Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Next
AutoriMesazh
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptySun Nov 11, 2007 6:50 pm

BALADĖ QYTETSE
Mbramė
qiella dhe hyjt e vramė
njė ngjarje tė trishtueme panė:
Hije... jo! - por njė grue
me ftyrė tė zbetė edhe me sy
tė zez si jeta e saj,
me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
me plagė nė gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt tė grisun,
me hije grueje,
njė kens kėso bote,
njė fantom uje
vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambė tė zbathun,
me zemėr tė plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokė tė thime,
me ndjesi tė ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpėrtheheshin n'aromė,
kur ish e njomė -
atėherė e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
nė rrugat e qytetit tonė,
njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
shpin i molisun, zemėr e therun,
njė za vorri, njė jehonė
qė vallzon natėn vonė
nėpėr rrugat e qytetit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptySun Nov 11, 2007 6:50 pm

QĖNDRIMI
Jam shqiptar
e kosovar;
zot e krenar,
zot e bujar
mbi kėtė dhé,
q'e kam si fe,
e pėrmbi fé:
E kam vatan!
E kam atdhe!
Qė gjysh stėrgjysh,
qė brez pas brez,
qė gjithėmonė.
Ti shqa thėrret,
ti shqa bėrtet,
gjer lartė nė retė
se jam barbar.
Jo, s'jam
si bėrtet ti,
si buēet ti,
ti, Mal i Zi.
Po vendin tim e dua,
lirinė e dua,
e s'dua
zot
mbi mua.
Se jam kėtu
kur s'kish njeri,
kur s'kish kufi
as fqinjėri,
as shqa tė zi.
Se jam kėtu
kur Mal i Zi
ish Iliri;
kur nga njė det
nė tjetrin det
isha zot vetė!
Unė jam kėtu
nga moti
kur vetė Zoti
e bėri fushėn
fushė
e malin
mal.
Unė jam kėtu
e do tė jem
- dem baba dem -
sa mali tė bėhet hi
e hiri mal pėrsėri.
Mitrush Kuteli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptySun Nov 11, 2007 6:51 pm

Gjuha shqype


Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli flladi i erės,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjāma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tėrmetit,
ngjashtu ā' gjuha e jonė shqyptare.
Ah! po; ā' e ambėl fjala e sajė,
porsi gjumi m'nji kėrthi,
porsi drita plot uzdajė,
porsi gazi i pamashtri;
edhč ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftė, po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.
Nė gjuhė shqype nanat tona
shi prej djepit na kanė thānun,
se asht njė Zot, qi do ta dona;
njatė, qi jetėn na ka dhānun;
edhe shqyp na thanė se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn kta djalė mbas djali.
Shqyp na vete, po pik' mā para,
n'agim t'jetės kur kemi shkue,
tue ndjekė flutra nėpėr ara,
shqyp mā s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armėt besnike,
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
kah kanė dekė kta pėr dhč t't'Parvet.
Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xūni,
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
u pat folė njatyne ushtrive,
qi sa t'drisė e diellit rrota,
kanė me kźnė ndera e trimnive.
Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
gegė e toskė, malci e qyteta,
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetė jeta,
por pėr tź gjithmonė punoni;
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
Nper gjuhė shqype bota mbarė
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
trimi n'za, sikurse jini.
Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!
Gjergj Fishta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Nov 12, 2007 12:39 am

NATA E POETĖVE

Kur heshtja mbulon ēdo gjė
Kur tė gjithė flenė
Zgjohen poetėt
Pėr t’u djegur nėpėr vargje

Ata ia shtrydhin
Gjakun e keq mendimit

Shpirti i tyne shesh betejash

Nga temperatura e fjalėve
Vdesin ngadalė pa klithma
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Nov 12, 2007 12:39 am

Petalet
------------
Jeta si rreke'
mbi te cilat ne shperndame
petal pas petali lulen e zemrave bashkuar,
fundi ne enderra u humbte,
lundruan pertej aq sa ne pame
vezhgojme vec fillimin, te heret, gezueshem, shpenguar.

Ne me frike nga shpresa mbushur,
te purpurt nga gezimi,
shperdajme keto gjethe te trandafilit, papushim;
horizontet shpalosur,
i larget qellimi,
kurre s'do e dime. Dhe rrekeja tek rrjedh pa ndalim
i hedh tutje, s'mund ta ndalojme,
secila iken e zhduket krejt
larg, larg ne menyra qe askush s'i di.
vec ne mbesim, vec ne qendrojme
e kur vitet vrapojne e ecin shpejt,
Lulja vertet iku shkoi, por brishtesia i ka mbetur perseri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptySun Nov 18, 2007 1:29 am

'' ME FAL, NENA IME ''

Nena ime nene e dashur,
per ty zemra me ka plasur.
Para kohe une u plaka,
ketij kurbeti i rente flaka!

Nga ti ika u largova,
dhe gabimishte te lendova!
Por ja qe fati me denoi,
pa ty nene une te jetoj!

Ne enderr jam me ty c'do nate,
edhe pse ti ndodhesh larg.
Cfaredolloj dhimbje ma lehteson,
dora jore kur me ledhaton.

Me duket vetja si jetim,
ketu larg teje ne mergim!
Ndjenjat me jane ndryshkur nga vetmia,
e shpirtin ma braktisi lumturia!

Pa ty nene e shtrenjte,
e rende qenka kjo jete!
Mallkuar qofte ky kurbet i zi,
qe padrejtesishte me ndau nga ti!

Prej dites kur dola ne kurbet,
nje faj i rende ne shpirte me vret!
Pesha e tij po me hap plage,
qe perjete do te rrjedhin gjak!

Te lutem me fal, nena ime,
qe te lashe ne hidherime!
Me fal qe po derdh lot per mua,
dhe mos harro nene, se une shume te dua.

Te dua aq sa jeten time,
e per kete nuk kam dyshime.
Ndaj po kthehem nene tek ti,
fluturimthi porsi veri.

Pritem nene se ja po vij,
e lotet ne sy, do te ti fshij.
Do te te marr ne perqafim,
gjersa ta shuaj une kete mallin tim..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Nov 19, 2007 6:16 pm

BALADĖ QYTETSE

Mbramė
qiella dhe hyjt e vramė
njė ngjarje tė trishtueme panė:
Hije... jo! - por njė grue
me ftyrė tė zbetė edhe me sy
tė zez si jeta e saj,
me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
me plagė nė gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt tė grisun,
me hije grueje,
njė kens kėso bote,
njė fantom uje
vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambė tė zbathun,
me zemėr tė plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokė tė thime,
me ndjesi tė ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpėrtheheshin n'aromė,
kur ish e njomė -
atėherė e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
nė rrugat e qytetit tonė,
njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
shpin i molisun, zemėr e therun,
njė za vorri, njė jehonė
qė vallzon natėn vonė
nėpėr rrugat e qytetit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Nov 19, 2007 11:34 pm

EMRI NE GUR

I njejti gur
ne ure,
ne mure,
ne burg.

I njejti murator
ne kulle,
ne burg,
ne ure.

Dikush
lindet ne kulle,
rritet ne ure,
e vdes ne burg,
dikush tjeter
u lindka ne burg
u rritka ne ure
e vdiska ne mur
mjere kush vetes
s'ia gdhend emrin ne gur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Nov 19, 2007 11:39 pm

KOSOVA

Gdhihem sirene
e ngrysem sfinks!

Keshtu perdite,pernat,
nga e hena tek e djela,
nga janari ne dhjetor,
nga shekulli i shtate
te ky pragshekulli i ri,
midis legjendash te lashta
te njeriut bishe
dhe te bishes njeri!

Serishte gdhihem siren
e ngrysem sfinks,
perdit,pernat,gjer ne ēmenduri
ne lufte: te mos behem bishe,
me ankth:te mbetem njeri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyWed Nov 21, 2007 3:37 pm

Nė parkun qė mbuluan fletėt

Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyWed Nov 21, 2007 3:38 pm

Edhe kur kujtesa

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
Une ty s'do tė harroj.
Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė e pashkundshme.
Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjė e jashtėzakonshme,
Veē ndonjė nate
Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyWed Nov 21, 2007 3:38 pm

Ditet kalojne
nga mendja s'me largohesh
a thua kjo ndodh
kur vertet dashurohesh

Dua te te urrej
per c'ka ti u solle
por prap ju nuk mundem
ti tek une embelsine mbolle

Rruges kur eci
makinat veshtroj
mos ndoshta ne to
ty do te shikoj

Tek lokali yne
disa here kam kaluar
e te hyja brenda
kurre s'kam guxuar

Nuk e di , per mua
ti c'ke menduar
por nuk e di ndonjehere a do ta kuptosh
sa shume padrejtesisht me ke lenduar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyWed Nov 21, 2007 3:53 pm

Kur te jesh merzitur shume


Ketu s'do jem do jem larguar
Ne toke I tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
Nje qipariz si murg I ngrate
Ti do trishtohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem I fshehur une
Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rekeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyWed Nov 21, 2007 3:59 pm

C'Ėndėrr

Ca pika shiu ranė mbi qelq.
Pėr Ty unė befas ndjeva mallė.
Jetojmė tė dy nė njė qytet ,
Dhe rallė shihemi sa rralė.

Edhe m'u dukė pak e quditshmė
Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekė
Dhe shirat pa ylber nė mes.

Dhe thėnja e vjetėr e Heraklitit
Sec m'u kujtua sot pėr dreq:
"Tė zgjuarit janė bashkė ne botė,
kurse te fjeturit veq".

Nė C'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
Qė dot s'po zgjohemi vallė?..
Ca pika shiu ranė mbi qelq,
Dhe unė pėr Ty sec ndjeva mall
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 08/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyWed Nov 21, 2007 9:24 pm

Pa ty

Mbreme me kaploi te ftohtit, perseri pa ty, pa askend
ngreva krye vetmis, e pambrojtur dhe krye ne veti,
kur do arrin fundi i ketyre netve te ftohta,
keshtu e paperkrahur
dhe me pas mu kujtua femijeria
gjithcka sa e pafajshme dhe e pastert ishte
po te dija qe kaq e veshtir do te jet ritja
kur nuk do te isha rit

Kaluan

kaluan vitet si shekuj
kaluan ditet, netet
por ti nuk erdhe
kaluan shume te panjohur,
e te njohur
te urtesis, miresis
dashuris, armiqsis
keqesis, miqesis
Kaluan dit te zise,
te merzisis,...
Kaluan net te vajit,
afshit, knaqesis,
dehuris, pagjumsis
kaluan dhembjet
genjeshtrat, mashtrimet
lindjet, vdekjet
Te gjitha keto kaluan por pa ty kaluan...

A e din
A e din se
aty ku cdo dite lindi dielli
per mua u be eresire
A e din se
aty ku filloi ahu per mua ish perendimi
aty ku ish buzqeshja
per mua ish vaji
A e din se
aty ku ish puthja
gjuha nuk ishte
aty ku ish syri
ishte loti
aty ku ishte prekja
ndjenja s'kishte
aty ku ishte trupi
akull mbreteronte
aty ku jeta vazhdonte...hija jote ishte
A e din se
aty ku isha une ti s'ishe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptySat Nov 24, 2007 10:03 am

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Img465b35bae7d45
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Dec 03, 2007 5:12 am

Populus IllyricusPopulli
e di
kur duhet bėrė kryq
me tre
e kur
me pesė gishtėrinj
e kur
tė thuhet dova
Ai
mė sė miri
tė thotė
s'ka pėrėndi tė tjerė
pėrvec meje
Populli tė thotė
se s'ka kryeplak
mė tė urtė se fshati
Ai e ka meteorologjinė
e vet
nė gjunjtė e pleqėve e tė plakave
kur ky yll apo ai
gjendet kėtu apo aty
Populli di
pse
s'duhet pėrqeshur lumin
pėr rrugėn e tij gjarpėrore
rrjedhėn mund ta gabojė ndonjė pikė
po lumi kurrė


2.-
pasi vetėm ai e di
rrugėn e vet
vallen e popullit
askush
s'do ta mėsojė
as t'i marrė erė
pėr njė jetė kalimtare
Kurrė mos humb besė
ndaj Zotit tėnd tė ri
beso
e po tė besoj
nė kėtė aksiomė


Populli e di
se vetėm fėmijėt dhe kafshėt
tė duan pa hile


Cdo fjalė qė tė thuhet
pėr Popullin
ėshtė e stėrvockėl
Ai e ka celėsin
pėr cdo rebus
vetėm pėr tė s'ka enigma
Eu
Ai
di
se cili mashkull i shtėpisė
ėshtė pėr pazar
e cili jo
Ai e di
mu si Luli i vocėrr


3.-
ku ėshtė hija
e ku gjendet dielli
kush ėshtė Mark
kush Januz
e kush Janus
Populli e ka syrin
tė thellė
sa njė oqean
populli tė thotė
se kėnga
ėshtė vaji i burrit
se kėshtu e ka jeta
Ai ka
cka s'ka
asnjė kryevepėr s'e ka krijuar Dante Aligieri
apo ndonjė tjetėr
po Ai
i mjeri
Pėr cdogjė qė ke ndier
mos beso as ti
po populli
e di
Ai
para se ta capojė
tė njėmbėdhjetin hap
dhjetė i ka kaluar
Populli
s'ka epiqendėr
tė gjitha trojet
e skajet
e tij
ashtu mund tė quhen


4.-
Populli tė mėson
me proverba
ai tė thotė:
"I di Meta punėt e veta"


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Dec 03, 2007 5:13 am

LIRIA

(Lumit,sugarir tim)

Eu cfarė djali kam,
eu cfarė Lumi kam.
sa kafshata,
sa njė pėllėmbė
s'e ka mjekrėn
s'ka as dhėmbė,
mallkon yje,
shkatėrron yje
Edhe nė muajin e vet
tė tetė s'don tė lidhet nė djepin e vet.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyMon Dec 03, 2007 5:16 am

Nisia e dashurisė-Atlantida imeHėna lėshoi rrjetėn
qyteti vazhdoi jetėn

nė muzgun e parė
si nė zgjua
jeta vloi

tė dashuruarit
bluanin
drithin e dashurisė

e zemra ime
vaj e nė vaj
si zurkajė
as nė kėtė moshė
me dashuri
s'u josh

jetoja
pa mostra
bėja zustra

me cdo varg
shkoja larg
e mė larg

shkrova
pėr renė e zezė
pėr nėnėn Terezė
por jo edhe kėtė kėngė
jetoja zi e mė zi
skamnor e i pasur
por i tėri nė poezi

taverna
mė celi
kaverna nė cdo tavernė
nga njė kavernė

po qe besa
s'mė la shpresa
se njėherė nė jetė do tė mė paraqitet
ajo kometė
e Halejit

prej tavernės mė shpien
nė orėn letrare
atje poezia ime
qe abetare
e jetės sė shkretė
e jetės sė vėrtetė

dhe aty
nė odeonin e diturisė
zė fill i dashurisė

e gjeta

nė syrin e qiellit
nė zenitin e diellit
nė orėn e gjelit

nėpėr tingujt e lahutės
me ata sytė e sutės
erdhi nė livadhin tim

dre o dre
i pafre
sa gjumin e pamatur
e kishe pasur

dora dorės
zemra zemrės

me baticė i mbushur uri
pėr dashuri
unė urithi
pashė kometėn e Halejit
u harruan tavernat
u mbyllėn kavernat

nė prehrin e henės
sa e lumtur
m'ishte jeta
edhe nė shpirtin tim
tashti zbriti bleta

dre o dre
i pafre
zemra jote dorė
luan duallėn kraharor

kush ėshtė Ikari
kush Arnstrongu

u dėgjua gongu

pa fijen e romantikės
do ta pushtoj
yllin mė tė largėt
tė Galaktikės
t'ia dhuroj
Etės flockė
Etės lockė

klithėn yjet
nga gėzimi
i saj dhe imi

ajo Rrushė
imja
jo e Rexhės
i largoi
pas ferexhes
se reve

pastaj
diku larg
pelat hingėlluan
qentė kuitėn
arat e thara
tė dashurisė
s'u ujitėn

kush na bėri magji
lenetit i dha gji

treti Eta
u zhduk drenusha
vajti nuse Rrusha


mua fati
Rexhėn ati
mua ylli im i fatit
Rexhėn thundra e atit

diku lart
flet njė alt
Eta Eta
e jo Mauthia
Etaaa

e unė e hėna
vajtojmė
luajmė etida
c'u bė nisia
ku ėshtė Atlandida.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyThu Dec 13, 2007 5:40 pm

O zemer e mjere

O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyThu Dec 13, 2007 5:42 pm

Plage dashurie

Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyThu Dec 13, 2007 5:46 pm

Plage dashurie

Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyThu Dec 13, 2007 6:04 pm

E bukur kjo poezi,si duket te paska pelqyar aq shume dibranja,pasi epaske postuar dyhere te njejten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyFri Dec 28, 2007 2:39 am

Kur njė mėngjes

Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
Mbi xhaketen time do te kene rene petale
Nga lulet e kumbulles se vjeter,
Nga lulet e thanes se tharet.

Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
Une do te them emrin tend ne xhame
Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Do vershellej ngadale-ngadale
E s'do prish gjumin tend te bukur.
Do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur...

E, kur syte te hapesh, do te shohesh
Romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh:
"Ti cele heret, moj bajame!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! EmptyFri Dec 28, 2007 3:30 pm

Ti fluturon me dallėndyshet

Njė ditė qdo gjė do tė ndryshojė
Do tė vish tė luash me veten,
Do tė kėndosh nė duet me heshtjen,
Do tė jetosh me kujtimin nė ballė,
Do tė thėrrasėsh me zė,qu bė vallė,
Do tė kėrkosh pėr veten shpėtim
E sdo tė gjesh kund emrin tim.

Jetonim ne tė dy nė gjethe tė trėndafilit
Jetonim duke shijuar erėn e tij
Jetonim bashkė me kėngėn e bilbilit,
Por nė fund ,na therrėn gjembat e tij.

Shpresuam se deri nė vdekje do tė jemi bashkė,
Por ajo jetė qė ne e ėndėrruam nuk ishte e gjatė,
Ajo zgjati vetėm tė paktėt muaj
E pėr kėtė gjė unė tani po vuaj.

Tani jemi tė vdekur pėr njėri tjetrin,
Fluturojmė nė qiell pėr njė jetė tjetėr,
Fluturojmė tė dy,por shumė larg njėri tjetrit
E tė dyve na shoqrojnė valėt e detit,

Ti fluturon bashkė me dallėndyshet ,
Fjalėt qė i dha tani po vyshken,
E mua mė thėrrasin skifterėt ,
Por unė s dua tė fluturoj me ta
E ti kėndoj ninullat,

Sdo tė jemi mė bashkė.
Jeta jonė mbaroi,
A do tė jetojmė te lulet apo te zjarri,
Sdi pėr njėri tjetrin
A do tė na marrė malli?

Yllka Domi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 32Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: