Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 32  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyWed Mar 12, 2008 10:06 pm

Lexone kėtė poezi.
ISMAIL QEMALI

(Vjershė e pa botuar, shkruarė e kėnduar ditėn qė erdhi Ismail Qemali nė Vlorė i vdekur)
Mbyllur det’ edhe stere
Kush do pyes? ... edhe pėrse?
E kush pyet pėr Shqipėrinė,
Rreth me male njė shketinė
E pa zė dhe e pa zotė
Vetėm vlente pėr njė botė
Qė tė bėnej ndonjė ditė,
Njė thėrime njė kafshitė
Pėr atė e pėr kėtė,
Vleft’e saja hė pėr hė,
Dele dajos........
Kur nji ditė,
Vjen e ēfaqet njė Profitė;
Ish njI plak i bardhė borė,
Nji bajrak me zok nė dorė;
Ēan tokė e ēan detė
Si i ēan rrufeja retė;
Edhe zbriti mu atje
Ku i than nga se pėr se
Po atje nė atė vėndė,
Dy tė prishurit na mėndė,
Jo qė nuk i than “miserdhe”
Po i than dhe “shko nga erdhe!”
Plaku gjorė e plaku mjerė,
Ku do vejė e ku do bjerė,
Nėpėr erė e nėpėr shira
Nėpėr gropa me shėllira?
Iku ditė e iku natė
I mungon dhe buk’ e thatė;
Edhe buka i mungonte,
Vėtan zźmra i valonte.
Si ish baltė, kėmba kridhej,
Si ish plakė, trupi dridhej,
Andej ruhej nga armiku,
Kėtej ruhej nga i ligu.
Mirpo plaku bėri krahė;
Kaloj male, kaloj brigje,
Kaloj pellgje tė pa vahė,
Kaloj pyje tė pa shtigje
Syr’ i tija njė yll shihte
Dita yllin po e fshihte.
Plaku iku, iku, iku
Pas ca dite njė mėngjes,
Kur dėgjon njė zė kikiku,
Njė qytet i gjithė u ndes.
Ish njė vend, njė vend i lirė
Qė nė gjuhėn mė tė mirė
Qė nė gjuhėn e Asllanit,
I thon vėndi i jataganit;
I thon Vlon’ e i thon Vlorė
Ku Shqiponja dy krenorė,
Gjeti gjithė ata qė deshi,
Djem baroti, djem arbreshi,
Me besė burri armatosur,
Trimėri qė s’ka tė sosur,
E kush ishte ai plakė?
E kush ishte ajo flakė?
Si njė yll qė ėshtė kėputur
Nė njė arqe brenda futur,
Na harriti.... Kuje sotė
Nuk na erdhi si e deshėm,
Po nė dhe se fusėm dotė
Pra nė zźmra do t’a ngjeshim.
Dhe aty do rroj sa malet
Shpirti tija nuk do falet
Nuk do falet po si Dielli,
Ku bashkohen det e qielli,
Atje shuhet ashtu duhet,
Qarko botės zė e muhet;
Mirpo dielli dhe atėherė,
Shkrep dhe shtie mbi tė tjerė;
Dielli mbet gjithnjė Diell,
Kurdoherė me kokė nė qiellė,
Edhe Plaku kėtė ditė,
Si njeri mbaroi jetė
Mir po Plaku i vėrtetė
Ish Profit dhe mbet Profit;
Dhe qėndron ashtu si ishė;
Do mbaj emrin si e kishė;
Emr’i tija i vėrtetė;
Esht Nėntor njėzet’ e tetė.
Ali Asllani

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 13, 2008 6:01 am

PĖR NJĖ PIKĖ UJĖ KOSOVE

Pėr njė pikė
Ujė Kosove
Ėndrrat mė kėputen
Valėt
Ngrihen peshė

Agim Ramadani

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 13, 2008 12:49 pm

Kur mė pushtoi malli pėr detin
Det nė jetė kurr s'kisha parė
detin e mendoja me bajlozė,
me topuzė e thika e hanxharė,
me njė sy nė ballė e faqet blozė.
Det nė jetė kurrė s'kisha parė.

Pa mė zuri gjyshi im pėr dore,
pa me fshehtėsi mė tha ngadalė;
'Hajde bir ,tė nisemi nė Vlorė,
tė takojmė detin mbushur valė'
pa mė zuri gjyshi im pėr dore .

'Deti.'-thirri gjyshi pėrmalluar,
dhe mė vetėtin mijra diej!
Mes ullinjve,Vlorė e kaltėruar
ishte kaltėruar nga dy qiej.
'Deti!''-thirri gjyshi pėrmalluar.

Mrekullia vetė kishte zbritur,
ishte qenie krejt me shpirt tė gjallė
ngrinte shpinėn lart duke bėrtitur,
ndriste ,qeshte ,hidhej ,lonte valle,
mrekullia vetė kishte zbritur !

Vallė mund tė dilte dot bajlozi
sipėr kėsaj qenie tė ēuditshme?
Shpirtin do t'ia merrte faqeblozit,
si kafshore shpejt do ta gėlltiste!
Vallė mund tė dilte dot bajlozi?!

''Eh ka dalė,bir!-tha gjyshii shkretė
po kėtej nga malet jemi derdhur
dhe bajlizin poshtė nga shkėmbinjėt ,
si njė thes nė det e kemi hedhur .
''Eh ,ka dalė,bir!-tha gjyshi i shkretė.

Dhe pastaj ne tok me gjyshin ikėm ,
deti na pėrcolli me gjėmime
ikėm grykave,nė mal u ngjitėm,
po nė Vlorė mbeti zemra ime,
se pastaj ne tok me gjyshin ikėm...

Dhe nė mal jetoja ,po pėrditė
larg mė ftonte deti mbushur zhurmė,
larg mė qeshnin valėt dhe stuhitė,
larg mė merrte ėndrra nėpėr shkumė,
Dhe nė mal jetoja ,po pėrditė

deti mė kėrkonte nė furtunė....
Dritėro Agolli.1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyMon Mar 17, 2008 4:10 am

Ngadalė vdes

Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyMon Mar 17, 2008 11:06 am

Pėr vashėv

Gjithnjė mė bėhej
se kur ikte ajo vinin vjeshtat.

Hijet i shpėrndante me hapin e lehtė
S'dinte
qė ajo kishte bėrė tė sillej bota.
Agim Mala
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyMon Mar 17, 2008 2:07 pm

Kjo poezi ėshtė shkruar nga njė adoleshente nė ditėt e fundit tė jetės sė saj e sėmurė nga kanceri nė njė spital tė New Jorkut.
Dėshiron tė shohė sa persona do ta lexojnė. Poezia thotė mjaft gjėra. Ju lutem pėrcilleni atė. Ėshtė dėrguar nga njė mjek.
Pėrpiquni tė lexoni edhe fjalitė e fundit pas poezisė

VALLĖZIM I LEHTĖ


I ke vėshtruar ndonjėherė fėmijėt kur vallėzojnė tė kapur pėrdore?
Apo tė dėgjosh zhurmėn e shiut kur bie pėrtokė?

A e ke ndjekur ndonjėherė fluturimin e ērregullt tė njė fluture?
Apo tė vėzhgosh diellin atėherė kur nata po zhduket?

Do tė bėje mirė ta ngadalėsoje hapin.
Mos vallėzo kaq shpejt. Koha ėshtė e shkurtėr.

Muzika nuk do tė zgjasė pėrgjithmonė

E pėrshkon ēdo ditė

fluturimthi?

Kur pyet 'Si je'?

e dėgjon pėrgjigjen?

Kur dita mbaron


shtrihesh nė krevatin tėndme qindra pyetje tė njėpasnjėshme

qė tė vijnė ndėr mend?

Do tė bėje mirė ta ngadalė soje hapinMos vallėzo kaq shpejt.

Koha ėshtė e shkurtėr.Muzika nuk do tė zgjasė pėrgjithmonė.

I ke thėnė ndonjėherė birit tėnd

do ta bėjmė nesėr?

pa e vėnė re

nga nxitimi,

keqardhjen e tij?E ke ndėrprerė ndonjėherė lidhjen,

me njė mik tė mirė

e cila ka pėrfunduar

sepse ti nuk kishe kurrė kohė

pėr t'i telefonuar e pėr t'i thėnė

'Tungjatjeta'?Do tė bėje mirė ta ngadalėsoje hapin.

Mos vallėzo kaq shpejt.

Koha ėshtė e shkurtėr.Muzika nuk do tė zgjasė pėrgjithmonė.

Kur vrapon kaq shpejt

pėr tė arritur diku

humbet gjatė rrugės kėnaqėsinė e tė shkuarit atje.

Kur shqetėsohesh dhe vrapon gjatė gjithė ditės,

ėshtė si njė dhuratė e pa hapur

kurrė... E flakur tutje.Jeta nuk ėshtė njė vrapim.

Merre mė shtruar

Dėgjoje muzikėn

Para se kėnga tė pėrfundojė.JU LUTEM PĖRCILLUANI KĖTĖ MESAZH TĖ GJITHĖ ATYRE QĖ NJIHNI madje edhe atyre qė nuk i njihni. Ėshtė kėrkesa e njė vajze tė veēantė qė shumė shpejt do ta braktisė kėtė botė pėr shkak tė kancerit.

Kėsaj vajze i mbesin vetėm 6 muaj jetė, dhe si dėshirė tė fundit, ka dashur tė dėrgojė njė letėr pėr t'i thėnė tė gjithėve qė ta jetojnė plotėsisht jetėn e tyre, meqė ajo nuk mund ta bėjė kėtėNuk do tė mundet tė promovojė asgjė, tė diplomohet, tė martohet e tė ketė njė familje. Nėse ia dėrgon kėtė email njė numri tė madh personash, do tė mund ti jepni asaj dhe familjes sė saj njė shpresė tė vogėl,

sepse pėr ēdo emėr qė do tė dėrgohet, The American Cancer Society do tė dhurojė 3 cent pėr tė paguar kurimin dhe shėrimin e saj.Nuk po dhuron para por vetem pak nga koha jote.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyMon Mar 17, 2008 5:11 pm

SHKO DALLĖNDYSHE...


Udha e mbarė se erdhė Pranvera,
shko, Dallėndyshe tue fluturue
prej Misirit n“dhėna tjera
fusha e male tue kėrkue,
N“Shqipni shko, pra, fluturim
shko nė Shkodėr, n“qytetin tim.

Shėndet prej meje tė mi falėsh
saj shpis vjetėr ku kam le,
me ato vende rreth t“pėrfalesh
ku kam shkue kohėn e re ;
atje shko pra fluturim,
fal me shėndet qytetit tim.

Me ato male, me ato kodra,
me ato prroje rreth t“pėrfalesh,
n“ato fusha qė m“ka Shkodra
tė lulzueme, aty t“ndalesh;
tue kėndue me ambėlcim.

T“mujsha dhe unė me fluturue
dojsha dhe un me u nisė me ty,
dojsha n“shkodėr me kalue,
m“e pa prap at vend me sy !
por.... ti shko atje .... fluturim
e ti qajma fatin tim.


Filip Shiroka

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyWed Mar 19, 2008 2:07 am

Me pelqen kur hesht

Me pelqen kur hesht, sikur te mos ishe, -
dhe me sheh nga larg e zeri im nuk t’arrin.
Thua sikur prej teje fluturuan syte,
dhe sikur nga nje puthje goja t’u vulos.

Si gjithe keto sende qe me rrethojne,
ti ngrihesh e mbushur me shpirtin tim.
Flutur e gjumit te trazuar,
ti je vete fjala trishtim.

Me pelqen kur ti hesht dhe rri si e larget.
Sikur une te shqetesoj, flutur qe fergellon
me veshtron nga larg dhe zeri im nuk t’arrin.
Lerme qe une te hesht tani ne qetesine tende.

Lerme qe une te flas me ty ne kete heshtje,
e shndritshme si nje llambe, si nje unaze.
E heshtur e plot yje, ti je si vete nata.
Ti hesht me nje heshtje yjesh, nga qetesite e largta.

Te dua kur ti hesht, sikur me zhdukesh fare.
E largme dhe e dhimbshme, sikur te jesh e vdekur.
Mjafton nje buzeqeshje – perse duhet nje fjale?
qe une te gezohem se s’eshte e vertete vdekja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyWed Mar 19, 2008 6:29 pm

Ku nisi fėmijėrija jonė

Ku nisi fėmijėria jonė,
ju do tė gjeni gjurmėzat e kėmbėve
nėpėr guriqka ,tė ēara gjithmonė.

Ku nisi fėmijria jonė
ngrihet njė pyll i dendur bajonetash
dhe njerzit e huaj me helmetė ,
tė egėr,nėn vetull na shikojnė.

Po nėpėr banka gėrvishtin gishtėrinjėt;
''Tė mirė u pafshim nė Shqipėrinė e lirė''!

Ku nisi fėmijėria jonė,
kėngėt marshojnė para luftėtarve
si bubullima pėrpara tufaneve .

Ku nisi fėmijėria jonė,
Atdheu ka njė bukuri tė dhimbshme ;
shokėt...dėshmorėt bien radhė-radhė

A keni parė ju shokė tė vrarė?
Shokėt e fėmijėrisė tė vrarė.i keni parė?
Sa gjėra sot nuk mund t'ju them -
kėrkojini
ku nisi fėmijėria jonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyWed Mar 19, 2008 11:35 pm

Ah, nji dit', kur Shqypnia e liruemun

Ah, nji dit', kur Shqypnia e liruemun
E gjuha faqeza nėpėr bot' t'i dalė,
Ather' krejt e ngrata kundenduemun
Me gėzime ty ka pėr t'u pėrfalė,


Se ti at' pend' si kordh' je tue pėrdoruemun
Pėr nder edhe pėr fam' tė Shqipnisė...
Hovin tand ti kurr pėr pa e ndalė,
M'nji pėr liri t'atdheut je tue luftuemun.


Me at' zemėr t'dhanum krejt mbas dashtnisė,
Qė t'atdheut dashtnore asht bamun valė;
Zemrat shqyptare pesh' asht tue ēuemun,
Ma fort nė tjertė qė jem' jasht' Shqypnisė!


Un', djal' i ri, sot tye jam tuj t'u falė
Pėr kang't e bukura qė ke kėnduemun,
Porsi nji bylbyl i djegun mbas dashtnisė,
Qė kndon nė pyll kangėt palė e palė.


Tė gjith dashtnorėt e mjer' tue pėrvėluemun:
Kshtu kndon ti sot nė gjuh' tė Arbėnisė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 20, 2008 3:16 am

Gjerat qe nuk bere

Kujtoj diten qe te mora hua makinen dhe ta demtova,te kujtohet,apo jo?
Thashe se do te me vritje,por ti nuk e bere.
Kujtoj ate dite qe ngulmova te shkojme ne plazh,
Ndersa ti me kundershtoje,se dukej qe do te binte shi,dhe ra shi,apo jo?
Thashe se do te me bertisje:"te pata thene!"por ti nuk e bere.
Kujtoj ate dite kur u perdridhesha para gjithve,per te te bere xheloz,dhe ti u bere xheloz, te kujtohet,apo jo?
Thashe se do te me lije, por ti nuk e bere.
A te kujtohet ateher kur permbysa nga inati embelsiren ne tapetin e makines sate?
thashe se do te me rihje ti as kete nuk e bere.
Kujtoj ate nate qe harova te te them se ne pritje duhej shkuar me veshje serioze,dhe ti erdhe me xhinse, ate kujtohet?
Thashe se do te me ndeshkoje,por ti nuk e bere.
Po, jane kaq shume gjera qe ti nuk bere!
Sepse kishe durim me mua, me dashuroje dhe me mbroje.
Ishin shume gjera qe desha te kerkoja te falur,
Kur te ktheheshe nga vietnami!
Por ti nuk u ktheve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 20, 2008 12:56 pm

Sipri vorrit tė nji grekomanit

Shqiptari kishte shkrue

N'ket vorr po kalben eshtnat t'nji qyqarit
qi turpnisht jetėn e vet e ka shkue;
Shqiptar,pėr fat t'zij,edhe bir shqiptarit,
punoi pėr grekėt ,Shqypninė me tradhtue.
Tradhtuer emnohej ,sa ish gjallė ky i shkretė,
e tradhtuer emnin ka me pas pėrjetė.

Greku kishte shkrue
Kėtu po kalben kockat e nji shqiptarit,
qi me mish e me shpirt punoi pėr Greqinė
nevojė kem pasun pėr shėrbim t'qyqarit,
me t'holla e ndera ja paguem dhelpninė,
por...besė s'ka Greku n'at njerinė qi shet
atdhenė,kombin dhe vllaznit e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 20, 2008 2:21 pm

Hijes se tim vėllai
U linde
n'at vit tė tymosun ,
nė dhimbje,kur njerzia
mjes vehtes si bishė ish kacafytė,
u rrite
mjerimesh i brumosun,
n'fėmini ty prore uria
tė mėsoi kėtė shekull t'ndytė
m'e urrejtė e m'e denue.
Krenar
qė shkėlqimi gėnjeshtar
i kėsaj bote t'shkrryeme
ndėr balta monedhore
s'mundi
mbas vehtes me t'hjekė zvarrė,
vlla, kur sytė i kthyem
ndaj tė rejat llogore,
premtuem na bashkė me luftue.
Atėherė ,
tė dy na ecėm nėpėr botė,
kudo tue pa mjerime
qė zemrėn peshė na e ēojshin.
Na thanė;
''Lodhja e juaj djelm ashtė e kotė,
pse nuk shkoni ndėr gėzime?''
E rrugėn tonė m'e premun dojshin,
ata qė nė pupla jetėn kanė kalue.
Vazhduem
shkrepat e vrazhdė tu' kapėrcye
pėr me arrijtė dikur nė fitore,
por ah! se rruga shok tė lodhi!
Kujtuem
se n'vrull tė ri jetėn me msye
do t'mrijshim dorė per dorė,
por ah se frymėn vdekja tė vodhi
e luftėn s'mundėm bashkė me vazhdue...
I vetėm
do t'kthehem rishtas n'ato ana
ku lufta ,qi heu! s'mbarove,
n'shkambinj tė rrebta presin.
Flamurin ,
qė n'zi tė bukės me lot qendisi nana
e qė t'pashė unė se vajtove,
mos druej pa krah ai kurrė s'do jesi
bri timit prore kryenaltė ka me value
Qemal Stafa .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyFri Mar 21, 2008 1:39 am

Kjo Europė qė na ndan

Ēamėrinė e mori hasmi, i vu zjarr
ēamėri kjo zemėr malli s'pushon vaj,
djelt' e vajzat myslymanė turq t'i quan',
ēamėri e bukur manė pėrse t'veēuan.

Lot i gjakut kur kullon teshash prer,
ēamėri qė mallkon kohėn djerr,
nėn gėzhoja dhe rrėnoja shpirti plag'
zemėr nėne gjithmon hapur ndriēon flak'

Flak baruti t'energjis qė buēon
rrembash gjaku t'krenaris kur vėrshon
dor' e hekurt historin mbėrthyer, parzmore
bijt'e tu trimėri blatuar, shekullore.

Camėri si mėmėloke qė na pret,
pranė vatrės ku vaj ullirit lugut rrėshqet
Rrjedh nga shekujt e historis' arbėrore,
perėndi Olimpi themelet e tu, pėrmendore.

Ujėrave tė rivierės tėnde qielli i kaltėr
vrerin pėr tė larė mes vrasjesh makabėr ,
me mijėra fjalė e bebėzima foshnjesh therr',
pėr drejtėsinė nė gjirin tėnd mbetur vrer.

Vrer e gjak nė histori pa u shėruar,
kur dikur ne sėrish pėr t'u takuar
nė Europ' qė tė dyja ja ku jemi,
por se grekun m'u nė mes ne e kemi
dot s'takohemi as pėrqafohemi ne me mall
jemi afėr por larg rrimė si gėrdall.

Kur O Zot nga shekujt ti,do t'na shikosh
pėr t'na falur pak liri, tė na bashkosh !


_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyFri Mar 21, 2008 1:48 am

Sofra shkruajti:
PĖR NJĖ PIKĖ UJĖ KOSOVE

Pėr njė pikė
Ujė Kosove
Ėndrrat mė kėputen
Valėt
Ngrihen peshė

Agim Ramadani

poezite ne kete rubrik jane te gjitha shume te mira , u gozova shume kur e lexoova kete poezi sepse ka kohe qe mundohem te gjeje poezite e te madhit Agim Ramadani dhe kam shume deshire t'i lexoj , falemnderit shume Sofra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyFri Mar 21, 2008 2:15 am

Lulekuqja
Lulekuqja e mjera
asgjėkundi s'ka shtėpi,
e shkon jetėn,nd'arrati
ajo s'ėshtė si tė tjera
s'ka stoli.

Fushės kodrės del vetiu
verės ngrohet ,dimrit ngrin
vet shkundet ,vet mbin
dhe, kur skuqet vjen veriu
dhe e pėrpin .

Nėpėr kėmbė gjith e shkelin,
vent nė kopshtet ajo s'ka
dorė ndihme kurrė s'pa
as e mbjellin as se vjelin
shkoi u tha...

Po veē ngjyra e saj si zjarri ,
si njė hyll qė xixillon,
tėrė bota e imiton
ėshtė shenjė pėr sė mbari
nga shėkon.

Ajo ngjyrė kur zė ēfaqet
mbreti fronė shkon e le
njerėz robėr fare s'sheh,
vjen e drejta ,del nė faqet
si zot je .

Ajo ngjyrė nd'ato fletė
ėshtė shpresa qė tregon
njė tė ardhme qė ėndrron...
ėshtė flamuri ynė vetė
qė valon .
Asdreni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptySat Mar 22, 2008 3:04 pm

Kangėt e pakėndueme

Thelltė nė veten time flejnė kangėt e pakėndueme,
tė cilat ende vuajtja as gėzimi s"i nxorri,
tė cilat flejnė e presin njė ditė ma tė lumnueme,
me shpėrthye,m"u kėndue pa frigė e pa zori.

Thelltė nė veten teme kangėt e mija jesin ...
e unė jam vullkani qė fle fashitun,
por kur tė vijė dita tė gjitha kam me i qitun
nė njė mijė ngjyra tė bukura qė nuk vdesin.

Por a do te vije dita kangėt me u zgjue?
Apo ndoshta shekujt me ne prap do te tallen?
Jo jo se liria filloi me lulzue
dhe e ndjej nga dielli valen.

O kangėt qė fleni, reliket e mija
q"ende se keni prekun asnjė zemėr tė huej,
vetėm unė me ju po kenaqem si femija,
unė-djepi i juej,ndoshta vorr i juej.
MIGJENI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 31
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptySun Mar 23, 2008 9:16 pm

Ēuditerisht te dua!

Ti me ben te te dua,...cuditerisht,valle pse?
me ben te kuptoj jeten ne momente trishtimi,
ne castet kur ngrin zemra ,e qesh pastaj,
ne lotet qe vetem shpirti yt mund ti mbaje,
e ato rrjedhin te kristalta......
I ngrin dora jote... i shperben,
i thyen...dhe i jep leje diellit,haha,
ai i shkrin.... te copezuara.
Dhe ja!....mi thave lotet,!Cuditerisht,
ma ndryshove shpirtin,...zemren,...boten...
qe e njihja,.. e di si?Te perhumbur,
pa bere dicka te dobishme.
Por...kuptova qe bota do zemer,
e une...zemren tende ,veten tende.
Si njeriu pa ajer ,jam pa ty!
Si qenia pa shpirtin ,jam pa ty!
Si lule pa rrenjen ,jam pa ty!
Se me ben te te dua.
Te te kujtoj cdo mengjes ,sa cel syte,
sapo te ndjej se jam gjalle,
nga rrahjet e zemres tende,
nga shpirti i unit tend,qe me cmendi!
E di qe brenda lotit,nuk njoh bukuri tjeter?
Se ai rrjedh per ty se jam larg,
e qesh duke rrjedhur per ty ,se te dua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: MEHMET BISLIMI   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:04 pm

SHĖNIME PĖR AUTORIN

Mehmet Bislimi u lind nė Prekaz tė Drenicės. Atje kreu shkollimin bazė dhe atė tė mesėm. Studioi nė Prishtinė. Me krijimtari letrare ka filluar tė merret qė herėt. Shkrimet e para i ka botuar nė gazetėn “Bota e re”, ( Prishtinė). Mė pas ka botuar edhe nė revistėn “Alternativa” , ( Lubjanė), mandej nė “Rilindjen” ( Zvicėr), mė vonė nė “Zėrin e Kosovės” (Zvicėr), nė revistėn “Rruga jonė” (Francė) si dhe nė gazetėn “Epoka e re” (Prishtinė). Mehmet Bislimi veē poezisė, shkruan edhe nė gjininė e humorit, tė anekdotės. Me dhjetėra shkrime tjera publicistike i ka botuar nė webfaqet elektronike si nė: Kosovapress, Nėnėshqipėri, Besiana, Skenderajlive, Albanur, Radiokosovaelire, Pashtriku, Dervina, ShqipėrieBashkuar.Org, si dhe nė disa faqe tė tjera.
Mehmet Bislimi pėrkohėsisht jeton dhe vepron nė Zvicėr. Deri me tani ka botuar kėto libra:

1. “ Anekdota popullore dhe satira autoriale ”, Prishtinė 2002
2. “ Trėndafila maji ”- poezi, Prishtinė 2002
3. “ Fjalė dhe gurė “- poezi, Prishtinė 2003
4. “ Kėtu i thonė Drenicė “ , Tahir Meha- Monografi 2004
5. “ Ironi e verdhė “- poezi, Prishtinė 2005
6. “ Stinė e vonuar “- poezi, Prishtinė 2008, ėshtė libri i radhės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:09 pm

Mehmet Bislimi
TRĖNDAFILA MAJI
Poezi
( ribotim me ndryshime )
Shoqata kulturore Shqiptare
„Mėmėdheu“ St. Galen – Zvicėr 2002
Redaktor: Bedri Halimi
Lektor: Kadri REXHA
Desing & Layout
Adnan ASLLANI
Copyright & autori
Mehmet Bislimi
Botuar nė rrjetin elektronik nga
TRĖNDAFILA MAJI
Ē’kuptim ka ferri i Datės
Kėngėtuar shekuj mė parė
Nė krahasim me ferrin e Dubravės –
Qė Serbia e hapi pėr shqiptarė...
Me ndjenjėn e thellė tė respektit pėr tė rėnėt
Nė majin e vitit ’99 nė burgun e Dubravės.
- Autori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:10 pm

TRĖNDAFILA MAJI
Ē’kuptim ka ferri i Datės
Kėngėtuar shekuj mė parė
Nė krahasim me ferrin e Dubravės –
Qė Serbia e hapi pėr shqiptarė...
Me ndjenjėn e thellė tė respektit pėr tė rėnėt
Nė majin e vitit ’99 nė burgun e Dubravės.
- Autori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:11 pm

Parathėnie
Shumė njerėz, tė devotshėm pėr vendin e tyre dhe tė pėrkushtuar ndaj tij, nė vitet e gjata tė
qėndresės e mė pas tė luftės kundėr pushtuesit serb, i lanė disi mėnjanė ndonjė nga prirjet e
tyre artistike apo letrare, duke vėnė gjithēka nė shėrbim tė lirisė. Ata, pėr njė ēast, dėshiruan
mė mirė tė ishin luftėtarė tė denjė, publicistė, agjitator, njerėz tė organizimit tė veprimtarisė
ēlirimtare dhe kėtė nuk e bėnė rastėsisht, por me qėllimin e lartė, se tashmė fjalėn e kishte
diēka tjetėr mė e madhe. Mė pas, pas qershorit tė vitit 1999, ata rifilluan ciklimin ndaj
„pengut“ tė hershėm tė tyre – poezisė apo prozės. Njėri prej tyre ėshtė edhe ish i burgosuri
politik dhe veprimtari i madh i ēėshtjes kombėtare, Mehmet Bislimi, i cili del tashmė para
lexuesit me vėllimin e tij tė dytė, botuar brenda pak kohėsh, respektivisht me vėllimin e parė
tė tij me poezi.
Mehmet Bislimin e njoh prej shumė vitesh dhe e kam ditur gjithnjė se ai ka njė shpirt lirik,
i ndjeshėm dhe i kujdesshėm ndaj shokėve, por kurrė nuk e kisha menduar se ai ishte poet,
dhe duhet thėnė, poet i fuqishėm, nė tė cilin vargu tradicional ndėrthuret me poezinė moderne
shumė natyrshėm, ku lirika dhe epika qėndrojnė sė bashku krejt natyrshėm.
Nuk e kisha menduar se Mehmet Bislimi ishte poet kaq i mirė, kaq i drejtpėrdrejtė dhe
njėkohėsisht kaq lirik. Njerėzit qė kanė qenė tė pėrfshirė furishėm dhe fuqishėm nė luftė, qė
mė shumė se dy dekada iu kanė pėrkushtuar me shpirt veprimtarisė pėr lirinė e Kosovės, nė
dukjen e parė e kanė tė vėshtirė tė jenė lirik, sepse kanė pasur njė jetė tė vėshtirė, gjithė
pėrplasje, jetė tė kaluar mes burgjeve, ndjekjeve, dhe torturės nga policia serbe.
Nė kėto rrethana ėshtė e vėshtirė tė mbetesh lirik i fjalės. Por Mehmet Bislimi e ka ruajtur
lirizmin e tij, e ka ruajtur dhe kultivuar shumė vite brenda vetes, si njė tufė trėndafilash, pėr ta
shfaqur tani, pas luftės, nė mesin e lexuesve dhe jam i bindur se do tė mirėpritet.
Qė tė jem i saktė, kur e kam njohur Mehmet Bislimin, ka qenė kohė e vėshtirė, por edhe e
bukur. Luftohej pėr sendėrtimin e idealeve tė mėdha, dhe ai ishte njėri nga djemtė e Kosovės,
nė organet drejtuese tė organizatės ilegale ēlirimtare nė Perėndim, por qė shumė punė i bėnte
legalisht, sepse haptas fliste me njerėzit, haptas u kėrkonte atyre tė ndihmonin luftėn
ēlirimtare, ashtu si mė vonė, duke bėrė pjesė nė grupin pėr marrėdhėniet me jashtė tė Ushtrisė
Ēlirimtare tė Kosovės, haptas do tė fliste edhe me pėrfaqėsues tė mendimit politik
ndėrkombėtar. Shpesh herė ishte i rreptė, i ashpėr nganjėherė, nė ndonjė rast disi i lodhur, por
kurrė nuk e kishte humbur optimizmin e tij pėr njė tė ardhme mė tė bukur.
Si duket pėr kėtė ( ndonėse nuk e kishim ditur), atė e kishte ndihmuar edhe poezia qė flinte
brenda tij dhe qė priste lirinė tė dilte. Mehmet Bislimi, militanti i ditėve tė lirisė sė Kosovės
dhe poeti i tashėm e plotėsojnė njėri tjetrin krejt natyrshėm, janė vazhdim i njeri tjetrit. Jo pėr
faktin se janė i njėjti njeri, por poeti nuk e ka tjetėrsuar luftėtarin, dhe nga ana tjetėr poezia
nuk e ka bėrė atė tė largohet nga vitet e luftės. Pėrse e them kėtė? Jo thjeshtė se edhe nė
vargjet e tij, megjithėse lirik. Ai mbetet militant dhe luftarak, por edhe se shumica e poezive
tė tij u janė kushtuar shokėve tė tij luftėtarė, qė ranė nė fushėn e nderit. Vargjet mė tė arritura,
herė pas herė, ai i ka pikėrisht pėr tė rėnėt e pavdekshėm, tė cilėt i ka njohur nga afėr, ka
bashkėpunuar ma ta, megjithėse nuk e thotė kėtė modestisht, dhe pėr tė cilėt ai ndjen respekt
gjithnjė nė rritje.
Njė vėllim me poezi nė jetėn artistike tė njė vendi zakonisht ėshtė njė gjė e zakonshme,
sepse pėrditė botohen libra. Por botimi i kėtij libri nuk ėshtė i tillė. Ėshtė mė tepėr se kaq.
Ėshtė homazh pėr luftėn dhe pėr idealet e saj, nderim pėr tė rėnėt dhe pėr pėrkushtimin e tyre,
dėshmi e njė shpirti lirik dhe e vargjeve qė tė mbeten nė mendje, dhe njėkohėsisht njė shteg i
ēelur tejet bukur pėr vėllimet e tjera poetike. Nė fund tė fundit ky ėshtė njė vėllim qė do tė
mbetet dhe do tė ndodhė kjo sepse janė nė tė pėrmasat artistike dhe lirike, shpirti i hollė
poetik i njė luftėtari dhe militantizmi i njė poeti, tė gjitha tė ndėrthura me njėra tjetrėn. Ky do
tė jetė njė vėllim jo vetėm pėr ata qė bėnė luftėn, por edhe pėr tė tjerėt, sepse ėshtė njė dėshmi
artistike e njė poeti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:12 pm

Nuk e kam marrė pėrsipėr tė bėj analizėn e vargjeve. Njė gjė e tillė mund tė behėt mė vonė
nga vet lexuesit ose kritikėt. Unė vetėm desha tė dėshmoj se ju keni nė duar vargjet e
spikatura tė njė njeriu poet dhe tė njė poeti luftėtarė, andaj do e keni tė vėshtirė tė mos
riktheheni pėrsėri nė rileximin e tij.
Bedri ISLAMI – Publicist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:12 pm

Kujdes
Gdhendje
Njeriut tė gurėzuar
Nga jeta sprovuar
Nė vaj e uthull rrahur
Bukėn lyer me turp
Mos e hani
Ju
Miq tė vonuar
Nga gėrryerjet e kohės
Shpirti lėnduar
Pakujdesitė qė kushtuan
Miq tė vonuar
Kujdes
Mbi tė vėrtetėn
Mos gėrryeni
Hiqni dorė nga ky ves
Mbi muret e Dubravės
Muret e Dubravės me tela
Ferrin e Dantes e vunė nė lojė
Lugetėrit serb tė mesjetės
Me thikėn e urrejtjes nė gojė
Nė mes
Kėputėn rrugėn e jetės
...172 tė dėnuar shqiptarė
Fat lidhur nė zinxhirė
I vranė
Ferri i Dantes
Mbi ferrin e ri tė Dubravės
Kuptimin humbi
Skenar i vjetėr i Serbisė
Mbi shqiptarėt
Rivėnė nė lojė
Spektatorė ndėrkombėtarė
Sehir mos bėni
Me gjakun e derdhur plojė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 EmptyThu Mar 27, 2008 4:13 pm

Kullat
Mure tė gurta
Mure tė trasha
Mbijetesėn sinonim
Kohė nė gėrshetim
Frėngji tė vogla
Si syri i liqenit
Nga ku shėnohet bota
Lakmitare nė marshim
Nė mbrojtje tė qenies
Tė shpirtit
Tė kulturės
Tė dinjitetit
Popull nė mbijetesė
Pėr mes kullės
E frėngjisė sy zezė
Kullat nė gji
Nga njė copė histori kanė
Kullat Legjendėn
Bėnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 4 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 32Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: