Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:18 pm

Gjithsesi, kemi shumė ē’tė mėsojmė nga njė e kaluar
qė e mposht zvetnimin, duke rrezatuar pa
rreshtur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:19 pm

###

Institutit Albanologjik


Prishtinė

Tė nderuar organizatorė,


Duke shprehur dėshirėn pėr pjesėmarrje nė Simpoziumin
tuaj “50 vjet pėrpjekje pėr studime albanologjike”, gjej rastin t’JU falenderoj
pėr ftesėn dhe t’JU uroj 50-vjetorin e themelimit tė Institutit tuaj
Albanologjik.Po ju dėrgoj titullin dhe njė rezume tė shkurtėr tė
kumtesės sime.


Pėrshėndetje tė pėrzėmėrta


Vasil Bici


Pėrgjegjės
i seksionit tė gjuhės nė Universitetin ‘E. Ēabej” tė Gjirokastrės


Prof. Assoc. Dr. Vasil Bici: “Duke ndjekur njė polemikė
mbi dobinė e gramatikave tė shqipes nė vitet ’30.Kumtesa trajton dobinė e gramatikave tė shqipes tė
trajtuar nė njė polemikė interesante tė viteve ’30 nė faqet e ”Diellit” tė
Bostonit dhe gazetave tė tjera tė kohės, kryesisht “Demokratia”. Janė 15
artikuj qė polemizojnė, nisur nga konstatimi i Konicės se gramatikat e shqipes
nuk janė domosdo tė nevojshme pėr shqiptarėt. Nė qendėr tė polemikės ėshtė
gjuhėtari e gramatikani I. D. Sheperi dhe “gramatika” e tij, botuar nė Vlorė mė
1927.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:19 pm

###


Instituti i Gjuhėsisė dhe letėrsisė


Tel. Faks o42 35134


Zotit Vasil Bici


Universiteti “E.
Ēabej”


I dashuri Vasil,


Tė pėrshėndes.


Sipas fjalės e
njoftova me E - mail Agim Vinēėn dhe presim prej tij titullin e kumtesės. Unė
do tė jem jashtė prej datės 28.02 deri mė 07.03, por kemi porositur sekretaren
qė ēdo njoftim tė ta pėrcjellė ty me fax ose telefon. Titulli i kumtesės sime
do tė jetė pak i pėrgjithshėm “A. Z. Ēajupi dhe vepra e tij”.Sa tė kthehemi do tė lidhemi prapė.


Shumė tė fala nė familje dhe gjithė kolegėve atje.


Jorgo Bulo


Tiranė, 27. 02. 2002.


P.
S.
Mendoj se nė ftesė duhet shėnuar se
Simpoziumi organizohet me rastin e 100 vjetorit tė botimit tė “Baba Tomorrit”
dhe pėrurimit tė bustit tė poetit.Drejtori i Arkivit Dr. Shaban Sinani do tė marrė pjesė me
kumtesėn: “Ndikime tė drejtpėrdrejta dhe tė tėrthorta tė folklorit nė veprėn e
Ēajupit”. Ai merr pėrsipėr tė bėjė njė ekspozitė pėr jetėn dhe veprimtarinė
e Ēajupit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:19 pm

####


Vasili kishte lidhje tė mirėfillta me prof. Francesko Altimarin Drejtor i
departamentit tė linguistikės


###


MINISTRIA
E ARSIMITDREJTORIA
E ARSIMIT TĖ LARTĖTIRANĖ
(ALBANIA)FAX 0035542324232002

Fondacioni “Gianfrancesco Serio” bashkė me Universitetet
e Kalabrisė dhe tė Barit dhe nė bashkėpunim me Universitetet e Leces, Palermos,
Potencės, Romės, Sienės, Trentos, Triestes, Milanos, do tė organizojė nė
periudhėn 24 -28 tetor 1995 njė seminar mbi temėn: “ Projekte pėr bashkėpunimin
shkencor midis Universiteteve italiane
dhe shqiptare.”Seminari do tė mbahet mė 24 nė Lece, nė ditėt 25 -27 nė Praja dhe Marc, nė
Kalabri, dhe do tė mbyllet mė 28 tetor nė Koriljano Kalabro, gjithashtu nė
Kalabri, me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė parė linguistik arbėresh.Ju lutemi, na ēoni sa mė shpejt, pėr arsye organizative,
adresat dhe numrat e fakseve tė Rektoreve tė Universiteteve shqiptare,
megjithėse dėshirojmė tė ftojmė pėr kėtė iniciativė me profil tė lartė shkencor
tė gjithė Rektorėt e Universiteteve shqiptare pėr ēdo universitet shqiptar njė
ose dy profesorė tė degės sė
Pedagogjisė, qė duam tė na prezantojnė pėrvojėn e tyre nė fusha si formimi
profesional i pedagogėve, parime dhe aspekte tė komunikacionit edukativ,
orientimi si dimensioni i mėsimit dhe si objektiv i programacionit edukativ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:20 pm

Gjithashtu ėhtė programuar ndėr referatet kryesore
pėrcaktimi nga ana e Ministrisė suaj i sistemit tė ri universitar shqiptar. Ju
lutemi tė na siguroni disponueshmėrinė e njė pėrfaqėsuesi zyrtar tė Ministrisė
sė Arsimit pėr kėtė referat. Natyrisht, vizita zyrtare e vetė Ministrit Z. Teliti,
apo ajo e zv. Ministrit do tė ishte e mirėpritur, duke konsideruar se nė ditėn
28 tetor, nė Koriljano Kalabro, siguroi praninė nė seminar Ministria Krahinore
e Arsimit, Dr. Franēeska Antonella Freno.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:20 pm

Tė gjitha shpenzimet, qoftė ato tė udhėtimit Tiranė –
Leēe - Kalabri dhe kthim, qoftė ato tė qėndrimit nė Itali, do tė pėrballohen
nga Fondacioni dhe nga Entet qė bashkėpunojnė me kėtė iniciativė. Duke
shpresuar se do tė pėrgjigjeni pozitivisht dhe sa mė shpejt kėsaj kėrkese, duke
na dėrguar me faks emrat e personave, qė do tė marrin pjesė nė Seminar. Ju
pėrshėndesim pėrzėmėrsisht.Presidenti i FONDACIONIT


Prof. Francesko
AltimariDrejtor i departamentit tė linguistikės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:20 pm

Veprimtari pėrkujtimore

24.03.2005


Universiteti “Eqrem Ēabej” Departamenti i Gjuhės dhe i
Letėrsisė shqipe, Departamenti i Shkencave tė Edukimit organizoi mbasditėn
pėrkujtimore me rastin e 55 vjetorit tė lindjes dhe njė vjetorit tė vdekjes tė
Prof.Assoc. Dr. Vasil Bicit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:20 pm

Fjala hyrėse


Prof. Dr.Kristaq Kikina,
rektor i Universuitetit “Eqrem Ēabej”


E nderuara zonja Bici!


I nderuari zoti Prefekt Anesti Deēka!


Tė nderuar pjesėmarrės!


Sė pari doja qė nė emėr tė organzatorėve t’ju falenderoja
pėr prezencėn tuaj. Takimi i sotėm bėhet pėr tė nderuar kolegun, mikun dhe
shokun tonė tė paharruar, Profesor Vasil Bicin, qė para njė viti u nda nga ne nė kulmin e aktivitetit tė tij si
pedagog, si studiues, si politikan.Nė kujtim tė tij ju propozoj tė mbahet njė minutė
heshtje.Vasil Bici ishte njė
nga ata pedagogė qė la emėr nė
kėtė institucion, jo vetėm si profesor i aftė e i kualifikuar, por edhe si njeri dhe
si shok.Ai ishte gjithmonė i gatshėm nė punėt mė tė vėshtira, i
aftė pėr tė dhėnė mendime e zgjidhje pėr probleme tė ndryshme. Gjithmonė
optimist, i qeshur, i dashur, i afrueshėm, shok dhe mik i mirė qė i tillė do tė
mbetet nė kujtesėn tonė Vasil Bici. Ai u nda para kohe nga jeta, nga tė
afėrmit, nga kolegėt. U nda nė njė kohė kur vėrtet kishte arritur diēka, por qė
kishte shumė pėr tė bėrė akoma. Ai la pas njė emėr dhe njė vepėr tė mrekullueshme.
Gjatė gjithė kohės ai punoi, studioi dhe shkroi pėr tė mirėn dhe tė ardhmen e
Universitetit, tė studentėve, tė tė gjithė neve. Kaloi njė vit nga ikja e tij.
Do tė tė kalojnė edhe vite tė tjerė, por ai kurrė s'do tė harrohet; gjithmonė
do tė nderohet e do tė kujtohet me respekt e pėrulėsi.Prandaj zhvillohet dhe ky aktivitet sot, pėr ta
kujtuar e pėr tė mos e harruar atė. Le
t’ua lėmė fjalėn kolegėve tė departamentit tė Gjuhė – Letėrsisė dhe tė
Departamentit tė Shkencave tė Edukimit
qė janė pėrgatitur posaēėrisht pėr kėtė.Fjalėn e ka Pėrgjegjėsi i departamentit tė Gjuhė - Letėrsinė Prof. Asoc. Thoma Dhima, i cili
do tė mbajė kumtesėn “Vasil Bici, pedagog dhe studiues i Gjuhės shqipe”.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:21 pm

Prof. Assoc. Dr. Thoma Dhima


Nė kėtė kumtim u bė njė pasqyrim analitike e veprimtarisė
shkencore gjuhėsore tė Prof. Asoc. Vasil Bici. Kumtuesi, si njė nga
bashkėpunėtorėt e tij mė tė afėrt nėUniversitet, nxori nė pah veprimtarinė
shkencore, e cila ėshtė pasqyruar nė kėtė libėr, sipas shkrimeve autentike tė
Prof. Assoc. Dr. Vasil Bicit. U shprehėn impresione dhe mbresa nga puna e
pėrbashkėt dhe pjesėmarrjet e pėrbashkėta nė veprimtari shkencore brenda
vendit.

SPROVA TĖ MIRĖSEARDHURA NĖ STUDIMIN E ARSIMIMIT


BILING
TĖ MINORITETEVE GJUHĖSORENga Prof. Asoc. Artur Lamaj


Kėto ditė nxora dy libra nga biblioteka familjare. Nė arkivat e kujtesės
shpaloset sjellja e kujdesshme e mikut, sepse autografet qė mbajnė firmėn e
Vasilit, pėrcjellin mesazhe dashurie, miqėsie e repekti, por edhe profilin i
njė studiuesi shumėpėrmasor.Nė kėtė prag pranvere na vjen si mysafire
ditėlindja e tij, por dritarja jetėsore ėshtė e hapur edhe pėr
ditėkujtimet.Nė udhėn shkencore ai dėshiroi e lėvroi nė lėmenj ku gjuhėsorja dhe
komportimi njerėzor shoqėrohen me rrethana, dukuri e mjete tė njė rrafshi
tjetėr: jogjuhėsoren.Vasili kėrkoi e realizoi njė bashkėpunim tė vazhdueshėm me institucione,
redaksi e njerėz tė spikatur nė fushėn e shkencės. Ai shpėrfaqi repertorė tė pėrmasave
tė njė studiuesi serioz. Nė revistat shkencore “Kėrkime universitare”,
“Gjuha jonė”, “Reflekse social –
pedagogjike”, “Revista pedagogjike” kanė gjetur mirėseardhjen njohuritė
teorike, pėrvoja arsimore disavjeēare, prurjet e shqyrtimet gjuhėsore.Djali i Zagorisė mbarti nė shpirt
bukurinė e vendlindjes dhe dinjitetin bashkėkohėsve tė tij, por edhe tė disa
individualiteteve letrare e shkencore, prej tė cilėve mori frymėzimin patriotik
e guximin shkencor. Duke pėrshkruar poezinė e Ēajupit
apo gramatikėn e Ilia Dilo Sheperit, ai pasuroi albumin e kėrkimeve shkencore,
tė tradittave, zakoneve, edukatės e tė sjelljes zagorite, e nė kėtė udhė pati
miq tė shtrenjtė, si Evjen Peri e Eli Vito, e shumė tė tjerė.Duke vėshtruar udhėkalimin shkencor, tė vjen ndėr mendje se gjithēka e bukur qė u ndėrtua prej tij, ėshtė mbėshtetur dukshėm nė mėsimdhėnien bashkėkohore
tė orėve tė mėsimit, nė aktivizimin si metodist nė rrethet Tepelenė e
Gjirokastėr, nė njohjen e parimeve psikopedagojike tė individėve e grupeve tė
identifikueshme, nė modelimin dhe gjedhet strukturore arsimore, nė pasionin e
zellin shembullor. Falė virtyteve tė tilla erdhi si mysafire e mirėprtiur
monografia “Ēėshtje tė dygjuhėsisė nė shkollat e pakicave”, e cila ėshtė
vlerėsuar “si njė sintezė dinjitoze e akumulimit dhe prodhimit shkencor tė
dhjetė viteve tė fundit”
[1].

[1] Terpo, V. Parathėnie e
monografisė “Ēėshtje tė dygjuhėsisė nė shkollat e pakicave”, f. 7. Tiranė,
2001.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:21 pm

shkencor tė dhjetė viteve tė fundit”[1].


Ky punim mori fytyrė edhe falė udhėtimeve tė kėtij studiuesi nė dijet me
karakter psikolinguistik, sociolinguistik, etnolinguistik e antropologjik tė
gjuhėtarėve evropiane e mė gjerė, por edhe nė shkollėn e re shqiptare me profil
sociogjuhėsor.Vėshtrimi i sotėm sociolinguistik ka lėnė pas pikėnisje e teza tė gjuhėsisė
tradicionale. Hapėsira e re ka vėrtetuar se variabilitetet dhe sjellja
gjuhėsore janė tė lidhur me tregues etnikė, fetarė, moshorė, krahinorė,
arsimorė etj. Nga pikėnisja pėr kundrimin sociogjuhėsor tė tė folmeve tė
fshehta apo pėr lidhjen midis dialekteve dhe gjuhės
standarde nė vititet 50 - 60, zėdhėnėsit e njė modeli tė ri shestuan, anketuan
pėrgatitėn pyetėsorė e tekste universitare, treguan se arealet shqiptare
janė pasuri qė presin punė dhe kėrkime
tė reja
[2]. Nė kėtė shkollė Vasili mori drejtimin e vet. Hapsira e trevave tė Jugut u
bė burimi dhė zėdhėnėsja e kureshtive shkencore.Cilat janė meritat e kėtij
studiuesi nė lėmin e sociolinguistikės?
Cilat
janė burimet njohėse qė e ndihmuan
gjuhėtarin e periferive kulturore pėr tė dialoguar me trinomin mėsues – nxėnės
– prindėr nė arsimimin e minoritetit gjuhėsor grek?Sė pari, ai jo vetėm iu drejtua
sociolinguiststėve tė autoriteshėm, si Uriel Uajanrajhu, Uiliam Mackeyit, F.
Grosejanit,
[3] tė cilėt botuan monografi klasi
pėr bilinguizimin e bingualitetin, por ndoqi edhe modelin, klasifikimet
tipologjike pėr dygjuhėsinė greko – gjermane, tė bėra prej studiuesve tė kėsaj
fushe nė universitete greke, si M. Dhamanaqis, A. Kuliari, E. Kitis etj.


[1] Terpo, V. Parathėnie e
monografisė “Ēėshtje tė dygjuhėsisė nė shkollat e pakicave”, f. 7. Tiranė,
2001.


1 Bici, V. vep. Cit. 63 – 64.


[2] Shih pėr kėtė ndihmesėn Q. Haxhihasanit pėr tė folmen
e doganēes, artikujt e A. Kostallarit, J. Gjinarit pėr dialektet dhe gjuhėn standarde; ndihmesėn tėrėsore socio e etnolinguistike tė Gj.
Shkurtajt, prurjet e Rr. Memushajt pėr planifikimin gjuhėsor e
bilinguizmin.


[3] Ėeinreich,
U. Languages in Contacct, Findings and Problems, Neė York, 1953; Macke, U. Bilinguisme et
contact des langues, Klincksieck, 1976; Grosjean, F. Life ėith tėo Languages:
an Introduction to Bilingualism, Havard, 1982.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:21 pm

Sė dyti, kualifikimi
pasuniversitar, rifreskimi i njohurive pėr gjuhėsinė krahasuese e
gjenerativizmin, studimi i vėmendshėm i veprave tė J. Fishmanit, U. Labovit, R.
Hudsonit
[1] e i teksteve universitare shqiptare pėr sociolinguistikėn, e ngritėn nė
nivelin e dijetarėve qė dėshiron e gėzon statusin e metropoleve kulturore.
monografinė “Ēėshtje tė dygjuhėsisė nė shkollat e pakicave” ai arrin tė zgjedhė
e tė pėrndajė shkencėrisht termat biling e bilinguizėm, bingualitet e diglosi,
tė kuptojė kontaktin dhe inferencėn
midis gjuhėve.Duke parashtuar disa hipoteza,
autori merr pozicionin e
psikolinguistit qė kėrkon ontnogjenezėn e bilinguizmit, tė linguistit tė
gjuhėsisė sė aplikuar qė jo vetėm e lidh
edukimin biling me mėsimin e kodeve, por shpėrfaq edhe pėrparėsitė, kėnaqėsitė
dhe ēekuilibrimet qė sjell njė edukim i tillė; tė gjenerativistit qė vlerėson
kontaktin dhe ndėrkėmbimet midis gjuhėve; dialogon me rolin e planifikuesit tė
gjuhės dhe ndjen kėnaqėsi pėr efektet e mirėprituara qė sjell parnia e
minoriteteve gjuhėsore.Ky punim shkencor, nė tė shtatė
krerėt e vet paraqet njė problematikė pedagogjike me truall sociolinguistik
[2]. Nė kreun e parė pėrshkruhen situatat bilinge dhe politika gjuhėsore
shqiptare pėr mėsimin e gjuhės greke prej kėtij minoriteti, tė pėrcjella me
Vendimet e Kėshillit tė Ministrave nė vitet 1995, 1996.Analizat dhe pėrfundimet e nxjerra janė zėdhėnės tė ideve tė reja tė
poziocionit gjuhėsor tė minoriteteve: nė haėpsirat e Greqisė kemi nje vdekje
graduale tė gjuhės sė minoritteve, njė homogjenizėm pozitiv pas viti 1951, qė
shkon nė favor tė standardit e njihet vetėm njė mioritet mysliman nė Thrakėn
Perėndimore; ndėrsa shqipja ėshtė njė gjuhė e papėrfillur, e panjohur
zyrtarisht ku folėsi shqiptar druhet tė flasė. Greqishtja nė truallin shqiptar
ėshtė e pėrkrahur, zyrtare, dhe flitet nga 3% e popullsisė.
[3]


Nė kreun e dytė autori bėn njė
paraqitje tė thukėt tė prurjeve teorike. Situatat nė cilat ndodhen folėsit
bilingė marrin udhė sipas origjinės, identifikimit, kompetencave dhe
funksionimit tė gjuhėve, falė tė cilave arrihet njė komunikim i mbarshėm.Nė epokėn e sotme bilinguizmi dhe
bingualiteti janė fenomene botėrore. Ėshtė njė e vėrtetė qė e ka burimin prej
realiteteve gjuhėsore, sepse me mijėra dhe miliona folės kodojnė mesazhe nė dy a mė shumė gjuhė, me qėllime e nė kontekste
tė ndryshme.Duke u mbėshtetur nė njė metodologji shkencore e nė konceptet e dijeve gjuhėsi, sociologji, psikologji, sot ndeshim njė
terminologji tė bollshme pėr bilinguizmin: ai vishet me termat: individual, social, krahinor, kulturor, vertikal,
simetrik, parashkollor, teknik etj. Nė kėtė udhė ėshtė afruar edhe
gjuhėtari Vasil Bici, duke mėshuar mė shumė nė vėshtrimin psikolinguistik. Duke
perifrazuar tezat S. Hermanit, Giles, ai jep tė dhėna pėr individin folės
(nxėnėsin minoritar) qė dėshiron ose nuk e sheh tė nevojshme ta pėrshtasė
ligjėrimin e vet me njė bashkėfolės shqiptar.
[4]

Nė kreun e tretė autori,
duke parashtruar terminologjinė e M. Dhamanaqisit pėr bilinguizmin e njėanshėm,
gjysmėgjuhėsinė, bilinguizmin e fuqishėm, pseudo - gjuhėsinė, shpreh mendimin e pėrpunuar nga
sociolinguistėt mė me zė evropianė e


[1] Fishman, J. sociolinguistique, Paris, 1971;
Hudson, R. Sociolinguistika, Tiranė. 2002,


Labovė, sociolinguistique, Paris, 1976.


[2] Terpo, V. Parathėnie pėr punimin e V. Bicit
« Ēėshjte tė dygjuhėsisė nė shkollat e pakicave ». Tiranė, 2001, F.8.


[3] Shih mė gjerė kreun I


[4] Bici, V.
vep. cit. f. 35.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:22 pm

shqiptarė, se sjellja gjuhėsore e bilingut, varion nga njė folės tek
tjetri, cilado qoftė kompetenca e tij
gjuhėsore, e kėshtu bilinguizmi mund tė pėrimtohet nė reciprok e joreciprok
[1]


Nė kreun e katėrt, Formimi gjuhėsor i
nxėnėsve minoritarė nė shkolla, ndeshim
pėrpjekjet qė ka bėrė gjuhėtari e
metodisti pėr tė treguar se edukimi biling
bėhet i efektshėm kur shoqėria, familja, shteti i kanė pėrcaktuar drejt
objektivat, strategjitė, politikat pėr tė ardhmen gjuhėsore tė fėmijėve.
Arsimimi i fėmijėve nė vendet evropiane, por ndalur mė kontreshit nė dy shtetet
fqinje, bėhet sipas modeleve tė caktuara, si asimilimi, inkuadrimi, modeli shumėkulturor,
antiracist, ndėrkuturor, e prej tyre modeli mė i sukseshėm ėshtė ai
ndėrkulturor.
[2]


Nė udhėn e gjatė tė kėrkimeve e
anketimeve, ai ėshtė ndeshur me fėmijė qė kanė shfaqur kompetenca tė larmishme
gjuhėsore e kulturore. Kjo njohje i ka dhėnė mundėsinė pėr tė vėrtetuar
pikėvėshtrimin sociogjuhėsor pėr kompetencėn bilinge. Kėshtu, ndėrrimi apo
pėrzgjedhja e kodeve pėrcaktohen sipas natyrės sė gjuhės, distancės
ndėrgjuhėsore e kushteve tė mėsimit tė gjuhėve. Me gjithė punėn e bėrė nė instiucionet arsimore, kopshte e shkolla tė
cikleve tė ndryshme, ku gjuha e dytė (shqipja) paraqitet fillimisht si
lojė mė vonė si gjuhė e huaj e mjet pėrvetėsimi pėr gjysmėn e lėndėve
[3], ende ka mangėsi qė duhen shmangur pėr tė mirėn e gjitha mjediseve
shoqėrore.Nė krerėt e tjerė vemendja ėshtė
drejtuar nė tekstet e gjuhės greke e gjuhės shqipe, por edhe nė tekstet e
shkencave tė tjera. Falė bashkėpunimit
me zonjat M. Gjokutaj, N. Pepivani , u ēuan nė bankėn e nxėnėsve minoritarė dhe
nė dorėn e mėsuesve shumė tekste e fjalorė.Duke rishkuar ato nga pozicionet e sociolinguistikės e pedagogjisė
bashkėkohore, ai kėrkoi prej vetes dhe
tė tjerėve mė shumė kujdes, qė nxėnėsit minoritarė tė ndjehen mirė e tė gjejnė
vetveten nė kėto tekste.
psikologjinė e shumė grupeve shqiptare shpėrfaqet ideja e dijes dhe kulturimit. Ato e veshin njeriun me
njė prestigj, i cili zgjerohet edhe me njohjen e civilizimeve moderne, e nė radhė tė parė tė shteteve fqinje. Nė kėtė
udhė u ngjiz gjithēka gjuhėsore e
pedagogjike prej mendjes e penės sė Vasilit.Sot, ne komunikuam me Vasilin, ridiskutuam pėr sprovat e tij shkencore, e
ndiejmė dhimbjen pėr mospraninė fizike, por nė udhėn universitare ai vjen si mėsimdhėnės
e krijues i paharruar.(Prof. Assoc. Ilir Bozgo dhe
Magistėr Vasil MukaMbajtėm kumtimet , tė cilat janė
paraqitur nė kėtė libėr nė rubrika tė veēanta. Shėnimi im K. SH.)


[1] Mackey, Ė. Bilinguisme, nė
vepr ėn e Marie – Louise Moreau, Sociolinguistique, f. 62, Paris, 1997.


[2] Bici, V. vep. Cit. f. 56.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:22 pm

Kapaku i florinjtė i “Jetari”-tVezullim nė hapėsirėn e memorjes kombėtare


Prof. Assoc.Dr. Vasil Bici i mbylli pėrjetėsisht sytė. U shua Vasil Bici
madhėrishėm, por jo emri, veprimtaria e shumllojshme dhe vepra e tij qė la pas.
Trashėgimi shkencore, pedagogjike dhe sociologjike e Vasil Bicit, zagoritit tė
pėrkushtuar pas Sheperit dhe Zagorisė, ėshtė nė ato pėrmasa sa e pėrjetėson
denjėsisht emrin e tij tė nderuar, tė respektuar dhe padyshim me autoritet tė
merituar. Ėshtė emėr ky i ngritur lart, i pėrjetėsuar sa tė jetė jeta, qė ka
pėr tė vezulluar pėrgjithmonė nė hapėsirat e memories kombėtare shqiptare me
virtyte dhe cilėsi tė kompletuara dhe komplekse nė fushėn e arsimit, tė
shkollės, tė shkencės dhe kulturės.Evjen Peri
Mėsues i Merituar,studiuesSekretar i pėrgjithshėm i Shoqatės Atdhetare- Kulturore “Ēajupi”#


“Vasili ishte pak mė i vogėl se unė nė moshė. Nė
kontaktimet e bėra me tė jam entuziazmuar nga prezenca e njė intelektuali tė
mirėfilltė, kompetent nė fushėn e vet gjuhėsore, shumė entuziast pėr Zagorien tonė dhe me kėndvėshtrime tė
reja tė ardhmėrisė sė saj, i dallueshėm nė hartimin dhe zbatimin e projekteve
tė tij intelektuale. Pra kishte njė shpirt realizator. Nė kėtė kontekst ai do tė mbetet si ndriēues i aspiratės dhe i besimit tė
ndryshimit”.Thimio Kondi, jurist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:22 pm

Vasil Bici ishte njė njeri shumė dinamik,
mbushamendės, i afėrt, shumė i pėrzėmėrt
me tė gjithė. Karakteri, inteligjenca, afėria e tij tė linin hapėsirė
pėr pėrpunim mendimi dhe konkludim.
Kėtė
pėrfundim e nxora qė nė kontaktet e para me tė. Nė konstatimin e parė
thoshe se kishim kohė qė ishim njohur.
Ai ishte i pajisur me njė art tė veēantė nė pėrpunim tė fjalės dhe nė
pėrcjelljen e saj si dhe karakterizohej nga njė dinamizėm aktiv. Ai ishte njeri
qė pėrpunonte tjetrin pėr t’I imponuar njė miqėsi dhe veprim moderator tė
realizueshėm. Gjatė kėsaj periudhe ne kemi jetuar dhe jetojmė me imazhin e
Vasilit.


Anesti Deēka, Prefekt i Qarkut
tė Gjirokastrės


#


“Unė mora disa herė pjesė i ftuar nė veprimtari tė Shoqatės Atdhetare -
Kulturore “Ēajupi” Gjirokastėr dhe konstatova se Vasil Bici ishte njė
gjenerator i lėvizjeve intelektuale tė pėrcaktuara mirė dhe se kishte fituar
njė popullaritet ,jo vetėm te bashkėkrahinasit, por edhe mė gjėrė. Me
frymėzimin e tij tė pashtershėm dhe me krenarinė ligjitime zagorite ai
pretendonte me tė drejtė tė bėnte shumė gjėra me vlerė”.Viktor Dervishi, studiues

“Eqrem Ēabej dhe Kultura
shqiptare”Ti s’arrite ta shohėsh kėtė libėr pėr tė cilin punuam tė dy bashkė. Le tė
mbetet si njė kujtim yti pėr fėmijėt dhe familjen tėnde dhe si njė dėshmi e
punės tėnde tė palodhur”.Prof. Asoc.Dr. Thoma Dhima


Gjirokastėr, 15.06.2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:23 pm

Njė vend i veēantė nė kujtesėn time

nga Kristo Semi

Kėrkesa e natyrshme


Nė moshėn e rinisė, kur mendimi filloi tė punonte, idhujt e mi, tė
cilėt doja t’i imitoja apo t’ju ngjaja, ishin mėsuesit dhe pedagogėt e mi tė
shquar tė profesionit tim.Mė vonė, me kalimin e viteve,
kėrkesa e natyrshme pėr shokun dhe mikun e mirė gjeti edhe njė vend tė veēantė
pėr Vasil Bicin, i cili natyrshėm hyri nė jetėn time si njė njeri i afėrm dhe shumė
voluminoz.E takova vonė


E takova vonė, por gjenezėn
familjare tė njė fisniku sheperiot ia njihja. Ai shpalosi njohuritė mė tė mira
tė origjinės sė tij, duke i shumfishuar ato me kulturėn dhe ngritjen e tij tė
lartė shkencore si njė studiues i mirėfilltė, i cili mendonte dhe prodhonte vetėm mirėsi.Jetova pak vjet me tė


Duke banuar nė njė pallat, pėr
shumė vjet, kishim kontaktime tė shpeshta e diskutime tė shumta. I veēantė nė
familje, i respektuar e i dashur me fqinjėt, gjithmonė me kėrkesė pėr ambientin
ku jetojmė.Nė njė festė tė Shoqatės
Atdhetare – Kulturore “Ēajupi” Vasili e quajti komunitetin zagorit si
komunitetin mė tė integruar nė qytetin e Gjirokastrės. Njė nga pasqyrat e kėtij
komuniteti ishte edhe Vasil Bici, tė cilin e pranoi gjithė bashkėsia jugore si
drejtuesin mė tė aftė.“Ėshtė hera e parė, - u shpreh
njė mėsues, - ku vendi gjeti njeriun”. Kėndvėshtrimi i tij pėr Zagorien dhe
njerėzit e saj ishte i veēantė, shumė largpamės, i zhveshur nga meskinitetet
provinciale, shumė dashamirės dhe nuk kultivonte mllefe dhe hakmarrje pėr tė
kaluarėn e tij dhe tė njerėzve tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:23 pm

E njoha shumė

Kėtė pėrfundim e arrita tani,
kur ai na mungon. Nė bisedat e shumta, qė bėja me tė, mėsoja mėnyrėn e
komunikimit dhe sjelljes me fėmijėt: si rriten ata sot, si jemi rritur ne;
kėrkesat e jetės dhe mundėsitė tona. Por, tema jonė “pėrplasej “ gjithmonė pėr
Zagorien dhe zagoritėt, pėr tė kaluarėn dhe tė ardhmen e saj.Sjellja, komunikimi,
buzėqeshja e sidomos prania dhe puna e tij janė mishėrimi i ajkės sė intelektualėve
zagoritė.


Ndjesia jonė ngacmohet shpesh
nė ēdo bisedė shokėsh e miqsh; vuajmė dhe ndjejme mungesėn e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:23 pm

***


“Pėr Vasil Bicin, ne tė
komunitetit zagorit nė Gjirokastėr, duke u nisur nga njohja racionale qė kishim
pėr tė, mund ta pėrkufizojmė si njeriun
qė i donte tė gjithė dhe realizonte pėr tė gjithė. Ai i kishte tė hapura portat
e zemrės pėr t’u miqėsuar me njerėzit…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:23 pm


Pirro Dilo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:24 pm

Njė rresht gurėsh tė skalitur

Qiriako Hila, ish pedagog,


tashmė nė pension,publicist

Megjithėse koha e njohjes
nga afėr me Vasil Bicin ka qenė relativisht e shkurtėr, kjo nuk mė
pengon tė shpreh edhe unė mendimet e mia vlerėsuese pėr tė.Kėto mendime modeste le tė pėrbėjnė njė “rresht gurėsh tė
skalitur” nė ”pėrmendoren e pėrjetėsisė”, qė i ngriti atij poeti dhe shkrimtari
Kristaq F. Shabani me kėtė monografi.Tek Vasil Bici kam njohur pedagogun erudit, me kulturė tė gjerė
dhe botė tė pasur shpirtėrore. Nė Universitetin “Eqrem Ēabej” tė Gjirokastrės
ai ėshtė shquar pėr punė studimore e kėrkimore nė fushėn profesionale, duke
dhėnė njė kontribut tė vyer nė didaktikė dhe nė historinė e mendimit didaktik
shqiptar. Ai bėn pjesė nė grupin e atyre pedagogėve seriozė, sistematikė,
pasionantė, produktivė dhe tė pėrkushtuar nė kryerjen e detyrės. Pėrvoja e
pasur shumėvjeēare nė ushtrimin e profesionit tė mėsuesisė si dhe veprimtaria e
tij shkencore e botuese nė fushėn profesionale e kanė bėrė Vasil Bicin njė
pedagog me emėr tė respektuar pėr tė kultivuar tek studentėt nė pėrgatitje
dashurinė pėr profesionin fisnik tė mėsuesit.Nė fizionominė e tij moralo - qytetare kanė qenė tė trupėzuara
gjer nė ēimentim, si njė e tėrė, tipare e virtyte tė rralla, qė do t’i kishte
zili ēdo njeri i ndershėm.Nė marrėdhėniet e tij me studentėt ka spikatur mirėkuptimi,
respekti reciprok, afrimi shpirtėror, komunikimi i ngrohtė dhe konsulenca
shkėncore e profesionale.Megjithėse
fizikisht ai nuk ėshtė mė, imazhi i tij do tė jetė midis nesh, miqve, shokėve,
ashtu siē qe elegant, i menēur, serioz, komunikues, i zhdėrvjelltė dhe i
respektuar.***Kur
e caktuan Vasil Bicin prefekt unė thashė shprehimisht:“
Tani prefekt caktuan njeriun perfekt…”Zaim
Hysa , Drejtor i Shkollės sė mesme “11 Shkurti” Libohovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:24 pm

###


“Ka njerėz qė rrojnė shumė, por mbeten nė kujtesėn shoqėrore
pėr pak kohė, por ka edhe njerėz, tė cilėt
jetojnė pak, por, qė me punėn dhe veprėn e tyre lėnė gjurmė tė
pėrjetshme nė memorjen shoqėrore. I tillė ėshtė meteori zagorit Prof.Assoc. Dr.
Vasil Bici. Brezat e studentėve dhe tė pedagogėve do ta kujtojnė Prof. Bicin si
simbol i punės, i kulturės dhe korrektesės shoqėrore”.
Dr. Shyqyri Hysi, Universiteti ‘Eqrem Ēabej” Gjirokastėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:24 pm

###


Simboli i virtyteve mė tė mira njerėzore


Fori Bici sjell ndėrmend gjithēka. I kujtohet dhe
sentimentalizohet.“E kisha shumė
tė afėrt, kushėri tė parė, vėllezėr. Sidomos kohėt e fundit ishim shumė
tė lidhur. S’kishte ditė qė tė mos takoheshim dhe ta kėrkonim njėri - tjetrin.
Nė tė gjitha veprimtaritė qė organizoheshin, sidomos nė Zagorie, mė merrte me
vete.
Unė e ngacmoja shpesh, por ai
nuk e merrte pėr tė keq. Me qeshjen e tij karakteristike mė nxiste dhe mė
tregonte se e dinte qė s’e kisha seriozisht. Kur i thoshja se duhet tė
zhvillonim mbledhje tė shoqatės, ai mė thoshte: “Tashmė kemi koncepte tė reja
tė funksionimit tė saj. Pse ē’pandeh ti, ēdo ditė do tė bėjmė mbledhje?” E
adhuroja pėr inteligjencėn dhe vullnetin si dhe pėr preokupimin e tij shkencor.
Ai arriti nė disa fusha si nė didaktikė tė mos kishte shok tė dytė… Mė pėlqente
qė e donte shumė vendlindjen, pėr tė cilėn linte kokėn, por edhe qė shkonte shumė mirė me Jorgo Mandilin, jo
vetėm qė ishin tė afėrt, por me tė ishte
shumė i lidhur, pasi tė dy kishin qenė nė tė njėjtėn kohė nė gjimnaz.Vasoja do tė mbetet simbol i virtyteve mė tė mira
njerėzore, sipas pėrcaktimit tim.Gjirokastėer, mė
18. 03. 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:25 pm


lėndėt e tij ishim pjesėmarrės aktivėIrida
Bojoish studente nė
Universitetin “Eqrem Ēabej” Gjirokastėr


“Nėse do tė jepja pėrshtypėzime pėr pedagogėt tanė tė
Parashkollorit nė Universitet, unė do tė veēoja , pa dyshimin mė tė vogėl,
Prof. Assoc. Vasil Bicin. Kishte njė art tė veēantė nė pėrgatitjen
profesionale. Nė shpjegim tė lėndės ishte autoritar dhe e zotėronte me aftėsitė
e tij potenciale auditorin. Nė lėndėn e tij ne ishim tė gjithė tė pranishėm dhe
pjesėmarrės aktiv. I ndiqnim me shumė kureshti leksionet e tij, tė cilat
ndryshonin nga rėndomsia e disa tė
tjerėve. Kjo vinte se ai profesionin e kishte me pasion dhe novatorizmin e
kishte pronė. Ai nuk shpjegonte, por “luante” me shpjegimin, e bėnte atė fantastik,
duke kombinuar format dhe metodat, duke impulsuar, duke ngritur situata tė reja
dhe interesante problemore dhe si rrjedhojė shpjegimi ngjante me njė arenė tė
bukur ku interpretohej. Ne studentėt dhe studentet e ndienim nga afėr dashurinė
dhe sjelljen e tij nė njė afėri prindi. Ishte kėnaqėsi tė bisedoje me
profesorin. Ai me kulturėn dhe mirėsjelljen e tij tė bėnte pėr vete dhe
detyrimisht tė krijonte avancėn nė pėrvetėsimin e dijeve. Njė nga cilėsitė e
tij ishte se ai bėnte vlerėsime reale dhe asqė mund tė pajtohej me neglizhime
dhe spekullime nė dėm tė shkollimit, arsimimin dhe tė dijes. Mė kujtohet qė kisha pėr tė dhėnė
provim me profesorin nė AEDP dhe kėrkoja tė merrja vlerėsim maksimal. Kėtė
synim e kisha edhe nga qė isha paraqitur mjaft mirė nė leksione, seminare dhe
ia arrita qėllimit. Ai mė pėrgėzoi pėr arritjen time reale. Kėshtu ishte
Profesori i dashur, i sinqertė me marrėdhėnie niveli Pedagog – student qė do
t’ia kishte zili ēdo pedagog i jo vetėm i Universitetit “Eqrem Ēabej”, por nė shkallė kombėtare.Edhe kur u bė Prefekt unė pata rastin qė tė kontaktoja me
tė. Ai mė priti shumė entuziast dhe, madje, mė foli e mė pėrshėndeti si kolege.
Mė premtoi aktivizim, por jeta iu ndėrpre nė mes.Humbėm njė nga Profesorėt mė tė zotė tė kulturuar e tė pėrkushtuar… Ishte njė
humbje e tė gjithėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:25 pm

#


“Me Vasilin kisha lidhje dhe
miqėsi. Kjo vinte nga fakti qė ai ishte njė njeri me kulturė tė gjerė dhe
mendimet e tij sillnin guxime tė reja, sillnin lėvizje nė hapėsira tė reja.
Kishte njė mendim shumė konstruktiv dhe konsultimi me tė ishte njė mėsim i
madh”.Ylli Asllani, ish Kryetar i Bashkisė sė Gjirokastrės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:25 pm

Kancelari qė hodhi bazat shkencore


Etleva Peta,Kancelare e Universitetit “Eqrem Ēabej”


Qenia e Prof. Assoc. Dr. Vasil Bicit si Kancelar i Universitetit “Eqrem Ēabej, ka
lėnė mbresa tė pashlyeshme nė Universitetin tonė. Si Kancelari i parė ai hodhi
bazat, themelin nė kėtė “element tė ri” drejtimi ekonomik tė krijuar nė vitin
1995. Me shumė aftėsi, pavarėsisht se nuk vinte nga profesioni “ekonomist”, ai
arriti brenda njė pesėvjeēari nė krye tė
Kancelarisė tė krijoi njė pėrvojė tė
pasur, tė ndryshojė me zgjuarsi “tablot e mjediseve dhe strukturėn arkitektonike
tė Universitetit tonė me mendim krijues.
Po kėshtu dha kontribut nė pajisjen
mjedisore dhe kabineteve me tė gjithė elementet aktive e funksionale.
Vetėm njė energjizėm dhe vullnet plotor,
kėrkues dhe pikėsynues mund tė arrijė nė kėto kuota. Prof. Vasilit nuk i
mungonte pėrvoja e transformimit dhe principi i ndryshimit. Ai kishte kaluar
mjaft sprova. Kontaktimet me mjediset universitetare nė Angli, Itali, Maqedoni,
Greqi e tjerė si dhe marrja pjesė nė shumė projekte e studime tė mirėfillta
shkencore realizuan thellėsinė e njohjes dhe tė aplikimit. Vetia e tij e
spikatur pėr tė kundruar thelbin, bėnte qė ai tė ishte shumė praktik nė
realizim. Ne e kishim konsulent tė parė edhe gjatė kohės qė Ai ishte nė Universitetin tonė nė ushtrimin e
profesionit tė tij si pedagog nė Departamentin e Gjuhė - Letėrsisė. Kryesorja ishte se ai tė
ndihmonte me shpirt, me synim ecurinė dhe progresivitetin.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:25 pm

Telefonatat
e vona


Peēoja


“ Zoti Kristaq, jam Peēo Kagjini . Flas nga Bidenfordi…” Dhe Peēoja flet i malluar. Mė
pyet pėr gjithēka. Do qė tė ketė informacion. Mė pyet pėr gazetėn letrare “Pegasi”,
pėr gazetėn”Intelekt 2001…”, pėr Lidhjen e Krijuesve”Pegasi”,lidhje krijuesish
me shumė emėr, jo vetėm nė Shqipėri dhe mė gjerė, pasi ėshtė anėtar i saj.
Pastaj mė informon pėr veprimtarinė e tij
shkrimore e shkencore. Befasohem nga puna e tij e vrullshme dhe e
spikatur, nga vullneti i tij. Mė sė fundi mė pyet se ē’kam nė dorė.I them qė pėrfundova “Jetarin”, monografi, jo me
“formatet e para” tė realizimit dhe
protagonist ėshtė intelektuali ,zagoriti i menēur ,Vasil Bici.Hesht. E ndien nė shpirt dhe nė zemėr humbjen e
parakohėshme tė tij. Ēlirohet pak nga dhimbja dhe mė thotė: “ Sa keq ėshtė pėr
shoqėrinė qė ikin tė mirėt!…Tė pėrgėzoj pėr kėtė vepėr tė re qė nė mėnyrė tė
ndritshme, kam besim, se do tė dalė figura e tij edhe pėr ata qė nuk e kanė njohur
nga afėr… Unė e kam marrė lajmin nė njė moment, kur kisha dy gėzime. I harrova
gėzimet dhe u hidhėrova. “Si aksident? “- pyeta veten dhe s’besova qė ai djalė
i qeshur, lastar, i menēur, korrekt, inteligjent, me talent, tė cilin e kisha
njohur nė njė sesion pėr Ilia Dilo Sheperin nė Sheper dhe qė mė kishte
entuzizmuar me potencėn, argumentin dhe elokuencėn e tij si dhe me vėrtetėsinė
shkencore nė paraqitjen e materialeve, tė mos ishte mė midis nesh. “I ke vėnė
njė emėr tė bukur, tė gjetur: “Jetar”…Dhe vazhdoj bisedėn duke e njohur me kompozicionin e
veprės. E kuptoj qė ndihet mirė. “Tė lutem, - mė thotė, - kur tė botohet ma
dėrgo “Jetari”- n.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 33 e 35Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: