Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34, 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:12 pm

…Moj e premte e dy prillit,


Jetėn ē’ia preve Vasilit!


Ē’ka qė hesht Universiteti,


Kodra e Shtufit, gjithė qyteti?

Studentė e pedagogė


Kryeulur vijnė e shkojnė.


Tek ballkoni hedhin sytė


Tė shohin Vason si dritė,


Mos, vallė, ndjejn’ zėrin e Tij


Larg
a pranė, a kushedi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:12 pm

Duket se flasin nė kor:


- Boll po flė, o Profesor,


Kthehu nė auditor!.


Flasin shokėt: “Hej, o burrė!


Eja shpejt nė Prefekturė!”


xxx

Qajnė dy vajzat dhe djali.


Shpirthelmuar, djegur xhani.


U ther zemra pėr babanė,


I djeg malli pėr mamanė.


I tret durimi i pasosur


Pėr mamanė e plagosur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:12 pm

Qajnė motrat pėr vėllanė…


Dhimitri veten s’e mban.


Mbledhur fisi, miqėsia


Kujen nuk e nxė
shtėpia.


Dridhen lulet nė saksi
Nuk tė shohin mė aty.


Stepen librat nėpėr rafte,


Drithėrohen fletė e faqe.


Ku shkoi pasioni pėr punė?


E rrėmbeu i madhi gjumė.


U pre nė mes
ardhmėria.Pa timon mbeti shtėpia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:12 pm

Fėmijėt mbledhur tok


Flasin tė mbytur ndėr lot:


“Pa dil, babi, nga “kuvlia”!


Ngrehu, po tė pret shtėpia!


Mami digjet nėpėr plagė.


A e di nė tė ka gjallė?!


A e di, baba - lastari,


Nė tė keq si t’u fik xhani?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:13 pm

Ah, moj dhimbje e shumėfishuar,


Ē’Satana tė ka dėrguar?


Ku qe Zoti atė orė?


Pse s’ia ndali Djallit dorėn?


Eja shpejt, babi, o xhan,


Mos na ler vetėm, aman!


Ėndrrat e mira pėr ne…


Ku i shpure, ku i le?


Ē’qe ky fat i pamėshirė


Qė na zezoi shtėpinė?!…


Ku ta gjejmė forcėn ne,


Tė durojmė mbi kėtė dhe?


Zot, o Zot, nė na dėgjon,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:13 pm

Gjyko pėr tė ardhmen tonė!


Babi, si duron ndėn baltė?


Atje s’ka diell, por natė.


Si duron, pa ardhė nė prag?


Si duron pa folur pak?


Ne fėmijėt e kushdo,


Tė kuptojmė, o zemėr –o!


Dhe atje ku je tani,


Dhėmbin plagėt qė ke ti!


Babi, Mami, ē’na ka ngjarė!


Kė tė qajmė ne mė parė?


Njė nėn dhe, njė nė spital…


Ku ta gjejmė forcėn tani,


Ne tė mbeturit nė shtėpi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:13 pm

Na ngushėllon njerėzia…


Porsi ferr na ngjan shtėpia.


Shpirti ynė i pėrvėluar


Sa do presė duke duruar?

Zot, o Zot i Madh, ndihmona!


Bekimin hyjnor dėrgona!


Mamanė e dashur shpėtona!


Merre babin n’prehrin Tėnd!


Balta iu bėftė argjend!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:13 pm

Poemth
– homazh
nga Jorgo TELOVEZULLTAR DO MBETESH!

(Tė paharruarit
Vasil BICI)


Njė udhėtim i padeshifrueshėm – jeta.


Veē starti i dihet saktėsisht.


Shtresėzime trillesh…tė pėrpjetae tė tatėpjeta.


Tejet
anormale pėr…finish…Mjaftohemi
me besimin tek i Madhi ZOTNdodh
qė harrojmė dhe vetveten.
mėshirė tė fatit na hedh shpesh kjo Botė.Gjasme
lindkemi pėr ecje tė hareshme.Brenda
Universit - duke gėluar…
kornizon fati qysh kur lindesh.E
dogma kėlthet: “Kaq qe e shkruar!”E
vagullt ēdo gjallesė pėrpėlitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:13 pm

Me shpirt e mendje gjallojmė fort;


Pa ditur ē’po ngjet nė ēdo prag…


Gjallojmė bukurnė tė ēuditshmen Botė;Nė Botėn qė pėrdridhet


nė tė fatit
“ēark”…Rrekemi: “Veē jetėn ta mbrojmėēdo kthinė!”Dhe vetė s’dimė, ē’mbajmė nė duar.


Betohemi: “Antijetės t’i kthejmė shpinėn,”


A s’jemi krijesa mė e bekuar?


Ēdo mėngjes (shpresėndezur) sytė lajmė.


Ēdo mbrėmje pluskojmėmbi ėndrra, dėshira…Larg nga ēdo mjegullnajė,


larg nga ndyrėsirat…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:14 pm

xxx


Jetove, Vasil, nė favor tė njė jetepa trille.E doje jetėn mbushur me lot gazi


e gazmende fėmije!


Dhe pėrsėrisje me zėrin e zemrės:


“Tė ngrohtė, tė paqtė tė dua, Bota ime!”


Oh, ty, Botė, s’tė njohkemi mirė!


Si shumė e tallazitur na pėrshfaqesh…


Ku ta dimė ne tė gjorėt, ku ta dimė?


O Zot,


kur na duhesh, pse na shmangesh?


Na nėpėrkėmbet jetapa kurrfarė ēmimi.tek
njė qoshkė,nė mesxhade a funddet…


Cili
Zot ėshtė i zoti tė pėrballet me Djalline
frymorėt ta jetojnė kėtė Jetė?


Sa shumė, sa shumė
po ikin pėrditė!Sa zemra e ėndrra mbeten pikėllimtare!…


Si gjithė shqiptarėt


dhe ne zagoritėt;


sa kujtojmė njė rėnie,njė tjetėr na djeg fare…Edhe pse e ndiejmė sa jemi “shteruar”,


tė nėmurėn vdekje s’e frenojmė dot.


E prapė gjejmė forcė ta mbajmė praruar


ballin e shpirtin si askush nė Botė.

xxx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:14 pm

…Mė ndje, motėr Shaniko,dhimbjen s’ta heq dot!Mė ndje, Mandi i urtė,


ju
vajza ėndėrrbardha!Si mundemi t’iu ngushėllojmė sot,


Kur s’na nxė shtėpia dhe as shkalla?

Ju lutem, mos mendoni, se mbaroi gjithēka!


Kujtimi i Vasilit shpirtin lart ua mba.


Vėrtetė Fati i mbrapshtė Vason s’e shpėtoi


Midis engjėjsh Vason shpejt do ta dėrgojė.

Vaso,
drejt perfeksionit ishe nisė…
mesudhėu dogje si meteor.


Ah, sikur tė qe veē njė eklips


Tė na ktheheshe vezullor!


Vezulltar Ti ishe njė jetė tė tėrė.


Tė pėrulet Dhėmbeli dhe Mali i Gjerė.


Tė pėrulet shkenca. S’njohe lodhje kurrė.


Plot respekt,Vasil, shokėt t’u pėrulėn!

Qofsh i paharruar, i pavdekshmi VASIL!


Mbeē i vezulluar, perfekti bandill!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:14 pm
Ju
jeni ende atje duke shpjeguar gjuhėsi


Kėndvėshtrimi i njė ish
studentejeNga Antoneta Mallta


Kalon koha shpejtėsisht.
Tek njeriu ajo lė gjurmė tė mėdha. Profesor! Ku je? Kemi mall pėr fjalėn tėnde
tė menēur. Sa herė sytė i kthejmė te vitet tona mė tė mira tė shkollimit, tė
menēurisė, ju qėndroni atje, profesor. Ne studentėt e tu ndiejmė gjithmonė pranė fjalėn tuaj qė
na pėrgatitėt tė nesėrmen. U rritėm nėn zgjuarsinė, edukimin tuaj,
profesionalizmin tuaj si pedagog dhe na dhatė lakimin e tė ardhmes sonė. Tė
shkruash pėr ju ėshtė njė privilegj qė s’e ka kushdo. Ju patėm pranė nė jetėn
tonė me pėrkujdesjen mė tė bukur njerėzore qė ėshtė fryt i njerėzve me shpirt
tė pasur. Mėsuam nga ju shumė gjėra. Dashuruam mė shumė gjuhėn tonė, prekėm nga
afėr ndjesi tė dlira atdhetare. Profesor! Gjurmat e hapave tė tua i kanė ende
auditorėt. Ju jeni ende atje duke shpjeguar gjuhėsi. Njė orė leksioni, njė
hijeshi shpjegimi dhe mbetėt i prekshėm brenda nesh. Ku je, profesor? Auditori
ende pret. Apo vazhdoni tė thėrrisni nga pėrjetėsia njerėzit qė aq shumė mėsuan
nga puna dhe pėrkushtimi juaj. Rrugėt qė tė ēojnė tek universiteti kanė
mungesėn tuaj. Kėto radhė s’mund tė thonė kurrė atė, qė buron nė thellėsi tė
shpirtit tė ēdo njeriu, qė njohu personalitetin tuaj. Trishtimi ndihet prezent.
Sa shumė gjėra tė pathėna, profesor! Mbeti nė shpirtin tonė pėrvėlimi i fjalės
sė pathėnė. Ne ende vazhdojmė tė kėrkojmė fjalėn e pathėnė prej jush,
profesor!…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:15 pm

Falenderim


Kryesia e shoqatės Atdhetare – Kulturore “Ēajupi”
falenderon z. Vasil Bici, kryetarin e Shoqatės pėr Degėn e Gjirokastrės pėr ndihmesėn
e pėrkushtimin e tij nė organizimin e simpoziumit shkencor kushtuar poetit
tonė tė madh Ēajupit, i cili me dinjitet e me aftėsi ka ditur t’i japi
pėrmasa e duhura kėtij aktiviteti pėr 100 vjetorin e botimit tė “Baba
Tomorrit”, duke ngritur lart rolin e shoqatės sonė e duke i dhėnė vlera tė
veēanta historike e shkencore nė kohėn e momentin e duhur.Gazeta “Zagoria” Nr.58 Prill 2002


Gazeta nr.39 korrik2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:15 pm

Kemi
shumė ē’tė mėsojmė nga njė e kaluar, qė
e mposht zvetnimin, duke rrezatuar pa rreshturnga Dr. Vasil Bici


Shembull i
polemikės publicistike e shkencore nė vitet ‘ 30Duke ndjekur me syrin e gjuhėtarit vragėn e jehonės, qė
pati nė qarqet arsimore e shkencore tė vendit botimi prej Ilia Dilo Sheperit i tė parės gramatikė tė shqipes
pėr shkollat e mesme (botuar nė Vlorė nė vitin 1927), mė ka tėrhequr vėmendjen
polemika e ndezur nė vitin 1928 nė shtypin e kohės mbi ēėshtjen e gramatikės
shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:15 pm

Janė plot 15 artikuj ku polemizohet midis “Diellit” tė
Bostonit, qė drejtohej prej Faik Konicės
dhe gazetave tė tjera, kryesisht “Demokratia” e Gjirokastrės. Interesant ėshtė
fakti qė polemika mė e madhe ėshtė zhvilluar nė faqet e vetė gazetės “Dielli”
nė 11 artikuj, 6 prej tė cilėve kundėrshtojnė pikėpamjet editoriale tė kėsaj
gazete pėr ēėshtjen e polemizuar.E lajmėruar menjėherė pas botimit nė gazetėn “Demokratia”
tė Gjirokastėr, “Gramatika” e Sheperit pati publicitetin e mundshėm tė kohės
edhe nė gazeta tė tjera. Pėr tė u shprehėn korifej tė albanologjisė, si Nobert
Jokli, Gustav Ėeigandi etj. Dhe njė
kopje mbėrriti edhe tek “Dielli”, prestigjozi i Bostonit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:16 pm

Nuk dimė se ē’shtysa a motive “Dielli” nis njė polemikė tė pasuksestė mbi padobinė e
shkrimit tė gramatikave tė shqipes. Me njė artikull editorial, botuar mė 24
shkurt viti 1928 me titull “ Gramatika”: vlera dhe kuptimi i saj”, “Dielli”, me
punėn e editorit Konica, proklamon se “Gramatika e shqipes nuk ėshtė domosdo e nevojshme pėr
shqiptarėt”. Mė 13 mars Mihal L. Kosmo e kritikon, po nė faqet e “Diellit”,
qėndrimin e Konicės, duke ngritur lart vlerat e Gramatikės sė Sheperit dhe
rėndėsinė e dobisė sė gramatikave pėr pėrparimin e gjuhės shqipe. Mbrohet dhe
kundėrshtohet nė vazhdim nė disa artikuj tė kėsaj gazete pikėpamja e nevojės
apo jo tė Gramatikės pėr shqiptarėt, duke polemizuar nė 10 numra, nė periudhėn
shkurt - korrik tė vitit 1928. Janė firmat e Tasi Mihos, tė Dalai Lamės, Halit
Gusmarit, tė Mihal Kosmos e Kėrrabės, Ismail Mevlanit, Hip Sadikut, H. Lumit e
tjerė, tė cilat fisnikėrisht mbrojnė tė vėrtetėn kundrejt njė egoizmi editorial
tė “Diellit”, i cili mbrohet, pas njė sulmi tė pamenduar mirė ndaj nevojės apo
jo tė gramatikave, nė vend tė kritikės pėr pėrsosjen e pėrmirėsimin e tyre.
Artikujt polemizues kanė nė ind argumentin, thėnien dhe kundėrthėnien
argumentuese, politesėn ndėrlikuese, kompetencėn shkencore e informuese,
parimėsinė polemizuese e finesėn e trajtimit tė detajit pėrfaqėsues e me vlera
pėrgjithėsuese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:16 pm

Pėr ekonomizim, po trajtojmė njė prej artikujve, njė
pėrgjigje qė jep Ilia Diloja nė faqet e
gazetės “Demokratia”, mė 7 prill 1928.“Gjuha jonė, – shkruan Konica te Dielli, - ka jo mė
tepėr se njė brez njeriu qė ka nisur tė shkruhet. Nė kėtė kohė tė shkurtėr mund
tė dalė lart nga njė dyzinė gramatika
prej autorėsh tė ndryshėm…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:16 pm

Pasi i citon kėto radhė, Sheperi vazhdon arsyetimin e
tij, duke marrė pozicionin e gjuhėtarit e jo atė tė autorit tė Gramatikės: “Nuk
e dinim qė paskemi gjithė kėtė farė gramatikash dhe nuk e marrim dot vesh se ku
gjenden dhe ku janė kėto gramatika. Artikulli nė fjalė nuk na i bėn tė ditura,
se mjaftohet tė na japė tė kuptojmė qė tė dalurit e tyre ka qenė njė mundim i
kotė; as na ndihmon t’i gjejmė vetė, se harron tė shpjegojė se ē’kupton me
fjalėn “Gramatikė”, gjė qė pritesh nga titulli i kėtij artikulli. Shpotia e
Dilos, siē shihet, ėshtė e thellė dhe mjetet qė pėrdor tė lehta e pambingarkesa
emocionale kundėrvenie. Ai mė poshtė vazhdon tė bisedojė me artikullshkruesin
duke hedhur nė tavolinėn e polemikės armėt dhe dorashkat e duke arsyetuar mbi
to.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:16 pm

“Rregullat e
gjuhės , tė cilat tė mėson gramatika, nxėnėsi shqiptar i ka prej “instikti”,
arsyeton “Dielli”.“Le ta pranojmė pėr njė minutė , - argumenton Diloja, - si “instikt” aftėsinė e
plotė qė fiton shqiptari nė shqipe, duke pėrdorur pėrditė gjuhėn, mė saktė
dialektin, qė i ka mėsuar nėna qėkurse e mbante nė prehėr tė saj. Ėshtė i
mendjes “Dielli” se ky “instikt” ka fuqi aq tė madhe, sa qė ta shtyjė
shqiptarin tė pėrdorė pagabimisht dhe hollėsimet e nevojshme qė mbase nuk ia ka
dialekti i tij, por i kanė dialektet e tjera tė gjuhės sė tij? Por, atėhere
qysh e shpjegon faktin qė ky shqiptar nė kaq mijėra vjet, qėkurse banon mbi
tokė dhe e flet kėtė gjuhė, nuk mundi me njė ‘instikt” tė tillė tė ketė njė
gjuhė letrare tė pėrbashkėt, qė e
dėshiron dhe qė e kanė ose e dėshirojnė ta kenė kombet e tjerė?- triumfon
pleqėrisht Diloja, duke marrė mė tej pozicionin e shkencėtarit:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:17 pm

“Sa mė shumė shtohen fuqitė mendore, aq mė shumė
dobėsohet “instikti”. Sikur tė ishte qė tė mjaftonte kurdoherė aftėsia qė fiton
njeriu duke pėrdorur shpesh njė gjė, do tė ishte mjaftuar bota nė praktikė pėr
tė fituar kėtė aftėsi dhe, nuk do tė binte pas aq sa u bie theorinavet dhe
shkencave. Dhe shkenca e gjuhės ėshtė gramatika, ”- pėrfundon deduksionin
autori i artikullit. Diloja nuk shan, nuk ēirret, nuk fyen, nuk denigron. Ai vetėm
sa parashtron teza mbrojtėse nga pozitat e njeriut qė ndihet kompetent nė
fushėn ku polemizon, duke i lėnė armėt mbi tavolinė pa i mbajtur nė pozicionin
pritės tė kundėrpėrgjigjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:17 pm

Tė duket sikur me
ato armė jep kundėrshtarit mundėsinė e “vetvrasjes” apo rrezikun e saj.Kur “Dielli” pėrdor si argument qė Paskalėt e Volterėt
shkruan njė frėngjishte tė shkėlqyer, jo se e mėsuan nga gramatika, Ilia Dilo
pėrgjigjet: “Po pikėrisht se s’jemi tė gjithė
paskalėr dhe volterė, prandaj kemi tė gjithė nevojė pėr mėsimin e
gramatikės qė tė mundemi tė shkruajmė si ata. Zhenitė e botės, sa nxuarrė nė
shesh pėr herė tė parė dituritė e ndryshme tė shkruara, mbase nuk i patnė marrė mėsimet e kėtyre diturive nė
libra tė posaēme, por bota tjetėr qė s’janė zheni, nuk kanė gjetur mėnyrė
tjetėr qė t’ua arrijnė atyre diturive, pėrveēse mėsimet qė jepen nė libra
posaēėrisht pėr ta”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:17 pm

Nė artikull jepen pėrgjigje pėr shumė teza tė hedhura pa
thellim nga “Dielli”, teza, tė cilat janė bėrė nė atė kohė objekt lėndor i
shtypit. Me to janė marrė publicistė e shkencėtarė me vlerė, tė cilėt i kanė
trajtuar problemet nga njė optikė parimore e jo impresionesh personale. Ne s’po
merremi me tė gjitha kėto, por vetėm sa dhamė disa pasazhe pėr tė ilustruar
modelin e njė polemike tė qytetėruar e
shkencore tė kohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:17 pm

Pa dashur tė paralelizoj me shtypin e sotėm e as ta
analizoj atė, por me gjithatė, parė me syrin e kėndvėshtrimit tė sotėm, do tė
konkludoja nė mesazhin qė do tė dėshiroja tė pėrcillte kjo trajtesė modeste:1.
Palėt
polemizuese nė rastin e marrė kėtu nė shqyrtim ndihen tė barabarta, me njė
begraund tė pasur qė s’tė lė shteg pėr denigrime intelektuale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:18 pm

1.
Lexuesi,
qė ndjek polemikėn, ka brenda ēdo artikulli, si argumentin dhe
kundėrargumentin, duke qėnė kėshtu i lirė tė zgjedhė e tė bindet mbi atė qė
trajtohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:18 pm

1.
Gjuha e lartė qė pėrdoret nė polemikė ka
brenda saj si politesėn ashtu dhe shpotinė, e tė gjitha - atje nė Olimpin e tė
mėdhenjve - qė kur rrėzojnė shkėmbinj kritikash, jehona nuk humbet lehtė nė
hone.2.
Theksojmė
se polemizuesit janė miq nė tė shumtėn e rasteve. Kujtojmė kėtu vargjet e
Ēajupit, drejtuar mikut tė tij, Milo Duēi, i cili lėvdon “Baba Tomorrin”,
ndėrsa e shan autorin.3.
Ka
njė tėrheqje fisnike tė tė menduarit nė polemikė, pa mėri e mllef, por si
dyluftues qė i japin dorėn njėri - tjetrit pėr tė vazhduar nė paqe misionin, tė
cilit i janė pėrkushtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 32 e 35Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34, 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: