Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:41 pm

Sevėme Fetiqi-Preteni
Xhenc Bezhi,Hasan Qyqalla Liman Zogaj,Ilirjanė Lladroci dhe Shaban Cakolli

Sevėme Fetiqi-Preteni:
U Lind me 1961 nė Vushtrri. Shkollen fillore dhe te mesmen i kreu ne vendlindje,ndersa studjoi mjekėsinė nė Universitetin e Prishtinės. Nė Vitn 1985 botoi pėrmbledhjen me poezi"Kurorė e kaltėr",ndersa n vitin 1998 permbledhjen" Dėshmia e kthimit tim" poezi. Jeton nė Gjermani. Tani anėtare e Lidhjes se shkrimtarve,artistėve dhe krijuesve shqiptarė nė Gjermani.

Disa poezi nga librat e saj:

NATĖ E PLAGOSUR I

Nė shtegun e pritjes
me agim nė duar tė gjata
nė lojėra stinėsh
me pėllumba tė bardhė
nga syri imi lėshoje
nė qiellin tėndė tė paskaj .

Hiri ynė pluhurosi shekujt
kur ra nata e plagosur
mbi fytyrat e pėrlotura
nata e pagjumėsisė erdhi
heshturazi gjurmėve tė mia
nga ikėn pėllumbat e agut.

1985,nga “Kurorė e kaltėr”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:42 pm

”.NATĖ E PLAGOSUR II

Serish u kthyen pėllumbat
e mi tė agimeve tė pėrhimta
zbriten me shpresė
mbi pullazet e shtėpive
te kodra e diellit

e dini se dita po vjen
kur sqepat i ngjyrosnin
nė lumin e pėrgjakur
tė kėsaj nate tė plagosur

pagjumėsia me rolin
e dėshmitares sė pagabueshme
sė bashku me pėllumbat
i shkundnin krahėt e lodhur
nė pluhurin e shekujve
puthnin plagėt e muzgut tė skuqur all
dhuronin bardhėsinė e puplave
pėrfundimit tė lidhjes sė plagėve
tė kėsaj nate tė pėrlotur

unė pritja me drojė
nė pragun e ekzistencės sime

rrini kėtu o pėllumba tė agut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:42 pm

JETA ĖSHTĖ DHURATĖ

Me leckė tė mėndafshtė ma fshije
ma fshije tė djeshmen
tė sotmen mos ma shėno
nė protokollin e sė nesėrmes

unė isha dikur
jam sot
por sdo tė jem
si isha dikur
dhe jam sot

Jeta ėshtė dhuratė
moj mike
gjashtė ditė tė shkurta
pikėllim
njė ditė e gjatė
gėzim.

vazhdojnė......... nė perpunim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:42 pm

XHENC BEZHI-Lindur me 15.11.1961 nė Gjakovė.
Shkollen e mesme nė “Hysni Zajmi” Gjakovė dhe pastaj diplomon Gjuhė dhe letersi nė shkollen e lartė pedagogjike “Bajram Curri”nė Gjakovė.Ka punuar nė arsim, dhe organizonte aktivitete tė ndryshme kulturore pranė SH.L.P dhe amaterizmit nė qytetin e Gjakovės nėpėrmes trupes sė Teatrit amator “Emin Duraku”.
Me shkrime merret prej shkolles sė mesme ,ka botue nėpėr shtypin periodik tė asaj kohe dhe nė revisten lokale letrare “Shtigje”tė klubit letrarė “Gjon Nikoll Kazazi nė Gjakovė.Prej vitit 1992 pa deshiren e tij migron nė Austri ku jeton edhe sot.

KRUSHKU I MERGUARSHKRUM SHPIRTI

Athue kullat mbulue i ka bari?
athue motrat diegjen nga malli?
athue nėnat presin tė ngrata?
athue dita ndryshon nga nata?

Tė fala Kosovė tė ēojmė nga mėrgimi
jeta larg teje s`na sjellė pikė gėzimi
ditet e gjata netėt pa gjum
shpirti nga malli po bėhėt shkrumb

Si tufė e trembur nė vende tjera
pa diell,pa lule na vjen pranvera
ku stinė e vite shkojnė pa vėnė re
un femiu i yt perjetė,o Mėmdhe

Kur te vie dita jep kushtrim
Jam i gatshem per rreshtim
mos ju njohtė as guri i varrit
kush s`vjen te vdes pėr dhe tė t`parit.

Salzburg 10.05.1994.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:43 pm

TRENI SHTEGTAR

Natėn,ditėn
nė ēdo stinė
treni bartė shtegėtar,
tė ndjekur,te rrahur
fajtor se jan shqiptar.
Nė pėrendim
gjeten “parajsen” qė ua premtuan
rrefugjat, tė huaj i pagzuan.
me vete moren,
vetem shpresėn e kthimit
atje lanė ēdo gjė
nė mshiren e shkatrrimit.

Salzburg 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:43 pm

FYELL I RINISĖ

Jan kėto pak vargje
tė dalura
nga rruga
nga ara
nga shkolla
nga lėvrimi i diturisė
nga errėsira e shtrydhur nė dritė
nga disa vrima
nė rrypin e babės sė pa epur
tė dalura
kokrrat e thara tė djersės
nėn plisin prej reve tė vrugta rrufegoditur
tė dalura nga tė pa dalurat.

Gjakovė Prill 1982.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:44 pm

KOSOVĖ

Thellė pas mesnate
unė gjumtreturi yt
pėrkundi me mall kujtesen
pėr njė jetė tė tretur
pėr njė djep rreze ylberi
pėr njė derė tė hapur
nė kopshtin me lule
pėr njė varr tė qet`e
nė parkun e lirisė
unė, njė pikė;
nga gjaku i yt i tretur
unė plaga jote

Salzburg
15 08 1993
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:44 pm

NATA E PURGATORVE

Te lutem nėnė
mos ndez qira pėr ne sonte
te mėrguar jemi,por tė vdekur jo.
Vdekjen kurrė se deshe
E qirinj gjithmonė tė vdekurve u ndeze.
Ti i deshe djepat nėnė;
nė Europė ninulla shqipe u kėndohen nipave tu.
Lutu ne kėtė natė
pėr tė vdekurit
e kėndo pėr ata qė duan tė jetojnė.
Lutu edhe pėr djemtė tu tė shpėrndarė,
e na mallko nėnė
po nuk erdhėm ne dasmėn e parė.
Edhe ne si ti
e urrejmė mėrgimin
nė gjumė e zgjuar
e ėndėrrojmė bashkimin.

Salzburg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:44 pm

SalzburgPREMIERĖ

Nė teatrin e Europės
tragjedia nė skenė, Kosova
Ballkani nė rrezik.

Regjisori
sjell hellin
pjek mish tė njomė
tė kėnaq ambiciet
e Zonjės plakė.

Aktorėt
interpretojnė vdekjen
nė token e ndezur flakė

Statistėt
i ranė honorarit

Spektatorėt
i fryjnė zjarrit
sipas skenarit tė plakur.


Salzburg
11 .11 .1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:45 pm

MALLĖ

Sy tė iu shikoj nuk kam
shoh vetėm sytė e juaj;
tė pa tharė
o motėr madhe, o mėmė
jetoni nė mua ,pa mua
unė nė dysh i ndarė
i vetmuar me shumė shokė
kalorėsit e shekullit te ri
pa kalė.

Salzburg
07 08 1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:45 pm

Nė Salzburg

Kur rrugėt me prenė nė besė
e ujit, e rrebeshi
zi fut mė bėri
hekurat e rrugės
ma vranė shtatin
deri nė tkurrjen e jetės
qe me pėrplasi
nė zemėr tė Alpeve
pėr all njė kalaje
ku gjeta
“mrizin e zanave”
dhe Shpatėn e Gjergjit
me majė jo kah osmanlinjtė
por kah Karpatet
rrinte vrik.

Salzburg 03. 08 .1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:46 pm

MASAKRES SĖ TIVARIT

Tivar a u ngope gjak
Tivar a tė patėm hak
Shpella ,deti a u ngopėn
koka ,trupa e gjymtyrė
Rrugėt nė gjak a tu lanė
nga katėrmijė e njėqind shqiptarė
nė besė rob tė nxėnė ?


Gjakovė
Shtatorė 1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:46 pm

NĖ PRITJE

Ēdo agim tė prita
nė pjesėn time
tė qiellit e tė tokės
i armatosur me durim
trupova Golgotėn
gjanė e gjatė
nė stacione tė prita
ēdo ditė ēdo natė
e ti njalė e plagosur
binarėve tė luftėpaqes
rrėshqet me mund
ti gėzosh ata
qė tė presin nė fund

Salzburg 10.09 1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:47 pm

Shėnime pėr Autorin

Hasan Qyqallau lind mė 8 Janar 1961 nė Bardh tė Madh, komuna e Fushė Kosovės. Shkollėn fillore e mbaroi nė vendlindje, tė mesmen nė Prishtinė, ndėrsa studimet nė degėn Letėrsi dhe gjuhė shqipe i mbaroi nė Fakultetin e Filologjisė nė Prishtinė. Disa vjet punoi nė KEK, ndėrsa qė nga viti 1993 jeton dhe vepron nė Brol, afėr Bonit nė Gjermani. Me shkrime mirret qė nga viti 1976, kur iu botua vjersha e parė nė revistėn "Shėndeti" e pėr tė vazhduar sė shkruari nė tė gjitha revistat e atėhershme. Bashkėpunoi edhe mjetet e informimit vizuel (me Radio-Prishtinėn, TVP), e tjera.


1. TA BĖJMĖ SHQIPĖRINĖ

Atje ku bebėz e Tokės buron gjak
Atje ku Besė e Flamur nė lashtėsi
Atje ku nė bisht ngreh kokėn Bajlozi plak
Krenarisht ajo Tokė quhet Shqipėri...!

Atje ku janė ndėrtuar kullat dardane
Bajraqet ngritur,lart nė atė troll
Lojė e fėmijėve nė gjuhėn iliriane
Atje ajo Tokė quhet Kosovė...!

Atje ku fushė mejdanet kundėrmojn erė barot
Ku kali i Trojės merr turr e vrap
Ku loket pėrkundin djepat me kėngė e lot
Ajo palcė Toke e bekuar,Kosovė quhet prap.

Atje ku ėmbėl pėrkdhelen valėt e detit
Ku Nora e Kelmendit shkroi parahistori
Atje ku Osa Kuka nė krye t'arbanasėve tė kepit
Derdhi gjakun shqip vetėm pėr Arbėri!

Atje ku flasim,qajmė e qeshim shqip dhe sot
Ku u mbajt Kongresi nė zemėr tė Manastirit
Bilbilat e kombit n'akord me gaz,hare e lot
Nė Abetare tė shkruhet: Ajo Tokė ėshtė Iliri!

Atje ku sot pallen bijtė e Helen-usit
Edhe ai Dhe ėshtė i Shqipeve,Ēamėri
Unik tė marshojm pėrpara lak-muesit
Ora e fundit bie:Ta bėjmė Shqipėrinė-SHQIPĖRI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:47 pm

2. MOS
Mos ma thaj sonte lotin e njomė
Ka mall Kosove
Mos ma ndal kėngėn e re
Ka etje Kosove
Mos mė sulmo ėndėrrat e natės
Kanė ngjyrė Kosove
Mos ma lėndo samarin e shpirtit
Me tė e bart Kosovėn
Mos mė vrit me maskė nė lak
Shkel gjakun,vret Kosovėn!

3. JO PIKĖ LOTI-PO PIKA GJAKU
Edhe nė mesnatė Rajna rrjedh fare qetė
E vėshtroj shumė vonė me gotėn e thyer
I shtrir trup akull,kokėn valė tė nxehtė
Ē'tė bėj me lotin nga "burimi" i pėrlyer.

Ngrihem e hedh gotėn plot pezm e vaj
Rruga e kujtimeve sikur s'ka mbarim
Ankth e frikė vėrshuan,ndeshėn valė-valė
T'hudhem pas gotės.Ndal!-dėgjova njė oshtimė.

O ju valėt e Rajnės tani jeni tė pėrlotur
Mos u dėshproni pėr gotėthyerjen dhe njė pikė gjak
Nėna ndryshe s'beson se ėshtė loti i birit tė tretur
Babi i thinjur do ta njoh ngjyrėn,ėshtė i tij ai gjak.

Kur merrni ujė pėr Lule nė lumin e Bardhit
Aty do gjeni gotėn e thyer me lot e njė pikė gjak
Loti ėshtė pėr juve,pėr mua mė tė dashurit
E gjaku pėr Lirin,Kosovės ia kam borgj e hak!

4. VDEKJA KRENARE
(Familjes Jashari)
U pėrkula para Teje,t'mė dėftosh ti o Trim
U gjunjėzova para Syve,t'thellė sa deti i Arbėrit
U pėrshėndetėm pa zė,pėr Nder tė fisit tim
U ndamė nė heshtje.Unė nė udhėn e mėrgimtarit!

Shqiponjė nė kėngė Kosove
Gjrgj nė histori tė trungut tė ri
Baladė shekulli hyre prore
Kandil kombi i brezit tė ri.

Fryej njė ēast puhi marsi,flladit ēerpikun e atdhetarit
Ndal rėnkimin lum Prekazi,flakadan pėrtej malit
Zjarr,o trim nga trimėrit.Kosova djep i shqiptarit
Ndal i the dhunės barbare mbi Dheun e bijtė e Arbėrit!

Kur tė kėndohen kėngė Lirie
Sjell voglushėt pėr ēdo mars
Tė takoj n'tel poezie
Dritė,legjendė shkruaj me laps!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:48 pm

5. MĖMĖS SIME
Kush mė qetėson fare kokėdhembjen
Kush mund t'mė shuaj kėtė zjarr n'kraharor
Kush kthen nė takt zemrėn e zhuritur
Dora e mėmės,fjalė me pėrkdheljen.

Shqyer e shqepur,ndėr vite t'marra
N'dritė vajguri thurje bluzė a ēorapė
Nė shkollė na pėrcillje me puthje tė zjarrta
N'prehėrin e ngrohtė,ktheja turr e vrap.

Ėshtė e shtrenjta,Shenjtėri e jetės
Nėnė e shpirtit-damar i zemrės
Lule kopshti-rritė e kėngės
Mėmė e dashur mall i brengės.

Kur t'kėrkoj mė je shum larg
Kur ligjėroj zėrin s'mė dėgjon
Unė sot digjem "Kandil Frashėri"
"Vaji i burrit ėshtė kėnga"-thonė.

Mora shpatėn e preva lumin
me njė kėngė nga Drenoci plak
"Lulėzoj fush' e mali" pėr durimin
...unė do vij mė prit n'sokak!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:48 pm

6. SHPRESA VDES E FUNDIT
Seē mė the kėtė urti,filozoz a njeri urtak
I kripur nga klasikėt,i brumosur me art.
Bisedojm pėr histori,gjenezė e letėrsi
Kulla oxhaku,oda-tradit fisi,bujari.
Kėmban pėr kėngė burrash,zile pėr fėmij
Pėr shkollėn shqipe,kulturė,Flamur e besnikėri.
Kėndove kėngė Kosove pėrmallshėm nė lartėsi
"Shpresa vdes e fundit",paragraf pa melodi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:48 pm

pa melodi.

7. GJURMĖ BEQARIE
I harrove vargjet e shkruara,nė ēdo muzg me kokė n'dritare
Duke m'pritur ti kėndoje,Princ a ēun...dashuri beēarie...

Kur ngushticės shtruar n'kalldėrm,njė duf zemre rrodhi ngrohtė
Ngule sytė n'hijen e ikur,plasė vaji,shpėrthyen valė lotė.

Nuk shkruaj kot me krenari,njė algjebėr dashuri rinore
S'ta gėrvish plagėn sė ndari,zgjebe ndjenjash gjithėstinore!

Tret premtimet si puhizė,ngelėn gjurmėt n'kalldėrm tė vjetėr
Zhdukėn ėndėrrat alergjike,Jeta mori kahjen tjetėr...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:49 pm

8. SYTĖ E EVGJENISĖ
Sytė e tu,moj Evgjeni i takova vetėm n'letėr
E buzėqeshur me mimikė,arshiki e kohės vjetėr.

U bėre kėngė e pakėnduar,zure vend nė vargun tim
Shpirtbardhė e padjallėzuar,plagė m'u bėre nė mėrgim.

Lotin tėnd do ta pėrkdhel,ngrite kokėn kthe mėnjanė
Ja njė rreze sa po lind,ėshtė pėr ty Evgjeni matanė.

E molisur e venitur,sikur tretesh ditė nga pak
Kujto "Lulen e Kujtimit",dashuris mos i bėj lak!

E psherėtima kur t'kaplon,nxirr ofsham tė thellė sa deti
Merre lapsin kujto vetė...!Ėshtė ai ēuni nga Kurbeti.

Kur tė ndjehesh e trazuar,ik nė kopsht kėrko qetėsi,
Engjėllushė a Doruntinė,...urt lexo kėtė poezi...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:49 pm

9. BARDHIT
Zog bilbili i kėngės sė re
Fluturimthi nė qiell kėndon
Shpirt shtegtari i uritur
Fushė,ograjė kot gjurmon.

Lė shikimet tė marrin udhė
Ajėr mėngjesi plot ngrohtėsi
Si huaj befas "prekem"
Shifėr "X" nė timen ēati.

I molisur ulem pranė kalasė
Bri lumit t'kaltėr,valė... n'Bardh
S'ėshtė gėnjeshtėr,as trillim
Heu shejtan,pse ke ardhė!?

Bardhi im a mė bekove
Unė tė kėndova nė ēdo stinė
Le pėrbuzjen,mė premto:
Jeta nė ty ėshtė me florinjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:50 pm

10. BETOHU...
Betohu nė shpatėn e Kastriotit
nė plisin e Dadė Shotės
nė flamurin e Plakut tė Vlorės
nė alfabetin e Manastirit
nė mirėsin e Nėnė Terezės...

Betohu nė fjalėn e studentit
nė urtinė e Anton Ēettės
nė Kanunin e Lekės
nė trimėrin e Pajazitit
nė pushkėn e Jasharajve...!

Betohu nė tradit
nė njė Zot betuhu shqip
betuhu nė gjakun e njomė,nė pleqėsi
"...kurrė ndėr vėllezėr t'mos ketė Hasmėri..."
Flakė gjaku me Besa-Besė
Vetėm shqip dua tė vdes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:50 pm

Liman Zogaj-Ka Lindur mė 1960 nė Katundin LLadroc,Kosovė.Me Krijimtari Letrare Artistike zė fillin deri sa ishte Nxėnės i Shkollės sė Mesme nė Ferizaj. Mė vonė krahas Poezisė ka bėrė sprova nė vatra
te Teatrit Amator me Regji dhe Aktrim.Krijimtarin e parė Letrare e ka botuar nėGazetat:"Rilindja","Zėri i Rinisė","Bota e Re" e mė vonė edhe nė shtypin Shqiptar qė botohen nė Diaspor.Krijuesi Liman Zogaj, nga viti 1993 (S') Jeton dhe vepron nė Gjermani.Poezit e tij jane te botuara nė Pėrmbledhjen me poezi " Metafora e Arratisur"2003 .Ndėrsa
Librin e Par me Poezi"Kosovė nuk ta Mora Dielli" tė botuar mė 2006


TOKA IMEU ktheva duke qaluar
Me dy kukza llamarine
Kur desha ta puthi token
Mu pergjak balli
Kur desha ta puthi shkembin
Alga tė kuqe mu varėn nė buzė.

Toka ime
Nė kopsht e shartuar njė qershi
Mban gjethe te gjelberta
Frute te kuqe.


Erdha
O Tokė e Vatan
U betova se kthehem,
Besa-Besė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:51 pm

NURI I KALLUR


Si harkė me ngjyra nė qiell
Ylberi
Nė ngjyrat e yberit
Edhe loti im gurr.

Biografia mu dogjė nė zjarre
Portreti im spirr-spirr
I gjatė deri te yjet
I rėndė deri nė palcėn e tokės.

Me syt e mi kam parė
me sopat duke prerė filiza
njė bujkė me kmesė
njė fshatar me kosė
njė femijė duke e bėr dheun si Diell
njė vashė me dy kėrhanė
njė nuse me gjysėm venllo
njė plakė pa ksulė te bardhe
o kam par
e qka skam parė.

Edhe nė piramidėn e Keopsit
Do ta var portretin tim tė thyer
Le tė prehen aty ererat
E le tė pėrgjaket nuri i kallur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:51 pm

DERI KUR


Qe njėmijė vjet
me pranga gjer nė ashtė
si qen me zingjirė reth qafe
i ngrir duke rrėmihur akuj pėr varr.

Deri kur
Arat e bukės shkallmuar me artileri
Nga Varret
dalin gjarpinj te kuq
nga lulet
bolla me topa te zinjė
as terri nuk u sosė
AH
-Deri kur
personazhė i djegur ,
Ehu, qe njėmijėvjet nė pritje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI EmptyFri Oct 24, 2008 6:51 pm

LOJA


I shkrumova gishtrinjėt
e kėrkova shpetimin
nė gojė-
m`u dogjė
edhe gjuha edhe buzėt.

Si fėmijė
i kapercenim zjarret,
nga shputat e shkrumuara
vyshkėshin lulet , thahej blerimi.

Sot
luani fėmijė
ag e terr
vetėm me zjarr-Jo
se ishte lojė e kallur.

Betohem nė bukė e sofrė
ua them shqipė, pa hile;
mos luani me zjarr
as mos i thuani lojė
se u bie lėkura
mbi turm drushė
e mishi e kockat
u bien kurban nė zjarre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI   NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA KRIJUESIT E LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE NĖ GJERMANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: