Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Kur lind Nėnta" nga KRISTAQ F. SHABANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kur lind Nėnta"   nga KRISTAQ F. SHABANI  Empty
MesazhTitulli: "Kur lind Nėnta" nga KRISTAQ F. SHABANI    "Kur lind Nėnta"   nga KRISTAQ F. SHABANI  EmptyTue Mar 19, 2019 1:19 pm


POEZIA BASHKĖKOHORE
KRISTAQ F. SHABANI , ALBANIA

Kur lind Nėnta

(Simbolizim i krijimit dhe i jetės,i meditimit , i durimit, i harmonise, frymėzimit, i pėrsosjes se ideve, i plotėsisė sė talenteve, i pėrsosmėrisė, i ndriēimit, i zhvillimit, i ritmit, i arritjeve, i fuqisė , i tėrėsisė sė qenies njerėzore, i favorshėm, i pėrjetshmėrisė, i pavdekėsisė njerėzore…).

1.
Shfuqizohej dekreti,
nėn tavolinėn e xhamtė,
Bukurimi i dashurimit
ndjen veten shtatzanė…
Nė hemisferė krijimi
qesh syri dinak …

2.
Tri lule tė hedhura
mbi njė vello nusėrie ,
zilepsen sytė e zgjuara
tė dhjetra vajzave,
Dhėndrin e valles
e zaptuan,
nė bebezat e ngjyruara…
“Petalet”
caktuan
ditėt e flirt- dasmave…

3.
Nėn tejfanitjen
e konturit
tė mahnitshėm ,
Syri
dancon shkujdesshėm
nė pistė…
Nė qiellin e xixėlluar
flatrim tufėtumbas
dallėndyshesh,
tė rikthyera
“egėrshėm”,
nė njė cikėl tė dytė.

4.
Rrekeshin ndjesitė,
nė hemisferėn e shpirtit,
Kryendjesia
merrte drejtimin…
Me njė magnet zihet,
tmerrsisht,
bronzi i trillit ;
ruhej venitur,
nė njė qoshe tė pjekur ,
nė kėrkim azili,
njė copė hekur.

5.
Pėrdrodhi buzėt,
nė njė takim idealistėsh,
vari mendimin,
nė njė degė tė “prerė”
nga anti Ėngjėlli,
Hėna pėrtypi
njė yll tė bukur…
Pas dy orėsh
i doli,
prej vendit,
vetėtimthi syri…

6.
Nė fjalorin “disk”
rrezja prej vetes
kėrkon dalė,
Grykės sė qiellit
mbetet nomade
njė halė…
7.
Qielli, nė pamje,
sytopitur,
Dita nė ngatėrresė
me natėn…
Ē’ndodhka kėshtu
me sinoptikėn !
Agimi me “Muzgun”
ē’patėn?!
8.

Kaq here,
e pėrsėrita
frazėn nė mekje
dhe thirrmim tė plotė.
S’pėrgjigjeshe ,
i mbetur pikėēuditėse,
pluskoje i verbėr
nė ujė…
S’mendoje
tė qenuarit nė tokė…
9.
Te gjurma e ikjes
mbetur
gjarpėr me zile,
Njė gjurmė
mbetur e ngrirė
E madhe,
e dalluar
nė dhe e mbi hije…

*
(Nėnta lind vetėm Nėnta...
Koncert " Kori i Ėngjėjve" ...
Globi nė tė vetmin rast
qetohet ,
Humbet vrerin Deti...
Energjizohet Dita...)

Marrė nga vėllimi poetik “GIJOTINA E SYRIT “i autorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Kur lind Nėnta" nga KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: