njerezit nuk i shikojne apo i diskutojne te metat e tyre para marteses...dhe aq me teper pas marteses qe eshte akoma me e veshtire per te diskutuar keto te meta .Ka pasur raste qe divorcet jane shkaktuar edhe si pasoje e dikujt qe gerrhet shume ...kjo eshte nje arsye e cmendur .
Njerezit qe vijne nga familje te divorcuara jane te prirur me shume drejt divorcit
sesa njerezit qe vijne nga familje te rregullta dhe nuk kane patur asnjehere probleme divorci ne jete .
Njerezi qe martohen ne moshen 23-27 jane te predispozuar te qendrojne gjate ne martese me shume se ata qe martohen ne moshe te vogel ose ne adoleshence .
Njerezit qe bashkejetojne para marteses kane me shume mundesi te shkojne ne divorc sesa ata qe nuk bashkejetojne .
Ne shume raste problemet kane egzistuar edhe para marteses por perseri keta njerez edhe duke e ditur problemin perseri martoheshin me mendjen se gjithshka do shkoje vaj pas martese ,pra prisnin nje mrekulli .Por jo ,nuk ka mrekulli ne kete rast .Asnjeri nuk mund te te beje te ndihesh mire per veten tende dhe ti nuk mund te ndryshosh dhe te shpetosh njeri .
Kam degjuar nje shprehje dikur :Duhen dy te plota per te bere nje martese ,jo dy gjysma .

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?   Pse po ndodhin shumë shkurorëzime? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse po ndodhin shumë shkurorëzime?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: