Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Metafora e “luleve” nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Metafora e “luleve”  nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Metafora e “luleve” nga Kristaq F. Shabani   Metafora e “luleve”  nga Kristaq F. Shabani EmptySat Aug 10, 2013 11:20 am

Fjala e shkrimtarit

Tashmė po pritet, si do tė fillojė “Rilindja”...

Metafora e “luleve”

nga Kristaq F. Shabani
Korrespodent i revistės "Porta dell' Uomo"(Porta e Njeriut)

1. “Mimoza” ka shpėrthyer lulėsi

Sipari i zgjedhjeve ra dhe rezultatet u shpallėn pas 44 ditėsh ...
Deputetėt pėrgatiten pėr sezonin e ri. Njė legjislaturė e re nis... Tė gjithė, tė politizuar dhe tė papolitizuar po presin nisjen e njė "ere tė re" ... Trimfuesit po mendohen pėr nisjen ... Humbėsit po mendohen sesi duhet ta bėjnė opozitėn dhe kundėrveprimin... Borxhi i madh i Shqipėrisė ėshtė tejrritur... Qeveria nė ikje po rimerr vendime. Qeveria e formuar nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė saj po proklamon se ēdo vendim i pamarrė me baza do tė shplekset, do tė shprishet!... Nxitohet nga qeveria nė ikje tė marre vendime nė kėtė kohė, ku forca vepruese, ekzekutive ėshtė e dobėt...
Pse ky nxitim? Kohė, ku Shqipėria ėshtė nė njė veprim me dy kryeministra!... Njėri qė po merr vendime dhe njė tjetėr qė po pėrgatitet pėr t'u ulur nė postin mė tė madh tė Kryeministrit...

2. Pyetjet “lulekuqe”

Njerėzit tashmė pyesin: "Do tė ketė Rilindje?"
"Do tė ketė Ndryshim?!"
"Do tė ketė Mbajtje Fjale?"
“Do tė luftohet Kriza, e cila ka mbėrthyer shpirtin njerėzor?”
“Do tė vendoset Rendi? Do tė pakėsohen Aksidentet dhe Fenomenet Vdekjeprurėse tė shqiptarėve , tė cilėt aksidentohen, vriten , hidhen nga katet, nga urat, nė njė jetė tė pasigurt nė kushte tė rėnda ekonomike?”
“Do tė ndėshkohen “Bosėt’” , tė cilėt kanė pėrfituar nga vjedhjet e stilizuara dhe korrupsioni ?”
“Do tė tė rikontrollohen Pasuritė e fituara nga pasuria e shqiptarėve?”
“Do tė vihet zbatimi i Ligjit nė kėtė shtet, i cili ende nuk ka marrė formėn e shtetit, ku nepotizmi, militantizmi, hileqaria, mesorėt, antikulturorėt, mediokrit e tjerė vendosin pushtetin e tyre...”
"Do tė vendosen nė poste , detyra tė rėndėsishme, apo mė pak tė rėndėsishme Njerėz tė Kualifikuar, profesionistė, apo militantė, tė cilėt do tė vijojnė tė “drejtojnė” pa nivel dhe tė vijohet tė ecet pėrsėprapthi?”
“A do tė mbahen Premtimet pėr punėsimin...?”
“A do tė vijohet tė jenė Tokat bujqėsore djerrė dhe tė vijohet me politika bujqėsore skandaloze, duke i dhėnė prioritet importit tė bimėve bujsqėsore dhe industriale nga vendet fqinje?!”
“Do tė vihet dorė mbi “Analfabetizmin” e prodhuar dhe nga universitetet tona , tė cilat japin, sipas informimeve tė medias sė shkruar dhe vizive, diploma me “para” dhe jo me dije ?”
“Do tė ruhet Trashėgimia pasurore e kėtij Kombi si dhe do tė impulsohen vlerat kulturore tė tij?”
“Do tė ruhen me fanatizėm Kufijtė Tokėsorė, Detarė tė Vendit?!”
Njė mori e madhe pyetjesh ...., tė cilat kėrkojnė pėrgjigje nga skuadra e re e qeverisjes...
Vetėm duke proceduar me zgjuarsi dhe duke punuar me “komb” pėr Kombin , pėr vendin mund tė dilet nga situata e ndėrlikuar....
Populli duhet tė marrė pjesė nė pushtetin e tij demokratik jo me fjalė , por me vepra, jo i harruar , por nė kėshillim tė pėrditshėm.
“Po harrove popullin ke pėrgatitur varrin e vetes....”.

3. Shansi i madh i “Trėndafilit”

Pėr tė drejtuar kėtė vend kėrkohen njerėz shumė tė aftė, tė cilėt po tė kėrkohet gjenden dhe ka mjaftė. Kėtu nuk flitet vetėm pėr anėtarėt e Partive fituese, tė cilėt janė tė ”mprehur” pėr tė zėnė vende, poste, kanė menduar se ku do tė shkojnė pėr kontributin e dhėnė, pėr sakrificėn pėr fitoren...
Kėtu duhet ndalur mirė se fituesit e fituan kėtė fazė qeverisesė, ardhje nė pushtet, me votat e 1 milionė shqiptarėve...Por kjo nuk do tė thotė se qeverisja ėshtė vetėm e kėtyre , por edhe e atyre qė i votuan kundėr..., pasi shteti ėshtė i tė gjithėve.

4. “Gojėluanėt” dhe “Mimoza Pudicat”

Ministrat e qeverisė sė re janė tė rinj shumica dhe madje ka dhe plot ministre... Kjo ėshtė njė gjė e mirė. Por a do tė dinė tė rinjtė tė jenė nė krye tė detyrave. Mendoj se kanė shanse , pasi Kryeministri i ri do tė dijė ta kthejė kėtė kabinet nė kabinet veprues, aktiv, realizues, transformues , vetėveprues, aktiv,operative pėr tė mirėn e vendit...

5. Drejt Lulesės...

Po presim njė shtator tė mirė , i cili do tė zanafillojė njė stinė tė re , por kėtu po vėmė njė presje pėr tė vijuar ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Metafora e “luleve” nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: