Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:26 pm
Prof. Dr.Mihal Kaso


“Vasil Bici ishte njeri i rrallė. Rrallėsia e
tij shfaqej kudo gjallėrisht dhe ishte prudukt i inteligjencės sė trevės nga
rridhte dhe i origjinės sė tij familjare”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:26 pm

Njeriu
xhevahir dhe kėmbėngulės
realizim aspiratashKoēoja


Sapo kam mbaruar bisedėn telefonike me Amerikėn,
telefoni pėrsėri zilon. Njoh zėrin e Dr. Koēo Andonit. Prapė nga Amerika, nga
Bostoni. Zhvillohet njė bisedė identike si me Peēon. Ē’ngjashmėri nė substancė!
Dr. Koēoja ka pasė lidhje plot harmoni me Vason. Nė shumė veprimtari tė
ndėrmarra nga Shoqata ai ka qenė nė mos nismėtar, bashkėpunėtor dhe realizues
sė toku me Napolon Semin. Dr. Koēoja e donte shumė Vasilin dhe me nuhatjen e
tij e kuptonte shpirtin dhe talentin e Vasilit, ndaj gjithmonė e pėrkrahte,
mbasi ishte dhe nėnkryetar i degės sė Shoqatės “Ēajupi”.“Punė e mirė shumė qė ke bėrė monografinė. Unė e kam
shfaqur dhe e rishfaq qė ti po realizon gjėra mjaft tė mėdha pėr trevėn tonė tė dashur. Kjo do tė na
kompesojė humbjen e tij. Tashmė do ta kemi prapė midis nesh atė njeri xhevahir
dhe shumė kėmbėngulės nė realizimin e aspiratave tė tija…”Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:26 pm

Refleks i ndritshėm i
etikės dhe politesės


Ndoshta, jo pa qėllim nė kėtė libėr ėshtė vendosur
edhe kjo skicė e titulluar “Hija” .
Njeriu pėrpiqet vetė nė jetė i vendosur pėr tė gjetur rrugėt nė labirintin e
madh jetėsor. Ai nuk ėshtė i vetėm, por nė rrugėn qė pėrshkon ka dhe njerėz tė
tjerė qė pėrpiqen. Nė kėtė ecje jetėsore komunitare refleksi i atyre qė
“udhėtojnė” nė rrugė, nė shkencė nuk ėshtė i njėjtė. Tė rrallė janė ata qė
lėshojnė reflekse dhe pėrcjellin nė botė shpirtėrore, nė inteligjencė
njerėzore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:27 pm

HIJASkicė nga autori i librit

S


Eci nė morinė e mendimeve tė mia.
Hera - herės ngatėrrohem. Diēka mė ndjek nga pas. Mundohem t’i dalloj konturet
e saj, por ajo m’i fsheh. Mė fshihet prapa ndonjė guri. Dhe “Hija” mė ndjek nga
pas. Ėshtė njė hije qė kėrkon tė mė ndjekė, kėrkon tė zbulojė diēka tek unė.


Unė pėrsėri ndalem. I them Hijes qė tė afrohet, tė
dialogojė me mua, tė mė thotė se ē’kėrkon
nga unė. Unė ndal dhe ajo ndalon. Si duket, ajo ka qejf tė mė vėzhgojė
nė distancė. Unė pėrsėri lėviz. Hedh vėshtrimin pas. Hija fillon tė lėvizė dhe
tė mė ndjekė. Kush e ka detyruar? Kush i ka dhėnė detyrė tė mė ndjekė, tė mė
vėzhgojė? Aq i rėndėsishėm ėshtė tė vėzhguarit e lėvizjes sime?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:27 pm

U


Ne thamė se Hijet qė na vėzhgojnė u zhdukėn njėherė e
pėrgjithmonė! Thamė se Hijet na kanė torturuar gjithė jetėn! Thamė se ato i
bėmė zap!Thamė se tani nuk ka mė vend nė shoqėrinė tonė pėr
Hije!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:28 pm

R


Ah, kėto Hijet, na hėngrėn gjithė jetėn! Na bėnė tė
vetėmbyllemi nė qeli! Na bėnė qė hekurat tė dialogonin me ne! Na bėnė qė tė mos
dimė se kur lind dhe kur perėndon! Na bėnė qė tė harrojmė shpresėn pėr tė
ardhmen dhe tė na kėpusin nė mes dashurinė e sapofilluar; tė linim nė mes
ėndrrėn dhe tė na e fusnin ėndrrėn tonė tė mirė nė rrjetėn e merimangės sė
zezė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:28 pm

V


Por, ende ka Hije qė ngjasojnė pėrsėri me ato si dy
binjake… Ēudi! Ne thamė se Hijet do t’i lėmė pas si diēka tė kapėrcyer! Por
Hijet qenkan kokėfortė! Ato nuk na shqiten kurrsesi. Na janė ngjitur dhe e
konsiderojnė veten si pjesa jonė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:28 pm

E


Unė ndal… Ndal dhe Hija.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:29 pm

J


Unė eci… Ecėn dhe Hija. Ecin dhe Hijet. Unė bėrtas dhe u
rithem tė afrohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:29 pm

I


Ato nuk lėshojnė asnjė fjalė, asnjė frazė tė vetme. Hija
ėshtė memece. Ajo di se ku tė flasė. Ajo di se ku duhet tė rrėfehet. Atje e
humb memecėrinė dhe cicėron. Na hėngrėn gjithė jetėn!Si do t’ia bėjmė me
hijet?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:29 pm

M


Njė jetė tė gjithė
donin tė na hiqnin fotografitė, paēka se i meritonim. Krahėt etalionė na
i pėrbuznin “tmerrėsisht”. Njė jetė tė gjithė na flakėn larg, prapa diejve tė
raskapitur, por, dhe atje ku na flakėn, ne u bėmė tė njohur, sa ēuditėm retė.
Donim tė vinim nė Kryeqendėr, por mėnoi
ardhja. Njė ditė njė tufė pėllumbash realizoi njė fluturim tė ėmbėl dhe u shfaq njė diell i
bukur qė s’lejohej mė parė dhe hapėsira u kaltrua. Ne erdhėm, por “falja” e pati
emri “falje” dhe nxitonim tė takoheshim me Meridianin e Grenuiēit, qė mė parė e
pėrmendnim vetėm emėrisht dhe pėr qendėrzim gradėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:29 pm

*


Selvia e gjatė tashmė pėrfytyrohet, por trupi lastar
shkon drejt hapėsirės qiellore; shelgu lotues nuk di ku i ka hedhur degėt e tij
tė lotuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:30 pm

Aureolė

Krenari
e madhe dhe ligjshme: “Jemi tė Vasil Bicit!”


Esmeralda, e
bija, ekonomiste


S’e kisha menduar kurrė se do tė shkruaja nė tė tilla
rrethana pėr tim at. Ėshtė shumė e vėshtirė pėr mua tė shpreh nė vargje kujtimet
e mia. Sa mė shumė tė pėrpiqem, e di se do tė jem shumė larg asaj ēfarė im at
ishte pėr mua nė tė vėrtetė. Sa mė realiste tė mundohem tė jem, aq mė egoiste
do tė dukem. Unė kam pasur privilegjin qė pak fėmijė e kanė pasur: Tė jem bija
e Vasil Bicit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:30 pm

Kam provuar njė dashuri dhe ngrohtėsi
prindėrore, qė ēdokush e ėndėrron. Mė kujtohet ajo buzėqeshja e tij aq
natyrale, qė e shoqėronte nė ēdo moment; dukej sikur tė kishte lindur me atė
buzėqeshje tė skalitur nė fytyrėn e tij. E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:30 pm

shihje ashtu dhe tė bėnte tė harroje ēdo
shqetėsim apo problem qė mund tė kishe. Njė prind i dashur qė, me atė mėnyrėn
dhe sjelljen e tij tė veēantė, dinte tė krijonte njė lidhje prind – fėmijė tė
pėrsosur. Edhe pse ishte njė njeri publik dhe puna e tij kėrkonte njė impenjim
maksimal, ai sėrish e menaxhonte kohėn nė njė mėnyrė tė atillė, sa qė ne na
dukej se e kishim gjithmonė pranė, nė ēdo moment tė ditės. Ne ishim shumė tė
afėrt dhe tė lidhur njėri me tjetrin, rrinim shpesh bashkė, flisnim pėr aspekte tė ndryshme, duke njohur kėshtu
dėshirat dhe shqetėsimet tona. Merrte
pjesė, pothuajse, nė tė gjitha aktivitetet tona shkollore, duke na
krijuar mė tepėr ēėshtje interesante pėr tė diskutuar. Ai gjithmonė tregonte
njė pėrkushtim, vėmėndje dhe admirim ndaj familjes dhe, veēanėrisht ndaj nesh
si fėmijė; respektonte dėshirat tona dhe kuptonte vėshtirėsitė qė kemi pasur
nė situata tė ndryshme. Anjėherė i
ashpėr, por, edhe kur duhej tė ishte i tillė, ai dinte qė tė harmonizonte
situatat dhe tė pėrcillte mesazhin e tij i qetė dhe me dashuri. Duke qenė shumė afėr nesh, ai e njihte shumė
mirė botėn tonė dhe e ndiente, kur diēka nuk shkonte dhe me shumė
natyrshmėri krijonte njė atmosferė tė
kėndshme dhe ēliruese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:30 pm

Gjithmonė i vlerėsonte
arritjet tona dhe na inkurajonte me ndihmėn e tij pėr tė arritur nivele tė mė tė larta suksesi.Jeta na ndau padrejtėsisht shumė shpejt nga babai ynė. Na
mungon buzėqeshja e tij, kėshillat e tij, fjalėt e tij tė ngrohta, pėrkėdheljet
e tij. Ne e dimė se kemi njė detyrim dhe obligim qė, si fėmijė tė tij, tė jemi
trashėgimtarė tė denjė. E ndjejmė se kemi shumė pėrpara pėr t’u bėrė atė ēfarė
dėshironte qė ne tė bėheshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:30 pm

Dhimbja e thellė
pėr humbjen e babait tonė do tė na shoqėrojė nė ēdo moment tė jetės sonė, ashtu
siē do tė na shoqėrojė dhe krenaria, qė ndjejmė, kur na pyesin: “Tė kujt jeni?”
Dhe ne pėrgjigjemi me nje krenari tė madhe e tė ligjshme: “ Jemi tė Vasil
Bicit.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:31 pm

Fjala,
qė tashmė e shtrėngoj fort nė shpirt!Manjola, e bija, studente

Baba! Fjala e parė qė kam belbėzuar… Baba, jam rritur
duke e thirrur… “Babush, jam sėmurė…”.
Ishte gjithmonė aty, pranė me vėshtrimin e tij, tė merakosur nė raste tė tilla,
tė cilin donte ta fshihte, duke mė thėnė: “Nuk ke asgjė. Mos bėj kėshtu”.
Kujdesej vetė pėr tė mė sjellė ilaēin nė orėn e caktuar dhe njė lugė me mjaltė pėr tė mė pėrkėdhelur
paksa, ashtu siē bėnte shpesh me ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:31 pm

Mundohej tė na kėnaqte
sa mė shumė. Sa herė qė kishte festa apo kishim ditėlindjet, dilnim tė
festonim. Organizonte dhe familje, ku tė kishim edhe ne moshatarėt tanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:31 pm

Ēdo vit shkonim nė plazh. Na e linte ne fėmijėve ta vendosnim vendin ku do tė shkonim. Njė nga
karakteristikat e tij ishte ta organizonte ditėn sa mė aktive dhe secila prej
tyre ishte ditė me tė veēantat e saj. Bėnim gara noti. Kush humbiste “dėnohej”
me njė zhytje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:31 pm

Dhe pėr pėrparimin nė shkollė ai kujdesej. Sa herė kishte
mbledhje me prindėrit vinte babi. Na bėnte shpesh teste nė lėndėn e gjuhės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:32 pm

Njė nga “manitė” e tij tė mėdha ishte tė blente libra
jashtėshkollore dhe na ka mėsuar qė secili prej nesh tė hapė njė bllok tė veēantė, ku tė shkruanim emrin e autorit
dhe titullin e librit qė lexonim. Rregulli kishte shumė rėndėsi pėr tė. Kėtė
mundohej tė na e pėrcillte edhe neve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:32 pm

Para disa ditėsh, kur rastėsisht hapa njė dosje tė tij,
pashė se tė gjitha deftesat tona, qė nga
klasa e parė, gjendeshin aty.Janė shumė kujtime tė bukura, tė cilat ma sjellin imazhin
e tij tė freskėt dhe tė paharruar nė kujtesėn time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:32 pm

Baba:
Fjala, qė tashmė e shtrėngoj fort nė
shpirt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Tue Feb 02, 2010 10:32 pm

Triniteti


Armandoja s’bėzan, por nė sytė e tij tė ndritshėm i lexoj
mendimet e tij, tashmė tė pjekura parakohe. Rastėsisht njė ditė e takova me
Andin, djalin e Thoma Dilos. M’u fanitėn cilėsitė e fizionomisė sė njohur tė
Vasilit, trupėzimi i tij selvian… M’i nguli dhe ai sytė dhe u prezantua:
“Armandua, djali i Vasil Bicit!” Sytė e tij u pushtuan nga njė ndjenjė e
mirėfilltė krenarie qė i pushtoi dukshėm fizionominė. Ai e kupton rritjen dhe
pėrgjegjėsinė e transmetimit tė trashėgimisė brezive para kohe…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 34 e 35Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: