Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:13 pm

Vepra qė po paraqesim ka objektiv madhor tė jetuarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:15 pm

Kristaq F. Shabani

Jetari“Intelekt 2001…” 4Shtėpia Botuese “Marin Barleti”, 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:15 pm

Kristaq F. Shabani

“Jetari”

monografi

Konsulente: Shaniko BiciIdeoi kopertinėn : Autori, Elton Galanxhi

Art grafik: Elton GalanxhiCopyright Kristaq F. Shabani, 2005Ky libėr ėshtė vazhdė e kolanės “Intelekt 2001…”, pra “Intelekt 2001…”4 kushtuar trevės inteligjente tė Zagorisė, Gjirokastėr,ku protagonist ėshtė njė intelektuali, Prof.Assoc. Dr. Vasil Bici, qė u nda shumė shpejt nga jeta aksidentalisht, mė 2 prill 2004.Sponsorė: Firma “ELKA” z. Lefter Kallo,

znj. Eli Jorgji Gjirokastėr

Thoma Dilo, Gjirokastėr

Robert Ēelo

Ėshtė pėrgatitur nėn kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr, Albania.

Falėnderoj tė gjithė ata, qė e mirėpritėn kėtė gjest nderimi shkrimor dhe mundėsuan me mendimet, impresionet, mbresat e tyre pėr tė konturuar kėtė libėr monografik nė njė trajtė “ndryshe”, pėr ta bėrė sa mė jetėsore e prezente figurėn e kėtij intelektuali, qė jeta iu ndėrpre nė mes, nė kulmin e inteligjencės sė tij.

AutoriShtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti”, Tiranė 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:15 pm

#Tek ecėn,

Ashtu nė dukje topolake,

me vėshtrim tė thyer

nga moskamja

thėrret pėr tė larguar

urrejtjen si njė plagė e hapur,

por s’ka medikamente.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:16 pm

Plagėhapur KOHA

Nė fillesė tė “JETARI”-TNdjesitė janė shpėrthyese nė kahjen e tyre tė drithėrimit. Ato pėrcillen me aftėsi njerėzore nėpėrmjet pasurisė fjalore: fjalėmblės e fjalėdhimbjes; nėpėrmjet shpėrthesės lotore dhe drithėrimave tė shpirtit, nėpėrmjet aftėsisė dhe gjinisė njerėzore tė ngushėllimit suprem. Njeriu nė raste tė tilla mbahet nė kėmbė dhe nė shpirt nga Qielli, nga diēka hyjnore dhe shpirti i tij mezi plotohet nė kėtė hapėsirė, ku herė ėshtė e kaltėruar, herė me re shtėllungore tė hirta, dhe, megjithatė, gjetja e asaj force pėr tė qėndruar i pushtetshėm nė tokė gjendet. Shpirti ka njė ndjesi tė veēantė, qė i ngjason asaj fushe magnetike, e cila shizon nė hapėsirėn grindavece me lot shpirti. Njeriu pėrsėri mban nė duar lule shumėngjyrėshe pėr tė respektuar dhe nderuar krijesat, qė ikin kaq shpejtėsisht; ndez qiri kujtimi, mbulon duke e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:16 pm

mermerizuar trupin njerėzor, qė vetėm para disa orėsh thurte ėndrra pėr tė vijuar pushtetshmėrisht e fuqimisht njė ecje plot ėndrra. Fjala ėshtė kryeqiriri dhe kryerespekti, ku njeriu i kthyer tani nė mit kalėron nė pistė kujtimore… Fjala mėngjesore ngroh shpirtra dhe zemra tė sakatuara, u jep atyre forcė mbijetimi dhe kėnga elegjiake shpėrthen pėr tė evidentuar vlerat, qė pėr njeriun, nė ēast ikje apo flijimi, dalin tė spikatura me lartėsi malore, veshur plot virtyte dhe temperamente tė ndritshme. A e kujton apo e sjell ndėrmend ti, o njeri, njė ditė prilli tė vitit 2004, kur rrėzohej njė lis i madh dhe zhurrmimi i rėnies sė tij preku e drithėroi tė gjitha zemrat e kėtij qyteti tė gurtė, tė xhevahirtė, me kokė mbėshtetur te Perėnditė, qytet i filozoftė, i cili pėrjetoi njė dhimbje tė madhe nė njė kortezh madhėshtor pėrcjellės. Ishte fikur njė jetė jo nga I PLOTĖFUQISHMI, siē shprehen besimtarėt, por ishte njė ngjarje aksidentale, qė mbylli dy sy, qė mbylli njė frazeologji tė pashterur, njė semantikė plot kuptim, njė sintaksė tė bukur, njė morfologji vitale…, njė buzėqeshje tė spikatur me ardhmėri, njė duet fantastik, tre dashuri fėmijėsh, qė e nesėrmja do tė dijė t’i rritė nė progresion gjeometrik. Tė gjitha gėrmat e kėsaj gjuhe tė vjetėr, qė e donin dhe i donte aq shumė, u bashkuan dhe ligjėruan “Elegjinė e Gėrmave”…

Nė hapėsirėn qiellore tė yjeve inteligjentė u shkėput, papritur, e ra njė yll shumė premtues, qė edhe vetė Zoti nuk do ta besonte e as qė nuk do ta shėnonte tė shkėputej e ta merrte tė parin nė Parajsėn e bukur. Tė Diturit lėnė petale tė bukura dije nė korsitė e vrapit tė njerėzve… Nxitoni t’i pronėsoni, pa ua moralizuar kėtė veprim, por tė jetė njė shtytje qiellore e ecjeje. Autori

Gjirokastėr, janar 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:17 pm

DjemtėAta janė dhjetė. Po, vetėm dhjetė. Dhjetė vėllezėr! Prindėrit e tyre, babai dhe nėna, thoshnin dhe betoheshin se do tė lindnin dhjetė fėmijė dhe tė dhjetė do t’i kishin djem, jo se nuk i pėlqenin vajzat, por se vendi kėrkonte forcė dhe shkathtėsi mendjeje. Nėna ishte njė iliriane e vėrtetė, me sy tė gėshtenjtė, nė trajtė bajamesh, me qerpikė tė kthyer bukur, me ca mollėza faqesh ku ta kishte ėnda tė hidhje shikimin, pa le pastaj t’i puthje… Mollėzat ishin flakė tė kuqe, buzėt ovale, tė shpėrthyera si gonxhe qė prodhonin vetėm petale tė bukura. Ato tė rroknin tė tėrin dhe mendoje t’i pronėsoje, por..., ishe i pafat! Nė mjekėr kishte njė gropėz, e cila i ngjasonte oazit jo me ujė, por qė lėshonte ca figura uji tė ngjyrtė nė formė ylberore. Gjoksi i saj i shpėrthyer si njė kopėsht trėndafilash, ku perėnditė dhe hyjneshat e kopshteve: Ceresi me Pomonėn do t’i kishin kėnaqėsi tė kundronin magjepsjen dhe tė kalonin ēaste marramendėse... Beli i hollė jepte sinjalin e njė konturimi pėrrallor tė linjave tė trupit fin pėrfunduar nė njė kėmbė tipike tė shkathėt pėr tė ecur nė trevėn e zgjedhur, nėna !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:17 pm

Fjala e nėnės ishte e ėmbėl si qershia belicė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:23 pm

Babai me tiparet e njė bukuroshi, paksa ezmer, me fytyrė tė kėndshme e me mustaqe tė prera spicė, e konkurronte tė zgjedhurėn e tij. Ai pėrdorte si parfum njė parfum, i cili e kishte rrjedhėn nga njė bimė e ēuditshme e trevės e qė fillonte me njė “Ē” tė fortė. Ishte padyshim njė ēift, qė kish vendosur tė ngulej nė kėtė trevė ku: zalli ishte prezent, rripa po ashtu dhe kishte shumė “dardha” tė vockla . . . Nė mes kalonte njė lumė me njė shtrat tė hajthshėm. Natyra kish lėshuar gjithė ngjyrat; aroma e lulesave dhe mbulesave bimore tė kėnaqte frymėmarrjen...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:24 pm

Ngriti shtėpinė ēifti dhe filloi punėn. Kufizoi vendin e thesarit tė tij, duke e quajtur “sinori” nga njėra anė dhe nga ana tjetėr “malėshohė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:24 pm

Nė fillim i tha burri tė shoqes sė tij nimfė: “ Tė rrimė ca kohė kėtu afėr kėtij uji, qė hidhet pėrpjetė sikur lot”.

“Mirė , - i tha e shoqja , - kėtu mė pėlqen edhe mua !”

E quajtėn burimin e ujit “Bambul”. Ndenjėn atje. Ndėrtuan jetėn, por venin e vinin nė tė gjithė “thesarin e tyre”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:25 pm

Ngriti shtėpinė ēifti dhe filloi punėn. Kufizoi vendin e thesarit tė tij, duke e quajtur “sinori” nga njėra anė dhe nga ana tjetėr “malėshohė”.

Nė fillim i tha burri tė shoqes sė tij nimfė: “ Tė rrimė ca kohė kėtu afėr kėtij uji, qė hidhet pėrpjetė sikur lot”.

“Mirė , - i tha e shoqja , - kėtu mė pėlqen edhe mua !”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:26 pm

Ngriti shtėpinė ēifti dhe filloi punėn. Kufizoi vendin e thesarit tė tij, duke e quajtur “sinori” nga njėra anė dhe nga ana tjetėr “malėshohė”.

Nė fillim i tha burri tė shoqes sė tij nimfė: “ Tė rrimė ca kohė kėtu afėr kėtij uji, qė hidhet pėrpjetė sikur lot”.

“Mirė , - i tha e shoqja , - kėtu mė pėlqen edhe mua !”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:29 pm

Ngriti shtėpinė ēifti dhe filloi punėn. Kufizoi vendin e thesarit tė tij, duke e quajtur “sinori” nga njėra anė dhe nga ana tjetėr “malėshohė”.

Nė fillim i tha burri tė shoqes sė tij nimfė: “ Tė rrimė ca kohė kėtu afėr kėtij uji, qė hidhet pėrpjetė sikur lot”.

“Mirė , - i tha e shoqja , - kėtu mė pėlqen edhe mua !”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:30 pm

E quajtėn burimin e ujit “Bambul”. Ndenjėn atje. Ndėrtuan jetėn, por venin e vinin nė tė gjithė “thesarin e tyre”.

Dhe ja njė ditė nusja diē ndieu... Kishte mbetur shtatzanė me fėmijėn e parė. Burri u gėzua dhe i puthte faqet mollė... Mė vonė fėmija lėvizi. U rrit gėzimi brenda folezėsės dhe njė ditė lindi duke qeshur, por dhe qante me njė shė… tė zgjatur. Si ta quanin? Detyrimisht me shkronjėn e parė qė belbėzoi vetė fėmija: “Sh”, pra Shend. Kėshtu lindėn njėri pas tjetrit vogėlushėt nė tė njėjtat rite gėzimore : Nderimi, Krenari , Humanisti, Nderi, Trimi, Llagari, Zheniu, Dėlirėsi dhe Vyrtiti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:30 pm

Nėna dhe babai kėnaqeshin, teksa fėmijėt e tyre rriteshin dhe e donin njėri - tjetrin, respektonin individualitetet e tyre . Vetė fėmijėt pėrgjėroheshin , por donin dhe njė motėr, por “motėr” kishin nėnėn e tyre. Shkonin aq mirė sa asnjė nė botė. Ēdo gjė, qė bėnin, e bėnin sė toku. U rritėn, u martuan, nuset i zgjodhėn vetė, u mbush krahina me fėmijė dhe secili u vendos nė pjesėn e vet. Nėna dhe babai gėzoheshin. Dielli lindte diell dhe hėna lindte hėnė... “Koha” kėrkonte si tinzare tė ziheshin njėherė djemtė, por ata dhe sot ruajnė tė njėjtat relata tė fillimit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:31 pm

Lum pėr djemtė! Lum pėr vajzat qė lindėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:34 pm

Lum pėr djemtė! Lum pėr vajzat qė lindėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:35 pm

Lum pėr djemtė! Lum pėr vajzat qė lindėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:37 pm

Lum pėr djemtė! Lum pėr vajzat qė lindėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:41 pm

Nata e pėrgjumur,

ėndrrat lozin nė akte gjumi,

kur arrin finalja:

“Ėndrra humbi…”.Humbja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:42 pm

PROLOG INDIVIDUAL, SHKREPTIMA E GJALLESĖS

Krahina thirrmonte ende nga ftohėsira e skamjes, nga ndarja e coptuar e bukėsjellsve dhe bukėpėrdoruesve. Ofshante nga ndarjet klasore, qė kishte sjellė triumfin e njėrės palė dhe “sakrifikimin” apo nxitimin pėr tė dalė nga hapėsira tė tė mundurve, qė kishin ikur, tentuar tė iknin apo prisnin konfiskim pronash nė njė gjendje apatike dhe tė tensionuar. Ata qė ishin tė prekur ndienin se do tė ngacmoheshin nė skutat e tyre, ku ishin futur dhe prisnin tė tulatur se ē’do tė ndodhte me tė pėrmbysurit e mėdhenj. Sa e lehtė ėshtė tė pėrmbysėsh njė send, por sa e vėshtirė dhe e parealizueshme tė pėrmbysėsh njė mal apo njė koncept tė futur thellė nė trutė njerėzore. Tė mundurit nė krahasim me palėn fituese nė kėtė trevė ishin mė tė paktė nė numėr, por prapė se prapė do tė kishte zėnkė, luftim, pėrplasje, se treva e Zagorisė ishte e lidhur me tė jashtmen. Kishte shekuj kjo lidhje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:57 pm

Dita e 15 marsit 1950 nė Sheper, nė familjen Bici, erdhi nė pemėn gjenealogjike qenia njerėzore e mashkullt pėr tė sipėruar tė nesėrmen dhe ardhmėrinė. Kishte lindur njė djalė, i cili dyfishonte premtimet. Babai i djalit Aristidhi, ndjeu kėnaqėsinė e pėrsėritjes “baba”, ndėrsa Fevronia i gėzohej krijesės “djalė”. Gjyshi i tij nga nėna, Ilia i madh, kishte rreth pesė vjet qė kishte vdekur… Kishte vdekur mbasi kishte arritur tė mbretėronte nė Perandorinė e Gjuhės shqipe. Kishte botuar tė parėn sintaksė dhe gramatikė shqipe pėr shkollat e mesme. Njė botim i rėndėsishėm, i vlefshėm dhe dritėdhėnės, por shenjestra e rregjimit tė ri e kishte vendosur nė “rreth tė mbyllur” pėr tė mos marrė pjesėn e luanit qė i takonte. Mbyllej ai, mbylleshin dhe tė afėrmit e tij, mbyllej dhe i sapolinduri, qė ndoshta nesėr mund tė kishte pretendime t'i ngjante gjyshit tė tij zėmadh sheperiot. Xhaxhai i Vasilit, Llukani, ishte njė njeri me kulturė tė gjėrė dhe ishte shquar pėr veprimtaritė e tij patriotike tė gjithanshme, cilėsi dhe virtyte, tė cilat i kishte shpalosur gjatė gjithė jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:58 pm

“Si s’u lodh ky Sheper duke nxjerrė tė mėdhenj?” Pas atyre, tė cilėt janė shėnuar nė Altarin e Kujtesės njerėzore qė i dhanė dritė, jo vetėm atij dhe vendit, do tė ketė tė tjerė qė do tė ndriēojnė nė epokat e reja tė dritės qė vijnė? Kjo pyetje sa e bukur, por edhe torturuese ndiste trurin inteligjent tė njerėzve, qė kėnaqeshin tashmė me klimėn e fshatit dhe me letrat, tė dėrgoheshin nga larg, nga tė mėrguarit.

***
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Sat Jan 09, 2010 4:58 pm

***

Ēuditėrisht vitet iknin dhe Vasili i vogėl rritej nė Sheper i pėrkėdhelur nga prindėrit, motrat dhe vėllai mė i madh… Tė gjithė e donin tė urtin, tė mirin dhe e hanin me sy tek rritej e zgjohej nė mendimet e tij, dėshirat dhe ėndrrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 35Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: