Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:39 pm

25 KORRIK 2012 GJIROKASTER

PEGASI
NJĖ MINUTĖ NDERIMI
E PĖRSHPIRTJE
PĖR ALI PODRIMĖN ,
PREHJEN E GJALLĖ NĖ ĒELJEN E DITĖS SĖ VEPRIMTARISĖ “LUMTURIMI PEGASIAN”, NĖ KUADRIN E 15 VJETORIT TĖ DITĖLINDJES


Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja...
Nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:40 pm

1.
Thonė se iku ,
iku nė njė ikje
tejet misterioze,
Duke u shfanitur
nga padashėsia,
e mori me vete:
Lumi,
Qielli,
Hapėsira...
Deti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:40 pm

2.
U kthye
nė rrymė lumi,
Nė yll qielli,
Nė bilbil
bilbilues
hapėsire...
nė valė shkrimore deti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:40 pm

3.
Thonė se ēdo natė
del dhe sodit
Tempullin e Dijes,
tek pėrflak shqipen;
ikėn dhe shfaqet
si vegim
me portret,
herė tė gjallėruar
e herė ikonė ,
ku dy sy rrėzėllijnė
si diej....,
puthur nga ylberet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:41 pm

4.
Tek shfaqet ashtu,
si nė ekran qielli,
do tė mundėsh
tė dallosh:
Flamuri i humbur
brenda trajtės sė tij
nė njė pėrmasė,
tashmė tė dikurshme
”hartė” natyrale ...
me Mėngjes
i ardhur,
pas njė agmi qumėsht,
dhe protesta idhnaku...
Ma jep dorėn ,
tė presin shtatė ditėt
e bukura tė javės!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:41 pm


5.
Kundron nga larg
pikėn tokėsore ,
ku qetoi sytė,
duke fantazuar
tė dikurshmin...
pėr tė mos i hapur,
jo, kurrė mė,
dy sytė shkrues....
Gjithēka e tij shkruese,
Himn,
Apel,
Njerėz,
Dashuri e vrarė,
Klithma,
Prangime,
Dasma tė kėputura ,
Trėndafilė tė papetalizuar,
Vend i asfiksuar,
Bukuri tė rėna ,
Gurė tė trimtė...
Shkruar me gjak fėmijėsh...
Melodi tė ndėrprera...
Ėndrra tė copėtuara
nga thika vrastare
Kryefjalė – gjaku...
Brez i vrarė
me qėllim shfarosės...
varrezė identiteti...
pėrpunuar
nė plane kafshimi...
lėvizje tė tmerrshme truri - antitrur !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:42 pm

6.
Po themelet,
a mundėn me i shkulė ?
A MUND ME I MARRĖ
NĖ KRAHĖ?!
Themeleve tė tokės sė stėrlashtė
S’ua bėn tėrt syri…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:42 pm


7.
Ej , Ti atje, bilbil ,
i aq shumti kėngėsh...
Aq ndjenja pėrcjellėse,
terapi momenti,
nė fron Jetari :
Ali Podrimja...
I GJALLI!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:43 pm

8.
I datojnė pulset
njėsh me sekondat,
i ripėrsėritin
gjithēka nga Prologu...
Asqė mund tė pajtohet ai
dhe ne me Epilogėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:43 pm


9.
Thanė qė iku ,
I pakthyeri kurrė,
por Koha e jetimit
tė Ali Podrimės
sapo nismoi....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:43 pm

10.
E dritova sot, sot...
nė damarėt e tokės,
nė gjethnajėn
e pemėve,
gazmendin e ditėve,
nė syrin e lotuar tė njerėzve ,
betimin e shkronjave,
shtatin e rritur tė selvisė,
kronikėn e ditės,
buznajėn e javės,
ndalimin e prerjes,
pėrbetimin e bjeshkėve
nismėrinė e jetės
sė vogėlushit tė lindur...
nė ligjėrimin e njeriut te humbur:
Paragraf i veprės sė saponisur...
Jeta e tij preferoi njė reticencė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:43 pm


11.
Thanė se iku ,
I pakthyeri kurrė,
por Koha e jetimit
tė Ali Podrimės
sapo nismoi....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani EmptyTue Jul 31, 2012 5:44 pm

12.
Trėndafilin s’e mban vendi...
U jep porosi luleve...
Ai ka fytyrėn e Ditės,
tė Diellit,
tė Profetit;
nxit polet nė pėrpjekje
PĖR MIQĖSIM TĖ PĖRJETSHĖM...

Gjirokastėr, 25 korrik 2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani   Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nė fron “Jetari” : Ali Podrimja... Nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: